Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Přenáší se HIV líbáním? Alík radí dětem

  Nemoce

  Ahoj,
  můžu se HIV nakazit polibkem, či líbáním?

  holka, 16 let, 26. srpna 2018

  Ahoj,
  nemůžeš. Pokud ten, koho líbáš, nemá poraněná ústa (nemá v nich krev), tak nákaza nehrozí. Virus HIV se sice ve slinách nachází, ale v tak nízké koncentraci, že je nákaza vyloučena.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Nemoce

  Strach z nemoci

  Dobry den , mám dotaz od kolika let průměrně mužů dostat rakovinu děložního čípku a všechny tyhle nemoci muže to být i v 10,14 letech nebo až od vyššího věku?Dost se těchto nemoci bojím a nikde jsem se nedočetla odpovědi Možná to je proto že mám výtok někdy jak voda někdy jako nudle z nosu (konzistence)jinak nezapachá je bili až průhledný a ma vůni jogurtu jediné co smrdí tak spodní prádlo močí a je mokré .Děkuji za odpověď

  ——-, 29. srpna

  Ahoj z Modré linky,

  díky za důvěru, s kterou se nám svěřuješ. Píšeš o strachu z nemocí, spojených s pohlavními orgány a o poševním výtoku. Ptáš se nás, od kolika let se může objevit rakovina děložního čípku.

  Rozumím, že když u sebe a svého těla něco neznáš, může Tě to vystrašit. Je proto moc dobře, že se ptáš, a že na to nezůstáváš sama. Bohužel, Ti nemůžu přesně říct, z čeho máš aktuálně výtok, který popisuješ, to by Ti nejlépe řekla gynekoložka. Bývá ale časté, že průměrně půl roku před první menstruací dívky mívají výtok podobný tomu, který popisuješ. Rakovina děložního čípku může být způsobena pohlavně přenosnou HPV infekcí. Tvoje praktická lékařka/gynekoložka by Tě měla informovat o očkování proti HPV infekci (rakovině děložního čípku), které se provádí ve 13 letech. Důvodem očkování v tomto věku je to, že se tak mladí lidé s infekcí ještě nesetkali, protože nezahájili sexuální život. Je proto velmi málo pravděpodobné, že by se dívky mezi 10-14 lety s tímto onemocněním setkaly.
  Ve většině případů je mladé lidské tělo zdravé a vyvíjí se tak, jak má. Pokud máš ale přetrvávající strach, anebo nejistotu z toho, jak Tvé tělo reaguje, tak bych Tě chtěla podpořit, ať se poradíš nejprve s někým blízkým dospělým (rodiče, jiní příbuzní, starší kamarádi) a spolu pak můžete navštívit lékaře (praktického, gynekoložku). Pro podrobnější povídání jsme Ti k dispozici i na Modré lince anebo non-stop na Lince bezpečí.

  Přejeme Ti klidnější dny podle Tvých představ.
  Modrá linka

  Nemoce

  Škodlivý vliv mobilního záření

  Ahoj, vím, že to sem moc nepatří, ale zajímalo by mě jestli má záření z mobilního telefonu vliv na zdraví (jestli je rakovinotvorné a podporuje tvoření nádorů) díky za odpověď

  kluk,, 24. srpna

  Ahoj, díky za dotaz a za to, že se zajímáš o věci kolem sebe.
  Mobilní telefony využívají ke komunikaci s okolím technologie Bluetooth, Wi-Fi a GSM, a všechny fungují na principu rádiových vln, liší se především dosahem a frekvencí.

  Síla (energie) tohoto vyzařování je řádově nižší, než taková, která by mohla mít měřitelný vliv na naše buňky v jakékoli významné míře. Jde o celkem sledovanou a kontrolovanou záležitost, není v zájmu žádného výrobce, aby poškozoval zdraví (kdyby se něco takového prokázalo, platil by vysoké pokuty, nemluvě o zničené pověsti). Tady je zpráva Světové zdravotnické organizace: „V posledních dvou desetiletích bylo provedeno velké množství studií, jejichž cílem bylo posoudit, zda mobilní telefony představují potenciální zdravotní riziko. Doposud nebylo zjištěno, že by používání mobilních telefonů mělo nepříznivé účinky na zdraví.“

  Jsou ale jiná rizika, která jsou spojená s používáním mobilního telefonu: nedostatek pohybu, problémy se zády (kvůli strnulé poloze), psychologické problémy související se závislostí (týká se nejen návykových her, ale i třeba sociálních sítí nebo návykového obsahu), roztěkanost nebo narušená kvalita spánku. Ty jsou podle mého mnohem závažnější a vyplatí se kvůli nim sledovat, jak často bereme do ruky telefon.

  Nemoce

  Strach ze zubaře

  Ahoj poradno omlouvám se že zase píšu o zubaři ale jako malý mi trhali zuby vrtali a nevím co ještě, od té doby se bojím chodit k zubaři, noo takže k dotazu: Když mi sundali fixní rovnátka tak mi zubař řekl že mám na zubu kaz, já se podíval do zrcadla a viděl jsem takovou větší díru na horním zubu těsně u dásní nebolí mě to a ani neomezuje, ale co řekl zubař tak mamka bere za slovo a zavolala k zubařce a setkají se v úterý příští týden noo a já se strašně bojím co mi budou dělat nevíte? Větší díra v zubu žádná černá tečka nic je celý hnědý, noo a já se teď hrozně bojím co mi budou dělat, vím co mi řekne na to mamka: pane bože už jsi dost starý takže nebul, ale já tam prostě nechci, nevíte jak se zbavit strachu od zubaře ? A mohou mi čistit kanálky i dítěti? Moc se bojím....

  Kluk, ??let, 5. srpna

  Ahoj z Modré linky,

  díky za důvěru, a že jsi měl odvahu svěřit se nám se svým strachem. Píšeš nám o tom, že se bojíš jít zubaři, máš předchozí špatné zkušenosti. Po tom, co Ti sundali fixní rovnátka Ti návštěva byla doporučena a půjdeš tam asi v následujících dnech. Máš obavy z toho, co Ti můžou se zubem, který má nejspíš kaz, udělat.

  Bohužel Ti neumím přesně odpovědět na to, jak Tě bude zubař léčit, můžu Ti ale pomoct podívat se na Tvůj strach z té návštěvy. Věřím, že mohlo být úlevné, když Ti konečně sundali fixní rovnátka a teď máš třeba zuby, které se Ti více líbí. Zároveň Ti hned řekli zprávu o zubaři, která Tě vylekala. Mrzí mě, že máš od doby, kdy jsi byl malý, na zubaře tak špatné vzpomínky. Nevím přesně, kdy si u zubaře naposledy byl, ale věřím, že to na Tebe mohlo hodně zapůsobit a Tvůj mozek si to zapamatoval jako něco moc nepříjemného. Je jasné, že se teď „brání“ při představě, že bys to měl třeba zažít znova. Zároveň asi chápeš, že bohužel není dlouhodobě udržitelné mít na zubu třeba kaz.

  Chtěla bych Tě proto podpořit, abys té léčbě zubu dal šanci a zkusil to. Je běžnou praxí, že pokud se do zubu zasahuje nějak víc, třeba se léčí kaz, tak se používají látky, které Ti znecitliví postižené místo, aby se mohlo opravit. Napadá mě, že někomu proti strachu pomáhá o té situaci co nejvíc vědět. Můžeš se třeba v ordinaci zkusit zeptat, co všechno Ti bude zubař dělat a proč. Někomu pomáhá si o tom promluvit s někým blízkým (z rodiny, kamarádů) předem anebo vymyslet spolu věci, které strach dokážou zmírnit. Třeba si můžeš před návštěvou slíbit něco, co pro sebe příjemného uděláš za odměnu. Někdo potřebuje při vypjaté chvíli odklonit pozornost na něco jiného třeba tak, že si hraje s balónkem v ruce, poslouchá oblíbenou písničku, počítá nějaké předměty v místnosti/hledá konkrétní barvy aj. Je více věcí, co se dá zkusit. Moc bych Ti přála, ať si najdeš tu svojí, která Ti pomůže návštěvu zubaře zvládnout.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Nemoce

  Ahoj. Dneska se tady prostě potřebuju svěřit protože vám jako pořádně důvěřuju. No k věci, prostě moje prateta má manžela (mojeho prastrejdu) a on má už asi 4 roky nějaké zdravotní problémy a v posledním roku začalo něco být i s jeho myšlením že prateta z toho byla tak psychicky na dně že si pronajala vlastní byt. Asi tři měsíce to takto fungovalo, jenomže tak před dvěma týdny jsem zaschlechla něco že se prateta nějak divně zachovala ale nějak jsem v tom nepátrala. Jenomže dneska ráno jsem se probudila a slyším mluvit babičku s mamkou o tom že prastrejda ne už v nemocnici. Nic moc jsem nezachytila a kdybych měla být upřímná, tak jsem za to ráda. Jenomže teďka jsem si v normálu jedla zmrzlinku a že pak půjdu na trénink když v tom zavolala že prastrejda je asi na přístrojích. No a ve mě se prostě svírá úzkostný pocit, zrovna teď když jsem byla po dlouhé době zase šťastná. Jak se mám z tohoto dostat? Děkuju $>

  holka, 12 let, 9. července

  Ahoj,
  píšeš, že má strejda nějaké zdravotní problémy. Pochopila jsem, že vlastně moc netušíš, co se děje. Úzkost může pramenit i z toho, že nemáme dostatek informací o nastalé situaci. Proto mě napadá, že by možná pomohlo promluvit si s rodiči o tom, jak to s prastrejdou vypadá. A zároveň se pobavit i o tom, co to v tobě vyvolává. V takových chvílích je fajn mít podporu blízkých.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Nemoce

  Dobrý den, tahle otázka nebude přímo na mě, ale bude směřovaná na mojí nejlepší kamarádku. Momentálně je v Jánských lázních kvůli skolióze, je tam už 6 týdnů, a zhubla za tu dobu 4kg, (prý tam vaří málo a ještě k tomu hnusně). No, ale problém je ten, že asi před týdnem ji začalo tak 4 za den téct z nosu krev. Ještě za lékařem nebily, což je chyba, ale říká že za týden 6.6 už půjde domů. Ale já se o ní bojím, nechci aby měla nějaké potíže, a sice nejsem odborník ale příjde mi že tohle je nějak špatně. Děkuji za vyslyšení a za případnou pomoc.

  kluk, 14 let, 30. května

  Ahoj,
  vidím, že ti na kamarádce záleží. Chápu, že máš strach, krvácení z nosu 4x za den není zrovna málo. V lázních by měl být k dispozici lékař, zkus kamarádce napsat, že by se mu měla s krvácením z nosu svěřit, pokud to ještě nepřešlo. Případně se může poradit se svým obvodním lékařem. Pokud i přesto nebude chtít o problému lékaři říct, je to její rozhodnutí a ty ho zkus respektovat.
  Měj se krásně.
  Péťa

  Nemoce

  Proč je nutné očkování?

  Ahojky, mám tady takový menší problém, teda spíš že něčemu tak trochu NEROZUMÍM. No k věci: jak všichni dobře víme, nějaký ten pátek už je tu s náma koronavirus. A teď je tu i očkování. Lidi se rozdělili na takové dvě skupiny: ti co chcou očkování a ti co jsou odpůrci očkování. Naše rodina je teda odpůrce očkování, zvlášť po tom co se objevují takové ty například sraženiny po očkování a já nevím co všechno. Od nás je fakt naočkovaný jen jeden člověk z rodiny: sestra mojí babičky. No ale protože ty vakcíny jsou nové a nejsou ozkoušené tak prostě zbytek naší rodiny nebude naočkovaný. Jenže co tak čtu tak lidi do toho očkování tak trochu nutí. Ale proč, vždyť to se nesmí. A taky se trochu bojím co to bude mít za dopady protože nebudeme moct cestovat a spustu dalších věcí....ale naočkovat bych se taky nenechala. Moje otázka teda zní: proč ti lékaři a všichni tito lidi tak do toho očkování nutí a proč tady přestává demokracie? Proč tohle všechno?
  PS: samozřejmě neříkám že situace není vážná. Před lékařema se skláním a obdivuju je, takže to prosím nemyslete zle

  holka, 12 let, 20. května

  Ahoj, zcela správně se zajímáš o to, jak věci fungují. Očkování je jedno z největších témat současnosti, a šíří se kolem něj řada mýtů. Tak tomu ostatně bylo už v 19. století, kdy vědci objevili první vakcínu (proti pravým neštovicím, virovému onemocnění, které zabíjelo skoro třetinu nakažených). Pravé neštovice se podařilo díky očkování vymýtit na celém světě v roce 1980. Jde o úžasný úspěch: protože očkování proti pravým neštovicím proběhlo globálně, po celém světě, tato nemoc již neexistuje a ročně na ni neumírají ani miliony, ani tisíce, neumírá na ni už nikdo.

  Píšeš, že u očkování proti covidu se lidé „rozdělili na dvě skupiny“, ale tak to není, respektive je to příliš zjednodušující. Je tu minimálně šest skupin:

  1. lidé, kteří už se nechali očkovat
  2. lidé, kteří se chtějí nechat očkovat a čekají na termín (to jsem třeba já)
  3. lidé, kteří vyčkávají, jak se věci vyvinou
  4. lidé, kteří se nechají očkovat, pokud to pro ně bude mít výhody a bude to pohodlné (nechtějí s tím mít práci navíc)
  5. lidé, kteří nevěří lékařům obecně
  6. lidé, kteří došli k názoru, že covid neexistuje, nebo že covid není nebezpečný.

  Myslím, že rozumím všem skupinám. Ale šestá skupina (lidé, kteří si myslí, že covid není nebezpečný) se bohužel plete. Rád bych napsal, že covid není nebezpečný (sám jsem si to kdysi myslel), ale prostě to není pravda. Covid je nebezpečný, a je teď díky novým variantám ještě nebezpečnější, než předtím. Umírají na něj nyní mladší lidé, než v roce 2020, a dokonce i děti už mají těžší průběh.

  Lidé často posuzují očkování izolovaně. Mají pocit, že pokud očkování není 100% bezpečné, tak je lepší se mu vyhnout. A pak stačí, že jeden člověk z milionu měl sraženiny krve, a v jejich očích je očkování nebezpečné.

  Ale to je sice pochopitelný pohled, ale mylný. Očkování musíme vždy srovnávat s tou nemocí, proti které očkujeme. Tedy v tomto případě srovnat očkování s covidem. Když to hodně zjednoduším, tak si vezmeme milion neočkovaných lidí a milion očkovaných lidí. Z milionu očkovaných bude mít jeden sraženiny krve (což je nepříjemná a někdy i vážná komplikace vyžadující pobyt v nemocnici) a stovky tisíc z budou mít po očkování jeden den bolavou ruku a budou několik dní trochu unavení (a také několik dní po očkování nemohou pít alkohol).

  A teď se podíváme na milion neočkovaných lidí. No, v České republice z milionu náhodně vybraných lidí: 160 tisíc jich mělo covid, 20 tisíc jich mělo opravdu vážný průběh vyžadující hospitalizaci, desítky tisíc mají i půl roku po onemocnění citelné následka a tři tisíce zemřelo na komplikace s covidem.

  Představ si, že si můžeš vybrat, do které skupiny půjdeš. Skupina A má šanci jedna z milionu, že zemře a a celkem vysokou šanci, že je bude jeden den bolet rameno.

  Skupina B má šanci tři tisíce z milionu, že zemře, a budou tam desítky tisíc těžkých průběhů a dlouhodobých následků.

  Kromě toho jsou tu dopady celospolečenské. Když se podaří, aby byla očkována většina lidí, epidemie covidu už se na podzim nevrátí. Nebudou se muset zavírat obchody a školy. Lidé nebudou přicházet o práci a živobytí. Pokud ale nebude dost lidí očkovaných, tak se epidemie může vrátit a státy, které nebudou mít dost očkovaných, na tom budou zase špatně. Třeba ne tak špatně, jako na tom bylo Česko na podzim 2020, ale bude opět nutné zavírat, zůstávat doma, nosit respirátory atd.

  Takže ano, stát „tak trochu nutí“ lidi k očkování, stejně jako nás „tak trochu nutí“ být v autě připoutaní (přestože když se pásy zaváděly ve 20. století, bylo řada lidí proti a psali, že se „nenechají státem spoutat“). Připoutání (očkování) prostě zachrání tolik životů, že se to vyplatí. Jednotlivci i společnosti.

  Nemoce

  Zdavím mán důvodné podezdření že trpým bipolární poruchou a netuším jak to říct rodičům samozřejmĕ bych jim zo chťel říct tak aby jsme si to šli ovĕřit

  Ďekuju předem za odpovĕď ❤

  kluk, 13 let, 20. května

  Ahoj,
  bipolární afektivní porucha je duševní onemocnění, které musí diagnostikovat psychiatr společně s psychologem. Tito odborníci totiž dokáží rozlišit tuto poruchu od potíží, které mají podobné příznaky. Zkus rodičům popsat, co tě trápí, jaké se u tebe projevují příznaky a jak se cítíš. Domluvte se na tom, jestli navštívit psychiatra nebo psychologa. Další možností je promluvit si se školním psychologem, pokud ho ve škole máte. Ten by ti taky měl dokázat poradit, co dělat.
  Měj se hezky,
  Péťa

  Nemoce

  Ahoj Alíku,
  Mám pocit, že mám OCD (obsedantně-kompulzivní poruchu), jelikož už odjakživa pořád dělám, počítám, srovnávám a kontroluji věci, i když si myslím, že je to zbytečný a nemusím to dělat, ale já nemůžu přestat a hodně mi to vadí. Přijde mi to hrozně hloupé, třeba jsem schopna stát i 10 minut u dveří, protože mi přijde, že nejsou zamklé i když jsou. Nebo už odjakživa počítám všechny svoje kroky na určitý počet. Dokonce si i určuji kolik úkolů do školy musím denně udělat, protože se jinak cítím špatně. Nebo taky neustále ťukám a klikám s věcmi a počítám to. Neustále se stresuju kvůli věcem jako tohle a přijde mi to divné. Chtěla bych to říct mamce, ale nevím jak, protože se ji nerada svěřuju. Chtěla bych si udělat nějaký test, protože bych se chtěla vyléčit, ale nevím jak a kde, nikde to nemůžu najít. Co bych měla dělat?

  holka, 14 let, 10. května

  Ahoj,
  každý z nás má nějaké zvyky a rituály, které pravidelně opakuje. Píšeš, že tyhle tvé rituály už tě ale obtěžují. Dobře sis našla, že to může být jeden z příznaků obsedantně kompulzivní poruchy (OCD). K tomu, aby se zjistilo, jestli se opravdu jedná o tuto psychickou obtíž, je třeba navštívit odborníka na duševní zdraví - psychiatra. Zkus mamce nebo klidně jinému dospělému, kterému věříš, říct, co tě trápí. Popiš mu, jak tvé potíže vypadají a domluv se s ním na návštěvě psychiatra. Ten se s tebou pak podívá na to, čím by tyto potíže mohly být způsobeny a co dělat, aby už tě neobtěžovaly.
  Budu na tebe myslet, abys to v pohodě zvládla. Jsi statečná, že sis dokázala říct o pomoc, jen tak dál!
  Péťa

  Nemoce

  Co způsobuje rakovinu

  Jak si můžu způsobit rakovinu? Jasný, všude je napsáno kouření, spálený tuk a podob. Ale musí být ještě nějáký způsob, ne???

  Dobře děláš, že se zajímáš o to, jak věci fungují. Předpokládám, že chceš vědět, čemu se vyhnout, aby ses rakovině vyhnul nebo vyhnula.

  Rakovina není jedna nemoc, je to spíše typ nemoci, jde o nádorové onemocnění, při kterém se buňky začnou nekontrolovatelně množit. Rakovina je způsobena mutací DNA, a příčiny této mutace mohou být různé. Může to být dědičná mutace, ale to není moc obvyklé. Častěji k mutaci dojde až po narození.

  Správně uvádíš kouření, což je nejznámější a také statisticky jedna nejvýznamnějších příčin rakoviny. Nejde jen o rakovinu plic nebo hrtanu, kouření způsobuje celou řadu dalších onemocnění, včetně rakoviny žaludku, jater, slinivky atd.

  Mezi další přímou příčinu rakoviny se počítá spálení na slunci, nejčastěji jde o rakovinu kůže. Podobný princip, ale samozřejmě mnohem méně častá, je rakovina kvůli radiačnímu ozáření.

  Mayo Clinic, jeden z mých oblíbených zdrojů týkající se zdraví, uvádí také: viry, obezitu, některé chemikálie (karcinogeny), hormony a nedostatek pohybu.

  Ne každá mutace v buňce způsobuje rakovinu. Naopak, naše tělo si s mutacemi obvykle velmi dobře poradí a nedovolí jim se šířit. Každopádně je dobré starat se o své zdraví a jíst pestrou stravu a dbát na dostatek pohybu. Je to stará, ale osvědčená a mnoha studiemi podložená rada.

  Nemoce

  Ahojky. Nevím jestli to mám úplně napsat sem, ale nemohla jsem najít téma psychické zdraví.
  Už delší dobu mám psychické ale i fyzické problémy... Začalo to někdy v půlce února když jsem najednou nemohla dodechnout, myslela jsem si že to přejde.. Nepřešlo, mám to do teď. Potom jsem začala řešit každý maličký zdravotní problém (Hypochondrie); Měla jsem panický strach z toho, že jsem si propíchla puchýř, atd... Potom jsem začala mít problémy s důvěrou, Nikomu jsem se nechtěla svěřovat, bojím se že to řeknou dalšímu a dalšímu. Jediný komu jsem se svěřovala byla máma. Ani ségře jsem nechtěla nic říct. Dále jsem to moc neřešila, ale potom jsem zas začala nad vším přemýšlet ,,Mohlo by se stát..“. Brečela jsem nad každou větou, co kdo řekl, například mi kamarádka řekla že jsem pro ni motivace; já nad tím začala přemýšlet a nakonec jsem se rozbrečela. Možná to není nic tak hrozného, ale v kombinaci s tím dechem je to vyčerpávající.
  Možná je to blbost, ale je možné že je to tím, že mi moje nejlepší kamarádka v hádce řekla že by ,,bylo lepší abych chcípla, než jí srážela sebevědomí“? stalo se to v lednu, bylo mi hrozně a v únoru se začaly objevovat psychické i fyzické problémy. Samozřejmě tu jsou i další věci co s tím souvisí, ale tohle je to nejhlavnější.
  PS: Všechny tyhle problémy co jsem zmínila přetrvávají do teď.

  holka, 12 let, 29. března

  Milá pisatelko,
  popisuješ svoje problémy s dechem a pak s úzkostí ohledně svého zdraví a důvěrou v druhé. Cítíš se vyčerpaná a nerozumíš tomu, co se s tebou děje. Mohu ti k tomu napsat teď spíš obecný názor, protože ty informace, které od tebe mám, jsou na hlubší radu málo. Určitě se poraď také s lékařem, ať tě dobře vyšetří. Problémy s dechem se spojují také s tím, co je nyní tak všeobecně rozšířený problém, a to infekce Covid-19 a s tím ti zde nemůžeme radit. Nejdříve je potřeba vyloučit tuto příčinu. Následky onemocnění mohou přetrvávat dlouhou dobu, přestože jiné problémy nepozoruješ. Problémy s dechem mohou být spouštěčem dalších úzkostí ohledně zdraví. Představují nevědomě strach z ohrožení základní životní funkce. A je možné, že to, co pronesla tvoje kamarádka se na tom, že se ti spustily problémy s dechem podílí. Mohlo se to spojit s nějakým dalším problémem, který v sobě neseš, díky vztahům ve své rodině. K této úvaze mě vede to, jak popisuješ svoje následné problémy s důvěrou ve vztazích. Nejspíš vztahy pro tebe představují nějaký zdroj úzkosti a stresu také. To může být hodně neuvědomované. Ale zde o tobě víc nevím, tak mohu pouze takto napsat své podněty, které se často objevují v terapeutické praxi. Potřebovala bych nyní vědět víc o tvé povaze, osobnosti, osobní historii, rodinných vztazích, ale i ty sama můžeš víc zapátrat a zamyslet se nad tím a třeba najdeš další, širší souvislosti, a určitě neváhej s tou návštěvou lékaře. Bylo by také fajn mít nějakou psychologickou pomoc. Když se problémy řeší včas, tak jejich řešení nemusí být dlouhé a náročné. Je moc dobře, že ses svěřila do této poradny. Naší radu ber ale spíš jako podnět a první nasměrování. Přejeme Ti, ať se tvé problémy brzy zlepší a je ti opět dobře.
  Tým Centra Locika

  Nemoce

  Bolesti v podbřišku

  Ahoj chtěla bych se na něco zeptat :) už od mala mám tak trochu strach z doktorů takže nechci chodit ke gynekologovi ve 14 letech snad mě chápete no ale to je to vedlejší mám takovej menší problém.Obcas se mi stáva ze mě bolí v podbrisku no spis měchýř jakoze uvnitř měchýře no a ta bolest je fakt strašná nedá se skoro vydržet ale trvá to jenom 7-10 sekund a pak nic a už mě nic nebolí no a tohle se stává tak 1 nebo 3x do roka ale taky mi někdy celej rok nic není. Myslíte ze je to vážný a nebudu mít kvůli tomu děti? Menstruací to není protoze tu mám normálně a tahle bolest je jiná.

  holka, 14 let, 25. března

  Ahoj,

  je dobře, že se umíš zeptat na věci, které Tě zajímají a dokázala jsi nám napsat. I když nemusí jít o nic vážného, takto na dálku po internetu Ti to však s jistotou říct nemůžeme, to by musel posoudit odborný lékař po vyšetření. Kdyby se bolest měla opakovat, zkus se svěřit nejdřív rodičům a své praktické lékařce, která posoudí, jak postupovat dále. Může Ti také vyšetřit moč i podbřišek abys měla jistotu, že je vše v pořádku.

  Přejeme příjemné jaro ve zdraví.
  Modrá linka

  Nemoce

  Mám schizofrenii?

  Ahoj poradno,
  jo jsem zase zpátky, tentokrát ale z trochu jiného důvodu. Poslední dobou se mi zdá jako bych v sobě měla dvě osobnosti. Příklad: Mamka řekne: přines mi ten ručník prosím. Já normálně odpovím jo, ale najednou se „přepnu“ a zůstanu ve svém pokoji a nevím proč. Taky se dokážu sama polechtat, což dokáže prý
  jen schyzofrenyk. Je tedy možnost že bych byla schyzofrenyk? Dneska jsem se sice viděla s psycholožkou ale došlo mi to až teď. Podle mě se tak dá například vyřešit to, proč jsem občas byla agresivnější na okolí než bych chtěla. Začíná mi to do sebe zapadat jako skládačka, ale někdy mi nesedí to že mám pocit že je těch osobností ve mě víc. Už odmalička, když mi umřel praděda jsem slyšela jeho hlasy v hlavě, dokážu se sama polechtat, mám pocit že je ve mě víc osobností... Nejsou tohle příznaky schizofrenie? Nechci hned říkat že trpím schyzofrenií a tak se vás na to chci zeptat... Hledala jsem si něco na internetu a tam byl schyzofrenyk popisován nějak takhle. Je tedy možné že trpím schyzofrenií?
  Předem děkuji za odpověď.
  P.S. pardon jestli jsem to slovo: schyzofrenie špatně skloňovala.

  Holka v (ne)depresi 10 let, 22. března

  Ahoj z Modré linky,

  ptáš se nás, zda bys mohla mít schizofrenii. Na tu otázku Ti takto po internetu nemůžeme odpovědět. Není to tak snadné, jestliže si u sebe všímáš nějakých příznaků, jimiž se třeba i schizofrenie vyznačuje, ještě to rozhodně ještě neznamená, že jí trpíš. Zároveň příznaky, které popisuješ, mi nepřipadají jako úplně typické pro tuto diagnózu, na internetu se mnohdy dočteme ne úplně pravdivé informace, je důležité si zdroje vždy ověřit, např. jestli je psal nějaký odborník, lékař, nebo se objevily někde v diskusi. Je moc fajn, že navštěvuješ psycholožku, můžeš to s ní probrat, je v pořádku jí říct, co Tě k Tvým potížím napadá, co se Ti děje. Ona může také posoudit, jestli by bylo vhodné např. nějaké psychiatrické vyšetření, které může právě schizofrenii odhalit.

  Přejeme Ti bezstarostné dny
  Modrá linka

  Nemoce

  Je wi-fi záření nebezpečné?

  Dobrý den.
  Jsem v karanténě, a tal spíš v obývacím pokoji kde je i WiFi router.
  Někde jsem četl že router může kvůli radiaci způsobit rakovinu.
  Je to pravda? Mas router ma 4 antény tak si myslim ze ta radiace je ještě silnějšíZ
  Děkuji.

  kluk, 13 let, 17. března

  Je správné a rozumné ptát se, jak technologie, které používáme, ovlivňují naše zdraví. Nejsi zdaleka jediný, koho to zajímá. Zajímají se o to i vědci a regulační úřady. Vědci proto, že jsou zvědaví, a ostatně jsou také uživateli stejných zařízení, jako my. No a regulační úřady mají za úkol chránit lidi před nebezpečím. Proto třeba nemůžeš koupit čokoládovou tyčinku plněnou pracím práškem.

  Zpátky k wi-fi routeru. Všechny routery, které se v Evropě prodávají, musejí odpovídat evropským direktivám týkajících se bezpečnosti, použitelnosti a následné ekologické likvidace. V případě routeru to především znamená dodržení přísných limitů týkajících se elektromagnetického záření.

  Asi už z fyziky víš, že existují „elektromagnetické vlny“, které známe ve formě světla, rádiového signálu, mikrovlnného signálu nebo radiace. Právě detail, že vlnová délka elektromagnetického určuje jeho působení, je detail velmi podstatný. Mikrovlnná trouba ti ohřeje jídlo za minutu, ale kdyby jsi na jídlo svítil baterkou třeba hodinu, zahřeje se maximálně ta baterka, jídlo bude pořád studené.

  Je zajímavé si uvědomit, že i světlo je elektromagnetické záření, a nikdo se nebojí mít v místnosti žárovku. Zřejmě je to tím, že elektromagnetické záření nevidíme, a tak je to takové „záhadnější“. Je pochopitelné, že si to lidé pletou s tím nebezpečným „neviditelným“ zářením: gama radiací. Gama radiace je záření s nesmírně krátkou vlnovou délkou a patří mezi záření „ionizující“, tedy takové, které umí zasáhnout do atomové struktury (lze si to představit tak, že ionizující gama záření vyťukne z atomu elektron a tím změní jeho chování ve vztahu k ostatním atomům). Vystavení živého organismu takovému záření je skutečně nebezpečné a může vést ke krátkodobému nebo i dlouhodobému poškození. K tomu došlo třeba v Černobylu nebo po svržení atomové bomby na Hirošimu. Lidé tehdy zemřeli na následky radiačního ozáření, které v jejich buňkách napáchalo nenapravitelné škody.

  Ale to se nás netýká. Jediný kontakt, který ty nebo já budeme mít s tzv. ionizačním zářením, je UV záření ze Slunce (proto si dávej pozor, aby ses nespálil na slunci, při častém spálení si člověk zvyšuje riziko onemocnění kůže) a rentgenové záření (proto se doporučuje rentgenovat každou část těla jen několikrát ročně, ale doporučení jsou nastaveny VELMI bezpečně, je to řádově úplně jinde, než nebezpečná radiace. Tady je pěkný přehled toho, jak se ty dávky liší.

  Tvůj wi-fi router používá rádiové záření, které je neionizující, a je úplně na opačném konci spektra. Nemusíš se tedy bát toho, že by způsoboval nějaké změny v tvých buňkách nebo buňkách kohokoli jiného. Výkon routeru je navíc omezen tak, že ani kdyby jsi se na něj přilepil, asi bys nedokázal absorbovat dostatečné množství energie na to, aby to tvé tělo byť jen znatelně zahřálo (u výkonnějších vysílačů by už k nějakému zahřátí dojít mohlo, ale to se netýká domácích routerů).

  Vzpomeňme si taky, že kolem nás léta ohromné množství rádiových signálů. Pokud někde naladíš rádio, tak to znamená, že jsi v dosahu rádiového signálu. A nikoho to neznervózňuje. Za těch sto dvacet let, co lidé s rádiovými vlnami pracují, není znám mechanismus, který by způsobil škody v lidských buňkách na základě vystavení rádiovým vlnám v tom množství, kterého jsou schopny domácí vysílače.

  Nemoce

  Ahoj, ráda bych se s něčím svěřila. Už delší dobu mě to trápí. Asi dva týdny zpátky mě začalo bolet břicho, ne nějak moc, ale chvílema to bylo nepříjemné. Taky se mi u konečníku vytvořila taková bulka, tak to jsem se strašně vyděsila, že mám rakovinu nebo něco takového. Samozřejmě jsem si to hned začala googlit. To jsem vůbec neměla dělat... Samozřejmě tam bylo něco o rakovině, ale také spoustu jiných "banalit". Tak jsem se snažila sama sebe uklidňovat, že to bude v pohodě. Jenže jsem z toho byla úplně špatná, a tak jsem se minulý pátek jsem se s rodičema domluvila, že zajdeme k doktorce. Všechno jsme ji to řekli, prohmatala mi břicho, ale na tu bouličku se ani nepodívala, jen se na něco ohledně toho zeptala. Zjistila mi z moči, že mám lehočce zvýšenou nějakou látku a tak řekla ať přijdem v pondělí na krev (na krvi jsem už byla, jen ještě nejsou výsledky). Ještě mi doporučila ať piju urologický čaj a nějaký probiotika. Docela mě ta návštěva uklidnila a přes víkend už mi bylo skoro dobře. Jenže zrovna teď mám právě chvilku kdy zase myslím, že by to mohla být ta rakovina a strašně se toho bojím. Jo a ještě jak jsem si ten můj problém googlila tak jsem zjistila, že se to dá zjistit jen speciálním vyšetřením a z krve ne. Takže mě to děsí ještě víc. Jsem teď poslední dny taková bez nálady, jak na to chvílema myslím. Chci aby to prostě už skončilo a byla jsem normálně zdravá. Omlouvám se za docela dlouhý text, ale řekla bych, že mně to teď docela pomohlo.
  Děkuju a hodně zdraví v této nelehké době

  holka, 14 let, 16. února

  Ahoj z Modré linky,

  děkujeme za důvěru, se kterou se nám svěřuješ. Píšeš o obavě ohledně Tvého zdraví. Rozumím, že Tě to vyděsilo, je dobře, že na to nechceš zůstat sama. Chtěla bych moc ocenit, že jsi pro sebe podnikla už tolik kroků. Svěřila ses rodičům a byli jste u doktorky, která Ti udělala testy a teď čekáš na výsledky dalších. Je přirozené, že máš pochyby, že máš strach, co by to mohlo být. Spousta lidí, kterým není jedno jejich zdraví by asi měla podobný pocit. Může to doprovázet i to, že jsi někdy bez nálady, jak píšeš.

  Chápu, že jsi měla potřebu hledat na internetu, co by to mohlo být. Na druhou stranu možná sama víš, že některé informace na webu je potřeba brát s rezervou a kriticky o nich přemýšlet. Je úlevné se se zdravotním problémem svěřit odborníkovi, který věnoval spoustu let studiu medicíny, je zkušený, setkává se denně s nejrůznějšími pacienty. Když se člověk snaží zjistit příčinu sám, může se snadno ztratit v možnostech, co by to mohlo být a třeba se polekat. Zároveň si říkám, že pokud bys měla nějaké obavy, že Ti lékař neudělal testy, které mohl, tak ho o to s pomocí rodičů můžeš požádat. Můžete se taky zeptat na další názor jiného lékaře.

  Jsem ráda, že se Ti trochu ulevilo tím, že jsi nám to napsala. Trvá často delší dobu, než přesněji víme, co se nám v těle děje. Lékař musí dát dohromady výsledky testů, pozoruje spoustu vlivů, vývoj v čase aj. Mrzí mě, že taky v Tvém případě to zjištění trvá déle, než by Ti bylo příjemné. Možná by ty dny, kdy čekáš, zlepšily věci, které máš ráda. Můžeš teď zkusit častěji myslet na sebe a dělat si malé radosti – třeba si dáš vanu, půjdeš na procházku, něco vytvoříš, zkrátka cokoli Tě láká a dělá Ti dobře. Podobně jako Ti pomohlo sdílení tady do zprávy, může pomoct i sdílení svých obav a pocitů s někým blízkým, ať už to budou rodiče, někdo další z rodiny, dobrá kamarádka. Můžeš se ozvat i k nám na Modrou linku a popovídat si tam podrobněji.

  Přeji Ti, abys měla i nadále oporu v rodičích a společně jste měli hezčí dny.
  Modrá linka

  Nemoce

  Problémy s chozením „na malou“

  Dobrý den. Nevím jak to napsat slušně/spisovně, tak to napíšu prostě tak jak to mám (doufám že to nevadí...). Poslední dobou se mi stává, že si pořád přičůrávám... Je to hodně trapný, když už mi je 11... Ale já přísahám, hlídám si to, do konce už jsem si to i nastavila tak, že minimálně 1 za hodinu to jdu zkusit. Pořád si ale přičůrávám. Proto se chci zeptat, může to mít nějakou spojitost se psychikou? Můžu to mít z toho že mám “narušenou psychiku“ nebo něco takovýho?

  holka, 11 let, 30. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  díky za odvahu, se kterou nám píšeš o svém aktuálním problému. Nevíme, co všechno může zapříčiňovat to, že se Ti nedaří chodit na malou tak dobře, jak bys chtěla. Mohou to být nějaké hormonální změny, tělesné změny, může to souviset s nějakým probíhajícím onemocněním, psychickými změnami... možností je hodně.
  Možná to zní náročně, ale bylo by dobré, abys o tom s někým dospělým promluvila. Možná máš důvěru v rodiče, prarodiče, anebo tetu a jiné rodinné příbuzné, kteří by Tě vyslechli a pomohli Ti řešit situaci dál. Není to ostuda, je dobře, že jsi vnímavá ke svému tělu. Dokázala jsi nám to do zprávy hezky popsat. Napadá mě, že pokud by pro Tebe bylo těžké o tom začít povídat, můžeš druhému dát přečíst to, co si tady píšeme. Tvá praktická lékařka pak může udělat vyšetření a vyloučit onemocnění, anebo zjistit příčinu.
  Pokud bys chtěla věc víc probrat, jsme tu pro Tebe na Modré lince (https://www.modralinka.cz/). Zasloužíš si, abys tuto obtíž měla za sebou a mohla si užívat bezstarostnější dny.

  Hodně sil do dalšího kroku přeje
  Modrá linka