Alík radí dětem
Sport
Ahoj
Mám strašně rád Petru Kvitovou a obecne tenis.Ale problém je v tom že si nemám s kým povídat o ní a o jejích výkonech,poradíš mi prosím jak najít někoho s kým bych si o tom mohl povídat.
Předem díky.
Ahoj z Modré linky,
je prima, že chceš rozvíjet svoje zájmy. Tenis je zajímavý sport a je moc fajn svou vášeň s někým sdílet. To, jestli je ve Tvém okolí nějaký podobný fanoušek jako Ty, zjistíš časem, když při hovoru s druhými na to téma stočíš řeč. Pokud bys nikoho takového nenašel, na internetu určitě existují různá fóra nebo fankluby, kde najdeš spoustu podobných nadšenců a věřím, že to může být i zajímavá cesta, jak se seznámit s novými lidmi. Na internetu jen platí, že je potřeba chovat se bezpečně.
Přejeme hezké dny.
Modrá linka

Na otázky odpovídají
pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.
Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.
Sport
Strach z kotoulu
Ahoj,
každý rok mám problém s tělocvikem a mám kvůli tomu i špatné známky. Bojím se totiž udělat kotoul, přetočit se na hrazdě...(ale s výškou problém nemám, např. šplh mi jde dobře)a nevím proč. Prostě se mi něco zasekne v hlavě a neudělám to. Nikdo ze třídy mě nechápe, protože nikdo jiný takový problém nemá. Proč to teda nemůžu udělat?
Ahoj Z Modré linky,
oceňuji, že hledáš pomoc v situaci, kdy si nevíš rady. Umím si představit, že takové potíže v tělocviku jsou nepříjemné, zvláště pokud máš kvůli nim špatné známky a také vnímáš, že jsi jediná, nikdo jiný to tak nemá a okolí Tě nechápe. Nedokážu Ti odpovědět na to, proč nemůžeš udělat kotoul nebo se přetočit na hrazdě. To bohužel takhle na dálku nejde posoudit, vím o situaci velmi málo. Kdybych s Tebou mluvila osobně, přišlo by mi důležité tu situaci prozkoumat. Například bych se Tě ptala, jak dlouho tyhle potíže u sebe sleduješ, jestli jsi to tak měla vždycky anebo se to objevilo až náhle v nějakém konkrétním období. Zajímal by mě také Tvůj názor, protože si myslím, že jsi o tom určitě už sama hodně přemýšlela, možná máš nějaké teorie, proč by to tak mohlo být. Možná si i dokážeš odpovědět na otázku, jestli je něco konkrétního, čeho se u těch cviků bojíš. Stalo se někdy, že se Ti to přece jen povedlo? A pokud ano, co Ti v tom pomohlo nebo co bylo jinak, že to šlo?
Důvodů, proč to tak máš, může být spoustu. Možná jsi měla někdy v minulosti nějakou špatnou zkušenost, když jsi byla hlavou dolů, možná Ti to něco připomíná a možná taky nenajdeš nic konkrétního, co se za tím skrývá, to nemusí vadit. Důležité je věnovat se tomu, jak se v dané chvíli cítíš a co by Ti pomohlo s tím strachem pracovat. V tom Ti může pomoci odborník, například psycholog, který Tě může vhodným vedením dovést k lepšímu porozumění situaci a Tvým pocitům, a může Tě také naučit, jak s tím zacházet. Možná máte ve škole školní psycholožku (nebo psychologa) anebo můžeš požádat i rodiče, aby Ti návštěvu psychologa zajistili. Je důležité, abys na to nebyla sama a měla podporu někoho blízkého. Můžeš se někomu blízkému svěřit s tím, co prožíváš? Pokud by to nemohli být rodiče, možná je někdo jiný příbuzný anebo někdo jiný dospělý, s kým o tom můžeš mluvit, třeba babička, teta, vedoucí kroužku anebo oblíbená učitelka. Chci Tě zároveň také ujistit, že je v pořádku se některých věcí bát a nechtít je dělat. Skoro každý z nás má z něčeho obavy, které ostatní nechápou, protože to mají jinak. Každý z nás je jiný a je to tak v pořádku. Kdybys o tom potřebovala více mluvit, můžeš nám napsat na chatu anebo zavolat na telefonu, kde můžeme jít více do hloubky (www.modralinka.cz).
Držíme Ti palce.
Modrá linka
Sport
Jak nechodit na atletiku?
Dobrý den,
píšu ohledně atletiky. Chodím na atletiku už čtvrtý rok. Před atletikou už jsem dělala hodně sportů. Např. floorball, moderní tance, gymnastiku, sokol a spoustu dalších. Tak mi došlo, že atletika je ta pravá. Měla jsem skvělou trenérku. Ta boužel po roce odešla a přišla nová trenérka. Ta byla dobrá, až na to že to měla pro děti 7-11 let a to bylo špatný tak jsem odešla k jinému trenérovi, ale to jsme neměla dělat. Říkejme mu OM.
OM vypadal ze začátku dobře a byl i hodný, ale to se teď změnilo. Je mi teda 12 let. Začala jsem mít tréninky na 4 dny týdně. Jeden trénink trvá hodinu a čtvrt. Musím se tam sama dopravovat a to mi cesta tam i zpátky dohromady zabere hodinu. Ještě mám k tomu tancování 2 krát týdně. Hodinu a půl trvá jedna lekce, až než se tam dopravím, tak to trvá dohromady asi hodina a půl.
A OM začal jakože: , , ty to máš?“ chvíli mi trvalo, než mi to došlo a pak jsem řekla „co jako?“ i když jsem věděla co. Přišlo mi to divné a úchylné, proč se prostě on stará o mojí menstruaci (jenom jsem jí ještě nedostala). Tak jsem ho prostě chtěla přede všema ztrapnit. Mluvila jsem proto nahlas, aby to slyšeli všichni. Tak tady je naše konverzace:
OM „Ty to máš?“
Já „ Co jako“?
OM „No ty víš“
Já „ Myslíš menstruaci?“
OM „No jo“
Já „ Já ještě menstruaci nemám?“
OM „ Jestli jsi unavená, tak si na chvíli sedni.“
Já „Vždyť říkám, že ještě menstruaci nemám!“
OM „ Ok“
Opravdu jsem se za něj styděla a pak jsem říkala i ostatním, že co ho to popadlo, že je divný... Oni se mnou souhlasili. Prý že jim už to říkal taky. Víte já jsem totiž chodila často na záchod. Bylo to kvůli tomu, že jsem měla novou sportovní podprsenku, a bála jsem se, aby mi tam nebyli vidět prsa. Fakt ho nesnáším. Začal dělat na všechny takový divný obličeje. A hrajem takovou hru. Jmenuje se led. A to znamená, že se nesmíme hýbat. Jedna holka se nehýbala a on jí řekl hýbla ses, vypadáváš. Ona teda začala odcházet a on jí řekl „ Kecal jsem ,teď jsi se ale hýbla. a začal se smát. Bylo mi jí líto.
Opravdu k němu nechci chodit a navíc. Začal koukat holkám na zadek. Jedna holka nosí výstřihy a on jí tam koukal. I holky a kluci se musí převlékat na stejném místě a on na všechny pořád kouká. Radši se převlékám ve škole.
Jsem už z té atletiky unavená a říkala jsem rodičům o tom, že už tam nechci chodit a o té holce, které řekl, že se hýbla. Radši jsem jim o tom ostatním neříkala. Když moje starší sestra( je jí 27 a byla na návštěvě) řekla, že nemůže do bazénu, protože má menstruaci máma řekla „jsou tady děti! nemluv o tom“
Už kvůli atletice ani nestíhám školu. A máma pořád říká, že atletika je na prvním místě a když tam nebudu příští rok chodit, že mi nebude platit ani tancování. Naše rodina je docela při penězích a ani jim nevadí, že to musí platit. Říkám tátovi, že platí za to, aby mě mučil. On řekl jako co to meleš?
Navíc zítra v pondělí máme třídní sraz se základkou (jsem na gymnáziu a celá třída se rozpadla). A táta řekl, že atletika je důležitější. Říkám mu. že jí mám 4 krát týdně a můžu na ní jít jindy. Já na ten třídní sraz fakt chci. Je to pro mě moc důležité a mám tak lidi ráda. A táta jako: ale stejně tam budete všichni čumět do mobilu a nic víc. Ale to není pravda. Jsme tam veliký kamarádi a domluvili jsme se, že si uděláme piknik a pak zajdeme na skluzavky. Ale to táta říká, že ty lidi nemají žádnou budoucnost...
Pomozte mi prosím, jak nechodit na atletiku. Děkuju za případnou odpověď a omlouvám se za takhle dlouhý dotaz.
Ahoj z Modré linky,
pozorně jsem si přečetla Tvůj dotaz. Je v pořádku, že je delší. Je dobře, že jsi napsala vše, co Tě tíží. Pokud jsem to správně pochopila, nevyhovuje Ti váš nový trenér na atletiku a ráda bys kvůli němu s atletikou přestala. To se ale nelíbí Tvým rodičům.
Je mi líto, že nový trenér Ti nevyhovuje. Pochopila jsem, že se některé jeho chování nelíbí i dalším dětem na atletice. Chápu, že Ti byl nepříjemný rozhovor o menstruaci a že jsi nechápala, proč se Tě na to ptá. Podle toho, jak jsi to napsala, mě napadlo, že si možná všiml, že jsi unavená a chtěl Ti dopřát pauzu, ale formuloval to nešikovně a nakonec to bylo trapné. Určitě není v pořádku, aby se trenér díval holkám na zadek nebo do výstřihu a aby Vás pozoroval při převlékání. Je moc dobře, že ses o tom snažila mluvit s rodiči. Řekla jsi jim jen část toho, co trenér dělá, možná jim zrovna tohle nepřipadalo dostatečně důležité. Chtěla bych Tě podpořit v tom, abys rodičům řekla o všem, co trenér dělá a co je Ti nepříjemné. I když chápu, že to asi nebude lehký rozhovor, myslím, že to rodičům pomůže lépe pochopit, jak se tam cítíš.
Přemýšlím i o tom, jestli se nedá najít ještě jiná cesta, jak to řešit, než rovnou s atletikou skončit. Může být škoda nechat oblíbeného sportu kvůli trenérovi. Píšeš, že tam chodíš už čtvrtý rok. Jaké by to bylo, kdybys tam teď najednou nechodila? Chybělo by Ti to? Třeba je i cesta, jak si s trenérem promluvit o tom, co je Ti nepříjemné a požádat jej, aby to nedělal? Myslím, že s tímto by Ti mohli pomoci rodiče. Třeba byste přišli na společnou řeč, pokud by si s nimi situaci znovu probrala, a pak by byli ochotní s ním promluvit nebo Tě v rozhovoru s trenérem podpořit. Psala jsi, že i ostatní děti mají s jeho chováním problém. Možná by to šlo probrat i s nimi (a jejich rodiči) a pak za trenérem zajít?
Někdy nám připadá nejjednodušší z nepříjemné situace odejít, což je přirozené, ale můžeme se tím současně ochudit o další zážitky. Říkám si, že stojí za to zkusit to nejprve vyřešit rozhovorem a pokud by to nezafungovalo, odejít se dá i potom. Rodiče by Tě neměli nutit do aktivit, které jsou Ti nepříjemné. Zároveň chápu, že se jim to možná zdá škoda. Je proto dobré co nejotevřeněji o tom s nimi mluvit a společně se snažit hledat řešení. Kdyby to nešlo, je někdo jiný v rodině, komu věříš a s kým o tom můžeš mluvit? Třeba babička nebo někdo jiný příbuzný? Připadá mi důležité, abys na to nebyla sama. Možná i ve škole je někdo, kdo by Ti v tom dokázal poradit. Třeba výchovná poradkyně anebo školní psycholožka.
Nevím, jestli jsi v mé odpovědi dostala to, co jsi potřebovala. Kdybys o tom chtěla mluvit více, můžeš se na nás obrátit na telefonu nebo na chatu, kde můžeme jít více do hloubky (www.modralinka.cz)
Přejeme Ti hezké jarní dny.
Modrá linka
Sport
Ahoj. Mamka porad říká ať začnu dělat nějaký sport. Me se začal líbit box. Jenom nevím jak to říct mamce. Aby ji to nepřipadalo divné nebo tak. Pak se bojím ze kdybych tam začala chodit tak ze bych tam chodila s malými dětmi protoze bych byla začátečník. A k tomu mám strach ze bych se nějak strapnila protože mi přijde ze jsem tlustá. Poradíte co s tím mám dělat ?
Milá dívko,
děkujeme za důvěru. Svěřuješ se poradně s tím, že bys ráda začala dělat nějaký sport a líbí se ti box. Máš ale radu pochybností o tom, co na to řeknou rodiče a také jak se v tom oddíle budeš cítit. Box je sice sport spojený spíše s muži, nicméně dívky a ženy se mohou účastnit každého sportu, který je zajímá. Je to sport, ve kterém je vyjádřeno hodně agrese a boje. ale i taktiky a psychické odolnosti. A pokud tě tento druh sportu přitahuje, tak to prostě můžeš zkusit a uvidíš. Je to sport, u kterého potřebuješ rozvíjet i celkovou fyzickou a psychickou kondici. A proto si v něm to, co je pro tebe prospěšné určitě najdeš. Navíc ti třeba pomůže ventilovat případné vnitřní napětí a celkově tedy může vést k tvému uvolnění a zvýšení sebedůvěry. A o to při sportu především jde. Bojové sporty jsou určitě dobré i pro ženy. A není důvod, proč by se jim nemohly věnovat. Zkus o tom s mámou promluvit takto. Třeba si o tom sportu něco přečti, jak probíhá, jaká jsou pravidla atd. a pak to mámě vysvětli, co tě na tomto sportu přitahuje. Připrav si své důvody. Toho, že tam budeš chodit s malými dětmi se neboj, možná ze začátku ano, všichni se to budete učit a budete na tom stejně. Mezi staršími dětmi by ses teď mohla třeba víc stydět, že to zatím neumíš. A strach z toho, že se ztrapníš nejlépe překonáš tím, že to budeš zkoušet. Každý začínal a učil se. Tělo se bude i díky sportu měnit, možná se sníží váha, možná se zpevníš a postupně se budeš při tom cítit lépe. Ale důležité je začít a vše další se pak bude ukazovat.
Tak ti držím palce. Poradce Centra Locika
Sport
Posilování svalstva
Zdravím.
Už delší dobu bych chtěla začít cvičit. Nejde o to abych zhubla, spíš nabrala svaly, jelikož jsem asi nejslabší ze třídy a ostatní se mi za to smějí. Zároveň se bojím o to, že bych to nějak neodhadla a něco si u toho udělala. Chtěla bych se teda zeptat, jaké cviky bych měla vykonávat? Děkuju.
Ahoj holko,
Pro zpevnění svalů lze doporučit posilovací cvičení s vlastní vahou. Jedná se o takové cviky, při nichž se nepoužívá žádné „nářadí“ (činky, posilovací stroje a podobně). Cvičení na posilovacích strojích totiž pro dospívajícího člověka představuje nadměrnou zátěž a může vést k poškození kloubů, zejména jejich chrupavčitých částí.
Z posilovacích cviků s vlastní vahou lze doporučit dřepy (na dolní končetiny) a vzpory ležmo neboli kliky (na posilování trupu a horních končetin). Pokud jde o dřepy, je vhodné vykonávat oba druhy, tedy úzký i široký dřep. Rozdíl spočívá v tom, že při širokém dřepu jsou nohy dále od sebe, jakoby rozkročené. Každý z obou druhů dřepů totiž posiluje jiné svaly. Ohledně kliků může zpočátku činit obtíže jejich správné provádění. Důležité je, aby dolní končetiny a trup (tedy nohy a tělo) tvořily jednu přímku, tedy aby se záda nehrbila a nohy neprohýbaly v kolenou. Pokud Ti udržování takové polohy činí obtíže, můžeš zpočátku zkusit tzv. dámské kliky. Ty se od „normálních“ kliků liší tím, že kolena se opírají o zem. Nebo můžeš kliky provádět vestoje, tedy „proti zdi“. Tím se posiluje především svalstvo hrudníku (některé dívky tento cvik vykonávají proto, aby měly pevnější ňadra).
Pro posílení břišního svalstva lze doporučit klasické sedy-lehy. Při nich ale budeš potřebovat buď někoho, kdo Ti podrží nohy, nebo nějakou pevnou vodorovnou oporu, o kterou si nohy zapřeš (může to být třeba boční prkno postele, tedy pokud máš klasickou postel s dřevěnou rámovou konstrukcí).
Pro dospívajícího člověka, který neprochází intenzivním tréninkem (tj. profesionálně vedeným tréninkem pod dohledem sportovního lékaře a trenéra) představuje nevyšší „bezpečnou“ zátěž provedení 100 cviků za den. Cviky je vhodné provádět v sestavách, nejlépe 5× denně, a to zpočátku 10 provedení cviku v jedné sestavě, později až 20 provedení. Tím se dostaneš na maximální doporučenou zátěž (tj. 5×20 = 100 cviků). Denní dávku 100 cviků můžeš rozdělit mezi dřepy, kliky a sedy-lehy podle toho, které skupiny svalů potřebuješ více posílit (například 20 dřepů úzkých, 20 širokých, 30 kliků, 30 sedů-lehů).
Před každým cvičením bys ale měla zařadit protahování, tedy takové cviky, při nichž se svaly „připraví“ na vykonávání dalších pohybů. Protahovací cviky nejspíš znáš z tělocviku, protože se s nimi začíná běžná rozcvička. Nebo si alespoň protáhni končetiny tak, jako to po probuzení běžně dělají zvířata (psi, kočky), z nichž by si lidé v tomto ohledu měli brát příklad.
Sport
Zákaz sportu, operace
Ahojky poradno, předem chci poděkovat za vše co pro nás děláte, za to, že nám tak moc pomáháte. Teď k věci. Jak jsem nedávno psala, nesmím chodit na atletiku rok. Byla jsem velmi nešťastná, a teď přišla další rána. Když mi bylo řečeno, že mám prasklý meniskus, myslela jsem si, že se rozpláču. Když mi ale doktor řekl, že půjdu na operaci, začala jsem se bát. Ale to není vše. Poslední dny prostě brečím, mám panické záchvaty z ničeho nic, prostě nedokážu se srovnat, a myslím si že se brzy zhroutím. Prosím nevíte co by mi mohlo pomoct? Mamka o všem ví.
Předem díky za odpověď
Ahoj z Modré linky,
píšeš nám o tom, že se nemůžeš rok věnovat atletice, máš prasklý meniskus a budeš muset jít na operaci. Nedokážeš se s tím srovnat, brečíš, máš panické záchvaty a máš pocit, že se brzy zhroutíš. Ptáš se nás, co by Ti mohlo pomoct.
Moc mě mrzí, že se Ti nyní děje něco, co významně zasahuje do Tvého života. Nedivím se, že na to reaguješ tak, jak popisuješ. Nemoct uskutečňovat svůj koníček, k tomu špatná zpráva o zdravotním stavu a operaci není nic příjemného.
Ptáš se, jak se s tím srovnat. Vím, že je to těžké, ale zkus se podívat do budoucnosti - až bude třeba měsíc po operaci, až bude za půl roku, za rok, za víc. Všechno budeš mít za sebou, budeš dál žít svůj život. To, co teď prožíváš, bude minulost. To by Ti mohlo ulevit. Samozřejmě, nyní je nutné tím vším projít. Uklidnit by Tě mohla například cvičení z aplikace Nepanikař, která jsou zaměřena na práci s úzkostí, panikou i strachem. Zkus si aplikaci stáhnout a věnovat se sama sobě podle ní, ať už ve chvílích klidu, nebo tehdy, když Ti je zrovna těžko.
Určitě by sis zasloužila také odbornou pomoc, zejména psychologa. Pokud jsi dělala atletiku závodně, možná máte k dispozici psychologa sportovního, který podobné stavy a situace řeší docela často. Pomoci může i psycholog školní, nebo třeba i praktický lékař, který (pokud bude nutno) může předepsat i lehké léky na uklidnění.
Je moc dobře, že máma o všem ví, můžete se spolu poradit, jak si zajistit pomoc, abys v tom nezůstávala sama.
Držíme palce,
Modrá linka
Sport
Nemůžu se věnovat atletice
Ahoj poradno, jsem tu po dlouhé době zase. V září jsem si něco udělala s kolenem (pořádně nevím co), a kvůli tomu jsem 2 měsíce nemohla chodit na tréninky atletiky a všestrannosti, což mě trochu (hlavně u atletiky) vyčlenilo z kolektivu. Pak jsem mohla zas cvičit a začleňovat se zpět. Minulý týden mě koleno rozbolelo znovu, takže opět cvičit nemůžu. Dnes když jsem byla u doktora, který řekl že prý na atletiku musím přestat cca. Na rok chodit. Jenže tím zas stratím mnoho kamarádů i ten pohyb mi bude chybět. Teď, když to píšu pláču protože se s tím nedokážu srovnat, nevím co těch 365 dní bez atletiky budu dělat. Ze 4 tréninků týdně budu mít pouze 2. Já strašně ráda běhám, dost jsem se začala zlepšovat a teď mě tohle srazilo k zemi. Už v životě nebudu lepší než kdybych mohla běhat dál. Moc mě to mrzí. Najednou budu mít až moc volného času a nevím co mám dělat. Moc děkuji a přeji krásný den
Ahoj z Modré linky,
píšeš nám o svém zranění, které Tě nyní na rok vyřadí z atletiky, a v důsledku tak i od kolektivu. Je mi líto, že jsi na čas přišla o něco, co Tě baví a naplňuje, je zcela pochopitelné, že jsi z toho smutná a je Ti do pláče. Někdy se život bohužel postaví do cesty plánům a vizím, které jsme si pro sebe vytvořili, a ve sportech, kde jsou zranění docela běžná, se to stává o to častěji. Připadá mi přirozené, že v tuto chvíli nevíš, co s tím vším volným časem uděláš, celé je to pro Tebe ještě hodně čerstvé. Věřím ale tomu, že Ti ten rok může uplynout rychleji, než Ti nyní přijde, přestože se to může zdát jako hrozně dlouhá doba. Je spousta různých koníčků a spousta věcí, ve kterých můžeš být dobrá, třeba něco uměleckého, hudebního, společenského nebo vědeckého - můžeš tento rok pojmout tak, že máš možnost zkusit něco, k čemu by ses za normálních okolností třeba nedostala. Také mě napadá, že můžeš zůstat v kontaktu i se svými kamarády z atletiky, byť to asi nebude tak intenzivní jako předtím, nebo i rozšířit svůj okruh kamarádů díky nějakému novému koníčku. I když si teď připadáš být sražená na zem, rád bych Tě podpořil v tom, že máš sílu se z ní opět zvednout, a to hezky svým vlastním tempem.
Přejeme Ti, aby se Ti podařilo smysluplně naplnit svůj volný čas.
Modrá linka
Sport
Stydím se a jsem líný
Dobrý den, omlouvám se, že zase otravuji, ale mám dotaz:
Takže, mamka mě přihlásila na Badminton, v tom ten problém není, ale v tomhle jo:
#1:Strašně se stydím mezi nový kolektiv. Sice tam jsou 2 celkem fajn kluci, kteří se se mnou očividně snaží kamarádit, ale já se přesto stydím. Dokonce se stydím i před trenérkou. Co mám dělat?
#2:Vůbec se mi nechce sportovat, furt mě do toho rodiče nutí, ale stejně jsem líný jak šunka na gauči, takže v tom je ten největší problém. Jak být méně líný? Jestli na to tedy vůbec jde odpovědět.
Omlouvám se za dlouhý dotaz, ale prostě jsem se musel někomu vyspovídat. Předem děkuji.
Ahoj z Modré linky,
umím si představit, že je pro Tebe obtížné přijít do nového kolektivu, když jsi stydlivý. Neexistuje nějaká snadná rada takto po internetu. Možná by ses mohl zkusit svěřit rodičům nebo i jiným lidem, kterým věříš, a povídat si s nimi o tom, co jim pomáhá při překonávání studu, jak se oni seznamovali s novými lidmi. Takové sdílení Ti může pomoci se uvolnit a třeba i přinést nápad, jak na to. Potom také pomáhá trénink, tedy zkoušet se seznamovat s novými lidmi, občas jít někam, kde to neznáš, zkoušet nové věci. Jindy zas může pomoc představit si ostatní v nějaké nelichotivé situaci, třeba na záchodě :) Protože všichni jsme lidi, všichni jsme na tom stejně, každý z nás je v něčem dobrý a něco se mu nedaří.
Pokud jde o lenost, jak píšeš, potom je potřeba zapojit i svou vůli a začít trénovat. Pomáhá pravidelnost, tedy třeba právě pravidelné tréninky. Prostě na ně chodit, i když se Ti nechce. Možná bys mohl zkusit nějaké krátké cvičení každé ráno, například si udělat pár dřepů, kliků, protáhnout se, na začátek bude stačit fakt jenom pár opakování. Takto na začátku roku si můžeš dát trénink jako předsevzetí.
Přejeme Ti bezva začátek nového roku.
Modrá linka
Sport
Nechci trénovat naboso
Už od mala hraju fotbal a hrozně mě to baví. Jenže v létě nám změnili trenéra a je to úplně jiný, hlavně jeho tréninkový plány atd... Na tom by nebylo nic špatnýho, jenže on si dost zakládá na tom, abychom cvičili a trénovali naboso. Jakože fakt hodně, prostě každej trénink při rozcvičce a občas i po většinu tréninku. Ať jsme venku nebo vevnitř, ať je zima nebo teplo. Boty máme prostě zakázaný dokud se nejde hrát. Být bosá je mi fakt nepříjemný a divný, a když jsem to trenérovi říkala, tak mi řek, že to tak prostě bude a tečka.
Co s tím mám dělat? Měnit klub nechci protože tady mám kamarádky, ale cvičit bez bot se mi nechce. Může to vůbec takle nařizovat?
Ahoj z Modré linky,
dokážu si představit, že Ti trénování naboso může být nepříjemné. Možná se tím trenér snaží dosáhnout toho, že díky náročnějšímu tréninku se Vám bude potom hrát v kopačkách lépe a budete podávat lepší výkony. Zda a v jaké míře to může nařizovat, to po pravdě řečeno nevím. Chci Tě ale podpořit v tom, abys o tom, jak se na tréninku cítíš, mluvila s rodiči. Mohli by si s ním v klidu promluvit, vyptat se ho na jeho metody, důvody, zjistit, zda je nutné, aby trénování naboso bylo tolik, případně Ti vyjednat, pokud je to pro Tebe opravdu natolik nepříjemné, jestli bys mohla naboso trénovat přece jen kratší dobu. Také bys mohla od spoluhráček zjistit, jak jeho metody vnímají ony. Pokud jsi jediná a ostatním to nevadí, potom si asi budeš muset opravdu zvážit, jestli je pro Tebe možné trénovat naboso jako ostatní nebo si skutečně potřebuješ najít nový klub - byla by to příležitost potkat nové kamarády. Případně byste možná mohli zvažovat kompromis, že sice budeš trénovat v botách, ale nebudeš nastupovat na zápasy, když nedodržuješ pokyny trenéra. Ale s tím by musel trenér souhlasit. A jestliže trénování naboso vadí i ostatním, mohou se spojit Vaši rodiče a s trenérem a o trénování naboso vyjednávat.
Přejeme Ti prima advent.
Modrá linka
Sport
Ahoj Aliku a ostatní, mám takový menší konflikt s rodiči. Já byl jako mladší docela sportovně založen, jestli se teda jako sport počítá i běhání po venku, ale dělal jsem hasiče a pak do toho přišlo taekwondo. Žil jsem na vesnici s tím, že na taekwondo jsem musel jet autobusem do města a hasiče jsem měl jeden kopec od domu. Potom s hasičem všichni hodně lidí přestalo a už jsem tam necítil tu radost, že jsem v nějakém dobrém kolektivu. K tomu jsem se přestěhoval do města, takže jsem byl blíž k tomu taekwondu a na hasiče jsem musel dojíždět. Tak jsem se jednou provždy rozhodl a sekl jsem s hasičem. Trenér nebyl úplně nadšený, pak myslím psal mamce, že kdybych měl zájem, tak se můžu na jste vrátit. Toto mě vždycky zamrzí, když jsem rozhodnutý a ten člověk mě tam nadále chce. Ať už za tím stojí peníze nebo ne, tak mi to je nepříjemné. Chodil jsem teda jen do taekwonda. Jak bylo období karantén atd, měli jsme tréninky online. V tomto období se mi to tak zprotivilo a nechtěl jsem to dělat, ale to se zas rodičům nelíbilo, že pak zas budu jen zavřeny doma. Pak se teda všechno začalo rozvolňovat a v taekwondu se mi líbila jedna holka, všechno bylo takové ideální. Ale já si jedno ráno uvědomil, že má jsem vlastně schopen ze dne na den s tím seknout. Mamka si furt stěžovala na ty výdaje za taekwondo, protože jsme nebyli v nejlepším finanční situaci. Tak jsem toho nechal a byl jsem bez nějakých koníčků. Já jsem někdy hledal něco, co mě může bavit atd. Třeba posilování, běhání, ale já nic nevydržím. Teď jsem zjistila, že by mě docela zajímal thajský box. Pár dní jsem přemýšlel, jestli to říct mamce nebo ne. Už jsem jí to řekl a hned mi začala říkat spoustu negativních věcí. Že budu teď mít jiné starostí kvůli gymplu, že je ten sport na ni moc drahý, že je to moc drsný sport, že kvůli mému astmatu na to nemůžu a že potřebuju not fyzičku na takový sport. Já nevím jak jí říct, že všechno tyto problémy se dají vyřešit, čas se dá najít, astma se dá léčit, fyzičku získám, když budu chodit 3krat denně na tréninky, co je potom za problém? Já jsem v období, kdy se potřebuju na něčem či na někom vybít. Nepochopte mě špatně, zkrátka jsem zjistil, že asi nejsem úplný šprt, který se bojí bránit. Box by mi s tím pomohl. Kdyby to nebylo ideální, tak bych s tím opět sekl, ale zkusit to přece musím. Přemýšlel jsem i o fotbale, ale já jsem toho názoru, že s fotbalem prostě člověk musí začít v mladí či dětství. Pak mě napadlo MMA a to je na mě teprve drsné. Teď mám takovou tu potřebu něco dělat, ale v kolektivu. Nemám vlastně ani kamarády, jediní vrstevníci, co potkám jsou ve škole. Box je něco co mě může bavit, může mi toho hodné dát, třeba budu vítězit, budu v tom dobrý a tak. Omlouvám se za tak dlouhou „story", ale chtěl jsem začít od začátku. Rád bych znal Váš názor na tuhle věc. Předem děkuji za odpověď
Milý pisateli,
děkujeme za důvěru. Svěřuješ se poradně s tím, že tě láká věnovat se sportovně boxu. Cítíš v sobě energii pro zápas, chceš se rozvíjet fyzicky i psychicky, věříš tomu, že díky sportu překonáš i své zdravotní problémy a budeš rozvíjet svou fyzičku. Cítíš v sobě i tu chuť bojovat a vítězit. Myslím si, že toto vše by bylo moc dobré vyjádřit nějakým sportem, který tě přitahuje. A box je sice drsný ale pokud v sobě cítíš motivaci se drsné aktivitě věnovat, tak nejspíš tvá duše ví, proč to tak je. Píšeš, že by ses potřeboval na něčem a na někom vybít. Bojový sport, když je dobře vedený, nabízí skvělou příležitost jak v sobě tyto tendence zpracovat. Pokud to tak cítíš, tak bych ti moc doporučila to zkusit. Třeba to nemusí být na dlouho. Ale aktivní sport je moc prospěšný. A myslím si, že ti udělá dobrou službu i jinak. Třeba se pak budeš lépe soustředit na učení, když vybiješ přetlak, který v sobě cítíš. Určitě tě povzbudí nějaký úspěch, který zažiješ. Nebo třeba i jen ten pocit, že se dokážeš bránit nebo chránit někoho jiného. Určitě ti povzbudí sebevědomí to, když budeš vědět, že máš sílu i odvahu a nebojíš se postavit útočníkovi. Myslím si, že toto vše, je pro dobrý rozvoj kluka moc důležité a bylo by dobře, aby ti to mamka dovolila. Určitě to napomůže i lepšímu vztahu mezi vámi dvěma. Takže náš názor je jednoznačné povzbuzení k tomu, abys to zkusil. Držím ti v tom palce. Poradce Centra Locika.
Sport
Natáčení videa na kole
Zdravím. Chtěl bych začít dělat videa z ježdění na kole ale nevím jakou si vybrat kameru na přilbu. Děkuji
Ahoj, je skvělé, že o koupi uvažuješ s předstihem a víš, na co kameru potřebuješ. Dlouho jsem přemýšlel, jaké doporučení ti bude nejvíce užitečné. Tzv. akčních kamer je totiž už docela hodně. Liší se parametry, kvalitou, cenou, příslušenstvím i softwarově.
Nakonec si myslím, že nejjednodušší vstupní kamera bude použitá GoPro. Je téměř jedno, která verze, v zásadě ti bude stačit kterákoliv, včetně těch starších generací. Pokud zvolíš variantu bez displeje, asi trochu ušetříš, ale na videa se pak musíš dívat přes mobil. To ale u natáčení z helmy nevadí.
Určitě se ti pro GoPro bude také snadno shánět použité příslušenství. Vždycky si ověř, že je kompatibilní s tvou kamerou.
V neposlední řadě má GoPro dobrý software pro základní střih. Má i placené varianty, ovšem už v té základní můžeš snadno sestříhat skvělá akční videa. Držím palce, ať se daří a ať tě to baví. A nezapomeň, jen proto, že něco natáčíš, nemusíš víc riskovat. Radši zrychlit video v postprodukci 😀
Sport
Začínám s novým sportem
ahoj, mam jen mensi problem a potrebovala bych rychlou radu. Zacinam pristi tyden s novym sportem, ktery jsem v zivote nehrala ale hrozne me to lakalo. Moc se tesim ale mam strach ze mě nebudou mit radi ze se mi budou smat atd jelikoz jsem spis introvert. Mam z toho strasny stres nevite co s tim? Dekuju
Ahoj,
je úplně normální, že se před novou situací a před vstupem do nového kolektivu cítíš nervózní a máš obavy. Je to zcela normální reakce, kterou by měla většina lidí. Strach a nervozitu je sice velmi těžké ovládnout, ale úplně bezbranná proti nim rozhodně nejsi. Místo toho, abys myslela na to, co všechno špatného a negativního tě může potkat, soustřeď se v myšlenkách na to, jak se na nový sport těšíš, že se ti splnilo tvé přání a budeš se mu moci věnovat. Určitě si v novém okruhu lidí najdeš i kamarády, se kterými tě budou pojit společné zájmy a budete takzvaně na stejné vlně. Když budeš vystupovat přátelsky, otevřeně a budeš se o všechny zajímat, neexistuje důvod, proč by tě neměli mít rádi. Snaž se tedy své myšlenky směřovat tímto pozitivním směrem a věřím, že tvůj vstup do nového kolektivu bude úspěšný.
Měj se hezky!
Bára
Sport
Závodní plavání a křeče, brýle, menstruace
Ahoj poradno,
začala jsem závodně plavat s ploutvemi, a potřebuji pomoct zodpovědět pár otázek které se toho týkají.
1. Jelikož plavu závodně, neměla bych se moc zastavovat ale moc se mi to nedaří. Půl hodiny před plaváním se rozcvičujeme, ale vždycky chytnu uprostřed bazénu křeče do nohy. Trenér mi řekl že je to normální, jenže mě to pořád zpomaluje. Jak se mám zbavit křečí?
2. Nosím brýle a mám docela vysoké dioptrie. Ale v bazénu je pochopitelně mít nemůžu, díky čemuž se mi špatně vnímá, protože nic nevidím. Mám mít nějaké kontaktní čočky nebo něco?
3. A poslední dotaz. Hodlám v plavání pokračovat, a brzy mi bude dvanáct. No.. menstruaci jsem zatím nedostala ale myslím že už to nebude trvat dlouho, a asi se budu muset rychle naučit používat tampony. A to mě docela děsí. Trénink máme dvakrát denně a myslíte že se to zvládnu tak rychle naučit?
Byla bych moc ráda za odpověď. Předem moc děkuji.
Ahoj z Modré linky,
napsala jsi nám několik dotazů, které se týkají závodního plavání s ploutvemi. Než se pustíme do odpovědí, chceme moc ocenit, že se věnuješ sportu a podle toho, co píšeš, to s ním myslíš vážně.
Vezmu Tvé dotazy jeden po druhém:
1. Nejprve se ptáš na křeče, které Tě chytají uprostřed bazénu - trenér Ti řekl, že je to normální. Chápu, že jde o nepříjemnou komplikaci, jednak kvůli bolesti, jednak kvůli zpomalení. Je dost možné, že se tohle začínajícím plavcům děje a časem to odezní (možná tak to myslel trenér, nejlépe bude, aby ses ho zeptala znovu, nebo třeba i Tvoji rodiče). Určitě by Ti poradili v ordinaci praktického nebo sportovního lékaře, možná i vyšetřili, jestli Ti nechybí nějaké minerály apod. Můžeš se také sama nebo s někým z rodičů zeptat v lékárně a nechat si doporučit přípravky, které by Ti mohly pomoci. Rozcvičování i prohřívání před plaváním jsou také jistě důležité, stejně tak jako odpočinek po tréningu.
2. Ptáš se, jak je to s brýlemi v bazénu. Chápu, že je při závodním plavání mít nemůžeš. Většina plavců to řeší opravdu kontaktními čočkami, pak je vidění v pořádku a brýle nepřekážejí. Promluv si o tom s rodiči, zajděte k oční/mu lékaři/ce nebo do oční optiky, aby Ti pomohli situaci vyřešit.
3. Přemýšlíš už dopředu a ptáš se na používání tamponů. Ano, takto se obvykle řeší plavání v době menstruace. Existují i speciální tampony určené pro pobyt ve vodě. Rozumím Tvým obavám ohledně zavedení tamponu , ale myslím si, že to dobře zvládneš. V balení tamponů najdeš návod, podle kterého se postupuje, na internetu jsou další návody i videa. Existují i aplikátory, které mohou zavedení tamponu usnadnit, nemusíš se ničeho bát. Kromě tamponů můžeš používat i menstruační kalíšek (tím se ale nevyřeší problémy se zaváděním) nebo dokonce existují menstruační plavky, které neprosakují.
Nejsme odborníci na závodní plavání, hodně z otázek Ti může objasnit trenér, nebo i spolusportovkyně, popřípadě odborní lékaři. Držíme palce, aby se Ti v plavání dařilo a Tvoje těžkosti se vyřešily.
Modrá linka
Sport
Mám dělat atletiku?
Ahoj , chtěla bych se zeptat je mi čerstvě třináct a chtěla bych začít atletiku ale nevím jestli není už pozdě. Měřím 155 cm a vážím 43 kg docela mi jde sprint a určitě bych hodně trénovala. Dříve jsem dělala disco show dance je to docela těžké a musela jsem hodně trénovat ale náš klub skončil hlavní vedouci trenérka šla na mateřskou a jeji maminka je na tom zdravotně špatně už jsou to 3 roky asi už nikdy tento klub nebude . A tak jsem si vybrala atletiku ale bojím se že tam nezapadnu . Předem děkuji za odpověď .
Ahoj,
oceňuji, že chceš dělat nějaký sport a věnovat se pohybu. Chápu Tvou nejistotu ohledně začátku nového sportu. Doposud jsi byla zvyklá spíš tancovat, teď by Tě zajímala atletika. Každopádně jsi sportovně založená, jsi zvyklá trénovat a chybí Ti to. Nedokážu Ti odpovědět, zda je nebo není v Tvém věku pozdě, nejsem na to odborník. Na to by Ti dokázal/a nejlépe odpovědět vedoucí daného kroužku, trenérka anebo možná i učitel/ka tělocviku. Říkám si, že za vyzkoušení nic nedáš, uvidíš, zda Tě to bude bavit. Dá se to dělat i jen tak pro radost, bez záměru soutěžit a vyhrávat. Záleží na Tobě a na tom, co od sportu očekáváš. Každý z nás si může zvolit, čemu se bude věnovat, ať už na to má ty nejvhodnější předpoklady anebo třeba ne. Napadá mě, že si můžeš zkusit zajít na pár cvičných lekcí a sama podle svého pocitu nejlépe poznáš, zda se na to hodíš a bude Tě to bavit. Věk v tom nemusí hrát zásadní roli.
Držíme Ti palce a přejeme Ti hezký podzim.
Modrá linka
Sport
Jaký dělat sport?
Ahoj, rada bych vice sportovala i pres moje omezeni. Mam totiz svalovou hypotonii a kvuli tomu jsem pohybove hodne pozadu a nemuzu delat spoustu veci co delaji moji vrstevnici. Mam velkou sanci na zlepseni, ale nemam moc moznosti jak se vice hybat. Rehabilitace mozna taky pomaha, ale chtelo by to nejaky rozumny sport ktery zvladnu. Leda asi plavani a trikolka (ktera ale neni zadarmo...). Ale ja bych rada hrala i nejaky micovy hry treba v nejakym tymu nebo jezdila na skateboardu, ale zas ta blba hypotonie a hlavne bolest nohou. Chodit muzu. Nenapada vas, jak bych teda mohla sportovat nebo se alespon smirit s omezenyma moznostma? Pohyb mam rada.
Ahoj,
je mi líto, že se potýkáš s hypotonií, která Tě pohybově omezuje. Moc oceňuji, že se přesto snažíš hledat způsoby, jak bys mohla svému tělu pohyb dopřát. Píšeš, že nemáš moc možností, jak se více hýbat. Nejsem si jistá, zda to myslíš kvůli svému omezení, anebo protože nemáš přístup ke sportu obecně. Zmiňuješ plavání a tříkolku, je vidět, že nad tím přemýšlíš a už Tě i napadají možnosti. Myslím, že nejlépe by Ti dokázal poradit odborník, fyzioterapeut. Pomohlo by, kdyby ses obrátila na rodiče, že bys ráda sport konzultovala s odborníkem a oni by Tě k nějakému objednali.
Líbí se mi, že dokonce sama zmiňuješ také potřebu smíření se, že Tvé tělo je schopno omezeného pohybu. Myslím, že to je také velmi důležité, abys mohla spokojeně žít a dokázala tak své tělo mít ráda. Není na to jednoduchá rada. Sebeláska a sebepřijetí je důležité téma pro každého, nejen pokud máš nějaké tělesné omezení. Můžeš začít tím, že si jednou za čas řekneš, za co jsi svému tělu vděčná, co dobře zvládá. Také si můžeš dávat pozor na to, jak o svém těle přemýšlíš a co sama sobě říkáš. Pokud bude Tvůj vnitřní hlas laskavý a pečující, budeš mít své tělo víc a víc ráda a budeš ho přijímat i s jeho omezením. Pokud by se Ti to nedařilo a Tvá hypotonie Tě nadále trápila, můžeš to konzultovat i s psychologem.
Držíme Ti palce,
Modrá linka
Sport
Chci skateboard
Ahoj, chci se zeptat. Chtěl bych Skateboard, ale mamka mně ho nedovolí. Myslí si, že bych mohl mít z něho např. otřes mozku nebo zlomenou nohu. Je nějaké vybavení, aby se mně tohle nestalo? Nebo jak jí mám přemluvit?
Ahoj z Modré linky,
umím si představit, že chceš skateboard. Zároveň chápu i Tvou mamku, že má o Tebe strach. Není žádný návod, jak mamku přesvědčit. Můžeš mamce ale ukázat, že starost o své bezpečí bereš vážně i Ty. Můžeš si třeba načíst návod, jak se na skateboardu chovat a jak se chránit. Můžete na internetu hledat i s mamkou. Pro příklad můžete zkusit třeba tento článek: https://www.bezpecnecesty.cz/cz/dopravni-vychova/interaktivni-dopravni-vychova/3-hrajeme-si-v-parku/10-bezpecne-na-skateboardu. Více informací najdete v metodickém listu.
Prima léto Ti přeje
Modrá linka
předchozí | 123456 | další |