Poradna: Alík radí dětem

Holky a láska

Ahoj Alíku, mám velký problem a vůbec nevím jak ho mam řešit, protože v tomhle mi nedokázaly pomoct kamarádky, natož já sama. Mám kluka, kterému bude za nedlouho 17 let. Což by nebyl ten největší problém, že je mezi náma 4 roční rozdíl, ale sám se mi svěřil s tím, že bere drogy. Konkrétně pervitin a extazi. Dá si cca jednou za dva týdny. Je tam ovšem doporučená dávka půlka a on si dá klidně celou. Rozcházet se s ním kvůli tomu nechci, ale strašně mě to trápí, a nevím, co s tím mám dělat. Už několikrát jsem se s ním o tom bavila, a rozmlouvala mu to, ale on mi vždycky řekl, že se nemusím bát, ale že má v tomhle svoji hlavu takže s ním nic nehne. Ani jeho rodiče nic netuší, ani o tom, že pravidelně kouří marihuanu (cca jednou za den). Má mě fakt moc rád a dost mu na mě záleží, ale nemyslím si, že kdybych se s ním kvůli tomu rozešla, že se něco změní. Vůbec nevím co s ním, protože nechci aby dopadl jako nějaký feťák, ale rozmlouvat mu to nemá cenu, jelikož si nedá říct.

Holka, 13 let, 9. září 2018

Ahoj,

je dobře, že pro sebe hledáš radu, když nevíš, co s tím, že Tvůj kluk bere drogy – kouří denně marihuanu, a jednou za dva týdny bere pervitin nebo extázi. Líbí se mi, že jsi s ním zkoušela o všem mluvit, a je škoda, že s tím nechce nic dělat. Jak správně tušíš, neexistuje nějaký jednoduchý způsob, jak ho přesvědčit, aby přestal, to by musel chtít sám.

I když Tě Tvůj kluk uklidňuje, že se nemusíš bát, z mého pohledu je situace docela vážná, nejde jen o nějaký experiment s drogami, ale o pravidelné užívání, navíc pervitin i extáze patří k tvrdým drogám, které jsou vysoce návykové, je tedy velmi pravděpodobné, že se situace bude zhoršovat a postupně Tvému klukovi dosavadní dávky nebudou stačit. Chodit s někým, kdo bere drogy, nemusí být do budoucna vůbec jednoduché, protože se může měnit celková osobnost člověka a nemusela bys s ním být tak úplně v bezpečí. Většina uživatelů drog také tlačí na své partnery, aby drogy brali s nimi, což by se mohlo stát i Tobě.

Chápu, že je pro Tebe těžké se v tom všem nějak zorientovat a rozumím tomu, že se se svým klukem nechceš ani rozejít. Zatím můžeš tedy zvážit, jaké by to pro Tebe bylo, chodit nadále s klukem, který bere drogy a kde jsou Tvoje hranice, za které nechceš jít. Můžeš si zkoušet všímat, jaký máte vztah, co Ti přináší a co Ti bere a podle toho se rozhodnout, co dál. V Tvém věku by vztah měl být především o hezkých prožitcích, o lásce, méně potom o vážných problémech a trápení. Tvůj kluk by však měl vědět, že Tě to trápí, a že nechceš, aby drogy bral. Pokud mu na Tobě záleží, měl by s tím něco udělat.

Pokud bys chtěla o všem s někým mluvit podrobněji, můžeš se obrátit přímo na Modrou linku – nejlépe přes telefon či chat, kde bys mohla o všem víc přemýšlet ve společném rozhovoru s pracovníkem, možná by Ti to pomohlo si vše ujasnit.

Přejeme Ti, aby se Tvoje trápení brzy vyřešilo.
Modrá linka

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 16 let.

Holky a láska

Ahoj
Chci se zeptat jak poznám že se líbím klukovi ze třídy?

holka, 13 let, 11. února

Ahoj,
když se někdo někomu líbí, většinou se to projeví větším zájmem o něho, snahu navázat kontakt, povídat si, být mu nablízku, věnovat mu pozornost, usmát se, být milý, dělat radost. Také může docházet k určitým rozpakům a studu, červenání, nervozitě v přítomnosti toho druhého, někdy i provokování, škádlení. Každý z nás jsme jiný a reagujeme jinak, po svém. Věřím, že Ty dokážeš nejlépe vycítit, jak to doopravdy je, vídáš se s ním ve třídě každý den, znáš jeho obvyklé chování, reakce. To vše Ti může napovědět. Většinou čas ukáže, jak se věci mají, třeba bude příležitost si spolu o tom přímo popovídat, pokud jste si blízcí. Zatím můžeš to, co prožíváš, sdílet např. doma s mámou, sourozenci či kamarádkami. Věřím, že každý z nás někdy zažil něco podobného.

Přejeme Ti hezké dny,
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku a spol,
Cca rok už se mi líbí jeden kluk. (Říkejme mu Evžen) No, Evženovi jsem se nikdy nelíbila. Poslední dobou jsem začala přemýšlet, jestli se mi pořád líbí. Pak jsem se dozvěděla, že mojí nejlepší kamarádce(říkejme jí Jasmína) se líbí taky. Tak jsem ostatním řekla, že už se mi nelíbí, nechtěla jsem, aby se Jasmína trápila. Teď jsem jediná kdo ví, že se mi Evžen líbí. Protože jsem tip člověka, který těžko udržuje tajemství, je pro mě těžké to vydržet. Ale taky nechci, aby to věděla Jasmína, protože už tak je smutná, že ji Evžen nechce. Asi jsem se jenom potřebovala vypsat, ale nevíte, co bych měla dělat? Díky moc, nejspíš je tu spoustu důležitějších dotazů.

S pozdravem ANONYM

holka, 11 let, 11. února

Ahoj,
chápu, že je Ti nepříjemně v situaci, kdy se vám s kamarádkou líbí stejný kluk. Zároveň i takové věci se v životě stávají. Pak je to na tom klukovi, jak se rozhodne, je možné, že pro jednu z vás, nebo také žádnou. Oceňuji, že se snažíš být ke kamarádce ohleduplná, chápu, že nechceš, aby se kvůli nenaplněným citům trápila, to však asi nemůžeš nijak ovlivnit. Zkus si možná představit, jaké by to bylo, být v její pozici, co by Ti bylo milejší, jestli znát pravdu, která není příjemná, nebo to, že by před Tebou kamarádka něco skrývala, předstírala. V přátelství je důležitá upřímná komunikace. Můžeš zkusit to, co teď prožíváš, probrat třeba s mámou nebo jiným blízkým, který možná má podobnou zkušenost. Sdílení i rada by Ti mohly ulevit a ujasnit, jak dál postupovat.

Přejeme hezké dny,
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku
Hrozně bych chtěla mít kluka jednoho jsem chtěla ale prebrala mi ho jedna holka no a potom už nic často uvažuju že budu bisexuál :-(

holka, 12 let, 17. února

Ahoj,
pokud má být tvůj dotaz pokus o vtip, není příliš vydařený a zbytečně plýtváš časem těch, kteří by mohli pomoci těm, kteří to skutečně potřebují.
Jestliže je míněný vážně, potom by sis měla uvědomit, že chtít někoho nestačí k tomu, aby vznikl skutečný vztah. A člověk si svou sexuální orientaci nemůže zvolit a vybrat podobně jako třeba šaty. Nicméně vzhledem k tvému věku ti doporučuji zaměřit se spíše na kamarádské vztahy a partnerskými vztahy se zabývat, až budeš ještě o něco zralejší.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj Alíku jeden kluk mi nadává ale jen před ostatními a ne predemnou já s tím nic nedělám a všichni mi říkají že se tomu klukovi líbím ale neví jak se mnou má mluvit .....Je to pravda ???

holka, 11 let, 16. února

Ahoj,
je skutečně pravda, že někdy kluci neví, jak dát najevo svou náklonnost a místo toho, aby dívce projevili své sympatie, ji pošťuchují, či provokují. Nicméně to neznamená, že by sis měla nechat nadávání nechat líbit. Řekni mu, že je ti jeho chování nepříjemné a ať s ním přestane. I kdyby to měl být projev jeho přízně, je to velmi nezralé chování a neopravňuje ho to k tomu, aby ti bez příčiny nadával.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj, promiňte že opět otravuju ale:

Ve třídě se mi líbí jeden kluk. Už dýl mu to chci říct, ale nevím jestli by to neřekl ostatním klukům ze třídy kteří by se mi smáli.
Kamarádka si ze mě chvilku dělala legraci když jsem jí řekla že se mi líbí, ale snad na to už zapomněla.
Chodím (s tím klukem) spolu na hudební nauku (já hraju na klavír, on na bicí), která je ve čtvrtek, který letos vychází právě na Valentýna.

Další komplikací je, že příští rok chci na gymnázium kam on určitě nepůjde. To znamená, že mám čas pouze do konce letošního školního roku.
Kluk (takovej ten „vdoucí“) od nás ze třídy říká, že se se mnou jako jedinou holkou ze třídy dá bavit....

Dále mi to komplikuje moje nepřítelkně (taky ze třídy), který se ten kluk taky líbí.

Když jsme byli se šklou v kině, sedla jsem si vedle něho. Jenže holka kterou nemám moc ráda, začla fňukat a natohovat, že chtěla sedět vedle mě (na druhé místo vedle mě si sedla moje nejlepší kámoška). A tak jsem si musela sednout sednout mezi mě.
A tohle je jenom jede z příkladů. Vždy, když mám možnost se s ním více zkamarádit, vždy se to něják pokazí.

Ráno, než mu příjdou kámoši, tak se s ním docela hezky povídá.
Asi jedinou výhodou je, že na něj mám tel. číslo.

Mám mu říct že se mi líbí, právě na Valentýna??? Mám mu vůbec říct že se mi líbí??? Co když to řekne svým kámošům a ti se mi budou posmívat???

Předem moc děkuji za odpověď. Oslovujte mě Klára (nejmenuji se tak).

holka, 5. února

Ahoj z Modré linky,

když se nám někdo líbí, je to vždycky hezké období a je moc fajn si ho užívat. I když někdy máme nezodpovězené otázky. Nemůžeme Ti říct, jestli se máš vyznat z citů nebo ne. Musí to být Tvé rozhodnutí, které by mělo vycházet z toho, co si opravdu přeješ, jak situaci prožíváš. Pokud mu neřekneš, co cítíš, mohou se Vaše cesty rozdělit a Ty nebudeš vědět, jak to mezi sebou máte. Zároveň píšeš, že na něj máš i telefonní číslo, můžeš se mu tedy ozvat, i když nebudete spolužáci. Na druhou stranu, je potřeba se připravit i na možné odmítnutí, může se stát i to, o čem píšeš – tedy, že o Tvých citech řekne ostatním. Sympatie, to, že se nám někdo líbí – na tom není nic špatného, pokud by se přece jen stalo, že by se Ti posmívali, vypovídá to pouze o jejich hlouposti, o ničem jiném. A na druhou stranu – opravdu stojí kluk, který se bude chtít bavit na Tvůj účet za to, aby ses kvůli němu trápila? I když by to nebyla příjemná situace, alespoň bys věděla, na čem jsi.

Přejeme Ti, aby sis užívala, že je v Tvém okolí někdo, kdo se Ti líbí, bez ohledu na to, zda mu to řekneš nebo ne.

Modrá linka

Holky a láska

Ahoj,
V poslední době se mi pár mých dobrých kamarádů svěřilo, že už měli sex, jenže se mi taky svěřili, že ho měli asi tak po týdnu vztahu. No a mně přijde, že je to moc brzo mít sex po týdnu vztahu... Je divný, že se teď bojím si s někým začínat, protože by se mnou mohl chtít vyspat? Protože ještě přednedávnem jsem si myslela, že vztah je o tom, že postupně poznáváš někoho, koho máš ráda, ale teď mi spíš přijde, že vztah je jenom o líbání a sexu a o ničem jiném...

Předem děkuji za odpověď.

holka, 15 let, 4. února

Dobrý den,

vzhledem k Vašemu věku Vám budeme vykat. Rozumím tomu, že od milostného vztahu očekáváte lásku, poznání partnera, porozumění, důvěru - to jsou věci, které by měly přirozeně předcházet intimnímu sblížení. Jednoduše proto, že mají podpořit příjemné prožití sexu pro oba a také udržet stabilní rodičovský pár pohromadě při eventuálním početí dítěte.
Je ovšem také pravdou, že muži (zejména ve Vašem věku vlivem hormonů) mají potřebu sexu silnější. Neznamená to však, že když zákon umožňuje, aby spolu měli sex partneři starší 15 let, že se tak nutně musí co nejdříve stát. Reálný věkový průměr se pohybuje kolem 17 let (to znamená, že docela hodně lidí prožije první sexuální zkušenost i později), opravdu záleží na tom, kdy se potkají ti správní lidé.
Vaši obavu, že Váš budoucí přítel bude mít zájem pouze o intimnosti, nikoli o vztah, chápu jako zdravou opatrnost. Nelze to vyloučit a je dobré na takovou možnost být připravena - vědět, jak chcete reagovat na případný psychický nebo fyzický nátlak apod. Zároveň by ale bylo vůči budoucímu příteli trochu nefér přistupovat k němu s takovým předsudkem a nedopřát sluchu skutečným citům. Ta správná "tykadla", kdy je co ve vztahu pro Vás v pořádku, získáte jen zkušeností.

Naplňující vztahy přeje
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku a spol.
Mám pro tebe takový dotaz, jsem v 7. třídě a kluci mě vždy oslovovali Moniko, ale teď k nám do třídy přišel nový kluk a ten mě oslovuje Moni, může to znamenat, že se mu líbím?

holka, 13 let, 26. ledna

Ahoj Moni,
může to znamenat ledacos. Kvůli tomu, že přišel z jiné třídy, může mít jiné návyky při jednání se spolužáky. Mohl třeba znát nějakou jinou Moniku, kterou osloval zkráceně, a nevšiml si, že ve tvé třídě to není běžné. Tobě to oslovení připadá důvěrnější proto, že ti tak říkají doma? To on nejspíš také neví. Kdyby tě oslovoval nějak zdrobněle, třeba „Moničko“, tak to by možná něco naznačovalo, ale takhle není nic jisté.

Pokud se mu skutečně líbíš, nejspíš najde lepší způsoby, jak ti to dát najevo, než tím, že ti usekne slabiku. :-D

Alík

Holky a láska

Ahoj, mam takovy dotaz.. Uz dlouho si povidam s jednim klukem a dost se mi libi no a on to vi protoze sem mu to rekla a on mi rekl ze ma holku ale potom me pozval ven a chova se me hrozne hezky a vypravy mi o tom jak to bude super az nejakeho kluka budu mit a ze urcite brzy prijde... Povidaly sme si i divne o moji skolni sexualni prednasce a on u toho zminil moje prsa a zadek a me to neprijde zrovna kamaradske Rika mi zdrobnelinami a ruznymy roztomilymi zpusoby a me seproste zda ze pritelkynk nema ale prijde mi po tom co rekl se ho znovu ptat... Nevite jak bych to mela zjistit ��

holka, 15 let, 23. ledna

Ahoj,
příliš nerozumím tvému dotazu, protože na začátku ledna jsi psala, že už máš čtyři měsíce přítele a najednou se ptáš na kamaráda, který se ti líbí a přesvědčuje tě, že bude fajn, až budeš mít jednou kluka. To znamená, že jsi se se svým předchozím přítelem rozešla, nebo žes o něm svému kamarádovi neřekla (což by samozřejmě nebylo příliš fér)?
Jinak samozřejmě chápu, že jsi z chování svého kamaráda zmatená a nedokážeš takto protichůdná sdělení rozkódovat. Nicméně nejspíš by sis nejprve měla udělat pořádek ve vlastních citových záležitostech a pak se na rovinu kamaráda zeptat, jak máš jeho chování rozumět. Klidně mu popiš to, co jsi napsala ve svém dotazu - tedy, jaké pocity v tobě jeho chování vzbuzuje. Případně, že pokud s tebou chce držet vztah na kamarádském rovině, musí dodržovat určitá pravidla a nemást tě podobnými dvojsmyslnými narážkami a náznaky.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj já bych se chtěla zeptat. On my napsal můj spolužák že se mu libim že mně miluje že mi to chtěl říct už dávno ale styděl se, no a tak si furt píšeme , a když je škola tak jako by mně neznal ve škole se se mnou vůbec nebaví ani mně nepozdravi ani mně nepředstaví svim kamarádům prostě nic jako by si se mnou vůbec nepsal, někdy my to připadalo ze si prostě jenom ze mnemně někdo dělá srandu ale on to vážně psál on. Promiňte ale je to takoví divní

holka, 16 let, 22. ledna

Ahoj,
to, co popisuješ, skutečně není známka vyzrálého chování a troufla bych si tvrdit, že se pravděpodobně spolužákovi skutečně líbíš, ale není ještě zralý na vážný vztah. Proto se také ve škole chová, jako kdyby tě neznal, nemá se k tobě před kamarády a podobně. Nejlepší nejspíš bude, pokud se ho na rovinu zeptáš, co má takové chování znamenat a dáš mu najevo, že s ním nejsi spokojená. Klidně přímo napiš, že jsi z jeho chování zmatená, že se ti nelíbí a nejsi ochotná na něj přistupovat. Pokud se mu skutečně líbíš a rád by s tebou chodil, nejspíš se pokusí své chování změnit a uvědomí si, že ti stávající situace není příjemná.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj Alíku, modrá linko a spol. ,
Mám problém a nevím jak ho řešit ��.
Jednou ve škole náš třídní posadila jinak než jsem byla.Sedím teď s jednîm spolužákem.Je hrozně fajn, dobře se s ním povídá a máme toho hodně společného.Řekla jsem to jen nejlepším kamarádkám ale já se do nĕj asi zamilovala ale nevím co mám dělat.Problém je v tom,že pravděpodobně miluje jinou spolužačku.Pořád se na ni kouká a povídá si s ní přitom ona ho pomlouvá za zády.Trochu už na ni začínám žárlit i když jsme kdysi byli kamarádky.Prosím co mám dělat ?!

Holka, 18. ledna

Ahoj,
je hezké, že prožíváš zamilování, že si dobře rozumíte se spolužákem, sedíte spolu, máte čas si povídat a poznávat se. Je také moc dobře, že máš s kým sdílet to, co prožíváš, máš kamarádky, ke kterým máš důvěru a které Tě můžou podpořit.
Ty máš ale pochybnosti o tom, jestli on Tvé city opětuje, nebo má zájem jinou spolužačku, trochu na ni žárlíš. Tvoje pocity chápu, je přirozené, že pokud se Ti líbí, měla bys ho radši spíš pro sebe, nejsi si jistá, jak to má on, což může být nepříjemné. Věřím, že tohle všechno může ukázat až čas. Je možné, že si více rozumí s Tebou, nebo že je zamilovaný do jiné, nebo také ani jedna z možností. Věřím, že pokud tomu dáš čas, budeš s ním dál rozvíjet přátelství, dávat najevo svůj zájem různými náznaky, postupně z jeho reakcí rozpoznáš, jak to má on. Můžeš mu navrhnout třeba nějaký způsob trávení času společně i mimo školu, být k němu pozorná.
To vše jsou kroky, které Ti můžou dál napovědět a zároveň nemusíš nic uspěchat a trochu i počkat, co na to on. Mezitím můžeš to, jak se situace bude vyvíjet, probírat s kamarádkami, abys na to všechno nebyla sama. Také si o tom můžeš promluvit s mamkou, mohlo by být fajn třeba i zjistit, jaké byly její první lásky.

Přejeme Ti vše dobré,
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku, chtěla bych se rozejít se svým klukem, Ale nevím, jaká je ta správná věta. Ne hxi mu ublížit, je to těžké i pro mě, ale dál to už nejde, jsme od sebe dva roky a on už je přece jen „zralejší“ a já si stejně myslím, že nám to už neklape. Jsme každý jiný a už nemá cenu spolu být a nejlepší by byl rozchod.

holka, 14 let, 5. ledna

Ahoj,

oceňuji, jak zodpovědně a citlivě přistupuješ ke vztahu, který bys chtěla ukončit a promýšlíš, jak to co nejlépe udělat. Těžko říct, jaká je "ta správná věta", většinou každý rozchod je náročný, bolestný, představuje změnu v životě, ztrátu někoho blízkého. Je to však součást života, důležitá životní zkušenost, může být ku prospěchu věci. Pokud cítíš, že Váš vztah už nemá budoucnost, smysl, je v pořádku a zodpovědné a fér to příteli upřímně říct, vysvětlit a vztah ukončit. Věřím, že upřímnost a to, že budeš respektovat své pocity a potřeby, je tou správnou cestou, která ublíží mnohem méně, než přetvářka, nejistota, nespokojenost, nucení se do něčeho, co nechceš. Můžeš si v klidu promyslet formu, jak a kdy a kde to příteli sdělíš, připravit se na to, klidně si i sepsat na papír, co mu chceš vlastně říct. Můžeš to dopředu probrat i s někým blízkým, komu důvěřuješ, s kamarádkou nebo mamkou. Věřím, že ony samy třeba mají také nějakou svoji zkušenost s rozchody a mohly by Tě podpořit.

Přejeme Ti vše dobré.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj.. jsem bisexuálka. Navzájem se máme rádi (milujeme) s jednou holkou, která už má přítelkyni. Cítím se zle, tak jako kdybych žárlila a chtěla ji jen pro sebe.. Nemohli byste mi nějak pomoct? Třeba s tím jak ji říct že mi to vadí nebo tak? Děkuji.

holka, 5. ledna

Ahoj,
chápu, že žárlivost je nepříjemná, ať už je se objevuje v heterosexuálním nebo homosexuálním vztahu. Ve tvých ostatních dotazech nicméně vidím, že je ti deset let a aniž bych chtěla tvé city nějak zlehčovat, v tomto věku skutečně ještě nelze mluvit o partnerském vztahu. Jedná se tedy spíše o přátelství s velmi silnými sympatiemi. Ani v přátelství, ani ve vztahu však nemůžeš nikoho vlastnit a nemůžeš po nikom vyžadovat, aby se přátelil jen s tebou a se všemi ostatními přerušil styky a necítil sympatie k nikomu jinému. To je právě jeden z projevů zralé osobnosti, že si není majetnická a chápe, že druhého člověka nelze vlastnit. Uvědom si, že to, že se tvá kamarádka kamarádí i s někým jiným neznamená, že tě nemá ráda a vaše přátelství tím nijak neutrpí. Neexistuje nic jako omezené množství citů, což by znamenalo, že když daruješ city jednomu člověku, už ti nezbydou žádné pro nikoho jiného.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj Alíku a ostatní. Chtěla bych se s Vámi o něco podělit a jestli to bude možné, poprosit o radu:
V lavici jsem seděla s jedním klukem. Dobře se s ním povídalo a já si uvědomila, že se mi moc líbí. Na konci šk. roku jsem se rozhodla že mu to řeknu. Měla jsem z toho dost velký strach, ale naštěstí mi pomohli kamarádi. Docela mě zaskočilo, když řekl, že už to dávno ví. Pak přišly prázdniny a já se nemohla dočkat až ho uvidím. Když byl první školní den, každý si mohl vybrat kde bude sedět. Já si sedla do poslední lavice a on na druhou stranu třídy. Tak jsem si řekla že určitě chce jen sedět se svými kámoši. Jenže od té doby se mnou vůbec nemluví a když jsem se ho zkoušela na něco zeptat, neodpověděl, nebo jen něco ironicky zamumlal. Napsala jsem mu i dopis o tom že nechápu proč se tak chová, ale žádná změna.
Tak se chci teda zeptat, jestli to mám dál zkoušet, nebo se na to slušně řečeno vykašlat.
Předem děkuji za odpověď :-)

holka, 13 let, 23. prosince 2018

Ahoj,

ptáš se, jestli zkoušet dál navazovat vztah s klukem, který se Ti líbí. Podle toho, co píšeš, ten kluk měl možnost Tvoji náklonnost opětovat, ale neudělal to. Co se v něm děje, ví jenom on. Můžeš se ho klidně na to zeptat, říct mu, že o něj stále stojíš a zeptat se ho, jak na tom u něj jsi (když si netroufneš přímo, tak třeba písemně, i přes sociální sítě).

Jak dál, to je jenom na Tobě. Když dáš Vám dvěma ještě šanci, může se časem „něco vyvinout“. Pokud se na to „vykašleš“, zase se otevřeš jiným možnostem, které by mohly přijít, ale také zřejmě uzavřeš tuto příležitost. Každá cesta má svoje pro a proti. Proto všechno v klidu zvaž a uvidíš, co bude dál.

Držíme palce,

Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku, mám takový dotaz. Mám kluka a je o dva roky starší než já. Poslední dobou jsme se hádali kvůli tomu, co dělám špatně. Změnila jsem se. On ve svém věku dělal horší věci, ale chápu, že se mě snaží chránit. Já ale cítím, že nám přestává fungovat vztah a začíná být nemocný. Nevím, jestli teď přes Vánoce nebo později, ale chtěla bych mu dát asi rozchod nebo spíš mu dát důvod, aby se on rozešel se mnou. Vzhledem k tomu, že je o dva roky starší už myslí na různý věci, ale mně je přece jenom o dva roky míň a mu by už se asi nechtělo čekat, rád mi sahá na zadek a hraje si s prsy, chtěl by se dostat i někam jinam, ale já prostě.. nechci.. myslím, že by si měl najít starší a lepší holku než jsem já, ale nevím, jak mu dát důvod, aby se se mnou rozešel, jelikož mě opravdu moc miluje a říká, že jsem jeho „pravá“ láska.

Takže kdybys mi dal nějaké rady, jak mu dát důvod na rozchod a zvládl se se mnou rozejít on sám, byla bych ti vděčná, předem děkuji za odpověď

holka, 14 let, 28. prosince 2018

Ahoj,
situace, kdy vztah přestává fungovat a ve vzduchu visí rozchod, je vždy složitá a nevděčná. Nicméně domnívám se, že všelijaké kličky ohledně toho, jak zařídit, aby se ten druhý rozešel s tebou a tys nemusela řešit rozchod, jsou vcelku k ničemu. Je pravděpodobné, že se do nich zamotáš a nakonec to všechno dopadne ještě hůř, než kdybys mu to řekla na rovinu. Nebude to zřejmě nic příjemného, ale seber odvahu a zkrátka mu řekni, že už to mezi vámi nefunguje tak jako dřív a že ve vašem vztahu nevidíš budoucnost. Vžij se do jeho role a uvědom si, že tobě by zřejmě také nebylo příjemné, kdyby si někdo hledal výmluvy a nedokázal ti říci na rovinu, že už s tebou nechce být. Zachovej se fér a jednej s ním tak, jak bys chtěla, aby ostatní jednali s tebou. Zůstávat ve vztahu ze soucitu, nebo setrvačnosti k ničemu nevede a každý člověk má právo na změnu názoru.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Holky a láska

Ahoj Alíku, nevím co mám dělat, mám vztah a miluji svého kluka nadevše, ale miluji i svého nejlepšího kamaráda a on mě a z mého vztahu nechci odejít a nechci chodit s oběma naráz...

holka, 14 let, 16. prosince 2018

Ahoj,

je prima, že se takto zamýšlíš nad svými city a moc se mně líbí, že bys nerada někoho zranila nebo mu komplikovala život. Ve 14 letech, v dospívání, mohou vztahy probíhat přesně tak, jak Ty uvádíš. Buď ráda, že to tak máš, na druhé straně jsou holky, které nemají vůbec nikoho a Ty si dobře rozumíš hned se dvěma kluky a miluješ je. Můžeš nechat čas i věci plynout, ono se to nějak časem vyvrbí, vždy to tak bývá.

Můžeš se také poradit s někým starším a zkušenějším, třeba mámou, která zná Tebe a možná i Tvého přítele a kamaráda, jak ona to vidí. Na rozdíl od nás vás zná, tak má větší přehled a spíše může poradit. Časem si také s jedním či druhým klukem můžeš o všem promluvit, jak oni to cítí, a co si oni myslí. Taková upřímná, otevřená komunikace, správně načasovaná, vám může ukázat správnou cestu.

Přejeme vám všem opravdu veselé a pohodové Vánoce.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku, Modrá linko a všichni kdo tam jste.
Je mi třináct let a před nedávnem jsem zjistila, že jsem bisexuálka. (Určitě už víte kdo jsem. Pořád vám píšu a pořád otravuju.) Ani nemusíte odepisovat. Jen se potřebuji vypsat...
No, teď to začíná vypadat, že jsem asi lesba. Prostě všechni holky z ročníku šílí po prvácích, sextánech a tak. Po takových těch „holčičích idolech“. Blonďáci, modroocí, sportovci. Však to znáte. No, oni za nimi běhají, píšou si s nimi přes instagram a jiné sociální sítě. Já si ale nedokážu představit, že bych s některým z nich chodila. Nanejvýše kamarádství... Ani to počáteční pobláznění tam není. Ani ta myšlenka: „Ten je cute!" Prostě mě kluci nezajímají z hlediska vztahu. S klukama se umím kamaradit, ale vztah? Zamilovanost? To ne...
Vždycky jsem byla jiná. Nemám instagram, facebook, snapchat ani nic takového. Nekouřím, nepiju, nevapuju. Prostě jsem jiná. Baví mě škola, hraju v divadle a žiju v realitě. Ne na Youtube, Instagramu, Tic toku a já nevím na čem ještě. Asi proto mě nikdo nemá rád...
Dříve jsem se snažila si zuby-nehty najít kluka. Nebo se do někoho alespoň zamilovat. Ale jakmile mě ten někdo pozve ven, stanou se z nás kamarádi, ale nedokážu si představit, že bych mu dala pusu nebo v budoucnosti něco víc... (Pro mé spolužačky už to není budoucnost. Už měli dokonce i sex. Tomu nerozumím... Ve 13 nebo 14...)
Problém je taky v několika klucích od nás ze třídy. Protože se jim líbím. (Řekli mi to.) No a já nechci nikomu ublížit, nikoho urazit...
A jak jsem už spoustokrát psala, líbí se mi jedna holka z naší třídy. Ale té se líbí náš spolužák. Ta holka mě začíná štvát. Ona mi prostě zlomila srdce... Poslední dobou je toho na mě prostě moc...
O mojí orientaci ví zase o člověka víc. :-) A to moje nejlepší kamarádka. Taky to vzala krásně. Mám jí moc ráda.
Holky ze třídy mě poslední dobou začali pomlouvat. Nevím proč. Všechny mi nadávají a říkají, že jsem píča, kurva a tak. A zmanipulovaly i kluky. Zastala jsem se jednoho spolužáka když si z něj dělali fakt ošklivou srandu. No a jeden týpek hned že „Nechceme poslouchat ty zkurvený kecy co vypouštíš ze svý zkurvený huby!“ Je mi to trochu líto... A moje bývalé kamarádky mi teď říkají, že jsem hnusná, a že mě nemají rády, a že jsem pitomá a kurva a kunda a já nevím co ještě... Nevím proč. Nic jsem jim neprovedla... Přemýšlím, že jim možná ta holka co se mi líbí řekla, že jsem na holky. Jsem naštvaná. Moje bývalé kamarádky na mě teď řvou že jsem píča...
Nevíte kde bych mohla potkat lidi z LGBT komunity (kromě akce pride)? A hlavně ... co mám dělat!?

holka, 13 let, 16. prosince 2018

Ahoj,
znovu se na nás obracíš, potřebuješ se vypsat, je toho na Tebe hodně. Popisuješ to, že ostatní holky běhají za klukama, ale Ty to máš jinak, líbí se Ti jedna holka ze třídy. Píšeš, že Ti zlomila srdce, líbí se jí jeden spolužák, Tvé city neopětuje. Svěřila ses nejlepší kamarádce, která je Ti oporou. Jiné holky ze třídy Ti začaly nadávat a pomlouvat Tě, stejně tak i některý spolužák. Ptáš se, co máš dělat a také kde bys mohla potkat lidi z LGBT komunity.

To, jak hrubě Tě uráží spolužáci, určitě není v pořádku a je na místě požádat o podporu učitele nebo školního psychologa, kteří by se Tě mohli zastat a řešit to, stejně tak i rodiče. Dále máš podezření, že dívka, která se Ti líbí, řekla ostatním, že jsi na holky. Nevím, z čeho tak soudíš, můžeš se jí na to zeptat, zda se tak opravdu stalo, nebo jí můžeš důvěřovat, že to zůstalo mezi vámi. Mrzí mě, že se jí líbí někdo jiný, ale nezbývá, než to respektovat. Každý z nás si někdy prožil platonickou lásku a i když bolí, i to je důležitá zkušenost do života. Smysluplný vztah musí být vždy oboustranný, jinak za to nestojí. K Tvému dalšímu dotazu - kontakt s LGBT komunitou můžeš navázat např. přes webové stránky lgbtq.cz/ nebo www.stud.cz/. Potkat je můžeš, stejně tak jako heterosexuální lidi, v podstatě kdekoli kolem sebe.

V úvodu jsi psala, že ani nemusíme odepisovat, používáš tedy Alíka spíš možná jako ventilaci toho, co prožíváš, co Ti běží hlavou. K tomu můžeš využít podporu svého okolí, zkusit se svěřit svým blízkým lidem, kterým důvěřuješ, pracovat na problémech s dospělými či školní psycholožkou. To je důležitý dlouhodobý kontakt, případně psychoterapie, které Alíkova poradna nemůže nahradit. Utřídit myšlenky a pojmenovat pocity pomáhá také deník, který si můžeš psát. Je zajímavé se do něj pak i s odstupem času začíst.

Přejeme Ti vše dobré,
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj,
mám už další dotaz. Jsem velmi zamilovaná do jednoho kluka. Má to ale několik problémů :-(. Je to bratr mojí nejlepší kamarádky, oni bydlí v Praze a ja v JČ a od nás k nim je to přibližne 100 km. Rodiče se znají a hodně se přátelí. Občas se navštěvujeme ale spíše jen na závodech kde se s ním vidím ale moc se nebavíme protože na to není čas. Když měl vždycky jeden z nás svátek nebo narozeniny tak jsme si dali male dárečky on mi dal takový talisman a ja mu taky koupila něco a upletla čepici protoze se mu jedna líbila ale tehdy když ji na tech závodech viděl tak ji nemohl nikde sehnat tak jsem mu ji upletla. A on ji ted furt nosi i když už má tu co sháněl. Tak nevím jestli mu to mam říct a jak mu to mam říct protoze ani nwm jestli on mě miluje. Ale ta moje nejlepší kamarádka rika ze jo tak nwm. Prosím napište

Verča, 12 let, 13. prosince 2018

Ahoj,
podle toho, co popisuješ, se skutečně zdá, že i ty jsi onomu chlapci sympatická a pravděpodobně tě vnímá jako minimálně velmi dobrou kamarádku. Nicméně samozřejmě je to pouze dojem na základě popsaného chování a to, co skutečně cítí, ví jen on sám. Chápu také, že se bojíš případného odmítnutí, které by mohlo narušit váš kamarádský vztah. Zkus se proto zamyslet nad tím, co by se změnilo, kdybys mu o svých citech řekla. Dělí vás velká dálka a vzhledem k tvému věku byste za sebou zřejmě nejezdili o moc víc, ani kdybyste si oba vyznali lásku. Osobně si myslím, že není důvod nikam spěchat a klidně můžete dál rozvíjet své přátelství. Pokud vaše sympatie přetrvají i nadále, může se vaše kamarádství v dalších letech vyvinout v něco víc.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Holky a láska

Ahoj Alíku a spol
Mám takovou divnou otázku
Jak se pozná láska nebo, že je člověk zamilovaný ?

holka, 12 let, 6. prosince 2018

Ahoj,
na Tvoji otázku není úplně jednoduché odpovědět, protože každý prožívá zamilování a lásku trochu jinak. Hodně se o tom, co člověk cítí a jak se chová, píše v knížkách nebo se o tom točí filmy. Kdybych to měla nějak shrnout, tak zamilovaný člověk na toho druhého stále myslí, chce mu být na blízku, rychle se u něj střídají emoce – od velkého štěstí až po pláč. Jindy jen sedí a usmívá se a je jakoby duchem nepřítomný. Někde jsem četla, že dotyčný cítí takzvané „motýly v břiše“. V každém případě platí, že člověk, který je zamilovaný a prožívá lásku o tom sám ví, cítí ji a snaží se jí dát tomu druhému přímo nebo nepřímo najevo.

Přejeme klidný předvánoční čas.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku,Modrá Linko a všichni.
Je to blbý dotaz,ale potřebuji poradit.Možná mě budeš brát za blbou,ale jak se lidově říká líná huba holý neštěstí.Jen se chci zeptat.V mojí třídě se mi líbí jeden kluk(jak se teď říká CRUSH)a mé nejlepší kamarádce také.No a včera jsem se dozvěděla že jí ten můj CRUSH jakoby chce nebo že se mu líbí a že jí to chce říct později CCA za měsíc.Mně se líbí už od 6.třídy a chtěla bych se ho zeptat jestli by o mě neměl někdy zájem než bude pozdě chápeš než to řekne mé kamarádce.Nevím jak mu to mám napsat.Jo a jedna menší vsuvka semnou si ten můj CRUSH ve škole normálně povídá atd. a s tou mojí kamarádkou ne tak nevím jestli si jenom nedělal srandu.Předem děkuji za odpověď a s omluvou za nějaké pravopisné chyby jestli tam jsou.
Ahoj

holka, 14 let, 6. prosince 2018

Ahoj,
rozumím tomu, že prožívání první lásky je složité a často i bolestné. Zejména, pokud nejsou city opětované do té míry, jak by si člověk přál. Sama za sebe bych řekla, že pokud se člověk vyznává ze svých citů pod tlakem (v tvém případě pod časovým tlakem, do něhož tě dostala obava, že onen kluk projeví dřív zájem o tvou kamarádku), nikdy to nedělá dobrotu. Navíc pokud je tvá domněnka správná a on se skutečně zamiloval do tvé kamarádky, svým uspěchaným vyznáním nic nezměníš. Neexistuje způsob, jak donutit druhého člověka, aby se do někoho zamiloval.
Jako nadějné se mi jeví to, že si s tebou onen spolužák povídá a zřejmě jsi mu sympatická. Možná u něj tyto sympatie časem přerostou v něco víc (anebo také ne). Jako rozumné by se mi jevilo soustředit se na budování a možné prohloubení vašeho kamarádství. Pokud se mezitím rozhodne vyznat lásku tvé kamarádce, stejně s tím nic neuděláš a minimálně získáš dobrého kamaráda. Ale třeba se skutečně postupem času vaše kamarádství vyvine v něco většího.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj alíku a spol. Chtěla bych se podělit o jednu cěc, zamilovala jsem se do jednoho kluka. Chodíme spolu do kroužků a celkem si i rozumíme. Ale problém je v tom že ob je o rok mladší než já. Taky bych se chtěla zeptat jestli není třeba nějaký "návod" na sbalení kluka. Další věc co mě trápí je, že vím že je do mě zamilovaný jeden kluk ale já do něho ne a nevím jak mu to říct aby se třeba nenaštval nebo tak... A poslední věc je že mě je 10 a masturbuju... Nemůže mě to protrhnout pannenskou blánu nebo tak něco.... Mája.

holka, 12 let, 28. listopadu 2018

Ahoj, Májo,

tak to není jeden dotaz, ale hned 4 v 1 balení, odpovíme na ně postupně.

Problém v tom, že ses zamilovala do kluka o rok mladšího, žádný nevidím. Chodíte spolu do kroužků, máte podobné zájmy, poznáváte se, nechte to tedy zatím tak, jak to je, a uvidíte.

Návody na "balení kluků" v nějakých tématických časopisech zcela určitě existují, měla bys ale vědět, že vzhledem k tomu, že jsme každý jiný, tak již z toho vyplývá, že na každého (naštěstí), platí úplně jiný postup. A tak je to dobře. Takže návody, ať už existují nebo neexistují, platí vždy jen na někoho. Obecně - začínat se může pohledem, úsměvem, pozdravem, nezávazným popovídáním, pak už je možné kluka oslovit přímo, třeba mu napsat, dát malý dárek, vymyslet nějakou společnou akci... Myslím si, že když to probereš s kamarádkami, vymyslíte spolu něco, co by šlo zkusit.

Tomu klukovi, co je do Tebe zamilovaný, ale Ty do něj nikoliv, možná nemusíš říkat vůbec nic. Nedáváš-li mu najevo svoji pozornost, zamilovanost, jak jsme už psali (pohledy, úsměvy, tónem mluvy) pak myslím, si sám domyslí i bez toho, že bys mu něco říkala. Takže to můžeš nechat volně plynout, rozhodně se k ničemu nenuť.

Dál píšeš o masturbaci. Uvádíš, že je Ti 10 let, v podpisu stojí, že je Ti už 12 let, nevíme tedy, jak to je.
Obecně - masturbace může ohrozit panenskou blánu, záleží na tom, jakým způsobem se provádí. Provádí-li se jemným, šetrným způsobem v souladu s hygienickými postupy, pak by mělo být vše v pořádku. V případě, že někdo používá při masturbaci nějaké pomůcky a ty třeba používá neošetřené, nemyté nebo jde o ostré či špičaté předměty, pak samo sebou dojít k úrazu může. Můžeš zkusit si o tom promluvit s někým, komu důvěřuješ a má třeba už nějakou zkušenost.

Přejeme Ti příjemný adventní čas.

Modrá linka