Poradna: Alík radí dětem

Povolání

Dobrý den,
jelikož vím, že na naše odpovědi odpovídají psychologové, tak se chci obrátit právě na vás. Až budu po střední škole, chtěla bych studovat psychologii, chci se zeptat, co to obnáší? Jak moc těžké je ji vystudovat? Jak moc se ta práce psychicky náročná? Jsem často smutná, když je neštastný někdo druhý, proto nevím, jestli by pro mě byla taková práce dobrá. Vím že myslím hodně dopředu, ale vždycky jsem chtěla pomáhat lidem, protože takové lidi obdivuju. Děkuju že tu pro nás jste a děkuju za odpověd!

Verča, 14 let, 17. září 2018

Ahoj Verčo,

je prima, že se umíš zeptat na to, co Tě zajímá, i chceme ocenit, že se už teď zajímáš o svoji budoucnost a chceš se na ni postupně připravovat. Není to běžné a věřím, že se Ti to může v dobrém vrátit. Tady v poradně, stejně jako v jiných, neodpovídají jen psychologové, navíc, každý vystudoval jinou školu a má s prací jiné zkušenosti, přesto se pokusím Ti odpovědět.
Psychologii můžeš studovat hned na několika vysokých školách, státních i soukromých. Každá škola má jinak nastavené přijímací zkoušky (co testují a vyžadují) a pak i plán studia. Nejvíce se studenti učí teorii z různých oblastí psychologie (vývojová, osobnosti, pracovní apod.), dále pak statistiku, aby uměli uvažovat vědecky a také rozuměli psychologickým testům. Další složkou studia jsou pak praxe, kdy studenti dochází do míst, kde by v budoucnu třeba mohli pracovat.
Jestli je práce psychologa náročná je velmi těžké odpovědět - to, bohužel, každý musí zjistit na svou kůži. Nicméně chci Tě ujistit, že s psychologií absolventi školy pak dělají nejrůznější povolání - od psychologa ve škole, ve zdravotnictví, přes psychoterapii, výzkum, po psychologa třeba ve firmě, kde má na starost například posoudit nové zaměstnance. Každá oblast má svá pro a proti i v náročnosti - to už by sis sama zvolila, jaká práce by Tě bavila a na kterou bys cítila, že se hodíš a tedy ji i zvládáš.
Vedle studia na vysoké škole pak hodně psychologů studuje také psychoterapeutický výcvik, ve kterém poznávají sami sebe jako osobnost a tím pádem zjišťují nejen, v čem jsou silní a co jsou jejich slabosti, ale také se učí, jak pracovat s druhými, aby to klientům pomohlo a oni si zároveň udrželi své psychické zdraví.
Na vaší škole určitě funguje kariérní poradce, který by Ti s dalšími otázkami měl poradit. Můžeš se také zeptat ve svém okolí, zda někdo psychologa zná, a pak se radit přímo s ním o věcech, které Tě zajímají.

Měj se hezky,
Modrá linka

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Povolání

Dobrý den, omlouvam se, ze pisu tak casto:( Ale tentokrát je to doopravdy dulezite.. jde o skolu.
Protoze letos chodim do sedme tridy, tak bych chtela zkusit prijimacky na sestilete jazykove gymnazium, ano vim, ze to bude narocnejsi, ale jazyky me vzdycky strasne moc bavily, takze v tom nevidim problem. To gymnazium by bylo bud francouzske, nebo spanelske. A vlastne jde o to, ze prvni dva rocniky se ucime ten jazyk, abychom pak ve tretim rocniku rozumneli vyuce pouze v tom danem jazyku. Coz je pro mne super, protoze jsem vzdycky chtela na skolu s jinym jazykem.
Ale ted je tu ten problem,ktery nedokazu sama vyresit a prijde mi trapne o tom mluvit s nekym, kdo me zna, tak bych chtela poprosit o radu vas:(
Vzdycky uz od malicka jsem tady na svete chtela neco dokazat. A myslim to tak, abych nejak pomohla lidem na svete, zivotnimu prostredi, to je jedno, proste je pro me priorita neco takoveho dokazat, protoze jinak tu pro me ten zivot vlastne nemel vyznam, jestli vite, jak to myslim.
A vim, ze nejvetsi moznost neco takoveho dokazat je spise v Americe, proste i kdybych to dokazala tady v cesku, tak mi reknete, jake dalsi zeme se tohohle nejjvice chytnou:) Ale o tohle nejde az tak moc.
Proste bych se chtela jeste na studium presidlit do ameriky. tohle jsem rodicum rekla a nemaji s tim problem. Premyslela jsem o nejake herecke skole, ale to si myslim, ze jako stredni mohu studovat taky, ale nevim. Ja bych to totiz nejradsi zacala studovat ted, herectvi myslim,protze (ted to zni jako pitomost ja vim) mi vsichni uz od mala rikali, ze at jdu na famu nebo na damu, at uz to byli cizi lide, nebo rodina, ucitele vsichni mi to rikali, at se dam timhle smerem. Hrala jsem i v nekolika skolnich hrach a vzdycky to dopadlo dobre. A je to vlastne i muj sen tak trochu,proste bych strasne chtela herectvi, nataceni do filmu, foceni atak. Mam strasne rada pozornost. Ale mam proste problem s tim, ze nevim, co mam tedkon z te sedme tridy delat. nevim, jestli existuje nejaky gympl, skola, na kterou bych mohla jit uz ted. Vlastne do osmicky, nebo je moznost famu az od devitky a vlastne do prvaku:/ Vlastne ja se stejne chci presidlit do te ameriky na vysokou, to je proste muj sen taky od uplnyho prcka a proste si ten sen chci splnit. A v ty americe bych rekla mam vetsi moznost tohohle uplatneni nez jako dite v cr, protoze tady je opravdu pouze hrstka hercu do dvaceti let.
Nevite, jak bych se mela rozhodnout? a vim, ze se tohle muze jeste zmenit, to co budu chtit delat, ale tohle jsou veci, ktere se u me uz drzi zhruba 7 let.

holka, 13 let, 11. října

Ahoj,
píšeš, že je Ti trapné mluvit o tom, co Ti leží v hlavě s někým, kdo Tě zná. Ráda bys jednou do Ameriky, chtěla bys něco dobrého dokázat, věnovat se herectví. Zvažuješ, na kterou školu bys měla přestoupit, jaké možnosti tu jsou. Ptáš se nás, jak se rozhodnout.
Na to Ti nemůžeme takto na dálku odpovědět, odpověď musíš najít v sobě, s podporou svých blízkých, kteří Tě právě lépe znají a dokážou Ti pomoci najít např. kontakty ve svém okolí. Chci Tě podpořit v tom, aby ses nebála s nimi sdílet, nad čím přemýšlíš, co bys do budoucna chtěla. I tím si to můžeš lépe ujasnit. Ohledně možností dalšího studia se můžeš poradit s kariérním či výchovným poradcem, kterým bývá jeden z učitelů ve škole. Dokud nejsi plnoletá, měla bys svoje vzdělání řešit s rodiči, kteří Tě v něm můžou podpořit. Píšeš, že v Americe bys měla lepší uplatnění dětského herectví, protože v ČR je takových herců málo. Tomu úplně nerozumím, pokud je jich u nás málo, nejspíš bys měla spíše větší šanci na úspěch a uplatnění. Můžeš se podívat i u nás na možnosti hereckého vyžití.

Přejeme Ti vše dobré,
Modrá linka

Povolání

Ahoj Alíku,
zdál se mi sen, že jsem se stala dětskou herečkou. Dostávala jsem ňáké peníze.
Tak mně napadlo, kolik si asi vydělávají?
Děkuji, hezký den.

Holka, 16. října

Ahoj,
honoráře se běžně nezveřejňují, můžeme tedy bohužel jen spekulovat. Co jsem našel, tak u reklamních spotů si jde za jeden natáčecí den vydělat pět tisíc korun. U filmů bude odměna za den zřejmě nižší, ale zase bude těch dnů minimálně několik desítek (naproti tomu reklama bývá natočená během dvou dní). U televizních seriálů bude asi odměna ještě víc rozprostřena. Čekal bych, že výše honoráře hodně záleží na velikosti role, na talentu, na spolehlivosti a na celkových produkčních hodnotách natáčeného díla. Hvězda propracovaného velkofilmu může být finančně úplně jinde než vedlejší rolička v televizní inscenaci.

Lepší odpověď ti asi nikdo nedá. Příště musíš ve snu dávat lepší pozor a peníze si před probuzením přepočítat. :-D

Alík

Povolání

Ahoj Alíku a spol.
Mám dotaz k mému vysněnému povolání, už asi 3 roky bych chtěla být dětská psycholožka.
I na internetu už jsem si hledala, co musím studovat a nic jsem nenašla, když jsem se ptala mamky taky nic nevěděla.
Prosím řekněte mi, co musím vystudovat abych mohla být psycholožka.
Předem moc děkuji za odpověď.
Ahoj

holka, 12 let, 14. října

Ahoj,
vzhledem k tomu, že mám sama vystudovanou psychologii, myslím, že ti mohu poskytnout kvalifikovanou odpověď. Jednooborová psychologie se studuje buď na filozofické fakultě, nebo případně je tento obor ještě otevřen na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. To, zda tě na studium jednooborové psychologie přijmou, záleží na tom, jestli složíš přijímací zkoušky. Přihlásit se můžeš z jakékoli střední školy, ale osobně se domnívám, že jednu z nejlepších průprav ti poskytne gymnázium (což ale samozřejmě neznamená, že se nemůžeš na psychologii hlásit třeba ze střední průmyslové - jen se určitě budeš muset připravovat sama a doplňovat si znalosti z některých předmětů, například biologie). Pokud se ti podaří na psychologii dostat, postupem času se budeš velmi pravděpodobně specializovat na některý z jejích oborů (například na poradenskou psychologii, klinickou psychologii atd.) a z něj poté také složíš státní zkoušky. Pak už ti nic nebrání v tom, aby ses začala psychologii věnovat v praxi.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Povolání

Dobrý den,
mám dotaz ohledně mého povolání. Už od malička (asi pěti let) mě fascinuje vesmír. Nejvíce mě zajímají černé díry a chtěla bych je prozkoumat. A teď můj dotaz – na jakou střední a potom vysokou školu musím jít, aby mi bylo umožněno zkoumat vesmír? Vím, že mám ještě dost času, ale chtěla bych to vědět. Předem děkuji za odpověď.

holka, 13 let, 22. září

Ahoj,
klíčové obory pro výzkum vesmíru jsou matematika a fyzika, takže bych ti doporučil začít v každém případě gymnáziem a následně po maturitě pokračovat na Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy. V bakalářském studiu (první tři roky VŠ) by sis vybrala jako studijní program obecnou fyziku a pak v navazujícím magisterském (další dva roky VŠ) je přímo možnost Astronomie a astrofyzika. ;-)

Během doby, než se dostaneš na vysokou školu, se možná ve výzkumu vesmíru ledacos změní. I když už se mnoho let odkládá vypuštění teleskopu Jamese Webba, je pravděpodobné, že až začneš studovat na Matfyzu, už bude venku a bude fotit vesmír mnohem podrobněji, než nyní zvládá Hubble. Čekají nás určitě velmi zajímavé objevy!

Předpokládal bych, že se v tu chvíli vyplatí i znalost informatiky a obecně schopnost práce s velkým množstvím dat, protože nestačí data jen posbírat, zrovna tak důležité bude navrhnout způsob, jakým na ně pohlížet a jak v nich najít to zajímavé. Časy, kdy výzkumníci vesmíru dumali nad rozmazanými fotografiemi u počmárané tabule, jsou pryč, dnes už většinou sedí u počítačů a zírají na tabulky s čísly a na všelijaké grafy. Nemusíš se stát počítačovou expertkou, ale hlubší přehled o analýze informací se pro výzkum čehokoliv rozhodně vyplatí.

Pokud už umíš anglicky, můžeš se začít vzdělávat na YouTubu, doporučil bych ti třeba kanál PBS Space Time. Videí o černých dírách mají několik. Tady je třeba jedno o tom, jak černou díru vytvořit:

A tady popis, jak černá díra zabíjí galaxie:

Přeji hodně štěstí při studiu. ;-)

Alík

Povolání

Ahoj, mám dotaz..
Chci být spisovatelkou. Už mám rozepsány nějaký ten postup příběhu atd.. o to nejde. Ale chtěla jsem se zeptat, jak knihu zviditelnit ještě před vydáním? Je to něco jako horor.. a potřebovala bych udělat knížku prostě vyditelnejsi. Nezajimaji mě věci typu, že ne ta nemám, protože já vím, že to dokázat můžu. Mám napsat tu knížku třeba kromě češtiny i v angličtině a poslat to do nějakého např britského nebo amerického nakladatelství? Předem děkuji za odpověď

holka, 13 let, 13. září

Ahoj,
myslím, že na tvůj dotaz mohu odpovědět poměrně kvalifikovaně, protože jsem sama autorkou několika knížek. I když se ti to asi nebude líbit, v první řadě si myslím, že by ti neškodilo trochu více pokory. Mít rozepsanou, nebo vymyšlenou osu příběhu je pouze první krok - a je to pouze první krok z mnoha dalších, které musí následovat, aby nějaká kniha vůbec vznikla. A bohužel mít napsanou osu příběhu vůbec neznamená, že z ní automaticky vznikne dobrá kniha. Napsat knihu, která zaujme nejprve vydavatele a poté čtenáře, není nic jednoduchého a je to běh na dlouhou trať (a skutečně mluvím z vlastní zkušenosti).
Tím tě samozřejmě nechci zrazovat od psaní, ale postup, kdy jsi ještě žádný rukopis nenapsala a už přemýšlíš o tom, že ho kromě češtiny napíšeš i v angličtině a pošleš do zahraničí, zcela určitě není životaschopný. Nejprve napiš rukopis a až si budeš jistá, že je v podobě, která se ti stoprocentně líbí, můžeš ho zkusit poslat do tuzemských nakladatelství. Pak následuje dlouhé a nevděčné období, kdy spisovatel čeká, zda se mu někdo z nakladatelství ozve a zda se mu bude rukopis líbit. Teprve v případě, že ho někdo vydá, že se bude v Čechách dobře prodávat a projeví o něj zájem zahraniční nakladatelství, zaplatí se překladatel, který jej přeloží. Ačkoli neznám úroveň tvé angličtiny, musela by být skutečně výjimečná, aby sis mohla troufnout na překlad knihy. Nicméně předem tě musím upozornit, že v zahraničí se vydává pouze zlomek naší literatury.
Každopádně předtím, než budeš mít v ruce kvalitní rukopis, který nějakého vydavatele zaujme, nemůžeš pro jeho zviditelnění udělat vůbec nic, protože jednoduše nemáš co propagovat.
Měj se hezky!
Bára

Povolání

Ahoj Alíku, momentálně skoro všude slýchávám, že když máš sen máš si za ním jít. Mím snem je mít svou ordinaci a léčit různé kožní problémy (dermatologie) a tím pomáhat lidem. Druhým mím snem je mít šťastnou rodinu. Ten druhý teď nijak neovlivním, ale na ten první bych už se chtěla nějak připravit, chtěla bych se začít přímo na něj nějak učit, jenže nevím kde začít, poradíš mi? Vím že mi je teprve 11, ale raději bych si četla různé informace než abych hrála nějaký dětský hry jako třeba roblox
Předem děkuji za odpověď Markétka

holka, 11 let, 18. srpna

Milá Markéto,

je hezké, že jsi našla povolání, pro které bys dokázala být nadšená. V medicíně bývají populární jiné, více mediálně zviditelňované obory než je dermatologie, i ta je však velmi potřebná. Pracovníci Alíkovy poradny ani Modré linky nejsou lékaři, proto Ti mohu odpovědět jen obecně.
Myslím, že by nebylo špatné začít se na studium medicíny připravovat studiem jazyků - hodila by se Ti především latina a angličtina, ale ani žádný další jazyk nemůže škodit. Můžeš také zatím číst knihy o medicíně určené široké veřejnosti, např. životopisy slavných lékařů nebo různé vzpomínkové deníky lékařů, kteří pracovali v neobvyklých podmínkách při humanitárních misích v zahraničí. Populární je teď také série knih o běžném životě lékaře na irském venkově od Patricka Taylora.
Pokud budeš mít tu možnost, je vždycky prima, když se můžeš (třeba v širší rodině) pobavit s někým, kdo vykonává Tvé vysněné povolání. Tak se dozvíš nejvíce o kladných stránkách profese i úskalích, která by člověka "zvenčí" třeba ani nenapadla.

Přejeme Ti hodně nadšení i vytrvalosti na cestě za Tvou vysněnou prací.
Modrá linka

Povolání

Ahoj,
Mám dotaz k povolání. Vím že když mi je 11 (skoro 12) tak se můžou mé názory, zájmy a tak dále změnit, ale už pár let mě zajímají dvě povolání. Takže chtěla bych být vývojář počítačových a mobilních her, nebo něco podobnýho nebo pilotka. A můj dotaz se týká pilotování. Takže vadí že jsem holka? Mohla bych být pilotka když jsem krátkozraká? Měla bych jít po základce na gympl? Myslím že kdybych šla tam, tak mě může připravit na obě povolání ale nevím. Předem díky za odpověď

holka, 11 let, 21. srpna

Ahoj,
to, že jsi holka, rozhodně nevadí. Existuje i spousta velmi úspěšných pilotek. Pokud jsem dobře pátrala, nevadí ani krátkozrakost (samozřejmě musíš nosit adekvátní brýle, nebo čočky). A nejlepší variantou je skutečně gymnázium, po kterém poté můžeš případně jít na dopravní fakultu.
Měj se hezky!
Bára

Povolání

Zdravím!
Potřebuju pomoct. Letos po prázdninách jdu do 8. třídy a i když bych nad tím měl už teďka přemýšlet, nevím, kam chci na střední ani jakou chci práci. Mezi mé největší zájmy patří historie a jazyky, hlavně Čeština a Angličtina. V Češtině jsem velmi výborný, a tak bych chtěl nějakou práci, ve které bych mohl svoje češtinářské schopnosti využít. Ve volném času taky skládám rýmy, různé básně atd. V tom jsem taky velmi výborný. Takže se chci zeptat, jakou práci by jste mi doporučili a taky na jakou střední školu bych mohl jít?

kluk, 13 let, 18. července

Ahoj,

chtěla bych ocenit, že už dnes s vážností přemýšlíš o tom, jaké bys chtěl mít povolání. Pokud máš rád češtinu a práci s českým jazykem (je to vidět i na způsobu Tvého vyjadřování  ), mohl bys vystudovat obor český jazyk na některé z filosofických fakult (tomuto oboru se také říká bohemistika) a pak se češtině věnovat v teorii nebo praxi - třeba ve výuce, výzkumu, redaktorské práci apod. Stejně tak můžeš studovat dějiny nebo anglický jazyk. Předpokladem je ovšem ukončené středoškolské vzdělání. Pro tyto obory Tě nejlépe připraví humanitní větve gymnázií.
Samozřejmě, že máš ještě dost času k tomu se rozmyslet, měnit svoje názory i záliby, uvidíš. Tím, kdo je opravdu povolaný k tomu Ti ve volbě studijního oboru poradit, je výchovný poradce, kterého jistě ve škole máte.
Zatím můžeš rozvíjet svoje zájmy, nyní o prázdninách třeba psát deník (můžeš i anglicky), povídky, poezii apod. A hlavně - pro dobré zacházení s jazykem je dobré hodně číst kvalitní literaturu, což prázdniny právě umožňují.

Pěkné léto,
Modrá linka

Povolání

Ahoj
Potřebuji pomoc.
Jdu příští rok do 9.třídy a kamarádky říkali, že si mám dát přihlášku na dvě školy.
Jenže já chci jít na prodavačku se učit a chci jít do Jeseniku na hotelovou školu Vinsenze Priesnitze a obchodní akademie a prodavačka je ještě v Šumperku nebo někde jinde, jenže je to daleko od mého domova. A já chci jít na to co mě baví a to je právě obor prodavačka.
A já chci jít jen na tu do Jeseniku a nechci si dát přihlášku na nějakou další dalekou školu, nechci být daleko od mé rodiny !
Předem děkuji za odpověd :-)

Hezký den, Elzo,
je dobře, že víte, čím byste chtěla být a máte už i vybranou školu. Kamarádky Vám ale říkají, abyste si dala více přihlášek. Nepíšete, s čím byste potřebovala pomoci, možná jste se s tím, jak to máte, chtěla pouze svěřit. Je samozřejmě na Vás, jak se po domluvě se svými rodiči rozhodnete. Někdy je lepší mít "pojistku" a dát si více přihlášek pro případ, že by jedna ze škol nevyšla. Chápu, že chcete být blíže domovu a rodině, je to Vaše priorita, na které nic nemění ani to, pokud byste si dala pro jistotu i další přihlášku jinam. Můžete se o tom poradit ještě s rodiči a třídním učitelem/učitelkou.

Přejeme hezké prázdniny,
Modrá linka

Povolání

Ahoj.
Jsem Petra. Chtěla bych se v budoucnu stát vědkyní. Moc mě baví fyzika. Ale nevím, na jakou školu mám jít, abych se tam opravdu mohla stát vědkyní. Nějak jako byli vědci v seriálu Teorie velkého třesku. Moc bych si to přála, protože věda je můj život. Mohli by jste mi poradit prosím? Chtěla bych, aby to bylo někde v Plzni. Chápu.. Je mi teprve 12 a mám na to dost času. Ale ten seriál sleduji moc dlouho a vědkyní se chci stát už od 5 let. Věda je můj život. ❤️ Nebo jsem taky přemýšlela, že bych byla psychologoška. A to taky nevím kam mám jít. Baví mě pomáhat lidem kteří potřebují pomoct. Jednou jsem dokonce pomohla kamarádce, která byla smutná kvůli klukovi a nevěděla co má dělat. A maminka říkala, že bych za to dostávala dost peněz. Ale já nevím.. Dostává se za vědkyni taky hodně peněz? Vím, že je to na mě co bych měla dělat, ale já se nevím, co by bylo lepší.
Předem děkuji za odpověď.

Petra, 12 let, 27. června

Ahoj Petro,

je perfektní, že odmala víš, čemu by ses jednou chtěla věnovat, máš to o to jednodušší, spousta Tvých vrstevníků vůbec netuší, jakou profesi by si v budoucnu měla vybrat a k čemu se připravovat. Na každé škole je výchovný poradce, který, spolu s Tvou třídní učitelkou/učitelem, by Tě měli umět nasměrovat na správnou školu, pravidelně dostávají podrobné zprávy o tom, jaký obor se ten který rok otevírá a pro kolik dětí jsou na něm místa.

Nemyslím si, že by profese vědkyně či psycholožky nějak zvlášť vynášela. Na obě uvedená zaměstnání je nejlepší nejdříve absolvovat gymnázium a maturitu, to už Ti bude 18 či 19 let, a budeš vědět mnohem víc než dnes a uvidíš, zda se Tvé představy časem nezmění, každým rokem se nyní totiž objevují nové obory, které dříve ani neexistovaly. Jak k vědkyni, tak psychoterapeutce, vede cesta velmi dlouhá a složitá a obě se musí vzdělávat celý další život, což může být těžké skloubit s rodinným životem. Nebudu ani skrývat, že zejména vědkyně jako žena se mezi vědci muži velmi těžko uplatňuje a prosazuje. Toto všechno bys ale především, kromě svých učitelů, měla řešit se svými rodiči. Bylo by fajn, kdybyste chodili do VIDA parků a na různé takové technické akce, na vysoké i odborné školy ve Dny otevřených dveří, kde můžeš mluvit přímo s vyučujícími profesory a ptát se na vše, co potřebuješ vědět. Znáš-li v okruhu svých známých někoho, kdo má jednu z Tvých dvou oblíbených profesí, pak je ideální si s takovým člověkem promluvit a zeptat se ho, co toto zaměstnání obnáší pro jedince v praxi ve skutečnosti. Něco zcela jiného je seriál a něco zcela jiného skutečný život mezi mikroskopy, pipetami a zkumavkami.

Přejeme Ti splnění Tvých přání.
Modrá linka

Povolání

Ahoj jsem Bára chci v budoucnu být psycholožka, ale nevím na jakou mám jít SŠ , chtěla bych jít někam do Prahy. Děkuju.

holka, 14 let, 1. května

Ahoj Báro,

líbí se mi, že víš, co bys chtěla v budoucnosti dělat. Pro vysokoškolské studium psychologie (jednooborové, nebo společně s dalšími obory) je asi nejlepší získat komplexní středoškolské všeobecné humanitní vzdělání, takže by dobrou volbou bylo gymnázium. Sama se pak můžeš snažit v oboru získávat vědomosti, číst tematické knihy, sledovat filmy, chodit na přednášky apod. Připravíš se tak na to, že být psychologem znamená vzdělávat se celoživotně (psycholog mimo vysokoškolské studium většinou dělá psychoterapeutický výcvik a absolvuje průběžně další vzdělávání, aby mohl svoji profesi dělat co nejlépe).

Promluvit si o tom všem můžeš s rodiči a také s výchovným poradcem na škole, ev. i školním psychologem, máte-li ho na škole.

Držíme palce.

Modrá linka

Povolání

Ahoj Alíku a spol. Chtěla bych být v dospělosti dealerem drog. Nevíte, jak se jím můžu stát? Omlouvám se za nevhodný dotaz, předem děkuji za odpověď.

holka, 13 let, 5. května

Ahoj holko.

Kdybys chtěla být lékárníkem, který prodává legální drogy (známé též jako léky), tak na to budeš potřebovat vysokoškolské vzdělání v oboru farmacie.

Kdybys chtěla být prodavačem alkoholu a cigaret (a dalších látek, které v danou dobu bude legální šířit), tak na to asi nepotřebuješ nic, jen znát někoho, kdo by podobného prodavače zaměstnal. Je pravděpodobné, že trh s legálními rekreačními drogami poroste, ale že v něm bude pracovat čím dál méně lidí.

Kdybys chtěla být prodavačem nelegálních drog, tak to zní jako roztomilý životní cíl... pro možná sice zdánlivě dobrodružný, ale nepříliš finančně úspěšný a dlouhý život. Jedna z věcí, které ti podobné plány může zkazit, je, že svůj záměr několik let předem takto oznámíš na internetu. Ale může se docela dobře stát, že než budeš dospělá, tak profese klasického pouličního drogového dealera zanikne a nelegální kšeftování se zcela přesune na internet. Podobně už zanikli třeba bankovní lupiči, protože v bankách nejsou peníze. :-D

Alík

Povolání

Ahujte všichni, kteří odpovídáte,
ve škole ve volbě povolání jsme dělali test na to, co bychom měli v životě dělat (na co se zaměřit). Vyšlo mi, že bych se měla zaměřit na něco umělckého (vyšlo mi to na 16 bodů z 18). Já bych chtěla jít na školu s uměleckým zaměřením, ale mamka mě pořád vidí na gymnáziu. Jak jí to mám říct, abych ji nezklamala?

holka, 13 let, 8. března

Ahoj z Modré linky,

je hezké, že nechceš mamku zklamat, ale je potřeba vědět, že je to Tvůj život, Tvé studium. Proto je třeba vycházet z toho, co Tě baví, pro co máš nadání. Zároveň je však dobré zvážit i možnost pozdějšího uplatnění. Záleží na tom, jakou konkrétní uměleckou školu bys chtěla studovat. Třeba je možný kompromis - tedy začít studovat gymnázium a své umělecké zájmy rozvíjet jako koníček. A v případě, že se budeš chtít umění věnovat i nadále, můžeš zvážit další studium nebo se svému vysněnému oboru věnovat i bez dalšího studia, pokud má člověk nadání, nemusí mít vždy vystudovanou školu. V každém případě je důležité s mamkou mluvit o tom, co si přeješ, o svých představách. A zároveň si vyslechnout její argumenty. Také se s mamkou můžete obrátit na výchovného poradce / poradkyni (má na starosti napomáhat žákům právě s volbou povolání) u vás na škole a probrat společně všechny možnosti, jaké máš.

Přejeme Ti volbu, která pro Tebe bude přínosná.
Modrá linka

Povolání

Ahoj Alíku. Ve škole mě baví přírodopis (konkrétně botanika) a zeměpis. Chtěla bych se zeptat, kdybych to studovala i na vysoké škole, jaké bych pak mohla mít zaměstnaní, kdybych studovala botaniku? A jaké zaměstnání bych mohla mít, kdybych studovala zeměpis? Děkuji za odpověď.

holka, 12 let, 20. ledna

Ahoj,
oceňuji, že uvažuješ nad tím, co Tě baví a co bys jednou chtěla dělat. Určitě je dobré, aby ses dál věnovala něčemu, co Tě baví, co Ti jde, v čem vidíš smysl. Tvůj dotaz ohledně dalšího studia a zaměstnání by mohli asi lépe zodpovědět učitelé ve Tvé škole, věřím, že máte nějakého kariérního poradce nebo školního psychologa, který má přehled o možnostech uplatnění ve Tvém okolí. Obecně se dá říci, že po studiu botaniky bys mohla např. zkoumat rostliny v laboratoři v rámci nějakého vědeckého ústavu, vyučovat botaniku na vysoké škole, jezdit do terénu i např. cestovat po exotických zemích a zkoumat tamější floru. Zeměpis bys mohla také buď vyučovat na nějaké škole nebo ho využít v rámci učení se cizích jazyků a poznávání kultur např. v oblasti cestovního ruchu, mezinárodních vztahů, nebo v rámci např. geografie pracovat s mapami, tvořit územní plány, formovat krajinu, pracovat na úřadě, např. i v oblasti informatiky. Možností je hodně, další informace můžeš získat např. od rodičů, učitelů nebo i přímo na webu vysokých škol, kde mají uvedené možnosti uplatnění jejich absolventů či si prohlédnout různé pracovní inzeráty např. přes www.jobs.cz.

Pěkné zimní dny,
Modrá linka

Povolání

Ahujte všichni, kteří zde oodpovídáte,
příští rok mě čekají příjmačky a já si nejsem jistá na jakou školu bych chtěla jít. Rozhoduji se mezi gymnáziem a uměleckou školou. Ráda kreslím a maluji, nemyslím si, že bych v tom byla nějak dobrá, ale kamarádka si myslí, že by mě na gymnáziu byla škoda a že bych na uměleckou jít měla. I kdybych byla dobrá, tak se bojím, že by mi to mamka nepovolila. Já si ani nejsem jistá, co přesně chci, ale obávám se, že by mamka moje rozhodnutí nerespektovala (jako vždycky). Co mám dělat?

holka, 13 let, 10. ledna

Ahoj,
váháš, zda jít za rok na gymnázium, nebo na uměleckou školu. Kreslení a malování Tě baví, zároveň nevíš, zda v tom jsi tak dobrá a také zda by tomu rodiče nebránili. Sama si ještě nejsi jistá, co chceš. Je dobře, že uvažuješ nad možnostmi do budoucna, zároveň výsledné rozhodnutí má ještě svůj čas. Zatím můžeš varianty probírat s kamarády, rodiči, učiteli ve škole. Ti všichni můžou přispět svým názorem, důležité však je, na co se budeš cítit Ty, co bys chtěla v budoucnu studovat a jakou práci dělat. Pokud máte ve škole školního psychologa či učitele, který pomáhá s volbou dalšího studia a povolání, i ti můžou pomoci, vysvětlit Ti, jaké jsou možnosti v okolí a zda by ses hodila na uměleckou školu. Také mají přehled, jaké jsou požadavky na přijímacím řízení na různé školy, na které se pak budeš připravovat. Neboj se tomu dát ještě čas, probrat to s lidmi kolem sebe, kteří Tě znají a sama pro sebe zvážit pro a proti jednotlivých variant. Věřím, že postupně nabydeš jistoty k rozhodnutí, které také potřebuje svůj čas, aby uzrálo.

S přáním všeho dobrého,
Modrá linka

Povolání

Ahoj Alíku, jelikož jsem už v deváté třídě, tak mě samozřejmě čekají přijímací zkoušky. Potřebovala bych poradit, budu dávat dvě přihlášky, jednu na gymnázium a druhou na předškolní a mimoškolní pedagogiku. Můj problém je ten, že kdyby mě přijali na obě školy, tak nevím, kterou si mám vybrat. Chtěla bych být učitelka buď ve školce, nebo na základní škole. Kdybych šla na gymnázium, tak bych po něm šla ještě na vysokou pedagogickou školu a kdybych šla na předškol. a mimoškol. pedagogiku, tak bych už asi nesla na vysokou. Mě by zajímalo, co je podle vás lepší. Vím, že záleží na mně, na co se cítím, ale já se cítím na oboje stejně, takže by mě zajímalo, co vám připadá nejlepší. Předem děkuji za odpověď.

holka, 14 let, 2. ledna

Ahoj,

je dobře, že tak odpovědně přemýšlíš o své budoucnosti. Máš pravdu, že nejvíc záleží na Tobě, ale i Tvých rodičích, kteří jsou za Tebe do plnoletosti odpovědní. Hodně je to také o Tvých studijních schopnostech. Pokud Ti to ve škole jde, tedy máš dobré výsledky s přiměřeným úsilím, dalo by se předpokládat, že jsi studijní typ a že by bylo vhodné jít i na vysokou školu.

Hodně by Ti mohli poradit učitelé, kteří znají Tvoje schopnosti i Tvůj přístup ke škole. Existují i testy, které by mohly pomoci v rozhodování, kterou školu vybrat - musela by ses s rodiči objednat do pedagogicko-psychologické poradny.

Říkám sis, že i kdybys studovala předškolní a mimoškolní pedagogiku, můžeš pak jít studovat vysokou školu stejně tak, jak po gymnáziu. Možná by to byla dokonce výhoda, protože bys měla základy pedagogiky i psychologie. Gymnázium by mělo zase tu výhodu, že by Tě připravilo na studium na kterékoliv vysoké škole.

Přejeme hodně úspěchů při studiu a dobré rozhodnutí.

Modrá linka

Povolání

Dobrý den ken se chci zeptat jestli je pro dítě,které mělo na konci osmé třídy samé jedničky,jestli je pro něj dobrá práce učitele základní školy-ředitel základní školy?Nebo na učitele nemusí mít tak dobré známky a pro takové dítě by byla lepší volba jiné školy?

holka, 15 let, 10. prosince 2018

Ahoj,
obávám se, že na tvůj dotaz neexistuje jednoznačná odpověď. Pro kariéru učitele je zcela jistě prospěch důležitý, ale stejně důležité jsou i osobnostní předpoklady. Nelze tudíž říci, že člověk, který končí základní školu se samými jedničkami, bude automaticky dobrým a kvalitním učitelem. Určitě je, mimo jiné, potřeba, aby měl dobrý vztah k dětem, dokázal s nimi navázat kontakt, byl trpělivý a toužil jim předávat vědomosti. Pro lepší orientaci doporučuji absolvovat test profesní orientace v pedagogicko-psychologické poradně, který dokáže pomoci se správným nasměrováním a odhalením slabých i silných osobnostních stránek člověka.
Měj se hezky!
Bára

Povolání

Ahoj všichni,
Já bych se jen chtěla zeptat od kolika let se berou lidi na policejní akademii.(popř. Jaké k tomu potřebuji vzdělání, Stačí Gymnázium?), a co vůbec zkoušky na policistu obnáší (nějaké cvičení, testy,... ?) A také kolik je v ČR policejních akademií, a které se zabývají kynologií (nejspíš chci být psovod). A pokud ne psovod tak obyčejný policista ČR, možná, a to poslední varianta, uvažuji nad URNOU.
(Vždycky jsem chtěla být kluk, proto píšu policista a nikoli policistka :D)
Předem děkuji za odpověď

holka, 13 let, 4. prosince 2018

Ahoj,

je sympatické, že víš, co Tě baví a jaké povolání Tě láká, i to, že se snažíš získat co nejvíce informací. Na policistu můžeš studovat na střední, vyšší odborné i vysoké policejní škole. Policejní akademie se studuje po maturitě na střední škole, tedy nejdříve od 18 let. Pokud si zadáš do vyhledávače: policejní akademie, střední policejní škola nebo vyšší odborná policejní škola, můžeš se seznámit s požadavky, které musí splnit uchazeč o přijetí.

Pokud se chce někdo stát policistou, musí prokázat, že je fyzicky i psychicky způsobilý, dělá tedy testy způsobilosti. Více se o tom všem dočteš například tady: www.policie.cz/informace-pro-uchazece.aspx.

Jestli Tě práce policisty zajímá a chceš se s ní blíže seznámit, můžeš s rodiči navštívit některé z náborových pracovišť nebo třeba i Informační a poradenské středisko úřadu práce.

Přejeme úspěšnou cestu k plnění Tvých snů,

Modrá linka

Povolání

Ahoj rozhoduji se na jakou mam jít střední školu takže samozřejmě přemýšlím jaké povolání by se ke mě hodilo.Baví mě ,,papírování“,nechci práci u které budu celou pracovní dobu na počítači,maximálně 1-2 hodiny denně,ale bylo by lepší kdyby byl pc jen vyjímkou.Co jsem už někde četla nebo tak tak by mě zajímala práce účetní,managera a nebo být ředitelka základní školy.Co tyto práce obnáší za činnosti?A kolik si u nich průměrně vydělám?

holka, 15 let, 12. listopadu 2018

Dobrý den z Modré linky,

od 15 let na tomto serveru klientům vykáme, budu tedy vykat i Vám. Je prima, že přemýšlíte o tom, co dál, dokonce víte, co a jak chcete. Více Vám o volbě povolání poradí výchovná poradkyně (poradce) na vaší škole, popř. třídní učitel/učitelka. Radit se můžete i s rodiči, znají Vás od narození, jistě ví, pro co máte talent. Informace, které chcete znát, můžete také vyhledat na internetu.

Přejeme Vám krásný, barevný podzim.
Modrá linka

Povolání

Ahoj Alíku a ostatní
Chodím do šesté třídy a minulý rok v páté třídě šli na gypl dvě spolužačky
A chtěla bych se zeptat jsetli bych nemohla jít na osmiléte gymnázium v šesté třídě.

Dotaz číslo 2
Jaké školy bych měla vystudovat jestliže bych chtěla učit na zš prvního stupně?
Jaké školy bych měla vystudovat jestliže bych chtěla být uč. zš druhého stupně?

Předem DĚKUJU za odpověď

holka, 12 let, 31. října 2018

Ahoj,
někdy je možné přejít na jinou školu i v průběhu každého z ročníků, záleží na domluvě s danou školou, jaké má podmínky pro přijetí apod. Můžeš tuhle variantu probrat s rodiči a informovat se i ve škole. Pro učitelství 1. a 2. stupně existují obory v rámci vysoké školy na pedagogické fakultě, na tu se dá dostat po maturitě, když splníš přijímací zkoušky.

Přejeme hezké podzimní dny,
Modrá linka