Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Poradna: Alík radí dětem

  Moje tělo - holky

  Už mne bolí tři dny v podbřišku, ten třetí den spíše jako by píchá. Děkuju

  Ahoj,
  nikdo na světě nedokáže stanovit diagnózu na dálku a online. Pokud máš zdravotní problém, který tě obtěžuje, je potřeba navštívit lékaře, s nímž svůj problém zkonzultuješ. On stanoví diagnózu a navrhne adekvátní řešení. Jestliže tedy tvůj zdravotní problém bude přetrvávat i další dny, popros rodiče, aby tě objednali k tvému pediatrovi.
  Měj se hezky!
  Bára

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, odborníci na výživu z centra Anabell, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Moje tělo - holky

  Dobrý den poradno, můj první dotaz byl že mám chlupaté nohy. Tak jsem si je oholila a je to lepší, co když to moje mamka pozná?

  holka, 11 let skoro 12 let, 26. května

  Ahoj,
  to je velmi těžká rada. Když jsi se na to ptala před necelými dvěma týdny, radila jsem ti, že by bylo nejlepší, aby sis o tom s maminkou promluvila a pokusily jste se společně najít řešení. Pokud ses oholila i přes její zákaz, je samozřejmě možné, že si toho všimne a bude se kvůli tomu na tebe zlobit - a ty se jí nemůžeš divit, když jsi ji neposlechla a místo toho jsi obešla její nařízení. Každé chování má své důsledky, které musí člověk nést. Alespoň budeš pro příště vědět, že komunikace a hledání kompromisu je vždy lepší cesta než tajné jednání za zády.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Dobrý den poradno, od mala už jsem větší a vyšší než ostatní děti. Pořád nemůžu se odhodlat cvičit. Poraďte mi jak se mám přinutit. Předem děkuji za odpověď.

  holka, 11 let, 25. května

  Ahoj,
  nejsem si jistá, co myslíš tím „vyšší a větší“, pokud máš na mysli skutečně pouze svou výšku, ta je daná geneticky a žádné cvičení ani nic jiného ji nezmění. Je dost možné, že tě s výškou tvoji vrstevníci v průběhu dospívání „doženou“, ale samozřejmě je také možné, že budeš vždy nadprůměrně vysoká. Na tom není vůbec nic špatného a naopak určitě postupem času zjistíš, že to má spoustu výhod.
  Pokud výrazem „větší“ myslíš, že máš vyšší hmotnost, než bys měla mít, určitě je skvělé, že se chceš začít víc hýbat. Celkem chápu, že cvičení ve smyslu klasického „tělocvikového cvičení“ tě příliš neláká. Ale existuje obrovské množství druhů pohybu a určitě se mezi nimi najde nějaký, který by tě bavil. Právě objevení pohybu, který tě bude bavit a naplňovat, je totiž základním předpokladem k tomu, abys u sportování vydržela dlouhodobě a nemusela se k němu přemáhat. Zkus experimentovat a klidně si přizvat na pomoc kamarády. Když vás bude víc, budete se navzájem motivovat a bude vás to víc bavit. Zkus se také ve svém okolí podívat po nějakých pohybových kroužcích, které by tě bavily - nemusí jít nutně o sportování. Stejnou službu tvému zdraví udělá například i tanec. Věřím, že když budeš opravdu chtít, objevíš pohyb, který tě bude bavit, přinášet ti radost a nebudeš se k němu muset přemlouvat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Dobrý den, mám takový problém, mám strašně chlupaté nohy, ale mamka mi nikdy nedovolí si je oholit. Co mám dělat?

  holka, 11 let, 17. května

  Ahoj,
  nedokáži bohužel na dálku posoudit, do jaké míry jsou chloupky na tvých nohou viditelné, ani nevím, proč ti maminka nechce dovolit holit se. Předpokládám ale, že důvodem bude nejspíš tvůj nízký věk, anebo to, že jí nepřipadá situace tak dramatická. Zkus si s ní promluvit o tom, že jsou ti chlupaté nohy nepříjemné a zda by nebylo možné dosáhnout alespoň nějakého kompromisu, kdy by ses holila například jen v létě, když nosíš krátké sukně a kalhoty. Stejně tak je ale samozřejmě možné, že objektivně není pro holení žádný důvod a viditelné chloupky sis pouze vsugerovala. Nebylo by proto určitě od věci zeptat se několika spolehlivých kamarádek, jestli by se na tvém místě holily, či nikoli. Věřím, že se s maminkou dokážete dohodnout. vyslechnout navzájem své argumenty a dospět ke kompromisu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Ahoj, sice to neni úplně dotaz, jako spíš můj postřeh :), ale když se mužům líbí úplně vyholená vagína, tak nemají trochu sklony k tomu být pedofilové? Přece jenom je hladká vagína bez chlupů znakem nevyvinutých malých dívek...

  holka, 16. května

  Ahoj,
  vzhled genitálií, ať už se jedná o styl vyholení (respektive úpravy), nebo o jejich vzhled, je velmi individuální záležitost a řídí se subjektivním vkusem. Někomu se líbí zcela vyholené (ať už u mužů, nebo u žen), někomu jen částečně a někdo jakékoli holení zcela zavrhuje a preferuje naprosto přírodní vzhled. Všechny tyto varianty jsou v pořádku a není důvod se nad nimi pozastavovat. A už vůbec nejsou znakem pedofilie... Zastánci kompletního oholení například často argumentují tím, že jde o mnohem hygieničtější variantu. Takže jakoukoli úpravu do budoucna zvolíš, bude to v pořádku.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Ahoj, jak poznám, jestli jsem se neodpanila tamponem?

  holka, 10. května

  Ahoj,

  obávám se, že to nepoznáš, pozná to lékař na gynekologii, pokud k tomu došlo. Jinými slovy, pokud jsi tampon zaváděla neopatrně, nešetrně, cítila jsi bolest a po zavedení tamponu krvácela, pak je tu možnost, že sis protrhla panenskou blánu. Pokud nedošlo k bolesti a krvácení, je nejspíš vše v pořádku. Zeptat a ujistit se můžeš, jak píšu výše, na gynekologii při vyšetření.

  Příjemné jaro Ti přeje
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Ahoj, už delší dobu mám strašný křeče břicha, prášky nezabírají a mamka říká že to bude kvůli měsíčkům, ale bolí to i když je nemám... Prosím, co mám dělat?

  holka, 13 let, 4. května

  Ahoj,
  obávám se, že ti nemohu napsat nic jiného, než tady všichni radíme, když se jedná o zdravotní dotazy. Bohužel nikdo z nás není lékař a i kdybychom lékařem byli, nemohli bychom ti stanovit diagnózu na dálku a online. Bylo by to od nás velmi nezodpovědné a mohlo by to být i nebezpečné. Pokud máš zdravotní problém, zejména pokud se jedná o problém dlouhodobý, je nutné navštívit lékaře, který tě vyšetří a stanoví diagnózu i léčbu. Objednej se proto k němu co nejdříve.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Ahoj Alíku, a spol.....
  Mám takový řekněme až divný dotaz....
  Moje kamarádky se neustále baví jak si musí holit podpaždí.... a to kolikrát nemají ani prsa a menstruaci.... Ale je divné že mi chloupky v podpaždí vůbec nerostou ani ty miniaturní bílé?? Nohy a tam ,,dole,, se normálně holím a chlupy mi tam rostou normálně....
  Moje dotazy zní : 1- Ty nerostoucí chlupy v podpaždí jsou normální?
  : 2- Škodí nebo je nějak nevhodné holení tam ,,dole,, u takhle
  malých holek?? ( nenosím nějak krajkové prádlo ale vadí mi když jdeme s mím ,,klukem,, do bazénu a nejsem oholená...nebo když mě vidí třeba se na rychlo převlékat když máme někam jít a nestíhám)
  PŘEDEM DÍKY ZA ODPOVĚĎ

  holka, 12 let, 2. května

  Ahoj,

  je normální a přirozené, že přemýšlíš o holení a chloupkách a máš kolem toho různé otázky. Mnoho holek Tvého věku to má stejně. K Tvému prvnímu dotazu – nejsem lékař, ale řekla bych, že to normální je. Možná se to ještě časem změní, jak budeš dospívat. Ale i v dospělosti některým lidem na některých místech rostou chloupky méně anebo vůbec. Kdybys ohledně toho měla obavy, můžeš se na to zeptat svojí lékařky třeba na další preventivní prohlídce.
  Co se týče holení „tam dole“, také by Ti to lépe řekl lékař, ale myslím si, že je to podobné jako u dospělých žen. Kůže po holení může někdy svědět a trochu zčervenat, chloupky také obvykle začnou růst o něco rychleji a jsou tvrdší (ne tak jemné), když se žena začne holit. Říkám si, že ve Tvém věku není potřeba holit se „tam dole“ úplně, ale možná by stačila jen třísla, tedy místa po stranách, která jsou vidět i když máš kalhotky anebo plavky. Můžeš se na to zkusit zeptat mamky anebo nějaké ženy ve svém okolí, můžete se bavit třeba o tom, jak to má anebo měla ona.

  Zdraví

  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Ahoj aliku a spol. Mám takovou zvláštní otázku když holka masturbujea strká si prsty do pohlaví a pak ji z toho pohlaví vyteče voda je to normální? Předem děkuji za odpověď 😁

  holka 11 let, 24. dubna

  Ahoj,
  ano, je to zcela normální. Nejedná se ale o „vodu“ ale o takzvaný poševní sekret, který doprovází pohlavní vzrušení. Nemusíš se ničeho obávat, protože tvoje tělo reaguje naprosto normálně.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Muže se jít na labioplastiku už v 15???

  holka, 14 let, 24. dubna

  Ahoj,
  většina klinik, které jsem našla na internetu, má pro tento zákrok věkový limit osmnácti let. Je tomu tak proto, že se čeká na dokončení vývinu těla.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Ahoj, chtěla bych se zeptat je mi 13 let a stydim se s mamkou mluvit o intimních věcech a potrabovala bych radu jak se nestydet.... Dále když chci masturbovat tak když skusím strčit prst tak to hodně bolí prosím poraďte jak to udelat s prstem ale aby to hlavně nebolelo dekuju za pripadnou odpověď💘

  holka, 13 let, 22. dubna

  Ahoj,

  věřím, že mluvit s mamkou o intimních věcech je docela náročné. Pomoci může říct třeba "mami, chtěla bych s Tebou mluvit o intimních věcech, ale stydím se", nebo "je mi to trapné". Snížíš tak pocit napětí a mamka Ti může nějak pomoci, třeba tím, že bude povídat o tom, jak to měla s mamkou ona.

  Taky pomáhá, když si lidé spolu déle povídají, jsou si blíže a pak se otvírají i citlivá témata. Někomu pomůže, když si udělá "černou hodinku" a povídá si ve tmě; nebo také, když jsou lidé spolu jinde, než doma, třeba na výletě nebo na dovolené. Některým dívkám to nejde moc dobře nikdy a intimní témata sdílí s někým jiným.

  Masturbovat můžeš různými způsoby, pokud Tě průnik do pochvy bolí, dělat to nemusíš a můžeš si hledat jiné způsoby masturbace. Pokud bys ale chtěla jít touto cestou, pomáhá si prst navlhčit, existují například lubrikační krémy, nebo třeba čistou vazelínou apod. Pomoci může postupné zavádění, od nejužšího prstu, tak jak to bez bolesti jde. Pokud Tě zavádění prstu bolí, pravděpodobně dochází k porušování - protrhávání panenské blány, nevím, jestli to tak chceš.

  Přejeme pěkné dny,

  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Ahoj Alíku
  Měla bych takový dotaz. Myslím že v 11 letech jsem byla na gynekologii z důvodu předčasné puberty. Paní doktorka mi dělala vaginální vyšetření, zaváděla do mě různé železné věci aby se ujistila že nemám nádor. Opravdu mě to bolelo. Takže moje otázka zní jestli mi mohla protrhnou panenskou blánu? Poté jsem se chtěla zeptat. Jednou jsem dělala blbosti a z výšky asi 3 metrů jsem spadla na kuželovitou hranu přímo mezi nohy. Opravdu moc to bolelo a když jsem se šla podívat na záchod měla jsem na kalhotkách krev. Takže mohlo dojít k protrhnutí panenské blány nebo třeba při používání menstr. Kalisku?Na tyhle dotazy se ptám, protože mám jít ke gynekologovi a bojím se že bude protržená a potom se mamka bude vyptávat jestli jsem masturbovala a k tomu se jí opravdu bojím přiznat..
  Předem děkuji za odpověď.

  holka, skoro 15 let, 21. dubna

  Ahoj,

  ptáš se Alíka na to, jestli se Ti mohla protrhnout panenská blána jiným způsobem, než je běžné - vyšetřením, úrazem, používáním menstruačního kalíšku. Panenská blána je průžná membrána, která obklopuje, nebo částečně zakrývá vstup do pochvy. Její porušení se děje za specifických okolností, většinou v souvislosti se sexuálními aktivitami.

  Co se týká gynekologického poševního vyšetření u menších dívek, mělo by být prováděno velmi šetrně, tak, aby panenská blána nebyla porušena. Věřím, že bylo vyšetření bolestivé, jestli ale došlo k porušení panenské blány, nevím.

  Pokud se Ti stal úraz, jaký popisuješ, tedy pád ze tří metrů na kuželovitou hranu, a následně jsi měla na kalhotkách krev, mohlo k porušení panenské blány dojít. Říkám si, že jsi měla velké štěstí, že Ti pád, jak ho popisuješ, nezpůsobil nic dalšího.

  Pro zavádění menstruačního kalíšku, stejně jako tamponu, je třeba, aby byl do pochvy dobrý přístup. Některá panenská blána je hodně pružná, jiná může být hodně nevýrazná, nebo nemusí být vůbec, takže je možné kalíšek bez problému zavést. Při nešetrném zavádění kalíšku nebo tamponu je ale možné panenskou blánu poranit.

  Je dost možné, že u gynekologického vyšetření ani mamka nebude a podrobnosti z vyšetření se nedozví, ale nevím. Nikdo by se Tě vyptával neměl, jestli masturbuješ, nebo jak to máš s panenskou blánou, a kdyby, máš možná vysvětlení, jak k tomu došlo. Také nemusíš odpovídat na otázky, zda masturbuješ, nebo ne, je to Tvoje intimní věc.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Ahoj
  Chtěla bych se zeptat mam už menstruaci a masturbují a taky už jsem si strčila rukojeť od hřebenů do pochvy cca 10 cm dlouhá a na šířku asi 3-4 cm strčila jsem si to tam celé ale necítila jsem žádné prasknutí nic uběhly 3 dny a vůbec mi netekla krev tedy otázka myslíte si že jsem si mohla protrhnout panenskou blánu??
  A ještě 2 otázka jak jsme si strkala do pochvy ten hřeben tak jsem necítila žádné uspokojení ani bolest prostě nic je to normální ?? Předem děkuji za odpověď ?

  holka, 12 let, 12. dubna

  Ahoj,

  chápu, že objevuješ vlastní tělo a snažíš se přijít na to, co je Ti příjemné a co ne. Z toho, co popisuješ, nedokážu s jistotou určit, jestli sis panenskou blánu protrhla anebo ne. Mohlo se to stát, ale také nemuselo - síla a odolnost panenské blány bývá mezi dívkami velmi různá. Přesněji by Ti to dokázal říct gynekolog/gynekoložka potom, co by Tě prohlédl.

  K Tvé druhé otázce - to, že jsi nic necítila, mi připadá normální, někdy to tak je. Lidé se liší v tom, co je uspokojuje, záleží také na momentální náladě. Je tedy možné, že to prostě nebyla pro Tebe ta správná metoda anebo chvíle. Možná také ve Tvém věku. Tvoje tělo ještě není připravené na podobné sexuální aktivity a pocity uspokojení se budou postupně vyvíjet. U masturbace je důležité pamatovat na hygienu a také zvážit, jestli některé předměty nemohou pochvu nějak zranit anebo do ní zanést infekci.

  Zdraví

  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Dobrý den, už třetí den mě bolí pravý vaječník a je mi trochu nevolno. Mám těsně po ovulaci, nikdy dřív jsem bolesti při ovulaci neměla, ale teď jsem začala žít sexuální život. Může to s tím nějak souviset? Nebo je možné že by to bylo něco jiného, nějaký zdravotní problém?
  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 15, 19. dubna

  Ahoj,
  bohužel ti musím odpovědět to, co odpovídáme u většiny zdravotních dotazů: nikdo z nás není lékař a i kdyby byl, stejně by ti nedokázal zodpovědně stanovit diagnózu na dálku a online. Bylo by od nás velmi nezodpovědné dávat lékařské rady na dálku a mohlo by to být i nebezpečné. Potíže, které popisuješ, mohou mít souvislost s ovulací, ale mohou být i příznakem nějakého onemocnění, například zánětu apod. Pokud by i nadále přetrvávaly, určitě je vhodné objednat se k lékaři, který tě odborně vyšetří, stanoví diagnózu a navrhne léčbu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Ahoj poradno.
  Mám opět problém. Tentokrát ale docela vážný. Hledala jsem v poradně ale nenašla jsem nic. Každopádně můj problém je takový, že mě už asi 3 týden bolí břicho (podbřiško). Tak jakoby mě to píchá, a nejdřív to ještě bylo v pohodě, ale od předvčerejška mě to bolí tak, že němužu skoro chodit, dýchat a mluvit. Rodičům jsem to říkala a oni mi řekli jen že to bude asi menstruací. Řekla jsem to i babičce a ta řekla ať jdu s mamkou na gyndu. Mamka řekla že jestli se to nejlepší tak půjdeme. Výtok nemám ale myslím že to asi fakt bude menstruace. Řeknete mi prosím proč mě to tak bolí? A jestli je to opravdu menstruace? Dekuju za odpověď.

  evzuulka 11 let, 18. dubna

  Ahoj,
  obávám se, že ti bohužel musím odpovědět to samé, co odpovídáme u většina zdravotních dotazů - a totiž, že nikdo z nás není lékař a i kdyby byl, stejně bychom ti nedokázali pomoci, protože na dálku a online se diagnóza stanovovat nedá. Myslím, že je v pořádku, že tvá maminka uvažuje, že tě objedná gynekologii. Potom budeš určitě moudřejší a budete vědět, kde může být příčina tvých obtíží.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Ahoj Alíku a spol.
  Mám problém s výraznými kruhy pod očima. Vypadá to strašně a já nevím, jak se toho mám zbavit. Podle mě to nebude tím, že bych málo spala, protože i když je všední den a já musím normálně do školy, tak spím min. 9 hodin. A k doktorovi se mi s tím taky chodit nechce, protože si myslím, že to není problém, který bych měla řešit s doktorem.
  Jestli máte na to nějaký typ, jak se toho mám zbavit, tak mi ho prosím napište. A jestli to je věc, která se do poradny nehodí, tak se vám moc omlouvám.
  Předem děkuji za odpověd, Valča.

  Valča, 11 let, 13. dubna

  Ahoj Valčo,

  umím si představit, že kruhy pod očima dokážou potrápit, protože je to něco, co je na člověku hned vidět. Máš pravdu, že je to otázka spíše pro lékaře, či kosmetičky, ale budu se snažit obecněji odpovědět.

  Kůže pod očima je jednou z nejtenčích, kterou na těle máme. Proto je dost citlivá a skoro průhledná. Je protkaná velkým množstvím žilek a žlázek. Když se něco v těle děje, je to na ní brzy vidět. Může to být ale dáno dědičně - pokud má někdo z rodiny sklon ke kruhům pod očima, mohla jsi to zdědit po něm.

  Příčin může být celá řada, a pokud máš dlouhodobě výrazné kruhy pod očima, poraď se s lékařem. Může se za nimi skrývat třeba nedostatek některých živin či vitamínů, popřípadě něco jiného, co může zjistit pouze on.

  Máš pravdu, že kruhy pod očima jsou způsobeny často nedostatkem spánku, ale také i nevyváženou životosprávou (třeba málo ovoce, zeleniny, příliš soli ve stravě apod.), stresem.

  Proto je důležité pro každého z nás, aby žil podle možností co nejzdravěji, zdravě jedl, pil, hýbal se na čerstvém vzduchu, dobře spal a snažil se nestresovat, pokud to jde. To je takový obecný základ.

  Dobrá zpráva je, že kruhy pod očima jdou docela dobře "maskovat" - existují speciální krémy a masti. Některé kruhy nejen zakryjí, ale také i zesvětlují, léčí. Zeptej se nejlépe v lékárně nebo v drogerii. Věřím, že Ti dobře poradí. Pokud je to možné, prober to taky s mamkou nebo jinou dospělou ženou, ke které máš důvěru.

  Přejeme co nejhezčí jaro,

  Modrá linka