Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Poradna: Dotazy k webu Alík.cz

  Klubovna

  Čauky, to jsem zas já..
  Chci se zeptat.
  Když je v Klubovně nějaký stůl uzamčený pro nekamarády nebo pro všechny, může si přisednout Správce klubovny nebo zamčení funguje pro všechny?

  Díkes, číča800

  Ahoj,
  zámečky u stolů jsou pouze pro běžné uživatele. Uživatelé s vyšším oprávněním, to znamená Správci, si k nim přisednout mohou. Je to logické, jak jinak bychom kontrolovali, zda jsou u stolu dodržována pravidla Alíka? Pravidla platí u všech stolů bez rozdílu, ať jsou uzamčeny, nebo ne. Správce si může přisednout k jakémukoli stolu v Klubovně, ať už je uzamčený jakýmkoli zámečkem, nebo uzamčený není. Toto platí pro Správce Klubovny, Alíka a Zvěrolékaře. Redaktor Alíka a ani Správce nástěnek nemají v Klubovně žádná oprávnění, tudíž ti si k takto uzamčeným stolům přisednout nemohou.

  Na otázky odpovídají

  Alík, správci Alíka a Alíkův ředitel/programátor –MM–.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík. Osobní dotazy, které řeší poradna Alík radí dětem, v této poradně mažeme.

  Klubovna

  Ahoj vývojáři!
  Když jdu ke stolu (je úplně jedno jaká), a dám Nastavení stolů, tak to má animaci otevírání a zavírání, ale když si dám Nastavení kukačky, tak to žádnou animaci nemá. Je to tak schválně? Předem děkuji za odpověď. ;-)

  Ahoj,
  je to takový nepříliš důležitý vedlejší efekt. Kukačka je do stránky z technického hlediska dodrátovaná úplně jinak a nesystémově. Zbytek chatu pochází přibližně z roku 2007, kukačka vznikla až v únoru roku 2018.

  V nové klubovně bude kukačka přirozenou součástí stránky.

  Klubovna

  Ahoj,

  opravdu je klubovna průběžně hlídaná, jak se to píše v článku?
  www.alik.cz/a/odpovedi-spravcu-alika-na-caste-dotazy-c-1 Zdá se mi totiž, že tam chodí jen majdula2000, případně verbum, ostatní skoro vůbec nebo spíš vůbec.

  Ptám se na to proto, abych věděl, jestli tlačítko „Nahlásit neplechu“ pozbylo smyslu.

  Ahoj,
  Správci Alíka a Zvěrolékaři nemusejí sedět přímo v klubovně u stolu, aby mohli sledovat, co se tam děje.

  Co se týká nahlašování neplech... to s přítomností/nepřítomností správců v klubovně vůbec nesouvisí. Nahlášené neplechy se nám zobrazují na samostatné stránce, a to úplně mimo klubovnu. Psal o tom i MM v jedné nástěnce, konkrétně tady: www.alik.cz/n/prispevek/84645287.

  Klubovna

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jestli když někdo nemá uvedené pohlaví, tak může přisednout ke všem stolům v klubovně, i k těm, které jsou zamčené pro holky nebo kluky? Nebo může přisednout jenom k těm které tenhle zámeček nemají?
  Děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  uživatel, který nemá uvedené pohlaví, nemůže ani k holčičím stolům, ale ani ke klučičím. K těmto stolům se dostanou pouze ti, kteří mají uvedené opačné pohlaví, než pro které je daný stůl zamčený. Omezení ale samozřejmě neplatí pro správce (klubovny, Alíka a Zvěrolékaře), ti mohou ke všem stolům, ať mají jakýkoliv zámeček.

  Klubovna

  Ahoj,

  jak Klubovna pozná, že se nedívám do stolu? Ne vždycky totiž kukačka zakuká, když se nedívám a někdo tam zrovna píše.

  Děkuji

  Ahoj,
  posuzuje se doba od jakékoliv interakce se stránkou. Psaní na klávesnici, pohyb myši přes ní nebo v případě dotykového displeje dotyk, rolování nahoru/dolu, aktivace dříve neaktivního okna či záložky.

  Asi to není úplně ideální, ale většinou to funguje dobře.

  Podobná logika se používá mimo klubovnu u kontroly, jestli není nová pošta a pro sledování online stavu (z čehož vychází zelený indikátor u jména). Nestačí mít jen trvale otevřenou stránku v dlouhodobě zapnutém počítači.

  P.S.: Pardon, ale při čtení tvé otázky jsem si vzpomněl na písničku Prší, prší, jen se leje a napadlo mě „ty kukačko nekukej, můj panglaqu neplakej“, ale nedaří se mi tento nepovedený vtip nijak domyslet. :-D

  Klubovna

  Ahoj,

  jak Alík pozná, že ten, kdo sedí za stolem, je dítě, když nemá uvedený věk na své vizitce?

  Děkuji

  Ahoj,
  u těch, co nemají uvedený věk, se v klubovně dítě/dospělák bere podle souhlasů v nastavení. Pokud je daný účet rozdělený, pak ho má dítě, jestliže rozdělený není, je to dospělák.

  Klubovna

  Ahoj,
  V klubovně jsem objevila malou chybu.
  Když se podívám na záznamy za rámečkem, tak tam mám napsané: Zatím sis žádný záznam sezení nedal za rámeček. Správně by tam mělo být nedala, protože jsem holka. Jinde to tak je, že když si v nastavení nastavím, že jsem holka, tak to pak takhle je všude. Tady jste na to asi zapomněli, tak to prosím opravte.
  Díky
  VeverkaČiperka123

  VeverkaČiperka123, 15. března

  Ahoj,
  už je to nějakou dobu opravené, díky moc za upozornění. ok
  Snažím se na to všude dávat pozor. ;-)

  Klubovna

  Ahoj,
  připadá mi blbé zase otravovat, ale mám malý problém (nebo spíš větší).
  V klubovně se nějak vždycky objeví dva stoly se stejným názvem a pak to pořád blbne a s tím blbne někdy i celá klubovna. Děje se to poslední dva dny
  a je to docela na nervy. Prostě si chci psát s kamarády a pak se všechno pokazí.

  Doufám, že to brzo přestane a předem děkuji za odpověď. :)

  Ahoj,
  hlášení chyby nikdy není otravování. Děkuji! R^

  Dělo se to poslední tři roky... jen to až do minulého týdne nikdo nehlásil. Klubovna bohužel používala na několika místech různý postup sestavování adresy a pak se podobně nazvané stoly mohly navzájem všelijak částečně přepisovat. Zkusili jsme to opravit. Snad se tím nerozbilo něco jiného. :-)

  Klubovna

  Ahoj,

  jak je prosím možné, že jsem dostal před pár minutami zvukové oznámení z klubovny, ale zpráva mi tam nepřišla?

  Děkuji

  Ahoj,
  zvukové oznámení nemusí oznamovat pouze to, že ti přišla zpráva. Jsou celkem 3 možnosti, které to může oznamovat, a sice:

  • Dvě minuty před vykopnutím kvůli neaktivitě.
  • Pokud někdo mluví k tobě a ty tam nekoukáš.
  • Jakmile někdo prolomí hrobové ticho (aspoň tříminutové).

  Podívej se do nastavení kukačky, které možnosti máš zapnuté... pokud všechny, tak ti to bude oznamovat i jiné věci. Chceš-li jen zprávy pro tebe, tak si ty zbylé možnosti vypni.;-)

  Klubovna

  Nazdárek!
  Chci nahlásit chybu v klubovně:
  Pokaždé, když napíšu do klubovny smajlíka a za ním dám text se svou přezdívkou, místo smajlíka se mi zobrazí smajlíkův kód (příklad ctrlv.cz/shots/2020/03/07/zAeW.png)
  Doufám, že tato chyba bude někdy opravena, děkuji za přečtení!

  Áha! Já na tento jev párkrát narazil také, ale vůbec jsem nechápal, čím může být vyvolaný, myslel jsem, že to je pouze můj místní problém způsobený kdovíčím. Jak jsem již párkrát zmiňoval, místnímu chatu zase tak moc nerozumím. :->

  Svým dotazem jsi mi jednak potvrdil, že se chyba děje i někomu jinému, jednak jsi i přímo odhalil příčinu – zvýraznění přezdívky. Skvělý postřeh! R^
  Pošlu ti za odměnu pár stovek kaček.

  Zkusil jsem to vyřešit. Snad jsem při opravě nic nepokazil.
  (Předpokládám, že nyní bude následovat zase dopoledne plné vyplašených zpráv, že je chat úplně rozbitý.) :-)

  Klubovna

  Dobrý den, chci se zeptat, chodí Alík ješte někdy do klubovny?

  Mějte se hezky.

  Samozřejmě.
  Třeba zrovna teď tam jsem, přestože už Sluníčko zapadlo. :->

  Měl bych si stanovit nějaký rozvrh, kdy budu chodit do klubovny. Až něco vymyslím, napíšu si to na vizitku, abyste věděli, kdy mě můžete potkat.

  Klubovna

  Ahojky,
  poslední dobou nejde přijít ke stolu v klubovně a „říct“ vzkaz. Je to podle vás vada počítače? Ptala jsem se na to i pár lidí a těm to také nejde.

  Předem děkuji Madlenka

  Ahoj,
  už je opraveno. Byla to chyba v klubovně, taková pěkně načasovaná. @=:->

  Kdysi hodně dávno, když někdo programoval klubovnu, tak potřeboval v kódu říct „tohle platí na furt“, v místě, kde furt nešlo zadat. Tak si dotyčný řekl „dám tam třeba 2. 2. 2020, to bude za dlouho!“ ... no, to je dneska. ;-D

  Klubovna

  Ahoj, proč v klubovně chybí stůl Jen pro holky a stůl Jen pro kluky?
  Andyell

  Vyřadil jsem je ze stálých stolů.
  Poslední dobou většinu tamních příspěvků tvořily otázky „je tu někdo?“, na které neodpovídal nikdo. Ptala se většinou štěňata, která ještě nezjistila, že je lepší jít ke stolu, kde sedí víc lidí. Získala tak z klubovny zbytečně špatný dojem. Tak jsem jim rozhodování, ke kterému stolu přisednout, zjednodušil. ;-)

  Klubovna

  Ahoj Alíku a spol. Proč když někoho vykopnu ze stolu, tak se tam může vrátit?
  Míša

  Ahoj,
  předpokládám, že se ptáš na situaci kolem nestálých stolů.

  Tam máš možnost od stolu vyhodit uživatele, u kterých nechceš, aby u stolu byli. Pokud už se rozhodneš vyhazovat, tak je pravda, že výchozí nastavení je tam na „jen projít“, takže pokud to jenom odklikneš, tak ano, uživatel se může pak ke stolu hned vrátit. Jsou tam ale i možnosti na delší vyhození od stolu, tu nabídku je možno rozkliknout, nejdelší možný čas je tam 30 minut. Nezapomeň pak

  Z pozice Správce stolu je toto myslím dostačující, protože:

  1/ Pokud vyhazuješ z toho důvodu, že daného uživatele u stolu nechceš, můžeš to řešit uzamčením daného stolu - je tam možnost uzamčení stolu pro kluky, holky, nekamarády a všechny. Takto uzamknout stůl si můžeš prakticky hned po založení nebo v momentě, kdy se u něj sejdete všichni a na nikoho dalšího nečekáte (zejména u uzamknutí stolu pro všechny). Pokud už se stane, že si ke stolu přisedne uživatel, jehož přítomnost u stolu si nepřeješ, je lepší, pokud jej napřed slušně požádáš, aby místnost opustil, a teprve v době, kdy se k tomu mít nebude a nebo začne dělat další problémy, jej vyhodíš.

  2/ Jestliže vyhazuješ z toho důvodu, že u stolu někdo porušuje pravdila Alíka (Správce stolu je i u nestálých stolů zodpovědný za to, že u stolu nebudou porušována pravidla Alíka), tak je tam možnost tohoto kratšího vyhození na nejvýše 30 minut z toho důvodu, aby trest nebyl nepřiměřeně vysoký nebo aby někdo nezneužíval toho, že někoho vyhodí bezdůvodně (to platí zejména pro stálé stoly, kde jsou trochu jiná pravidla - možnosti vyhození z pozice Správce stolů jsou i tam však stejné). Pokud se stane, že po uplynutí 30 minut si ke stolu daný uživatel opět přisedne a opět bude porušovat pravidla Alíka, můžeš jej opět vyhodit na daných 30 minut. Pokud se domníváš, že uživatel porušuje pravidla Alíka způsobem, který si žádá větší postih, můžeš se porozhlédnout po Klubovně, zda u některého ze stolů nesedí Správce Klubovny nebo vyšší Správce a informovat jej o daném problému. Současně nebo pokud v Klubovně nikoho takového nenajdeš nahlašuj z daného stolu i neplechu - odkaz na ni najdeš u každého stolu v pravém horním rohu. Neplechy pak řeší Správci Alíka, kteří posoudí, zda si uživatel zaslouží větší postih a podle toho pak budou postupovat. Jde také o to, že funkci Správce stolu si můžete u stolu libovolně předávat, tudíž se může stát, že korunka se ocitne v rukou problémového uživatele, který by svěřené pravomoce zneužíval, proto o vyšším postihu mohou rozhodovat pouze vyšší Správci, jejichž funkce je zpravidla stálá a mají vyšší stupeň prověření.

  Klubovna

  Ahoj,
  pokud budu říkat třeba v klubovně, jestli by mi někdo prosím dal odběr na můj YouTube kanál, počítá se to jako reklama a může se to tady na Alíkovi?

  Ahoj,
  zrovna propagace vlastního YouTube kanálu je výslovně zmíněná v pravidlech, že je dovolená. Samozřejmě ale nesmí být nepřiměřeně častá nebo jinak přehnaně rušivá…

  Klubovna

  Ahoj, všimla jsem si, že nějaké stoly např blogy, blogaři a blogařky nejsou moc navštěvované. Všimli jste si toho? Nemyslíte, že by bylo lepší nějaké stále stoly zrušit? Nemyslím to ve zlém, jen můj názor.
  Díky.

  Ahoj,
  v nástěnkách jsem ti na podobný dotaz odpovídal, že proti zrušení nepoužívaných stálých stolů nic nemám, jen mi k tomu chybí jasný impuls, proč zrovna teď. Nerad něco jen tak bez náhrady ruším.

  Všiml jsem si ale, že vypnutých stálých stolů je v databázi z dřívějších dob víc a že vypnutí vlastně není zase tak drastický krok. Vypnutý stůl jde kdykoliv zase zapnout. Takže pokud mi nikdo nedá jasný impuls, že stoly „Co dneska ve škole?“, „Blogy, blogaři a blogařky“ a „Knihy, spisovatelé a spisovatelky“ v klubovně potřebuje, zůstanou vypnuté.

  Možná, že klubovně pomůže, když bude větší procento stolů zalidněno. :-)