Poradna: Alík radí dětem

Škola

ahoj alíku,jeden můj kamarád mě bije v lavici a učitele s tím nic nechcou dělat .Mamka myslí že si to vymýšlím protože se před ni chova jako andílek.
poradíš mi prosím co s tím mam dělat

holka, 13 let, 13. října 2018

Ahoj,
mrzí mě, že se Tě učitelé i mamka nechtějí zastat a berou to na lehkou váhu, když Ti spolužák v lavici ubližuje. Píšeš, že je to kamarád, čemuž moc nerozumím. Můžeš zkusit doma s rodiči ještě jednou promluvit a vysvětlit jim, že to nemusí být tak, jak to na první pohled vypadá. Řešit to můžeš i s dalšími učiteli, panem ředitelem / ředitelkou, výchovnou poradkyní, metodičkou prevence nebo školním psychologem. Můžeš také navrhnout, že s ním nechceš sedět, když Tě bije, poprosit o podporu další spolužáky, kteří to třeba také vidí. Přejeme Ti hodně vytrvalosti v upozorňování na něco, co není v pořádku.

Modrá linka

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 16 let.

Škola

Ahoj Alíku.
Vracím se spětně s předešlou otázkou v předtím jak sem psala v poradně co mi ten učitel dělá. Stále se to opakuje.
Napíši co mi pořád říká nebo-li dělá :

  1. Pořád se mě ptá co novýho ?
  2. Jak se mám, co jsem dělala o vikendu, co budu dělat o víkendu ?
  3. V kterým paneláku bydlím ?
  4. Když bylo po velikonočních prázdninách a já šla do školy a on mě vyděl, když stál u svého auta, tak si mě po chvíli všimnul a šel rychle zamnou aby mě mohl dohnat a bavit se semnou.
  5. Když bylo léto a já měla sukni, tak mi řekl, že mi to moc sluší a jak dlouho nosím sukně ?
  6. Pořád se na mě dívá a usmívá.
  7. Když jsem si sundala čelenku tak mi řek : Poprvé tě vydím bez čelenky.
  8. Říká mi, že jsem jeho asistentka.
  9. Ptal se mě kolik má roků moje máma a babička ?
  10. Jestli se moje zvířata nebáli ohnostroje. A spostu dalších kravin.......
Moji kamarádce zase řekl, že má sexy postavu a že by mohla dělat v televizi a holkám čumí na zadky.

Alíku. řekni mi. Je to správné chováni učitele k žákům ? Když si ho nevšímám, tak je to ještě horší a pořád otravuje. A navíc je to nevýhoda, protože je to naší ředitelky manžel. Třídní učitelce to říkat nechci, protože by to popíral. A rodičum jsem to řekla a oni mi řekl, že je to starej otravnej sexualní blbeček. A tomu učitely to rozhodně říkat nebudu co mi vádi na něm, mám ho dost, nechci se sním bavit !
Můžeš mi poradit co mám dělat ?

Elza.15 let. 8.třída, 15. února

Dobrý den, Elzo,
to, co popisujete, jak se k Vám i dalším spolužačkám učitel chová, opravdu není v pořádku a je za hranicí slušného chování. Obtěžuje Vás svými dotazy, nepříjemnými narážkami, sexistickým chováním. Měli by to řešit jeho nadřízení a zajistit, aby to takto dál nepokračovalo.

Je dobře, že jste o tom mluvila s rodiči, kteří by Vám také měli pomoci to řešit. Chápu, že je situace komplikovaná tím, že je to manžel ředitelky, chci Vás povzbudit v tom, abyste se tím však nenechali odradit. Můžete se zkusit domluvit společně s dalšími holkami, které jsou takto obtěžovány a i vaši rodiče se můžou spojit a společně si na to stěžovat u třídní učitelky, ředitelky, např. sepsat i písemnou petici. Pokud by to nepomohlo, je namístě obrátit se na školní inspekci či zřizovatele školy, kteří jsou zase nadřazení vedení školy. Můžete rodičům nabídnout i kontakt na nás (www.modralinka.cz), pokud by se chtěli více informovat o možnostech dalšího postupu.

Pokud jde o to, jak v tu chvíli na učitele reagovat, pak Vás chci ujistit v tom, že pokud je Vám nepříjemné se s ním bavit, nemusíte mu na nemístné dotazy odpovídat a je v pořádku si od něho držet bezpečný odstup. Nikdo na Vás nesmí takto tlačit a stavět Vás do nepříjemné situace, ani učitel. Nevím, jaké kolem toho máte pocity, zda je to stud, nervozita, strach, naštvání, odpor. To vše byste mohla řešit také např. se školní psycholožkou, pokud jí ve škole máte, nebo si najít i nějakou mimo školu. Nebojte se říci o pomoc dospělým ve svém okolí, kteří by to měli řešit a ve své snaze vytrvat.

Přejeme Vám vše dobré,
Modrá linka

Škola

Ahoj, jsem sice v 7.třídě, ale už přemýšlím kam bych šla na střední, chtěla bych být zdravotní sestrou, konkrétně chtěla bych studovat na střední zdravotnické škole, ale nevim, z čeho se dělá maturita na této škole? Tato práce by mě hodně bavila, ale nevim zda bych to zvládla, známky mám ve škole celkem dobře, žádné trojky.

Holka, 13 let, 13. února

Ahoj,
je skvělé, že už přemýšlíš o tom, kam bys ve svém životě chtěla směřovat a přistupuješ ke svému vzdělávání tak zodpovědně. Maturita na střední zdravotnické škole se obvykle skládá z českého jazyka, matematiky, cizího jazyka a profilových zkoušek (praktická zkouška ošetřování nemocných, ošetřování nemocných, psychologie a komunikace). Pokud prospíváš na základní škole bez trojek, troufám si tvrdit, že bys střední zdravotnickou školu zvládla. Samozřejmě nejvíc záleží na tobě samé, jak se budeš snažit.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Škola

Ahoj,
v tělocviku mě strašně ztrapňuje učitelka (ředitelka). Třeba když špatně hážu tak mi chytne ruku, něco mi říká a tak podobně. :( Né, že by to byl nějaký závažný problém, ale chci vám o tom alespoň říct.

Ať jsem anonymní, říkejte mi třeba Katka (nejsem Katka XD).

ChciPomoc, 12 let, 22. ledna

Ahoj Katko,

linka důvěry je vždy anonymní, nemusíš psát jméno, ani své skutečné, ani smyšlené.
Je dobře, moc dobře, že píšeš, když Tě něco tíží, sdílení ulevuje. Nemohu takto na dálku po internetu posoudit, zda se ředitelka chová k Tobě jinak, než k ostatním spolužákům. Máš-li pocit, že tomu tak je, a že Tě ztrapňuje, pokus se jí říci o svých pocitech, zeptat se jí, proč se k Tobě chová jinak, než k ostatním. Pokud k tomuto kroku nenajdeš odvahu, obrať se alespoň na rodiče, kteří by měli vědět, co Tě ve škole trápí, aby mohli tyhle události z tělocviku včas s ředitelkou řešit.

Přejeme Ti vlídnější atmosféru v hodinách tělocviku.
Modrá linka

Škola

Ahoj
Už jsem tu jednou psala že jsem se přestěhovala a chodím do jiné školy....
Když jsem dneska byla ve škole dělali si srandu z mojeho příjmení atd...vím že tohle jsou docela blbosti ale už se kvůli toho bojím chodit do školy nebo se oblíkat podle toho to co se mi líbí protože se mi zas budou posmívat nebo když jsem si chtěla vzít do školy hezky účes smály se mi ze vypadam hrozně..
Nevím proč mi tohle dělají ��

holka 13, 16. ledna

Ahoj,

nevíme, jak dlouho chodíš do nové školy, zda jsi stále ještě "ta nová". Pak je asi přirozené, že se na Tebe soustředí pozornost třídy. Takto na dálku po internetu také neposoudím, zda si noví spolužáci z Tebe dělají legraci v dobrém a je to možná spíše jen snaha se skamarádit a nebo jestli se zle vysmívají. Ovšem pokud je Ti to nepříjemné, je na Tobě, aby ses ohradila, vymezila, určila jasné hranice. Pokud by to spolužáci nechtěli respektovat, neboj se obrátit na učitelku. Je prostě třeba umět se zastat sama sebe.
Také nevím, zda jsi to probírala doma s rodiči či se svými kamarády, každý z nich může přijít se zajímavou radou nebo reakcí. Nejlepší je, nevšímat si toho, ale to platí jen tehdy, jsi-li sama skutečně nad věcí, pak to spolužáky přestane bavit. Nebo, jak píšu výše, se můžeš ohradit, můžeš si vymyslet i něco vtipného, co spolužáky "dostane". Možností je více, sama třeba přijdeš na další možné reakce. Rozhodně ale stojí za to být svá, a pokud se Ti líbí nějaký účes a sluší Ti (potvrdí-li Ti to rodina a okolí), nebo nějaké oblečení, pak se ho rozhodně nevzdávej jen proto, že bys měla mít obavu z toho, že se někdo třeba bude posmívat. Vždy se vyplatí být svá, stát si za svým rozhodnutím. Je to i otázka Tvého sebevědomí.

Přejeme Ti, aby ses brzy cítila mezi svými spolužáky dobře, jako doma.
Modrá linka

Škola

Dobrý den prosím vás neexistuje nějaká internetová stránka nebo aplikace(obojí zdarma) konverzace z aj ,jakože mi tam vážně někdo podává otázky a já je zodpovídám nebo něco jako symulátor domlouvání dovolené atd.

Děkuji

holka, 15 let, 18. prosince 2018

Ahoj,
je vynikající, že se chceš zlepšit v angličtině a přistupuješ ke svému studiu tak zodpovědně. Internetových stránek nabízejících anglickou konverzaci zdarma je celá řada. Stačí, když do googlu zadáš „konverzace v angličtině zdarma“ a budeš si moci vybrat z celé řady nabídek. Uvidíš sama, která z nich ti bude vyhovovat nejvíc.
Měj se hezky!
Bára

Škola

dobrý den na jakou se jde práci z obchodní akademie?

holka, 15 let, 14. prosince 2018

Ahoj,
předpokládá se, že absolventi obchodní akademie se budou věnovat některému z ekonomických odvětví, případně půjdou na vysokou školu s ekonomickým zaměřením. Nicméně to samozřejmě není nijak pevně dané a určitě je možné obor svého působení změnit, pokud v sobě člověk najde dané předpoklady.
Měj se hezky!
Bára

Škola

Ahoj mám problém v tělocviku mně nic nejde a všichni se mi smějí.

kluk, 12 let, 12. prosince 2018

Ahoj,
rozumím tomu, že je ti nepříjemné, když se cítíš neohrabaně a tví spolužáci se ti posmívají. Dobrou zprávou však je, že pokud s tím chceš skutečně něco dělat, určitě se tato situace dá změnit. Možná nejsi na sport úplně nadaný, ale pravidelným tréninkem se určitě zlepšíš. Můžeš třeba začít pravidelně běhat, trénovat s kamarády házení a chytání míče. Případně se zapsat do nějakého sportovního kroužku. Určitě se nevzdávej a pokud vytrváš, sám zjistíš, že časem se tvé pohybové schopnosti lepší.
Držím ti palce!
Bára

Škola

Ahoj Aliku
Mám problém s jedním spolužákem ve škole. Přišel k nám v září a už že začátku se choval zvláště. Ale já i ostatní si řekli že je to asi tím, že je nový. Jenže on se chová čím dál zvláštněji a otravně. Třeba nikdo se s někým baví a on k nim přijde a stoupne si mezi ně. Stalo se to i mě. Já mu řeknu že mi to vadí a že se chci bavit jen s tím člověkem a on se hloupě zasměje a řekne: Vy jste zlí a pořád mezi těma lidma stojí. To samé je že řekne někdo vtip a všichni se zasmějí a po minutě ho on zopakuje a mi řekneme že to už není vtipné a on zase: Vy jste zlí. A dělá to dál. Když mu někdo řekne ať něco nedělá a ten člověk to myslí vážně, tak on si myslí že je to jen sranda. Prosím Vás o radu. Jak mu mám říct že se s ním nechci bavit ale aby si to zase nevylozil jako srandu. Prosím o rychlou odpověď

Ahoj z Modré linky,

chápu, že když se spolužák vytrvale chová otravně, může to být rozčilující. Nedokážeme Ti takto po internetu říct, co pro něj bude srozumitelné a jak to udělat, aby pochopil. Nápomocné může být opakované vyjadřování toho, co s Vámi jeho chování dělá, zdůrazňování toho, že to není sranda. Můžete se jako spolužáci domluvit a probrat to s ním všichni dohromady jako skupina. Pokud to nepomůže, je možné svěřit se paní učitelce a požádat ji o podporu, pomoc, případně Vám může pomoci školní psycholožka, pokud ji na škole máte. Také se můžete obrátit na rodiče, ať již své či jeho.

Přejeme Vám pohodovější atmosféru ve třídě.
Modrá linka

Škola

ahoj mám problém holky z naší třídy jsou ošklivý na novou holku a já se jí snažím pomoct jenže pořád brečí a já vím že to není lehké poradíte my prosím jak jí mám pomoct

kája, 9 let, 28. listopadu 2018

Ahoj Kájo,

je od Tebe hezké, že chceš spolužačce pomoci. Myslím si, že jí pomáhá už to, že jsi na její straně. Můžeš jí nabídnout, že budeš její kamarádka, nechat ji vypovídat a dát najevo, že chápeš, že je to pro ni těžké. Pokud si věříš a je to pro Tebe v pořádku, můžeš spolužačkám říct, že jejich chování není hezké a že se Ti nelíbí. Jinak můžeš o pomoc požádat paní učitelku či školní psycholožku, jestliže ji ve škole máte. Mohla by Ti pomoci a poradit třeba i mamka či někdo jiný z rodiny, když s nimi o tom, co se ve škole děje, budeš mluvit.

Přejeme hezký předvánoční čas Tobě i kamarádce.
Modrá linka

Škola

Ahoj všichni,
poradili byste mi prosím nějaké 8leté zoologické gymnázium? Existuje nějaké takové gymnázium v Praze? Všude jsem hledala, ale nic jsem nenašla. Prosím, poradíte mi? Prosím... (Netuším jestli takové gymnázium existuje.)
DĚKUJI předem za vyslechnutí a přeji krásný den.
Vaše AnonymA

Ahoj AnonymO,
pojem „zoologické gymnázium“ mi nic neříká. Zkus raději hledat biologické, nebo ještě lépe přírodovědné. Nebude ale zaměřené jen na zvířata, to by bylo až moc specializované. Když si hodím do Googlu „přírodovědné gymnázium Praha“, tak mi něco najde. Zběžně jsem si je proklikal a nabízejí většinou čtyřleté obory.

Gymnázium Písnická v Praze 4 vypadá, že nabízí i osmileté studium, viz www.gpisnicka.cz.

Alík

Škola

Ahoj. Ve škole máme jednoho učitele. Má me na tělocvik. V jeho přítomnosti mi není uplne dobře. Když děláme stojky, drží nás za zadek. Dost divne mluvi. Je takový.... Skoro jako pedofil, ale na trochu starší. Na ty co mají už prsa a zadky. Taky se nás třeba občas tak divne dotkne. A jeho způsob mluvy... třeba mi tekl: Jak ses vyvinula za ten rok a půl co jsme se neviděli? A treba: budeme dělat sebeobranu. Ty budeš Mít držení. Klidně budu tvůj dobrovolník. Můžeš držet me. No, prostě mi nepřijde uplne v pohodě. Co mám dělat?

holka, 13 let, 2. listopadu 2018

Ahoj, toto je závažné obvinění. Rozhodně se se svými pocity svěř doma. Dále bych ti doporučila sepsat problém na papír, který ale nepodepíšeš svým jménem. Tento nepodepsaný dopis pak vhoď do schránky důvěry, kterou má na viditelném a běžně dostupném místě každá základní škola. Pokud se nebojíš obvinění čelit osobně, pak se svěř své třídní učitelce (nebo učiteli), případně jinému vyučujícímu, kterému ve škole důvěřuješ.

Škola

Ahoj Alíku a spol. Dneska jsem byla na portále YouTube a vyjela mi tam škola summerhill. Byl to film ve kterém děti chodili do jedné školy a nebylo pro ně povinné chodit na vyučování. Existije taková škola dodnes ? Kdyby ano je i v Česku a lze se na ni přihlásit ? Dekuji předem

holka, 12 let, 29. října 2018

Ahoj,
o žádné takové škole v České republice nevím. V ČR je školní docházka povinná minimálně po dobu devíti let. I v případě, že má žák povolené domácí vzdělávání (kdy jej doma učí většinou rodiče), musí chodit na pravidelné přezkoušení. Zkrátka devítiletá školní docházka je zákonnou povinností.
Měj se hezky!
Bára

Škola

Ahoj Alíku je mi 13 let a jednou v šatně po tělecviku mi spadli trenírky a všichny viděli moje přirození a ted se všichny smějou a říkají mi Pan Malý. Prosím porad mi jak se stím mám vypořádát a co mám dělat

kluk, 13 let, 28. října 2018

Ahoj,
mrzí mě, že došlo k situaci, kdy ses cítil asi trapně, odhalený před ostatními. Nemají důvod se Ti smát a provokovat Tě. Neboj se jim dát jasně najevo, že Ti to je nepříjemné a ať s tím skončí. Pokud by to nepřestalo, můžeš požádat o podporu někoho ze svých spolužáků kamarádů, kdo by se Tě mohl zastat, rodiče a třídní učitelku či školní psycholožku, pokud jí ve škole máte. Každý z nás někdy zažije nějaká trapas, nepříjemnou nehodu, to je lidské. Věřím, že časem to odezní, zapomene se na to. Neboj se však požádat o zastání kamarády ve škole i dospělé ve svém okolí.

Držíme Ti palce,
Modrá linka

Škola

Ahoj všichni :-)
Potřebuji poradit.
Celá škola mi říká, že vypadám jako čarodejnice !!
Co mám dělat ?

Elizabeth 14/15 let, 21. října 2018

Ahoj Elizabeth,

mrzí mě, že Ti ve škole říkají urážku na to, jak vypadáš. Nikdo nemá právo Ti říkat takové nepěkné věci a je namístě se bránit, nenechat si to líbit. Můžeš požádat o podporu někoho ze svých blízkých kamarádů ve škole, kteří by se Tě mohli zastat, dále třídní učitelku nebo školní psycholožku, pokud ji ve škole máte. Také se můžeš svěřit rodičům, aby věděli, jak se ve škole cítíš a co se děje. Věřím, že Tito všichni lidé Tě můžou podpořit a zabránit tomu, aby to dál pokračovalo, nemusíš v tom být sama.

Přejeme Ti vše dobré,
Modrá linka

Škola

Ahojte,už od 1.triedy nikam nezapadám.Ale v tedy som to neriešila brala som to tak že sa ešte dobre nepoznáme.Ale teraz v 3.triede mám iba 2.kamarátky a ostatný si ma nevšímajú.Som pre nich divná,rada si čítam a často som ticho.

Poraďte my prosím

holka, 9 let, 19. října 2018

Ahoj,

jak píšeš, není snadné si ve škole najít kamarády, někoho, kdo bude podobně naladěný jako Ty, s kým si porozumíš. Chci Tě povzbudit, že je úplně v pořádku a normální, že si člověk prostě nerozumí s každým, s každým nejde být kamarád. Naopak někdy stačí k životu pár opravdových přátel a už to je velká vzácnost a bohatství. Někdy se přátelství zase rozvine až po nějakém čase a vztahy ve třídě se můžou hodně měnit, proto je možné, že s někým se teprve sblížíš, třeba si budete víc povídat, více se poznáte. Také věřím tomu, že se budete všichni ještě trochu měnit, vyvíjet, více si na sebe zvykat. Pokud by ses v kolektivu třídy necítila dobře, je namístě o tom mluvit s třídní učitelkou nebo školní psycholožkou, pokud ji ve škole máte.

Přejeme Ti hezké podzimní dny,
Modrá linka

Škola

Ahoj Alíku, ja sedím ve škole s cicou800 a jsme nejBFF. A ona se mnou nechce sedět. Jenže já s nikým nebudu sedět. Pořád ji prosím.

holka, 9 let, 19. října 2018

Ahoj,
poslední slovo v zasedacím pořádku má vyučující.
Pokud smíte sedět v lavici podle sebe, pak se kamarádky zeptej na důvod, proč s tebou nechce být v lavici. Možná chce jen klid při vyučování a pokud je v lavici s tebou, tak má tentenci nedávat pozor. ;-)

Škola

Ahoj Alíku, jsem v 9. třídě a čekají mne příjmačky. Čeština mi jde, ale matematika ne. Ale v 8. třídě jsem dostala z matematiky 2 a vyznamenání. To jsem see taky docela učila, ale ne moc. Bojím se přijímaček, že je nezvládnu. A to se učím skoro každý den. Když jsme psali ten test nanečisto tak jsem dostala 5. Nevíte prosím, jak sje mám udělat? A co když to neudělám ani na podruhé? Děkuji.

holka, 15 let, 12. října 2018

Ahoj,
chápu, že jsi z nadcházejících přijímacích zkoušek nervózní, ale tvůj dosavadní prospěch svědčí o tom, že jsi inteligentní a určitě se umíš i učit. Nemá smysl se předem stresovat tím, že zkoušky nezvládneš a spíš by ses měla soustředit na pozitivní myšlení. To znamená, že nebudeš dopředu předjímat neúspěch, ale budeš se systematicky připravovat a řekneš si sama pro sebe, že jsi pro zkoušky udělala maximum, co jsi mohla a určitě to klapne. Chápu, že je to stresující situace, ale docela určitě se ti z hlavy „nevykouří“ všechno, co jsi se naučila a pokud se budeš systematicky připravovat a soustředíš se, spoustu věcí si v „den D“ bez problémů vybavíš. Prozatím se pokus zakázat si negativní myšlenky a nestresovat se jim zbytečně a předčasně. Do přijímacích zkoušek zbývá spoustu času a věřím, že se na ně stihneš kvalitně připravit.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Škola

Ahoj,
mám více problémů, ale všechny se týkají školy. První problém je, že si pořád přijdu vyčerpaná. Všichni na mě spoléhají. Máma, učitelé a dokonce i ředitel. Mám pocit, že je toho na mě moc. Příští rok mám příjmačky, takže musím mít samé jedničky. Mám vést školní noviny, parlament... Jsem pořád unavená. Máma si myslí, že jsem prostě dlouho na mobilu a tak mi tam otčím nainstaloval aplikaci, aby se vždy hodinu před tím než mám jít spát zablokoval, ale ono to stejně nepomáhá. Naopak, připadám si unavenější.
Další problém. Spolužáci mi nerozumí. Pořád mě shazují, dělají si ze mě srandu (ale když si potřebují něco opsat, to jsou nejlepší kamarádi). Přijdu si hrozně. Třeba dnes jsem já a spolužák sbírali sešity. On pobíhal po třídě a ječel: ,,-Moje jméno- je trapná.“ nakonec jsem z 22 sešitů donesla jeden, všichni se mi smáli a učitel tomu ještě nasadil korunu, když řekl: ,,Aby se nám -Moje jméno- neuchodila.“ smáli se ještě víc.
Třetí problém je spolužák. Už dlouho se mi líbí, ale já jemu nejspíše ne. Pořád na něj myslím a bolí to. Opravdu hodně. Dneska se mě v přírodopisu zeptal jestli se mnou může v tomto předmětu sedět. Srdce mi poskočilo dva metry dokud nedořekl větu. Aby mohl opisovat. Bolelo to. Nikdy mi nevadilo dát někomu něco opsat, ale i tak mě to bolelo.
Takže bych chtěla vědět. Co mám dělat?

holka, 13 let, 10. října 2018

Ahoj,
je moc dobře, že píšeš, když Tě něco trápí, a obracíš se tak na pomoc.
Píšeš, že jsi hodně unavená. Těžko soudit, z čeho to může být, to bys mohla probrat třeba i s doktorem, nicméně už z toho všeho, co jsi napsala, že prožíváš a řešíš, mi připadá úplně přirozené, kdybys unavená byla. Neberu na lehkou váhu, že se cítíš být pod tlakem. Říkám si, že učit se na dobré známky, je už samo o sobě hodně úsilí, Ty k tomu ještě vedeš noviny a jsi v parlamentu. Je možné, že Ti tvé tělo říká, že toho je jednoduše moc a že bys měla trochu zvolnit. Zkus se zamyslet nad tím, co je v Tvém životě opravdu důležité a co Ti dělá radost, zbývající aktivity bys mohla na čas dát stranou, abys zjistila, jestli Ti bude bez nich lépe nebo jestli se k nim zase budeš chtít vrátit.
Mrzí mě, že ve třídě nemáš blízké lidi. To, jak se k Tobě chovají, mi nepřipadá fér. Věřím, že jsi už zkoušela si k někomu z nich najít cestu, ale i tak jsou možná další varianty, co zkusit udělat nebo co naopak přestat dělat, aby Ti ve třídě bylo trochu lépe. Pomoct by Ti s tím měli dospělí - rodiče, učitelé nebo i školní psycholog.
S někým blízkým se dá probrat i to, že Tě bolí, že ses zamilovala do spolužáka, který Tvé city (jak se Ti zdá) teď neopětuje. Přestože je to smutné, sdílení může hodně ulevit a je pak snazší přečkat dobu, kdy to bolí nejvíc.
Nečtu v Tvých řádcích příliš o Tvých blízkých lidech, se kterými můžeš sdílet, co se Ti děje, a mít se dobře. Přáli bychom Ti taky, aby ses zaměřila na co nejvíc aktivit, které tě baví, u kterých si odpočineš, nějak se vybiješ (třeba sport) a uvolníš. To všechno je moc důležité. Je možné, že když si začneš věnovat víc pozornosti, zmírní se i únava.

Ze všeho, co jsi napsala, jsem se vyjádřila jen stručně k některým věcem. Takto po zprávě nejde zvládnout víc, ale kdybys to potřebovala probrat víc do hloubky, je možné jít za psychologem nebo i jen zavolat na linku důvěry.

Přejeme co nejhezčí podzimní dny.
Modrá linka

Škola

Ahoj Alíku
Mám strašný problém si najít právé kamarády. Na 1.stupni mě šikanovali. Rodiče to řešili ale škola nehla ani prstem. Naštěstí někdy ve 4. třídě přestali. Jenže pak jsem byl zase jenom vzduch. Z toho jsem byl dost neštastnej, ale pak jsem to přestal řešit a stal že mě samotář a to dost velký. Na druhý stupeň jsem šel do jiné školy i s některými spolužáky. První rok jsem byl na té škole strašně šťastnej a i teď se mi tam líbí. Kamarádil jsem se se všema klukama. Našel jsem si tam i prvního nejlepšího kámoše. Jenže ten odešel na jinou školu a já byl zase ten lichý. Teď se s ostatníma klukama bavím, ale vždy začínám mluvit já a přijde mi že za nima dolejzam. Ale když jsem se s nima nebavil tak hned za mnou začali chodit a pořád se mě ptali co mi je. Došlo mi, že nikdy to nebyli praví kamarádi, protože nikdy mě nepozvali ven a když jsem se já jich zeptal tak že prý nemají čas. A druhý den se všichni bavili o tom jakej to byl včera skvělí den. Když jsem se jich zeptal proč mě taky nepozvali tak mi s výsměchem řekli že nevěděli že bych chtěl. Nemůžu ani říct svůj názor na nějakou věc, protože po mě hned "vyjedou", ale když ten názor řekne nikdo jiný tak ho respektují. Je mi z toho dost smutno. A nechci se kvůli nim celý měnit. A ještě nesnáším řeči všech učitelů, když s nima nechci být ve skupině a chci být sám. Prý že kamarádi je to nejdražší co máme. Podle mě je velká blbost, ale to bude asi jen můj názor. Mě děsí jen to pomýšlení jít s nima do školy a muset si s nima povídat o tématech o kterých vůbec nic nevím. Díky bohu že za dva roky budu snad na střední. Jo a taky láska je mi taky dost cizí.

Ahoj,
popisuješ své obtíže v komunikaci se spolužáky, cítíš se ve třídě sám a máš pocit, že Tě úplně nepřijímají, přestože se občas bavíte. Popisuješ se jako samotář a přemýšlím nad tím, nakolik brání v bližším přátelském vztahu Tvé obavy a zklamání, nebo opravdový nezájem ostatních. Určitě není správné se měnit kvůli ostatním, myslím, že na to jdeš dobře, když se snažíš s nimi aktivně komunikovat a upřímně se ptát, když si nejsi jistý tím, jak to s Tebou mají. Není v pořádku, pokud shazují Tvůj názor a je namístě se vůči tomu vymezit, dát najevo, co Ti vadí. Je v pořádku mluvit s nimi i s učiteli o tom, jak se ve třídě cítíš a co bys od ostatních potřeboval. Můžeš zkusit mezi nimi najít aspoň jednoho "spojence", spřízněnou duši, se kterou bys mohl probírat témata, která Tě zajímají a baví. Můžeš zkusit promyslet, s kým z nich bys mohl navázat bližší vztah, kdo je Ti třeba v něčem podobný, co máte společného. Chápu, že je Ti z toho smutno a už jen sdílení může ulevit. Můžeš se zkusit svěřit např. rodičům nebo jiným blízkým, kteří by Tě mohli pochopit a možná mají i podobné zkušenosti. Pokud máte ve škole školní psycholožku, mohla by Tě podpořit i ona. Neboj se nebýt na své trápení sám a mluvit o tom s lidmi ve svém okolí, kteří tu pro Tebe jsou.

Přejeme příjemné školní dny,
Modrá linka