Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Brýle

  Dobrý den mam problém nosím brýle od 1.třídy až do teď je mi 14 mám i strach ale spíš ne že se mi zrak zlepšovat nebude mám 5,5 a 6 dioptrie ale 3 roky už to mám stejný brýle mi nevadí ale říkám si jaký by to bylo bez nich myslíte že se mi to někdy zlepší? Mam jit třeba na lejzrovou operaci nebo jíct více mrkve? Prosim napište váš názor

  kluk, 14 let, 18. října 2018

  Ahoj,
  jíst víc mrkve ti proti brýlím rozhodně nepomůže. Ano, mrkev obsahuje látky, které jsou zraku prospěšné, například beta karoten, který se v těle mění na vitamín A. Takové látky však zlepšují výživu sítnice, jsou užitečné například proti šerosleposti, avšak nemají žádný vliv na oční čočku, jejíž vady jsou právě korigovány brýlemi. Kromě toho beta karoten obsahují i jiné druhy zeleniny, nejen mrkev. A vitamín A obsahují například mléčné výrobky. Takže jíst zeleninu včetně mrkve je v přiměřeném množství jistě vhodné a může to chránit například před některými onemocněními sítnice, ale na brýle to nemá vliv.
  A co se týče operace nebo možnosti zlepšení: Už víckrát bylo zde v poradně uvedeno, že nelze dělat diagnózu na dálku. A to platí i pro oční vady. Obrať se na svého očního lékaře, a ten ti po řádném vyšetření může poradit, zda se tvoje oční vada může zlepšit nebo zda by byla možná a vhodná například nějaká operace.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Brýle

  Chci brýle, i když mám dobrý zrak

  Dobrý den poradno, poslední dobou se mi hodně změnil styl oblékání, strašně se mi začali líbit brýle, moje kamarádka je nosí kvůli tomu že špatně vidí jenže já vidím dobře ale chtěla bych nějaké brýle, existujou nějaké brýle které můžu nosit i přesto že mám dobrý zrak?:-)>X<-

  holka, 13 let, 25. července 2021

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že bys chtěla nosit brýle, když se Ti to líbí. V létě je to docela jednoduchá věc, můžeš se domluvit s rodiči a pořídit si nějaké elegantní brýle sluneční. Existují i brýle bez dioptrických skel, domnívám se však, že ani ty nejsou nejlevnější. Pokud by Ti to však rodiče dovolili, můžete si více informací najít na internetu.

  Přejme Ti prima léto,
  Modrá linka

  Brýle

  Dobrý den, poradno,
  nedávno jsem u doktora zjistila, že mám špatný zrak a že mám mít brýle. Mám 1 a tři čtvrtě dioptrií. To je v pořádku – brýle mám.

  Ale mám kamarádku (chodí se mnou do třídy) a řekla nám, že asi před rokem taky byla u doktorky a že má mít brýle. A má 1 a 1 dioptrií (říkala nám to), a to má víc než já. A ona brýle jen nechce, a tak je nemá. Na tabuli obě vidíme dobře a tak. Máme to na dálku – ty brýle mi pomáhají hlavně na písmenka třeba na dopravních značkách a tak, že mi zaostřují.

  Ale mně teď přijde nespravedlivé, že já je mám a nosím, ale ona je nemá a nosit nemusí. A to vidí hůř než já... Já jsem jí říkala, že by je mít měla a tak, ale ona řekla, že už tam nešla a že jí nesluší – a já taky lépe vypadám bez nich.

  holka, 11 let, 16. června 2021

  Ahoj,
  brýle nejsou jenom na to, aby v nich člověk lépe vypadal, ale hlavně na to, aby mu pomáhaly lépe vidět. Každý z nás je také jiný a jinak vnímá svět kolem sebe – jsou lidé, kteří mají třeba půl dioptrie a bez brýlí neudělají pomalu ani krok, a také jsou lidé, kteří mají klidně dioptrii a půl a brýle nepotřebují.

  Jestli tvoje kamarádka vidí dobře a bez problémů, i když má na každém oku jednu dioptrii, tak moc nemá důvod brýle mít – nijak by jí nepomohly. Pokud ty sama cítíš, že je někdy nepotřebuješ, ale jindy se ti hodí, můžeš si je nosit podle potřeby. Mít je třeba schované v batohu, když je potřebovat nebudeš, a vytáhnout si, když pocítíš, že si chceš lépe zaostřit třeba nějaká malá písmenka. Nošení brýlí je jen na tobě, není povinné a nikdo by ti neměl přikazovat brýle nosit, když sama cítíš, že to v danou chvíli nepotřebuješ.

  Možná tvoje kamarádka časem zjistí, že se jí na nějaká malá písmenka v dálce brýle hodit budou a udělat si je nechá. Je ale i možné, že patří mezi ty „šťastlivce“, kteří sice nějakou tu dioptrii mají, ale moc to nepociťují. Zkus tedy nemyslet tolik na svou kamarádku, ale hlavně na sebe – abys ty dobře viděla a nemusela řešit, že něco nemůžeš přečíst.

  Jen tak mimochodem, jsem na tom úplně stejně jako ty, mám na dálku brýle 0,75 a 1,00 a většinou se mi válí doma nebo v batohu. Když ale sedím třeba ve škole a učitel čmárá na tabuli, tak si je často ráda vezmu, protože pak nemusím tolik luštit, co že to tam píše.

  Brýle

  Nošení brýlí

  Dobrý den. Chtěla bych se zeptat ohledně nošení brýlí . Už asi rok jsem krátkozraká ,ale rodičům jsem to neřekla protože mi to nějak zvlášť nevadí (není to hrozné) a hlavně nechci nosit brýle a kontaktní čočky si nemohu dovolit. Jenže samozřejmě se to rodiče dozvěděli - na třináctileté prohlídce. Takže mi plánují koupit brýle . Jenže mě žádné nesluší a omezovaly by mě při pohybu . Tak jsme se dohodli že až je budu mít ,budu je nosit jen když je budu akutně potřebovat . Což by vlastně znamenalo jen ve škole ,abych viděla na tabuli. Bohužel do školy nepůjdu ,takže je vlastně (nejspíš) nosit nebudu . Jenže (a tady přichází na řadu ta otázka ) se bojím že když je nebudu nosit,bude se mi vidění zhoršovat . Je to tak ? Jenže když je budu nosit pořád ,bude mě to omezovat . A někde se zase píše,že oči pak na brýlích budou závislý a bez nich uvidím opravdu špatně . Co je tedy pravda ? Prosím o radu a předem děkuju .

  1. S. taky mám v plánu je nosit v budoucnosti ,třeba v autoškole (asi by se hodilo něco za volantem vidět 😆) a při zaměstnání (jestli se mi teda splní můj sen- ornitologie)
  2. P.S. moje oči mají jakési 'úřední hodiny ' kdy vidí líp a také mi krátkodobě pomáhá je na chvíli zavřít . Ale to jen dodávám pro lepší popis situace..
  holka, 13 let, 9. března 2021

  Zdravíme Tě z Modré linky,

  děkujeme za dotaz. Je vidět, že otázkou nošení brýlí se hodně zabýváš - a je to pochopitelné, brýle proměňují to, jak člověk vypadá.
  Píšeš, že jsi krátkozraká a že Ti rodiče plánují koupit brýle. Nevím, jestli Ti diagnózu krátkozrakosti stanovil oční lékař, který Tě důkladně vyšetřil (existuje řada vyšetření, které oko důkladně prozkoumá a zjistí, co by nejvíce potřebovalo). Pokud jsi ještě u očního lékaře nebyla, doporučila bych Ti, abys jej vyhledala. Lékař Ti může odpovědět na všechny otázky, které ohledně zraku máš, třeba na to, jestli se Tvoje vidění bude s brýlemi zhoršovat, nebo ne. Na to my odpovědět nemůžeme, nejsme odborní lékaři, a názory na tuto problematiku se navíc různí. Jen tak brýle „koupit“ by pro Tvoje oči nemuselo být přínosné. Pokud bys nechtěla volit očního lékaře, zrak Ti změří i v oční optice, ale není to komplexní oční vyšetření, které toho postihne více.
  Píšeš, že Ti žádné brýle nesluší. Rozumím tomu, že najednou je mít na obličeji může být nezvyk a může se zdát, že to prostě nejde, že to není hezké. Brýle je ale potřeba dobře vybírat. Existuje velké množství tvarů, barev, materiálů, myslím si, že se vybrat dá. Jsou i brýle, které jsou celé ohebné a nerozbitné, které při pohybu neomezují. Najít vyhovující a padnoucí brýle dá sice více práce a hledání, ale spokojenost s brýlemi pak stojí za to. Můžeš se také inspirovat někým, kdo brýle delší dobu nosí, ať už blízkými lidmi, nebo někým z veřejně známých osobností.
  Píšeš o tom, že Tvoji oči vidí někdy lépe, jindy hůře. I o tom bych řekla očnímu lékaři, ale je dost pravděpodobné, že unavené oči vidí hůře. Děláš to výborně, když jim dáš odpočinout tím, že je na chvíli zavřeš. Je také dobré si při koukání do obrazovky elektronických zařízení dávat přestávky, kdy se člověk dívá víc do dálky nebo dá očím odpočinek.
  Uvidíš, jak to bude dále, určitě budou situace, kdy budou brýle nezbytné, jako při pozorování ptáků nebo za volantem.

  Přejeme co nejhezčí jaro a dobré koukání na něj,
  Modrá linka

  Brýle

  Nechci nosit brýle

  Ahoj Alíku, mám dotaz ohledně nošení brýlí. Mám je na krátkozrakost a hlavně ve škole na tabuli. Problém je ten, že si prostě připadám strašně divně když na sobě brýle mám. Ten pocit nedokážu popsat přesně, ale připadám si jiná a taky ne úplně sama sebou nebo míň hezká. Přitom mi všichni říkají, že mi brýle sluší! Jenže já to mám v hlavě prostě takto. Mám jednu kamarádku ze třídy a ta taky má podobnou oční vadu jako já a brýle nosí v pořádku. Čočky nosit nechci a přitom je pro mě tak krásné vidět ostře. Navíc hlavně v matematice dobře nevidím na tabuli a tím pádem se naplno nemůžu účastnit hodiny (teď když je online výuka, tak je to ale logicky jiné). Taky tomu moc nepomáhá, že je nás ve třídě málo holek a jediná co taky nosí brýle je ta kamarádka, co jsem zmiňovala předtím. Jak se mám zbavit tohoto bloku? Poradíte prosím? Děkuji moc

  holka, 12 let, 25. února 2021

  Ahoj,
  rozumím tvému dotazu i tvým pocitům, ale v tomto případě je odpověď upřímně dost složitá, protože si to musíš „srovnat v hlavě“ ty sama. Chápu, že jsou ti brýle nepříjemné a že se v nich necítíš (už proto, že jsem dlouho také brýle nosila a měla jsem z nich úplně stejné pocity jako ty), ale v optikách je dnes nepřeberný výběr milionů brýlí a stoprocentně se mezi nimi najdou takové, v nichž se budeš sama sobě líbit a které budeš vnímat spíš jako módní doplněk a ne jako zdravotní pomůcku. Myslím, že by vůbec nebylo od věci, navštívit kvalitní optiku, nechat si poradit a vyzkoušet si všechny možné typy brýlí. Třeba tě samotnou překvapí, jak se budeš sama sobě v některých líbit.
  Až budeš starší, je dost možné, že začneš střídat brýle s kontaktními čočkami, nebo si necháš udělat laserovou operaci. Ale stejně tak je možné, že se s brýlemi sžiješ natolik, že z nich uděláš své poznávací znamení a budeš na ně hrdá.
  Měj se hezky!
  Bára

  Brýle

  Jak se naučit nosit brýle?

  ahoj alíku a spol mám dotaz jak se naučit nosit bríle nosím je už od druhé třídy a ted sem v sedmí ale stále se je nemůžu naučit nosit možná je to proto že bz nich vidím a nevidím rozdíli kdy je mám a kdy ne jen někdy chtěla bych se je naučit nosit (taky proto že v nich vipadám líp ;)

  holka, 13 let, 9. prosince 2020

  Ahoj,
  brýle bys neměla nosit proto, že v nich vypadáš lépe, ale proto, že máš oční vadu, kterou jejich prostřednictvím koriguješ. Jestliže máš pocit, že bez brýlí vidíš úplně stejně jako s nimi, bylo by určitě vhodné, aby ses objednala k očnímu lékaři, který ti přeměří dioptrie a zjistí, zda brýle skutečně potřebuješ. Někdy se může stát, že se oční vada časem upraví a je tedy možné, že už brýle potřebovat nebudeš. Pokud tomu ale tak není a lékař ti doporučí, abys brýle nosila, měla by ses zaměřit na to, abys jeho pokyny dodržovala. Nošení brýlí je zvyk jako každý jiný a když na něj zaměříš svou pozornost, určitě si na brýle bez problémů zvykneš.
  Měj se hezky!
  Bára

  Brýle

  Nechci nosit brýle

  ahoj poradno,

  mám brýle už od 1-2let a spolužáci ve škole se mi za ně smějí tak mám čočky sice toho nechali ale chtěla bych přestat nosit brýle i čočky ale lejzrové operace se moc bojím předem dděkuji za odpověď

  holka, 11 let, 18. června 2020

  Ahoj,
  jestli tomu dobře rozumím, máš vadu zraku, která vyžaduje korekci, ale nechceš nosit ani brýle, ani čočky a nechceš jít ani na laserovou operaci. Obávám se však, že tím jsi vyjmenovala a zároveň vyloučila všechna myslitelná řešení. Pokud máš vadu zraku natolik silnou, že při každodenním „fungování“ potřebuješ brýle/čočky, nedá se dělat nic jiného, než že je budeš nosit. Řekla bych, že spolužáci se ti smějí a pošťuchují tě především proto, že vidí, že ti to vadí - a děti někdy umějí být hodně zlomyslné. Protože v dnešní době nosí brýle obrovská spousta lidí a na výběr je neuvěřitelné množství modelů, takže se dají vybrat brýle, které ti budou slušet a podtrhnou tvou osobnost. Ostatně spousta celebrit používá brýle i místo módního doplňku. Zkus s rodiči navštívit optiku a nechat si od někoho povolaného poradit s výběrem vhodných brýlí. Určitě objevíte takové, které ti budou skutečně slušet.
  Co se týká laserové operace; nejsem lékař a samozřejmě neznám tvou diagnózu, ale pokud je mi známo, obvykle se s ní čeká minimálně do osmnácti let, takže by pro tebe stejně nejspíš v současné době nepřipadala v úvahu. Jinak ti mohu z vlastní zkušenosti říci, protože jsem ji před několika lety podstoupila, že se není čeho bát. Není to sice příjemný zákrok, ale je velmi krátký, dá se bez problémů vydržet, člověk se rychle zotaví a pak už si užívá jen pohodlí bez brýlí a čoček. Nicméně, jak jsem řekla, na rozhodnutí máš ještě spoustu času a nemusíš to řešit teď.
  Měj se hezky!
  Bára

  Brýle

  Ahoj poradno chtěla bych se zeptat na co mám dělat když špatně vidím a rodiče neumí pochopit že já k tomu očnímu potřebuji??předem díky za odpověď

  Holka, 10 let, 21. března 2020

  Ahoj,
  rodiče by Tě měli k očnímu lékaři určitě vzít, preventivní prohlídky se doporučují, i když žádné potíže s viděním nemáš. Nějak nerozumím tomu, proč to rodiče nechtějí udělat. Napadlo mne, že jim můžeš ukázat třeba naši odpověď, aby viděli, že Tě to trápí a chceš to nějak řešit. Pokud to z nějakého důvodu pro Tebe není možné, možná by mohla pomoci babička, teta, nebo někdo jiný z rodiny, který by Ti rodiče pomohl přesvědčit. V některých optikách (obchodech s brýlemi) také měří zrak, a tak i tam bys mohla rychle zjistit, jak na tom jsi i bez objednání k lékaři.

  Přejeme Ti, aby se to rychle vyřešilo.
  Modrá linka

  Brýle

  Ahoj poradno, nosím brýle už asi 9 let, je možné, že se mi zrak někdy zlepší natolik, že brýle nebudu moci nosit? Pak by mně zajímalo, jak poznám, kolik mám dioptrií? Hodně lidí se mě ptá, kolik mám dioptrií, a nevím, co jim mám odpovědět.

  Děkuju za odpověď.

  kluk, 14 let, 5. ledna 2020

  Ahoj,
  že by se zrak sám od sebe zlepšil natolik, že bys mohl přestat nosit brýle, to není moc pravděpodobné, ale úplně vyloučit se to nedá. Taky záleží na tom, jakou přesně máš oční vadu, kterou ty brýle mají korigovat, ale to neuvádíš a nejspíš to ani přesně nevíš.

  Kolik máš dioptrií, to se dá vyčíst z papírů, které jsi ty (nebo tvoji rodiče) dostal s těmi brýlemi, zeptej se rodičů, snad by ty papíry mohli mít u sebe. A rozhodně to ví (resp. má ve svých záznamech) oční lékař, který ti ty brýle předepsal, a prodejna Optiky, kde ti ty brýle dělali.

  Pokud by se ty papíry nenašly a oční lékař i prodejna optiky by byli momentálně nedostupní, pak se počet dioptrií dá přibližně zjistit i prozkoumáním těch brýlí samotných, ale to už by nebylo na stručnou odpověď v Poradně, ale na středně velký článek v Alíkovinách v tématu „Zábavná fyzika“.

  Brýle

  proč když si sundám brýle tak vypadám jako obluda

  holka, 9 let, 4. listopadu 2019

  Ahoj z Modré linky,

  nedokážu reagovat na Tvou větu, protože Tě neznám, nevím, co si pod ní představit. Zní to, jako že nejsi spokojená se svým vzhledem bez brýlí. Pokud Ti brýle sluší, je to fajn, každý to štěstí nemá, a přitom je musí nosit. Nedokážu posoudit, jestli Ti to bez brýlí opravdu nesluší nebo zda je to jen nezvyk. I to se může stát. Když si člověk zvykne na to, že má téměř vždy brýle, potom se bez nich může cítit prostě nezvykle. V každém případě Tě chci podpořit, aby ses svěřila někomu, komu věříš - třeba rodičům či někomu jinému z rodiny, případně školní psycholožce, oblíbené paní učitelce ve škole - s kým můžeš otevřeně mluvit o tom, jak se vnímáš, zeptat se na jeho názor – jestli se mu také líbíš víc v brýlích nebo bez nich anebo hledat možnosti, jak by Ti to mohlo bez brýlí slušet víc. Někdy může pomoci například pouhá změna účesu.

  Příjemný podzim Ti přeje Modrá linka

  Brýle

  Ahoj,
  Rozhodla jsem se, že budu psát maximálně jeden dotaz za měsíc. Ale k tomu na co se chci zeptat. V jednom dotazu jsem se zmiňovala, že jsem krátkozraká. Mám na pravém oku 1 dioptrii (teď už možná víc, naposledy jsem byla u očního v červenci a každý půl rok mám o čtvrt dioptrie navíc) a na levém oku 1 a půl (zase možná už 1 a třičtvrtě ), to ale teď není až tak důležité. Moc bych si přála mít čočky, vím co to obnáší, klidně bych si je platila ale mamka říká, že čočky nejsou pro děti. Já sama se na to očního nezeptám, ke mně je nepříjemná a zamlklá. S mamkou očni komunikuje v pohodě. Chci se teda zeptat vás, zda jsou podle vás čočky pro děti a má li cenu přemlouvat mamku?

  holka, 11 let, 29. října 2019

  Ahoj,

  krátkozrakost a nošení brýlí nemusí být moc příjemné, ale dá se to dobře zvládnout a brýle mohou být moc pěkným doplňkem, který zvýrazňuje osobitost majitele.

  Chápu ale, že bys aspoň někdy chtěla mít čočky. Nejsme lékaři a nemůžeme nahradit odpověď očního specialisty, ale klidně si sama můžeš zjistit informace. Zajdi třeba do oční optiky, vyber si někoho sympatického a zeptej se ho. Můžeš navštívit i více optik, abys získala více názorů. Taky si můžeš zadat do internetového vyhledávače třeba heslo "děti" a "kontaktní čočky" - najdeš více informací. Vždycky jde ale o individuální posouzení konkrétní oční vady a vhodnosti nebo nevhodnosti nošení kontaktních čoček.

  S mamkou se neboj otevřeně mluvit, třeba si sepiš důvody, pro které kontaktní čočky chceš, a v klidu si s ní promluv. Ona zas může říct Tobě, co si o tom myslí, může pak i komunikovat s ošetřující lékařkou - a dál se uvidí.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Brýle

  Ahoj, vidím malinko rozmazaně. A chci se zeptat, jak to mám říct rodičům. Rodiče mi věří. Prosím, poraďte mi.

  holka, 10 let, 5. července 2019

  „Ahoj, vidím, maminko, rozmazaně.“ ... třeba.
  Když ti rodiče věří, tak jim to můžeš říct jakkoliv, ne?

  V jiné dnešní otázce se ptáš, jak si zkazit oči, protože chceš nosit brýle, a ve třetí se ujišťuješ, jak moc je nezdravé nemrkat... tak nevím, zda tě mám brát vážně. Jaké brýle bys chtěla? Co třeba černé slepecké?

  Víš doufám, že jde nosit brýle i bez zkažených očí...? Stejně jako jde mít berle bez zlomené nohy, sádru na ruce bez zlomené ruky, pleš bez toho, aby ti vypadaly vlasy, hrb i bez křivých zad... můžeš vypadat krásně zmrzačeně i bez sebepoškozování, pokud po tom fakt toužíš.

  Brýle

  Ahoj, jen se chci zeptat ohledně zraku. Všichni říkají že je můj zrak v pohodě. Ale mě to nepřijde. Vždy když se dívám do mobilu a podívám se jinam tak vidím chvilku rozmazaně. Já vím, je to normální že oko potřebuje zaostřit. Ale já pomalu nevidím ani na dálku. Moje mamka má brýle asi 4 dioptrie. Táta brýle nemá.

  Bojím se jim to říct protože se bojím že řeknou že to je v pohodě nebo se budou zlobit že si vymýšlím. Hodně se mi to děje večer když jsou oči unavené. Ale i přes celý den. Ale stejně brýle nechci. A oči mě často pálí a taky slzí. Předem děkuji za odpověď

  holka, 10 let, 21. června 2019

  Ahoj,
  bohužel nikdo na světě nedokáže určit diagnózu na dálku a online - a to i v případě, že by byl mezi odborníky v poradně oční lékař, což bohužel není. Je samozřejmě možné, že se jedná pouze o dočasný problém, například syndrom suchého oka, při kterém oči často pálí a slzí. Stejně tak je ale možné, že se skutečně jedná o problém, kvůli kterému budeš potřebovat brýle. Je zbytečné a nesmyslné se tomu bránit. V současné době už dávno nejsou brýle žádným handicapem a naopak velmi žádaným módním doplňkem. Pokud by se jednalo o vadu, která vyžaduje dioptrie, můžeš to časem řešit kontaktními čočkami, nebo třeba laserovou operací očí. Jsem si jistá, že tě rodiče naprosto pochopí a nebudou tvé problémy nijak zlehčovat. Bezpochyby tě objednají k očnímu lékaři, který zjistí příčinu tvých potíží a pomůže ti je vyřešit. Rozhodně se neboj svým rodičům svěřit.
  Měj se hezky!
  Bára

  Brýle

  Ahoj Alíku,
  Už cca rok a půl nosím brýle na dálku . Mám 1 a 0,5 dioptrie. Ze začátku to bylo v pohodě, ale teď se mi to zdá dost a když je mám na očích dýl, tak mě začne bolet hlava a oči. Je možné, že se mi zrak zlepšil? A jestli jo, jak to mám říct rodičům?

  FoxyPetra, 12 let, 25. června 2019

  Ahoj,
  bohužel nikdo na dálku a online nedokáže spolehlivě určit diagnózu. Pokud ti jsou brýle takto nepohodlné a způsobují ti zmíněné problémy, je určitě nutné navštívit očního lékaře a potíže mu popsat. Je samozřejmě možné, že tvoje vada prodělala nějaký vývoj, nebo zkrátka potřebuješ jiné brýle. Určitě se nemusíš bát to rodičům říct. Jednak to pochopitelně není tvoje vina a nic, za co by ses měla stydět, a jednak je potřeba nastalou situaci řešit co nejdříve.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Brýle

  Ahoj Alku,chci se zeptat ohledně brýlí. Spolužáci mně říkají že mně sluší,ale mně to nepřijde. Od kolika můžu nosit kontaktní čočky.Kolik tak stojí a za jak dlouho je nám vyměnit a můžu s nima spát a koupat se. Jinak dioptrie mam na pravím oku 2,75 a na levém 2.15. A kvůli tomu. že nosím brýle,tak se nechce skoro nikdo se mnou kamarádit na kroužcích např? vollejbal

  Díky předem Ahoj

  Denca Olivie, 12 let, 13. října 2018

  Ahoj,
  rozumím tomu, že jsou ti brýle nepříjemné a například na sportování jsou i poměrně nepraktické, ale jsem si téměř jistá, že zcela určitě nejsou důvodem toho, proč se s tebou nikdo nekamarádí. Pokud máš problémy s přáteli, spíš hledej příčinu jinde než v tom, že nosíš brýle. Pokud vím spodní věková hranice pro nošení kontaktních čoček není určena (ačkoli většinou se nasazují až v dospívání), ale je určitě potřeba zkonzultovat jejich případné nasazení s tvým očním lékařem. On zná tvou oční vadu a doporučí ti, do kolika let počkat s jejich aplikací. Stejně tak ti doporučí kontaktní čočky vhodné právě pro tebe. Jednotlivé typy čoček se velmi liší jak cenou, tak způsobem užívání, proto nelze odpovědět na tvou otázku ohledně ceny. Většinou se však spaní v kontaktních čočkách nedoporučuje, ačkoli některé typy ho umožňují: Nicméně jak už jsem zmínila, je potřeba poradit se s tvým očním lékařem, který ti navrhne řešení přímo na míru.
  Měj se hezky!
  Bára


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!