Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Moje tělo

  Ahoj Alíku a spol. Mám takový menší problém, moje srdíčko mě nějak zlobí. Ne každý den, ale když to přijde, tak se mi to stává asi týden. Jde o to, že mám normálně rychlý tep a zničeho nic, když jsem v klidu (i když máme třeba tělocvik) mi začne být o sto šest. Mohla bych říci, že je tak třikrát rychlejší. Je jako srdce feťáka. Udělá se mi špatně a takhle rychle mi buší asi minutu a pak se to uklidní. Ale ještě před tím, než se mi stane tohle, mi to srdíčko nějak přeskočí nebo zachrčí. Občas se mi ve dne stává, že to srdíčko jen zachrčí a jinak se můj tep nezvýší.

  Nevíte co by to mohlo být?

  Je to životu nebezpečné?

  PS.: Byla jsem na kardiologii a doktorka mi nic nezjistila, ani holter a neví, co by to mohlo být.

  holka, 14 let, 31. října 2018

  Nejsme lékaři, tak ti moc neporadíme. A dokoce by ti asi takto na dálku neporadil ani nejlepší lékař.
  To, co popisuješ, může být způsobeno zvýšenoz fyzickou námahou, stresem, ale také nemocí srdíčka. Holtr ti patrně po nějaké době dá lékař znovu. Určitě svému lékaři oznam, když se ti problém objeví znovu. Také by určitě pomohlo, pokud by sis do nějakého sešitu poznačila datum a hodinu, kdy se problém objevil + požádej rodiče, aby ti pravidelně měřili krevní tlak a i tyto naměřené údaje do sešitu zapisuj. A až zase po pár dnech půjdeš na kontrolu, tak tam zápisy ukaž.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo

  Holení ochlupení

  Ahojky chtěla bych se zeptat :-) na holení int. partií. Taťka postavil saunu a jelikož už mi je nebo respektive bude14 tak tam dole mám chloupky. No a holím se jen tam úplně dole a trošku po krajích ,, nahoře,, , protože tam mám jakoby srdíčko a taky si to buď trhám pinzetou anebo epilátorem. jen se ptám jestli je to vůči mému věku vhodné$> a jestli ještě nevadí když si dám pleťový krém dám tam dolů?

  holka, 13 let, 1. listopadu

  Ahoj holko,

  Záleží výhradně na Tobě, zda si necháš ochlupení volně růst, nebo zda si jej budeš nějakým způsobem upravovat, například holit nebo zastřihávat. Otázku vhodnosti nebo nevhodnosti holení vzhledem k věku či pohlaví si netroufám posuzovat, protože podle mého názoru skutečně záleží na každém člověku, jak se svým ochlupením naloží.

  Používání pleťového krému nevadí. Naopak, je dobře, že po oholení krém používáš. Pokud totiž pokožka zůstává po oholení suchá, dochází k zarůstání dorůstajících chloupků pod svrchní vrstvu pokožky, což vede ke vzniku lokálních zánětlivých reakcí v podobě malých červených pupínků. Díky nanášení pleťového krému je pokožka vlhčí, a proto k zarůstání chloupků nedochází.
  Na oholená místa je vhodné nanést krém nejprve hodinu po oholení, a poté jednou až dvakrát denně po dobu dvou až tří dnů.

  Moje tělo

  Barevné čočky

  Ahoj všichni, chtěla bych se zeptat. Poškozují čočky (takové ty barevné) nějak zrak? Nebo vidíš nějak jinak? Kazíš si oči? Atd. Chtěla jsem si nějaké barevné čočky pořídit ani nevím proč líbí se mi to. Jinak ještě proč ty čočky jsou tak drahé? A ještě když bych si chtěla dát do očí čočku musím mít ten roztok? Chtěla jsem si nějaké barevné čočky pořídit ani nevím proč líbí se mi to. Třeba mít na každý den jinou čočku 8-D:-D děkuji předem za odpověď a omlouvám se za tolik dotazů

  holka, 12 let, 12. listopadu

  Kontaktní čočky jsou zdravotní pomůcka, aspoň tak je vnímám já. Kompenzují nějakou vadu zraku. Já za sebe bych si asi jen tak pro legraci do oka dekorativní čočky nedával. Na své oči jsem opatrný. Při špatném zacházení a údržbě kontaktních hrozí různé drobné záněty, pokud člověk s čočkami neumí, může být nasazování dost nepohodlné. V tomto bych se poradil s rodiči nebo očním lékařem. Je lepší za nimi jít předem, než pak s nimi řešit až případné následky.

  Moje tělo

  Rychlost růstu vlasů

  Ahoj všem. Chtěla bych se zeptat jak dlouho přibližně dorůstá ofina. Já bych chtěla mít ofinu ale bojím se že se mi to pak nebude líbit a budu muset čekat třeba rok než mi to doroste. Napadlo mě jestli je třeba blbost si koupit takové ty umělé vlasy jen jako ofinu. To myslím existuje ne? A jestli bych mohla poprosit tak co nejdříve odpověď. Předem děkuji

  holka, 12 let, 15. listopadu

  Zajímavá otázka. Vlasy rostou rychlostí asi 1 cm za měsíc, ale rychlost se může lišit v intervalu půl centimetru až 3,3 cm za měsíc. Takže rozptyl je velký a nejlépe asi sama víš, jak rychle ti rostou. Můžeš si to celkem přesně změřit, označ si nějaký vlas, změř jej dnes a znovu za dva týdny a uvidíš.

  Moje tělo

  Zdravím,
  poslední dobou mám problém s jídlem. Většinou ráno když se chci nasnídat se mi začne zvedat žaludek a děje se mi to i přes den když jím. Mám podezření že je to ze stresu, ale už nevím co s tím mám dělat.:-(

  Předem děkuji za odpověď.

  osoba, 14 let, 8. listopadu

  Ahoj,
  nechuť k jídlu může být skutečně způsobena nadměrným stresem. Zkus si o potížích s jídlem promluvit s rodiči, školním psychologem nebo jiným dospělým, kterému věříš. Zamyslete se společně, čím by mohlo být zvedání žaludku u jídla způsobeno a hledejte společně řešení tvých potíží.
  Držím palce, ať se to brzy vyřeší.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Moje tělo

  Brýle

  Ahoj Alíku, už si nevím rady hledal jsem po internetu a mám smíšený pocity. No o čem teda mluvím, mám brýle ( na dálku) a nosil jsem je poctivě a i tak mi zvyšovali dioptrie, hledal jsem po internetu a našel jsem že když nosím brýle oči se zlíní a budu brýle nosit na furt ale někde zase říkají opak, a oční doktorce moc nevěřím.

  kluk, 14 let, 18. října

  Ahoj, co se týče zdraví, je velmi ošemetné (a někdy i nezodpovědné) radit na dálku po internetu. V podstatě je pro tebe oční doktor či doktorka ten nejlepší zdroj informací, protože znají tvou situaci a navíc mají za sebou šest let studia a další roky praxe. Navíc mají výsledky měření a prohlédli tě. Díky tomu mohou posoudit stav tvých očí lépe, než kdokoli jiný.
  Je lákavé hledat tak dlouho, dokud nenajdeme diagnózu, která se nám líbí. Lepší ale je pracovat se skutečnými fakty, a nikoli s dojmy a dohady. Proto ti nemůžu napsat nic jiného, než abys své otázky probral s doktorem či doktorkou, kteří znají tvůj stav.
  Pokud máš nějaký konkrétní důvod, proč nevěřit konkrétnímu lékaři, můžeš požádat rodiče, aby tě vzali k jinému lékaři na přeměření. Každopádně nosit brýle není ostuda a v dnešní době to není ani nijak zvlášť výjimečné. Hodně zdraví!

  Moje tělo

  Změny v období dospívání

  Ahoj Alíku a spol,
  Zajímalo by mě, co všechno se děje v průběhu puberty. A také, co bych si mohl pořídit, abych se o sebe mohl starat. Předem děkuji za odpověď...

  kluk, 13 let, 14. října

  Ahoj kluku,

  Během puberty neboli období dospívání probíhá celá řada procesů a změn, které lze pro zjednodušení shrnout do několika bodů.

  1) změny tělesné – nastává rozvoj pohlavních znaků, díky čemuž se zvětšují rozdíly mezi příslušníky různých pohlaví. Navíc se tělo připravuje na budoucí rodičovské poslání.

  2) změny psychické – během puberty dochází k zásadní změně sebepojetí. Člověk přestává být dítětem, které se ve všem podřizuje názorům svých rodičů a dalších dospělých, a a začíná si na vše vytvářet vlastní názory.

  3) změny sociální – dospívající člověk se postupně osamostatňuje ve vztahu k druhým. To znamená, že navazuje nové druhy vztahů, nejdůležitějšími osobami pro něj většinou přestávají být rodiče a stávají se jimi buď kamarádi, nebo partner či partnerka.

  Samozřejmě, že u jednotlivých chlapců a dívek může dospívání probíhat různým tempem a různým způsobem. Podrobné informace si můžeš vyhledat například v různých knížkách pro dospívajících, nebo na webových stránkách https://puberta6.webnode.cz/.

  Ptáš se, co by sis měl pořídit, aby ses o sebe mohl starat. „Starat se o sebe“ je však velmi široký pojem. Může zahrnovat například péči o tělo (čištění zubů, česání vlasů, stříhání vlasů a podobně), ale také zajištění veškerých potřeb, jako například jídla, oblečení, bydlení a podobně.
  Moc by mi pomohlo, kdybys druhou část svého dotazu upřesnil, případně uvedl nějaký konkrétní příklad toho, jak a v čem by ses o sebe chtěl starat.

  Obecně lze říci, že v období dospívání se člověk teprve učí „starat se o sebe“. Nikdo po Tobě nemůže chtít, abys za sebe ze dne na den převzal veškerou odpovědnost. Rodiče by Tě neměli nutit k něčemu, co je nad Tvoje možnosti a síly, zároveň by však za Tebe neměli dělat úplně všechno (hlavně to, co už dovedeš sám), protože jinak by ses nemohl postupně osamostatnit.
  Jedná se o dlouhý, mnoho let trvající proces, který se skládá z celé řady jednotlivých kroků. Na počátku procesu osamostatňování je malé dítě, které je zcela a ve všem odkázáno na pomoc a péči ostatních, na jeho konci je pak svobodný a nezávislý dospělý člověk, který se o sebe dovede postarat sám.

  Moje tělo

  Ahoj jsem holka, za pár dní mi je 13 a také už mam termín třináctileté prohlídky .. Hrozně se bojím , nechci aby tam se mnou byl kdokoliv jiný krom doktorky a sestřičky, mamce se to ale bojím říct nechci aby to znělo jako kdybych jí neměla ráda nebo tak. Chtěla bych tedy vědět kdo tam už byl a co přesně dělají , nechci si kalhotky sundávat až ke kotníkům (co mám dělat když mám hrozně vytáhlé pysky?) a nechci aby mi někdo hmatal na prsa , stydím se tam mluvit o menstruaci a popřípadě o čem by jsme se tam bavili .. chápu že ty doktorky jsou ženský jako já ale nejsem takový typ člověka kterýmu nevadí se o tom bavit..😕👀

  13 let, 8. října

  Ahoj,
  zkus mamině vysvětlit, proč si přeješ jít na prohlídku sama, zdůrazni, že ji máš ráda a pomoz jí, aby pochopila tvé důvody.
  Myslím, že na třináctileté prohlídce se kalhotky sundávat nemusí, to se většinou děje na preventivní prohlídce u gynekologa. Stejně tak kontrola prsu se většinou provádí až u gynekologa. Paní doktorka se možná zeptá, jestli už menstruuješ, jestli je menstruace pravidelná a tak, ale na to stačí jednoslovného odpovědi, nemusíš o tom povídat sáhodlouze.
  Máš pravdu, že doktorka i sestřička jsou ženské jako ty, nebudou o prohlídce nikomu vyprávět. Je důležité, aby zkontrolovali tvůj zdravotní stav a za tu chvilku studu a nepohodlí to opravdu stojí.
  Budu na tebe myslet a držet palce, abys to dobře zvládla! :)
  Péťa

  Moje tělo

  Ahoj poradno,
  Dnes jsem zjistil že mám levé rameno níž než pravé (nevím jak se tomu říká)
  A zajímalo by mě jestli se to dá nějakým cvičením spravit.
  Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 12 let, 2. října

  Ahoj,
  rameno může vypadat níž z různých důvodů. Bylo by fajn, kdyby se ti na to podíval praktický lékař případně jiný odborník, který ti doporučí, jak cvičením držení těla zase srovnat. :)
  Měj se krásně,
  Péťa

  Moje tělo

  Dobrý den já bych se chtěla zeptat co mám dělat protože nedávno jsem se dozvěděla že klukům se nelíbím jako taková ale spíše s té jiné stránky zezadu nebo on hlavy níže. Co mám dělat? Děkuji

  holka, 13 let, 27. září

  Ahoj,
  na druhých se nám mohou líbit různé věci, někomu se líbí štíhlá postava, někomu modré oči, někomu krátké vlasy. Stejně tak každý kluk na tobě uvidí něco jiného, co se mu bude líbit. Proto je lepší soustředit se na to, aby ses líbila hlavně sama sobě, protože všem klukům na světě se nezavděčíš. Snaž se o to, aby ses ve svém těle cítila dobře.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Moje tělo

  Dobrý den, už si nevím rady a proto jsem tady. Mám poslední rok trochu zvětšený podbřišek narozdíl od zbytku těla. Byla jsem s tím u lékaře ale není to nadbytečným tukem. Mám 40 kg 160 cm a 12 let, tím pádem je moje váha poměrně normální, ne-li menší, než by měla být. Jím zdravě, mám dostatečný příjem tekutin a pravidelně sportuji. Lékař říkal, že se máme s tím obrátit na odborníka, ale že to není nic vážného. Mě to ale trápí. Nedá se s tím něco dělat? Čím to je?
  Moc a moc děkuju za odpověď, Zuzanka

  holka, 12, 17. září

  Ahoj,
  je skvělé, že žiješ zdravě! Pokud ti lékař doporučil obrátit se s podbřiškem na odborníka, poslechni jeho radu. Odborník ti pomůže se zjištěním příčiny a případně dá radu, co s tím dělat.
  Držím palce, ať se to brzy vyřeší,
  Péťa

  Moje tělo

  Proteiny

  Ahoj poradno chci se zeptat mohu jíst Protein když jsem díte chtěl bych zhubnout. Děkuji Fanda

  Fanda, 12 let, 16. září

  Ahoj Fando, je správné, že se zajímáš o to, jak zdravě jíst. Ale přes internet není ideální ohledně takových věcí radit. Prober to nejlépe s rodiči, případně s doktorem nebo nutričním specialistou (každá škola by měla mít např. výchovného poradce, který tě nasměruje na specialistu, pokud bys chtěl). Píšeš totiž, že bys chtěl zhubnout, a to je otázka nejen stravy, ale celkového životního stylu. A také psychiky. Dost často chtějí hubnout lidé, kteří ve skutečnosti hubnout nepotřebují. Nebo se lidé, kteří hubnout potřebují, snaží hubnout nevhodným způsobem (třeba příliš rychle) a není to zdravé.
  Obecně každopádně platí, že „protein“ je jiný název pro bílkovinu, a bílkoviny samozřejmě děti jíst mohou (zdrojem bílkovin jsou vejce, maso, sýr, tvaroh, ale třeba také luštěniny).
  Možná ale slovem „Protein“ myslíš nějaké proteinové doplňky, a pak bych spíš řekl, že proteinové doplňky do jídelníčku dětí nepatří, pokud to přímo nedoporučí lékař nebo výživový poradce. Jsou samozřejmě děti, které sportují na vrcholové úrovni a mají tomu přizpůsobený jídelníček, ale to jsme zase u toho, že jim radí specialista.
  Já specialista na výživu nejsem, ale vím, že pestrá strava v klidu pokryje jakékoli potřeby bílkovin, které děti (nejen tvého věku) mají. Určitě znáš klasické poučky ohledně zdravé pestré stravy: jíst hodně zeleniny, hodně čerstvých pokrmů, hodně luštěnin (jako dítě jsem neměl čočku rád, teď je čočkový salát můj oblíbený), omezit dezerty a sladkosti, omezit fast-foodové jídlo. Nějaké proteinové doplňky bych ve tvém věku buď vůbec vynechal, nebo řešil se specialistou.

  Moje tělo

  Obtíže způsobené obuví

  Ahoj, hraji fotbal a na fotbal se nechodí v ničem jiném než kopačkách přece. No, a z těch kopaček mám už asi 3 měsíce na achilově patě bradavici(aspoň to tak vypadá) mohu dostat nějakou radu jak se toho zbavit? :-D předem díky za odpověď

  kluk, 12 let, 31. srpna

  Ahoj kluku,

  Neobvyklý útvar, o kterém se zmiňuješ, zřejmě není bradavice, i když ji může připomínat, protože bradavice jsou virového původu. Mohlo by se jednat o spíše o mozol (silnější vrstvu zrohovatělé kůže) vznikající v místech, kde dochází k tření obuvi o nohu. Příčinou tvých obtíží bude nejspíš nevhodná velikost obuvi. V tvém věku noha stále ještě roste, a proto je čas od času třeba pořídit větší obuv. Doporučuji tedy poprosit rodiče, aby ti koupili nové kopačky odpovídající velikosti.

  Moje tělo

  Nedosáhnu na špičky

  Dobrý den, už asi poslední dva roky si všímám, že mám zřejmě nějaký problém se zády, protože se prostě nedokážu dotknout špiček v předklonu.. Nejdřív jsem si myslela, že je to jen proto, že necvičím, ale potom jsem začala cvičit a pořád se ohnout nemůžu.
  Cvičím poctivě každý den a to už trvá rok a půl. Čím to je?
  Děkuju za odpověď

  holka, 11 let, 1. září

  Ahoj,
  nejsem sice lékařka, ale troufla bych si říci, že příčinou toho, že se nedokážeš dotknout svých špiček, nebude problém se zády, ale nedostatečně protažené svaly a neohebnost. Nepíšeš, jak a jakým způsobem jsi tuto dovednost trénovala, ale klasické cviky ti příliš nepomohou. Pokud chceš svou ohebnost zvýšit, doporučuji ti zaměřit se například na jógu, která svaly krásně protahuje, uvolňuje a tím zvyšuje i pružnost těla. Věřím, že když budeš vytrvalá a budeš se józe pravidelně věnovat, za několik měsíců si na špičky v předklonu dosáhneš už bez problémů.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo

  Kousání nehtů

  Dobrý den, nemohli byste mi poradit, jak si přestat kousat nehty??? Stydím se za to před spolužáky a je to pro mně trapné a hrozně moc se s tím snažím něco udělat. Předem děkuji za odpověď. P.S na internetu jsem hledal a nic mi nepomohlo

  kluk, 12 let, 1. září

  Ahoj z Modré linky,

  kousání nehtů je určitým zlozvykem nebo nutkavým chováním, kterým se lidé uklidňují v nejrůznějších situacích, kdy cítí napětí, nebo se třeba nudí, nebo si nehty koušou "jen tak" a ani nevědí, že to dělají. Je dobře, že hledáš způsoby, jak se kousání nehtů zbavit.

  Nehty si kouše hodně dětí, ale také i dospělých. Přestat s ním chce dost pevnou vůli - říct si, že si nehty už kousat nebudeš a potom vydržet. To ale není vůbec jednoduché, nejspíš jsi to už zkoušel, a nešlo to. Pak je možné to zkusit postupně. Můžeš si dát takové malé úkoly - nekousat si nehty několik hodin, půl dne, jeden den, dva dny, tři… a přichystat si za to nějakou odměnu. Můžeš se domluvit s někým blízkým, aby Tě v tom podpořil, třeba s rodiči, kamarády atd. Je důležité najít něco, čím kousání nehtů nahradíš - třeba si vzít něco dobrého, něco zdravějšího na mlsání, nebo se napít, udělat pár dřepů - co si sám vybereš.

  V lékárně je možné koupit speciální laky, které kousání nehtů znechutí - mají totiž odpornou nebo pálivou chuť. Můžeš to vyzkoušet. Pomáhá také o svoje nehty začít pečovat - pořídit si manikúru, nebo aspoň pilník, a nehty udržovat v hezkém tvaru.

  Také je dobré zkusit si všimnout, za jakých okolností si nehty koušeš. Je to, když se nudíš, když jsi nervózní, v jiných situacích? Pokud na to přijdeš, můžeš potom řešit i příčinu - tedy hledat si jinou zábavu, než je kousání nehtů, zkoušet relaxovat a jiným způsobem zvládat své napětí.

  Někteří lidé si nehty koušou opravdu často a hodně, třeba až do krve, nebo s kousáním nehtů nemohou a nemohou přestat. Potom je potřeba se obrátit se na psychologa, který zjišťuje příčiny a pomáhá s řešením.

  Přejeme hodně pevné vůle,

  Modrá linka

  Moje tělo

  Nealkoholické pivo

  Chcela by som sa spýtať je nealkoholické pivo vhodné aj pre deti jeden moj 13 ročný kamarát ho strašne často pije a dva razy som si ho dala tiež. Neni to niako nebezpečné alebo niečo take? Ja si myslím že keď je nealkoholicke nemalo by byť ale chcem sa radšej uistiť.

  Predom dakujem za odpoved

  holka, 11 let, 30. srpna

  Ahoj, je super, že se zajímáš o věci kolem sebe. Je zřejmé, že se chceš rozhodnout správně a hledáš různé pohledy na věc.

  Napřed si řekněme, proč se nedoporučuje, aby děti pily alkohol. Zdůrazním, že alkohol, konzumován ve velké míře, je škodlivý pro všechny. Pití velkého množství alkoholu škodí i dospělým. Dětem ale škodí více, protože může kromě obvyklých problémů způsobit i problémy s vývojem mozku a dalších orgánů. Má negativní krátkodobé i dlouhodobé důsledky. Proto by děti rozhodně neměly konzumovat alkohol v jakémkoli množství.

  Nealkoholické pivo sice neobsahuje alkohol (respektive obsahuje velmi malé množství alkoholu). Přesto tento nápoj nelze doporučit dětem. Prvním důvodem je právě množství zbytkového alkoholu. Ale druhým, podle mého důležitějším důvodem, je tvorba návyků. Zvyknout si na chuť nealkoholického piva znamená riziko, že člověk později bude konzumovat ve větším množství i pivo alkoholické. Jistě, není to nutný ani bezprostřední důsledek. Přesto před ním odborníci varují. „Dítě, které si navykne na typickou chuť tzv. nealkoholického piva, se spíše napije podobně chutnajícího piva s vyšším obsahem alkoholu,“ upozorňuje třeba primář Karel Nešpor v tomto článku.

  V poslední řadě pak nealkoholické pivo není ani moc zdravé, ani nijak zvlášť dobré. Hořkou chuť je totiž třeba kompenzovat, a tak paradoxně může obsahovat více cukrů, než nějaká sladká limonáda.

  Můj oblíbený nápoj je jablečný džus ředěný vodou v poměru 2:3 (dva díly džusu, tři díly vody). Osvěží, je sladký a přitom zdravý, protože nemá tolik cukru, jako kdybych si dal džus neředěný. A z dálky vypadá jako pivo, když už se bavíme o těch nápodobách piva :-P


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!