Poradna: Dotazy k webu Alík.cz

Hry

Ahoj
máte v plánu přeprogramovat hry do neflashové verzi? Protože v roce 2020 zmizí flash.

Ahoj,
máme v plánu vyrobit nové hry. Některé budou podobné jako ty flashové a v něčem lepší, některé budou asi skoro stejné, některé budou úplně jiné. Viz www.alik.cz/h/plany.

Kdyby se mezi uživateli našel někdo schopný, koho by také bavilo vyrábět hry, mohl by nám pomoct. ;-)

Na otázky odpovídají

Alík, správci Alíka a vývojáři webu.

V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík. Osobní dotazy, které řeší poradna Alík radí dětem, v této poradně mažeme.

Hry

Jak je ve hře lednička píše, že když se napočítá do nekonečna, tak se odemkne durianový dort, tak se chci zeptat, co je durianový dort?

Dort, ve kterém je durian jako hlavní přísada. :-)

Durian je tropické ovoce, které je chutné, ale strašně moc páchne – tak moc, že v zemích, kde se prodává, bývá zakázáno chodit s ním do hotelů a autobusů. Takže je možná lepší, že lednička zůstává zavřená. :-D

Více informací o durianu se dočteš na Wikipedii.

O vzniku durianového dortu mimochodem vyšla i pohádka, kterou o prázdninách napsal uživatel lékařský.

Hry

Ahoj.
Co znamená taková barevná čára pod hrou?
Například lednička už to má skoro celé zabarvené.

Ahoj,
ta barevná čára zobrazuje hodnocení. Čím je ta hra oblíbenější, tím více je to zabarvené. Lednička to má skoro celé zabarvené, protože je to nejoblíbenější hra tady na Alíkovi.;-)

Hry

Ahoj, chci se zeptat:
Když někdo přičítá o půlnoci na ledničku dvojnásobkem hodin, kolik se přičítne?
48 nebo nic?

Ahoj,
přičte se nula, protože půlnoc už je 00:00. Hodinami lze přičíst maximálně 46.

Hry

Ahoj, chci se zeptat, jestli mám chybu v počítači nebo sem nepochopil pravidla hry Počítání od ledničky do nekonečna. Když se kouknu na statistiku přičítání jedničkou, tak mi to ukazuje, že cca 37000 přičetlo jedničkou, ale celkově to přičetlo 670 000.
Předem dík za odpověď.

Ahoj,
to souhlasí, žádná chyba tam není. Přičtení jedničkou způsobuje náhodně v jednom asi ze sto padesáti případů přičtení ledničkou. To znamená, že se přičte mnohem větší hodnota, většinou to bývá v řádech stovek až tisíců (i tato přičtení se ale ve statistice počítají do přičtení jedničkou, proto je to číslo tak vysoké). Ta hodnota se počítá přes procenta z poledních sta přičtení v ledničce.
Kdybys náhodou chtěl vědět, jak přesně se to počítá, tak je to popsané v pravidlech přímo pod ledničkou.;-)

Hry

Jak chutná durianový dort v ledničce? (ÍÍÍ)

Milý Tobiasi7,
byl bych převelice šťasten, kdybych mohl alespoň drobný fragment z této laskominy pozřít, jen na drobný prchavý okamžik okusit kulinářskou durianovou raritu a vyzradit tvým chuťovým receptorům skrze tvé bystré uši smyslové tajemství enigmatického dortu, leč při sebelepší snaze nemohu, neb je Alíkova lednička stále neprostupně uzavřená v nikdy nekončící honbě za obřími čísly, za velkolepými hodnotami, které nám všem připomínají osvobozující skutečnost, že někdy bývá cílem snažení samotná cesta. Bude asi studený jak psí čumák.

Hry

Ahoj!
Jak napočítá lednička do nekonečna?

Jako kterýkoliv jiný kuchyňský spotřebič: postupně od nuly. ;-)

Nedávno jsem kupoval varnou konvici, která na sobě měla zespoda nějaké sériové číslo a to bylo dvanácticiferné. Asi byla v obchodě už dlouho a přičítalo k ní hodně nakupujících. Takže moje lednička má co dohánět.

Hry

Ahoj všem :-) dostal jsem jeden nápad.

Ve statistice ledničky by se mohlo zvýraznit tvé jméno aby bylo lepší hledání tvého místa.

Děkuji za odpověd

Hry

Ahoj Alíku. Chtěl bych vám nahlásit chybu u hry Fireboy a Watergirl 4: Crystal Temple. Když jí spustím, místo ní se mi ukáže hra Uphill rush 7 waterpark.

Opraveno, díky za upozornění. R^

Hru jsem přejmenoval na Uphill Rush 7 a pak se mi povedlo najít opravdovou hru Fireboy a Watergirl 4, tak jsem ji tam zařadil také. Máme tedy teď o jednu převzatou hru víc.

Hry

Ahoj Alíku,
jak si mohu naprogramovat vlastní hru na Alíka?
děkuji ANYFUN

Není to úplně snadné. Hry na Alíkovi nejsou ničím speciální, jsou to vlastně jen webové stránky, které jsou nějak interaktivní... nějak víc, než že reagují na kliky myší na odkazy a na vyplňování formulářových políček.

Takže je vhodné umět HTML, CSS a JavaScript – tyto tři jazyky se používají na výrobu webových stránek a jdou pomocí nich tvořit i hry. Pokud dokážeš vytvořit webovou stránku, která funguje jako hra, dostat ji pak do prostředí Alíka už není těžké...

Dobrým místem, kde se dají naučit základy, je www.jakpsatweb.cz.

Hry

Chci se zeptat jestli se dají uploadnout hry od Alíkovích kamarádû. (fan hry) :D
- Kubina

Myslíš ty, které jsou na stránce www.alik.cz/h/vase?
Je tam docela jasně napsáno, jak máš postupovat – oslovit mě. :->

Upozorňuji, že hra musí být převážně vlastní tvorba. Několik lidí už mi poslalo jednoduché hry opsané či okopírované přímo z učebnic programování. V tom nespatřuji žádné umění...

Hry

Dobrý den, mám dotaz - nebo vlastně dva - související s hrou The Lion King.
V jakém rozlišení je hra? 16:9 nebo 4:3 - pokud 16:9, je koukatelná?
A je zapotřebí nějaký emulovátor typu DosBox?

Upřímně řečeno nevím. Myslím, že si to drží poměr stran 4:3 a že je to distribuované přímo s DosBoxem...

Ale teď už je tady stejně vyprodaná, měl jsem jen dva klíče... netušil jsem, že půjdou tak rychle na dračku. :-)

Hry

Proč už nejde hrát na akčních onlinovkách hrát snowfight.io a další hry?

Příště prosím napiš rovnou, co přesně nefunguje.

Snowfight.io (zde nazvaný Koulovačka) bohužel zanikl.
Spaceone.io také zanikl, nahradil jsem ho za jinou podobnou hru.
Ostatní by mělo fungovat.

Hry

Dobrý den, chtěla jsem upozornit, že mi nefunguje Bubble shooter.

Ahoj,
jedna část té hry musela stále běžet na serverech iDNESu, které ale Mafra nedávno vyřadila, což je tedy asi konec Bubble shooteru. Je mi líto, ale v tuto chvíli nevíme, jak to zprovoznit u nás a ani už nemáme, jak to odkoukat z toho místa, které zaniklo. :-(

Plánuji vytvořit nový Bubble shooter. Dokonce ještě zajímavější, který už jsem před mnoha lety vedení Alíka nabídnul, ale to ho odmítlo a nechalo si místo toho vytvořit ten flashový. Možná teď tento svůj plán trošku popoženu... prosím o strpení!

Kdyby mi někdo chtěl nakreslit bublinku a nějaké další prvky do hry, ať se ozve poštou.

Hry

Pekný večer, chcel by som sa spýtať, či neplánujete trochu graficky zrenovovať podaktoré hry, vyzerajú strašne zastaralo... aj keď viem že toho máte po krk...
A chcel by som sa spýtať, či evidujete nejaký rebríček použivateľov Alíka zo zahraničia, ďakujem!
Robíte skvelú prácu, škoda, že niečo také nemáme aj na Slovensku! :)

Ahoj,
nikdo z nás bohužel není grafik. Já dovedu jen recyklovat cizí grafiku, nemám talent na tvorbu vlastních obrázků.

Pokud někdo z uživatelů umí kreslit a chtěl by mi trošku pomoct s vývojem (nových) her, může mi napsat přes poštu. Staré hry ale moc upravovat nemůžu, k těm flashovým nemáme zdrojové soubory. Můžu upravit vzhled leda u mého Drahokamového dolu a ten mi zatím nepřijde až tak ošklivý. :-) (Ale kdyby někdo nakreslil hezčí drahokamy, našel bych pro ně využití v dalších hrách, které chystám.)

Co se týče uživatelů ze Slovenska, nějaké statistiky máme, není vás zase tak málo, i když jste méně vidět – méně píšete do nástěnek, do chatu. Někteří slovenští uživatelé také píší česky, takže skoro nejdou poznat. Občas přemýšlíme, jestli by mělo smysl expandovat na Slovensko, ale zatím na to nemáme ani odvahu, ani čas. Doménu alik.sk mimochodem dodnes vlastní původní zakladatel českého Alíka (nic na ní není).

Hry

Hra Lednička bude fungovat pořád, nebo bude končit? Děkuji.

Pořád. Počítá se do nekonečna.

Hry

Ahoj, je normální, že mi a několika dalším lidem pentakart v ledničce hodil 0?

Je to penterakt, ne pentakart. :-)

Nedávno jsem ho trochu upravil, aby upřednostňoval přičtení na sudé číslo, tohle byl vedlejší efekt. Vlastně chyba. Díky za upozornění... R^
Dnes v noci jsem to opravil. Také už je možné, aby padla osmdesátka, což dřív také nešlo.

Hry

Nejspíš se stal podobný problém jako minule-že s jednou uživatelkou používám stejné zařízení, ale tentokrát mi nejde přičíst na ledničku, když se uživatelka, která se mnou používá toto zařízení, odhlásila a na ledničku přičítala. Vím, že jsem se už dvakrát ptala na podobný dotaz-nepřičetly se mi kačky, ale jak vidíte, stává se to i u jiných věcí. A dnes používám trvalé přihlášení, takže se to může stát i při trvalém přihlášení? Prosím, mohli byste to opravit? A stává se to opravdu kvůli tomu, co si myslím?
Předem děkuji za odpověď.

To, že ze stejného internetového připojení nejde přičítat víckrát za hodinu, je záměr. Někteří lidé mají víc účtů a obcházeli opatření, které bránilo opakovanému přičítání bez spolupráce někoho dalšího. Proto se kromě účtu od začátku června porovnává i IP adresa... a to tak zůstane.

Na tom, jestli používáš trvalé či netrvalé přihlášení, v tomto případě nezáleží. I kdybyste měly dva tablety, tak pokud budete na stejné wifi, lednička by vás brala jako jednu osobu.

Hry

Jenom mám takový pocit, že hra pětiminutovka a dlouhá v drahokamenovém dole jsou přehozeny.

Chápu, že to tak na první pohled vypadá, když dlouhá hra má čas 60 sekund a pětiminutovka 300 sekund... jenže v dlouhé hře se hraním ten čas dobíjí a lidi, kteří to hrát umí, vydrží u jedné hry fakt dlouho, třeba až 40 minut. Ostatně v rekordech se můžeš podívat, jak dlouho hráli ti nejlepší.

Upřímně řečeno nejsem moc spokojený s tím, jak dlouhá hra funguje, zvažuji, že vyrobím ještě nějakou její kratší variantu, pro ty lepší hráče, které by prvních 30 minut dlouhé hry nudilo. Případně bych těm lepším hráčům mohl dovolit začínat rovnou od nějaké vyšší hladiny...

Hry

Ahoj Alíku, jenom by mě zajímalo, jak je možné, že v ledničce má někdo tolik bodů a to hlavně za klubovnu?

Ahoj,
to je tím, že na jaře byla soutěž, jejíž část se odehrávala v konkrétní dobu v klubovně. A v důsledku toho tehdy za prvé za přičtení klubovnou bylo hodně bodů, protože v klubovně bylo hodně lidí, a za druhé bylo možno přispívat rychle za sebou, protože v důsledku vysoké návštěvnosti byla rychle splněna ta podmínka, že přispěli tři jiní uživatelé. Takže ti, kteří tenkrát byli v klubovně a současně se zapojili do přispívání do ledničky, nasbírali tenkrát v ledničce hodně ledničkových bodů.