Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Holky a láska

  Ahoj Alíku..
  Je mi pouhých 13 let a jsem zamilovaná do 20 letého
  Nevim zda to je normální.Já a on se normálně bavíme, akorát že přes internet..
  Bavíme se 3 - 4 roky a někdy v blízký době chystáme schůzku..
  Mám se toho raději vzdát? nebo pokračovat v mé bláznivé cestě?

  holka, 13 let, 8. listopadu 2018

  Ahoj,

  běžnější je, že v Tvém věku spolu chodí vrstevníci, a to z toho důvodu, že v dospívání rozdíl i pár roků znamená obrovskou propast v tom, co si kdo představuje od vztahu. Dvacetiletý muž je dospělým mladým mužem, který už má nárok na plnohodnotný vztah s ženou po všech stránkách, a to jak duchovně (to zejména), tak i po sexuální stránce, zatímco třináctiletá slečna by se zatím měla jen okukovat s kluky, učit se poznávat druhé pohlaví, obeznamovat se s tím neznámým světem, o kterém zatím skoro nic neví. Co se týká sexu, je nejen styk, ale jakékoliv sexuální aktivity v tomto věku podle našich zákonů zakázané, lze je hodnotit jako trestný čin.

  Kamarádit nebo přátelit se samo sebou můžete, pokud vám vztah vydrží, ve vyšším věku už věkový rozdíl 7 let (např. Ty 20 let, on 27) nebude překážkou, jakou je nyní, v tomto období. Pokud se zatím neznáte a nikdy jste se neviděli, měli byste se setkat na veřejném místě-kavárna, čajovna, restaurace, a Ty bys měla zvolit doprovod jednoho z rodičů, nebo alespoň nějakých dobrých kamarádů. Nikdy totiž nemůžeme vědět, kdo se skrývá pod nějakou identitou na internetu.

  Přejeme Ti pohodový podzim i pokračování kamarádství.
  Modrá linka

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Holky a láska

  Říct klukovi, že se mi líbí?

  Ahoj Alík som tu zase a tento krát by som chcela pomoc/radu.Takže ako som minule spomínala o tom chalanovi tak sa mi strašne páči a ktorý je fakt fajn, vtipný a k tomu je veľmi pekný a múdry. Teraz sme si nejak sadli a začali sme si písať a je to fakt super čo som sa s chalanmi dosť posunula do predu :).Takže ako si píšeme a rozprávame sa tak mi raz napísal že som fakt super baba alebo aj že som vpohode.Potom aj napísal že si o mne nič zle nemyslí a ešte povedal že sa ho môžem všelico spýtať alebo že sa mu môžem s čokoľvek zdôveriť.Je to fakt super chalan no neviem či by mohlo fakt medzi nami niečo byť pretože sa na mňa dosť pozerá raz do tváre alebo potom na mňa ako celú(to nemusím popisovať) alebo sa aj s ostatnými chalanmi baví o mne alebo je napríklad že mi niekedy požičia príklad ceruzku, pero či lepidlo alebo sa ma aj niekedy zastáva či pred učiteľkou alebo inými žiakmi a ked može tak mi pošle aj domácu úlohu či učivo ktoré sme preberali v škole ked som v nej nebola a ešte že si hovoríme nejaké tajomstvá ktoré nevedia ani chalani.Proste je strašne ku mne milý a ja si neviem vôbec pomôcť.Tak sa mi strašnepáči a ja neviem či by som sa mu mohla tiež páčiť lebo si myslím že by som sa mu mohla páčiť no potrebujem vedieť či je to tak a tak mu chcem na konci školského roku povedať že sa mi páči(inak nazvané vyznať lásku/no to by mal skôr chalan než ja no čo už;-D).Iba chcem vedieť či by to bol dobrý nápad alebo prípadne o nejakú radu.Ďakujem :-)

  holka, 13 let, 8. června

  Ahoj z Modré linky,

  díky za důvěru, se kterou se nám svěřuješ. Píšeš o klukovi, který se Ti hodně líbí, aktuálně jste i dost v kontaktu. Psal Ti věci, které Ti přišly milé, svěřujete se navzájem a přemýšlíš, jestli by mezi vámi mohlo něco být. Chtěla bys vědět, jak to má on, jestli se mu taky líbíš tolik jako on Tobě. Na konci školního roku bys mu to všechno chtěla říct a ptáš se nás, jestli je to dobrý nápad.

  Je dobře, že dokážeš mluvit o tom, co prožíváš a hledáš další názory, když v něčem nejsi jistá, ne každý by to uměl tak sepsat. Z Tvé zprávy mi přijde, že se toho mezi vámi děje už docela dost, a že cítíš sympatie k tomu druhému nejen Ty, ale i on. Rozumím ale, že bys o tom chtěla mluvit víc a slyšet jeho postoj přímo od něj, i když se dá spousta věcí odpozorovat i z jeho chování. Pokud vnímáš, že by ses s ním o tom chtěla pobavit, tak na to máš plné právo a věřím, že to půjde. Někomu ulehčuje to, když ví, co všechno chce říct a kde by to mělo být, aby se na tom místě oba cítili bezpečně a měli na sebe dostatek času. Možná i Tobě pomůže, když si tyto věci naplánuješ/sepíšeš. Když se svěřujeme se svými city, vstupujeme do rizika, protože nevíme, co na to odpoví druhý. S tím je fajn počítat a zůstat tomu otevřená. Na druhou stranu kdybychom to neudělali, tak se třeba věci nepohnou, anebo se budeme zbytečně dlouho něčím trápit. Přála bych Ti, aby sis vybrala pro Tebe ten vhodný čas. Napadá mě, že možná podobné věci zažívají anebo zažily Tvé dobré kamarádky, neboj se vypovídat i jim, může Ti to ulevit a nasměřovat Tě dál.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Holky a láska

  Rozchod kamarádky

  Dobrý den,
  moje kamarádka se rozchází se svým klukem který se odstěhoval do Brna. Moje kamarádka z toho byla nejdřív smutná, ale pak na něj byla naštvaná. Ale pořád je z toho trochu v depresi. Nechce se s ní ani kamarádit. Já jsem z toho taky celkem smutná.
  Díky předem

  holka, 12 let, 4. června

  Ahoj,
  je moc fajn, že se zajímáš o to, co prožívá Tvoje kamarádka. Je vidět, že Ti na ní záleží, když i Ty jsi smutná z jejího rozchodu. Nejsem si jistá, jestli se nás ptáš na to, jak pomoci od smutku kamarádce anebo sobě. Možná obojí, nakonec to spolu přece souvisí. Rozchody jsou vždy těžké, zvlášť pokud by jedna strana chtěla zůstat v kontaktu, ale ta druhá to odmítá. Je úplně pochopitelné a normální, že je Tvá kamarádka smutná. Vždy nějakou dobu trvá, než se člověk z rozchodu dostane, může to být různě dlouho. Každému od smutku pomáhá něco jiného. Někdo je rád sám, někdo naopak vyhledává společnost dalších lidí anebo se třeba pouští do nových koníčků. Můžeš se své kamarádky zeptat, co by jí nejvíc pomohlo a jestli pro ni můžeš něco udělat. Také jsou před námi prázdniny, a to může znamenat nová dobrodružství. Ale hlavně, už jen samotný fakt, že má Tvá kamarádka vedle sebe někoho, jako jsi Ty, kdo se o ni zajímá, může být pro ni velkou pomocí. Věřím, že Vám s kamarádkou oběma bude brzy lépe.

  Modrá linka

  Holky a láska

  Líbí se mi kamarádky brácha

  Ahoj aliku....moje nejlepší kamaradka s kterou se znam uplne od malicka ma bratra který se mi uz fakt dlouho libi....moje nejlepší kamarádka o tom vi ale me je 12 a jemu 16......rict mu to by bylo divny a navic se zname strasne dlouho a nasi rodice jsou dlouholetí kamaradi.....mam mu to rict? Ja uz to moc dlouho nevydržím.....

  holka, 12 let, 5. června

  Ahoj,

  píšeš nám o klukovi, který se Ti líbí. Celé je to složitější tím, že je to brácha Tvojí nejlepší kamarádky, přátelí se taky Vaši rodiče, znáte se hodně dlouho. Chápu, že váháš, co teď s tím. Neexistuje jedna zaručená rada, co bys měla dělat. Chtěla bych Tě podpořit, abys vycházela hlavně z toho, jak to Ty sama cítíš. Píšeš, že už to moc dlouho nevydržíš. Nejsem si jistá, jak přesně to myslíš. Pokud jde o to, že už moc dlouho nevydržíš to onomu klukovi neříct, že se Ti líbí, připadá mi pořádku, když mu o tom upřímně povíš. Dovedu si představit, že 4 roky ve vašem věku můžou být docela velký věkový rozdíl, nedokážu tedy odhadnout jak bude bratr Tvojí kamarádky reagovat. Je moc fajn, že o tom můžeš se svojí kamarádkou mluvit. Když se někomu svěříme, často nám to přinese úlevu.

  Zdraví,

  Modrá linka

  Holky a láska

  Láska k učiteli

  Ahoj alíku.
  Vím, už jsem to sem psala, ale něco se za tu dobu změnilo... jak už víš tak mám menší problém s láskou k mému učiteli. Tento problém na chvíli vyprchal jako bublinky. Ale teď je to tu zas! A to v plném proudu!!! Dřív to vypadalo, že ani neví že existuji a díky tomu jsem přestala mít naděje a myšlenky... Ale teď se na mě někdy koukne nebo usměje a já jsem do toho zase spadla :3 ano, vztah mezi učitelem a žákem by měl zůstat jako vztah mezi učitelem a žákem, ale přijde mi velmi milý a roztomilý :D, je na mě i hodný i když jsem ještě neměla tu čest s ním mluvit o soukromí a vždycky jenom krátce, ale i tak jsem ráda že o mně ví... jenže (a to se znovu budu opakovat) nechci aby to tak bylo! Nechci aby poznal cit který k němu cítím... že ho mám ráda... možná i víc než ráda... zkrátka chci aby to trápení nadobro skončilo!! Ale jak?! Je to furt dokola!!! Jednou to skončí a pak do toho zase spadnu a takhle se to opakuje... co s tím?

  holka, 13 let, 3. června

  Ahoj,

  píšeš nám o své lásce k učiteli, se kterou si nevíš rady. Před časem to na chvilku vyprchalo, ale teď se ty city zase objevily. Takhle to bývá docela často, když začínáme dospívat. Naše city se mění, někdy si prostě dělají, co chtějí. Chápu, že není lehké se v tom zorientovat. Jak sama píšeš, vztah mezi učitelem a žákem má zůstat vztahem mezi učitelem a žákem. U Vás je navíc opravdu výrazný věkový rozdíl. Říkáš, že by sis přála, aby to trápení skončilo. Bohužel, neexistuje úplně zaručená rada, jak to udělat, abys na svého učitele přestala myslet. Můžeš tomu dát čas, nebýt na sebe moc přísná. Když si něco hodně přísně zakazujeme, většinou to má spíše opačný výsledek a daří se nám to ještě méně. Je dost možné, že se Tvoje pocity budou vyvíjet a měnit samy od sebe. Připadá mi fajn, snažit se věnovat činnostem, které Tě baví a přináší Ti radost. To obvykle dovede trochu odvést myšlenky. Můžeš se také porozhlédnout kolem sebe, jestli ve Tvém okolí nějaký kluk, který by Ti byl taky sympatický.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Holky a láska

  Zamilování

  Ahoj,
  mám problém. Jsem zamilovaná do kamaráda,ale on je o dva roky starší a skoro si mě nevšímá. Navíc nemám tušení jestli třeba nemá holku nebo tak. Taky mě trošičku děsí že nemáme skoro nic společného. On má jinou barvu vlasu, očí... Taky má brýle a pihy a já nic z toho nemám. Taky máme jiné koníčky já chodím tancovat a hrát na flétnu (a kytaru) a on hraje na klávesy. Svěřila jsem se s ním mé ségře, ale ta mi neporadí , protože nemá moc veliký zkušenosti s kulkami. Potom jsem se s tím svěřila pěti kamarádkám ale ty taky nemají žádný zkušenosti, ale přesto se mi snaží nějak pomoc. Jako takhle já si toho moc vážím, ale pořád nevím jak mu to mám říct. A rodičům se to říct bojím. Možná by mě nechápali nebo by se mi vysmáli nebo by to dokonce řekli tomu klukovi. No a vidíme se jenom jednou týdně. A to přitom bydlíme . minut od sebe a vidíme si do oken. A taky vůbec nevím jak by to vzala jeho rodina a bojím se že by to jeho starší brácha řekl všem komu by to šlo. Už nevím co mám dělat. Někdy jsem naštvaná, někdy smutná a někdy šíleně zamilovaná. Všechno se to ve mě mísí! Potřebuji pomoc!

  Předem díky za odpověď;-)

  holka, 10 let, 3. června

  Ahoj,

  svěřila ses nám s tím, že jsi zamilovaná do jednoho kluka. Běží Ti kolem toho v hlavě spousta otázek a pochybností. Nevíš si rady s tím, jak mu o tom máš říct. Věřím, že pokud zažíváme první (nebo jedno z prvních) zamilování, dovede nám to v hlavě udělat pořádný zmatek. Na jednu stranu to přináší spoustu krásných pocitů, kdy na toho druhého musíme pořád myslet. Na stranu druhou ale taky přichází různé obavy – třeba právě, jak mu o tom povědět, jestli byste našli něco společného, jestli už nemá holku. Píšeš, že se lišíte vzhledově – to mi nepřipadá důležité, když jsou do sebe lidé zamilovaní, tohle většinou nehraje velkou roli. A co se týče koníčků – sice hrajete každý na jiný hudební nástroj, ale pořád je to hudba, co vás baví, to máte společné.
  Myslím si, že teď není třeba dělat si hlavu s tím, co by tomu kdo řekl, ať už Tvoji anebo jeho rodiče. To je předčasné. Důležité je, jak to Ty sama cítíš, jestli bys mu o tom, co k němu cítíš, chtěla povědět. Pokud ano, ale máš strach, mohla bys mu o tom třeba napsat – upřímně, tak, jak to máš. Je moc fajn, že kolem sebe máš kamarádky, který se můžeš svěřovat, to obvykle přináší člověku úlevu.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Holky a láska

  Jak přebrat kluka?

  Dobrý den,
  už jsem se ptala, jak říct klukovi, že se mi líbí. Řekla jsem mu to, poděkoval mi, ale má holku. Jsme na gymplu a keho holka je na naší staré škole a myslím, že jim to neklape. Jak jí ho mám "převést"? Děkuji.
  Fénix

  holka, 11 let, 2. června

  Ahoj Fénix,

  ptáš se, jak "převést" kluka holce, kterou má jiný kluk.

  Oceňujeme, že jsi dostala odvahu a toho kluka oslovila, i když to nedopadlo pro Tebe dobře a zjistila si, že ten kluk má holku. Pokud dobře chápu, chtěla bys té holce jejího kluka přebrat. Rozumím tomu, že se Ti ten kluk líbí a chtěla bys s ním být, ale tady v poradně chceme podporovat férové chování, takže Ti neřekneme, jak ho "převést". Taky si říkám, že kdyby Tě ten kluk chtěl, reagoval by na Tvoje sdělení jinak a snaha ho „převést“ by stejně nepomohla.

  Pokud to tomu klukovi a jeho holce opravdu neklape, může být otázka času, kdy bude "volný" a ty ho můžeš znovu oslovit.

  Přejeme hezké dny,

  Modrá linka

  Holky a láska

  Jak oslovit kluka?

  Ahoj Alíku. Mám ve třídě kluka, který se mi nikdy nelíbil, ale vždycky se mi líbil jeho nejlepší kamarád. Ten kterého nemám moc ráda, to už se mnou párkrát zkoušel (Jestli bych s ním nechodila atd.), ale jak jsem již psala, líbil se mi jeho nejlepší kamarád. No jo, jenomže..nedávno jsem ho odmítla a teď se mi začal líbit, protože se dost změnil. Jak bych se měla v této situaci zachovat?

  holka, 12 let, 2. června

  Ahoj z Modré linky,
  ptáš se nás, jak se zachovat, když se Ti začal líbit kluk, kterého jsi dříve odmítala. Pokud cítíš, že to máš teď jinak, můžeš to zkusit úplně přirozeně. Klidně tomu klukovi v nějaké vhodné chvíli řekni, že se u Tebe něco změnilo a že se Ti líbí. Uvidíš, jak bude reagovat. Přála bych Ti, aby to vyšlo, ale i on má právo se teď rozhodnout.
  Držíme Ti place, aby to vyšlo podle Tvých představ.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Spolužák se líbí mně i mojí kamarádce

  Mám strašlivý problém a už si vážně nevím rady...
  Ve třídě se mi líbí jeden kluk (Marek) ale líbí se i jedné z mích kamarádek...
  A v tom je ten problém...
  Ona se o tom pořád baví a pořád říká že by mu chtěla říct že ho má ráda a že jí je z toho nanic a tak. Ví to o ní už skoro všichni už celkem dlouho.
  A teď k hlavnímu problému. Ona neví že ho mám ráda taky. Ale já to o ní vím-řekla mi to (ale je to na ní i dost vidět). Já mám ale pocit že je správné abych jí řekla že ho mám taky ráda ale je v tom háček. Myslím si že je i taková že by se celé naše přátelství mohlo zničit a nebavila se se mnou. A vlastně všechny moje kámošky ve třídě se s ní taky baví a pak by se se mnou možná bavit přestali protože by mě ta kamarádka za to pomlouvala.

  Pak mě napadla že bych to tomu klukovi (Markovi) měla říct...
  Z očí do očí mu to ve škole říct nemůžu protože kdykoliv jdu za nim tak ta kámoška jde taky...
  No a problém je i v tom že si s ním ale nemůžu psát (má mě bloknutou-kvůli tomu že mu tak kámoška jednou psala přes můj mobil a otravovala ho) takže tato možnost taky padá...(že mu to napíšu)

  A ráda ho nemám jen kvůli vzhledu. Líbí se mi jeho chování, povaha a charakter$>

  (a o tom že ho mám ráda ví jen má BFF nikdo jiný)

  A před kamarádkami ve škole a vlastně všude svoje city k němu skrývám, protože by bylo vidět že ho mám ráda. A to mě taky ničí...

  Co mám tedy dělat? Mám to té kamarádce říct?

  holka, 11 let, 1. června

  Ahoj z Modré linky,

  děkujeme za důvěru, se kterou se nám svěřuješ. Píšeš nám o svém trápení ohledně spolužáka, který se líbí Tobě a zároveň i kamarádce. O tom, že se Marek líbí kamarádce vědí skoro všichni, hodně o tom mluví, naopak o Tvých citech vůči němu ví jen Tvá nejlepší kamarádka. Ptáš se nás, co dělat, jestli to říct dál. Přijde Ti správné, abys jí řekla, že ho máš taky ráda, ale bojíš se, že by to zasáhlo vaše kamarádství a vznikaly by pomluvy. Napadlo Tě taky, že bys to Markovi mohla říct, ale nevíš, jak se k němu dostat, ve škole to nejde a napsat mu nemůžeš. Na spolužákovi se Ti líbí nejen jeho vzhled, ale i povaha, chování.

  Je dobře, že ses svěřila a nezůstáváš na své trápení sama. Přemýšlíš, jak dál postupovat, zdá se, že toho máš hodně ke zvážení. Říkám si, že musí být náročné poslouchat něco o klukovi, kterého máš taky moc ráda od někoho druhého, kdo o něj usiluje. Je mi líto, že se to tak sešlo a situace není podle Tvých představ. Rozumím, že se Ti už nechce skrývat to, že ho máš ráda, může to být dlouhodobě vyčerpávající. Vztahy se rychle vyvíjejí a můžou se měnit, proto uvidíš, jak to celé bude dál. Ty můžeš ze své pozice nějaké věci ovlivnit, ale jsou věci, které ovlivnit nejdou. Je těžké předpovídat, jak bude reagovat spolužák Marek, kdybys mu to řekla. V takových chvílích vždycky trochu riskujeme to, že se to může vyvíjet jinak, než jsme chtěli. Ale některé věci za risk stojí. Je dobré nezapomenout, že na vzájemné poznávání musí mít chuť oba. Ty svou kamarádku znáš dobře a časem Ti bude jasnější, jestli jí to říct, anebo ne, stejně tak u Marka. Poznáš třeba i vhodný moment, klid a fajn místo na povídání. Chtěla bych Tě podpořit, ať v tomto nezapomínáš na sebe a pokud Ti přijde, že by Ti ulevilo povědět to jednomu nebo druhému, tak to můžeš kdykoliv udělat. Je normální, že se Ti někdo líbí a zároveň se líbí i někomu dalšímu, to může znamenat, že je to opravdu fajn člověk. Zažívá to spousta Tvých vrstevníků a měli by mít pochopení i pro tuto situaci. Může být úlevné znovu si o tom promluvit s Tvou nejlepší kamarádkou anebo někým dalším, ke komu máš důvěru. Přála bych Ti taky, aby sis vzala víc času pro sebe a pro to, co máš a děláš ráda. Spousta věcí nám může být jasnější, když je na chvíli necháme uležet a věnujeme se něčemu jinému. Jsme tu pro Tebe na Modré lince (https://www.modralinka.cz/), anebo non-stop na Lince bezpečí (https://www.linkabezpeci.cz/), kde se můžeš podrobněji svěřit. Držíme palce, ať se to vyvíjí nejlépe, jak může.

  Hezké jarní dny přeje
  Modrá linka

  Holky a láska

  Říct mu, že s ním chci být?

  Ahoj poradno,
  Myslím, že v únoru nebo v lednu jsem sem psala, jak mi nadával spolužák. Kvůli tomu že jsem řekla o jeho vztahu s jednou holkou. No, dneska ve škole jsem si to s ním vyříkala. A řekla jsem mu, jak to bylo. On mi odpustil. Řekl, že to je vpohodě. Prostě vyjádřila jsem mu všechny emoce. No, ale ta holka jak nám zkazila kamarádství, tak ona ho miluje a on ji asi taky. Mně to strašně raní, protože ho taky mám ráda... a nevím, jak mu to mám říct, protože oni dva spolu jakoby chodí. Jen to není vztah, ale jen začátek vztahu. Já jim ho nechci překazit, jenže ten kluk se mi líbí a já bych s ním chtěla chodit, ale nevím jak mám udělat první krok. Strašně se bojím že pokud nezačnu něco dělat že spolu skončí. Já jim to přeji samodrejmě, jen prostě nejsou ve vztahu a já bych ho chtěla. Jenže nevím jak udělat aby si mě všiml. Přemýšlela jsem, že mu to řeknu, jenže se mi zdá blbý když jsme se teprve usmířili.

  holka, 12 let, 31. května

  Ahoj z Modré linky,

  je prima, že jste se s kamarádem usmířili. Zároveň Tě ale trápí, že začíná chodit s jinou holkou, když Ty ho máš ráda. Tomu rozumím. Přemýšlíš, že bys mu řekla, co k němu cítíš, je Ti to ale „blbý“, když jste se teprve usmířili. Jestliže kamarádovi řekneš, co k němu cítíš, může se on rozhodovat, jestli chce být raději s Tebou nebo s tou druhou holkou. Když mu o svých pocitech neřekneš a on nebude vědět, že bys s ním chtěla chodit, je pravděpodobné, že bude pokračovat ve vztahu, který právě začíná. Na druhou stranu by se mohlo stát i to, že bude chtít pokračovat ve vztahu s tou druhou holkou, i když mu to řekneš. Pokud by se to stalo, není jiná možnost, než to respektovat. Zároveň bys ale alespoň věděla na čem jsi a mohla se dívat kolem sebe, jestli ve svém okolí třeba nemáš i jiného kluka, se kterým by ti mohlo být dobře.

  Přejeme Ti hezké, slunečné dny
  Modrá linka

  Holky a láska

  Zamilovanost

  Ahojky poradno.....mám takový problém se kterým si sama nedokážu poradit... Začnu už úplně od začátku.
  Máme ve třídě jednoho kluka který si mi vždycky líbil už asi ve třetí třídě,ale nikde jsem do něj nebyla zamilovaná.V pátý třídě jsem ho měla ráda...A on se semnou docela bavil takže to bylo dobrý chodili jsme v létě na koupák a tam mi řekl že mě miluje já byla hrozně překvapená a nedokázala mu nic odpovědět i když jsem ho měla ráda,asi tři dny jsme si psali a já ho odmítla.I když mi to bylo líto,tak si myslím že ještě jsem měla chvíli čas mít klula.Hodně mě to mrzelo asi ještě 3 měsíce potom (už jsme byli v 6 třídě),v šestý třídě o vánocích jsem zjistila že se zamiloval do mojí nejlepší kamarádky to mě hrozně štvalo ale odmítla ho.... tancuju a tak chodím do ťelky na tréningy přišly tam nějaký nový holky a ta jedna byla stejně stará jako já,po nějaký chvíli co tam chodili tak za tělocvičnu začla chodit tam kluk co se mi líbil (jmenuje se Tomáš) vždy když jsem skončili tak šel za tou holkou po chvíli jsme zjistila že spolu chodí... Byla jsem strašně smutná a tu holku jsem nenáviděla!Pak byly prázdniny a já šla do 7 třídy do školy jsem skoro vůbec nechodila až teď po 7 měsících na pustili do Školy...A já se do Tomáše zamiloval ale je to úplně neco jiného než předtím, ještě něco takovýho se mi nikdy nestalo.... Hodně často se mi stane že omylem asi na dve sekundy s ním navážu oční kontakt ale vždy uhnu pohledem,docela si mě teď začal všímat,když jsme u něho stala tak si hrál s mými vlasy, když jsme u něj bllízko tak třeba do mě ťukne a když se podívám tak dělá že nic... Myslíte že se mu aspoň trošku líbím??A co mě nejvíc trápí tak nevím jestli není nějak špatný mít ve třinácti prvního kluka?Fakt si s tímhle nevím rady. Hrozně se těším do školy až ho uvidím...to se mi fakt nikdy nestalo.A ještě bych se chtěla zeptat nevíte nějakou radu jak se mu zalíbit? Předem moc děkuju za odpověď ☺️

  holka, 13 let, 30. května

  Ahoj,

  svěřila ses nám s tím, jak to bylo a je s klukem, se kterým spolu máte delší historii. V minulosti se Ti líbil, v jednu chvíli jsi ho odmítla, protože ses ještě necítila na to s někým chodit. Tomáš potom v průběhu času projevoval zájem i o další holky. Teď máš pocit, že si Tě začal hodně všímat. Moc se na něj těšíš, zamilovala ses do něj, najednou je to jiné než dřív. Umím si představit, že taková zamilovanost přináší moc hezké pocity, ale zároveň možná i obavy, o kterých píšeš. Třeba právě otázky, jako: Líbím se mu? Není na prvního kluka moc brzy? Jak to udělat, abych se mu líbila?
  Tomáše neznám a druhému člověku do hlavy nikdy úplně nevidíme, proto Ti nedokážu dát odpověď na to, co k Tobě cítí. Připadá mi úplně v pořádku, pokud se rozhodneš mu povědět o tom, co k němu cítíš, nebo mu dát nějak najevo, že se Ti líbí. Stejně tak je úplně O.K. dát svým pocitům po návratu do školy ještě nějaký čas, sledovat, jak se vyvíjí, a užívat si chvíle, kdy můžete být spolu. Chtěla bych Tě podpořit, aby u toho vycházela hlavně z toho, jak to Ty sama cítíš. Těžko se odpovídá také na otázku, jak se druhému zalíbit, na to neexistuje univerzální poučka. Řekla bych, že nejdůležitější je být sama sebou, říkat a chovat se podle toho, co si Ty sama myslíš. Pokud se člověk snaží do něčeho stylizovat anebo příliš přemýšlí nad tím, jak by se měl zachovat, aby se druhému zalíbil, většinou to působí nepřirozeně.

  Ptáš se, jestli není nějak špatné mít ve 13 letech prvního kluka. Opět, ani tady na to neexistuje jasné pravidlo. Pokud si s někým dobře rozumíš a fyzicky se Ti líbí, je normální a v pořádku, když s ním budeš trávit čas (to ve 13 letech není nic neobvyklého). Zároveň je úplně v pohodě, pokud se na to ještě necítíš, není potřeba na sebe nějak tlačit. Je důležité pamatovat taky na to, že jakékoliv sexuální aktivity jsou do 15 let zákonem zakázané. V tomhle ohledu není opravdu kam spěchat.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Holky a láska

  Intenzivně zamilovaná

  Ahoj vím že sem píšu často ale mě tahle věc hodně trápí a nevím co s tím mám dělat. No jde o to Chodím do skauta a o prázdninách k nám do oddílu přišel nový kluk a přišel se starším bratrem. Já jsem se do toho mladšího zamilovala. Je mu 12 let má podobné zájmy je hrozně milý, kamarádský, slušný, má podobné zájmy, je chytrý... Přijde mi že jsem potkala kluka svých snů. Podle mě je úplně dokonalý. Moje kamarádka je do něj taky zamilovaná. Od té doby co to zjistila jak je to z mé strany, tak se hrozně naštvala a přestala se se mnou bavit. Je na mě naštvaná a je často smutná protože si myslí že u něj nemá šanci. A taky říká že nemám právo být do něj zamilovaná. ( Což je blbost.) Ona na něj pořád dělá dojem. Pořád se okolo něj točí, hází s vlasy, okusuje si spodní ret( protože jí to připadá strašně cool), a taky nosí hodně vyzývavé oblečení mě tohle všechno štve protože vůbec nemám ráda flirt a tenhle způsob dělání dojmu. Ona se s ním pořád snaží bavit. Jenže jeho to nezajímá ta holka ho strašně otravuje a on jí nemá vůbec rád. Moje sestra je zamilovaná do jeho staršího bratra. Ten je hodně oblíbený. Spoustu holek je do něj zamilovaných kolem 12 možná i víc teď jsem se více nedopočítala, prostě je to hrozně moc. No a moje sestra (11) je z toho hrozně smutná. Sice v tom nikoho neomezuje ale je jí to hrozně líto. Neví co má dělat protože si připadá hnusná a hloupá a nezajímavá. Sestra mi to říkala. A já se cítím podobně. Do toho mladšího jsou zamilované tři holky a mě přijde že nemám šanci. Jsem hloupá hnusná a tak. Ono to asi není pravda ale když si na něj vzpomenu tak to tak cítím. I když s ním mám hodně společných témat tak se s ním nedokážu začít bavit. Moc mě to trápí protože se s ním chci bavit chci ho lépe poznat a chci být jeho kamarádka. Ale nevím jak se s ním skamarádit protože nechci být vlezlá ani nechci aby poznal co k němu cítím. Nevím jak mám sebrat odvahu. Moje sestra se s ním norm baví a mě je líto že já ne. Pořád na něj myslím. Nedokážu přestat. Dokážu se půl hodiny dívat na jeho fotku a nic u toho nedělat. Jsem schopná jen tak ležet v posteli dost dlouho a přemýšlet o něm. Je to plýtvání časem ale já to nedokážu nedělat. Dřív jsem do něj nebyla zamilovaná tolik. Říká se že zamilovanost časem odezní ale mě přijde že u mě mohutně nabírá na síle. Nevím jak to zamilovanost zmírnit. Totiž mě je to spíše na obtíž. Myslím na něj neustále. Třeba si na něj vzpomenu ve škole o hodinu a pak zírám do stropu a vůbec nedávám pozor. Kvůli tomu mám špatné známky protože vůbec nevím o co v hodině jde. Jak se mám soustředit a nemyslet místo toho na něj? Taky se mi stalo že jsem psala test a v půlce testu jsem si na něj vzpomněla a úplně jsem zapomněla že píšu test. Neměla jsem ho hotový a dostala jsem za čtyři. Jsem na sebe fakt naštvaná. Jsem smutná že o mě nemá zájem. Občas kvůli tomu po večerech brečím protože fakt nevím co s tím jsem z toho zoufalá. A ještě něco: u nás ve škole se teď do sebe navzájem zamilovali jeden kluk a holka a mají spolu skvělý vztah pořád se spolu baví chodí spolu. Já bych chtěla něco podobného s tím klukem ze skauta. Závidím jím. Myslím že bych jim to měla přát ale to nedokážu. Achjo. Jsem sice na takovéhle vztahy ještě malá ale už teď bych chtěla kluka a hrozně mě to trápí. Omlouvám se že jsem se tolik rozepsala ale mě to pomáhá. Děkuji 💖💓

  holka, 13 let, 26. května

  Ahoj,

  píšeš nám o zamilování a láskách, píšeš o klukovi ze skauta a jeho bratrovi, o sobě, kamarádce a sestře i jednom páru, který ve škole máte. Tvoje zamilování je hodně silné, někdy Ti brání i v tom, abys plnila svoje povinnosti, chtěla bys "zamilovanost zmírnit", ale také bys moc stála o to, abys s klukem svých snů chodila.

  Když si čtu, co jsi napsala, říkám si, že jsi citu a touhy po vztahu opravdu plná. O klukovi ze skauta píšeš moc pěkně, je vidět, že ho bereš opravdu jako kluka svých snů. Říkám si, že není vůbec špatné si zamilování užít, ale také se snažit o to, aby tím Tvůj život nebyl změněn k horšímu. Klidně si řekni, že třeba hodinu budeš věnovat v myšlenkách nebo nějaké činnosti tomu klukovi (prohlížení fotek, psaní dopisu "jen jako", přemýšlení "co by kdyby", snění a třeba i pláči, to k tomu patří). Byl by to takový čas pro užití a prožití si toho silného citu, který máš. Když to takto intenzivně prožiješ, budeš lépe připravena k jiným činnostem. Samozřejmě, že si na něj i tak vzpomeneš, ale řekni si, že jak myšlenka přišla, tak zase odejde, udělej třeba nějaký rituál, třeba si nakresli srdíčko nebo pošli vzdušnou pusu (nebo cokoliv jiného), a zase můžeš dělat to, co je potřeba. Zamilování je krásný cit a to všechno, co píšeš, k tomu patří. Můžeš taky číst zamilované knížky, dívat se na zamilované filmy, a prožít tak svoje zamilování v jejich ději.

  Píšeš o své kamarádce, která se snaží s tím klukem flirtovat a dokonce Ti říká, že nemáš právo být do toho kluka zamilovaná. Samozřejmě, že to právo máš, a ona má stejné právo, i právo flirtovat s tím klukem. Je jen na něm, jak on se k tomu postaví.

  Když budeš chtít, můžeš tomu klukovi ukázat, že o něj stojíš - třeba pohledy, úsměvy, normálně si s ním povídat nebo třeba dělat společně nějakou činnost, kterou ve skautu děláte. Když budeš chtít, můžeš mu říct, že je fajn, ocenit ho za něco, sledovat jeho reakce, třeba později zkusit říct nebo udělat něco víc.

  Můžeš si zkusit taky psát deník, ve kterém se můžeš rozepsat a vypsat ze svých citů, to také hodně pomáhá, a pomáhá určitě také sdílení - se sestrou, kamarádkami apod.

  Přejeme hezké zamilované jaro,

  Modrá linka

  Holky a láska

  Je legální ležet s holkou v objetí?

  Dobrý den. Kdybych ležel s o kousek mladší holkou v objetí na posteli, oblečení, je to legální??

  kluk, 14 let, 27. května

  Ahoj,
  bohužel nikdo z odborníků, kteří odpovídají v poradně, není právník, takže ti mohu odpovědět jen s použitím „selského rozumu.“

  Našla jsem, že trestní zákoník v § 187 pojednává o trestném činu pohlavní zneužití. Toto ustanovení má chránit nezletilé, tedy děti ve věku do patnácti let, před negativními důsledky předčasných sexuálních aktivit. Samozřejmě jsou v tom zahrnuty veškeré intimní aktivity, které vedou k pohlavnímu uspokojení. O pohlavním zneužití ale hovoříme i v případech, kdy pachatel přiměje oběť k tomu, že ta manipuluje s jeho pohlavními orgány, masturbuje, nebo je oběť přítomna masturbaci pachatele, ale i osahávání na místech intimní oblasti.

  Pokud byste tedy pouze leželi oblečení v objetí a neosahávali se apod., mělo by to být nejspíš v pořádku. Doporučuji však takové aktivity velmi zvážit, protože ona hranice může být velice tenká a situace se snadno může zvrtnout.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  LGBT

  Zdravím všechny,
  Jen bych se chtěla zeptat jak se mám chovat nebo co mám dělat když moje kamarádka mi řekla, že je na holky... takhle já podporuji lgbt komunitu, ale nikdy jsem se s tím nesetkala... až na mého strejdu, ale ten je gay a ne lesba :-/ takže nevím jak se k ní mám chovat a co dělat v určitých situacích jako např. Když se mě zeptá jestli s ní budu chodit... nechci jí ublížit pokud se mě někdy zeptá... vždyť jsme bff, ale já jsem na kluky... je to pro mě velká neznámá. Takže by se mi nějaká ta rada hodila! Děkuji předem za všechny odpovědi;-)

  holka, 13 let, 20. května

  Ahoj,

  ptáš se nás, jak se zachovat, když se Ti Tvoje kamarádka svěřila s tím, že je na holky. Chápu, že je to pro Tebe něco nového, s čím si nevíš rady, to je pochopitelné. Myslím si, že nejdůležitější je to, být pro ni tou stejnou kamarádkou, jako jsi byla dosud. Je v pohodě třeba s ní i přímo mluvit o tom, že jsou věci, se kterými si ohledně její sexuální orientace nevíš rady a které jsou pro Tebe velkou neznámou. Píšeš, že jste bff, podle toho předpokládám, že se máte rády a navzájem si i věříte. V takovém přátelství je obvykle ok promluvit si o tom, co každá z Vás prožívá, zeptat se jedna druhé na to, co vám není jasné.
  Stejně tak, pokud by se Tě zeptala, jestli s ní nechceš chodit, je v pořádku upřímně jí říct, že jsi na kluky a holky Tě nepřitahují. Rozumím, že bys tím kamarádce nechtěla ublížit, můžeš jí to povědět citlivě. Nicméně to, jakou máme sexuální orientaci my sami nedokážeme ovlivnit nebo nějak změnit. Je proto úplně přirozené, že kamarádčiny city neopětuješ. Kdybys chtěla, můžeš kamarádce doporučit projekt S barvou ven, který se věnuje tématům kolem LGBT s různými věcmi související s homosexualitou. Tady je odkaz: https://www.sbarvouven.cz/.

  Zdraví

  Modrá linka

  Holky a láska

  Ahoj,
  Chtěla bych se začít bavit s klukem, co se mi líbí, ale nevím jak. Když jsme byli menší tak jsme byli kamarádi, ale já potom začala být líná chodit ven, a tak jsme se nějak přestali bavit. Máme stejnou cestu ráno i odpoledne na autobus do školy, ale já neumím začít konverzaci a navíc tam jsou moje kamarádky, se kterýma se tam vždycky bavím. Máme stejný počet hodin ve škole i když je o rok starší, ale to znamená, že po cestě na autobus tam vždycky budou lidi z mý třídy. Mám problém s mluvením naživo, tak jsem mu zkoušela napsat přes různé sociální sítě, ale on je vůbec nepoužívá. On často chodí ven, ale jenom s jeho kamarády, a na opak já nechodím ven vůbec, protože nevím s kým bych ven šla a přijde mi divné tam jít jen tak sama. Zároveň ale příští rok jde na střední, takže bych ho vídala o dost míň, takže se kvůli tomu trochu stresuju. Nevím co bych měla dělat a jak s ním začít mluvit.

  holka, 14 let, 23. května

  Milá pisatelko,
  Popisuješ to, že nevíš, jak začít konverzaci s klukem, který se ti líbí. Toho kluka znáš od dětství ale teď jste se dlouho spolu nebavili a tak nevíš jak začít. Myslím si, že je to hodně rozšířené téma, o čem zde píšeš a je dost možné, že i ten kluk to může prožívat podobně. Je to úplně normální, mít strach nebo se stydět v takových situacích. Ale to víš, že ten první krok je potřeba udělat. Můžeš si třeba připomenout ty chvíle, kdy jste se s tím klukem spolu běžně bavili. Vzpomeň si na to, jak přirozeně a uvolněně ses nejspíš cítila v kontaktu s ním. A zkus si představit, že je to opět to samé, že navazuješ na to, jaké to bylo před tím. To ti pomůže se trochu uvolnit. Pak si také můžeš víc uvědomit, čeho se vlastně bojíš? Co to je? To víš, že strach je pochopitelný a normální. Jenom jsou různé druhy strachu a je dobré si co nejlépe uvědomit, co v tobě představa, že oslovíš tohoto kluka vyvolává. Je to třeba strach z toho, že se nebude chtít bavit on? Nebo, že nebudeš vědět ty jak dál s ním mluvit? Bojíš se třeba toho, že on uvidí ten tvůj zájem o něj? Nebo, že to budou komentovat tvé kamarádky, které to uvidí? Zkus si prostě ujasnit sama v sobě z čeho nejvíc prožíváš tu nejistotu a vytvořit si ve svých představách takový co nejlépe možný scénář, který ti v tom pomůže. Třeba vymyslet jak to udělat, abys šla zrovna sama a ne s kamarádkami. Můžeš si připravit témata, o kterých bys s ním mohla mluvit. Něco jsi mu psala na ty sociální sítě. Tak můžeš podobné téma použít i v tom hovoru. A také si prostě řekni, že ti nebude vadit, když on v konverzaci pokračovat nebude. Zkusila jsi to a no a co. Příště to zkusíš s někým jiným, není to jediný kluk na světě, i když se ti teď líbí. To ti pomůže k tomu přistupovat s větší lehkostí a klidem. Prostě vezmi to jako hru, půjde to, tak dobře, nepůjde to, tak se nic neděje. Řekni si, že to zkusíš ale nebudeš brát tak vážně. Vytvoř si k tomu nadhled a odstup. Budeš pak méně v napětí a třeba ti to přijde celé snažší. A vždy si řekni, že podobných pocitů v začátcích kontaktu s opačným pohlavím prožívá spoustu dívek i kluků a že to prostě patří k tomu a je to úplně normální. A jestli máš nějakou svou dobrou kamarádku, které věříš, tak se jí s tím můžeš svěřit. Můžeš jí požádat o její radu, co by dělala na tvém místě. Přátelská podpora ti v tom dá třeba víc odvahy.
  Tak ti držím palce ať se ti to podaří a ty v co nejbližší době toho kluka oslovíš,
  Poradce Centra Locika

  Holky a láska

  Dobrý den / ahoj,
  Zamilovali jsme se do sebe s jedním klukem, ale on začal chodit do školy, a já ne, Navíc, jde na jiný druhý stupeň.( U nás je jen první) Psala jsem mu na M.S. Teamsy, kde jsme spolu byli v kontaktu. Moje zprávy ale ignoruje, a navíc, si dal stav jako offline a to i když byl online. Nevím jestli má M. S. Teamsy odinstalovaný, nebo tam chodí a tváří se jako offline. Nevím, kam mu napsat, protože číslo mi na sebe nedal. Ani nevím kde bydlí, a navíc, až půjde na jinou školu, nebudeme si moct spolu psát ani povídat. A ještě jako naschvál, jsem zapoměla heslo od svého školního emailu kde jsem na něj měla e-mail. Nevím ani kde bydlí abych mu tam dala dopis. Možná by ještě šlo poslat mu dopis po nějakém spolužákovi, ale mám strach že by si ho přečetl a rozkecal to všude. Opravdu nevím jak mu napsat. Občas by jsme se mohli vidět v autobuse. A právě čekám na šanci, kdy ho uvidím. Mám strach, že pro něj ale začne jezdit máma a my už se nepotkáme. Učitelé totiž vystopovali, že si s ním v chatu na M. S. Teams posílám srdíčka, a řekli to jeho mámě která pracuje v obchodě. Ta mu každý den kontrolovala mobil. Nevím jestli i teď. Je o rok starší než já. Moji rodiče, kdyby to věděli, tak by mi to nedovolili. Nevím proč jsme se zamilovali zrovna my. Jsme totiž úplný rozdíl. On má ve škole špatné známky, mluví sprostě a zlobí. Já, mám ve škole dobré známky, sprostě nemluvím, a snažím se nezlobit. Když jsme si psali, napsala jsem mu, jestli s tím nechce něco dělat. Odepsal že ano, že kvůli mě jo. Od té doby jsme se neviděli, a nevím jestli to dodržel, Jde ale vidět že mě miluje.

  A úplně poslední problém je, že ve třídě mě miluje ( tajně) docela dost kluků. Někteří už se o mě porvali. Kdybych dala najevo, s kým chodím, myslím, že by ho i zbili. A to jenom kvůli mě. Někdy mám chuť spáchat sebevraždu, aby kvůli mě nebyli problémy.
  Nevím co mám dělat, prosím poraďte.
  M

  holka, 11 let, 24. května

  Ahoj,
  někdy se do sebe zamilují lidí, kteří jsou opravdu každý jiný. Možná znáš rčení protiklady se přitahují. To je přesně o tom. Vidím, že jsi našla spoustu možností, jak se s tím klukem spojit. Možná teď zkus dát šanci ty jemu, aby se s tebou spojil. Třeba se mu podaří najít způsob, jak tě kontaktovat. Psala si, že by ti rodiče nedovolili s ním chodit. Zkus si s nimi promluvit o tom, co si myslí o chození a o lásce. Nemusíš mluvit o tomhle konkrétním klukovi, ale je fajn vědět, jak to rodiče mají.
  To, že se líbíš hodně klukům a že kvůli tobě někteří i porvali není tvoje vina. Sebevražda opravdu není řešením takové situace. Kluci mají i jiné důvody, proč se prát. Pokud se kluci zase budou rvát, řekněte to učiteli, ať zabrání tomu, aby si kluci ublížili nebo něco rozbili.
  Měj se krásně,
  Péťa