Poradna: Alík radí dětem

Moje tělo - kluci

Ahoj, Chtěl bych se zeptat od kolikati let budu mít spermie, a napište mi prosím jak to poznám. Děkuji za odpověď :-)

David, 12 let, 9. listopadu 2018

Ahoj,
spermie se začínají tvořit v pubertě. Vzhledem k tomu, že nástup puberty je velmi individuální záležitostí, nelze přesně říci, od kolika let se spermie utvoří, ale obecně to bývá kolem třináctého a čtrnáctého roku. Jejich přítomnost nijak nepoznáš, lze ji odhadovat podle dalších znaků puberty, jako je například pubického ochlupení, mutování atd. Nicméně popravdě si nedokáži představit, proč by pro tebe mělo být důležité zjistit v konkrétní okamžik, zda se ti spermie už začaly tvořit či nikoli. Spermie potřebuješ v případě, že chceš zplodit dítě, což v průběhu puberty nepředpokládám.
Měj se hezky!
Bára

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku a spol.
Mam takový problém a strašně se bojím jestli nejsem nějaký který se špatně vyvíjí ale vždy když masturbuji a dojde k vyvrcholení tak se nic nestane jenom mám takový divný prijemno nepříjemný pocit ale ejakulat prostě nevyteče.
Předem děkuji za odpověď kluk, 12 let

kluk, 12 let, 11. prosince

Ahoj,
nemusíš se vůbec ničeho obávat. K první ejakulaci dochází u většiny chlapců mezi dvanáctým a čtrnáctým rokem. Je to součást dospívání a ejakulace se dostavuje tehdy, když je tělo chlapce připraveno. Ve tvém věku je naprosto normální, že k ejakulaci ještě nedochází a nemusíš se tím znepokojovat. Až přijde ten správný čas, určitě tvé tělo zareaguje správně.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj, mám takový dotaz když masturbuji a dojde k ''vyvrcholení'' tak ještě chvíli potom vytékají kapky ejakulátu jestli tomu tak můžu říkat, můžete mi prosím nějak poradit, nebo říct co to je?
Předem děkuji za odpověď

kluk, 13 let, 9. prosince

Ahoj,
myslím, že sis odpověděl sám. To, co vytéká po vyvrcholení, je skutečně ejakulát. Je to zcela normální a naopak nenormální by bylo, kdyby k tomu nedocházelo. Předpokládám, že už jste ve škole v přírodopisu probírali, že součástí ejakulátu u dospělých mužů jsou spermie, které jsou nezbytné k tomu, abys jednou mohl mít děti. Nemusíš se tím tedy nijak zneklidňovat.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Škodí nějak křupání prstů, krku a ostatních kloubů? Moc by mě to zajímalo, protože táta mi říká ať to nedělám.
Předem vám moc děkuji za odpověď, vždy vím na koho se obrátit když mám problém

kluk, 13 let, 27. listopadu

Ahoj,
křupnutí vzniká jako následek uvedení kloubů do krajního ohnutí. Vznikne podtlak, který se projeví zvukem při pohybu zpět. Tvrzení, že křupání klouby vede v dlouhodobém důsledku k artróze, nebo třesu rukou, je staré už několik desítek let. Ať je ale jeho původ jakýkoli, nezakládá se na pravdě a vědci potvrdili, že křupání klouby nemá žádné zdravotní následky. Nicméně možná je tvému tátovi tento zvuk nepříjemný a asi se shodneme, že ve společnosti ostatních lidí by sis měl skutečně křupání odpustit. Ze zdravotního hlediska se ovšem nemusíš obávat.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj aliku, mám takový problém s mým přirozením. Poslední dobou mě hodně píchá úplně náhodě třeba ve škole. Myslíš že to může být z časté masturbace? A pokud jo, mám přestat honit?

kluk, 13 let, 19. listopadu

Ahoj,
ačkoli nikdo na světě nedokáže určit diagnózu na dálku a online, jsem si naprosto jistá, že tvé problémy nemají s masturbací žádnou souvislost a klidně se jí můžeš věnovat dál. Spíš bych si dovolila „vsadit“ na nějaký urologický problém, ale je to pouze laický odhad. Pokud budou tvé problémy pokračovat, je nutné, aby ses objednal k lékaři, který tě kvalifikovaně vyšetří a zjistí, co je příčinou tvých obtíží.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Zdravím všechny z poradny,
chtěl bych se zeptat, jestli je normální, že po masturbaci vypouštím sperma po celou dobu erekce, dokud se zase můj penis nevrátí do normálního stavu. Příjde mi to divné a nevím, jestli to je tak v pořádku, protože takhle to někdy trvá i třeba 10 minut. Taky bych se chtěl zeptat jestli po masturbaci ve vaně a následném vypuštění vany, bych měl vanu z hygienických důvodů i mýt, nebo jestli je to zbytečné. Předem díky

kluk, 12 let, 9. listopadu

Ahoj,
dovolila bych si pochybovat o tom, že ejakuluješ deset minut, protože dle mého názoru bys v takovém případě byl světovým unikátem. Před ejakulací někdy můžeš zaznamenat výskyt takzvané preejakulační tekutiny, což je čirá tekutina vylučovaná nějakou dobu předtím, než muž dosáhne vyvrcholení. Troufla bych si říci, že jsi ji pravděpodobně zaměnil za ejakulaci.
Co se týká umytí vany po masturbaci, rozhodně bych ho doporučovala. Respektive připadá mi normální umýt vanu po každém koupání a pokud ve vaně masturbuješ, jeví se mi to ještě případnější.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj, chci se zeptat, obyčejně masturbuji, ale někteří spolužáci si myslí že jsem ÚCHYL, znám pár lidí co si masturbují a rozhodně se za to nestydí, co si o tom myslíte? Předem děkuji za odpověď.

kluk, 12 let, 28. října

Ahoj,

masturbace je přirozená a v pořádku, není potřeba se za ni stydět. Je to aktivita, která by měla zůstávat v soukromí, a není třeba o ní také přehnaně mluvit na veřejnosti - pak se člověk vyhne případným odsuzujícím hodnocením a nálepkám.

Pokud Ti spolužáci říkají, že jsi úchyl, klidně jim řekni, že jim do Tebe a Tvého chování v soukromí nic není, a dál si jich nemusíš všímat. Pokud máš někoho ze spolužáků, kdo stojí při Tobě, může se Tě zastat. Kdybys měl pocit, že Tě spolužáci až šikanují, můžeš se obrátit na školního psychologa, výchovného poradce, třídního učitele apod.

Měj se co nejlépe,

Modrá linka

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku

Začnu z příma mám na penisu bílé vřídky (něco jako akné) pokoušel jsem to vymačknout a šlo to vylezla z toho bílá "věc" bojím se co to je. Nemám to jako na jednom místě ale na celém penisu a i na pytliku. (asi 100 a vic)

Asi předpokládám že řeknete že se to na dálku nedá říct a že mám zajít k doktorovi.
Předem děkuji za odpověď

kluk, 13 let, 22. října

Ahoj,
ano, předpokládáš zcela správně. Samozřejmě rozumím tomu, že máš obavy z případných zdravotních komplikací a stejně tak bychom ti pochopitelně rádi pomohli. Bylo by moc fajn, kdybychom dokázali zadat tvé (nebo číkoli) zdravotní příznaky do nějakého speciálního programu a on by okamžitě „vyplivl“ spolehlivou diagnózu i s možností léčby. My bychom jeho závěry jen přepsali do poradny a všichni by byli spokojení. Ale asi rozumíš tomu, že by to bylo nejen nezodpovědné, ale i nebezpečné. Přirozeně ti mohu napsat, že se pravděpodobně jedná jen o nějaký kožní problém, který může mít souvislost s hormonálními výkyvy spojenými s dospíváním, ale co když se jedná o něco jiného? Něco, co potřebuje důkladnější léčbu? Chtěl bys, aby se léčba zanedbala a tvůj problém se třeba tak ještě víc zkomplikoval? Sám proto jistě uznáš, že ti bohužel ani já, ani nikdo z mých kolegů, nemůže poradit nic jiného, než aby ses objednal na lékařskou prohlídku a nechal se kvalifikovaně vyšetřit.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj!
Mám jeden problém. Na lavej nohe pri nechtu palca sa mi zapálilo nechtové lôžko (aspoň myslím že to mám zapalené). Moje lôžko vylučuje nejakú divnú bielu alebo občas priesvitnú tekutinu. Všetko to začalo tak že som si tam s prstom rýpol. Mal som tam otvorenú ranu a keď tá rana bola otvorená tak sa mi tam asi niečo dostalo. Potom mi to opuchlo. Uz to mám týždeň takto opuchnuté. Každý deň si to s dezinfekčním vydezifikujem. Prosím poraďte mi čo mám robiť, rodičom to nechcem povedať pretože by to asi začalo fackou (pretože ja si na rukách okusujem nechty). Je aj nejaký spôsob ako by som to mohol sám vyriešiť? A ešte sa chcem opýtať, pomôže mi na zmenšenie opuchu Fenistil? Ďakujem za odpoveď
S pozdravom, anonymus.

kluk, 12 let, 21. října

Ahoj,
podle tvého popisu je zřejmé, že jsi „chytil“ do prstu nějakou infekci a na to ti rozhodně Fenistil nepomůže. Je naprosto nutné, abys to řekl svým rodičům (určitě se nemusíš bát, že by se na tebe zlobili, už proto, že nehty na nohou si zcela jistě nekoušeš), kteří posoudí, jestli je potřeba návštěva lékaře. Čím déle budeš účinnou léčbu odkládat, tím horší to bude a můžeš si „zadělat“ na obrovské komplikace.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku a spol!

Když masturbuju tak to dělám až dokuď mi z toho nevyteče taková bílá tekutina znamená to že je to orgasmus? A můžu to utřít do kapesník?

Předem díky za odpověď.

kluk, 12 let, 20. října

Ahoj,
přesně tak. To, co popisuješ, je ejakulace, která doprovází vyvrcholení u chlapců. Časem bude tento ejakulát obsahovat spermie a až budeš dospělý a rozhodneš se mít rodinu, právě prostřednictvím tohoto ejakulátu (respektive spermií) oplodníš svou partnerku. Přirozeně je možné po vyvrcholení utřít ejakulát papírovým kapesníkem, umýt ho ve sprše, nebo cokoli uznáš za vhodné.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Je častá masturbace škodlivá?

fantomas, 14 let, 16. října

Ahoj,
ne není. Masturbovat můžeš tak často, jak chceš a jak je ti to příjemné bez jakýchkoli zdravotních následků.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj všichni chtěl bych se zeptat na jednu věc.
Vím že jedno varle má být níže, ale já mám i jedno o trochu menší než to druhé.
Je to od začátku puberty. Je to normální?

kluk, 13 let, 15. října

Ahoj,
varlata bývají asymetrická, jak co se týká jejich uložení, tak co se týká jejich velikosti. Otázkou samozřejmě je, o jak velký rozdíl ve velikosti se jedná - a to bohužel po internetu opravdu posoudit nelze. Bylo by proto určitě lepší, aby ses se svými pochybnostmi svěřil svému pediatrovi (třeba na preventivní prohlídce), který tě prohlédne a budeš mít jistotu, že je všechno v pořádku.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj, chtěl bych začít posilovat.
Jenže aby to bylo nějak vidět (hlavně na břiše), říká se, že musí být jen nízké procento tuku - asi kolem 8%. Neznáte nějakou spolehlivou kalkulačku tuku zdarma? Na jedné se mi totiž ukazuje, že mám 14% tuku (tady: chci-zhubnout.eu/kalkulacka-na-vypocet-telesneho-tuku/)
což mi přijde jako reálné číslo. Na jiné ale vidím čislo 29% (zde: fityou.cz/kalkulacky/telesny-tuk/
) což je extrémně moc a vzhledem k tomu, že mám BMI 21,7 je to asi i nereálné. Obvod pasumám 96 což je nadprůměr Dále mám hodnotu ABSI - nějaké zdravotní riziko 0.09 a to také je vzhledem k průměru 0.077 v mé kategorii nadprůměr. Takže bych se chtěl zeptat,

  1. Kde najdu spolehlivou kalkulačku pro změření obsahu tuku v těle
  2. Jak a jak ho mám snížit, než začnu posilovat, pokud mám těch 14 nabo 16 alespoň na tak 9 %.
  3. Jestli musím mít nějakou dietu, aby svaly byly vidět - třeba kolik denně musím sníst gramů bílkovin apod.
Děkuji
kluk, 16 let, 16. září

Ahoj,

posilování je určitě spolu s jinými aktivitami dobrým způsobem, jak pracovat na své zdatnosti a kondici! Protože ale ještě stále rosteš, neměl bys zvedat příliš vysoké váhy - a bylo by také dobré se poradit s někým, kdo posilování rozumí. Abys cviky prováděl správně a ideálně abys celkově procvičil všechny hlavní svalové skupiny (a nezatěžoval zvýšeně jen jednu část těla).

1) Všechny kalkulačky, které výsledek jen počítají z hodnot výšky, váhy a obvodu pasu, budou založeny na teoretických výpočtech a mohou být zatíženy vyšší chybovostí. Neznáme žádnou ověřenou, která by byla nejblíže realitě. Mnohem přesnější je stanovení tělesného složení pomocí bioimpedance - např. přístroje Bodystat nebo InBody. Tyto přístroje dokážou určit kolik máme svalů a kolik máme tělesného tuku - a kolik ho je pod kůží a kolik uvnitř těla mezi orgány (nitrobřišní tuk - ten je více nebezpečný než tuk pod kůží).

Přístroje InBody bývají dnes celkem dostupné v řadě sportovních center, měření může stát cca 150-200,- Kč. Je potřeba ale dodržet určitou přípravu (nemít den před měřením a v dni měření extrémní aktivitu, dodržovat běžný pitný režim a naopak se vyvarovat vyššího příjmu nápojů s obsahem kofeinu).

Tak nízké množství tělesného tuku (pod 10 %) mají obvykle zejména velmi aktivní sportovci.

2) Je otázka, jestli vůbec potřebuješ množství tuku v těle opravdu snižovat - nejlépe by bylo nejprve ho správně zhodnotit. Za ideální se považuje množství cca 10-20 % (u mužů do 30 let). Tuk se využívá jako zdroj energie pokud více energie vydáme než přijmeme a vhodně se stravujeme - pro Tebe ale s ohledem na růst není ideální příjem stravy nijak omezovat a ideální by bylo spíše zaměřit se na pravidelné vhodné stravování a udržování hmotnosti díky pravidelnému cvičení a kombinaci aerobního cvičení (např. běh nebo jízda na kole, rychlá chůze, veslování, apod.) a vhodného posilování. Budeš určitě ještě růst, takže stačí, když váhu budeš udržovat ve vhodných hodnotách - s tím ti může poradit i pan doktor nebo paní doktorka, kteří se o Tebe starají.

3) Abys ze cvičení obecně měl užitek, je určitě vhodná strava důležitá. Neovlivní ale zase tolik to, jak moc budou svaly viditelné. Dostatek bílkovin je určitě potřeba, ale zase to s nimi nesmíme moc přehánět - nadbytek pak zatěžuje ledviny (neměl bys přijímat více než 1,5 g bílkovin na kilogram hmotnosti).Snaž se mít zdroj kvalitních bílkovin ve všech hlavních denních jídlech a zařadit je i do svačin. Vhodnými zdroji jsou vejce (bílky), libová masa, ryby (a to i ty tučnější, mořské), mléko a mléčné výrobky (spíše polotučné), luštěniny (tofu nebo tempeh, čočka, fazole, cizrna) v kombinaci s obilovinami.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím!

Moje tělo - kluci

Zdravím!
Mám problém, opět

Pár spolužáků už mi říkalo, že už masturbují, já bych to chtěl taky zkusit, ale ať se snažím sebe víc, tak prostě mi nic není příjemný. Bojím se že je semnou něco špatně. Svěřil jsem se o mém problému kamarádovi, ale ten bohužel mi moc neporadil. Zkouším nové a nové techniky, ale nic nezabírá. Doufám že mi nějak poradíte :/

kluk, 12 let, 30. srpna

Ahoj,
vůbec se nemusíš bát, že je s tebou něco špatně, pokud ti není masturbace příjemná. Masturbace není povinnost a lidé jí dělají výhradně proto, že jim přináší příjemné pocity. Možná na ni ještě tvé tělo není připravené, nejsi v tom správném psychickém rozpoložení, nebo se zkrátka ještě musíš naučit se svým tělem zacházet. Rozhodně bych to nelámala přes koleno a do ničeho se nenutila. Dej si čas a nech věcem volný průběh. Mezitím pozoruj své tělo, zjišťuj, jaké doteky jsou ti příjemné a které méně. Některé části (nebo zóny) těla jsou na doteky citlivější, jiné tě budou „nechávat v chladu.“ Z toho můžeš časem při masturbaci vycházet a soustředit se výhradně na to, co je ti příjemné.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Čau poradno
Mám malý penis asi 11 cm. Co mám dělat?

kluk, 13 let, 25. července

Ahoj,
pokud bych měla odpovědět velmi stručně, tak bych napsala, že nic. Velikost penisu je velmi individuální parametr, který nelze žádným způsobem ovlivnit. Nicméně ty jsi teprve na začátku dospívání a tvoje tělo se bude ještě významným způsobem měnit a vyvíjet. Lze tedy očekávat, že i rozměry tvého penisu se budou ještě měnit. Neexistuje žádný způsob, jak bys mohl jeho růst podpořit, nebo své dospívání urychlit. Musíš mít trpělivost a dát svému tělu dostatek času.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj lidi
Nejsem si jist kam zařadit tuto otázku tak jí píšu sem.
Za necelé tři měsíce mi bude 15 . (Vím ještě docela dlouhá doba ale i tak) No a mě pomalu naskakuje husí kůže z preventivní prohlídky. U doktorky se kolikrát stydím vůbec vyhrnout triko a nedokážu si představit že by mi kontrolovala genitálie a ještě třeba před mamkou. Dost se toho bojím. A proto se ptám co vše se kontroluje na preventivní prohlídce a je samozřejmostí i kontrola genitálií nebo to je jen ve vyjímečných případech ?

kluk, 14 let, 24. července

Ahoj,
kontrola genitálií je skutečně standardní součástí preventivní prohlídky, ale zcela rozumím tomu, že je ti tato představa nepříjemná a stydíš se - zejména pokud by u ní měla být přítomna i tvoje maminka. Věřím tomu, že tomuto argumentu porozumí i tvoje maminka a nebude trvat na tom, aby musela být při tvé prohlídce přítomna. Popros ji, že bys chtěl jít k pediatričce sám a pokud s ní bude chtít maminka nutně mluvit, může počkat po dobu prohlídky v čekárně a přijít si vyslechnout až výsledek. Klidně jí řekni, že už jsi příliš velký na to, aby byla u tvé prohlídky přítomna a že se před ní stydíš. Máš na to plné právo a tvoje maminka to určitě pochopí.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj, mám na vás pár dotazů:

  1. Nevadí, když jsem se udělal už ve 12?
  2. Co mám dělat, když mám "zarostlý penis"?
  3. Jsem gay, když se nevzrusim při pohledu na hezkou holku, ale vzrusim se, když se podívám na kluka?
Děkuji za brzkou odpověď a prosím zařadit do Moje tělo - kluci.
Vojta 666, 12 let, 18. července

Ahoj Vojto,

vůbec nevadí,. když ses "udělal" už ve 12 letech, domnívám se, že je to v rozmezí věkově přijatelném, kdy přicházejí také první poluce, tedy noční výrony semene.
Tvé druhé otázce nerozumím. Píšeš "zarostlý penis", nevím, co si pod tím představit. Musel bys svou otázku upřesnit, ale jinak je na místě takové otázky položit při preventivní náctileté prohlídce dětskému lékaři/lékařce, tam je to opravdu na místě, takto na dálku radit po internetu je vždy velmi komplikované, zejména, když otázka není zcela jasná.
Ne, Tvé vzrušení při pohledu na kluka nemusí souviset s tím, že bys byl gay. Sexuální orientace v Tvém věku ještě není jasná, teprve se tvoří. Dá se říct, že Tvé představy jsou v pořádku.

Přejeme Ti příjemné prázdniny ve společnosti kamarádů.

Modrá linka

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku,
Mám takový problém je mi 14 a kluci dneska když jsme byly venku říkali že už masturbovali, ale já ne bojím se že se mi něco stane.
Je to normální?

kluk, 14 let, 11. července

Ahoj,

kluci ve Tvém věku o těchto věcech přemýšlejí - je dobře, že se umíš zeptat na to, co potřebuješ. Chci Tě především uklidnit, každý začíná masturbovat a objevovat svou sexualitu v jiném věku. Je úplně v pořádku, že Ty jsi to, na rozdíl od kluků, ještě nezkoušel. Klidně to zkus, až se Ti bude chtít a nebudeš mít strach. Většinou "to přijde samo" a není potřeba to popohánět.

Masturbace se ale bát nemusíš, je přirozená a nic se Ti při ní nestane. Je ale opravdu na Tobě, kdy s ní začneš.

Modrá linka

Moje tělo - kluci

Má kluk v 6-8 letech spermie

Fantomas, 8. července

Ahoj,
chlapecké tělo začíná tvořit spermie až s nástupem dospívání. Nástup puberty je individuální proces, který u každého přichází v jiném věku, ale v šesti až osmi letech zcela jistě nikoli. Tudíž odpovědí na tvou otázku je, že šesti až osmiletí chlapci spermie nemají.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku, mám takový problém. Je mi 14 a můj penis roste do délky ale ne do šířky, příjde mi to divné protože všem klukům ze třídy roste i do šířky. A mám také suchý žalud a nedrží mi na něm kondom za čtyři měsíce mi bude patnáct.
Je to normální?

Kuba, 14 let, 7. července

Ahoj,
mohu tě ujistit, že je to zcela normální. Rozumím tomu, že jsi možná trochu znepokojený tím, že tvůj penis vypadá jinak než u tvých kamarádů. Ale vzhled penisu, tedy i jeho délka a šířka, je velmi individuální a neexistuje nic jako „normální“ a „nenormální“ délka či šířka penisu. Navíc jsi teprve na začátku dospívání a vzhled tvého penisu se bude ještě významně měnit, takže není potřeba se tím jakkoli znepokojovat.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Dobrý den chci se zeptat je mi 14 let. Délka mého penisu když stojí je 12, 7 chci se zeptat doroste ještě? A jak velký má cca v mém věku být? Děkuji Kuba

Kuba 14 let, 21. června

Ahoj Kubo,
ptáš se, jaká je normální délka penisu ve Tvém věku a zda ještě poroste. Podle orientačních údajů dostupných na internetu, se normální délka ztopořeného penisu pohybuje v rozmezí 12,9 - 15 cm. Penis začíná více růst s nástupem puberty a roste cca dalších 5 let. Chci Tě tedy uklidnit, že Tvůj vývoj probíhá nejspíš v pořádku a není třeba se obávat. Pokud bys měl časem pocit, že penis neroste, je v pořádku poradit se o tom se svou praktickou lékařkou.

Přejeme Ti hezké letní dny,
Modrá linka