Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Sexuální orientace

  Ahoj Alíku,
  Píšu zase kvůli mé orientaci a hlavně zamilovanosti. Jak jsem už dřív psala, jsem bisexuálka. No, a zamilovala jsem se do jedné holky. Je jediná, kdo ví o mojí orientaci. No, a já nevím, jestli ji mam říct, že se mi líbi. Nechci zkazit naše přátelství. Díky

  holka, 13 let, 9. listopadu 2018

  Ahoj,

  zamilování je moc hezký cit, i když je třeba jen na začátku a není jasné, jestli bude opětované, nebo ne. Stojí za to si ho užít.

  Klidně můžeš zatím zůstat u přátelství, a nic té holce neříkat a počkat, jak se to dále bude vyvíjet - vlastně není kam spěchat. Pokud bys chtěla v blízké době něco víc, než přátelství, můžeš to té holce naznačit. Je dost možné, že to i sama pozná z Tvého chování, z úsměvu, letmého doteku, pohledu do očí. Můžeš být i přímější, říct jí, nebo třeba i napsat, že k ní cítíš víc než přátelství. Uvidíš, jak bude reagovat, Je samozřejmě potřeba počítat i s odmítnutím, protože aby se uskutečnil jakýkoliv vztah, musí to chtít oba dva lidé.

  Jsi uprostřed dospívání, kdy se vyvíjíš v dospělou ženu, hledáš sama sebe i svou sexualitu. Postupně se bude všechno ustalovat a dostávat svoji podobu. Dopřej si na všechno dost času.

  Přejeme hezké dny,
  Modrá linka

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Sexuální orientace

  Jsem gay?

  Ahoj,
  mám takový problém. Nevím jestli jsem gay nebo hetero. Já si myslím že jsem gay. Prostě se tak cítím. Dělal jsem si i pár testů a vetšinou mi vyšlo gay a jednou bi. Měl jsem i 2 holky a k oboum dvou jsem něco cítil ale i tak si myslím že jsem spíš na kluky. Nechci to říct rodičům dokud si nenajdu nějakého kluka. Dal jsem si na tapetu i tuto vlajku : 🏳️‍🌈 a můj táta to zjistil ale řekl jsem mu, že to není ta gay vlajka.
  Kamarádky mojí bývalé holky ze kterou jsem se rozešel protože jsem gay si myslí, že gay nejsem, protože jsem na to prý moc malej, ale já si to nemyslím.
  Mají pravdu? Jsem gay nebo ne?

  kluk, 11 let, 18. června

  Ahoj,
  chápu, že tě otázka tvé orientace trápí, ale myslím, že má pravdu tvá kamarádka, která tvrdí, že je ještě příliš brzo na to, abys dělal ohledně své sexuální orientace jakékoli závěry. Jsem přesvědčená, že to, co popisuješ, je tápání a zmatení typické pro dospívání. Píšeš, že jsi měl v jedenácti letech už dvě přítelkyně, ale cítíš, že jsi gay. Je skutečně ještě příliš brzy na to, abys měl skutečný partnerský vztah a žádné testy, které si uděláš na internetu nebo v časopise, ti tvou sexuální orientaci neobjasní.
  Nejlepší bude, když tomu necháš ještě pár let volný průběh a budeš pozorovat, jak se své preference budou vyvíjet. Až budeš starší a budeš mít zkušenost se skutečnými partnerskými vztahy, budeš mít ohledně své orientace jasno. Zatím se tím nemusíš vůbec trápit.
  Měj se hezky!
  Bára

  Sexuální orientace

  Ahoj, vím, že mám dnes už druhý dotaz, ale vážně se s tím trápím:
  Moje BFF je, jak jsem řekl v předchozím dotazu, homofobní. Nemá na to pádný důvod. Její sestra je lesba a je s tím v pohodě. Pak se jí svěřím já a najednou jsem pan kvůli tomu, že je to trend a chci být cool. (proto o tom nikdo neví, že Tiky). Když jí hodinu vysvětluji, jak mě od páté třídy přitahují holky, nevěděl jsem co to znamená, pak jsem slyšel slovo lesba, ale řekl jsem si, že mě přitahují i kluci. Pak jsem měl kluka, ale to ona ví... taková dětská láska to byla, ale i tak jsem brečel, když mě poslal někam. Vyprávěl jsem jí, jak jsem se snažila svoji tehdejší bisexualitu skrývat tím, že jsem sám sebe přesvědčil, že se mi líbí jeden kluk kvůli břišákům. I když se mi vůbec v tváři nelíbil a povahu měl hroznou. Jak jsem se pak zamiloval do jednoho kluka přes psaní a volání, a vydrželo mi to až do půlky léta. Jak mi zlomil srdce tím, že začal chodit s mojí bývalou BFF kvůli tomu, že je hezčí než já. Dál jsem se jí přiznal, jak moc jsem měl kluků dost a asi čtvrt roku jsem si myslel, že jsem lesba, jak sem pořád líbal holky. Pak jsem se, ale zamiloval do kluka, opět do jeho povahy... jak byl tajuplný, ale taky měl hezký dolíčky a vlasy a oči. Nějak mi to skončilo, nyní jsem se svým klukem, kterého jsem poznal přes volání a psaní. Taky, že jsem decentně zamilován do jedné holky z mojí třídy.
  K mému pangenderovství jsem jí řekl, že se necítím vždy, jako holka. Například dnes jsem se vzbudil a mám chuť se cítit jako kluk, chovat se tak, i když ne tak 100% vypadat. Někdy se zase nemůžu rozhodnout. Mám to tak už třičtvrtě roku, ale nikdy jsem netušil až do doby asi před měsícem, že si můžu povahově klidně každý den měnit pohlaví. Dle toho, jak se chci cítit, jak se cítím. Nezáleží na tom, jestli se cítím být zvenku v pohodě jako holka, uvnitř můžu mít muže, ženu i oba.
  Ona, mi na všechno tohle, co jsem sem napsal, řekla, že homofobii má zakodovanou v genech a celá její rodina z matčiny strany jsou homofobové. (celé to dává obrovský smysl, tahle fobie od hlavy až po paty).

  Prosím, jak mám této omezené krávě vysvětlit, že jsem se tak narodil, a že jsem se k tomuto pánvičkovství jsem se dopracovával třináct let a možná ještě budu? Myslíte, že jsem k tomu došel správně? Protože jsem četl, že touha po jiném genderu/pohlaví musí přetrvávat víc než rok, abych si mohl být jist, že to není jen období. Děkuji.

  (dnes he/him děkuji)

  holka jménem kájuška, 13 let, 14. června

  Milý Kájuško,
  Svěřuješ se do poradny již s druhým dotazem ohledně své sexuální orientace. Oceňuji tvou důvěru, s jakou se na poradnu obracíš, věřím, že to není jednoduché psát o takto citlivých, intimních záležitostech. Ptáš se jak své nejlepší kamarádce vysvětlit, že to, co o sobě zjišťuješ ohledně sexuální orientace není v tvém případě pouze snaha být zajímavý a cool. Ty sám to vše bereš velice vážně, uvědomuješ si to již nějaký čas, začíná se kolem toho formovat tvá identita a potřebuješ aby tě brali vážně i lidé kolem tebe. A přeješ si, aby tě přijímali takovou jaký/jaká jsi. Vím, že právě tyto otázky jsou hodně klíčové a typické pro tvůj věk. Je to období zvýšené citlivosti na dobré sociální vztahy, přijetí a sebepřijetí, pravdivosti druhých i sebe sama vůči druhým, hledání vlastní identity a další cesty do života. A to i bez toho, co k tomu navíc řešíš ty ohledně své sexuální orientace. Chci ti proto vyjádřit pochopení, vím, že to vůbec nemusí být snadné, takto se otevřeně hlásit k něčemu, co tě výrazně odlišuje. Je to i velká dávka odvahy si to přiznat a přijmout v tom nejdříve naplno sebe sama. Doporučila bych, zkus se tím teď tolik netrápit. Neber ty reakce tak vážně. To víš, že se s nechápavými či odmítavými reakcemi lidí kolem sebe budeš ještě dost setkávat. A možná právě nejvíc tam, kde to nečekáš. Bohužel to k této cestě životem patří. Důležité je to, jak ty sám to cítíš, jak ty si v tom věříš a rozumíš. A pokud budeš pevný a přesvědčený sám o sobě a své orientaci, tak na to budou druzí z tebe vnímat a respektovat to. Zkus to své kamarádce říci, v klidu vysvětlit a pokud to bude chtít pochopit, tak pochopí, pokud ne, netrap se tím přesvědčováním. To je nejlepší pevný bod v sobě – ta nezávislost na názoru druhých, který pro to nyní můžeš vybudovat a půjde se ti životem snadněji.
  A k tomu druhému, co se ptáš, jestli jsi ke své orientaci došel správně. To víš, že je to vývoj. . Jsi tak jako tak v obodbí vývoje sexuality a partnerského vztahování se. A tomu, samo o sobě, je potřeba nechat čas. Jsou to zákonitosti psycho-sociálního vývoje. Jsi v období adolescence a psycho-sociální dospělost přichází přibližně kolem 18-19ti. Příroda ví, proč to tak má. Až budeš plnoletý/plnoletá, tak si budeš nejspíš svou orientací úplně jistý, bude to tvá zakotvená identita a je dost možné, že tě takové problémy, jako dnes píšeš už trápit nebudou. Budeš prostě nad tím. Tady je moje hlavní doporučení, sleduj svůj vývoj, buď vnímavý/vá k tomu, co se v tobě děje, co cítíš, jak ti je, psychicky i fyzicky. Ale měj se sebou trpělivost, nespěchej. Sleduj kam tě to táhne, co si přeješ či nepřeješ. Nyní jsi v období, které je charakteristický velkými výkyvy, v emocích i tělesném prožívání. Ale to je v pořádku. Určitě už nyní můžeš cítit zárodek toho, že s tvou sexuální orientací je to jinak. A je to pravdivé. Nech to v sobě dozrát.
  Tak ti moc držím palce,
  S pozdravem,
  Poradce Centra Locika

  Sexuální orientace

  Ahoj, už jsem tady zas <3, mám takový malý problém, který už nějakou dobu trvá. Chci svým rodičům říct, že jsem pansexualní pangender a z části nebinární (jakože mi nepasuje vůbec žádný gender, proto se taky cítím na všechny).
  Můj největší problém je, že se bojím, že vůči mě budou homofobní, ale ne v tom populárním smyslu, aby řekli, že LGBT neexistuje a nebo, že je to nemoc. Bojím se, že to nevezmou přímo ode MNĚ, že řeknou, že je to jen období, nebo tak. (Btw není, cítím to už skoro dva roky, jednu dobu sem si dokonce myslel, že jsem lesba)
  Další problém je to, že asi nevezmou, že jsem pangender. Pokoušel jsem se to dnes naznačit tím, že jsem email do školy psal v mužském rodě. Otec se naštval, že se snažím být zajímavÁ.
  Taky si nejsem pořád jist sám sebou. Nevím, jestli sem správně vyložím své, pocity, aby ste mi pomohli je pochopit, ale pokusím se: Pansexual jsem tak na 99%, protože se občas cítím jako omnisexual. Jakože dokážu rozlišit, jaký gender mně přitahuje víc a míň. Další den mi to je jedno. Nechápu se.
  Pak nejsem spokojen se svým gendrem. Sice se mi líbí, že vypadám jako holka, velký kozy, boky a zadek, ale mám problém s tím, že mě všichni automaticky jako SHE/HER berou. Chci aby mně někdy brali jako kluka, přes to, že venku jsem holka. Ale taky jsem možná více osobností, jako THEY/THEM. Zároveň ale jen jedna. Já. Jak říká můj kluk, můžu se cítit i jako žehlička xd.
  Občas před někým omylem řeknu něco ve smyslu: Jsem rád, že tě mám. Člověk hned že: RáDa. Ale tf v tu chvíli to tak zrovna necítím tak ať to respektuje.
  Taky moje BFF je homofobní. Ale to jí nějak vysvětlím, i když mě štve.
  Prosím jak mám o tom říct rodičům a co si myslíte o všech mých problémech? Děkuji

  (Dnes he/him děkuji)

  holka, 13 let, 14. června

  Ahoj,
  otázka genderu, sexuální identity a sexuální orientace je ohromně složitá záležitost. Píšeš, že se někdy nechápeš a máš na to plné právo. Chce to čas, porozumět svým pocitům a preferencím. V tomhle může pomoct promluvit si s psychologem, který ti pomůže srovnat si myšlenky a lépe si porozumět. Zkus se obrátit třeba na školního psychologa.
  Mluvíš o tom, že by sis přál/a, aby tě lidi vnímali jako kluka/holku podle toho, jak se zrovna cítíš. Tím je ale stavíš do velké nejistoty ohledně toho, jak s tebou mluvit. Jsme zvyklí, že pohlaví se obvykle nemění ze dne na den a přepínat mezi ona/on je poměrně náročné. Určitě je můžeš zkusit požádat, aby se chovali, jak si přeješ, uvidíš, jestli to půjde.
  S rodiči se zkus nejdřív pobavit o tom, jak se staví k různým variantám sexuální identity a orientace, abys zjistila, jakou reakci od nich můžeš čekat. Pak by mohlo být snazší popsat jim vlastní vnímání sebe sama. Některé pojmy (pansexualita, nebinární,…) jim možná budeš muset vysvětlit, protože jsou to ne úplně známé pojmy a používají se relativně krátkou dobu.
  Ještě jednou doporučuji být v kontaktu s psychologem, myslím, že by ti mohl hodně pomoct s tím, aby ses cítila ve svém těle a ve společnosti jiných lidí, lépe.
  Měj se krásně!
  Péťa

  Sexuální orientace

  Ahoj. Poslední dobou se cítím jakoby bych se neznala. Nebo spíš nevím kdo jsem? Mám problém se svojí sexuální orientaci, nebo spíš nevím na co jsem(snad chápete). Strašně mě to štve. Holky se mi nelíbí, ale ehm když si představím s nějakou holkou sex , tak mě to asi vzrušuje (nevím jestli to dává smysl). Za to kluci se mi líbí a když si představím sex s nimi tak mě to nějak nevzrusuje.
  Upřímně mě děsí život s holkou(ženou) a ani se mi to nějak nezamlouvá (nic proti nikomu) ale s klukem mi to přijde hezký atd.
  Moje otázka zní : Na co teda jsem? (Jestli se to dá už určit, přece jenom jsem v pubertálním věku ne?) Předem děkuji za odpověď. Hezký den<3

  holka, 14 let, 1. června

  Ahoj,
  sexuální orientace není vždy úplně vyhraněná. To znamená, že málokdo je striktně na holky nebo striktně na kluky. Je to spíš taková škála (zkus si vygooglovat „Kinseyho škála“, ten to popisuje docela hezky). To znamená, že se ti klidně můžou líbit kluci i holky. Lidi se postupem času většinou přikloní k jednomu pohlaví a jsou spíše heterosexuální nebo spíše homosexuální. I tak ale třeba heterosexuální holku klidně může vzrušovat představa sexu s holkou, lidská sexualita je v tomhle docela barvitá.
  Ve 14 letech ještě určitě nemusíš vědět, jestli si spíš na kluky nebo na holky. Teď teprve procházíš obdobím, ve kterém se to začne nějak ustalovat. Uvidíš, kdo ti nakonec bude bližší, kdo tě bude přitahovat, s kým budeš chtít chodit a kdo tě bude vzrušovat. Dej si čas, abys svou sexualitu prozkoumala, není kam chvátat.
  Měj se krásně!
  Péťa

  Sexuální orientace

  Otázky ohledně sexuální orientace

  Ahoj Alíku,
  Poslední dobou pořád přemýšlíš nad svou orientací.V noci nemůžu ani spát....Od jakživa se mi líbili kluci,jednoho jsem i měla,ale do toho jsem začala potkávat jednu holku.Vždycky když se vidíme,tak se na mě usměje,ale připadá mi to, víc než jen kamarádsky(nebavíme se).Není nijak krásná,že bych si jakože říkala že je to prostě jen krásná holka,ale něco k ní asi cítím....Na kluky už ani nemyslím....Ale vím, že se mi pořád líbí,ale tu holku mám ráda.To už vím jistě.Nevím,co mám dělat.

  holka, 13 let, 10. května

  Ahoj,
  přemýšlíš o tom, jestli se Ti líbí kluci anebo holky, tedy jakou máš asi orientaci. Zmátlo Tě, že přestože se Ti vždy líbili kluci, teď sis všimla jedné holky, ke které možná i něco cítíš. Chci Tě ujistit, že ve Tvém věku je v pořádku, že se ještě hledáš a objevuješ, co a kdo se Ti líbí. Je v pořádku, aby se Ti líbilo více lidí najednou, a dokonce i když to budou kluci i holky. Rozhodně z toho nemusíš ještě dělat žádné závěry. Nevím přesně, co Tě znepokojuje, jestli fakt, že nevíš jakou máš orientaci anebo se obáváš toho, že bys mohla být spíš "na holky". Ať tak nebo tak, myslím, že se to ukáže až později a teď se tím nemusíš trápit. Existují i lidé, které mohou přitahovat obě pohlaví, anebo dokonce přitažlivost není dána pohlavím, ale prostě tím, jak je jim daný člověk sympatický a jak se s ním cítí. Zkus se zachovat podle toho, co cítíš, že je správně a co bys chtěla. Můžeš se zkusit s tou holkou začít bavit a sama uvidíš, jaké to bude.

  Přejeme Ti hezké jarní dny.
  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Ahoj.
  Poslední dobou mě trápí, že moji rodiče (křestané) mají zafixované, že lidé z LGBTQ komunity se zaměřují příliš na sebe a že jsou špatní. Poprvé jsem si myslela že jen moje máma je homofobní, ale ukázalo se že i můj táta je. Já jsem totiž panromantický asexuální agender, přesně řečeno cítím romantickou atrakci ke všem pohlavím (více než 2) a identifikuju se jako bez pohlaví - čímž si pořád nejsem jistá - možná jsem holka. popravdě nevím, jak v česku fungujou pronouns například they/them, she/they atd, protože musíš při každém přídavném jménu když popisuješ někoho specifikovat zdali je žena či muž, což pro mě není ideální.
  říkám si totiž že nezáleží na pohlaví, já jsem prostě já.
  Nelíbí se mi že v Česku jsou 2 pohlaví jako základ, je jich tu přece více-:-(
  Nelíbí se mi ani to, že si někteří lidé myslí, že být bisexuál znamená atrakce ke 2 pohlavím (neobsahuje nonbinary atd.) což není pravda (bisexuál je sexuální atrakce ke více než 2 pohlaví ;) ) ani to, že někteří myslí že být asexuál znamená nesnášet sexuální činnosti či pohlavní orgány (oni k tomu pouze necítí přitažlivost) možná už jsem dále od věci, každopádně
  Trápí mě, že moji rodiče neberou orientace vážně - dělají z toho příliš ofensivní vtipy a přirovnávají to ke kriminálním činům (což vůbec nechápu, milovat někoho se nedá přirovnat k takovým věcem)
  Můžu se zeptat jak udělat aby moji rodiče brali LGBTQ z pozitivní stránky?

  anonym :) 14 skoro 15 let, 3. května

  Milá pisatelko,
  Ptáš se na to, jak to udělat aby rodiče brali LGBTQ také z pozitivní stránky. Popisuješ, jaké vyjadřují negativní názory vůči této skupině. A sdílíš, že tě jejich postoj, jakožto křesťanů, k této skupině lidí trápí. Nejspíš nebylo snadné o tom napsat, tak tě oceňuju, že ses rozhodla o tom takto otevřeně psát. Vnímám, že je to pro tebe osobně moc důležité, začínáš s touto orientací spojovat svou identitu a nyní by sis přála, aby tě rodiče vzali vážně a přijali tě takovou jaká jsi. Tebe i tu skupinu jako takovou. Myslím si, že to je pro tvé rodiče zatím docela těžký úkol a bude to chtít nejspíš hodně času. Jsi v období, kdy rodiče musí přijmout to, že jejich dítě dospívá a hledá svou identitu a je to pro většinu rodičů hodně těžké, a to i bez LGBTQ. Tví rodiče mají vlastně dvojí úkol. Jednat přijmout tvou vzrůstající osobitost a nezávislost a plus k tomu ještě i tvou orientaci. Vím, že tě to trápí ale doporučila bych ti v tom nespěchat, dej tomu prostě čas. Mluv s nimi o tom, že jsi vlastně úplně stejná, ve všech stránkách života – máš své zájmy, přátele, plány, ukazuj jim, co máš ráda a co ráda děláš. Ukazuj jim svou citovou stránku, své pocity, prostě s nimi sdílej to, že funguješ jako člověk v mezilidských vztazích. Nemusíš jim nyní víc vysvětlovat, co a proč. Obhajovat se. Pokud to někdo nechce vnímat i jinak, tak bohužel narážíš na to, co tě dál zraňuje. Ukazuj jim svou takovou tu všeobecně lidskou stránku. Oni to o tobě vědí a je potřeba aby tě přijali jako svou dospívající dceru. K tomu nyní hledejte společně cestu. A to další třeba přijde postupně, zvyknout si na to. Také pak uvidí jednou tvůj dospělý život a dospělé vztahy. Teď mohou mít pocit, že jde o pubertální rozmar, tak to neberou vážně. Dej jim v tom čas. I ty sama se v tom nejspíš potřebuješ víc zorientovat, je ti 15let, jak píšeš. Je to věk, kdy každý mladý člověk sebe sama teprve poznává a hledá svou identitu. Sama poznáš o sobě víc, až budeš dospělá a samostatně vytvářet své partnerské či přátelské vztahy. Až si v tom budeš opravdu jistá a přesvědčená o tom, že je to tvá cesta, až budeš třeba mít i nějaký vztah (protože předpokládám, že lásku k druhým cítíš), tak to rodiče zase víc budou muset vzít vážně. A ty sama v tom budeš pevná a přesvědčená o tom, že je to tvoje životní cesta. A to se bude přenášet i na ně. I když věřím, že jejich negativní postoj k LGBTQ ti hledání vlastní identity a sebepřijetí hodně ztěžuje. Chce to čas, je to vývoj a nacházíš se v období, které je vztahově bouřlivé i tak. Nacházej nyní oporu v podobně naladěných přátelích, vnímej životní příběhy druhých z této skupiny a i to ti třeba dá další odpovědi. A když budeš potřebovat můžeš zase oslovit poradnu a svěřit se s něčím dalším. Protože je moc dobře, to sdílíš.
  Tak ti držím palce, ať se tvá situaci brzy zlepší,
  Poradce Centra Locika

  Sexuální orientace

  Na kluky nebo na holky?

  Dobrý den poradno, nejsem si jistá jestli jsem na holky nebo na kluky, mám spolužačku a strašně se mi líbí její obličej a celkově jí závidím krásu a i dalším holkám, je to příznak toho že jsem na holky? Jinak i po klukách se taky ohlížím ale nevím. Děkuji za každou odpověď

  holka, 12 let, 16. dubna

  Ahoj,

  přemýšlíš, jestli se Ti líbí víc holky anebo kluci. To je v dospívání úplně přirozené, že si s tím úplně nevíš rady. Pokud se Ti líbí, jak vypadají Tvoje spolužačky a "závidíš" jim krásu, vůbec to nemusí znamenat, že jsi na holky. Je normální, že se díváme, jak vypadají jiné ženy a dívky a že si někdy třeba řekneme, že bychom taky chtěly být takhle krásné. Myslím si, že časem sama poznáš, jestli Tě víc přitahují holky anebo spíš kluci, většinou to přijde přirozeně s tím, jak budeš dospívat. Ve 12 letech jsi teprve na začátku všeho toho objevování kolem toho, kdo se nám líbí a do koho se cítíme být zamilovaní. Není třeba na sebe v tomhle nijak spěchat.

  Zdraví

  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Sdílení citů s druhými

  Ahoj, vím ze to píšu už podruhé (do jiné skupiny),
  Jsem Bisexual, moje dvě kamarádky jsou taky, z toho jedna z nich je moje BFF.
  Problém je v tom, ze obě jsme sice BI, ale ji se momentálně líbí jeden kluk a já nevím, jak ji říct ze na ni furt myslím a ze ji miluju.$>
  Věřím, ze by mne neodkopla, ale furt se bojím její reakce a pak hlavně reakce rodičů.
  Rodiče ví ze jsem BI, ale nevím co by řekli na to, ze bych jim po případě oznámila, ze chodím s moji BFF. (Kterou pochopitelně znají)

  Předem děkuji za odpověď.:-)
  Prosím do skupiny Sexuální orientace

  holka, 13 let, 12. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  díky za důvěru, se kterou se nám svěřuješ. Píšeš, že se Ti líbí Tvá kamarádka, ale máš obavu z její reakce, kdyby ses jí s tím svěřila. Aktuálně se jí totiž líbí jeden kluk. Taky přemýšlíš, co by na váš vztah řekli Tví rodiče.

  Rozumím, že váháš, jestli kamarádce vyznat, co k ní cítíš. Sdílení našich citů s druhými nemusí být jednoduché. Říkám si, že pokud jste dobré kamarádky, tak jste asi často v kontaktu. Možná Tvoje kamarádka už něco může tušit a nebylo by to pro ni takovým překvapením. Z toho, jak spolu mluvíte, jak se k ní chováš možná jde poznat Tvoje náklonnost. Je opravdu jen na Tobě, jestli se budeš chtít kamarádce svěřit, že na ni často myslíš a že ji miluješ. Možná přijde čas, kdy Ti bude připadat fajn to otevřít, kdy budete mít čas si o tom všem popovídat víc.
  Přijde mi fajn, že jsi k sobě vnímavá, že své pocity posloucháš a nesnažíš se je někde zastrčit. Zkouším si představit, že to celé bude trvat možná delší dobu, s druhými se vztahy často mění a rostou. Chci Tě proto podpořit v tom, abys na sebe nikam nespěchala. Možná máš kolem sebe další dobré kamarádky, se kterými by ses o tom mohla pobavit, svěřit se. Pokud bys o tom chtěla mluvit s někým dalším, jsme Ti k dispozici na Modré lince, non-stop pak funguje Linka bezpečí.

  Dny podle Tvých představ přeje
  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Jsem bisexuální

  AHOJ ALÍKU, tohle je také pro VŠECHNY DOSPÍVAJÍCÍ HOLKY.
  Je mi 12 a také jsem řešila problém se svou orientací.. začala jsem přemýšlet kdo se mi líbí a uvědomila jsem si že se mi líbí holky. Nejdříve jsem si myslela že jsem lesba, a byla jsem z toho strašně vystresovaná, pak jsem se dozvěděla o komunitě kterou přitahují jak holky tak kluci, a uvědomila jsem si že patřím sem a hodně se mi ulevilo... Momentálně se nacházím v komunitě BI (bisexuálů). Může to být dočasné a možná se to za pár let změní, mám naštěstí ještě dost času. Myslím že to je hodně způsobené větší důvěře holky k holkám. Říkáte si že vám a vašim problémům rozumí lépe.
  Prostě si dokážete představit život a rodinu jak s holkou tak s klukem. :)
  Často se vám vlastně může líbit i vaše kamarádka, nebo osoba ke které máte důvěru a víte že vám rozumí.
  Můj případ: Dokážu si představit všechno co bych dělala s klukem i s holkou. Také jsem k tomu došla díky tik tok videím. Doufám že to tu někomu pomůže :)

  holka, 12 let, 26. března

  Ahoj,

  děkujeme za důvěru, se kterou jsi nám napsala i za to, že se snažíš předat svoje myšlenky jiným dospívajících dívkám, kterým by Tvoje zkušenosti mohly pomoct. Řekla bych, že něco podobného se na začátku dospívání děje mnoha holkám i klukům - že si nejdříve nejsou jistí svojí orientací a může se stávat, že se jim líbí obě dvě pohlaví. Jak správně píšeš, může se to časem také vyvíjet a měnit. Myslím si, že ve chvíli, kdy teprve začínáme objevovat všechny pocity spojené s láskou a sexualitou, bývá někdy i těžké odlišit, kdo nás přitahuje a kdo je nám blízký spíše tím, že k němu máme důvěru a dobře si s ním rozumíme.

  Měj se hezky,

  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Přitahují kluka kluci, nebo mamka kamarádky?

  Ahoj Alíku, mám dotaz. Moje kamarádka se schází s jedním klukem. Pokaždé, když k ní přijde domu, vždy jde za její mamkou a tráví s ní více času. Mám pocit, že jí dokonce miluje, ale také si o něm myslím, že ho více přitahují kluci. Zkoušel jsem se s ním o tom tolikrát bavit, ale pokaždé to zakecá a začne mluvit o něčem jiném, popřípadě se urazí. Už si s ním nevím rady. Nevíte co s tím? Předem děkuji.

  kluk, 14 let, 17. března

  Ahoj,
  je mi líto, ale nejspíš nerozumím, co bys chtěl za radu. Že máš zesílit své výslechové úsilí? Kdo a jak přitahuje tvého kamaráda, to je tak nějak jeho věc. Jestli si o tom nechce povídat, měl bys jeho soukromí respektovat. Kdyby si myslel, že to potřebuješ vědět, nejspíš by ti to sám řekl, hm? :-|
  Odkážu na svoji starší odpověď: Jak poznat LGBT?

  Lidi spolu také můžou chtít trávit čas i bez jakékoliv sexuální přitažlivosti.

  Alík

  Sexuální orientace

  Přemýšlím nad svou sexuální orientací

  Dobre rano poradno,
  Píšu s dalším problemem, dnes něco trochu jiného - poslední dobou dost přemýšlím nad svou orientací, myslím si že jsem bisexuálka, jenže od té doby co jsem si připustila, že se mi líbí i holky najednou přemýšlím jen nad holkama. Nějak přestávám mít zájem o kluky, je možné že bych byla lesba? Asi je to možné, jen mi to přijde strašně zvláštní, protože se mi celou dobu kluci líbili a nad holkama jsem nemyslela.

  holka, 13 let, 15. února

  Ahoj,
  chápu, že jsi zmatená a že svým pocitům nerozumíš, ale mohu tě ujistit, že rozhodně nejsi jediná a že tvé pocity nejsou nijak ojedinělé. Dospívání je charakteristické tápáním, zmatením, velkými výkyvy emocí i pocitů i chaosem, který člověk sám v sobě pociťuje. Patří k tomu i tápání nad sexuální orientací, které se u dospívajících může objevit. Myslím, že je zcela v pořádku, že nad tím přemýšlíš a vůbec se nemusí znamenat, že už je tvá bisexuální případně lesbická orientace potvrzená. Klidně je možné, že si dívek víc všímáš jednoduše proto, že o nich poslední dobou více přemýšlíš (ale samozřejmě je také možné, že budeš v budoucnu skutečně lesbicky orientovaná). Zatím bych ti doporučila, abys nechala svým myšlenkám i věcem volný průběh. Sama postupem času uvidíš, k jakému pohlaví tě to víc táhne a kdo tě přitahuje. Myslím, že během několika let to pro tebe bude mnohem jasnější a zatím klidně můžeš nechat své emoce a city „pracovat“ tak, jak se jim aktuálně chce.
  Měj se hezky!
  Bára

  Sexuální orientace

  Sexuální orientace a máma

  Ahoj,
  mám docela vážný problém. Jsem lesba, jenže moje máma lesby a gaye nesnáší, a říká že jsou odpad lidstva. Jenže já se kvůli ní nechci trápit s nějakým klukem, kterého ani nemám ráda. Ale zároveň ji nechci zklamat. Co mám dělat?

  holka, 11 let, 18. ledna

  Ahoj,

  děkujeme za otázku, i otevřenost, se kterou píšeš o sobě a své mámě. Píšeš, že jsi lesbicky orientovaná, ale nechceš zklamat mámu, která homosexuály nesnáší. Rozumím, že Tě to trápí a je to pro Tebe moc důležité.

  Vnímám, že máš mámu ráda, a záleží Ti na tom, abyste měly pěkný vztah. Je dost možné, že by reagovala docela bouřlivě, kdybys jí řekla o tom, že jsi lesba. Možná, že by Ti ale řekla, že v jedenácti letech ještě úplně nemusíš znát svoji sexuální orientaci. Je to skutečně tak - sexualita se totiž vyvíjí v podstatě až do dospělosti. U někoho je to jasné hodně brzy, u jiného později - jak je to u Tebe, to se uvidí. Myslím, že ve Tvém věku Tě máma nebude nutit do vztahu, který bys nechtěla - a další ukáže čas.

  Pokud Tě tato otázka trápí opravdu hodně, můžeš si ve svém okolí najít někoho, ke komu máš důvěru a kdo by Tě podpořil, když budeš chtít s mámou promluvit. Mámě to můžeš i napsat. Jak jsem už psala, nemusíš ale vůbec spěchat, dopřej si dostatek času.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Sexuální orientace

  Ahoj,
  Poslední dobou hodně přemýšlím nad svojí sexuální orientací. Občas se přistihnou, jak přemýšlím nad tím, jaké by to bylo mít vztah se svou kamarádkou a často se u toho i usmívám. Dělala jsem si i nějaké testy orientace na internetu a většinou mi vyšlo, že jsem lesba a párkrát že jsem bisexuálka. Kdybych byla na holky, tak se bojím co by na to řekla moje rodina. Taky bych chtěla své nejlepší kamarádce říct co(k ní ) cítím. Bojím se co by na to řekla, jak by zareagovala a jestli by se se mnou pořád kamarádila. Nevím co s tím dělat. Když už jsem měla nějaký vztah s klukem (měla jsem 3) tak jsme si moc nerozuměli. Mám pocit, že vztah s holkou (mojí BFF )by byl snažší. Nevím jak dál. Bojím se co by na to řekli moji spolužáci a ostatní. Předem děkuji za odpověď.

  holka, 13-14 let, 8. ledna

  Ahoj,

  chápu, že teď víc přemýšlíš o své sexuální orientaci. Vnímáš, že se Ti líbí představa chodit se svojí kamarádkou, v testech Ti opakovaně vyšlo, že jsi lesba nebo bisexuálka.
  Testy na internetu často nebývají moc spolehlivé. Může to tak být, že jsi "na holky", ale zároveň nemusí. To, že sis zatím nerozuměla s žádným klukem, se kterým jsi chodila, může být také pouze o tom, že jsi zatím nenarazila na kluka, se kterým by Ti bylo dobře. V takové situaci si dovedu představit, že nám vztah s kamarádkou, se kterou si dobře rozumíme, může připadat přitažlivý. Přemýšlím, jak to máš s fyzickou přitažlivostí - jestli cítíš, že Tě to více "táhne" ke klukům anebo k holkám. Chápu, že Ti kolem toho běží hlavou spousta otázek a obav. To je přirozené. Chtěla bych Tě podpořit, abys vycházela hlavně z toho, jak to Ty sama cítíš. Pokud budeš chtít, můžeš kamarádce upřímně říct, co k ní cítíš. Zároveň tomu všemu můžeš dát čas a postupně si ujasňovat, co Tě přitahuje. Pocity spojené se sexualitou se během dospívání můžou i vyvíjet a měnit. Pokud bys to celé chtěla probrat podrobněji, můžeš se nám ozvat na Modrou linku - na chatu, telefonu Skypu anebo WhatsAppu. Kontakty najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz

  Zdraví

  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Sexuální orientace

  Zdravím kohokoliv, kdo mi odpoví na tuto zprávu. Takže začalo to asi před 2 měsíci, když jsem začala sledovat různá videa na tiktoku. Tam jsou různá videa a taky LGBT+ videa. Pomalu jsem si začala uvědomovat jednu věc. Nějak jsem vždycky věděla že je se mnou něco špatně. A teď už pomalu začínám pomalu tušit co. Nejsem heterosexuál. Nejdříve jsem si myslela že jsem Bisexuál, potom Lesbička a nakonec Asexuál. Teď si myslím že jsem Bisexuál. Jednoduše si dokážu představit život jak s mužem, tak s ženou. Ale úplně se mi nezdá že bych se mi líbilo se vyspat s mužem, ale asi by mi to nevadilo. S ženou je to trochu jnak. To by mi nevadilo vůbec. Další problém mám takový, že se bojím to říct lidem okolo mě. Můj táta je homofob, a tak se mu přímo až hnusí ostatní co nejsou hetero. V mojí třídě nejsem nějak extra oblíbená a občas si myslí že by byli všichni radši, kdybych neexistovala. Jedinou podporu bych asi dostala od mých šílených kámošek. Děkuji za přečtení a za odpověď.

  its me again 13 let, 4. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  díky za důvěru, se kterou se nám svěřuješ. Píšeš, že přemýšlíš už nějakou dobu o své sexuální orientaci, koukáš na LGBT+ videa. Myslíš si, že jsi bisexuál. Nevíš taky, jak se o celé věci bavit s okolím.

  Nejde o to, že je s Tebou „něco špatně“, jen postupně zjišťuješ, že máš jinou preferenci partnera - že nejsi heterosexuální. Jsi ve věku, kdy objevuješ věci kolem své sexuality a můžeš mít představy, jaký by byl život s ženou i mužem. To je normální a patří to k Tvému věku. Píšeš, že máš problém to říct lidem kolem sebe. Rozumím, že by bylo úlevné si o tom s někým popovídat. Je moc fajn, pokud máš kamarádky, které by Ti mohly dát podporu. Až bude vhodná chvíle, můžeš se jich zkusit zeptat třeba na to, jak to mají ony, a pak se dostat k tomu, jak to vnímáš Ty, co Tě láká a co zase ne. Jak asi víš, sexuální aktivity jsou zákonem povoleny až od 15 let, tak máš ještě dost času na přemýšlení a pozdější komunikování s ostatními – třeba s tátou. Mrzí mě, že z jeho strany v tom nevnímáš podporu. Zároveň je jiná, než heterosexuální orientace obecně ve světě lépe přijímána a je to něco, o čem se otevřeně mluví.

  Říkám si, že dva měsíce jsou ještě krátká doba na to, aby v tom měl člověk „jasno“. Proto bych Tě chtěla podpořit v tom, ať si dáš víc času. Můžeš si třeba své myšlenky zapisovat do deníku a pak se k nim vracet. Pokud by sis chtěla promluvit víc do hloubky, jsme Ti k dispozici na Modré lince (https://www.modralinka.cz/), anebo se můžeš ozvat na Linku bezpečí (https://www.linkabezpeci.cz/).

  Dny podle Tvých představ přeje
  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Jak říct kamarádce, že se mi líbí holky

  Ahojky,
  Řeším menší problém.... Jedná se hlavně o to, že patřím do LGBT komunity, a chtěla bych to říct kamarádkám, jedna z nich už to v podstatě ví, jenže ta druhá nemá moc hezký názor na LGBT.... To není zas takový problém, mají mě rády a neodkopli by mě, ale jedná z nich je s prominutím lehce nechápavá, a kdykoliv jí to téměř řeknu, nepochopí to a já potom už nemám odvahu jí to říct.... Protože najednou dostanu strach že mě odkopne nebo něco, jen proto že jsem na holky....

  Ahoj,

  nepíšete, kolik Vám je, proto budu v odpovědi vykat - obvykle vykáme holkám a klukům od 15 let. Chápu, že byste chtěla kamarádkám povědět o tom, že patříte d LGBT komunity. Je přirozené a úplně v pořádku, že s nimi chcete něco takového sdílet. Zároveň je moc fajn, že k nim máte důvěru a víte, že by Vás podpořily a "neodkoply". Dovedu si představit, že ohledně jedné z nich váháte, jak to přijme. Vaši kamarádku neznám, proto nedokážu předem odhadnout, jak bude reagovat. Říkám si, že byste jí to mohla povědět napřímo, jak to máte - přemýšlím totiž, do jaké míry jí bylo předtím zřejmé to, co jste jí naznačovala. Někdy se stane, že nám připadá, že to tomu druhému přece musí dojít, co se mu snažíme oklikou říct, ale druzí nám do hlavy nevidí a mohou to vnímat jinak. Pokud Vám to připadá ok, můžete se jí svěřit i s tím, že máte strach z toho, jestli by Vás neodsoudila za to, že jste na holky. Kdybyste to celé chtěla podrobněji probrat, můžete se nám ozvat na Modrou linku - na chatu, telefonu, Skypu anebo WhatsAppu. Kontakty najdete na našich webových stránkách www.modralinka.cz.

  Držíme Vám palce,

  Modrá linka