Poradna: Alík radí dětem

Holky a láska

Dobrý den, chci se jen zeptat co mám dělat. Situace je taková :
Jeden kluk (o rok mladší) mi řekl že se mnou chce chodit. Jeho kamarádi ho do toho navedli. Já se s ním začala bavit, a taky jsem s ním chodila ven, ale on skáče parkour a naučil mě to. Ale já nevím. On si myslí že spolu chodíme a rekl to svým kamarádům, oni říkají že se z toho vymlouvam když říkám že nechodíme. A já to jednou Ondrovi řekla, že budeme jen kamarádi, a on se totálně naštval a odmítal se se mnou bavit, musela jsem skrz jeho kamaráda domluvit že mu musím něco říct, no a já chtěla aby se se mnou kamaradil a řekla jsem mu že jsem si dělala legraci. Nechtěla jsem ho ztratit. Ale on se mi trochu líbí, jen... Já chci počkat. Nevím, možná potkám někoho lepšího... No a tak teď prostě se se mnou baví a celá škola říká že spolu chodíme... No a ti jeho kamarádi mi furt píšou že jsem divná a vypatlana že mu ani nedám pusu ani ho neobejmu. A v naší třídě zase říkají že se s ním nemám zahazovat, že je to blbecek apod. Co mám dělat?! Prosím poraďte. Marně čekám na kamarády a nechci stratit jediného kterého zrovna mám....

holka, 13 let, 20. listopadu 2018

Ahoj,
chápu, že je Ti nepříjemné být ve vztahu, do kterého Tě tlačí okolí a sama ho nechceš. Je moc dobře, že upřímně víš, co chceš a co ne a nebojíš se napsat si o podporu. Vztah, ve kterém si člověk není jistý, že ho opravdu chce, není svobodný a upřímný, ztrácí smysl. Vnímám, že Ondra k němu nejspíš ještě nedozrál, pokud má pocit, že si jej může vynutit, v podstatě Tě citově vydírat tím, že se s Tebou přestane bavit a tlačí na Tebe i přes své kamarády. Ano, někdy odmítnutím chození skončí i kamarádství. Věřím však, že pokud je opravdové, není v něm nátlak a podmínky. Je na Tobě, zda se necháš ovlivnit tlakem jeho a jeho kamarádů k něčemu, co sama nechceš. Máš právo jednat podle svých pocitů a představ, odmítnout to, co Ti není příjemné, bez ohledu na reakci a názor okolí. I to patří ke zralému rozhodování o svých vztazích a životě. Můžeš to také probrat s někým blízkým, mamkou, kamarádkou či školní psycholožkou a ujasnit si tak, co vlastně chceš a jak být ve svém rozhodnutí pevná.

Držíme Ti palce,
Modrá linka

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Holky a láska

Ahoj Alíku! Položím ti jednu otázku. Jsem ve vztahu s jedním klukem, ale jemu je 16 a mě 13. Jsou to sice jen 3 roky rozdíl, ale myslím si že si každý do vztahu představujeme něco jiného. Já např. chození ven, držení se za ruce, objímání atd. a on zase víc ty „docpělácký" věci, jako líbání, ležení v spolu v posteli apod.. Chci se zeptat jestli má tento vztah smysl? Sice ho miluji a on mě ale myslím si že ten věkový rozdíl tam vadí :/. Předem děkuji za odpověď :))! A omluvám se za chyby O:-)

Holka, 9. prosince

Ahoj z Modré linky,

umím si představit, že věkový rozdíl, o němž píšeš, skutečně může být na překážku, právě z těch důvodů, které jsi popsala. Navíc k tomu, že každý máte jiná očekávání, se přidává i to, že sexuální aktivity, či aktivity, které by k sexu mohly vést, jsou do věku 15 let zakázané. Nicméně na to, zda má Váš vztah smysl, si musíte odpovědět Vy dva. Jestliže má Tvůj kluk dostatek trpělivosti, s přibývajícím časem se vaše očekávání a přání můžou začít přibližovat. Je však třeba brát v úvahu i to, jestli jste teď oba ve vztahu spokojení, zda vám oběma dává alespoň zčásti to, co si přejete a potřebujete. Neboj se dát najevo, co si o tom myslíš a jak to cítíš a potřebuješ Ty. Můžeš to, co Tě kolem toho trápí, probrat také s někým blízkým, komu důvěřuješ, ať už v rodině nebo mezi přáteli. Kdyby sis o tom chtěla více popovídat, můžeš zavolat i nám na Modrou linku (kontakty na www.modralinka.cz).

Přejeme krásný advent Vám oběma
Modrá linka

Holky a láska

mám problém. Jeden kluk po mě pořád cumí , ale baví se víc s moji hodne dobrou kamarádkou. Dělá uplně stejné věci jako moje kámoška. Minulý tyden mi rekl do ocí , že me miluje a mylslel si , ze spolu chodíme mimo školu. Dneska pořád po mě kouká , ale nwm je si se mnou chce být. prosím o radu.

holka, 14 let, 6. prosince

Ahoj z Modré linky,

chápu, že ve věcech lásky se může člověk cítit nejistě. Úplně však nevím, o jakou radu nás žádáš. Jestliže Ti řekl, že Tě miluje, pravděpodobně s Tebou být chce. Je to však otázka, na kterou můžeš získat odpověď pouze od něj. Pokud o něj tedy stojíš, můžeš mu svůj zájem dát najevo chováním, nebo se vyjádřit přímo, stejně jako to udělal on. Neboj se to, co prožíváš, probrat i s blízkými, kterým důvěřuješ, ať už v rodině nebo mezi kamarády.

Hezký advent Ti přeje
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj,
Je hodně těžké o tomhle psát, obzvlášť když vím, že to všichni můžou vidět (vím, že je to anonymní, ale stejně), ale každopádně jde o to, že jsem se zamilovala do někoho, kdo ani neexistuje. Přesněji je to postava z filmů. A problém není jen v tom, že neexistuje, ale také že je mu skoro čtyřicet let a já nevím, co mám dělat. Asi si říkáte, že to není opravdová láska, ale těch filmů, ve kterých je, je hodně, a dřív to bylo v pohodě, prostě byl hezký, jenže teď asi před půl rokem se to zvrtlo a prostě najednou na něj pořád musím myslet a vždycky když se o něm mluví nebo když ho třeba někde vidím, tak mi najednou jakoby poskočí srdce a prostě jsem se do něj doopravdy zamilovala. Jako ono by zas tak nevadilo, kdyby to byl nějaký teenager, ale když je mu skoro čtyřicet? Už jsem kvůli tomu i několikrát brečela, že jsem se zamilovala do někoho tak starého (oproti mně). A celkově se mi líbí spíš starší. Poradili byste mi, prosím, jak na něj zapomenout, nebo prostě co mám dělat (když na něj možná ani nechci zapomenout, protože mi připadá úplně dokonalý)?

holka, 14 let, 6. prosince

Ahoj,

někdy není lehké psát o něčem, co člověka trápí, to chápu. Člověk se někdy dokáže zamilovat snadno, připadá mi přirozené, že teď máš toho, kdo se Ti líbí, "plnou hlavu", že na něj nejde přestat myslet - ať už jde o reálného kluka anebo filmovou postavu. Umím si představit, že u filmových idolů může být zamilování o to bláznivější - vidíme je totiž jen v dokonalém světle. Zatímco kluky/muže z masa a kostí můžeme potkat i v situacích, kdy jim to zas tak moc nesluší, kdy třeba řeknou něco hloupého nebo jsou otrávení a protivní (tak, jak to čas od času asi máme všichni), filmoví hrdinové jsou vždy perfektně upravení, zábavní, vždy ví, co zrovna říct a jak se správně zachovat. Možná je dobré zamyslet se nad tím, co za takovou dokonalostí stojí. Onen filmový hrdina vypadá vždy skvěle, protože před každým natáčením tráví dlouhý čas v maskérně, kde ho upravují kadeřníci a vizážisti. Vždy ví, co má říct, protože mluví podle dobře naučeného scénáře. Když se herec zakoktá, zakopne anebo je mu třeba v nějakém záběru vidět pupínek, kamera se zastaví a scéna se natočí znovu. Tuhle možnost v běžném životě nemáme.
Z toho, co píšeš, vnímám, že si nevíš rady s tím, že se Ti líbí muž, který je o dost starší. I to není nijak zvlášť neobvyklé, některé dívky to tak mají. Vztah velmi mladé dívky a výrazně staršího muže dokáže být často komplikovaný. Protože je ale Tvůj idol fiktivní, není třeba se tím teď znepokojovat - i když rozumím, že Ti to běží hlavou. Ptáš se nás, jak na něj máš zapomenout. Bohužel, neznám žádný zaručený způsob, jak se "odmilovat", myslím si, že se tomu často poručit nedá. Říkám si, že když je Tvůj idol filmovou postavou, má to výhodu v tom, že ho můžeš kdykoliv "vypnout" - můžeš tedy experimentovat s tím, jak často se na filmy s ním budeš dívat. I když Ti to teď tak nepřipadá, je docela možné, že za nějaký čas už nebudeš mít takovou potřebu ho vidět. Chci Tě povzbudit také k tomu, aby ses s tím, co prožíváš, svěřila někomu blízkému, komu důvěřuješ, ať už z rodiny či přátel. Možná i oni zažili něco podobného a můžou Tě také podpořit.

Pěkné adventní dny přeje,

Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku ve třídě se mi docela dost líbí jeden kluk nedávno ho přede mě posadila učitelka a já sem se do něho najednou zabouchla ale vždycky když sem někoho chtěla tak mi to připadalo že to je spíš jenom taková "dětská láska" ale prostě teť ho nemůžu dostat z hlavy já prostě na něho myslím 24/7 jako docela se spolu i bavíme prostě mi to připadá že každý den se spolu bavíme víc a víc a já bych mu chtěla nějak nenapadně naznačit ze se mi líbí ale nevím jak prosím pomozte mi děkuji

holka, 13 let, 5. prosince

Ahoj,

chápu, že máš teď onoho spolužáka "plnou hlavu". Když se zamilujeme, je normální a přirozené, že na toho druhého nejde přestat myslet. Stejně tak rozumím, že teď přemýšlíš nad tím, jak mu dát najevo, že se Ti líbí. Existuje mnoho způsobů, jak dát najevo své city - zkusím Ti napsat několik tipů, a sama uvidíš, co Ti bude připadat nejlepší. Píšeš, že jste spolužáci a často se spolu bavíte. Napadá mě, že mu můžeš čas od času udělat nějaký kompliment, pochválit mu oblečení, pěkný účes nebo třeba referát ve škole nebo něco podobného, co se mu povedlo. Můžeš taky navrhnout nějakou společnou aktivitu, třeba sport, a dát mu tak najevo, že s ním ráda trávíš čas. Pokud se stydíš mu o svých citech říct přímo tváří v tvář, můžeš mu třeba napsat zprávu (ať už klasický papírový dopis nebo přes SMS nebo sociální sítě), o tom, že se Ti líbí. Věřím, že z jeho reakcí poznáš, jestli Tvoje sympatie opětuje a mohlo by se z přátelství vyvinout něco hlubšího. Neboj se to, co prožíváš, svěřit i svým blízkým, kterým důvěřuješ, ať už v rodině nebo mezi kamarády, i oni Tě můžou podpořit.

Držíme palce,

Modrá linka

Holky a láska

Strašně se mi líbí jeden kluk... Všichni říkají že mám čas ale podle mě už je čas mít kluka. On mě miluje sám mi to říkal... Ale nevím jak se s ním vázat... Poraďte

holka, 14 let, 10. prosince

Ahoj,
obávám se, že zcela nerozumím tvému dotazu, respektive formulaci, že „nevíš, jak se s ním vázat.“ Míníš tím, že nevíš, jestli s ním máš začít chodit? Nebo jaký vztah s ním navázat? Nebo zda je už čas se začít někde vázat?
K tvému stručnému nastínění situace mohu jen podotknout, že ve čtrnácti letech samozřejmě nemůžeš mít intimní vztah, protože legální hranice zahájení intimního života je patnáct let. Takže pokud hodláš navázat se svým kamarádem nějaký vztah, určitě je nejlepším řešením přátelství. V rámci něho spolu můžete trávit čas, sdílet společné zájmy a sympatie - a možná váš vztah časem přeroste i v něco víc.
Měj se hezky
Bára

Holky a láska

Ahoj,tak se zjistilo, že mě Kuba má rád, ale bojím se s ním bavit. Co mám dělat?? Mám ho opravdu ráda. Předem děkuji za odpověď.

holka, 11 let, 3. prosince

Ahoj,
v historii tvých dotazů vidím, že už jsme spolu tvůj vztah s Kubou řešily před pár týdny. Radila jsem ti, že vzhledem k vašemu věku by bylo nejlepší udržovat kamarádský vztah - a na tom bych si dovolila trvat. Naprosto respektuji, že ho máš ráda a chápu, že se před ním stydíš. Pokus se ho brát stejně jako ostatní kamarády. Popřemýšlej, o čem se bavíš s nimi a stejným způsobem komunikuj i s Kubou. Zajímej se o jeho koníčky, o to, co dělá ve volném čase, o co se zajímá, co si o různých věcech myslí. Pokud zjistíte, že je vám spolu příjemně a máte společná témata k hovoru, je klidně možné, že za pár let váš vztah přesáhne kamarádské hranice.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Hodně jsem přemýšlela o své orientaci a vím že to k dospívání patří. Pak jsem se však zastavila na jednou myšlenku a ta mě hodně trápí. Uvědomila jsem si, že mě sexuálně přitahují gayové, ale já jsem holka. Já osobně jsem nejspíš bisexuál nebo zatím to tak vypadá, ale moc nevím, co se svým problémem dělat. Samozřejmě, když potkám na ulici nějakého hezkého kluka, tak si řeknu že je pěkný a tak, ale stejně. Tím se dostáváme k dalšímu ,,problému“. Nevím jestli to mám nazvat problém, ale také mě strašně přitahují kluci s kulatými brýlemi. Když tedy nějakého uvidím na ulici, prohlídnu si ho co nejvíce do detailů a občas se za ním i otočím. Já to tak ale nechci a chtěla bych na tom něco změnit. Nevím však jak. Nikomu jsem o tom nikdy neřekla, ani své nejlepší kamarádce, rodičům, prostě nikomu. Moc prosím o radu. Předem díky za odpověd.

holka, 13 let, 21. listopadu

Ahoj,

dospívání je jednou z nejtěžších životních fází. Mladý člověk se během dospívání prudce vyvíjí a mění jak fyzicky, tak i psychicky. Navíc v něm doslova bouří hormony. Někdy to v něm může způsobit menší zmatek, pocity nejistoty a toho, že neví, kam vlastně patří, a koho vlastně svým jednáním vlastně reprezentuje. Přitahují Tě gayové a kluci s kulatými brýlemi, ale proč ne? Na tom nevidím nic divného ani zvláštního. Navíc jsi opravdu zatím ve vývoji a není jisté, co vše se později kolem Tebe vyklube. To se teprve uvidí.
Píšeš, žes o tom nikdy nikomu neřekla, ani nej kamarádce, ani rodičům, prostě nikomu. Tak nás moc těší, že v nás máš takovou důvěru. Prosíš o radu, ráda bys změnila své chování ohledně kluků. Výhodou je, že zatímco druhého člověka změnit nemůžeš, na sobě pracovat můžeš a jsi schopná ovlivnit jak tok svého myšlení a myšlenky, tak samozřejmě i své jednání.

Můžeš začít třeba tím, že si doma před zrcadlem budeš jednotlivé situace trénovat. Můžeš také zpracovat nějaké příběhy s nejlepší kamarádkou, aniž bys jí líčila podrobnosti, můžete si spolu přehrát nějaké modelovky, kdy ona může hrát někoho, kdo se Ti líbí a Ty zkusíš na její chování reagovat. Stejně tak se můžeš, obecnou formou, bez toho, že bys prozatím mířila do svých duševních hlubin, popovídat s rodiči, kterým také kdysi bylo 13 let a měli docela podobné starosti jako Ty, což si děti málokdy uvědomují. Málokdo Tě zná lépe než rodiče, takže by také mohli poradit. Jen na Tobě záleží, jaké jiné postupy ještě vymyslíš, jak daleko budeš ochotná se otevřít. Máte-li na škole školního psychologa, můžeš navštívit i toho, a možnosti s ním, popř. s výchovnou poradkyní, probrat.

Přejeme Ti příjemný podzim.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj poradno,
včera se se mnou rozešla moje první holka. Byly jsme mnoho měsíců skvělé kamarádky, řekla bych i nejlepší, a chodily jsme spolu necelé dva týdny. Pak mi ale napsala, že je konec a ani kamarádky už být nemůžeme, a že to je už navždycky. Nic jí nevyčítám, ale nemůžu přestat brečet. Rodičům jsem se nesvěřila, protože neví, že se mi líbí holky. Ale i u nich jsem plakala celý večer, pak sama celou noc a nyní opět celé ráno. Všechno mi ji připomíná a nemůžu na to přestat myslet. Jak se mám přes tu bolest dostat? Nedokážu se nijak uklidnit ani rozptýlit, je to příšerné.

holka, xx let, 24. listopadu

Ahoj,
velmi dobře rozumím tomu, že rozchod s někým, koho jsi měla velmi ráda, je moc bolestný. A bohužel ti nedokáži (a obávám se, že ani nikdo jiný) poradit nic určitého. Nejlepším lékem, jakkoli to zní jako klišé, na zraněné city je čas. I když ti to teď připadá nemožné, postupem času začne tvá bolest slábnout, až zmizí docela. Do té doby ti mohu doporučit, aby ses snažila co nejvíc rozptýlit a našla si činnosti, které tě zaměstnají do té míry, že nebudeš mít čas na bolestné myšlenky. Ale sama dobře vím, že pokud člověka něco velmi bolí, je prakticky nemožné dostat to z hlavy. Až jednou někdo najde způsob, jak se vyhnout bolesti a zraněným citům, nejspíš dostane Nobelovu cenu. Zatím nikdo takový recept nezná - bohužel. Přeji ti, ať tvůj smutek brzo přebolí a třeba potkáš někoho, kdo si tvých citů bude víc vážit.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj alíku, už delší dobu přemýšlím nad jedinou věcí. Chodím do 8.třídy. Ale v 5. třídě k nám přišla nová spolužačka. Hned první den když jsem přišel do 5.třídy se mi ostatní smáli (bylo mi to jedno protože jsem trochu jinej než ostatní). Ale po prvním zvonění jsem zjistil proč se tak smáli.Jako jediný kluk jsem ve třídě seděl s holkou. Nevadilo mi to. A později jsem zjistil že máme hodně společného. Dnes vím že jsem se do ní zamiloval, ale neumím jí to říct. Vždy když byla vhodná chvíle na to abych jí to řekl, dostal jsem strach. Nevím jak jí to mám říct. Už 2 krát jsme se byli projít po městě ale nikdy jsem neměl odvahu jí říct co k ní cítím. Každý den si s tím lámu hlavu. Ale chci jí to říct než ze školy odejdu. Přeci jen jsem v 8.třídě a čas letí hrozně rychle.

kluk, 14 let, 23. listopadu

Ahoj,
rozumím tomu, že vyznat se někomu ze svých citů, je často těžké. Člověk má strach, aby nebyl odmítnutý, aby jeho vyznání nezničilo kamarádství, stydí se, pochybuje o sobě a podobně. Ale na druhou stranu, pokud to nezkusíš, nikdy nebudeš vědět, co k tobě tvá kamarádka cítí a jestli by vám to spolu neklapalo. A jak správně píšeš, čas utíká velmi rychle a pokud této příležitosti nevyužiješ, nejspíš si to budeš vyčítat. Zkus tedy sebrat všechnu odvahu a říct jí, že je ti s ní dobře. Nemusíš jí nutně vyznávat lásku, ale klidně jí řekni, že jsi v její společnosti rád a že by ses s ní rád vídal častěji i mimo školu. Věřím, že vaše sympatie budou oboustranné a budete si užívat společně strávený čas.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Holky a láska

Ahoj aliku
Miluju jednoho kluka ale nwm jesli on mě taky:) hoodne si pisem každý den ráno skoro celé odpoledne a celý večer, dal si mě na ig do bia a posíláme si srdíčka:) máme stejné oblíbené jídlo a barvu..mam ho moc ráda ale i tak nwm, předem děkuju za odpověď

holka, 14 let, 21. listopadu

Ahoj,
podle toho, co popisuješ, je pravděpodobné, že vaše sympatie jsou oboustranné. Ale samozřejmě je ti asi jasné, že do hlavy nikdo nikomu nevidí - a tím méně my z poradny, kteří jsme tvého kamaráda nikdy neviděli. Nejjistější proto je, pokud se ho na jeho city zeptáš. Ačkoli je samozřejmé, že může i lhát, nebo předstírat, přesnější odpověď ti asi nikdo nedá.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahojky,už dlouho mě trápí jedna věc..někdy na začátku školního roku jsem se dozvěděla,že moje kamarádka je lezba a od té doby jsem si vlastně vysvětlila to proč se na mě tak divně dívala všechno mi hrozně vychvalovala(oblečení,náušnice atd..)Hrozně mě „manipulovala“ jako kdyby mi chtěla říct abych taky byla lezba no a já vzhledem k tomu,že jsem na tohle hrozně citlivá natož teď v období dospívání tak jsem si to jak kdyby začala myslet no a teď nevím jak se té myšlenky zbavit.Hodne jsem nad tím začala přemýšlet..Mě se holky nelíbí,jako jo třeba si sem tam řeknu hele támhle ta holka má pěkný vlasy,zadek,oblečení,ale to je asi tak vše.Někdy mám prostě pocit,že se mi líbí kluci pak zase chvíli holky občas ani jedno jsem proste hrozně zmatená a nevím co mám dělat!! Nechci být lezba ani bisexual chci být normální holka,která si třeba tak v 15 najde prvního přítele později manžela se kterým bude mýt svatbu a možná i děti ale nechci být s ženskou?? Myslíte,že ty myšlenky o tom jestli nejsem lezba patří k dospívání(pubertě,hormony) a nebo to muže být první příznak,homosexuální orientace???
Předem děkuji za odpověď.

holka, 13 let, 17. listopadu

Ahoj,

chápu, že Ti teď kolem homosexuality běží hlavou spousta myšlenek. Jak píšeš Ty sama, váhání o vlastní sexuální orientaci k dospívání často patří. Z praxe vím, že spousta mladých lidí Tvého věku zažívá něco podobného, u Tebe tyhle myšlenky můžou být o něco intenzivnější právě proto, že máš v blízkém okolí kamarádku, které se líbí holky. To, že Tě občas nějaká holka zaujme, říkáš si, že jí to sluší, sice může být příznak homosexuální orientace, ale taky vůbec nemusí. Myslím si, že my dívky a ženy se často za jinými ženami "otáčíme" i jednoduše proto, že se nějak blíží naší představě o ideálu krásy, kterému bychom se třeba chtěly podobat - pokukujeme po lesklých vlasech, pěkné postavě, krásných šatech, aniž by to automaticky znamenalo, že jsme lesby.
S přibývajícím věkem, jak budeš tělesně i psychicky dospívat, si budeš postupně více objevovat a uvědomovat, kdo Tě přitahuje - sexuálně i duševně. Doporučuji na sebe netlačit, nechat tomu přirozený průběh. Nikdo, včetně Tvé kamarádky, nemá právo na Tebe v tomto ohledu naléhat, něco si vynucovat nebo Tebou manipulovat. Pokud Ti její chování k Tobě bude nepříjemné, zkus si s ní o tom, co Ti vadí, otevřeně promluvit. Kdyby Tě tohle téma trápilo i v budoucnu a chtěla bys vše probrat více do hloubky, můžeš se obrátit na naši telefonickou linku, Skype nebo WhatsApp. Kontakty najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz.

Pěkné podzimní dny přeje
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku,
Začnu od začátku,
V září (2018) k nám přistoupila nová holka...
A v říjnu jsem začala chodit se spolužákem, ale nějak moc Koukal po té nové holce, a po roce vztahu mi řekl, že ji od začátku má rád, no ale ona ho nechce, a já ho mám tak ráda že s nim chodím dál a připadá mi že ji nemá rád ale jenom se mu líbí vzhledově a že dal stojí o mě...

Udělala jsem dobře?! Mám s nim dál chodit?!
??????

holka, 14 let, 16. listopadu

Ahoj,

chápu, že Tě trápí, že se Tvému klukovi líbí jiná holka, a že přemýšlíš, jestli jsi udělala dobře, když jsi s ním zůstala. Na Tvoji otázku, bohužel, já odpovědět nedokážu, neexistuje žádná univerzální rada, každý to v tomhle máme trošku jinak. Můžu Ti ale napsat několik otázek, nad kterými se můžeš sama zamyslet, odpovědět si na ně, třeba si i vytvořit nějaký seznam pro a proti. To by Ti mohlo napovědět, jaké řešení je pro Tebe to nejlepší. K tomu, co píšeš, mě napadá: Jaké to pro Tebe je, chodit s klukem, kterému se líbí jiná dívka? Jak se kolem toho cítíš? Pokud by se mu nová spolužačka líbila jenom vzhledově, už Tě to nebude trápit? Co by se muselo stát, abys byla ve vtahu s ním zase šťastná?

Klidné dny přeje
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku, co mám dělat když se mi líbí kluk. Je u nás ve třídě nový, ale on je takovej te „bad boy“ a bojím se ho oslovit. Protože Že mě bude ignorovat. Předem Děkuji.

holka, 13 let, 16. listopadu

Ahoj,

píšeš, že je onen kluk u vás ve třídě nový, je proto přirozené, že toho o něm zatím moc nevíš, umím si představit, že se člověk v takové situaci bojí, jak bude ten druhý na oslovení reagovat. Říkám si, že tomu ještě můžeš dát nějaký čas, ve třídě asi bude dost příležitostí pro to, abys ho trochu víc poznala. Můžeš pozorovat, jak se chová, jak s tebou mluví, jestli ti pořád bude připadat jako "bad boy", jestli ti bude pořád sympatický...To všechno Ti potom může napovědět, jestli ho zkusíš oslovit.

Krásné dny přeje
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku. Minulý rok v v prosinci jsem šla poprvé s jedním klukem ven. Jedná se o kluka z lepší rodiny, potrpěl si na značkovém oblečení, drahých věcech a holek neměl nouze. Znali jsme se už delší dobu, ale nikdy jsme se nedokázali dokopat jít ven. V tu dobu jsem byla jeho jediná kamarádka (choval se občas trochu arogantně a sebestředně proto skoro žádné neměl). Řešila jsem s ním všechny problémy, pomáhala mu i s jednou holčinou do které byl tenkrát zamilovaný. Nějak to trvalo do června kdy jsme spolu chodili často ven a trávili spolu dost čas. A já se do něj zamilovala, nebyla jsem z toho nadšená, protože mezi námi byl dvou a půl roční odstup a věděla jsem že to tak necítí a že má co se týče holek trochu jiné priority. Vždycky jsem si od něj ale držela odstup, protože jsem věděla že s většinou holek si chtěl jen „užít“. Ale postupem času se do mě zamiloval. Já si pořád držela odstup a občas jsem se k němu nechovala nejlépe a dost jsme se hádali. Ale vždycky se potom ozval a vždycky se to nějak vyřešilo. On byl totiž z domova zvyklý dostat to co chce a nebyl zvyklý na odmítnutí. Proto když občas viděl můj přístup (který byl čistě jen z důvodu, že jsem se bála že to se mnou nemyslí vážně) tak se nechoval uplně nejlépe. I přes to jak se občas choval mě něco k němu strašně táhlo. Miloval mě tím si jsem jistá, ale postupem času jsem vídávala změny jeho chování a mě se to nelíbilo. Proto jsem se mu rozhodla napsat a vysvětlit mu to. Napsala jsem mu že je sobeckej a sebestřednej a začala ho srovnávat s mým kamarádem, který byl zároven jeho spolužák. A on se naštval. Postupem času jsem si začala uvědomovat jak jsem se k němu chovala a že jsem mu to napsala dost škaredě. Během týdne si našel holku. Je o ní dost známo jaká je, postuje veřejně své polonahé fotky, dost se tahá s klukama atd. A on to celou dobu věděl a stejně s ní byl. A během toho vztahu mi začal psát. Já ho samozřejmě odmítala, protože jsem věděla že je zadanej. Psal mi celkem třikrát (a jsou spolu cca měsíc). Myslím si, že kdyby byl ve vztahu št’astý, že by neměl potřebu mi pořád psát. Dost často na něj myslím a mrzí mě to, ale psát mu nechci, protože vím že někoho má. Jsem kvůli tomu dost špatná a dost po nocích brečím. zase si říkám, že jsem mladá a kluků bude ještě spousta, ale i tak mě to trápí. Znažím se na něj zapomenout, ale dost často ho potkávám, třeba i 4 krát do týdne což se dřív vůbec nedělo. Je to už skoro dva měsíce a pořád mě to užírá Kamarádky říkaly že ji má jen na odragování a že ji skutečně nemiluje, ale to mě nějak moc neuklidnilo. Omlouvám se, že je zpráva tak dlouhá, vím, že máte na práci mnohem důležitější dotazy. I tak by mě moc zajímal názor dospělého člověka. Předem děkuji za odpověd’.

holka, 14 let, 9. listopadu

Ahoj,
chápu, že jsi smutná z toho, jak to teď mezi Tebou a oním klukem je. Není třeba se za svůj dotaz omlouvat, je dobře, že na to, co Tě trápí, nechceš být sama. Nepokládáš nám konkrétní otázku, zajímá Tě náš názor, proto napíšu spíše několik postřehů, které mě k tomu napadají. Oceňuji, že se k celé věci snažíš přistupovat hodně zodpovědně, bereš ohled na to, že teď s někým chodí i přes to, co jsi o jejich vztahu slyšela od ostatních. Někdy to tak bývá, že někomu řekneme nebo napíšeme něco, čeho později litujeme - asi jste to už stihli zažít oba během času, kdy jste se vídali. Někdy se to také celé zamotá a člověk už neví, na čem je, pořád se k tomu v myšlenkách vrací...Někomu v takové situaci pomůže upřímně si s tím druhým o všem promluvit. Můžeš se ho otevřeně zeptat, jak to teď má, třeba se mu i svěřit se svými pocity a s tím, co Tě kolem toho trápí. I když to asi nezní tak jednoduše, je to způsob, jak se zorientovat v tom, co se děje. Stejně tak se ale můžeš rozhodnout nechat to být a jít dál. Hledat si jiné kamarády, kteří se k Tobě budou chovat lépe. Rozhodnutí je jen na Tobě. Můžeš si nechat ještě čas, v klidu se zamyslet nad tím, co by sis vlastně nejvíc přála, jaká z různých možností je pro Tebe nejvíce přijatelná.

Pěkné podzimní dny přeje

Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku,
Jak jsem psala v minulém dotazu měla jsem kluka o prázdninách jsem mu řekla že si dáme přestávku nebavili jsme se......
No ještě tak před týdnem šlo vidět že o mně stojí psal mi, snažil se semnou bavit, bavil se o mě s kamarády (v dobrém smyslu) atd. Jenže teď prý chodí s jinou. Mě to zlomilo srdce protože ho ještě pořád miluju. Nevím co dělat, strašně moc na tu holku žárlím.Ještě k tomu je to moje dobrá kamarádka. Mohl tak rychle přijít o zájem? Mám se nějak odmilovat? Prosím poraďte mi

Leontýna, 13 let, 7. listopadu

Ahoj Leontýno,
nevím přesně, čeho se týkal Tvůj minulý dotaz, co Tě vedlo k tomu, že sis s oním klukem rozhodla dát přestávku, a jak se potom vyvíjely Tvoje city k němu. Každopádně, nyní jsi do něj zamilovaná a žárlíš na svoji kamarádku, se kterou prý právě chodí.
Chápu, že Tě to trápí a běží Ti kolem toho hlavou spoustu myšlenek a otázek. Bohužel, se nedá jednoznačně odpovědět ani na jeden z tvých dotazů. Jestli o tebe onen kluk má ještě zájem, ví jen on sám - proto jediná možnost, jak to zjistit, je si s ním na tohle téma promluvit. K druhému dotazu - neznám žádný zaručený způsob, jak se "odmilovat", myslím, že to nejde jen tak lusknutím prstů a stejně jako zamilování to moc ovlivnit nemůžeme. Co vědomě rozhodnout můžeš, je, jestli se mu svěříš s tím, co k němu teď cítíš, anebo se budeš držet stranou. Takové rozhodnutí je jen na Tobě - můžeš si dát ještě nějaký čas, třeba si i udělat seznam pro a proti. Z toho, co píšeš, to chápu tak, že nevíš jistě, jestli s Tvojí kamarádkou chodí. Můžeš se na to jednoho z nich zeptat, možná i to Ti pomůže zorientovat se v tom, co se teď děje.

Pěkné dny přeje

Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Aliku a spol...
Mám takový problém a tím je, že jsem se zamilovala do 23 letýho chlapa, který už ma rodinu. Pořád si s ním píšu a hodněkrát jsem s ním byla i venku. Už mi mockrát napsal, že se mu líbím. Ale já mu nechci zničit rodinu, ale na druhou stranu si ho nechci zablokovat.
A další problém je v tom, že jsme oba zvaní na nějakou dvoudenní soukromou akci, kde se bude pít alkohol. Bojím se, že se spolu minimálně vykousneme. Jeho manželka a syn tam vůbec nebudou. Moji rodiče tam také nebudou. Ale určitě na tu akci chci jít.
Vůbec nevím co mám dělat.

holka, 13 let, 3. listopadu

Ahoj,

děkuji Ti za důvěru, se kterou ses nám svěřila. Píšeš o tom, že ses zamilovala do staršího ženatého muže, se kterým si píšeš, vídáte se. Jste pozvaní na společnou akci - máš z ní obavy, ale zároveň tam chceš jít. Nevíš, co máš dělat.

Nejprve bych chtěla moc ocenit, že na svoje dilema nechceš být sama - věřím, že ti kolem toho v hlavě teď běží spoustu myšlenek a nevíš, co s tím. Na jedné straně mu nechceš zničit rodinu, na stranu druhou o něj nechceš přijít...

Přiznám se, že mi desetiletý rozdíl mezi Vámi vzhledem k Tvému věku připadá opravdu významný. Umím si představit, že každý z Vás od vašeho setkávání můžete mít jiná očekávání. Píšeš, že se bojíš, že se spolu na oné soukromé akci budete minimálně líbat - tady musím zdůraznit, že sexuální aktivity (tedy nejen pohlavní styk, ale i mazlení - dotýkání se intimních míst) s osobou mladší 15 let jsou trestný čin, který se trestá odnětím svobody. Pokud by mezi Vámi tedy k něčemu došlo, onen muž za to může jít do vězení.

Nevím, kdo všechno na akci bude, jestli tam budeš znát i někoho dalšího kromě muže, o kterém píšeš, jestli vás oba pozvali nějací společní známí anebo pozvání přišlo z jeho strany. Přemýšlím také nad tím, jak dlouho vlastně toho muže znáš, jak jste se seznámili. Vycházím tedy jen z toho, co píšeš - a musím říct, že mi tvoje účast na akci připadá riskantní, vzbuzuje ve mně obavy. Pokud se tam rozhodneš jít, říkám si, jestli by ses alespoň mohla domluvit s rodiči, že Tě tam v průběhu večera vyzvednou.

Připadá mi, že je toho nyní na třináctiletou dívku až příliš - muset řešit vztah s o deset let starším mužem, který je navíc ženatý, má rodinu. Myslím si, že máš právo si všechny věci spojené s láskou, zamilováním, objevovat postupně, přicházet si na to, co od vztahu chceš a co ne. Užívat si let, ke kterým by starosti, které teď řešíš ještě patřit neměly.

Pokud bys celou věc chtěla probrat více do hloubky, můžeš se obrátit na naši telefonickou linku, Skype nebo WhatsApp. Kontakt najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz.

Pěkné dny přeje

Modrá linka

Holky a láska

Ahoj,docela po delší době pisu..Mám takový problém s klukem..No teď k problému:Máme spojený tělocvik se druhou třídou a je tam jeden kluk (třeba Ondra)No jdu k tomu:Jako obvykle začala hodina a šli jsme se rozbehat a rozcvička a šli jsme běhat štafetu a po půl kolečku jsem tam potkala Ondru( jeho tým nestíhal)no a povídala jsem si s ním chválil mě že umím rychlé běhat dělala jsem si srandu že vážím hodně a že prý vážím jen 30kg s postelí ,potom že se mi tam nechce a že mě odnese prostě byl na mě milý a hodný??Po telaku mě ještě pozdravil a potom ve škole..ale potom nic další dny až nedávno mě pozdravil.(čus)Chodila jsem si kvůli němu chodit pití abych ho potkala...No a jdu k tomu co mě trápí:Šla jsem na aj šla jsem dřív abych ho potkala a viděl mě u dveří a odešel a potom mě znovu viděl po chvíli a znovu rychle zdrhl....A jednou po telaku si povídali kluci a řekl,,Já ji nemám rád."a otočil se na me...Nevím co si o tom myslet..Má mě rád nebo nemá ??(ale spolužačce jsem řekla ať mu řekne že se líbí spolužačce tak uvidím kdy si uvědomí že se líbí mě)??Myslíš že se mu líbím ???

holka, 13 let, 30. října

Ahoj,
obávám se, že tě svou odpovědí nepotěším, ale během tří měsíců se ptáš u potřetí v podstatě na tu samou věc - jestli se nějakému klukovi líbíš? Bohužel nikdo z nás nemá křišťálovou kouli a nedokážeme na dálku (a je dost možné, že bychom to nepoznali ani „na blízko“) poznat, jestli se oněm klukům líbíš. Zrovna v tomto případě vysílá tvůj spolužák poměrně zmatené signály, ale jak už jsme ti psali u jiného dotazu, toto citové zmatení k dospívání patří. Řekla bych, že nemáš jinou možnost, než nechat věcem volný průběh, netlačit „na pilu“ a počkat, jak se celá situace vyvine. Pokud se mu skutečně líbíš, určitě časem najde způsob, jak ti to dát najevo.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj poradno,
U nás ve třídě je jeden kluk Kuba
Dříve jsme se navzájem milovaly
Ale teď mě kvůli tomu nesnáší za poslední rok mi nic neřekl, ani slovo
Je mi to líto, pořád k němu něco cítím
A navíc na mě není moc milej
Co mám dělat??
Prosím o rychlou odpověď.
Předem děkuji za odpověď.

holka, 11 let, 15. října

Ahoj,
ačkoli se ti to asi nebude líbit, myslím, že to, co popisuješ, je ve vašem věku zcela normální. V jedenácti letech skutečně nikdo není zralý na opravdový partnerský vztah. To, že se v jeden okamžik tvůj kamarád tváří, že je do tebe zamilovaný, aby tě v následujícím nesnášel, svědčí o tom, že jeho sympatie neměly hlubší kořeny. Ve vašem věku mu to ale nelze vyčítat. Zkrátka si musíš na opravdový partnerský vztah ještě pár let počkat a zatím se „spokojit“ s kamarádstvím, což ale samozřejmě vůbec není málo.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj Alíku....
Potřebovala bych poradit.
Loni za mnou seděl(v lavici) jeden kluk nikdy jsme se spolu nebavili až loni. Nakonec jsme byli skvělí kamarádi až jsme spolu od května chodili. Při chození jsme se spolu nebavili oba jsme se asi stiděli (psali jsme si skoro každý den). Když nám to tak moc neklapalo tak jsem mu v červenci napsala že si dáme přestávku a třeba se k sobě ještě někdy vrátíme. No vzal to v pohodě říkal ,že mám asi pravdu. Jenže potom přišlo září přestal mi psát a ani se se mnou nebavil. Tak je to bohužel do teď bavím se normálně se všema klukama kromě jeho. Předevčírem mi napsal a já si uvědomila že ho mám asi více než ráda. Co mám udělat proto aby jsme se zase normálně bavili? Mám mu říct že k němu ještě pořád cítím něco víc?

holka, 13 let, 11. října

Ahoj,
píšeš, že jsi chodila se spolužákem, ale nebavili jste se spolu, jen si psali. Teď už spolu nechodíte a nebavíte se dál. Máš ale pocit, že ho máš více než ráda a přemýšlíš, zda mu o tom říct, co můžeš udělat pro to, abyste se spolu bavili.
Procházíš obdobím dospívání a ujasňování si svých pocitů, myšlenek, představ o vztahu apod. Je v pořádku být vnímavá k tomu, co cítíš a sdílet to s někým, komu důvěřuješ, ať už v rodině nebo s kamarádkou - to může být velice úlevné a také pomoci v otázkách, co dál. Pokud by ses chtěla se spolužákem více bavit, můžeš s tím sama začít - věnovat mu pozornost, povídat si, trávit s ním více času, projevit svůj zájem. Nemusíš na sebe tlačit, může to být momentální pocit zamilovanosti, kdy se Ti oživily vzpomínky tím, že Ti napsal. Věřím, že časem poznáš, zda jde o nějaké hlubší city a zda budeš připravená a cítit důvěru k tomu, abys mu je dala najevo.

Přejeme Ti vše dobré,
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj,
Poslední dobou se mi začínají více líbit dívky, a kluky beru spíš jako kamarády. Jenže mám problém, asi by mi ani tolik nevadilo, že se mi líbí dívky, větší problém je, že jsem se hrozně zamilovala do svojí nevlastní sestry. Naši rodiče nejsou vzatý, ale i tak se tak bereme, teda, až na ni, je tak beru. Svěřila jsem se jí, že se mi líbí holky i kluci, ale od té doby se to změnilo, a už se mi líbí jenom holky. Ona je na kluky a dokonce je i do jednoho zamilovaná. Vždycky když jí vidím, cítím se hrozně šťastně. Miluji čas, který můžu strávit s ní. Nevím, co mám dělat, ale myslím si, že bych jí to asi nezvládla říct. Přemýšlím o tom, že bych se ještě poradila se svojí druhou nevlastní sestrou, ale taky si tím úplně nejsem jistá. Předem děkuji za jakoukoli poskytnutou radu.

holka, 12 let, 10. října

Ahoj,
píšeš, že je Ti 12 let a přemýšlíš nad tím, zda se Ti líbí kluci nebo holky, teď to vnímáš spíš tak, že holky (od chvíle, kdy ses svěřovala své nevlastní sestře). Když jsi s ní, jsi šťastná, ráda s ní trávíš čas. Přemýšlíš, zda jí o tom říct, nebo se poradit s druhou nevlastní sestrou. Vnímám, že se snažíš vyznat v tom, jak to máš s klukama a holkama a dělá Ti to starost, nevíš, jak přistupovat ke své nevlastní sestře, snažíš se vnímat své pocity kolem ní.
Chci Tě podpořit v tom, že na sebe nemusíš tlačit. Procházíš dospíváním a otázky ohledně sexuální orientace se budou ještě postupně vyjasňovat, věřím, že časem se nějak usadí. Sexuální orientace je spíše fyziologicky daná, než že by měla záviset na aktuálním rozhodnutí a situaci (např. na základě toho, že ses svěřila nevlastní sestře a pocítila k ní blízkost). To, že jsi s ní šťastná a ráda s ní trávíš čas, ještě nemusí znamenat, že bys byla orientovaná na dívky, že by to bylo nějak závazné. Je v pořádku se přátelit, dát jí najevo své sympatie, že jsi s ní ráda.
Neboj se svěřit někomu, komu důvěřuješ, probrat to můžeš např. i se školní psycholožkou, pokud ji ve škole máte. Věřím, že i ostatní prožívali či prožívají podobnou nejistotu, která patří k dospívání, nejsi v tom sama.

Přejeme Ti vše dobré,
Modrá linka