Poradna: Alík radí dětem

Holky a láska

Ahoj je mi 12let a ještě nemám kluka. Jeden se mi líbí, ale moje kamarádka si myslí že se mu líbí a mě to taky přijde. Nevím co mám dělat. Na esemesky odepisuje je jako jo ne atd. Skoro všechny holky už kluka měli a já ještě ne. Bojím se že si kluka nenajdu. Jenom přece nejsem hezká. Co mám dělat? Předem děkuji za odpověď.

holka 12 let, 28. listopadu 2018

Ahoj,
mohu tě naprosto ujistit, že ve dvanácti letech máš na kluky ještě spoustu času a rozhodně jsi nic nezmeškala. I když se možná tvé kamarádky chlubí tím, že kluka měly, ve vašem věku jde spíše o kamarádské vztahy, které se skutečnými partnerskými vztahy nemají nic společného. Vůbec se nemusíš trápit tím, že jsi ještě žádného „kluka“ neměla a jsem si jistá, že až přijde ten správný čas, určitě potkáš někoho, kdo ti bude sympatický a zároveň i ty jemu. Neexistuje nejmenší důvod, proč bys měla spěchat. Nech věcem volný průběh a časem určitě vyplynou tak, že s nimi budeš spokojená.
Měj se hezky!
Bára

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 16 let.

Holky a láska

Ahoj Alíku,
mám dojem, že se líbím jednomu klukovi ve třídě. Jak se dá poznat, jestli mě vnímá jako kamarádku, nebo se mu líbím?? Díky.

holka, 19. března

Ahoj,
stoprocentní recept ti nedá nikdo, ale hodně můžeš vyčíst ze spolužákova chování. Chová se k tobě jinak než k ostatním spolužačkám? Zajímá se o tebe? Vyptává se například, čím se zabýváš ve volném čase, co tě zajímá, nebo jaké máš názory? Pokud odpovědi na tyto otázky zní „ano“, je pravděpodobné, že kromě toho, že k tobě cítí sympatie, také tě možná vnímá i jako víc než kamarádku.
Samozřejmě dalším, poměrně jasným, ukazatelem je například to, pokud se snaží s tebou setkat i mimo školu (třeba tě pozve do kina, cukrárny apod.) a vůbec s tebou trávit volný čas. Zkus se ale nejprve zaměřit na to, jestli o tebe projevuje větší zájem než o ostatní dívky ve svém okolí. Pokud ano, troufám si říci, že to pro tebe vypadá nadějně.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj. Už nějakou dobu znám jednoho kluka. Je o 7 let starší...No a teď jsme se začali bavit a máme se asi rádi...Sex ještě neee, ale o vztahu uvažujeme. Ale jak to řeknu mamce? Máme spolu hodně špatný vztah a jednou mě potkala s kamarádem a řekla, že se s nim už nesmím bavit, protože se ji prý nelíbí. Třeba byl ten kamarád milej a zabavnej, ale vypadal jinak no..No a to samé ten kluk..Kdyby byl třeba o dva roky starší, ale on je o 7..Vím, řeknete mi ať do takového vztahu ani nechodim, ale myslím, že ve vztahu nejde jen o čísla..
Když jsem měla naposled kluka tak to máma ani nevěděla. Hrozně se ji bojím a to samé s ostatními členy rodiny. Proste do naši rodiny moc nezapadam..S bratrem si povídám, ale kdyby zjistil ze mám kluka a je ještě starší než on sám tak by to nedopadlo dobře.. A tajit by ji to šlo, ale ten kluk mě bude chtít vozit domu a třeba spolu budeme chtít nekam jet a to by asi neprošlo..Proste nevim

holka, 14 let, 18. března

Ahoj z Modré linky,

tentokrát se na nás obracíš ohledně vztahu se starším klukem. Domnívám se, že je důležité - a nejen kvůli klukovi - pokusit se s mamkou navazovat lepší vztahy. I s dalšími členy rodiny. Je Ti 14 let, ještě 4 roky za Tebe budou rodiče zodpovědní, o spoustě věcech budou rozhodovat. A proto by bylo fajn, kdybys jim ukázala, že jsi rozumná holka, která může mít svůj názor, na kterou se dá spolehnout a proto je možné jí také v něčem vycházet vstříc.
Zkus si se členy své rodiny povídat, ptát se jich, jak oni prožívali své dospívání, co je tehdy trápilo, jak oni vycházeli s svými rodiči, mluvit s nimi o svých pocitech, přáních či trápeních. Pokud se Vám podaří zlepšit své vztahy, potom budete moci spolu mluvit otevřeně o všem, o čem je potřeba. I přesto, že by Ti rodiče mohli chtít vztah zakázat. Je dobré jim naslouchat a zkusit pochopit jejich argumenty, zároveň je možné s nimi hledat možnosti a kompromisy - například to, že se se starším klukem zpočátku budeš vídat u Vás doma nebo někde na veřejnosti, prostě za určitých - pro obě strany přijatelných - podmínek.

Přejeme Ti hezké jaro,

Modrá linka

Holky a láska

Ahoj,
chtěla bych poprosit o radu ohledně hodně důležitého, hodně náročného tématu - coming out. Moje orientace je něco, nad čím přemýšlím už hodně dlouho a přestože mi je teprve necelých 15 let, myslím, že už jsem dost stará na to, abych věděla, kdo se mi líbí. Nechci se zatím zatěžovat labely jako lesba, bisexuál, pansexuál aj., ale vím, že jsem na holky (a pravděpodobně úplně stejně i na kluky, což ale není ta kontroverzní informace). Já sama jsem s tímto faktem naprosto smířená, ba dokonce to je pro mě podstatná a skvělá součást mojí osoby.
To, s čím si lámu hlavu, je, jak to říct mé nejlepší kamarádce. Pár mých kamarádů to už ví a já se nebála jim to říct, protože jsem z nějakých důvodů měla jistotu, že to vezmou v pohodě (buďto už v dříve vyjádřili podporu LGBTQ+ komunity, nebo do ní dokonce patří...). S nikým z nich ale nemám vztah jako s tou nejlepší kamarádkou - jsme ten typ „BFF“, co se pořád drží za ruce, vyznávají si lásku, oslovují se „zlato“, „miláčku“... Nikdy jsem k ní nic víc než platonického necítila, ale mám strach, že jakmile jí řeknu, že se mi líbí holky, bude si myslet, že se mi líbí ona a najednou bude naše přátelství divné, vytvoří si ke mně jistý odstup a možná se se mnou dokonce přestane chtít bavit. Celé to navíc komplikuje, že se mi líbí její dobrá kamarádka, ale zároveň rivalka, kvůli které je často nejistá a už dříve měla strach, že jí mě přebere (jen jako kamarádku).
A můj dotaz tedy zní: Jak jí mám říct, že se mi líbí holky, aniž by si myslela, že to znamená ji? A případně: Jak se přesvědčit, že je pro mě bezpečné jí (a komukoli dalšímu) to říct?
Díky za odpověď.

dívka, 14 let, 17. března

Ahoj,
chápu Tvoje obavy z toho, jak nejlepší kamarádka, se kterou jste si hodně blízké, přijme to, že se Ti líbí holky. Zároveň by bylo asi fajn, aby se to dozvěděla přímo od Tebe a neměla pocit, že je jediná, které ses nesvěřila.

Věřím, že pokud jí to řekneš tak upřímně, jak jsi to popsala nám, pochopí to. Je důležité umět sdělit nejen to, jak se věci mají, ale také své pocity, obavy, které kolem toho máš. Je skvělé zeptat se zase na její, ověřit si, zda Tvoje představy, že k Tobě bude mít odstup a zalekne se toho, jsou vůbec opodstatněné. Někdy to chce více času, aby daný člověk informaci zpracoval a ujasnil si, je však důležité o tom mluvit, tím tomu můžeš nejvíc napomoct. Neboj se jí říct, jak to k ní cítíš a že bys byla ráda za zachování vašeho "BFF". Podle jejích reakcí pak vycítíš, nakolik je pro Tebe v pohodě se jí třeba časem svěřit i s tím, kdo konkrétně se Ti líbí a probírat tak s ní svůj intimní život. Věřím, že pokud se Vám to podaří, může to Vaše přátelství jen posílit.

Nakolik je bezpečné se svěřovat ostatním s osobními věcmi, musíš tak nějak vycítit sama. Ty nejlépe víš, jak s kým vycházíš, zda se jedná o opravdové přátele, kteří Tě nezradí, pochopí, dokážou příp. i udržet tajemství. Věřím, že praví přátelé jsou k Tobě upřímní a dokážou Tě přijímat takovou, jaká jsi, přestože jsou věci, které můžou mít oni jinak nebo jim nemusí moc rozumět. Jak si psala, někdy můžeš zkusit trochu dopředu "otestovat terén", zjistit, jaké mají názory na podobné věci, a pak se postupně svěřit, když to tak budeš cítit.

Přejeme Ti vše dobré,
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj aliku
Mám dotaz, chtěla bych se zeptat jestli nějak jde nebo existuje něco čím bych mohla něčím okouzlit jednoho kluka protože jeden kluk mi nabídl abychom byly kamarádi s výhodami ale já už ho dlouho miluju ale nevím jak to cítí on ale napadlo mě jestli je blízko k tomu že bychom spolu mohli být chtěla bych nějakou radu jestli to jde
A vážně to není pokus o vtip.

Natka, 13 let, 18. března

Ahoj,
bohužel vůbec netuším, co si mám představit pod pojmem „kamarádství s výhodami.“ Tudíž nevím, co ti onen kluk navrhl. Znamená to, že budete velmi dobří kamarádi? Nebo spíš přátelé? Nebo ještě něco víc než přátelé? V první řadě by asi bylo dobré promluvit si s ním o tom, co přesně tím myslel a co to pro tebe znamená. Můžeš mu samozřejmě neznačit, nebo přímo říci, že ho vnímáš jako víc než běžného kamaráda. Jak s touto informací naloží ale pochopitelně záleží jen na něm.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj nevím co mám dělat ve třídě cítím k jednomu klukovi něco víc než k ostatním ale, on ke mně očividně ne co mám dělat?

holka, 12 let, 17. března

Ahoj,
bohužel tě asi nepotěším, ale neexistuje způsob, jak někoho přesvědčit nebo donutit, aby se do tebe zamiloval, pokud to tak sám necítí. Chápu, že je ti to nepříjemné a ráda bys, aby tvé city byly opětované, ale obávám se, že nemůžeš udělat nic jiného, než mu nabídnout své přátelství. Jestliže se s sebou bude chtít přátelit a ty v něm získáš dobrého kamaráda, vůbec to není málo. A je klidně možné, že časem, až tě víc pozná, se v něm probudí i něžnější city.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Holky a láska

Ahoj s 3 kluky máme úžasnou partu děláme spolu blbosti a chodíme spolu na oběd atd jenže je špatný že mě ti tři kluci milujou a jen jednoho z nich jenže když s tím jedním budu chodit tak se bojím že se naše skvělá parta rozpadne ( omlouvám se za všechny pravopisné chyby)

holka, 12 let, 13. března

Ahoj,
řekla bych, že v tomto případě záleží na tom, zda bys i ty stála o to zintenzivnit s někým z nich své kontakty a třeba se s ním vídat i mimo školu. Pokud k někomu z nich cítíš sympatie, není důvod, proč byste spolu neměli trávit čas. I když je možné, že si na to ostatní členové party budou muset chvíli zvykat, jestliže jste skuteční přátelé, tahle skutečnost by vaše kamarádství neměla ohrozit.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj aliku, nikdy jsem nevěděla že bych jestě někdy vstoupila do téhle poradny v mém věku ale dostala jsem se do velice bizardní situace a nevím co s tím. Příběh začíná tím že jsem s mojí nejlepší kamarádkou měla přespávačku a ona mi pověděla o jednom klukovi kterého si všimla na chadbách ve škole a chtěla by ho lépe poznat. Snažily jsme se najít jeho učet přes sociální sítě ale nic jsme nenašly tak mě napadlo aby napsala jednoumu klukovi (říkejme mu- Vilík),kterej se mi hodně líbil a pořád líbí o kontakt toho kluka po kterem jsme patraly, protože jsem věděla že oni dva se baví. Háček je v tom že jsem nikdy nikomu něřekla že se mi Vilík líbil. Tak mu moje kamarádka napsala a jakmile jí odepsal a tak tak jsem začala bejt zvedavá o jehom životě a řekla jsem kamarádce at si s ním píše. Tak jsme mu psaly celou noc a ted toho strašně lituji a jsem si vědoma že je to moje chyba. Tu noc jim konverzace drhly, ale ted se jim to rozjelo, už mají nachystaný rande. Mojí kamarádce se zatím nějak nelíbí ale ona jemu už nejspíš jo. Píše jí první a tak. A ted k tomu proč to tady vyprávím. Zkrátkaa jednouduše nevím co dělat dál. Mam se s ním začít přes s mojí kamarádku bavit a "přebrat jí ho" a nebo prostě se nějak snažit za ně bejt stastná a přestat na něj myslet. Pravda je ale že se usměju byt jak na něj pomyslím a snažím se ho co nejvíc zahlídnout v chodbách. Chtěla jsem to svej kamarádce už několikrát říct že v situaci v keterej my 3 jsme sem ani nechtěla aby jsme byli ale kdykoliv jsem to měla na jazyku to vyprsnout tak ona mi zrovna řekla nějakou zprávu o něm z který byla nadšená a tak a já pak ztratila odvahu. Netuším co mám dělat, jsem v nesnázích a potřebuju si o tom s někým promluvit a dostat nějaký rady. (začít si s ním psát už není možnost)

holka, 15 let, 12. března

Ahoj,
to, co popisuješ, je velmi zamotaná a složitá situace. Úplně rozumím tomu, že jsi z toho nešťastná a nevíš, co máš dělat. Je mi líto, že se celá záležitost kolem tvé lásky tak zamotala. Bohužel si myslím, že v současné době nemáš moc možností, co s tím můžeš dělat. Nedomnívám se, že je dobrý nápad začít se s ním přes kamarádku bavit a pak se jí ho pokusit přebrat. Tímto chováním by sis nejvíc ze všeho koledovala o to, abys ztratila oba dva. Myslím si, že tím nejlepším, co můžeš udělat, je jednat s kamarádkou na rovinu. Přiznat se jí, že se ti onen kluk líbí, ale zároveň zdůraznit, že naprosto respektuješ to, že se dali dohromady, že jí to přeješ a že ti moc záleží na vašem kamarádství. Možná se nakonec okolnosti vyvinou tak, že spolu nebudou chodit a třeba budeš mít znova šanci ty. I v takovém případě se mi však jeví lepší, když bude kamarádka vědět, jak to s tvými city je a nebude mít pocit, že ses ji snažila obejít a jednáš za jejími zády.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Holky a láska

Ahoj... Mám takový problém :D mám hodně ráda jednu holku ale ona má už někoho jiného a jednou mi říkala že mezi námi nic nebude ale prostě já ji chci co mám dělat aby se do mě zamilovala ?

holka, 13 let, 3. března

Ahoj,
chápu, že je pro Tebe důležité, aby se do Tebe holka, kterou máš ráda, zamilovala. Na lásku ale musí být dva nebo dvě a neexistuje nějaká zázračná rada, jak druhého donutit k lásce. I když vím, že to hodně bolí a není to jednoduché přijmout.

Zatím můžete být dobrými kamarádkami, můžeš ji být nablízku a uvidíš, jak se bude vše vyvíjet, někdy bývá jen kousek od kamarádství k lásce.

Přejeme Ti klidné dny.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku,
Dlouho jsem přemýšlela jestli ti napíšu, ale nakonec jsem se rozhodla že jo.
Když jsem přišla na valentýna do školy, ležela na mojí lavici růže. Šla jsem to říct svojí nejlepší kamarádce a ona tam tu růži měla taky, úplně stejnou se stejným vzkazem. Snažily jsme se zjistit od koho je a máme dva podezdřelé: Pan učtel, a jeden osmák. Oba dva po nás tak divně koukají. Jak mám pokračovat?
Prosím poraďte mi.

Dekuju. Anetka.

Anetka, 8 let, 2. března

Ahoj Anetko,

je moc hezké, že jste s kamarádkou dostaly růži k Valentýnu, je to milá pozornost, která vám nejspíš udělala radost. Nevím, jestli učitelé rozdávají růže se vzkazy, spíš bych to tipovala na nějakého spolužáka, možná i toho osmáka, o kterém píšeš. Je ale možné, že vám to tam dal i někdo jiný.

Ptáš se, jak pokračovat. Pokud chceš zjistit, kdo vám růže dal, je možné se dotyčného přímo zeptat, jen tak se dá potvrdit nebo vyloučit, že to byl právě on. Možná něco ví i ostatní spolužáci, můžete se jich poptat. Je také možné, že se vše rozkryje samo někdy později, protože pokud se někomu líbíte, bude Vám to chtít dát najevo i jinak a jindy než na Valentýna.

Přejeme hezké dny.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku a všichni,
Už od 6. tř. se mi líbí jeden kluk od nás ze třídy,jsem v 7.
Pár lidí ho označují nebo jakoby ho nazývají ,, problémovým klukem".Není stydlivej,prostě všechno naféra podle mě řekne.No a já bych mu chtěla říct že se mi líbí,nebo že ho mám ráda,nebo tak něco.Ale nevím jak, poradíte mi? Na turisťáku jsme se obejmuli,ale on se obejmul se skoro všema holkama od nás ze třídy.Jednou jsem prostě měla zkaženou náladu ve škole a on přišel za kamarádkou,která stála u mě a pomačkal ji, mě taky a najednou se mi nálada zlepšila.Znamená to něco?
Předem děkuji za odpověď

holka, 12 let, 24. února

Ahoj z Modré linky,

začnu tím, čím Tvůj dotaz končí: Když se Ti zlepšila nálada poté, co Tě kluk, který se Ti líbí, "pomačkal", znamená to, že Ti jeho přítomnost a dotek dělají dobře. To tak je, když se Ti někdo líbí, nebo ho máš ráda. Když mu chceš říct o svém vztahu k němu, můžeš tím klidně začít - říct mu, že jsi měla blbou náladu a že to spravilo jeho pomačkání. že Ti je s ním dobře. Jak píšeš, otevřeně, nafér. Pak můžeš pokračovat a říct mu, co máš na srdci.

Pokud si netroufneš, můžeš mu to i napsat, elektronicky, nebo na papírový dopis (budeš tak docela originální). Uvidíš, jak se dál zachová, možností, jak to dopadne, je samozřejmě více. Možná jsi jedna z mnoha, možná jsi ho taky zaujala.

Píšeš také o "problémovém klukovi" - záleží na tom, co se tím myslí, jaké "problémy" dělá a jestli to i Ty vidíš jako problémy, nebo ne. Můžeš to probrat s ostatními spolužačkami, jak to mají ony a co si o tom myslí.

Určitě držíme palce, ať to dopadne, jak chceš.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj.
Chci se zeptat, ve třídě je kluk, který se ke mně chová zvláštně, a to tak, že pořád chodí ve třídě okolo mé lavice a on má lavici o 2 řady dál a většinu holek oslovuje jejich normálním celým jménem např. Lenko, Šárko atd., ale mě Moni. Může to něco znamenat, třeba že se mu líbím?
P. S.: doufám, že ti to nepříjde jako pitomý dotaz, předem děkuji za odpověď, Nika

holka, 13 let, 1. března

Ahoj Moni,
nepřijde mi to vůbec jako pitomý dotaz. Ale přijde mi, že se tu ptáš už počtvrté víceméně na totéž. :->

Jak jsem ti již psal v první odpovědi www.alik.cz/p/253151, ze zkrácení jména nic jednoznačného vyvodit nejde. Kdyby se mu třeba líbila Šárka, tak by jí říkal Šári? Důvody, proč chodí kolem tvé lavice, můžou být též všelijaké.

Pokud máš ty zájem, aby o tebe dotyčný kluk měl zájem, zkus mu to dát nějak jasně najevo. On možná ani netuší, že v jeho chování spatřuješ romantické signály, a pokud směrem k němu také vysíláš nějaké nenápadné náznaky, možná je neumí správně číst. Pokud spolu mají dva lidé nějaký citový vztah a jeden z nich o tom ani neví, tak to není příliš perspektivní. ;-)

Alík

P. S.: Až budeš jednou vnoučatům vyprávět, jak jsi se dala dohromady s jejich dědečkem, doufám, že nezapomeneš zmínit roli Alíkovy poradny. :-D

Holky a láska

Ahoj, poradno!
Chtěla jsem se Vám svěřit s problémem, který mne už trápí nějakou tu chvíli. Poslední týdny, možná i měsíce totiž mívám pocity, jako bych spíše inklinovala ke stejnému pohlaví. Jednoduše jsem ve věku 14ti let, ve kterém si ostatní holky už začínají pomalu všímat druhého pohlaví. Ale já vlastně pořádně ani nevím, jakým způsobem se mám ve společnosti kluka chovat. Není to nějaká nervozita nebo stud, jen mne asi kluci nepřitahují. No a po pravdě, trápí mne to. Nevím, co by na to řekli rodiče a kamarádi. Na druhou stranu zase chápu, že dnes už se s LGBT komunitou operuje o dost lépe, ale přijde mi to... Přijde mi to jednoduše trapné. Je mi trapné být lesba. Mamka a taťka totiž vždy chtěli vnoučata z vlastní krve nebo jakým jiným způsobem bych to měla vysvětlit... Z vlastní krve by dítě asi bylo, jelikož bych ho dost možná rodila já, ale hádám, že by jim tam chyběl otec. Někdo, kdo dítě splodil a nadále se po boku jeho ženy o něj stará. Rozumím, je mi 14, asi bych to tak brzo ještě řešit neměla, na všechny vztahy a podobně mám myslím ještě času dost, ale bojím se. Bojím se jednoduše reakcí ostatních, že by mne mohli brát jako méně cennou, zacházet se mnou jinak a podřadněji. Proto Vás prosím o radu. Mám se s tím svěřit rodině a přátelům hned a nebo se s tím jednoduše naučit žít?

lolitka, 14 let, 25. února

Dobrý den z Modré linky,

chápu Vaše pochybnosti a obavy z toho, zda nejste lesba. Jistě, v určitých ohledech to může být komplikované - na druhou stranu, takové komplikace zažívá kdokoli, kdo se nějakým způsobem výrazněji liší od většinového okolí. V první řadě bych Vás ráda trochu uklidnila, neboť jak sama píšete, je ještě brzy na nějaké "řešení" - tedy rozhodování, zda vše říci rodičům či nikoli. A to z toho důvodu, že z Vaší zprávy zdaleka nevyplývá, že byste nutně musela být lesbička. Jste ve věku, kdy probíhá bouřlivý vývoj, a to jak fyzický, psychický, tak sexuální. To, že nejevíte zájem o opačné pohlaví, nemusí vypovídat ještě vůbec nic. Možná jste prostě zatím nepotkala kluka, který by Vás zaujal. Mnoho mladých lidí tápe, hledá se a má první sexuální zkušenosti se stejným pohlavím, i když jsou heterosexuální a v budoucnu se potom již o stejné pohlaví ze sexuálního hlediska nezajímali. K těmto zážitkům mladé lidi vede zvědavost nebo nejistota v kontaktu s opačným pohlavím. Bylo by tedy fajn, pokud by se Vám dařilo zbytečně nepřemýšlet o tom, zda jste heterosexuálně či homosexuálně orientovaná, ale prostě žila svůj život tak, jak to cítíte, byla vnímavá ke svým pocitům a prožitkům a dala všemu čas a volný průchod. Domnívám se tedy, že coming out by byl zatím předčasný. Na ten budete mít dost prostoru, až - pokud - si budete svou orientací jistá. Zároveň je však důležité, abyste nemusela na svoje pocity a pochyby být sama, abyste se mohla svěřit někomu, komu důvěřujete - ať už to budou rodiče či nějaká dobrá kamarádka (pokud možno zralá, která se Vám po první hádce nepomstí tím, že vše vyzradí), případně nějaká dospělá osoba, v niž máte důvěru, třeba i školní psycholožka, pokud ji ve škole máte.

Přejeme Vám bezstarostné slunečné dny
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku a spol. Prosím vás, potřebovala bych pomoct. Nevím jak mám přestat milovat jednoho kluka. Já ho miluji strašně moc a nevím co mám dělat. Seznámili jsme se spolu ve 2. třídě a chodili jsme spolu od 2. třídy do 6. třídy (jsem teď v 7. třídě), rozešli jsme se spolu kvůli častým hádkám a kvůli tomu, že mě podvedl se 7 holkama (přiznal se mi k tomu). Za ten rok co spolu nejsme, tak se spolu normálně bavíme, ale miluji ho tak strašně moc, že kvůli němu každý den brečím, řežu se a beru antidepresiva, které mi moc nepomáhají. Vůbec nevím co mám dělat, protože je vážně hrozný pocit pomyslet je na to, že se s ním už nikdy neuvidím (přestěhoval se do Německa s mamkou), takže už spolu ani vlastně chodit nebudeme, protože mě stejnak nemiluje a k tomu je Transexual. Ale nevím jestli mi s tím, že je transexual nelže, ale myslím si že ne, když mi posílal fotku jak byl namalovaný, měl paruku s dlouhými vlasy a umělý nechty. Jenže já ho strašně moc miluji a nedokážu se s tím smířit..... děkuji

holka, 13 let, 24. února

Ahoj,
obávám se, že se ti moje odpověď příliš líbit nebude, ale podle mého názoru to, o čem píšeš, není a nebyl ve skutečnosti partnerský vztah. Děti ve druhé třídě, tedy sedmileté děti, rozhodně nejsou dostatečně zralé na to, aby navázaly partnerský vztah. To, co mezi tebou a oním klukem probíhalo, bylo kamarádství a nikoli vztah. Stejně tak považuji za vyloučené, aby tě v tomto období podvedl se sedmi dívkami v tom smyslu, ve kterém se o nevěře většinou mluví. Chápu, že ti tvůj kamarád chybí, ale i jeho chování je velmi nezralé a očividně ještě není na skutečný vztah zralý. I když ti to teď připadá nemožné a nepředstavitelné za nějaký čas se intenzita tvého smutku i citů zmírní. Časem potkáš někoho, kdo tě zaujme a kdo si bude tvých citů a sympatií vážit. To, co potřebuješ, je čas a trpělivost. Určitě by bylo také dobré, kdybys svoje emoce ještě víc nejitřila tím, že si s ním budeš psát a udržovat dál své naděje.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj, je mi 15 let a chtěl bych pomoct. Zamiloval jsem se do holky která je o 3 roky mladší, ze začátku jsme navazovali jen oční kontakt, vypadalo to, že se jí líbím... Pak jsme si začali psát, nějak se to dozvěděla její starší sestra, která s tím začala mít problém. Takže jsme si přestali psát, ale ona po mě pořád koukala, po delší době se to dozvěděla její třídní učitelka a začalo se hodně řešit, že jsem si s ní psal, takže si mě pozvala na řeč a začala tím, že bych s ní chtěl dělat nějaké nekalosti, i když to jsem vůbec nechtěl, prostě se mi jen líbila a chtěl jsem se s ní seznámit a občas jít ven, nic víc a ona mě začala obviňovat, že jsem chtěl něco víc. Vím že ten věkový rozdíl je velký, ale nechtěl jsem nic víc než si s ní psát a třeba někam zajít, a teď už je to pár měsíců co to všechno skončilo, jenže já na ní pořád myslím a nevím co dělat, nejsem smířený že bych na ní měl zapomenout. Děkuji za případnou radu

kluk, 15, 22. února

Ahoj,
moc mě mrzí, že tvoje láska dopadla tímto způsobem. Popravdě vůbec nechápu, proč do této záležitosti zasahovala třídní učitelka, které se to žádným způsobem netýkalo. Nevidím nic špatného na tom, že si patnáctiletý kluk dopisuje s dvanáctiletou dívkou, nebo že spolu občas jdou ven, či podnikají nějakou společnou aktivitu. Osobně mi to připadá ze strany učitelky jako velmi nevhodné a nemístné vměšování se do mimoškolních záležitostí.
Myslím, že bys s celou záležitostí měl obeznámit své rodiče. Neudělal jsi nic špatného a za to, že se ti někdo líbí a chceš se s ním sblížit (samozřejmě tu není řeč o intimním sbližování), se nemusíš nikomu omlouvat, ani zpovídat. Věřím, že tě rodiče pochopí a že si třeba i promluví s paní učitelkou, aby se další podobné „promluvy“ neopakovaly. Určitě by také bylo užitečné zjistit, zda o celé záležitosti ví i rodiče oné dívky a pokusit se tvůj postoj vysvětlit i jim. Věřím, že když jim vysvětlíš, že ti jde pouze o kamarádský vztah, nebudou nic namítat.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Holky a láska

Ahoj Alíku
Ráda bych se zeptala ve třídě se mi líbí jeden kluk jak mohu poznat jestli se líbím i jemu ? Předem děkuji za odpověď Nika

holka, 13 let, 18. února

Ahoj Niko,

o tom, jak poznat, zda se líbím druhému, se mnoho mluví i píše, i zde, na těchto stránkách. Nejsnáze poznáš to, zda se mu líbíš, podle jeho chování. Pokud si Tě bude všímat o stupínek víc než ostatních, bude Tě sledovat, občas se na Tebe podívá, třeba i usměje... Více než ze slov se city poznají z mimoslovní komunikace těla, tedy také z pohledů očí, které moc lhát neumí, z barvy řeči ... Můžeš si na toto téma zkusit promluvit doma s mamkou, tetou nebo kamarádkami, jak to vidí ony, a jak to měly, když ony dospívaly a někdo se jim líbil. Jsi-li dost odvážná nebo nechceš čekat a chceš zjistit, zda se tomu klukovi líbíš, co nejdříve, pak se s ním můžeš začít bavit na taková témata, která zajímají vás oba dva, o kterých byste si měli co říct (sport, škola, spolužáci, filmy, knihy...) a uvidíš, co bude dál.

Přejeme Ti, ať k sobě najdete brzy cestu.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj. Už přes rok miluju jednoho kluka..No taky jsme spolu byli,ale jen týden a pak jsme se rozešli kvůli blbosti..Pak jsme se stále bavili a měli jsme spíše hezky vztah,ale ze dne na den mě začal nesnaset a roznasel o mě nehezké věci a také byl na mě hnusnej. Po čase jsem ho začala ignorovat. Začala jsem dělat taky ze ho nesnáším a chtěla jsem ho dostat z hlavy..Každopádně se to nepovedlo a já se přestala smát a začala jsem se uzavírat.
Teď mám pocit ,že mě má zase rad (děla mnoho věci,které to naznačují),ale já si říkám jak to dopadlo minule atd. Poznala jsem taky dalšího kluka se kterým se mám lip a začala se zase smát a trosku mluvit s lidmi.. Každý večer na mě ale přijde deprese a pláč ,s tím že jsem ztratila toho kluka.. Jak bych se toho mohla zbavit úplně?

holka, 14 let, 18. února

Ahoj,

je moc fajn, že o svých vztazích přemýšlíš, dokážeš si vzít zkušenost z toho, co jsi prožila a uvědomit si, že se může zopakovat něco z toho, co bylo. Stojíš právě na prahu dospělosti, a tam se takové věci, které popisuješ, mohou dít. Proč se třeba ten kluk, na kterého nemůžeš zapomenout, začal chovat úplně jinak a začal Tě dokonce pomlouvat, to netuším. Co ho k tomu vedlo, to ví jen on sám, a říkám si, zda jste o tom zkusili spolu promluvit. To vyžaduje velkou porci důvěry a odvahy. Nyní Ti zase naznačuje, že jsi pro něj zajímavá, a ty nevíš, co se děje. Nedivím se, že váháš, protože Tvá důvěra už jednou utrpěla.

Ráda by ses zbavila večerních depresí a pláče. S časem a mnoha dalšími prožitky, které přijdou, nejspíš odezní i Tvé večerní deprese, počítej ale trošku s tím, že v období dospívání se různé výkyvy nálad dostavují častěji nežli v jiných životních obdobích. Změny fyzické, psychické jsou v této době rychlé, také se může projevovat kolísání hormonů v organismu.

Často pomáhá sdílení, nebýt sám se svými emocemi, ale přizvat nějakou důvěrnou kamarádku či kamaráda, mamku, tetu, babičku ... záleží jen na Tobě, koho máš ráda a komu plně důvěřuješ. Ulevit se dá i psaním. Zkusit si třeba psát deník. To Ti nejen uleví, ale i umožní srovnání Tvých pocitů v čase. Můžeš tak vidět, jak se vyvíjíš, měníš, dospíváš, hledáš se.

Jinak ale pocity i večerní smutky patří ke vztahovým nejistotám dospívajících, jednou budeš na to vše moc a moc vzpomínat.
Můžeš se také obrátit i na nás, Modrou linku (viz www.modralinka.cz) a probrat s námi to, jak se cítíš, a co by sis přála aktuálně změnit.

Přejeme Ti příjemné chvíle s kamarády.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj
Chci se zeptat jak poznám že se líbím klukovi ze třídy?

holka, 13 let, 11. února

Ahoj,
když se někdo někomu líbí, většinou se to projeví větším zájmem o něho, snahu navázat kontakt, povídat si, být mu nablízku, věnovat mu pozornost, usmát se, být milý, dělat radost. Také může docházet k určitým rozpakům a studu, červenání, nervozitě v přítomnosti toho druhého, někdy i provokování, škádlení. Každý z nás jsme jiný a reagujeme jinak, po svém. Věřím, že Ty dokážeš nejlépe vycítit, jak to doopravdy je, vídáš se s ním ve třídě každý den, znáš jeho obvyklé chování, reakce. To vše Ti může napovědět. Většinou čas ukáže, jak se věci mají, třeba bude příležitost si spolu o tom přímo popovídat, pokud jste si blízcí. Zatím můžeš to, co prožíváš, sdílet např. doma s mámou, sourozenci či kamarádkami. Věřím, že každý z nás někdy zažil něco podobného.

Přejeme Ti hezké dny,
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku a spol,
Cca rok už se mi líbí jeden kluk. (Říkejme mu Evžen) No, Evženovi jsem se nikdy nelíbila. Poslední dobou jsem začala přemýšlet, jestli se mi pořád líbí. Pak jsem se dozvěděla, že mojí nejlepší kamarádce(říkejme jí Jasmína) se líbí taky. Tak jsem ostatním řekla, že už se mi nelíbí, nechtěla jsem, aby se Jasmína trápila. Teď jsem jediná kdo ví, že se mi Evžen líbí. Protože jsem tip člověka, který těžko udržuje tajemství, je pro mě těžké to vydržet. Ale taky nechci, aby to věděla Jasmína, protože už tak je smutná, že ji Evžen nechce. Asi jsem se jenom potřebovala vypsat, ale nevíte, co bych měla dělat? Díky moc, nejspíš je tu spoustu důležitějších dotazů.

S pozdravem ANONYM

holka, 11 let, 11. února

Ahoj,
chápu, že je Ti nepříjemně v situaci, kdy se vám s kamarádkou líbí stejný kluk. Zároveň i takové věci se v životě stávají. Pak je to na tom klukovi, jak se rozhodne, je možné, že pro jednu z vás, nebo také žádnou. Oceňuji, že se snažíš být ke kamarádce ohleduplná, chápu, že nechceš, aby se kvůli nenaplněným citům trápila, to však asi nemůžeš nijak ovlivnit. Zkus si možná představit, jaké by to bylo, být v její pozici, co by Ti bylo milejší, jestli znát pravdu, která není příjemná, nebo to, že by před Tebou kamarádka něco skrývala, předstírala. V přátelství je důležitá upřímná komunikace. Můžeš zkusit to, co teď prožíváš, probrat třeba s mámou nebo jiným blízkým, který možná má podobnou zkušenost. Sdílení i rada by Ti mohly ulevit a ujasnit, jak dál postupovat.

Přejeme hezké dny,
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku
Hrozně bych chtěla mít kluka jednoho jsem chtěla ale prebrala mi ho jedna holka no a potom už nic často uvažuju že budu bisexuál :-(

holka, 12 let, 17. února

Ahoj,
pokud má být tvůj dotaz pokus o vtip, není příliš vydařený a zbytečně plýtváš časem těch, kteří by mohli pomoci těm, kteří to skutečně potřebují.
Jestliže je míněný vážně, potom by sis měla uvědomit, že chtít někoho nestačí k tomu, aby vznikl skutečný vztah. A člověk si svou sexuální orientaci nemůže zvolit a vybrat podobně jako třeba šaty. Nicméně vzhledem k tvému věku ti doporučuji zaměřit se spíše na kamarádské vztahy a partnerskými vztahy se zabývat, až budeš ještě o něco zralejší.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj Alíku jeden kluk mi nadává ale jen před ostatními a ne predemnou já s tím nic nedělám a všichni mi říkají že se tomu klukovi líbím ale neví jak se mnou má mluvit .....Je to pravda ???

holka, 11 let, 16. února

Ahoj,
je skutečně pravda, že někdy kluci neví, jak dát najevo svou náklonnost a místo toho, aby dívce projevili své sympatie, ji pošťuchují, či provokují. Nicméně to neznamená, že by sis měla nechat nadávání nechat líbit. Řekni mu, že je ti jeho chování nepříjemné a ať s ním přestane. I kdyby to měl být projev jeho přízně, je to velmi nezralé chování a neopravňuje ho to k tomu, aby ti bez příčiny nadával.
Měj se hezky!
Bára