Poradna: Alík radí dětem

Moje tělo

Ahoj. Doktor mi zjistil v moči bílkoviny. Četla jsem o tom a mužů mít třeba cukrovku. Muže být cukrovka z moc cukru? Začala jsem jist více cukru a to kvůli uklidnění. Když teď přestanu jist sladké ,může se šance na cukrovku zmenšit? Mám hrozny strach. Nechci mít cukrovku :(

holka, 14 let, 4. prosince 2018

Ahoj,
bílkoviny v moči mohou být způsobeny celou řadou faktorů a velmi pochybuji o tom, že bys měla diabetes a lékař by to neodhalil. Určitě lékař řekl tobě nebo tvým rodičům, jaká je podle něj příčina i navrhl případnou léčbu.
Nicméně k tvému dotazu ohledně souvislosti mezi diabetem a konzumací cukru; jde o velmi rozšířený mýtus, nicméně nadměrná konzumace cukru se vznikem diabetu nijak nesouvisí. Diabetes druhého typu má sice spojitost se špatnou životosprávou, ale netýká se to pouze nadměrné konzumace sladkostí. Jde o špatné stravovací návyky obecně, nedostatek pohybu, kouření, konzumaci alkoholu a velkou míru stresu. Diabetes prvního typu je podmíněn geneticky a bohužel nejde ovlivnit ani zdravým životním stylem.
Měj se hezky!
Bára

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo

Ahoj Alíku, už od mala trpím nadměrným pocením. Nemyslím si že je to kvůli nějaké zdravotní poruše(například štítné žlázy atd), jelikož se takto potím opravdu už asi od 8 let. Na internetu jsem našla, že by to mohla být hyperhidróza (nadměrné pocení které se může například i dědit) a našla jsem a internetu electro antiperspirant který by můj problém mohl vyřešit. Mimochodem nejvíce se potím v dlaních, nohách a v podpaží. Moc mě to trápí vzhledem k tomu že ve škole je mi nepříjemné jak mám mokrý papír, podávání rukou je pro mě horror, sandály nosit nemůžu protože mi klouže noha a tak dále. Ale tady nastává další problém, musela bych to začít řešit s rodiči což je pro mně moc nepříjemné (opravdu s tímto jsem se nikdy nesvěřila ani kamarádům, snažím se to skrývat protože se za to stydím). Vím že budu muset ale pokud to chci vyřešit, vzhledem k tomu že electro antiperspirant je drahá záležitost a na tajno by to ani provádět nešlo. Jinak, i k lékaři je mi docela trapné zajít, protože tento problém mě trápí už řadu let a nevím jestli nebude závádějící že to řeším až teď. Prosím, jak mám kdyžtak zavést konverzaci s mamkou na toto téma, či jak ji říct o možnosti koupi electro antiperspirantu, když ani neví co to je. Děkuji za pochopení a za rady.

holka, 14 let, 12. října

Ahoj,
chápu, že je nepříjemné, pokud se od mala hodně potíš. Hledala sis informace o tom, že by to mohla být nějaká zdravotní porucha i o možnosti electro antiperspirantu.
Oceňuji Tvůj aktivní přístup, nebojíš se nám svěřit s intimnějším problémem a také se ho snažíš řešit, nebýt na to sama. Před svým blízkým okolím však to, co Tě trápí, skrýváš, stydíš se a nemluvila jsi o tom ještě s kamarády ani rodiči. Zároveň si říkám, že pokud je to něco, čím trpíš od mala, tak asi rodiče o problému nejspíš také ví a měli by Tě podpořit v jeho řešení a také vyhledání odborné podpory. Je v pořádku se domluvit předem, že bys třeba mamce chtěla říct něco důležitého, co Tě trápí a najít si na to klidný čas i místo. Můžeš jí také napsat dopis, pokud by to pro Tebe byl snazší začátek rozhovoru. Neboj se upřímně popsat, jak se cítíš, co bys potřebovala jinak, jaké situace jsou pro Tebe nepříjemné. Můžeš jí ukázat i možnosti, které jsi našla na internetu a společně se o tom poradit i s Tvou dětskou lékařkou. Je úplně v pořádku řešit věci, které souvisí s Tvým zdravím i nepohodou, lékaři by měli vědět, jak s tím pracovat a není to pro ně nic špatného nebo trapného, jsou to věci, které patří k životu a lidskému tělu.

Přejeme Ti, abys na to, co Tě zatěžuje, nezůstávala sama,
Modrá linka

Moje tělo

Ahoj, je mi 16 let a jsem holka. Delší dobu vím, že nejsem hetero, ale pořád nevím, co tedy jsem. Nejprve jsem myslela, že jsem bi a zároveň asexuál, teď si ale čím dál víc uvědomuju, že svoje tělo nesnáším - nelíbí se mi dívčí tělo, ale ani to klučičí. Jsem z toho zoufalá, uvažovala jsem i o koupi binderu, jen aby tolik nebylo vidět prsa atp. Je možné, že jsem nebinární nebo něco podobného?
Předem moc děkuju.

holka, 16 let, 6. října

Hezký den,
píšete, že si nejste jistá svou sexuální orientací. Uvědomujete si, že nesnášíte své tělo, obecně lidské tělo. Jste z toho zoufalá a ptáte se nás, zda je možné, že jste nebinární.
Na tuto otázku nedokážeme na dálku odpovědět, nejsme lékaři. Mrzí mě, že kolem svého těla a sexuality prožíváte takto negativní pocity. Napadá mě, že spíše než o sexuální vyhraněnosti, kterou může pomoci určit odborník lékař - sexuolog, může být problém spíše psychologický - o vztahu k sobě, svému tělu, jak se sama v sobě lépe vyznat. Chci Vás proto podpořit, abyste na to, co Vás trápí, nezůstávala sama a využila podporu psychologa, např. školního či v rámci rodinné poradny zdarma. Nebojte se v tom požádat o pomoc rodiče či jiné blízké dospělé, kteří Vám také můžou zajistit odbornou podporu.

Přejeme Vám vše dobré,
Modrá linka

Moje tělo

Dobrý den, tohle je velmi důležité, opravdu pitrebuji poradit. Půjdu na alergologicke testy a potřebuju vědět, jestli si alergolok všimne nebo spíš jestli bude řešit, že mám pořezané celé předloktí, mám tam pouze cca o odstín tmavší jizvy než je moje kůže, ale potřebuju to vědět. Už to nedělám, jsou staré, ale stejně se bojím

holka, 12 let, 28. srpna

Ahoj,

jak možná tušíš, nedokážu takto na dálku posoudit, nakolik jsou Tvé jizvy na rukou viditelné a předvídat, zda si jich alergolog všimne. Chápu, že by to pro Tebe bylo asi nepříjemné, zároveň není čeho se bát, pokud je to něco, co už je za Tebou, zranění, které už se hojí nebo jsou zahojena. Možná se Tě zeptá, můžete spolu probrat, co k tomu vedlo i to, že už si neubližuješ. Pokud se bude zajímat, bude to na základě jeho zájmu o Tebe, nebude Ti chtít nějak ublížit.

Připadá mi důležité být k sobě i lidem kolem sebe upřímná. Je také možné, že si nevšimne. Chci Tě podpořit v tom, abys o tom, co Tě trápí, dokázala mluvit se svými blízkými, rodiči, přáteli. Už to může být při různých obavách velice úlevné.

Přejeme Ti vše dobré,
Modrá linka

Moje tělo

Ahoj poradno!
Během uplynulých pár měsíců se toho hodně změnilo. Moje gender identita, moje sexuální orientace a tak.
V mém minulém dotazu jsem zmiňoval, že se mi líbí moje nejlepší kamarádka. Nakonec mě měla ráda i ona, a tak jsme teď spolu :D (příští rok se stěhuje, takže to moc dlouho nevydrží )
Nicméně teď k mému dotazu...
Jde o školu. Těším se, ne že ne, ale taky jsem nervózní, kvůli mé gender identitě. To, že jsem transgender ví jen pár lidí, a nevím, jestli se mám přiznat i ve škole. Mám docela dilema. Když požádám paní učitelku (nebo pana učitele) o oslovování v mužském rodě, bude to pro mě příjemnější, a budu se cítit mnohem lépe... Zároveň je dost možné, že to prozradí rodičům... Bojím se reakce rodičů, kteří by se to tak dozvěděli...
Takže můj dotaz zní: „Měl bych tento rok, téměř ve 14 letech, vylézt ze skříně jakožto transgender, a ulevit si tím, anebo ještě počkat, až budu o trochu starší?”
Vím, že takhle přes internet je těžké někomu radit, ale alespoň jsem to chtěl zkusit... Doufám, že byl můj dotaz alespoň malinko srozumitelný... Děkuju za váš čas...

Trans kluk, skoro 14 let, 22. srpna

Ahoj,

obracíš se na nás po nějaké době s prosbou o radu, jak zacházet se skutečností, že se cítíš být transgender a chtěl bys tak být jako mladý muž vnímán i svým okolím. Přemýšlíš, co by se tím mohlo všechno změnit ve vztazích ve škole nebo s rodiči.

Rozumím tomu, že cítíš napětí, protože by sis přál co nejvíc věcí ve svém životě co nejrychleji "přeformátovat" do mužské podoby, tak aby Ti to bylo přirozenější. Snažíš se co nejrealističtěji předvídat kladné a negativní důsledky. Máš pravdu, že commingoutem není jednoduchý úkol, který s sebou přináší mnoho nového, včetně komplikací. Většina lidí z Tvého okolí bude zřejmě nepříjemně překvapena až zaskočena. Jsou i lidé, kteří otevřené přihlášení se k jiné genderové identitě vnímají jako provokaci, reagují pak odmítnutím nebo agresí. To si dovedu docela představit v prostředí školy. Proto bych Ti nejen pro začátek doporučovala maximální opatrnost, komu co svěříš.
Napadá mě, že můžeš začít malými, ne tak nápadnými kroky, které Ti pomohou cítit se lépe - můžeš změnit svůj šatník nebo účes, můžeš si vymyslet nějakou přezdívku (třeba s pomocí podoby Tvého jména v nějakém cizím jazyce), která bude mít neutrální, ne-ženskou podobu, a postupně ji prosazovat mezi lidmi ve svém okolí (možná budou i někteří učitelé svolní ji používat). Současná móda, naštěstí pro Tebe, docela podporuje takové úpravy směrem od ženy k muži, obráceně to jde hůře.
Nejnáročnější bude toto období určitě pro Tvé rodiče, je nesmírně důležité, aby se především oni dozvěděli o Tvých pocitech od Tebe a mezi prvními. Přijdou o mnohá svá očekávání a naděje. I oni si budou muset projít jakýmsi společenským commingoutem, že jejich díte je "jiné". I kvůli nim dobře zvaž, kdy, jak a kde budeš svou novou identitu zveřejňovat.
Chápu, že toužíš po určité úlevě z přiznání tajemství. Přesto Ti spíše doporučuji opatrnost a čekání do doby, než budeš opravdu cítit, že ustojíš všechno, co to s sebou přinese. Pokud bys chtěl, můžeš svou životní proměnu konzultovat osobně s psychologem nebo psychoterapeutem. Také poradna www.spravdouven.cz by pro Tebe někdy v budoucnu mohla být užitečná.

Vše dobré přeje
Modrá linka

Moje tělo

Dobrý den, jak jsem už jednou psala ohledně toho, že mě při cvičení břicha bolí záda, tak mě napadlo, jestli je možné, že by to bylo z toho důvodu, že ty svaly mám slabé. Tudíž si pomáhám zády. Jestli by to tedy znamenalo posilovat vždy dokud mě bolí maličko, pak přestat a za chvilku zase posilovat. A pomalu by se to zlepšovalo. Co myslíte? Je to možné?

holka, 15 let, 7. srpna

Ahoj,
mohlo by to být. Ale nejlepší bude, když se poradíš s trenérem nebo s rodiči. Případně zajdi k dětskému lékaři a poraď se tam.

Moje tělo

Ahoj letos půjdu zřejmě k lékařce na preventivní prohlídku. Mám zkažené dva přední zuby a pár stoliček, ale nevím, kdy půjdu ke které lékařce, protože zubař měl nakonec dovolenou, takže jsem tam nešla a půjdu jindy. Může mít lékařka nějaké řeči na to, že mám zkažené zuby nebo ji to bude jedno, když řekneme, že jsem objednana k zubaři? Ahoj

holka, 12 let, 1. srpna

Dětský lékař se zaměřuje na celkový zdravotní stav. Na problém se zuby tebe nebo tvé rodiče nejspíš upozorní a doporučí návštěvu zubaře.

Moje tělo

Ahoj Alíku.....,
Potřebuji poradit.
V poslední době (asi 1-2 týdny)se mi víc mastí vlasy ale začaly mi i hodně vypadávat. Štve mě to protože se bojím že je budu mít za chvíli hodně řídké.
Může to být způsobeno hormonálními změnami? Co mám dělat?

holka, 12, 5 roku, 22. července

Ahoj,

1-2 týdny ještě není žádný čas na dělání závěrů. Vlasy se přirozeně mastí díky mazovým žlázkám u vlasových kořínků, maz vlas chrání. Vlasy je možné mýt i denně, i když se doporučuje spíše mýt vlasy až po 2-3 dnech, právě proto, aby nadužíváním šamponů nedocházelo k výraznému vysušování vlasů, které by na druhou stranu mohlo působit ještě zvýšené maštění. Mytí vlasů kvalitními šampony, které Ti doporučí kadeřnice tak, aby byly vhodné pro Tvé vlasy, můžeš střídat s použitím suchého šamponu a vlasy si pak pěkně upravit. Vypadávat by Ti vlasy neměly, rozhodně nikoliv ve větším množství. Vlasy se obnovují stejně jako vše ostatní v našem těle. Pokud by mělo pokračovat dále vypadávání vlasů tak, že bys na polštáři ráno měla chumel vlasů či je ve větším množství vyčesávala, pak je na místě poradit se s odborníkem- kožním lékařem či lékařkou. Na to, jak se chovají Tvé vlasy působí nejen hormonální změny, ale i stres, popř. probíhající infekce, jasný je vliv životosprávy, stravovacích zvyklostí, apod.

Přejme Ti, aby problémy s vlasy vymizely.
Modrá linka

Moje tělo

Ahoj poradno.Pod levým okem se mi udělal takový malý bílí pupínek.Nijak nesvědí,nepálí ani nebolí.Prostě tam je.Chtěla bych se ho zbavit.Nevíte co s tím?? Díky za odpověď.
Ťapka_CZ

holka, 11 let, 15. července

Takto na dálku je obtížné říct, co je to za pupínek a jak se ho zbavit. Poraď se s rodiči. Pokud ti pupínek nejdéle do týdne nezmizí, pak zajdi k lékaři.

Moje tělo

Dobrý den, jen se chci zeptat, jestli se jde nějak zbavit velké mezery mezi předními zuby. Zubař říká, že zuby mám nádherné a že rovnátka nepotřebuji jenže mě ta mezera štve a vůbec nevím co mám dělat. Děkuji předem na odpověď

holka, 14 let, 30. června

Dobrý den,
na Tvou otázku Ti můžou odpovědět právě zubní lékaři, kteří znají možnosti dnešní medicíny. Můžeš se s rodiči zkusit poradit ještě s nějakým dalším zubařem, pokud si nejsi jistá tím, co Ti řekl ten Tvůj. Chápu, že není někdy snadné přijímat sama sebe a své tělo se vším všudy, je to výzva asi pro každého z nás. Je také možné, že se mezera ještě bude upravovat, přeci jen ve 14 letech se ještě budeš proměňovat a růst. Neboj se se svými blízkými upřímně mluvit o tom, jak se cítíš, co Tě trápí a co bys chtěla jinak. Věřím, že společně najdete cestu, jak to dál řešit. Podpořit Tě můžou např. i kamarádky, které možná řeší podobné problémy.

Přejeme Ti hezké prázdniny,
Modrá linka

Moje tělo

Ahoj poradno mám dotaz, kolikrát za týden si mám mýt vlasy, mám je nějaké mastné souvisí to s pubertou nebo si nemyji dostatečně vlasy?

kluk, 12 let, 25. června

Ahoj,

Tvá otázka by v ideálním stavu měla být položená spíše kadeřníkovi/kadeřnici, to jsou ti, kteří pečují o náš vlasový porost a nejlépe mu rozumí.

Vlasy se více mastí v období dospívání, maz ale není špína, je to produkt mazových žlázek a produkce mazu je u každého z nás jiná, podložená i geneticky. Vlasy se mohou mýt i denně, říkají v poslední době kadeřníci, nicméně o to víc se zase mastí, proto bych doporučovala spíše ob dva dny a pomáhat si tuhými či suchými šampony. Opravdu vhodné je ale poradit se s odborníky, mazotok může být i průvodcem některých nemocí, což kadeřník pozná a je pak možné se poradit s kožním lékařem/lékařkou.

Modrá linka

Moje tělo

Milá poradno,
co může způsobit štítná žláza?

Předem děkuji za odpověď. :)

holka, 15. června

Ahoj,
štítná žláza běžně způsobuje v těle tvorbu hormonů, které ovlivňují růst a vývoj a rychlost látkové výměny.

Když se ptáš, co může způsobit... to vyznívá skoro až katastroficky. Teoreticky, pokud bys z vrtulníku zasypala budovu školy milionem štítných žláz, způsobilo by to jistě paniku a velké škody, nemluvě o dotěrných otázkách od školníka a uklízeček. :->

Jestli se ptáš na nemoci štítné žlázy, odkážu tě raději na českou Wikipedii, kde jsou docela srozumitelně popsané...

Alík

Moje tělo

Ahoj,
Potřebuji pomoc na obličeji mi furt roste akné(„jebáky, beďary„), už mě to celkem štve a chci se toho dočista zbavit. Furt se umývám po každém tréninku a na druhý den tam je nový výrůstek. Co tady to akné zpusobuje? A jak se toho konečně zbavit, už mě to štve a prosím neraďte mi kupování nějakých drahých mastí v lékárně. Děkuji

kluk, 14 let, 6. června

Ahoj,
chápu, že je těžké vyrovnávat se s akné, které patří k potížím, které s sebou nese dospívání, celkový vývoj a zrání. Většinou je způsobeno hormonálními změnami v těle, vliv má i psychika, strava, celkový životní styl. Je dobře, že se o sebe snažíš pečovat, pečlivě se mýt po zpocení obličeje, možná už jsi zkoušel i nějaké ty masti z lékárny. Každému v tomto pomáhá něco jiného, kosmetika, pleťové vody, přírodní přípravky např. s aloe vera, které mají čistící a hojící účinky, důležitý je i dostatek vitamínů. Můžeš se blíže poradit např. se svojí dětskou lékařkou, kožním lékařem, zda nepotřebuje Tvoje pleť léky, nebo navštívit i kosmetický salon, kde Ti můžou pleť jednou za čas ošetřit. Chci Tě povzbudit v tom, že je to častý problém v dospívání, nejsi v tom sám a věřím, že za čas to zase odezní. Neboj se to probrat třeba i s kamarády nebo rodiči, kteří možná řešili podobný problém a můžou Tě podpořit a třeba i poradit, co pomohlo jim.

Přejeme Ti hezké letní dny,
Modrá linka

Moje tělo

Zdravím ve spolek, dnes jsem byla na ortodoncii a doktorka se přímo zhrozila nad tím, jaký mám zuby. ( mám 7 mm předkus, dříve mi bylo řečeno, že to vůbec taková pohroma není, ale dnes už mě vyslali na další tři konzultace a návštěvy jiných lékařů )
Problém je, že jak mám předkus, šišlám, jde to vidět, slyšet a hodně lidem to vadí, ředitel školy mi řekl, ať ten problém vyřeším, že jsem mu odporná a tohle slýchávám poměrně často. ( Neumím moc dobře vyslovovat sykavky a písmeno ř) Řešením problému by měly být rovnátka, která já opravdu nechci, už od kamarádů vím, že je to nepříjemné, hodně drahé a komplikované. nejhorší na tom je to, že není ani jisté, že by se můj problém tím mohl vyřešit. Od různých lidí jsem četla, že jim to nějak nepomohlo.
Já upřímne jsem se se svým šišláním smířila, dříve jsem chodila na logopedii, ale jak je vidět, nepomohla mi. Takže.. asi úplně nemám moc zájem o to, tohle vše podstupovat, možná zkusím jen hodně trénovat, abych se své vady řeči zbavila sama, ale plno lidí mi zase říká, že to nějak vyřešit musím. No a teď vážně nevím, co mám dělat, protože já osobně nemám sílu na to, abych chodila po doktorech se svými zuby, aby mi následně bylo řečeno, že to bylo k ničemu. nechci, aby za to moje matka vyhazovala takové peníze.. Ale zároveň by mi to mohlo spravit mou řeč, která tolika lidem okolo mě vadí.
Nejhorší je, že jsem si kvůli nadávkám ostatních lidí vypěstovala jakýsi komplex a upřímně se bojím mluvit, protože vím, že jsem na tom špatně.. Ale mně osobně to tolik nevadí, vadí to ostatním a možná jen kvůli tomu, bych to chtěla spravit.
Ptám se tedy vás, jako lidí, kteří k tomu nemají úplně vztah, co si o tom myslíte, jestli máte nějakou radu, jak se mám rozhodnout, co by na mém místě bylo správné ?

holka, 14 let, 16. května

Ahoj,
chápu, že mít předkus a s ním spojené problémy s artikulací i komunikací s ostatními, je velice citlivé a oceňuji, jak upřímně o tom dokážeš mluvit, přijímat sama sebe i s tím. Snažíš se vše zodpovědně zvážit a promyslet další postup, zda dát na rady zubařky a zkusit zuby srovnat pomocí rovnátek. Věřím, že to s Tebou myslí dobře a že umí posoudit, zda by to mělo význam. Správné postavení zubů je důležité pro celkové zdraví člověka. V tomto by bylo asi dobré řídit se radami odborníků, v dětství/mládí bývá snazší zuby srovnat, než později a i na rovnátka se dá zvyknout, někdo je vnímá i jako módní doplněk, s hrdostí je nosila např. zpěvačka Ewa Farna.

Mrzí mě reakce lidí ve Tvém okolí, kteří Tě svými poznámkami ponižují a to, že Ti dokonce ředitel řekl, že jsi mu odporná, je opravdu hodně za hranicí slušného chování. To by si k Tobě neměl nikdo dovolit, ať už by byly důvody jakékoli. Líbí se mi, že i přes to sis vědoma své hodnoty a přijímáš tuto obtíž statečně a vyrovnaně, i když to není někdy snadné. Můžeš i tak znovu navázat spolupráci s logopedkou, je moc dobře, že na sobě chceš pracovat. Podpořit Tě může např. i psycholog, který bývá zdarma k dispozici také v rámci logopedie a s ním můžeš více do hloubky probrat své pocity kolem těchto potíží i případné strachy, bariéry a komplexy v komunikaci s ostatními.

Přestože by nošení rovnátek zpočátku bylo nezvyklé a nepříjemné, věřím, že může vést do budoucna ke snížení potíží. Chápu, že je to finančně náročnější, někdy však část nákladů hradí zdravotní pojišťovna, můžete se s rodiči o této možnosti také informovat a ještě to probrat. Přeci jen, zdraví máme jen jedno a vyplatí se do něj investovat, věřím, že by to nebyly úplně vyhozené peníze a alespoň trochu by to mohlo pomoci.

Přejeme Ti hezké jarní dny,
Modrá linka

Moje tělo

Mohla bych se zeptat? Nedávno jsme se vsadily s kamarádkou, jestli se dají odbarvit přírodní vlasy, např. z brunety (od přírody) se odbarví (jednoduše bez barvy) vlasy a vznikne blond. Děkuji předem za odpověď, Eva

holka, 12 let, 30. dubna

Ahoj,
to je zajímavá otázka. Jestli jsem správně pochopil popis na Wikipedii (cs.wikipedia.org/wiki/Vlas), tak jakási přírodně výchozí barva vlasu je šedobílá. Tvar a skladba melaninu rozhoduje o zabarvení. Člověku se tedy běžně odbarvují vlasy, když stárne a ztrácí melanin. O=

Odbarvení z brunety na blondýnu mi nepřipadá možné, to by se musel jeden melanin vyměnit za druhý. Možná by šlo vlasy jiné barvy transplantovat (takzvaně nastřelit), to je úkon, který si nechávají dělat někteří plešatící lidé. Podstupovat takový odborný zákrok jen kvůli změně barvy by asi bylo dost nepraktické, ale zřejmě by to šlo. :-)

Nevím, jak přesně byla formulovaná ta vaše sázka... změnit barvu vlasů bez barvení na jinou barvu (nikoliv šedobílou) teoreticky jde, ale ne jednoduše.

Alík

P. S.: Ale rozhodně nejsem na vlasy odborník, takže pokud někdo zná lepší odpověď, může se mi ozvat a poučit mě. ;-)

Moje tělo

Ahoj, je mi 15 a od 12 mi rostou chlupy víc než ostatním, když je léto a mam šortky, tak mam vidět strašně chlupatý nohy... A dokonce se mi i smějou že jsem vopice... Jakože, mi to ani nevadí.
Ale radí mi, abych se oholil (nohy), a to by mi nepomohlo...
Já jsem na svoje chlupy chlupy hrdej, ale zajímá mě váš názor. Děkuju ;)

kluk, 15 let, 2. května

Ahoj kluku,
pokud ti chlupy nepůsobí zdravotní potíže, nezhoršují hygienu a nenarušují sebevědomí, buď si klidně chlupatej. :-D

Je to asi otázka osobního vkusu. Určitě se najdou lidé, kterým chlupatost přijde nějak mužnější a zajímavější, než kdybys byl lysý jak kočka sphynx (viz cs.wikipedia.org/wiki/Sphynx).

Alík

Moje tělo

Ahoj, už od prosince mě trápí vlhký kašel celý měsíc jsem byla doma a brala antibiotika ( snad to píšu správně ), a v lednu jsem byla už celkem v pohodě jen jsem měla rýmu, a od konce února mám zase kašel měla jsem další dvoje antibiotika a byla jsem na rentgenu na kterém bylo vše ok ale i tak stále kašlu beru na to denně různé léky ale nepomáhají, krevní testy mi taky vyšly dobře, doktor mě objednal na alergologii ale tam jdu až za 2 týdny. Mohlo by to být i něco jiného než alergie a co?

holka, 13 let, 22. března

Ahoj,
na dálku ti nikdo neporadí, jaká nemoc tě sužuje. K tomu je nutné navštívit lékaře a nechat se jím vyšetřit.

Moje tělo

Ahoj Alíku, trapí mě jedna dost závažná věc ;(
Nahmatal jsem si bulku v pravém prsu u bradavky, nevíš, co to může být? Moc se bojím, že to je rakovina :(
Je mi 13.

Ahoj,
těžko tě vyšetříme po internetu. Vyhledej prosím lékaře.

Můžu ti nanejvýš nabídnout na uklidnění statistiku rakoviny prsu:

  • Riziko u mužů je zhruba stokrát nižší než u žen.
  • Riziko u osob ve věku do 25 let je také extrémně malé.
  • Většina nahmataných nálezů není rakovina, ale neškodná cysta.

Pravděpodobnost, že bys skutečně měl rakovinu, je tedy velmi nízká, ale to neznamená, že je nulová. Mnohem lepší, než se bát případné diagnózy, je zjistit skutečný stav u doktora.

Alík

Moje tělo

Ahoj, chtěla bych nosit kontaktní čočky, nedioptrické, barevné. Zajímalo by mě, jak často se musí vyhodit a koupit nové? Jsou čočky vhodné ke každodennímu nošení? V čem je nejideálnější je skladovat například přes noc?
Předem moc děkuji!

holka, 16 let, 9. února

Ahoj,
záleží na typu čoček, které si koupíš. Některé mají trvanlivost tří měsíce, některé půl roku a některé dokonce rok. Samozřejmě čím déle je používáš, tím větší péči jim musíš věnovat, aby sis s nimi nezanesla do očí infekci. A při každodenním nošení se doporučuje spíše měsíční výměna. Uchovávají se stejně jako dioptrické čočky ve speciálním roztoku. Skladování v jakýchkoli jiných podmínkách není vhodné.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo

Ahoj Alíku.
Vždy, když jdu ze školy, tak mě najednou začne bolet hlava. Ta hlava mě potom bolí celej den. A nevím, z čeho to může být. Doufám, že jste mojí odpovědi porozuměli a přeji pěkný den. - Kubina

kluk, 13 let, 9. února

Ahoj,
příčinou může být nevyspalost, nedostatek tekutin... možná i nějaká alergie na něco, kolem čeho procházíš. Zkus déle spát, víc během dne pít a chodit ze školy jinou trasou. Pokud nic z toho nepomůže, doporučuji promluvit si s lékařem, po internetu diagnózu neurčíme.

Alík

P. S.: Porozuměl jsem tvojí otázce, ne odpovědi, odpověď píšu já. :-)

Moje tělo

Ahoj..
Od mala jsem se cítila jiná ale nějak zvlašť jsem se tim nezabívala.. Když mi bylo 12 tak jsem poprvé zjistila o LGBT... a pak mi to tak nějak došlo....
Četla jsem nespočet článků, a viděla strašně moc videí... a zjistila jsem že vlastně já nejsem já. Že jsem vlastně kluk...
Vše tomu i napovídalo.. když jsem byl malý tak jsem neustále tvrdil že jsem kluk a že jím i chci být... Holčičí oblečení se mi hnusilo a stále hnusí... je toho mnohem víc ale nechce se mi to vypisovat.
Čím tarší ale jsem, tim horší ty pocity jsou... brečím když se podívám do zrcadla.. protože to nejsem já... Nesnášim chozeni do sprchy protože vidím že jsem.. HOLKA. Když vidím videa lidí co zvládli být tím kdo vlastně jsou tak z ničeho nic brečím...
samozřejmě jsem se pokusil to říct rodičům. Oni však jen že to přejde, že jsem moc mladý to vědět.... (Teď už mi je 14)
Oni mě teď častěji začali chválit že jsem ‘’čím dál hezčí holka‘’... Jim nedochází že mi to spíše ubližuje než pomáhá? Jednou jsem se toto téma pokusil znova nahrát.... Máma na to řekla, že skoro každá holka CHCE být klukem...
Ale ja se CÍTÍM být klukem.... já jsem kluke. Je rozdíl mezi CHTĚNÍM a CÍTĚNÍM SE.
Kvůli depresím chodím i k psychologovi... ale i on tvrdí že to nemohu chápat... To znamená že si to vymýšli? Že to co cítim je jen falešné? Pokud ano, proč se tak ostatní holky necítí? Já se jich ptal...
Máma i tvrdí, že jsem jen ovlivněn společností a chci být středem pozornosti...
Je v tom ale háček.. Já jsem INTROVER a strašný asocial... ani před třídou nic nezvládám říct...

Strašně prosím o pomoc.. Co mám dělat? Opravdu jsou to falešné pocity..?

Phillip, 10. ledna

Ahoj,
píšeš, že ač jsi dívka, sama sebe vnímáš spíše jako chlapce, i tak o sobě píšeš, budu Tě tedy také oslovovat v mužském rodě. Chápu, že je pro Tebe bolestné si procházet pocitem, že jsi někdo jiný, čelit každodenním nepříjemným střetům s realitou a očekáváními ostatních. Je moc dobře, že se o tom snažíš mluvit s rodiči, přestože to pro ně zatím není příliš pochopitelné. Snaží se Tě sice podpořit, ale způsobem, který Ti nepomáhá. Jak píšeš, možná jim to zatím všechno ještě úplně nedochází, je pro ně asi těžké vcítit se do něčeho, co sami nezažili.

Oceňuji, že chodíš k psychologovi a i tam jsi upřímný o svých pocitech, myšlenkách a potřebách. Věřím, že to je ta správná cesta, ač je mi líto, že z toho, co píšeš, mám pocit, že ani od psychologa necítíš podporu. Nevím, jak rozumět tomu, že "to nemůžeš chápat", představuji si kolem toho více variant, vnímám, že Ty si také nejsi jistý, co tím myslí, co to znamená. Tyto otázky, které sobě i nám pokládáš, by mohlo být užitečné položit přímo jemu, vrátit se k tématu, co on si o tom myslí, co si myslí o Tobě, být k němu upřímný a zeptat se na to, co Ti vrtá hlavou. To by vás mohlo také posunout i ve vzájemném terapeutickém vztahu a možná by se tím některé věci pročistily, mohl by ses s ním cítit více uvolněně, mohl by Ti lépe pomoci.

Ptáš se nás, co dělat, zda jsou to opravdu falešné pocity. Obecně je potřeba těmto věcem dát čas, postupně zraje lidská sexualita, člověk se vymezuje, hledá sám sebe. Tento proces není dobré uspěchat a vyžaduje svůj čas, aby člověk získal větší stabilitu. Píšeš, že máš deprese, i to je jistě něco, co Tě teď trápí a ztěžuje řešení dalších problémů. Neboj se teď zaměřit více na sebe, na svou psychickou pohodu, odreagovat se u něčeho, co Tě baví, odpočinout si, upřímně mluvit o tom, jak se cítíš s psychologem a rodiči. Věřím, že to může vést k postupnému rozlišení, co mají Tvé pocity znamenat a jak se v tom všem vyznat.

Přejeme Ti vše dobré,
Modrá linka