Poradna: Dotazy k webu Alík.cz

Obrázek

Když půjdu hrát nějakou hru mimo Alíka, pak zmáčknu Print Screen a vložím ten obrázek na Alíka, je to legální?

Pravděpodobně to je v pořádku. Nebudeme považovat to, že obrázek pochází ze hry, kterou jsi nevytvořil, a přesto ses prohlásil za autora, za důvod k zamítnutí.

Na otázky odpovídají

Alík, správci Alíka a vývojáři webu.

V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík. Osobní dotazy, které řeší poradna Alík radí dětem, v této poradně mažeme.

Obrázek

Když upravím fotku z Pixabay, můžu ji vydávat jako svou? (filtry, nálepky)

Můžeš. Obrázky na Pixabay jsou šířené pod licencí „public domain“ neboli „volné dílo“, která znamená, že se autor zříká úplně všech autorských práv.

Obrázek

Ahoj , jak často schvalujete fotky? :D Už mi tu trčí fotky dva dny a nic :)

Ahoj,
to je různé.
Jak již bylo uvedeno, správci a redaktoři působí na Alíku dobrovolně ve svém volném čase.
Zejména o prázdninách se může stát, že část redakce a správců je na dovolené, a z těch zbývajících někteří třeba chodí do práce a mezi službami se stěží stačí najíst a vyspat. V takových případech může schválení bezproblémové fotky trvat i dva nebo tři dny. A u fotek, které jsou náročnější, protože je u nich zapotřebí zkoumat autora a autorská práva a licenci a podobně, je to ještě delší, některé takové fotky čekají za zpracování (schválení nebo zamítnutí) i déle než měsíc. Nikdo z redakce a ze správců není takovým odborníkem na autorská práva, aby u obrázku, který se vyskytuje leckde na internetu, dokázal za několik vteřin zjistit autora a licenci a zda je povoleno takový obrázek použít.
Ale tvoje fotky vypadají celkem neproblémově, tak by mohly být v dohledné době schválené.

Obrázek

Ahoj, mám takový návrh. Neplánujete, že byste zavedli psího smajlíka? Jako je ten hroší, tak že by mohl být i psí smajlík. Děkuji a pokuď to zamítnete, vůbec se nebudu zlobit. Hezký den.

Ahoj,
chtěl bych, ale Alík má oproti hrochovi moc složitou hlavu. :-D

Když se zmenší na velikost smajlíku (mívají výšku 21 pixelů), tak nevypadá moc dobře, sotva jde poznat, že to je Alík. Kdybych na něj nanesl podobné stínované smajlíkové efekty, jako mají ostatní zdejší smajlíky, byl by už k nepoznání.

Třeba mě časem něco napadne... nebo kdyby někdo jiný, kdo se vyzná v kreslení na počítači, měl nějaký tip, jak to udělat, může se mi ozvat.

Obrázek

Ahoj,
chtěl bych se zeptat, když vyfotím nějaký snímek hry, smím se pak na Alíkovi uvést jako autor nebo mám shánět souhlas vývojáře hry?

Děkuji za odpověď
lékařský

Ahoj,
to je zrovna taková šedá zóna autorských práv... ale myslím, že téměř žádný tvůrce hry si nečiní nároky na obrázek ze svého výtvoru.
Z pohledu zdejší stávající praxe se smíš uvést jako autor.

Obrázek

Proč mi pořád někdo nechce schválit obrázek Alíka, i když jsem dala jako autora sebe, potom Alíka, pak i –MM–? Tak co mám udělat? Koho tam mám napsat, ať to schválíte? ;-D

Asi tě zklamu...

Pokud vyplníš autora u obrázku, předpokládáme, že s ním máš domluvené, že obrázek smíš na Alíkovi používat. S Alíkem nemáš domluvené, že smíš používat jeho obrázek. Souhlas s použitím ti nedá. Nikomu ho nedává. Je to prostě jeho obrázek. :->

Ilustrační obrázky Alíka využíváme v různých soutěžích a není tedy příliš žádoucí, aby se na webu vyskytovaly i na místech, kde nemají svoji soutěžní roli. Mohlo by to v dobách soutěže některé uživatele poplést. Možná ne u těch dosavadních soutěží, ale třeba u nějaké budoucí...

Obrázek

Ahoj Alíku už fakt dlouho čekám na dva obrázky který by jsem dala do čláku ( minule jste mi psali že to de i když ten obrázek ještě není schválený) Poradíte mi děkuju
Fandíček18

Už je máš schválené.

Obrázek

Ahoj, jak se přejmenovává název obrázku, co tam mám svoje tady na Alíkovi tři fotky zveřejněné několik let? Děkuji za odpověď.

Měnit popisek schváleného obrázku můžou pouze správci a redakce. Pokud je poprosíš, co přesně chceš jak změnit, nejspíš ti vyhoví...

Obrázek

Když vybarvím omalovánku a vložím ji na Alíka, můžu u ní zaškrtnout „sám jsem ji nakreslil nebo vyfotil“?

Ano, můžeš. Lze předpokládat, že všechny tyto polotovary (a různé generátory atd.) jsou určené k tomu, aby s jejich pomocí člověk vytvořil vlastní umělecké dílo.

Těžko si lze představit, že se bude autor omalovánkového základu cítit poškozený tím, že někdo jiný obrázek omaloval a považuje výsledek za svůj.

Obrázek

dobrý den (ahoj)
uživatelka pk74 má na svém profilu obrázek:
Moji plyšový pejsci (je to plemeno pomeranian boo) hlídají maminčiny řízky na dovolené v Egyptě v Hurghádě
a
asi takhle vypadám
prosila sem ji aby to z profilu dala pryč (ty fotky)
napsala že to vymazala
já se podívala a pořád to tam má
ale pk74 tvrdí že ne
třeba to tam nevidí nebo já nevim

Nechci žalovat,
ale nejsou to její plyšový pejsci a pochybuji, že takhle vypadá.

Děkuji moc

Ahoj,
ano, je pravda, že dotyčná uživatelka má na vizitce obrázky, které jsou tvoje.
Ale oba ty tvoje obrázky byly při vložení označeny jako použitelné. U toho prvního jsi zaškrtla „Obrázek smí použít kdokoli z Alíka“, a u toho druhého dokonce „Volné dílo“. Tím jsi dala souhlas k tomu, aby obrázky mohl použít kdokoli z Alíka.
Trochu problém je v tom, že když někdo použije obrázek někoho jiného z Alíka, tak se mu ten obrázek zobrazí včetně textu, který k němu napsal původní autor, takže když někdo vloží obrázek s textem „To jsem já“ a zaškrtne, že obrázek může použít kdokoli z Alíka, tak na vizitce kohokoli jiného se ten obrázek rovněž zobrazí s textem „To jsem já“, a na té vizitce se ani nedá poznat, že ten obrázek je někoho jiného.
Jedna z možností, jak můžeš situaci řešit, je, že popisek k tomu druhému obrázku doplníš například svojí přezdívkou, a obdobně upravíš popisek k tomu prvnímu obrázku a doplníš tam svoji přezdívku. Tím by tvoje obrázky nadále mohl někdo použít, ale vždy by bylo patrné, že na obrázcích jsi ty a tvoji plyšoví pejsci.
No a nebo druhá možnost by byla si v nastavení obrázků opravit zaškrtnutí a zaškrtnout „Obrázek smím používat jen já“. Tím by nikdo další nemohl tyto tvoje obrázky použít. Ale nevím, zda by se tím obrázky odstranily i z vizitky uživatelky, na které již jsou.

Ale všeobecně by asi bylo vhodné, aby osobní obrázky s osobními popisky typu „to jsem já“ nebo „to je můj medvídek“ byly zaškrtávány jako že je smí použít jen jejich autor.

Obrázek

Ahoj,
chci se zeptat jestli nějakým způsobem lze přidat do článku obrázky. Píšu jeden článek a celkem by mi to pomohlo.

Ahoj,
uživatel prozatím přidat obrázek do článku nemůže. Pokud chce mít v článku další obrázky, může je uložit na Alíka a pak napsat do redakční rozpravy, které obrázky chce do článku vložit a případně do které části článku. Ale na tom, aby mohl vkládat obrázky přímo autor, se pracuje.

Obrázek

Ahoj ,
Smím se zeptat, jestli jde udělat, abych přepnula na to, aby obrázek byl jen můj a nesměl ho nikdo jiný používat? Nelíbí se mi, že pk74 má tento obrázek jako profilovou fotku. Mohli byste toto udělat v obrázku „piji svou domácí tříšť“, který mám na vizitce?

Předem moc děkuji. Šároušek

Ahoj,
při vkládání každého obrázku si uživatel může zvolit licenci, jakou obrázek má mít. Pokud jde o vlastní obrázek, je tam mimo jiné možnost „Obrázek smím používat jen já“ a „Obrázek smí používat kdokoliv z Alíka“. Když vkládáš nový obrázek, musíš si už při jeho vkládání rozmyslet, zda chceš, aby obrázek mohli používat i jiní uživatelé.
Licenci u dotyčného obrázku jsem ti změnil na „Obrázek smím používat jen já“, takže napříště by nikdo další neměl mít možnost tento obrázek použít. Ale vypadá to, že na profilové fotce uživatelky pk74 zůstal, tak se s ní budeš muset domluvit, aby si profilovou fotku změnila dobrovolně.
A příště si už při vkládání každého obrázku rozmysli, zda souhlasíš s tím, aby ho používali i ostatní.

Obrázek

Ahoj
Proč jste mi ne schválili obrázek Romance o Josefu Ladovi? Fotila jsem to z čítanky to se nesmí?

Ahoj,
u tohoto obrázku nebyl problém v tom, že je z čítanky, ale v tom, že ten text je položený na boku, takže se bez kroucení hlavy nedá číst.

Obrázek

Ahoj,
18. června v 15:56 jsem vložila do obrázků obrázek jménem To jsem já
ale pořád čeká na schválení.
Proč?

Ahoj,
už je schválený. Redakce si nebyla jistá, jak postupovat v případech, kdy obrázek pochází z nějakého generátoru. Mělo by platit to, co jsem psal v odpovědi www.alik.cz/p/251826.

Obrázek

Ahoj, mohu se zeptat, jak nahrát obrázek do webu?

Ahoj,
nevím, proč ti na tento dotaz nikdo neodpověděl dříve.

Na všech místech, kde se vybírá obrázek, je i v tom výběru obrázků v menu možnost „Nahrát nový obrázek“.

Obrázek

Ahoj Alíku. Mám na tebe jeden dotaz. Zrovna jsem si chtěla změnit vizitku, konkrétně tu úvodní fotku. Četla jsem si pravidla ohledně licencí (nebo jak se to jmenuje, ale ty budeš vědět). A jak jsem si to přečetla, tak jsem si nebyla jistá v jedné věci. Na vytvoření té nové fotky do vizitky jsem si stáhla takovou aplikaci, kde jdou vytvářet různé nápisy na fotkách, nebo na pozadích které jsou v nabídce.

I když jsem si na to pozadí z nabídky dala vlastní nápis a vytvořila jsem to podle sebe, třeba to pozadí jsem nevytvořila já, a tak nevím jestli mám zaškrtnout, že jsem ten obrázek nakreslila/vyfotila já, nebo jestli je autor neznámý, protože nevím, kdo tu aplikaci dělal. V pravidlech je napsáno, že autorem je ten, kdo na obrázku "hraje hlavní roli" a tak nevím. Poraďte mi prosím.

Ahoj,
generátory obrázků jsou trochu taková šedá zóna, zejména pokud jsou chytřejší – existují už třeba aplikace, které umí převzít něčí umělecký styl kresby a použít ho na nějakou fotku, těžko pak říct, jestli je víc autorem ten, kdo fotku vyfotil, nebo ten, kdo vytvořil její styl kresby, protože na výsledku se oba podílejí velmi výrazně.

Obecně ale platí, že počítačový program nemůže být autorem. Lze i předpokládat, že aplikace, kterou jsi použila, má autorská práva k využívané grafice nějak ošetřená. Je velmi nepravděpodobné, že by ve své nabídce měli možnost „vytvořte si ukradený obrázek“. :-)
Kdyby v generátoru přeci jen používali kradené obrázky, autoři těch obrázků by požadovali odškodnění po nich a ne po lidech, kteří aplikaci používají.

Bral bych to tedy tak, že podklady v aplikaci jsou nějaké volně šiřitelné polotovary, které jsi ty (s menší výpomocí ;-)) využila k vlastní tvorbě... a výsledek je tedy spíš tvoje dílo, než dílo autorů aplikace. Můžeš tedy říct, že autorem jsi ty.

Obrázek

Ahoj, můžu se zeptat jak oddělám obrázek z vizitky? (myslím jak jsou obrázky tam dole)

Ahoj,
klikneš na to vybírací políčko a vlevo v menu vybereš „nastavit prázdno / nic“. Možná bych mohl dodělat nějaký odstraňovací křížek i přímo do toho políčka...

Obrázek

Ahoj,
chci se zeptat proč je můj obrázek Mario nelegální, vždyť jsem vyfotil obal na cédéčko? To je nelegální?

Ahoj,
promiň za pozdější odpověď. K tomu, aby ses mohl označit jako autor obrázku, musíš sehrát významnou roli při jeho vzniku. Viz www.alik.cz/a/pravidla-pro-legalni-vkladani-obrazku

Vyfocení obrázku, který vytvořil někdo jiný, z tebe podle našeho názoru nedělá autora – ten obal Maria není tvé dílo. Pokud vyplníš jako autora Nintendo, ideálně i s odkazem na nějaký web hry, obrázek ti schválíme.

Obrázek

Ahoj, nevíte někdo, jak na Alíka nahrát obrázek z počítače? Zapomněl jsem to, dík

Měl jsi to zakázané v nastavení osobních údajů, což už jsi zjistil.
Přidal jsem tam hlášku, aby to bylo jasnější.

Obrázek

Ahoj,
Když vyfotím obrázek z knihy, časopisu, nebo něčeho podobného, jak se má při nahrávání na Alíka označit autor? Lze takovou „kopii“ považovat za své dílo? Na autora knihy nejde zadat odkaz, a bez něj se obrázek zamítne.
Jak se to tedy má udělat?

Ahoj,
někdy není úplně jednoznačné, kdo je víc autor. Na podobnou zapeklitou otázku jsem odpovídal v diskusi www.alik.cz/a/pravidla-pro-legalni-vkladani-obrazku/diskuse.

Neplatí, že by se obrázek bez vyplněného odkazu vždy automaticky zamítal. Pokud je všeobecně známé, který autor se skrývá za jménem, které uvedeš, tak odkaz není nezbytný. U známých osobností ale nějaký odkaz většinou doplnit jde – žijící autoři mívají svůj web, nebo svůj profil na nějaké sociální síti, nežijící jsou popsaní na Wikipedii. Když si čtenář řekne „chci vědět o autorovi víc“, odkaz by ho měl nasměrovat. Nemusí to tedy nutně být odkaz na místo, odkud byl obrázek převzatý.