Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Volný čas

  Ahoj , asi už 3 roky chodím na ten stejný kroužek a mám o něj velký zájem. Dva roky jsem měla skvělého instruktora Petra , líbil se mi jeho přístup a hodně dobře sem si na něj zvykla a na kroužek jsem se vždycky těšila. Ale Petr tenhle rok odešel a musím umřímně říct že mi chybí. Protože tenhle rok máme strašnou učitelku. Její přístup se mi vůbec nelíbí protože píšeme testy a plníme domácí úkoly a to mě dorazilo a skoro když 90% hodiny uklízíme . Nikdy neudělám domácí úkol s toho důvodu že mám školu. No takhle by jsme to vyřešili přesunem. Ale problém je v tom že tam chodím tenhle rok s kamarádkou. A ta to nestíhá takže už takhle půl roku beru kroužek jako povinnost.

  Ahoj,

  Tvůj dopis neobsahuje žádný dotaz. Uvědomuji si, že neznám žádný kroužek, kde jsou domácí úkoly, kde se 90% času uklízí (netuším, co asi). Rozumím tomu, že velmi lituješ odchodu skvělého instruktora Petra, což je naprosto pochopitelné. Rozuměli jste si s ním, kroužek pod jeho vedením vás bavil, zajímal. Neuvádíš, jak to vidí ostatní z toho kroužku. Pokud mají stejný názor, jako Ty, pak byste měli onu učitelku oslovit s tím, že byste jí popsali, jak vypadal kroužek pod vedením Petra, a že máte zájem o takovou náplň a ne tu, kterou přinesla do kroužku ona. V tom by vás mohli dobře podpořit rodiče, kdyby si promluvili s učitelkou. Je také možné zjistit, co nyní dělá instruktor Petr, zda by se dalo chodit k němu do kroužku někam jinam. Jistě vás napadnou ještě i další možnosti. Každopádně je tou nejdůležitější věcí obousměrná komunikace (od vás k učitelce a zpět), o které nic neuvádíš, takže nevím, zda probíhá, či jste se k ní ještě neodhodlali.

  Upřímně vám přejeme zlepšení podmínek v kroužku.

  Modrá linka

  Podpořte prosím Modrou linku!
  Pomohla již v této poradně tisícům dětí.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Volný čas

  Dobrý den,
  Chci se zeptat, jak funguje jízda vlakem s přestupem, a jestli se musí jízdenky ve vlaku někde označit nebo čekat až přijde průvodčí, nemůžu to nikde najít. :-(:-(:-(
  Díky za odpověď

  kluk, 15 let, 27. července

  Ahoj,
  je to různé.
  Pokud se jede s přestupem ve více vlacích stejného dopravce, pak je většinou nejlepší si koupit jízdenku na celou cestu najednou. Když se přestupuje na vlak jiného dopravce, je možné buď si na každý vlak koupit jízdenku zvlášť, nebo si koupit jízdenku Jednotného tarifního systému, označovaná též OneTicket, která platí pro vlaky všech dopravců. Je to jednodušší, ale jízdenky jednotlivých dopravců někdy vyjdou trochu levněji. Jízdenka se dá koupit buď předem, nebo až ve vlaku, ale u některých dopravců je nákup jízdenky ve vlaku o něco dražší. U Českých drah (ČD) se při nástupu v tzv. obsazené stanici platí přirážka 40 Kč.

  Ve vlaku se většinou má čekat na svém místě, až přijde průvodčí, ale u ČD existují i vlaky s tzv. specifickým způsobem odbavení, kde průvodčí není a cestující si musí koupit jízdenku koupit předem a při nástupu do vlaku si ji tam označit, bez označení neplatí.

  Když se jede v rámci jednoho kraje, tak ve většině krajů existuje tzv. integrovaný dopravní systém (IDS), v rámci kterého se dá uvnitř kraje cestovat na jednu jízdenku různými dopravními prostředky, nejen vlaky různých dopravců, ale i autobusy, městskou dopravou, někde i lanovkou nebo lodí. V některých krajích dokonce uvnitř kraje nelze cestovat vlakem na jízdenku železničního dopravce, ale jen na jízdenku příslušního krajského IDS. Při použítí jízdenky IDS většinou platí pravidla příslušného IDS, která jsou v každém kraji jiná, ale většinou je zapotřebí mít jízdenku předem, přímo ve vlaku ji prodávají jen někde a někde i s přírážkou.

  Nevím, kde bydlíš a kterými vlaky jezdíš. Přesnější informace najdeš v tarifu a smluvních přepravních podmínkách příslušných železničních dopravců, a pokud ve vašem kraji je IDS, tak v tarifu a smluvních přepravních podmínkách příslušného IDS.

  Volný čas

  Ahoj,
  Chtěla bych se zeptat jestli už ve čtrnácti mohu být zpěvačka a být slavná? Všichni mi říkají že zpívám hezky a já bych to chtěla ukázat světu. Vím že jsem možná naivní ale chtěla bych to zkusit myslíte že to jde? A nevíte jak to taky nějak zviditelnit a upozornit na sebe?

  Ahoj z Modré linky,

  je hezké mít sen. Chci Tě tedy podpořit, aby sis svůj sen zkusila naplnit. Pro splnění snu je potřeba být aktivní. Začít můžeš třeba v nějakém sboru nebo Základní umělecké škole, také můžeš zkusit nějaké pěvecké soutěže. Když budeš o tom, co si přeješ, mluvit s lidmi kolem sebe, třeba Vás napadnou i další možnosti.

  Přejeme Ti, abys svého snu dosáhla
  Modrá linka

  Volný čas

  Možnost vedení kroužku

  Ahoj poradno,
  mám na Vás jednu otázku. V budoucnu bych chtěla vést kroužek pro děti. Nejraději bych vedla kroužek podobný, jako který vedla Mari1, takže „Hrátky s Alíkem“. Problém je, že neplánuji být učitelem. Je to bez toho možné? Jestli ano, jak oslovit nějakou školu či dům dětí? Děkuji.

  holka, 11 let, 29. června

  Ahoj,
  na vedení nějakého kroužku pro děti není nutno být učitelem. Naopak, zejména některé specializované kroužky často vede někdo z příslušného oboru, kdo vůbec nepracuje ve škole, ale naopak v dotyčném oboru. Například nějaký botanický kroužek může vést někdo, kdo pracuje třeba v botanické zahradě a třeba jednou týdně může docházet do školy nebo domu dětí na kroužek.

  Jestli v budoucnu, tedy po skončení školy a po tom, co začneš někde pracovat, budeš mít zájem vést kroužek, pak je možné oslovit například nějakou školu nebo dům dětí s nějakou nabídkou, že bys byla ochotná vést takový a takový kroužek. Jedna z možností je, že bys zkusila napřed oslovit školu, kam teď chodíš, protože v té době tam ještě budeš znát nějaké učitele a oni budou znát tebe. Další věc pak bude, pokud vedení školy nebo domu dětí bude se založením kroužku souhlasit, tak kolik dětí se ti tam přihlásí.

  Existují také kroužky, které nejsou při škole nebo domu dětí, ale že děti na ten kroužek chodí do nějaké instituce, například na zoologický kroužek do zoologické zahrady nebo do nějaké chovatelské stanice. Ale to by asi nebyl případ kroužku typu Hrátky s Alíkem.

  Myslím, že až to bude aktuální, nebude vážný problém najít možnost, jak takový kroužek vést.

  Volný čas

  Kroužky - baryton

  Čau Alíku a spol,
  mám dotaz týkající se zájmových kroužků:
  Mám hodně kroužků(skaut, dramaťák,lezení,hudebka) a chodím na gymnázium, od září už budu v sekundě.Jenže s nástupem na gymnázium už nemám tolik času a musím se víc učit,mám více hodin atd.Přemýšlím jestli by nebylo dobré něčeho nechat.Skaut mě baví,dramaťák taky a lezení též.Přemýšlím zda nenechat hudebky, hraju od asi 8 let na baryton a rodiče mi koupili vlastní, jenže byl opravdu moc drahý, kolem 35000,-Kč, a proto to nechci vzdávat.Ještě mi nasadili rovnátka na stálo se zamecky, a proto mi jde hůř hrát,taky mám nového učitele a ten chce taky abych pokračovala, rodiče taky nechtějí abych skončila a vzdala to..Navíc už nemám čas tolik cvičit a chtěla bych chodit na florbal ,protože mám podle mého názoru málo pohybu a začínající lehkou nadváhu.Jenže právě florbal se kryje s hudebkou, protože hudebka je nauka,orchestr, nástroj, z toho mě baví jenom ten nástroj,ale všechno je to povinné.
  Poradili byste mi prosím, jak se rozhodnout?Čemu dát přednost , barytonu nebo pohybu?
  Předem děkuji za odpověď a omlouvám se za dlouhý dotaz.

  holka, 12 let, 25. června

  Ahoj,

  nevíš si rady s tím, jestli dát přednost pohybu anebo barytonu, protože na všechny kroužky už teď kvůli učení nemáš tolik času jako dřív. Máš jasno v tom, že bys chtěla pokračovat ve skautu, dramaťáku i lezení. Jestli jsem to pochopila správně, hudebka Tě z Tvých zájmů baví nejméně, navíc se Ti teď i hůř hraje kvůli rovnátkům. Zároveň cítíš zodpovědnost, protože Ti rodiče koupili drahý baryton a oni i Tvůj učitel by si přáli, abys ve hraní pokračovala. Ty ale cítíš, že bys spíše potřebovala více pohybu.
  Připadá mi prima, že sis zvládla Ty sama pojmenovat, že bys potřebovala mít o něco méně aktivit, abys všechno lépe stíhala. Navíc si i sama ujasnit, co Tě baví a v čem bys už pokračovat nemusela. Říkám si, že kombinovat 4 takhle na čas náročné kroužky s gymnáziem musí být náročné, umím i představit, že to může člověka dost vyčerpávat. Chtěla bych Tě podpořit, abys vycházela hlavně z toho, jak to Ty sama cítíš. Někdy nám dost napoví i naše tělo samo – třeba tím, že si řekne o více pohybu. Navíc je důležité mít nějaký čas i na odpočinek, na to jít jen tak ven s kamarády, pustit si oblíbenou hudbu, číst si knížku, která Tě baví. Díky tomu načerpáme sílu na to, abychom všechno lépe zvládli.
  Chápu, že cítíš odpovědnost vůči rodičům i učiteli, ke kterému chodíš na baryton. Zároveň pokud by ses do hraní měla nutit, a navíc to způsobilo, že budeš přehlcená a už kvůli tomu nebudeš mít energii ani na ostatní věci, které Tě baví, myslím si, že by to pravděpodobně nemělo smysl. Připadá mi důležité si o tom s rodiči otevřeně promluvit, popsat jim to, jak to teď máš - podobně, jako jsi to popsala nám.

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka

  Volný čas

  Výběr kroužku

  Ahoj, poradno,

  nedávno jsem se dozvěděla, že jsem se dostala na gymnázium a mamka chce, abych se přihlásila na nějaký zájmový kroužek příští rok, ať nesedím celý den. Jsem strašně líná, ale tento nápad se mi hodně líbil, takže jsem souhlasila. Nevím, na jaký kroužek mám jít, zeptala jsem se mamky, ale ona zase říká: „To je na tobě.“. Všichni to říkají, učitelé, starší sourozenci a mnoho dalších lidí, kterých jsem se ptala. Už mi to leze na nervy a chtěla bych se toho zbavit, tím, že si sama najdu nějaký kroužek, ale nevím jaký. Nejsem žádný šprt na zájmové kroužky, šla jsem jednou v první třídě na balet a ve třetí třídě na jumping a to je všechno...
  Nemám na nic talent, na jaký kroužek bych měla jít.

  Předem děkuji za odpověď a měj se hezky,
  Někdo.

  holka, 11 let, 3. května

  Ahoj,

  píšeš nám, že Ty a mamka uvažujete o nějakém zájmovém kroužku. Je pro Tebe těžké se rozhodnout, ptáš se nás, na jaký bys měla jít.

  Výběr kroužků a zájmové činnosti je opravdu velký, nedivím se, že si nemůžeš vybrat. Zkusíme se spolu zamyslet, co by Ti mohlo v rozhodování pomoci.
  V první řadě je dobré vědět, jaké kroužky máš ve svém okolí k dispozici, a také to, kolik je možné za ně dát. Určitě také to, jak často jsou a kolik času bys na ně mohla mít. Když tohle zvážíš, mohl se výběr kroužků trochu zúžit.

  Můžeš se také zaměřit na to, co od kroužku očekáváš. Je to zábava, vzdělání, posílení zdraví, příprava na nějaké povolání, nebo něco jiného? Nebo možná všechno dohromady? Některé zájmové činnosti jsou všestranné a setkáš se tam se vším, jiné jsou úžeji zaměřené.

  Pak si můžeš říct, jaký z předmětů Tě ve škole baví. Když například přírodopis, tak se můžeš rozmýšlet tímto směrem, a hledat, co Tě z přírodopisu baví. Spíše živá příroda - rostliny, zvířata, nebo neživá? Nebo třeba biologie člověka? Určitě se najdou kroužky zaměřené právě na tyto obory. Když Tě ve škole baví například některá z výchov, můžeš sportovat, věnovat se hudbě, výtvarce apod. Takhle si můžeš projít předměty ve škole a přemýšlet o tom, jestli by ses chtěla tomuto směru více věnovat.

  Můžeš si také udělat seznam kroužků, najít i o nich informace a představovat si, že bys na ten kroužek chodila a pak dávat třeba body - 5 bodů „ano, to by mohlo být super“, 0 bodů „vůbec mě to nezajímá“. To Ti taky může pomoci.

  Ještě mě napadá, že bys chtěla na kroužek chodit třeba s nějakou kamarádkou, to byste pak mohly vybírat spolu.

  Přejeme, abys našla, co hledáš a pěkně si to užila.

  Modrá linka

  Volný čas

  Zdravím poradno,
  Již delší dobu sbírám odvahu se zeptat. Opravdu bych potřebovala poradit, hodně mne to trápí.
  Hraju dlouho na hudební nástroj, opravdu mne to baví. Jelikož jsem již v jednom z vyšších ročníků, musím splňovat mnoho požadavků a poslední dobou jsem hodně pod tlakem. Mám z toho úzkosti, takové věci hůř snáším. Také škola je velmi náročná a rodiče si docela potrpí na dobrých známkách.
  Nevím co mám dělat, jak se toho skličujícího pocitu úzkosti zbavit.
  Moc děkuju za Vaši odpověď a možnost se svěřitok

  Anonymní, neznámý počet let, 20. dubna

  Ahoj,
  mít koníčky je moc fajn, ale když se z koníčku stává spíše stresor, je na čase přibrzdit. Promluv si s rodiči a učitelem na hudební nástroj a domluvte se, jak to zařídit, aby pro tebe bylo snazší vše zvládnout. Koneckonců určitě nechtějí, abys s hraním přestala kvůli tomu, že jsi přetížená.
  Držím palce, ať se to brzy zase srovná.
  Měj se krásně!
  Péťa

  Volný čas

  Procvičování angličtiny

  Ahoj Alíku a spol. !
  Chtěla bych se na vás s němčím obrátit. Už dlouho jsem přemýšlela, jak si ještě procvičovat jazyky a napadlo mě, že bych si mohla najít kamarády v zahraničí, nejlépe co umí anglicky aspoň na mé úrovni. Našla jsem na to spoustu stránek, ale narazila jsem na několik trochu pochybných lidí a navíc se takhle bojím, protože nikdy nevím, kdo je na druhé straně. Nevíte nějaký jinačí, bezpečnější způsob, jak si takhle někoho najít a psaát (dopisovat ) si sním ?
  Děkuji

  holka, 14 let, 8. dubna

  Ahoj, co se týče procvičování angličtiny, máme dnes všichni opravdu hodně příležitostí. Mně osobně se osvědčilo sledování zajímavých anglických videí s titulky. Napřed s českými a pak to stejné video s anglickými. Koukal jsem takhle nejen na seriály, ale třeba na krátké přednášky v rámci TED Talks. TED Talks mají skoro všechna videa s českými i anglickými titulky.
  Můžeš se podívat třeba na toto video od Lýdie Machové. Je v angličtině, a můžeš si nastavit titulky (vpravo dole tlačítko v přehrávači toho videa je tlačíko s bublinkou, je tam hodně jazyků, mezi nimi i čeština).
  Co se týče dopisování, nevím, jak najít někoho přímo na dopisování s cílem učit se anglicky. Podle mého bude lepší jít přes nějaké zájmy a podle těch zájmů najít třeba komunitu na Redditu nebo Facebooku. Přiznám se ale, že s tím zkušenosti nemám.
  Obecně se mi ještě při studování jazyka osvědčily aplikace Duolingo a Anki. Duolingo tě samo provází lekcemi, do Anki si zase můžeš přidávat vlastní fráze a pak je trénovat.

  Volný čas

  Zdravím všechny, k těm kroužkům. Nejspíš by byly zaměření jakože kreativní (keramika/vyrábění z různých materiálu atd)
  Děkuji za všechnu trpělivost a pečlivé odpovědi. Moc si toho vážím.

  holka, 13 let, 30. března

  Ahoj,

  pokud bys tedy takový kroužek vedla například v nějakém volnočasovém centru pro děti, většinou nebudeš potřebovat žádné vzdělání. My třeba ve škole na kroužky přijímáme lidi, kteří danou věc opravdu umí, jsou kreativní a spolehliví a na ukázkové hodině, kterou pro nás dělají, ukáží, že s dětmi komunikují s upřímným zájmem a respektem. Při jakékoli práci s dětmi a mladistvými je také důležité, aby lektor či lektorka byli zodpovědní a měli na paměti, že za děti mají celý čas zodpovědnost.

  Snad jsem nyní odpověděla již přesněji. Kdyby ne, určitě se ozvi!

  Zdravím Tě,

  Dominika

  Volný čas

  Dobrý den, mám takový zvláštní dotaz. Mám několik koníčků, mezi které patří i kreslení. Ráda kreslím všechno možné, nejvíc ptáky, které zbožňuji. Poslední dobou jsem ale našla zálibu v kreslení ženských těl. Jsem bisexuální, a ženská těla mi připadají hezká ( stejně tak některá mužská ). Ráda kreslím ženská těla, ne ale nijak sprostě, prostě se mi líbí jen ten tvar a ta jemnost. Spolužákům to připadá divné a myslí si, že jsem lesba. Před pár dny jsem měla nápad: najednou mě napadlo, proč nenakreslit ženské tělo s ptačí hlavou ? Přišlo mi to vtipné a zajímavé, a takové elegantní. Já mám často takové podivné a originální nápady. Tak jsem to nakreslila, a nakreslila jsem různé typy ženských těl s hlavou ptačího druhu, jejichž tělo se tvarem podobá tomu ženskému, a teď si o mě spolužáci myslí, že jsem divná, lesba a ještě zoofil... Myslela jsem, že už to třeba kdysi nějakého umělce napadlo, že přece elegance ptačího a ženského těla k sobě hezky sedí, ale pak jsem na internetu zjistila, že ne. Jsem opravdu divná ?
  Nutno dodat že moji vrstevníci mě nikdy neměli příliš rádi, ani ve školce. Vždy jsem byla lehce odlišná a dětmi nepochopená, ale učitelky a učitelé mě odjakživa považují za inteligentní a samostatnou ( i když ne vždy je to pravda ), takže jsem si z toho vždy dělala srandu a říkala jsem, že ‚‘ geniální lidé bývají podivíni’. Teď ale přemýšlím o tom, zda jsem jen originální, či opravdu divná. Co to vlastně znamená být ,divná'? A je normální moje záliba v kreslení ženských těl, když jsem dívka ? Děkuji předem.

  P.s. omlouvám se za dlouhý dotaz, nebylo to v plánu :-> .

  holka, 14?, 23. března

  Zdravíme z Modré linky,

  píšeš nám o svém koníčku, kterým je kreslení, o námětech, kterým se věnuješ, a sobě i nám kladeš otázku, jestli jsi divná, a také to, co to „divná“ znamená a zda je normální mít zálibu v kreslení ženských těl.
  Chci především ocenit, že máš koníčka, který Tě naplňuje a přináší Ti radost, a že sis našla i vlastní námět, který je osobitý. Připadá mi, že je to v pořádku, že to tak umělecky nadaní lidé mají - svébytným způsobem přizpůsobují realitu svému vnímání a pojetí. Co se týká umění jako takového, někomu něco může připadat krásné a přitažlivé, jinému divné, třeba jen proto, že je to pro něj nezvyklé nebo překvapivé. Je jenom na Tobě, jak pojmeš svá výtvarná díla. Nemusí být divná, ale mohou být jedinečná, což může být jiný pohled na originalitu. Mimochodem lidská těla se zvířecí hlavou se ve výtvarných dílech objevovala již ve starověku, a tato díla se dodnes těší světovému uznání.
  Odpověď na otázku, co znamená „být divný“ není jednoduchá. Divný může být jiný, svůj, originální, a vlastně to může být úplně v pořádku. Pro každého je „běžné“ a „divné“ něco jiného. Jak už jsem psala, je na Tobě, jak se ve svých námětech cítíš, a jak si dokážeš stát za tím, co děláš (samozřejmě pokud svými díly někomu neubližuješ, což se neděje). Také opravdu nemusíš být lesbicky orientovaná na to, aby se Ti líbilo kreslit ženská těla.

  Přejeme, aby sis mohla užívat to, jaká jsi a co děláš.
  Modrá linka

  Volný čas

  Naštvaný děda!

  Naštvaný děda! Mám dotaz.
  Byl jsem s kamarády venku. Seděli jsme na schodech a jedli nanuk. Najednou vyběhl na nás nějaký děda. Řval na nás že tam nemáme co dělat a že máme jít jinam. Když jsem mu řekl že tam můžeme být že to je městský majetek tak řekl že ho to nezajímá. Má na to právo nás vyhnat nebo ne. Děkuji za odpověď

  kluk, 13 let, 24. března

  Ahoj,

  předně je nutné řešit to, jestli se jednalo o veřejné prostranství, nebo ne. To je definováno následovně: „Veřejným prostranstvím jsou všechna náměstí, ulice, tržiště, chodníky, veřejná zeleň, parky a další prostory přístupné každému bez omezení, tedy sloužící obecnému užívání, a to bez ohledu na vlastnictví k tomuto prostoru.“. Nemusí teda jednat ani o majetek města. Pokud jste seděli třeba na schodech radnice, tak Vás zase naopak může vykázat ostraha.

  Z dotazu mám ale pocit, že se jednalo fakt o nějaký schody, které propojovaly pozemní komunikace nebo třeba parky. Pokud se jedná o schody, které jsou užívány veřejností, tak Vás vykázat děda nemůže. Samozřejmě byste neměli na schodech sedět tak, že schody blokujete, děláte hluk v blízkosti domů... ale nanuky můžete v klidu papat, pokud tím nenarušujete užití schodů. Upřímně moc nevidím ani důvod, čím byste mohli být někomu „na škodu“ - přeci jen, kde děda asi jedl nanuky za mlada? :-D A jen tak mimochodem, aby Vám byl zakázán vstup na veřejné prostranství, tak je potřeba rozhodnutí obecního úřadu. To byste ale věděli, protože by s Vámi bylo provedeno přestupkové řízení... ale Vám je nejspíše s kamarády pod patnáct let, takže vůči Vám ani nemůže být přestupkový řízení. ;-D

  Volný čas

  Natáčení na YouTube a pořízení kamery

  Ahoj Alíku a spol.,
  Jak jsme již kdysi psala, chtěla jsem natáčet na YouTube My little pony. To se mi splnilo. Mamce už jsem to řekla a neměla s tím problém. Založila jsem si s jejím souhlasem nový YouTube kanál, kde jsem zatím jen rozbalovala věci. Ovšem jsou vidět jen mé ruce, nikoliv já. Chtěla bych tam být i já. Jaký názor na to máte vy, že se 12tiletá holka objeví na YouTube? Myslíte, že by mi to dovolila?
  S tímto souvisí další dotaz. Chtěla bych k narozeninám kameru. Problém je v tom, že se bojím, že mi to maminka nekoupí, protože je to drahé. Já si na to nikdy nenašetřím, dostávám 150 Kč na měsíc. Nejsme na tom nijak finančně špatně, ale ani nejlépe. Moje kamarádka dostane každý měsíc 400 Kč. Ovšem s ní se nemohu srovnávat, když má taťku, který vydělá 2x tolik jako moje mamka a její mamka stejně, jako taťka. Navíc už neplatí vlastní dům, protože je jejich.
  Kolik tak průměrně stojí nějaká slušná kamera?
  Děkuju za odpověď a přečtení ♥️

  holka, 12 let, 16. února

  Ahoj,

  blahopřejeme k tomu, že se Ti podařilo se souhlasem maminky natáčet videa My little pony na YouTube. Jistě z toho máš radost. Nedivím se, že by ses chtěla posunout dál a dělat něco víc. Nevím ale, jestli je ten správný čas k tomu, abys měla kanál, na kterém bys byla vidět celá. Velmi záleží na tom, jak to vidí maminka, co si o tom myslí. Zkus jí o svém přání povědět, uvidíš, co na to poví. Určitě chci ocenit, že se snažíš být fér a nechceš něco dělat za zády maminky.
  Píšeš taky o kameře, která souvisí s Tvým koníčkem natáčení videí. Ceny kamer jsou různé, zkus si najít v internetovém vyhledávači, jakou potřebuješ kameru k nahrávání videa (zkus třeba vlogovací kamera apod.). Na YouTube najdeš i videa zaměřená právě na natáčení videí, na výběr kamery apod.
  Kamera může být opravdu velmi drahá, dá se ale koupit i levněji, v nějaké akci, nebo třeba již použitá. Nejsem si jista, jak moc si na ni můžeš ušetřit, můžeš si ale přát dostat příspěvek na kameru k svátku, k narozeninám, za vysvědčení, a tak si peníze postupně střádat. Rozumím tomu, že bys kameru chtěla mít brzy, ale můžeš to mít jako takový pěkný sen, ke kterému můžeš postupně dojít. Je možné si taky od blízkých půjčit a dluh jim splácet.

  Pěkné dny přeje,
  Modrá linka

  Volný čas

  Připadám si divná

  Dobrý den, připadám si poslední dobou nějaká vadná, divná, jiná. Líbí se mi například Debussy, jak hraje na piano, nejraději mám od něj Clair de Lune. Moji ostatní vrstevníci však ale mají raději, já vlastně ani nevím, ale prostě něco úplně jiné. Bojím se dát najevo, kdo doopravdy jsem. Mám strach, že se mi budou vysmívat a šikanovat. O přestávkách si třeba čtu knihy, protože nevím, o čem bych se mohla s ostatními bavit - jsou tak jiní. Jsem já ta divná? Prostě necítím potřebu kamarádek. Já je prostě nepotřebuji. Všechnu zábavu si obstarám sama. Nepřijde mi, že jsem nějaké geniální dítě, i když bych vážně chtěla, ale necítím se jako průměrný člověk. Třeba v sobě mám skrytý potenciál. Bojím se rodičům říct, že bych chtěla hrát na klavír. Stydím se hrozně. Mám samé pohybové kroužky. Ale já prostě v tom nejsem dobrá. V pondělí mám atletiku, v úterý mám judo, ve středu volejbal, ve čtvrtek judo a atletiku a v pátek mám zase volejbal. Takže žádný den volno. Ale rodiče mi nedovolí tam nechodit. Prostě zkrátka nemám žádný den, kdy bych si četla bez vyrušení, musím taky se učit do školy (to u mě není problém, dobře se učím, ale kdysi jsem měla takové období, kdy jsem se snažila být vtipná a tak, mnohem se mi zhoršili známky a nakonec jsem měla na vysvědčení dvě dvojky, mimochodem chodím do osmého ročníku a to bylo na první pololetí), no zkrátka si připadám jako nějaká podivínka nebo outsiderka, ale nějak moc mi to nevadí. Někdy mám takové nutkání jít se sama ven projít - jenom já a moje myšlenky. Vím, že nikdy nepotkám nikoho z knihy, nebude to milostný příběh, ale jak moc bych ho chtěla? Na to radši ani nepomyslím. Bojím se dát najevo, kdo jsem. Mám sestřenice se kterou jsem vždycky byla nejlepší kamarádka (mám 4 kamarádky, je to málo, ale mně to opravdu stačí), tak si o mně říkala, co že sebe dělám a já se bojím, že společnost mě nepřijme takovou, jaká jsem, budu se asi muset snažit být vtipná a společenská a dělat že sebe hloupou... Ale co když jsem já normální a všichni ostatní nenormální? Připadám si jako, kdybych žila ve špatném století... Hledám někoho stejně smýšlejícího, někoho, kdo by se rád skamarádil s někým, jako jsem já. Ale těžko budu někdy mít kamarádku, kterou chci. Prostě si připadám úplně divná, jiná, nevítaná.

  holka, 13 let, 14. února

  Ahoj z Modré linky,

  trápí Tě, že se cítíš odlišná a přemýšlíš, jestli jsi divná Ty nebo Tvé okolí. Já si nemyslím, že by někdo musel být divný, když jsou lidé rozdílní, protože lidé prostě rozdílní jsou, mají různé povahy. Vnímám, že Ty kolem sebe nepotřebuješ velkou společnost, stačí ti méně kamarádů, umíš se sama zabavit, a na tom není nic v nepořádku. Stejně tak je to se zájmy. Ty mají lidé nejrůznější a není třeba je za to soudit, pokud tyto zájmy nikomu neškodí. Věřím, že například zmíněné procházky o samotě se svými myšlenkami má rádo spousta lidí.

  V životní fáze, ve které se nacházíš, je pro mladé lidi typické hledáním vlastních preferencí, hodnot, zkrátka toho, kým vlastně jsou. Ačkoliv si třeba zrovna teď můžeš připadat divná, protože se v něčem odlišuješ od ostatních, ráda bych Tě podpořila, aby ses pokusila nesoudit se, ale naopak se sama sobě otevřela a bylo vstřícná k tomu, co v sobě objevíš. Vnímám tvoji obavu, že se ti bude někdo vysmívat, ale i taková situace se dá řešit, a hlavně se ta obava možná ani nenaplní.

  Rozumím tomu, že bys chtěla mít kamarádku, se kterou si budeš opravdu rozumět. To občas nebývá jednoduché, pokud člověk má méně obvyklé zájmy. Opět Tě ale chci povzbudit v tom, abys to nevzdávala. Věřím, že budeš-li sama sebou, může se Ti podařit najít novou kamarádku snadněji, protože lidi, kteří mají něco společného, to k sobě prostě přitahuje. Taky může být možností zkusit pohledat online - lidé s podobnými zájmy často tvoří skupiny a komunity, a nejsou díky internetu odkázáni jen na lidi ze svého okolí.

  Co se týká Tvých volnočasových aktivit, i v tomto směru Tě chci podpořit, abys našla odvahu a s rodiči si o tom promluvila, abys jim otevřeně řekla, co Tě baví a co ne. Můžeš jim klidně dát přečíst i tuto naši komunikaci, pokud to pro Tebe bude snazší. Myslím, že je důležité nějaké aktivity mít, ale přála bych Ti, aby ses nemusela nutit do takových, které tě nenaplňují. Napadá mě, že může být užitečné přijít za rodiči s konkrétní představou, co bys mohla dělat, a zkusit jim trpělivě vysvětlit, v čem je to pro Tebe důležité.

  Přejeme Ti radostnější dny
  Modrá linka

  Volný čas

  Ahoj Alíku a spol.
  Mám ráda jednu YouTuberku ale rodiče to neví. Myslí si že ani nevím co je to YouTube. Moc bych chtěla od ní merch a jet na její tábor ale nevím jak to mám rodičům říct.
  Předem moc děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 6. února

  Ahoj,
  myslím si, že by bylo fajn, kdyby rodiče věděli o tom, koho na YouTube sleduješ. Zkus jim povědět proč ji máš ráda, ukaž jim třeba nějaké video a pak můžeš začít i s tématem merche a táborem.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Volný čas

  Ahoj Alíku,
  už asi 3 roky chodím do oddílu na běžecké lyžování. Baví mě to, ale je tu pár věcí které mi hodně vadí.
  Každou letní (běh) a zimní (běžky) sezónu je několik přibližně 20 povinných závodů na které se mi nikdy nechce. Mám slabší astma, takže při závodech se více zadýchám než ostatní, tudíž skončím vždy skoro až u konce. Strašně se před závody stresuju a bojím se, že zase skončím vzadu, celkově tam chodím hrozně nerada. Rodiče to ví a sami mi říkají ať se na ty závody vykašlu a trénuji si jen tak pro radost. Ale když na ty závody nepůjdu, tak na mě bude trenérka skoro i křičet proč jsem tam nebyla, že to na ty tréninky ani nemusím chodit když nezávodím, navíc bych pak dostala horší lyže než všichni ostatní. Mamka trenérce většinou napíše jakože jsem nemocná, ale ono taky 10x za 3 měsíce být nemocná úplně nejde.
  Další věc je, že máme tréninky 5x týdně po 2 hodinách a já už jsem z toho prostě vyčerpaná. Špatně se mi to kloubí se školou a je toho už na mě moc. Trénink už asi beru víc jako povinnost, než něco, na co se těším. Chodit tam ale opět tak nějak musím, protože kdybych vícekrát vynechala, tak nebudu ve formě jako ostatní a ty tréninky pro mě budou ještě větší námahou. Navíc se mě vždycky kamarádka zeptá, proč jsem nebyla. Už nevím co jí mám odpovídat. Že se mi nechtělo říct nemůžu, koukala by na mě tak divně, protože ona a její rodiče to berou hodně vážně. Taky má závody moc ráda a vždy se na nich dobře umístí. Mrzí mě to, protože vím, že trénuji úplně stejně jako ona.
  Co mám dělat? Mám do oddílu přestat chodit nebo se vždy na ty závody přemoct?

  holka, 13 let, 1. února

  Ahoj,
  může být důležité rozlišit, zda chceš sport dělat vrcholově (závodit) nebo spíš rekreačně (pro radost). Je moc fajn, že tě rodiče do závodění netlačí. Zkuste se společně s rodiči domluvit s trenérkou, zda by bylo možné trochu ubrat s tréninky i se závody. Pokud nebude souhlasit se zvolněním, asi nezbyde nic jiného, než si najít jiný klub, který bude více vyhovovat tvým požadavkům a přáním.
  Držím palce, ať se to brzy vyřeší.
  Péťa

  Volný čas

  Ahoj Alíku a ostatní laskaví lidé co nám odpovídají. Chtěla bych se ti svěřit, že volejbal už mě opravdu nebaví. Ne, že by mě nebavily samotné cviky, ale vadí mi ti trenéři a přístup ostatních.

  Např. Když při turnaji něco zkazím, tak se na mne všichni naštvou, a já se pak cítím celý turnaj jako páté kolo u vozu.

  Tohle se však děje asi od začátku modrého minivolejbalu (už asi 2 roky). Když jsem byla menší, nikdo mě za nějakou chybu hned nesjel.

  Vím, že kroužek má být pro dítě zábava, jenže pro mne je to spíš povinnost. Často se musím nutit abych na tréninky vůbec šla. Taky jsem se hodně vymlouvala mamce abych tam nemusela.
  Už fakt nevím jak si mám trénink zpříjemnit. Chodím tam hlavně kvůli tomu že moje nejlepší kamarádka odešla na gymnázium, a na volejbale se vždy po týdnu vidíme. Mamka mě tam však nutí chodit, protože jsem „silnější“, i když si myslím, že mám pohybu celkem dost, když chodím do školy 2km tam a 2km zpátky, takže asi 40 min chůze.

  holka, 12 let, 12. ledna

  Ahoj,
  někdy člověka prostě kroužky bavit přestanou, stává se to… Zkus si s maminou ještě jednu promluvit, řekni ji důvody, proč už na kroužek chodit nechceš a domluvte se, jak to vyřešit. Jestli tě tam nutí kvůli pohybu, tak zkus přijít s vlastním plánem, jak pohyb nahradíš. Třeba, že budeš chodit na jiný kroužek nebo se půjdeš po škole proběhnout.
  Měj se krásně,
  Péťa