Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Alíkoviny

  Ahoj Alíku,
  Mám dva dotazy.
  Jak si můžu opravit článek když sem ho odeslala?
  Jak si článek můžu smazat?

  Ahoj,
  když chceš smazat dosud nevydaný článek, například proto, že byl omylem vložen dvakrát, tak musíš požádat správce Alíka nebo někoho z redakce.
  Opravil vložený článek je možné, dokud ho nezpracovala redakce.

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Alíkoviny

  Proč diskuse Alíkovin nejsou jako nástěnky?

  Ahoj,
  Proč se v diskuzích u Alíkovin zobrazuje formulář na odeslání příspěvků na všech stranách? Místo něj se neukáže tlačítko předchozí a musí se scrollovat až dolů. Nemělo by to být jako u nástěnek? Je to schválně?

  Ahoj,
  původně i nástěnky měly formulář na všech stránkách, ale změnili jsme to, protože hrozilo, že si člověk neuvědomí, že není na první stránce, a zareaguje na něco starého. Diskuse u Alíkovin používaly starší kopii nástěnkového skriptu a protože málokdy mívají víc jak 30 příspěvků, neuvědomili jsme si, že bychom je měli také upravit.

  Teď už to funguje v diskusích (a redakčních rozpravách) podobně jako v nástěnkách. Přidali jsme tam i vypisování prodlev mezi příspěvky, které bývají mnohdy docela dlouhé. ;-)

  Alíkoviny

  Reklama na vlastní knížku

  Ahoj poradno,
  Já vím, že je to divná otázka, ale zajímalo by mě, jestli bych tu mohla udělat např. v Alíkovinách reklamu na mou knížku. Jenom o čem je a tak. Mě je totiž deset let a chtěla bych o ní dát nějak vědět. Já se nechci nijak chlubit, prostě jsem se na to chtěla zeptat. Omlouvám se za dotaz.
  děkuji moc$>
  Magduška
  PS. Možná vám to bude připadat trohu divné, nezlobte se, prosím:-D

  Ahoj,
  v deseti letech jsi napsala knížku?! To je úžasné! ok

  Reklamu si udělat určitě můžeš! Pravidlo 7 říká, že přiměřené podporování vlastní tvorby je dovolené.

  Jen tedy je v případě Alíkovin nezbytné, aby článek měl i nějakou svoji normální náplň, aby to nebylo jen „Ahoj, napsala jsem knížku o veselých ponorkách, mějte se!:-) … Můžeš třeba popsat, jak jsi začínala, jak to bylo náročné, nebo uvést ukázku z té knížky. ;-)

  Kdybys byla starší, tak bychom tě poprosili, jestli bys nám pár výtisků nedala do katalogu dárků (pokud je knížka prodávaná ve fyzické podobě) výměnou za propagaci. Ale v takto mladém věku ti klidně uděláme reklamu úplně zadarmo. :-3

  Alík

  Alíkoviny

  Ahoj Alíku a spol.
  Mám zvláštní otázku a potřebuju poradit. Chtěla bych napsat článek, ale nevím jak ho napsat, aby byl co nejlepší. Prosím o poměrně rychlou odpověď.
  Julča O:-)

  Ahoj,
  to je skutečně zvláštní otázka, zkusím shrnout pár důležitých bodů...

  1. Zamysli se pořádně nad nadpisem. Nadpis by měl každému čtenáři jasně říct, o čem článek bude. Neboj se ale přidat trošku kreativity! Píšeš o zvířátku? Napiš, co je to zvířátko zač. Stačí kraťoučká informace jako třeba Ropušník – krvavý útočník či Není kuskus jako kuskus a hned se článek dostává na úplně jinou úroveň. Stejně tak u recenzí atd. je super vyzdvihnout základní myšlenku nebo něco z obsahu klidně hned v nadpisu, aby to nebyl jen „suchý“ název bez nápadu.
  2. Napiš skutečně poutavý úvod. Upoutávka je od slova upoutat a rozhodně to není jen formální součást článku, která má pisatelům lézt na nervy. Naopak, upoutávka určuje, kolik lidí si článek přečte. Vyhni se pozdravům, ale letmo čtenářům přibliž, o čem budeš psát, něco málo jim klidně rovnou prozraď (ale ne všechno!), můžeš i položit nějakou otázku, která člověka donutí přemýšlet nad odpovědí, čímž automaticky jeho pozornost přitáhne.
  3. Piš o něčem, čemu sama rozumíš. Nedopadá dobře, když člověk píše článek o něčem, o čem sám nic moc neví. V horším případě z toho vznikne snůška nesmyslů, v lepším sice smysluplný text, ale poskytující zavádějící informace. A jakmile se pak najde znalejší čtenář, může to dát autorovi pěkně „sežrat“.
  4. Dej si záležet. Na odfláknutých článcích je to velmi často poznat. Piš raději pomalu a dej článku tolik času, kolik bude potřebovat. Klidně to může být i pár dní nebo týdnů. Není nic špatného na tom, když článek třeba začneš psát (ideálně někde v počítači), pak ho odložíš a vrátíš se k němu klidně i po měsíci.
  5. Zpestři ho, pokud to potřebuje. Využij Alíkův značkovací jazyk, přidej obrázky (Jak přidám do článku více obrázků?), vlož videa, ... Článek to pěkně oživí a čtenáře zaujme. Nejen děti pak i s daleko větší pravděpodobností udrží pozornost a dočtou článek až do konce.
  6. Vyhni se jakémukoli opakování. Spousta lidí má tendenci třeba na začátku textu opakovat upoutávku. To je nesmysl. Čtenář upoutávku právě dočetl, tak proč by měl něco z ní číst znovu? To je zbytečné. Stejně tak opakovat něco, co už v textu padlo, není potřeba. Pozorný čtenář už to jistě postřehl. A i nepozorný se k tomu může kdykoli vrátit...
  7. Mysli na to, co tě ve škole učila paní učitelka češtiny, a snaž se, aby byl text pěkně čtivý. Je nám jasné, že je tu spousta menších dětí, které se hromadu věcí ještě neučily, ale bohužel se tady velmi často setkáváme se spoustou naprosto zbytečných chyb, leckdy i u dávno dospělých lidí. Dá se pochopit, že někdo neumí třeba problémové čárky, ale kolikrát se k nám dostanou i články, v nichž by člověk sotva našel jednu kloudnou větu, nebo obsahující chyby, které by dovedlo opravit i dítě na prvním stupni, byť je pisatel mnohem starší. Přečti si celý text po sobě, ideálně několikrát a nejlépe nahlas, čímž získáš lepší představu o tom, jak zní. Neboj se poprosit i třeba rodiče nebo starší sourozence o pomoc. My sice články opravujeme, to samozřejmě, ale čím méně práce čeká na nás, tím vyšší je ve výsledku odměna. ;-)
  8. Zkus psát o něčem zajímavém. Ideální je nepsat o tom, o čem tu nedávno článek vyšel, nebo o něčem, co se tu objevuje velmi často. Nebo to alespoň pojmout jinak. V Alíkovinách funguje vyhledávač, lze hledat i podle témat, ... Je ale obrovská výhoda, že tu můžeš psát úplně o čemkoli, jen to musí být vhodné pro děti. Pomoct ti můžou i Vyhlášená témata.

  Uf, to je to dlouhé... Ale snad to alespoň trochu pomůže. Kdybych zjistila, že jsem na něco důležitého zapomněla, tak to ještě doplním.

  Alíkoviny

  Ahoj,
  mám dotaz. Chtěla bych napsat Alíkovinu, ale nevím, o čem psát. Když mám nápad na Alíkovinu, tak už pár lidí na to téma psalo...

  Předem děkuji za odpověď, měj se hezky,
  Erika.

  Ahoj,
  spoustu možností jsem tady v poradně vypisovala už loni, ty jsou všechny stále aktuální. Stejně tak ti můžou pomoct Vyhlášená témata, za která můžeš i získat více kaček.

  Ohledně opakování tématu... Našla jsi články opravdu o tom úplně samém? Pokud jsou třeba hodně staré, pak je pravděpodobné, že ani neodpovídají současným standardům, a tedy je určitě můžeš napsat znovu. Jsou-li novější, zkus třeba vzít článek z jiného úhlu pohledu. Psal někdo o nějakém zajímavém místě? Napiš o vašem výletě na dané místo. Psal někdo o nějaké knížce, hře či filmu? Napiš k danému dílu recenzi!

  Možností, co psát, je opravdu hodně. A i ty ne úplně originální články se obvykle snažíme nějak zveřejnit, jen za ně je pak méně kaček. Občas se i stane, že přijdou nezávisle na sobě dva články od různých autorů na stejné téma, i tehdy se ale snažíme vydat oba, pokud jsou pěkné, jen mezi nimi necháme nějaký rozestup.

  Alíkoviny

  Ahoj,
  když nějaká Alíkovina čeká na vydání, jaký stav bude napsaný nad článkem?

  Díky.

  Ahoj,
  pokud je článek úplně připravený a jen nemá nastavené datum vydání, pak má stav vydatelný. Když už datum má a jen čeká, až daná chvíle nastane, pak je u něj uvedené bude vydáno „tehdy a tehdy“.

  Alíkoviny

  Jak se dá vymazat článek?

  Ahoj, taky zdravím...
  Když něco vložíš na internet, tak už se to nikdy nedá úplně smazat. Vždycky o tom zůstane nějaký záznam. Články se nemažou, ale můžeš si je odložit, čímž se ti i přestanou počítat do limitu nezpracovaných článků. Má to i výhodu, že když si to náhodou někdy v budoucnu rozmyslíš, tak se k nim můžeš vrátit. ;-)

  Alíkoviny

  Více článků na vyhlášené téma

  Ahoj, mám dotaz (opět). Je možné na vyhlášené téma v Alíkovinách napsat více článků? Děkuji.

  Alíkoviny

  Ahoj poradno,
  chtěla jsem se zeptat, jestli je někde vidět, kdo ohodnotil článek kolika tlapkami. Doposud jsem to nikde nenašla, tak nevím, jestli to tu vůbec jde, nebo jestli ví jen ten, kdo tlapky udělil, kolik jich udělil. Děkuji.

  Ahoj,
  jde to vidět, ale prozatím ne z pohledu běžného uživatele. Chceš-li hodnocení nějakého svého článku zjistit, tak se ozvi a třeba já ti ho klidně povím. ;-)

  Alíkoviny

  Ahoj Alíku, mohl bys založit nějakou sekci o básničkách či poezii?>X<->X<-.

  Alíkoviny

  Ahoj,
  chci se zeptat, kam mám vkládat v Alíkovinách odkazy na použité informace z internetu (jako např. Wikipedie)?
  Předem děkuji za odpověď. ok

  Ahoj,
  zdroje se obvykle dávají na konec textu. Takže úplně stačí dopsat článek a následně pokračovat seznamem zdrojů, není potřeba v tom hledat nějakou vědu. ;-)

  P. S. Často se nám jako zdroj objevuje Wikipedie, jenom takhle jako obyčejné slovo. To prosím nedělejte. Existují přece odkazy! Slovo Wikipedie klidně napište (není to sice ideální zdroj, může tam kdokoli napsat jakýkoli nesmysl, nicméně je to oblíbená stránka), ale udělejte z toho odkaz, který povede na stránku, z níž jste čerpali. Bude-li třeba čtenář chtít stránku navštívit, aby se dozvěděl ještě něco víc, tak ať má tu možnost a nemusí ji složitě dohledávat.

  Alíkoviny

  Dobrý den,
  zajímalo by mě, co by se stalo, kdyby někdo poslal do Alíkovin nějaký článek, který už tam je, jen by změnil typ psaní (tím myslím, že by změnil nějaká slova atd.).

  Nechci to udělat, jen mě to zajímá.

  Přeji krásný zbytek dne.

  Ahoj,
  pravděpodobně by dostal kačkovou pokutu. Kopírování cizích textů je zakázané. Drobné změny nedělají z člověka, který je provádí, autora textu.

  Alíkoviny jsou určené pro vlastní tvorbu, chcete-li někomu ukázat cizí článek, pošlete mu na něj odkaz rovnou. Pokud chcete sami psát a vydělat si kačky, pište opravdu sami, popřípadě třeba s rodiči či staršími sourozenci. Kopírování vám v žádném případě nepomůže, spíš naopak...

  Pro jistotu ještě upozorňuji, že jakékoli přebírání cizího textu potřebuje zdroj. Je fuk, zda je to jedna věta nebo několik odstavců, stejně tak není nutné, aby to bylo doslovné. A u zdrojů zároveň platí, že je lepší jich uvádět více než méně.

  Alíkoviny

  Ahoj Alíku, co se týče nového vyhlášeného tématu o pseudovědě – jde psát o ufologii? Je to totiž dost nová pseudověda, tak nevím...

  Ahoj,
  nevím, jak toto téma chceš uchopit, ono je to značně široké spektrum dojmů a názorů, z nichž některé nejsou až tak pseudovědecké. Třeba to, že někdy i armáda zaznamená neznámý létající předmět, je fakt (i když skočit k mimozemšťanskému závěru je divoká spekulace), a statisticky vzato je pravděpodobné, že život existuje i někde mimo Zemi.

  Ale posedlost všelijakými kruhy v obilí a únosy od mimozemšťanů jde asi bezpečně zařadit mezi absurdity, o kterých se jde skepticky rozpovídat. Tak s chutí do toho… ok

  Jen připomínám, že článek musí pseudovědu vyhodnotit kriticky.

  Alíkoviny

  Ahoj Alíku, modrá linko a spol.
  Už 3 měsíce mám v mých článcích nedopsaný článek, který už ani nechci dopisovat. A před ním mám ještě jeden článek, takže když chci napsat nový článek, tak nemohu, protože už mám nějaké rozdělané.

  Moje otázka zní: Jak odstranit rozdělaný článek?

  Ahoj,
  Modrá linka patří do vedlejší poradny, protože tam jsou potřeba psychologové, tady se řeší technické věci.;-)

  Článek nejde odstranit, ale jde ho odložit, čímž se přestane počítat do limitu. Otevři si úpravy článku v nabídce, dole ve stavech dej odložený a pak to nezapomeň uložit!

  Alíkoviny

  Proč není v Alíkovinách téma Hry?

  Ahoj, proč není na Alíkovinách rovnou téma hry? Často hledám hry, co hrát v oddíle, a moc by se mi hodilo projíždět Alíkoviny jenom o hrách.

  Ahoj,
  ono tam existuje téma Hry, ale věnuje se spíš počítačovým hrám a není zařazené v menu. O menu rozhoduje redakce. V úvodu článků bývají odkazy na témata, do kterých je zařazen, takže pokud najdeš alespoň jeden článek z tématu, můžeš se snadno dostat k ostatním. Nebo si můžeš i tipnout adresu, máme tady poměrně přehlednou strukturu adres, z názvu tématu jde adresa snadno uhodnout (stačí odstranit diakritiku a nahradit mezery za pomlčky).

  Na popis společenských her ve fyzickém světě je možná vhodnější téma Tábory. To v menu zařazené také není, protože v zimě lidi články o táborech moc nečtou.

  Můžeme také založit úplně nové téma, kdybys měl nějaký nápad…
  (Témata zde mohou existovat napříč sekcemi, takže témata nástěnek se můžou používat i pro Alíkoviny, hry, vtipy…)

  Alíkoviny

  Ahoj,
  jak můžu přidat více obrázků v článku? Nějakou radu jsem četla, ale nic tam nevidím, žádný AZJ kód tam není.

  Ahoj,
  kód tam určitě je (je u každého obrázku). Jdi do nastavení, rozklikni si svoje obrázky a klikni na obrázek, jehož kód chceš zjistit. Jestliže ho tam ještě nemáš, musíš ho prve nahrát!

  Po rozkliknutí obrázku koukej hned pod název... Je tam řádek AZJ kód a za ním závorka s daným kódem. A dál už viz ta rada, kterou jsi asi četla (Jak přidám do článku více obrázků?).