Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Volný čas

  Ahoj Alíku od mala jsem žádný zájem neměla a chtěla bych se věnovat baletu nebo hře na klavír
  V baletu jsem e se byli z mamkou zeptat a nevzali mě že jsem moc stará na to abych začala ale stačilo by jen pro zábavu třeba kurzy baletu .
  Moje sestřenice začala v 18 s mažoretkami chodila jsem s ní jenže po půl roce mě vyhodili protože jsem se to nestihla naučit.

  Ahoj,

  oceňuji, že si pro sebe snažíš najít nějaký zájem, něco, co Tě bude bavit, bude Tě to nějak rozvíjet, u čeho se můžeš odreagovat, odpočinout si. Máš hned dvě možnosti, které Tě lákají, věřím, že si z nich vybereš. Přestože by možná v baletu už bylo pozdě věnovat se mu závodně, jak píšeš, existuje i možnost kurzu jen tak pro zábavu, která také vůbec není špatná. Podobně fungují i jiné pohybově taneční aktivity. Důležité je, aby to především bavilo Tebe, pak věřím, že Ti to i půjde a bude Tě to těšit. Je moc fajn, že Tě v tom podporuje mamka, nejsi tedy na vybírání a domlouvání sama. Inspirovat se můžeš i u kamarádek, jak ony tráví čas, kam dochází.

  Držíme Ti v tom palce.
  Modrá linka

  Podpořte prosím Modrou linku!
  Pomohla již v této poradně tisícům dětí.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Volný čas

  Nemůžu mít to, co chci - virtuální realitu

  Ahoj chci se zeptat maminka me nedovoli Virtuální Realitu myslí si že si zkazím víc oči když mam brýle proto nemohu mít to ci si přeji

  kluk, 12 let, 9. listopadu

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o tom, že Ti maminka nedovolí virtuální realitu. Bojí se, že si zkazíš oči. Mrzí mě, že na to s mamkou nemáte stejný pohled a Ty tak nemůžeš mít to, co bys rád. Může být více důvodů, proč Ti to Tvá mamka nechce dovolit. Aby se něco posunulo, přijde mi fajn zjistit, co všechno jí na tom vadí. Možná když o tom budeš více mluvit, popisovat, jak to funguje, co v tom chceš zkusit a ptát se, tak mamka uvidí, že Ti na tom opravdu záleží, a nebude to pro ni už tak neznámé. Říkám si, že pokud se mamka bojí zhoršení Tvého zraku, je možné se o tom poradit s odborníkem/Tvým očním lékařem, příp. stanovit třeba omezený čas, kdy budeš virtuální realitu používat. Možná máš nějaké kamarády, kteří mají zkušenosti s virtuální realitou a mohli by Ti třeba půjčit brýle a ostatní příslušenství na zkoušku. Jsou taky místa, kam byste se mohli s mamkou vydat, zjistit víc i o zdravotní stránce a vyzkoušet si to – obchody s elektronikou, vědecké parky, některé knihovny aj. Přála bych Ti, abyste v tom s mamkou našli kompromis a byli jste spokojení. Za pokus to určitě stojí.

  Ať máš dny podle Tvých představ přeje
  Modrá linka

  Volný čas

  Bude 3. světová válka?

  Ahoj, moc mě zajímá, jestli bude 3. světová válka.

  kluk, 12 let, 9. října

  Nebude.
  A basta!
  Právě teď jsem to všem velmocem zakázal. ;-D

  Obávám se, že ani psychologové, ani lékaři, ani odborníci na zvířátka, ani odborníci na kouření, ani odborníci na školství, ani odborníci na vědu ti nemůžou na podobnou otázku dát správnou odpověď, v týmu žádného cestovatele časem nemáme. Pokud se ptáš jen na náš subjektivní názor, tak se prosím neptej.

  Kdybys ale chtěl třetí světovou vyvolat, tak spouštěcí kódy k jaderným hlavicím jsou .

  Alík

  Volný čas

  Účast na demonstraci

  Ahoj Alíku mám dotaz jak se dostat na demonstraci když je mi teprve 14 rád bych taky demonstroval ohledně toho co se teď děje, ale nevím jestli na to mám věk a až ho mít budu tak už se nic dít nebude

  kluk, 14 let, 6. září

  Ahoj, nemyslím, že se musíš bát toho, že se za čtyři roky „nic nebude dít“. Trend je spíše opačný, různých demonstrací a shromáždění přibývá spíše než ubývá (samozřejmě, že pandemický rok s tím zamíchal, ale to je jiné téma).

  Účast na demonstraci není sice omezena věkem (svolavateli musí být 18 a více let, účastníků se toto omezení pokud vím netýká), nicméně určitě prober s rodiči, než se na nějakou demonstraci vydáš. I když bývají demonstrace v Česku relativně bezpečné, pořád může dojít k nějakým potyčkám nebo střetům. A v davu se lidé chovají jinak, než jednotlivě. Já osobně se třeba davům raději vyhýbám a svůj názor se snažím účinně prezentovat jinak. Třeba dopisem na zastupitelství nebo příslušným politikům. I to je důležitá a účinná forma protestu.

  Volný čas

  Příliš moc zájmů

  Dobrý den,
  omlouvám se za spoustu dotazů ale tohle mě vážně moc trápí.
  Za dva dny se jde do školy a já na gympl. Těším se, na kamarádky se kterými se konečně budu vídat, na novou třídu a celkově.
  Mimo školu mám ale ještě spousty koníčků a kroužků. Mám tedy strach že už na ně všechny nebudu mít čas.
  Chodím na: Výtvarku, dramatický kroužek, hudební nauka, harmonika, kytara a chci začít chodit na zpěv. Jinak často běhám, učím se anglicky, hrát na ukulele, klávesy, flétnu.
  A ráda bych měla čas i na kamarády a do toho se budu muset i učit...

  Jsem ochotna vzdát se výtvarky, ve volném čase flétny a kláves... Jinak mě všechno moc baví ale už to nebudu stíhat. Nevím co dělat.

  Prosím můžete mi nějak pomoct?

  holka, 11 let, 29. srpna

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o svém trápení ohledně výběru volnočasových aktivit. Máš strach, abys všechny své zájmy stíhala, ráda bys ale měla čas i na kamarády a budeš se muset učit. Dokážeš se vzdát výtvarky, flétny a kláves.

  Přijde mi moc fajn, že se zajímáš o dění kolem sebe, a že hledáš aktivity, které Tě baví a intenzivně se jim věnuješ. Ne každý Tvůj vrstevník to tak má. Trávit svůj čas tak, ať je to pro Tebe smysluplné, zábavné i poučné je moc cenné a je dobře, že si to tak umíš zařídit. Přála bych Ti, aby ses aktivitami, které Ti dělají radost nenechala „otrávit“ nebo vystresovat z toho důvodu, že je nestíháš. Energie, kterou jsi věnovala aktivitě, která Tě bavila, a která Ti něco nového přinesla, nikam nezmizí. Tvůj mozek si pamatuje, čemu se věnuješ, i když to není třeba pravidelně každý týden. Pokud něčemu nebudeš dávat tolik prostoru, protože na to zkrátka nebudeš mít čas, máš stále tu možnost se k tomu později vrátit, až se budeš cítit volnější.
  Bohužel, Ti nepomůžu konkrétně vybrat, čemu se aktuálně věnovat více a čemu méně. Tuším, že to nejlépe zjistíš časem sama, anebo s pomocí blízkých či jinými okolnostmi. Smysluplně trávit volný čas je dovednost a ať už to bude jedním či druhým kroužkem/zájmem, je moc dobře, že to pro sebe uděláš. Napadá mě, že si můžeš zkusit sepsat, proč se chceš věnovat konkrétním věcem, které jmenuješ. Možná Ti to pomůže v rozhodování. Stejně tak to můžeš probrat s někým blízkým z kamarádů/rodiny, jsme tu pro Tebe i na Modré lince nebo na Lince bezpečí.

  Hezké dny s kamarády i během aktivit, které Ti přinášejí radost.
  Modrá linka

  Volný čas

  Ahoj Alíku,
  s tímhle problémem jsem se sem už dost krát obracela. Je to o t že mi mamka po sedmi letech zakázala tančit. Bylo to jediné co mě v životě bavilo a šlo mi. Rodiče jsou dlouho rozvedení. Taťka na to nemá peníze, jelikož má jen invalidní důchod. Kamarádky by to asi tak moc nechápali, jelikož neví jaké to je vidět umírat svého tátu. Ale spátky k věci, taťka mi umíral, (operaaci naštěstí přežil) mamka po mě i trochu řvala no a ještě k tomu byl covid a zakázala mi tanec. Bylo mi strašně jelikož jsem přišla i o většinu přátel z toho kroužku. Tento rok si naa narozky začátkem září přeji jen tanec o nic jiného nemám zájem. Jenom ty boty stojí bohužel cca 1000 Kč a pakk k tomu dodá že na rok to stojí přibližně i 30 000 ročně. Když se to mamce snažím vysvětlit tak mi řekne najdi si sponzora. Ještě k tomu trpím kvůli tomu že jsem přišla o tanec slabší depresí. Budu ráda když mi pomůžete.
  $>

  holka, 12 let, 28. srpna

  Milá pisatelko, 

  obracíš se opakovaně do poradny s trápením ohledně zákazu tanečního kroužku. Vnímám, že ten zákaz přišel v době, která byla už tak pro tebe moc obtížná. Vážně nemocný táta, covid a negativní chování mámy k tobě, nejspíš vlivem toho napětí, které to vše doprovázelo. Myslím si, že zákaz něčeho, co bylo pro tebe takovou oporou, bavilo tě a měla jsi tam kamarádky, opravdu není dobře. A je pochopitelné, že ti je z toho těžko a jsi smutná až tak, že jde možná o lehčí formu deprese. Je to hodně psychického tlaku a změn -  ohrožení života táty, pak to, co způsobil covid a změna chování mámy k tobě. Bylo by lepší, aby ti něco, co jsi měla před tím a máš i teď, zůstalo, něco co ti dá tzv. půdu pod nohama. Myslím si, že pro tebe ten kroužek měl určitě i takovou psychologickou roli. A bylo by moc fajn, kdyby to takto dokázala vnímat i tvá máma. A místo odpovědi ať si najdeš sponzora, by ti mohla třeba doporučit, co by se mohlo dělat jiného, co by tedy ona na tvém místě dělala. Myslím si, že by bylo moc dobře, aby ti s tím alespoň nějak, podle svých možností pomohla a ne tě pouze odbyla touto odpovědí. Nejde přece jen o ty peníze ale také o její zájem o tebe, o to, co potřebuješ a jak ti je. Rozumím také bohužel tomu, že rodiče nemusí mít dostatek financí na nákladné zájmové aktivity dětí. A je hodně dětí, které z tohoto důvodu nemohou určité kroužky navštěvovat. I to je realita a je potřeba to tak brát. Máma může opravdu být ve finanční tísni a ten nákladný kroužek by jí mohl přivádět do ještě větší tísně a tím nepohody. Ale bylo by dobře, aby ti pomohla najít alespoň nějaké náhradní řešení nebo to s tebou řešila s větším pochopením k tomu, jak ti nyní z toho je. Co se stalo, že dřív to šlo, abys na kroužek chodila a najednou to nejde? Také byl před tím drahý. Je to kvůli tomu, že otec onemocněl a šel do invalidního důchodu? Třeba by se na to mohli rodiče složit. Půl dá táta a půl máma. A co babička s dědou? Nemohli by třeba přispět i oni? Můžeš se také třeba poohlídnou po tanečním kroužku u jiné organizace, který bude méně nákladný. Je možné, že i zde budeš nakonec spokojená, mít tanec a najdeš tam kamarádky nové. Ty staré můžeš třeba kontaktovat ve volném čase a potkat se s nimi. 

  Tak ti držím palce, aby se tvá situace už mohla  pohnout k možnému řešení a ty našla něco s čím budeš spokojená, buďto starý nebo nový kroužek.

  Poradce Centra Locika

  Volný čas

  Ahoj potřebuji poradit jak si splnit Můj sen .
  Jde o to že mám moc ráda koně ale nemáme
  Moc veliké finanční prostředky na to aby jsem koně mela. Jak by to šlo udělat aby se mi splnil sen? Mela jsem narozeniny a mamka se mě zeptala jak by to bylo nejakym způsobem financne utahnutelné .bylo by lepší někam docházet nebo si koně pronajmout

  holka, 12 let, 26. srpna

  Milá pisatelko, 

  ptáš se poradny na hodně specifickou otázku a nejspíš ti zde nemůžeme odpověď úplně přesně. Neznáme poměry v tvém bydlišti ani to, jak to v koňském světě ve tvém kraji chodí. Ale to, co ti mohu k tomu napsat je, že se je moc fajn, že se mamka o tvůj sen zajímá a nabízí ti, že spolu najdete nějaké řešení. Myslím si, že ze začátku bude určitě lepší někam docházet. Budeš potřebovat kolem sebe lidi, kteří tě to všechno naučí. Pronajmout si koně je z počátku hodně velký závazek a už k tomu potřebuješ vědět, jak s koněm zacházet. Koně se většinou pronajímají osobám, které jsou schopné s ním samostatně pracovat a zaopatřit ho, aby to ulehčilo majiteli. Proto bych ti radila aby sis našla teď nějaký kroužek. Vím, že jich funguje hodně. Ale to záleží na to, z jakého kraje pocházíš. Zkus si to najít na internetu. Zadej si třeba "stáje a ranče" ve tvém bydlišti a uvidíš. Ale každopádně zájem o koně je moc pěkný a moc ti přeju aby se ti podařilo se ke koním dostat. Může z toho být celoživotní zájem a láska.

  Držím palce ať se ti to brzy podaří,

  Poradce Centra Locika

  Volný čas

  Ahoj Alíku,
  mám problém ohledně zájmových kroužků, obávám se že jich budu mít moc a nebudu stíhat školu, jelikož letos jdu do 7.třídy a mám táké jiné zájmy. Minulý rok jsem chodila 2x týdně na lezení, 2x týdně bych chtěla chodit i tento rok. Lezení mě velice baví, lezu 5 let ale přesto průměrně a chci se zlepšovat. Poté budu chodit do umělecké školy na hudební nástroj a na nauku (1.rok, rozhodla jsem se sama) . Minulý rok jsem také chodila do té samé umělecké školy na výtvarku, velmi nerada, měla jsem kvůli tomu zkažený celý den. Mamka ale chce abych tam chodila i nadcházející rok protože kreslím a maluji nadprůměrně dobře, takže by to byl dobrý základ pro střední uměleckou školu. Takže moje utázka zní zda bych stíhala v jednom týdnu 2x lezení, výtvarku, hudební nástroj, nauku, a pokud ne jaké bych měla vynechat.

  Předem děkuji za odpověď holka 12 let

  holka, 12 let, 15. srpna

  Milá pisatelko, 

  svěřuješ se poradně s tím, že máš obavu, že budeš mít hodně zájmových kroužků a nebudeš stíhat školu.  Popisuješ pak, že by to znamenalo mít dvakrát týdně lezení, výtvarku, hudební nástroj a nauku.  Můj názor je ten, že těch kroužků je opravdu hodně.  A už i ty sama o tom máš pochybnosti, zda-li to budeš vše stíhat. Myslím si, že to cítíš dobře. Vím, že je to těžké rozhodování, co tedy vypustit, že vše má nějaký smysl. A tví rodiče nejspíš chtějí aby ses rozvíjela všestranně.  Výtvarka tě nebaví ale mamka se domnívá, že by to byl dobrý základ pro uměleckou školu. Kladu si tu otázku, když tě ta výtvarka nebaví už nyní, tak nejspíš nebudeš chtít aby pak tvořila základ tvého dalšího vzdělávání. Jakou budeš mít skutečně motivaci pro tu střední školu?  Pro hudební nástroj i pro lezení ses rozhodla sama. Sice tam nejspíš nesměřuješ k profesnímu využití ale je to něco, co ti dělá radost a baví tě to.  Jako nejpevnější zájem se ukazuje to lezení. Sport je určitě dobré si nechat. Je to kompenzace k tomu, že ve škole pracuješ převážně rozumově, hlavou. Nemohu ti dát nyní konkrétní radu, které kroužky si nechat a které vypustit. Spíš ti píšu otázky k zamyšlení, které by ti mohly pomoci si vybrat a rozhodnout se sama. Také bych ti moc doporučila se o tom s někým poradit, kdo tě zná a může ti s výběrem pomoci. A také mě napadá, že je možné to když tak zkusit, jak to bude probíhat a co z toho tě bude skutečně bavit a případně v pololetí ten kroužek opustit. Je to hledání a třeba není nutné mít v tom vše jasně dané už nyní. Zkus o tom s někým dospělým mluvit, případně i se školním psychologem, který ti dá nějaké nápady jak se rozhodovat s ohledem na možnou, budoucí volbu střední školy. A když pak budeš chtít a napsat do poradny jak to dopadlo, jak ses rozhodla, tak to bude fajn. Moc nás to bude zajímat. 

  Držím ti palce, ať svou situaci dobře a brzy vyřešíš, 

  S pozdravem, 

  Poradce Centra Locika

  Volný čas

  Ahoj alíku a spol.
  Tak přicházím a dalším dotazem. Mám takový problém že mi přijde že mě nic nenaplňuje. Jakože je život nudný. Asi je to těma prázdninama. Ať dělám cokoliv tak mě to nebaví a nudím se. Teď většinu dní trávím doma a hraju hry nebo koukám na videa nebo filmy. Když jdu ven s kamarádama tak to není takový jaký to bylo. Už to není taková zábava. Asi nemám pro co ráno vstát z postele. Když jsme chodili do školy nebo měli distanční tak jsem měl důvod vstát ráno z postele a obléknout se nebo si sednout k počítači a byla to zábava jak ve škole tak i při distanční se občas stalo něco vtipného. Asi vás napadne abych si našel nějakého koníčka. Ale on je problém že mě to po čase přestane bavit. Nejdéle jsem chodil na kytaru 4 roky a tenhle rok asi v únoru jsem s tím skončil. Bylo to převážně kvůli koroně protože přece jenom hrát na kytaru před monitorem a koukat hodinu do kamery není taková zábava a i před koronou mě to přestávalo bavit. A ještě před rokem jsem chodil na taekwondo ale to mě taky už nebavilo. Napadl mě airsoft protože jsem si ho chtěl vždycky zkusit ale zrovna na tom nejsme finančně nejlépe takže si nemůžeme dovolit jen tak vyhazovat peníze. Za rok ale začnu chodit na brigády takže si budu moct něco málo občas koupit. No ale to jsem odběhl od tématu. Jak jsem zmiňoval v nějakém že svých dotazů tak se věnuji skládání písniček ale to už taky není tak časté ale občas si něco napíšu. Každopádně nevím co mám dělat abych se zabavil. A také trávení volného času s rodinou mě taky nebaví. Prostě by to chtělo něčím okořenit.
  Tak to je vše a omlouvám se že jsem se tak rozepsal.
  Předem děkuji za odpověď a doufám že jste pochopili co jsem tím chtěl říct. Díky moc $>

  kluk, 14 let, 20. července

  Ahoj,
  během prázdnin studenti vybočí ze zajetého řádu a režimu. Najednou mají velkou spoustu času, který není nijak organizován zvenčí. Když se chtějí vidět se spolužáky a kamarády, musejí si to zařídit sami, nestačí jen přijít do školy. V tohle je prázdninové období náročné. Člověk zkrátka na chvíli přichází o intenzivní kontakt s vrstevníky.
  Máš pravdu, že jako první by mě napadlo poradit ti, ať si najdeš nějaký koníček. Píšeš, že tě koníčky vždycky po nějaké době omrzí. Myslím, že to tak má hodně lidí. Ale je fajn užít si ty chvíle, kdy nás to ještě baví. Že to není koníček na celý život, to vůbec nevadí. Zkus si představit, jak by měl vypadat prázdninový den, na který by ses těšil. Pak zkus vymyslet, jak by se tvoje přání dala naplnit. Možná se i pobav s rodiči o tom, jak by ti v tom mohli pomoct oni.
  Držím palce, ať najdeš nějakou zábavu.
  Péťa

  Volný čas

  Ahoj všichni, zrovna jsem na táboře a přijde mi, že tu všem vadím nebo nwm… No…napíšu to asi takhle. Dneska má nás oddíl službu a odhlasovali se i noční hlídky. Naše vedoucí Terka rozhodla, že půjdeme společně po chatkách a rozdělíme se na dvě dvojice. Jenže problém je v tom, že ta jedna Elis, se kterou jsem si před táborem trochu psala, je až moc upřímná. Například Judit něco řekla a já ji rozuměla něco jiného a tak jsem řekla co jsem ji rozuměla. Elis pak hned řekla, že to neni vtipný (to říká skoro pokaždé co něco řeknu) i když to ani vtipny být nemělo. :( A třeba ani nemá problém říct co na tom člověku nemá rada. Já vím ze to neni nic špatného, ale ona neříká věci jako třeba-No na Elišce mi vadí že skáče do řeči-ale spis věci jako-No…ty jsi občas trochu trapná.- Jo, já vím ze jsem trapná! No a Elis se rozhodla jít s Eliškou na tu hlídku, která je btw ještě za světla protože holky chtěly tu první nudnou :/ No… a rak se rozhodlo, ze půjdu s Judit. Jako ona je super, ale proste je taková jiná. Nikdy neměla kluka, má jiný humor, nechápe hodne věcí co lidi našeho věku jo a pod. No a potom šly holky-Elis, Eliška a Judit na záchod a Elis s Judit se rozhodly, že půjdou nakonec spolu a já půjdu s Eliškou. Když mi to teda řekly, tak Elis ještě řekla Elišce-Neboj, to přežiješ. Nejspíš to že půjde se mnou. Eliška a Elis se spolu hodne bavi a povídají si a já doufala ze až s ni půjdu tak si budeme taky alespoň trochu povídat, ale nic se nedělo. Na hlidce jsme zažily jen to, ze jsme potkaly holky co sli ze zachoda. Ty se nás zeptala jestli jsme trapní, že prej jestli jsme trapní zrak po smrti budeme slavni nebo ja nevím co to rikala. No a Eliška řekla ze není a ja neříkal nic a dělala jsem jako ze tam nejsem. Potom Elen už jen dodala že-No (moje jméno) je vlastně trapná. No a tak jsme jen půl hodiny za světla chodily po táboře a neměli jsme koho peskovat, protože 1 a 11 oddíl přišli až později, těm mensim četli vedoucí pohádku, holky z našeho oddílu čekaly na hlídku a nemusely spát a kluci nahore byli ticho. V chatce pak holky řešily pavouky pod posteli a pozdeji jsme si šli lehnout. Teď jen lezim ve spacáku a dělám ze spím. Místo toho vám sem píšu a mám 2% baterky.

  Shrnutí tohoto?

  1. Všem zde očividně přijdu trapná
  2. Nikdo se mnou nechce být ve dvojici
  3. Mám 1% baterie a pospicham se psaním.
  4. S Elis jsme přes zprávy před táborem plánovaly jak budeme v noci vzhůru a dělat blbosti a nakonec holky vzdycky hned jdou spát.
  5. Bez Elišky je tu nuda (myslím jinou Elišku) kterou dali do jiného oddílu. Tam jsem původně měla být já s Elis ale nechtěly jsme a ona se za nás vyměnila :( je tu bez ni nuda.
  6. Nevím jestli to tu vydrzim :(( co mám dělat?
  holka, 13 let, 4. července

  Ahoj,
  koukám, že soužití s holkama na táboře není zrovna procházka růžovým sadem a slovo „trapná“ je tam na denním pořádku. Jestli si některá z holek mysli, že jsi trapná, je to jen její problém. Názor jednoho člověka (ani dvou, ani pěti) neříká nic o tom, jaká ve skutečnosti jsi. Lidi umí být pěkně zlí a rychle soudit.
  Tábory jsou od toho, aby sis v létě užila nějakou zábavu. Jsem si jistá, že si tam najdeš partu, se kterou se bavit budeš. 😊 Možná to nebudou holky, se kterými jsi v chatce, ale někdo úplně jiný.
  Držím palce, aby sis zbytek tábora užila, nenechej se holkami odradit od zábavy 😊
  Zase napiš, kdybys potřebovala!
  Péťa

  Volný čas

  Ahoj....dneska skončil školní rok. To je přece super ne? V minulých letech jsem touto dobou užívala chill, žádnou školu atd. a ještě před dvěma týdny když jsem se učila na test z dějepisu jsem se strašně těšila jak se nebudu muset nic učit.... jo to učení mi nechybí. Jenže letos zažívám úplně jiný pocity prostě mi přijde že máme se třídou strašně málo zážitků a ani to blbnutí ve škole jsme si neužili.... jako jo bez učení je mi suprově ale letos se má ty prázdniny těším ale ne nějak extra.... :( všude na tt vidím videa stejného typu tak aspoň že tak ale prostě si přijdu strašně divně. Myslíte že za to může distanční výuka? Jak mám přestat myslet na ty super zážitky ze školy? Jsem divná že to tak letos mám? Díky moc předem za odpovědi

  holka, 12 let, 30. června

  Ahoj,
  tento rok byl kvůli covidu pro školáky hodně náročný. A to nejen kvůli učení, ale také kvůli nedostatku času stráveného se spolužáky a kamarády. Tvoje pocity tedy zřejmě souvisí s distanční výukou. Prázdniny letos v podstatě nejsou o moc jiné, než školní rok. Nemyslím si, že by bylo divné, že se takhle cítíš, zkus se zeptat, jestli to někdo nemá podobně, mohli byste si o tom promluvit a nabídnout si pomocnou ruku k tomu, abyste si prázdniny užili i tak. Užívej si teď prázdniny, od září si pak užiješ i srandu ve škole se spolužáky.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Volný čas

  Talent a trénink

  Ahoj. Chtěla byych se zeptat co to vlastně znamená vrozený talent.:-) Já od malička tančím. Tančila jsem už i v chodítku, pustila si nějakou písničku a tančila, teda spíš nějak hopsala. Když mi byli čtyři tak jsem začala s disco dance. A dělám ho doteď. Teda tento rok mi to mamka už bohužel zakázala. A mě by zajímalo jestli ten vrozený talent náhodou nemám? Předem děkuji:->

  holka, 12 let, 30. června

  Ahoj, to je důležitá otázka, na kterou zatím psychologové nemají 100% odpověď. Je to, co umíme, výsledkem vrozených schopností, nebo výsledkem trénování a výchovy? Zřejmě půjde o nějakou kombinaci obojího. Jako „talent“ se označuje právě ta vrozená část. Slovo odkazuje na biblické podobenství (Matouš 25, 14 - 30), talent bylo označení množství peněz, do češtiny se někdy překládá jako hřivna.
  Zjednodušeně bych řekl, že všichni máme nějaké dispozice, které můžeme rozvíjet. Třeba já a běhání: nezdědil jsem nejspíš žádné „běžecké geny“ a v dětství jsem běhal vždy hůře, než moji vrstevníci, nebavilo mne to. Vynikal jsem v jiných věcech. V dospělosti jsem si ale řekl, že bych se rád naučil běhat, a rok jsem pravidelně trénoval. Tento trénink mi pomohl k tomu, abych se dostal do formy a tabulkově teď běhám nadprůměrně rychle, což mne samotného překvapilo.
  Ne každý se naučí cokoli, ale důležitost pravidelného trénování, učení a vytrvalosti se často podceňuje, zatímco talent se obvykle přeceňuje. U skutečných špiček ve skoro každém oboru vidíme, že potřebují nejen talent, ale také pravidelný trénink, vytrvalost a odhodlání.

  Volný čas

  Ahoj všichni, potřebovala bych poradit s něčím, co už mě dlouho trápí. Za 14 dní mám ject na 2 týdenní tábor, ale hrozně se bojím. Sice tam jedu už po čtvrté a znám to tam, ale tábory moc nemám ráda. Vůbec se mi tam nechce ject. Ani minulý rok jsem se netěšila, ale to nám tábor zkrátili jen na týden, takže to nebylo tak hrozné. Chtěla bych rodičům říct, že tam nechci, ale táta je tam vedoucí a jedou tam i moje kamarádky, takže mi to nedovolí. Bojím se, že mi řeknou, že si vymíšlím, nebo že to nějak přežiju jako vždycky, když řeknu, že někam nechci. Navíc už jsem zrušila spaní u kamarádky na chatě, protože už se spolu moc nebavíme. Tábora se bojím od té doby, co skončil ten minulý. Nevíte prosím, jak mám rodiče přemluvit abych tam nemusela jít? :-(

  holka, 13 let, 30. června

  Ahoj,
  zkus se s rodiči pobavit o tom, proč se ti na tábor nechce, vysvětli jim důvody, proč se tam bojíš jet. Možná by stálo za to, povědět jim, jak bys prázdniny ráda trávila, co bys chtěla dělat místo tábora. Kdyby to nešlo, ale nakonec bys na tábor jela, zkuste společně vymyslet, čím by sis ho mohla zpříjemnit.
  Držím palce, ať se s rodiči nějak dohodneš,
  Péťa

  Volný čas

  Ahoj je mi 12 let a porad si nemůžu přestat hrát s panenkama nebo s nějakým a zvířátkama atd......
  Stydim se za to, ale proste me to baví spousta lidi se mi směje
  Otázka tedy zní?
  Je v pořádku aby si 12leta holka takhle hrála?.........
  Předem děkuji za odpoved

  holka, 12 let, 27. června

  Ahoj,
  pokud děláš něco, co tě baví a nikomu to neubližuje, myslím, že je hraní v pořádku v každém věku. Možná tě časem hraní s panenkami omrzí nebo už na něj nebudeš mít čas. Pokud je to ale teď tvůj koníček, užívej si to! Psala si, že se ti za to lidé smějí. Jednou z možností, jak zvládnout pocity studu, je vysvětlit jim, proč tě to baví, co si na tom užíváš, jiná možnost je třeba nechat si hraní jen pro sebe a nebavit se o tom s dalšími lidmi. Zvaž, která možnost by ti vyhovovala líp. Je možné i nakombinovat obě varianty a někomu o hraní říct a jinému ne.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Volný čas

  Jak se zbavit stresu z tréninků?

  Ahoj Aliku, mám takový problém…hraju závodně volejbal a letos postupuju do nového vyššího týmu, jenže pokaždé když tam jdu tak se bojím promluvit, zapojit atd. Strašně mě z nervů bolí břicho vždycky když mám jít na trénink a moji rodiče to absolutně nechápou a nutí mě tam chodit… Nevíš jak se toho strachu a stresu zbavit?

  holka, 14 let, 23. června

  Ahoj,
  mrzí mě, že máš z tréninků takové nervy, protože sport je činností, která by ti měla přinášet radost a uvolnění a nikoli tě stresovat. V první řadě je proto potřeba zjistit, co je příčinou tvého stresu. Prožívala jsi stejné pocity i v minulém týmu? A pokud ne, co bylo jinak? Nevyhovuje ti kolektiv? Stresuje tě trenér? Nebo máš nervy z očekávání a nároků, které jsou na tebe kladeny?
  Teprve když identifikuješ příčinu svého stresu, můžeš s ním dál pracovat. Můžeš se například pokusit navázat přátelství s některou z dívek z týmu. Poprosit rodiče, ať promluvi s trenérem. Nebo zkusit zapracovat na předzávodní nervozitě... V první řadě se však zamysli nad tím, co je příčinou a proč se situace změnila.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Volný čas

  Mění se mi zájmy

  Ahoj prostě všichni co tady jsou, a moc se omlouvám za to že píšu tak často ale potřebuju odpověď.
  Dřív strašně bavilo natáčet na jednu aplikaci (ne na TikTok to neni ten nemám) no ale teď mě už to vůbec nebaví a ani mi to tak nejde jako před tím jakto.
  Aještě to že co mě před tím nebavilo mě naopak baví.
  Je to tím že se mi mění mozek a začíná mi puberta a nebo je to něčím jiným?

  holka, 12 let, 12. května

  Ahoj,
  změna v tom, co Tě baví a nebaví je úplně běžná. Jednak, jak sama píšeš, ve Tvém věku dochází k hodně změnám (duševně i tělesně), ale i u dospělých je normální, že mohou změnit názor anebo svoje zájmy. Někdy třeba člověk vyčerpá vše, co mu daná věc dává, dál ho nijak nerozvíjí, neučí se nic nového, a tak ho to přestane bavit. Je to tak úplně v pořádku. Neboj se řídit tím, co Tě zrovna zajímá, kam Tě to táhne a nemusíš mít výčitky opustit starý koníček. A taky, kdo ví, třeba se k natáčení za nějakou dobu zase vrátíš, a to je také v pořádku.

  Modrá linka