Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Jiné téma

  Ahoj Alíku,
  Potřebuji pomoct. Mám jet na taneční soustředění a určitě se mi bude stýskat.Já vím že už jsem na to velká (12 let) a už by jsem taková být neměla,ale nejde se toho zbavit.Stýská se mi vždy když jsou to dvě a více nocí.Maminka mě do táborů atd. vůbec nenutí. Ale když chci soutěžit v tanci tak tam musím jet.Kamarády tam moc nemám.Spíš si myslím že bych právě byla pro smích.Jsou to tři dny.Já se vůbec netěším a bojím se.Nechce se mi tam jet,ale nemám na vybranou.
  Poradíte mi prosím?

  Jíl, 12 let, 5. ledna 2019

  Ahoj,
  vůbec se nemusíš stydět za to, že se ti na soustředí a táborech stýská. Nejde říci, že už je člověk na stýskání moc velký a že by takový být neměl. Zkrátka se ti stýská a máš na to nárok. Také rozumím tomu, že se kvůli tomu na soustředění netěšíš. Zkus se ale místo toho, abys myslela na to, že se ti bude stýskat, soustředit na to, proč to bude na soustředí dobré a proč se tam naopak těšíš. Určitě by také nebylo od věci zkusit se více skamarádit s dětmi, které tam pojedou. Nemusíš se jim se svým problémem svěřovat, ale už skutečnost, že tam budeš mít někoho blízkého, pro tebe určitě bude uklidňující. Někomu také pomáhá, když si s sebou vezme oblíbeného plyšáka, polštářek, nebo zkrátka něco z domova, co má rád. Stýskání je obvykle nejintenzivnější, když se člověk snaží usnout, protože se zklidní, nevěnuje se žádné aktivitě a poddává se lítostivým myšlenkám. Proto se před usnutím myslet na pozitivní věci; třeba na to, co jsi v uplynulém dni příjemného zažila, co se ti povedlo a podobně. Věřím, že nakonec soustředění zvládneš a užiješ si ho!
  Měj se hezky!
  Bára

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Jiné téma

  Noční nehoda

  Ahoj Alíku, i když vím, že toho máte hodně, tak vás poprosím, abyste si na mě čas našli prosím co nejrychleji. Stala se mi před chvíli totiž malá věc. Počůrala jsem se. Jo, počůrala jsem se, ale hned jsem se vzbudila a zastavila to. Jenomže přesto jsem měla mokrou postel, kalhotky a trochu i deku. Nevím, jak se toho zbavit. Mámě to říkat nechci, tak se s tím musím poprat sama a proto žádám o pomoc vás. Smůla se na mě ale hodně lepí a bylo pět ráno, takže zo nemůžu hodit do pračky, dělalo by to velký rámus. A kdybych chtěla povlečení vyměnit tak to taky nemůžu, protože nová čistá prostěradla jsou u mámy v ložnici a kdybych tam vešla, tak bych ji vzbudila. Navíc je deka, kterou používám ségřina, protože ona je zrovna pryč a její deka je taková ta pro dva lidi, mezitím co moje je jen obyčejná pro jednoho. Kalhotky nejsou problém, to vyždímám ve vodě s mýdlem a máma si toho nevšimne. Mohla bych ty prostěradla vyčistit hned co se vrátím ze školy, ale dneska máme odpoledku, takže do půl čtvrté jsem doma a ségra se vrátí buď ve tři nebo pozdě večer. PROSÍM POMOCT!;-(;-(

  holka, 13 let, 20. září

  Ahoj,
  naprosto rozumím tomu, že je ti tato příhoda nepříjemná a nejspíš se cítíš i trapně, ale ráda bych tě uklidnila, že takové nehody se čas od času stanou každému. Nebála bych se proto svěřit mamince a poprosit jí, zda by ti následky nehody pomohla napravit. Klidně se jí přiznej, že se cítíš trapně, ale postav se k tomu, co se stalo čelem. Zapírání a maskování následků jen málokdy zůstane neodhaleno a ve finále je výsledek obvykle mnohem horší, než kdyby se člověk přiznal rovnou. Jsem si jistá, že když mamince řekneš, že se ti stala nehoda, že je ti to líto, cítíš se trapně, ale ráda bys vše uvedla do pořádku, určitě to pochopí. I dospělým se občas stane, že dojde k drobnému samovolnému úniku moči a jednorázové noční pomočení může být způsobeno třeba i velmi živým snem. Zkrátka to není zase tak ojedinělé, jak by se mohlo zdát. Doporučuji ti tedy „přiznat se“ a poprosit maminku, aby ti mohla uvést vše do pořádku.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  zdravím! dneska v autobuse řidič vyšel z té jeho kabinky a říkal nám tam, že jsme tam nechali jízdenky a že si podle čísel karet může zjistit naše jména. Může se něco takového jako je zjišťování jmen dělat? Mně to přijde minimálně dost nemorální a mám z toho chlapíka strach:/ Jinak se omlouvám, nevím zda-li to jako adminé vidíte, ale u předchozích já jsem nevěděla jestli zadat pravý věk, my máme s kamarádkou založené účty ze srandy tak trochu

  holka, 13 let, 17. září

  Ahoj,
  úplně nerozumím tomu, proč by si řidič měl chtít zjišťovat vaše jména. Možná, aby věděl, komu má jízdenky vrátit. V tuto chvíli asi není důvod se pana řidiče bát. Kdyby byl na vás ještě někdy nějak nepříjemný, tak to řekněte rodičům.
  Měj se hezky,
  Péťa

  Jiné téma

  Může si dítě objednat McDonald?

  Ahoj Alíku, vrtá mi hlavou jedna věc už dost dlouho. Vím, respektuju, a jsem ráda, že máte na starosti důležitější dotazy, ale stejně se zeptám: Můžu si jako dítě objednat třeba McDonald? Jde to třeba online?

  holka, 20. září

  Ahoj holko,
  je mi líto, ale tento druh dotazů neřešíme…

  Pokud vím, tak web McDonaldu je mládeži normálně přístupný, takže si na něj i jako dítě můžeš zajít a přečíst si tam odpověď v jejich obchodních podmínkách, nebo v podmínkách dalších služeb, které používají na rozvoz. Odkaz na podmínky bývá většinou v patičkách webů, nebo v objednacím formuláři, kde obvykle musíš souhlasit s tím, že jsi je přečetla a souhlasíš s nimi, takže tak jako tak je asi moudré si je (alespoň zběžně) přečíst. ;-)

  Čtení probíhá tak, že se podíváš na písmenka a normálně pospojuješ hlásky za sebou do slabik, slabiky do slov a slova do vět. Pak stačí jen pochopit, co ty věty znamenají. Myslím, že nejsem o moc větší odborník na čtení než ty. ]:-)

  Nechce-li se ti studovat celé podmínky, použij v prohlížeči vyhledávání v rámci stránky (na PC zkratkou Ctrl+F), zkus vyhledat třeba slovo „let“ nebo „18“, nebo „16“, nebo „15“, nebo jakoukoliv jinou číselně vyjádřenou věkovou hranici, kterou podezíráš z existence a která by ti mohla v objednání bránit.

  Alík

  Jiné téma

  Jak si upravit vlasy?

  Ahoj, potřebuji radu. Mám dlouhé vlasy. Když jsem byla malá tak jsem měla kudrlinky, teď už mám jen trochu vlnité v takových těch "spodních" části. No ale můj problém je ten že když si vlasy účesu tak ani ne 5 minut vypadají hezký učesaně, a pak po těch pěti minutách vypadají tak jakoby bez života neučesane. Ostatní holky když si česou vlasy tak jim to vydrží klidně celý den bez jakýchkoliv tužidel atd. Ale mně ne. Strašně mě to štve. Neví někdo co stým? Nebo nějaký přípravky na to či co. Děkuji 🙋‍♀️

  holka, 14 let, 16. září

  Ahoj,
  i když nejsem kadeřnice, myslím, že ti dokážu poradit, protože osobně řeším stejný problém. Špatnou zprávou je, že každý člověk má ganeticky danou „kvalitu“ vlasů a nedá se s tím nic dělat. Mám tím na mysli to, jestli máš vlasy jemné, nebo hrubší. Jestli mají tendenci k plihnutí, nebo ne. Vlnité, nebo rovné a podobně.
  Dobrou zprávou je, že existuje mnoho přípravků, kterými lze případné nedostatky vlasů kompenzovat. Já osobně používám přípravky značky Redken, které jsou určeny speciálně pro vlnité vlasy, a které mi doporučila kadeřnice. Nicméně existuje samozřejmě spousta dalších značek, které vyrábí přípravky speciálně pro vlnité vlasy a které ti pomohou zvýraznit jejich strukturu a udržet účes upravený.
  V zásadě tak máš dvě možnosti: Buď můžeš navštívit nějakou dobrou kadeřnici a nechat si doporučit přípravek, který se bude hodit právě pro tvé vlasy, nebo můžeš zkoušet sama, který z dostupných přípravků ti bude lépe vyhovovat. Jejich používání se určitě není potřeba obávat. Kvalitní přípravek nejen udrží tvé vlasy upravené, ale ještě je ošetří.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Dobrý den mám pro vás jeden dotaz ohledně pejska kterého bych si moc přála. Jde o to že mi už jednoho pejska máme ale ten je hrozně velký, kouše, atd. my jsme si všichni moc přáli pejska potom co nám umřel ale já jsem už takové plemeno nechtěla chtěla jsem spíš nějaké malé a nějaké co by tak neskákalo atd. Teď se mi naskytla příležitost že bych ho možná tak na 30% mohla dostat ale víc ne tak rodiče se mě ptali o mých představách a jestli by to bylo možné. já jsem řekla že bych chtěla nějaké spíš menší co by se dal i do bytu třeba a taky nějakého co moc neskáče a je takové spíš klidné a a je hodné k dětem. Já bych všechny věci zaplatila A chodila bych sním na procházky a taky jsem hrozně moc na mobilu tak mě napadlo že bych mohla říct že když budu mít psa že si budu chodit na procházky a nebudu mít tak často mobil a taky bych ho cvičila a všechno co potřebuje všechno udělala a veterinář bych chodila s rodiči. Já už mám zkušenost protože často chodím k kamarádkám ty mají taky vlastní psa taky menší. kamarádka dostala asi tak před rokem štěně a já k ní docela často chodím takže vím co co štěně potřebuje a vlastně s ní třeba jednou týdně chodím s tím psem na procházky.

  Otázka zní: myslíte že bych se o takové štěně dovedla postarat a jaké plemeno by bylo nejlepší?

  Děkuji $>

  holka, 10 let, 5. září

  Ahoj z Modré linky,

  zvažujete pořízení štěněte a máš kolem toho pár otázek, se kterými ses rozhodla napsat. Už jednoho psa máte, ale ten není podle Tvých představ. Ráda bys menší plemeno, které je klidné a hodné, teď bys měla příležitost psa dostat. Z Tvého mailu čtu, že bys ráda pejskovi dala hodně svého času a energie, opravdu o něj stojíš. Všechno, co jsi psala mi přijde jako vhodná a potřebná péče o psa. Když Ti na něčem záleží, tak jsi tomu ochotna věnovat spoustu sil, píšeš, že s pejskem chceš chodit na procházky, cvičit jej, chceš trávit méně času na mobilu, abyste spolu mohli být. To všechno zní moc dobře a přála bych Ti, aby to vyšlo tak, jak si přeješ. Už jsi i sama psala o dohodě s rodiči, kteří do toho mají taky hodně co říct. Na spoustu věcí stačíš určitě sama, ale jsou i věci, u kterých budeš potřebovat pomoc (třeba veterinář, jak píšeš, anebo co bude se současným pejskem). Tvoje zkušenosti asi taky posílily díky ostatním psům od kamarádek, se kterými se potkáváš. Napadá mě, že pokud bys chtěla hledat další podporu pro výcvik případného psa (aby např. neskákal, byl hodný k dětem apod.), tak bys mohla zvážit psí cvičák někde v Tvém okolí, možná by kamarádky uměly poradit. Bývají tam experti na výcvik psů a poradí Ti, když nebudeš vědět, jak něco psa naučit. Pes se tam taky může setkávat s jinými a zvykat si tak na psí společnost i ostatní lidi. Bohužel Ti neporadím, jaké plemeno je pro vás nejlepší, existují ale kynologické poradny (můžeš si dohledat na internetu), kde Ti zodpoví další odborné dotazy klidně online. Důležité ale zůstává povídání si o psovi s Tvými nejbližšími, kteří s ním budou trávit, stejně jako ty, nejvíce času.

  Držíme palce
  Modrá linka

  Jiné téma

  Ahoj poradci, je mi 12 a nemám kluka ani holku. Všichni se mi za to ve třídě smějí a říkají, že jsem loser. Hlavně ta holka, co je ještě mladší než já a střídá kluky jako ponožky. Když jsem jim řekla svůj názor: jsi jen děvka co si neváží toho, že ji někdo miluje," tak to celý ona a její partička hodila na mne a já neměla ani šanci říct svoji verzi. Málem jsem z toho měla poznámku. Já ale čekám na toho pravého/tu pravou a nenabaluju každýho, koho potkám.

  Poté je tu ještě druhý ze tří problémů. Homofobní rodiče. Dřív se mi líbila jedna holka a dostala jsem bídu. Jsou to hrozně velcí křesťani a přece Bůh řekl: jeden muž a jedna žena. Když já si nemohla pomoct a milovala ji čím dál víc. Už je to za mnou, protože si našla kluka.

  Třetí problém. Nevíte jak sbalit nejlepšího kamaráda, který bydlí na druhém konci republiky? (je to kluk)

  holka, 12 let, 3. září

  Ahoj,
  tohle má každý trochu jinak, někdo čeká na toho pravého, jiný spíš experimentuje - zkouší různé vztahy. Není třeba se kvůli tomu hašteřit, odlišnosti mezi námi jsou a budou a není na škodu se vzájemně respektovat. Zkoušej nad poznámkami tohoto typu mávnout rukou, zvlášť, když přicházejí od lidí, se kterými nemáš stejný pohled na věc a pravděpodobnost, že se shodnete je mizivá.
  Stejně tak to platí i s rodiči, je přirozené, že máte jiný názor, důležitý je ale vzájemný respekt. V tuto chvíli zřejmě není nutné řešit homofobii, protože myslíš na kluka.
  Pokud tento kamarád bydlí na druhém konci republiky, nebude úplně snadné ho sbalit. Máte nějakou možnost se spolu vidět? Pokud ano, zkuste naplánovat kdy a kde se uvidíte a při té příležitosti třeba přeskočí jiskra.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Jiné téma

  Ahoj, mému klukovi včera umřel děda. Chtěla bych mu nějak udělat radost, ale nevím jak. Moc mi na něm záleží a chci aby byl šťastný. Máte nějakou radu jak mu udělat radost? Děkujiok

  holka, 14 let, 29. srpna

  Ahoj,
  po smrti blízkého člověka potřebujeme čas na truchlení. Je v pořádku, když se chvíli cítíme smutní. Svému klukovi můžeš být oporou, povídat si s ním o tom, o čem bude potřebovat. Můžeš se ho zkusit zeptat, jestli je něco v čem mu můžeš pomoc, co by od tebe potřeboval. Dej mu čas, ať se může se smutkem vyrovnat.
  Přeji hodně síly a ať je brzy líp,
  Péťa

  Jiné téma

  Jak se stát tatérem

  Zdravím všechny, chci se zeptat. Co by člověk potřeboval k tomu aby mohl pracovat jako tatér? Je na to nějaká sš? Nebo je jedno jakou má školu a pak si po škole udělá nějaký kurz?

  holka, 13 let, 26. srpna

  Ahoj, je logické se ptát, co člověk musí studovat na to, aby se stal tatérem, astronautem, kuchařem, programátorem nebo učitelem. Ještě než se dostaneme k tomu tetování, chtěl bych říci, že já osobně si myslím, že v tomto ohledu se doba hodně mění. Dřív platilo, že jedno povolání člověku vydrželo celý život. To ale platit přestává, společenský i technologický pokrok je opravdu mnohem rychlejší, než za našich babiček.

  Výsledkem je, že člověk se bude muset celý život učit a přizpůsobovat aktuální situaci. Vezmi si jen rok 2020. Z týdne na týden se zavřely provozovny po celém světě, a stovky milionů lidí hledaly jinou práci. Ti, kdo byli schopni se přizpůsobit situaci a rychle se naučit něco nového, na tom vydělali, ostatní naopak utrpěli ztráty.

  Proto si myslím, že v mládí (a vlastně celý život) bychom se měli hlavně učit co nejvíce věcí. Jak svět funguje, co řeší různé obory a na jakých principech staví. Takové vzdělání se bude hodit, ať už budoucnost přinese cokoli.

  Co se týče tetování, nemám s tím žádnou osobní zkušenost, tak ti ukážu, jak jsem hledal. Do Googlu jsem zadal tetování nutné vzdělání, tetování kurz a tetování živnost.

  Z nalezených výsledků je zřejmé, že tetování je tzv. „vázaná živnost“, tedy pro její vykonávání je potřeba splnit určité požadavky: vzdělání, prokázání znalostí a dovedností. Asi nejpodrobněji to popisuje tento web. Konkrétně se tetování řadí mezi „Činnosti, při kterých je porušována integrita lidské kůže“. Co se týče vzdělání, je vyžadována střední škola zakončená maturitou nebo výučním listem, jsou ale i nějaké výjimky, které schvaluje Ministerstvo školství.

  Já osobně jsem ve 13 rozhodně nevěděl, čím budu. To jsem postupně zjišťoval ve svých 20 až 30 letech. A stejně jsem připraven to znovu změnit, bude-li to nutné. Takže ve 13 jsi na začátku. Zkoumej různé věci, ale pamatuj, že za rok to klidně může být jinak. Přeji ti velkou zvědavost při objevování nových možností.

  Jiné téma

  Ahoj poradno, chtěla bych se svěřit
  Před 6 nebo 7 lety mi umřel děda a pořád mě to hrozně bolí, protože mám pocit, že to byl jediný člověk, který mě měl za celý můj život doopravdy rád. Byl na vozíčku a jak jsem byla malá tak jsem se ho bála, a teď si to vyčítám. Můj táta s námi nebydlí, když jsem byla ještě miminko, rozhodoval se, jestli nás chce, když to teď píšu, chce se mi hrozně brečet... teď je na mě táta zlý a ja se začala sebepoškozovat, řešíme to se sociálkou a chodím se léčit. Mamku mám ráda, ale vždycky mi řekne něco, co mi snižuje sebevědomí, na konci školního roku, když jsem ji oznámila, že mám trojku z dějáku, naštvala se a řekla mi, že si není jistá jestli mě má vůbec ráda, zbytek rodiny mě tak nějak nezajímá. Zbyl mi už jenom můj kamarád, se kterým máme krásný kamarádský vztah, ale teď, o prázdninách když jsem pryč, mam pocit, že když mu napíšu, tak ho tím otravuju, nevím co mám dělat, hrozně mi chybí a chtěla bych se mu svěřit, cítím se s ním dobře, ale myslím, že on to tak necítí, a že když mi napíše že mu taky chybím, tak že to říká jenom protože ví, že to chci slyšet, jestli chápete... prostě mám pocit, že mě nikdo nemá rád

  holka, 13 let, 26. srpna

  Ahoj,
  moc mě mrzí, že jsi přišla o dědu, jsem ale ráda, že ti zůstaly hezké vzpomínky na to, jak tě měl rád. Taťka nemá právo na tebe být zlý, je dobře, že to řešíte se sociálkou a že máš podporu odborníků. Chodíš k psychologovi? Může být opravdu úleva si s někým popovídat o svých starostech. Nerozumím tomu, proč mamka takhle reagovala na trojku z dějepisu, možná to řekla ve vzteku a nemyslela to tak úplně vážně. Je moc fajn, že máš takhle dobrého kamaráda, se kterým můžeš sdílet své radosti a svá trápení. Pokud ti přímo neřekl, že ho otravuješ, nevytvářej zbytečně takto katastrofické závěry. Za chvilku začne školní rok a budete mít příležitost se vidět častěji. Zase se mu budeš moct svěřit nejen přes zprávy. Kdyby ses někdy cítila špatně a chtěla si s někým promluvit, můžeš zavolat na Linku bezpečí (zdarma na čísle 116 111).
  Držím palce, ať se ti daří dobře,
  Péťa

  Jiné téma

  Trávím příliš času na Alíkově poradně

  Dobrý večer, mám poslední dva dny pocit, že trávím až příliš času na Alíkově poradně. Zřejmě si vyhledávám svoje problémy jenom proto, abych něco vyhledávala. Pomůžete mi prosím? Promiňte že o vás tak mluvím, promiňte.
  Zuzanka

  holka, 11 let, 18. srpna

  Ahoj,
  děkujeme za tvůj dotaz, ale nejsem si úplně jistá, jestli mu dobře rozumím. Máš tím na mysli, že si vsugerováváš vlastní problémy, aby ses na ně mohla ptát v poradně? Nebo že si v poradně vyhledáváš problémy ostatních dětí a ty si potom pročítáš?
  Každopádně si nemyslím, že pokud trávíš v poradně hodně času jen poslední dva dny, nejedná se nijak závažný problém. Zkrátka máš nejspíš období, kdy tě zajímají problémy ostatních a jejich možná řešení. Řekla bych, že až se objeví na obzoru jiná aktivita, která přiláká tvou pozornost a zaujme tě, zase se tvůj čas strávený v poradně zkrátí. Každopádně nás těší, že se ti poradna líbí a doufáme, že tě inspiruje i při řešení tvých vlastních problémů.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Usínám při meditaci

  Zdravím,
  Poslední 3 dny jsem začal meditovat a mám s tím problém.
  Když medituju nad 20 minut tak usnu. Kouknul jsem se na jedno video na YouTube a tam říkali že je jedno v jaký poloze budu meditovat. Vybral jsem si že budu ležet a budu mít nohy jakoby v tureckým sedu. Je možné, že to je tím? Děkuji

  kluk, 13 let, 17. srpna

  Ahoj,
  ačkoli nejsem žádným odborníkem na meditaci, troufám si říct, že to bude nejspíš tím, že se při meditaci dokonale uvolníš. Ve spojení s polohou vleže tě potom přemůže spánek. Osobně s tím mám zkušenost z jógy, kdy se mi při závěrečné meditaci a uvolnění také několikrát podařilo usnout. Neviděla bych v tom ale problém. Spíš bych to považovala za důkaz, že jsi se uvolnil skutečně důkladně a tvoje tělo si zkrátka samo řeklo, co momentálně potřebuje.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Jak změnit telefonního operátora?

  Dobrý den mám problém, můj telefoní operátor mi nevyhovuje a mam s nim problemi a já bych chtěl přestoupit k jinému operátorovi protože současný operátor neustále otravně volá a posílá smsky a ten druhý je levnější jak říct mamce že bych si chtěl koupit předplacenou sim kartu bojím se že řekne že vymýšlím blbosti já bych si jí zaplatil i bych si došel na poštu jí koupit

  kluk, 10 let, 12. srpna

  Ahoj,
  důvody, které jsi popsal a které tě vedou k tomu, že chceš od současného operátora odejít, jsou podle mého názoru relevantní a dávají smysl. Nevidím tedy důvod, proč by ses měl bát požádat maminku, aby ti to umožnila. Vysvětli jí důvody, které tě k tomu rozhodnutí vedou, i výhody, které tohle řešení bude mít. Nejde o nijak problematický krok a věřím, že to maminka pochopí a podpoří tě - zejména když uvidí, že to máš promyšlené a nejde o nijak unáhlený krok.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Spaní ve stanu

  Ahoj,, v sobotu jedu na tábor.
  Budeme tam spát ve vlastních stanech ( to ale neni důležité)
  Budu ve stanu spát s jednou holkou která má strašně slabé spaní. Problém je v tom že já mluvím a vykřikuji ze spaní a taky skripu zubama. Několikrát už jsme spolu Špály ale to bylo vzdy jen jednu noc. A vždycky ji to probudilo ( hlavně to skripNi zubama). Prostě se bojím že se celý týden nevyspí atak. Ja nevím co mám dělat a je mi to strašně líto.
  Díky

  holka, 13 let, 7. srpna

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o tom, že Tě čeká spaní na táboře ve stanu s holkou, která má slabší spaní. Máš obavy, že ji budeš probouzet, protože během spánku třeba mluvíš anebo skřípeš zuby. Chtěla bych ocenit, jak citlivě uvažuješ o tom, aby se druhá slečna dobře vyspala. Je Ti líto, pokud by jí to mělo komplikovat spánek, bereš velký ohled na druhého, a to nedělají všichni.

  Říkám si, že toto je jedna z věcí, která jde špatně ovlivnit, protože přes noc máme své tělo pod nízkou kontrolou. Během spánku někteří z nás jinak dýchají anebo chrápou, skřípou zuby, mluví ze spaní aj., nejsi v tom jediná. Neděláš to schválně, zkrátka to tak máš. Výhledově stojí za to se poradit spolu s rodiči s odborníky na spánek/lékaři, jestli by se v Tvém případě nedalo něco zlepšit, aby Tvé spaní bylo klidnější. Teď na táboře bude potřeba zkusit, jak je to zvládnutelné. Možná u slečny došlo k nějaké změně a spaní bude mít tvrdší, možná si zkusíte pár nocí spolu a půjde to, pokud to nepůjde, můžete požádat vedoucí o vymyšlení řešení. Třeba, že se přestěhuješ jinam, abys byla s člověkem, kterému to nebude vadit/bude mít tvrdý spánek. Není ostuda to řešit, právě naopak, je to od Tebe moc ohleduplné. Uvidíte na místě, jak se to vyvine. Moc Ti držíme palce.

  Tábor plný zážitků přeje
  Modrá linka

  Jiné téma

  Nejsem na tuhle skupinu moc mladá?

  Ahoj Alíku a spol,
  mám dnes takový celkem zajímavý dotaz, u kterého by mě zajímal názor někoho druhého. Takže už skoro rok mám ráda korejskou Kpop skupinu Blackpink. Dokonce jsem se kvůli nic začala učit korejsky. Jde o to, že je mi pouze 13 a jak bych to řekla. Blackpink nemají úplně friedly music (rspkt music má občas celkem divné lyricks, ale jinak je v pohodě) Jse spíš o to, že většina jejich fans je starší než já, a tak se ptám, zda na to nejsem moc mladá anebo.. A taky bych se chtěla zeptat jak nějakým způsobem naznačit rodičům, že je mám ráda a že bych chtěla jejich merch :D.
  Já vím, že je to trochu weird dotaz, takže raději nejprve odpovězte těm, kteří mají naléhavé dotazy, ten můj nikam nespěchá.

  holka, 13 let, 8. srpna

  Ahoj,
  ptáš se, jestli nejsi na to, abys poslouchala a fandila určité hudební skupině moc mladá. Nevím o tom, že by existovalo nějaké oficiální měřítko, od jakého věku se mohou ty které skupiny poslouchat, tudíž ti mohu napsat jen svůj osobní názor... Každý člověk je originál, má svůj vlastní vkus, osobnost i tempo dospívání. Řekla bych tedy, že je naprosto v pořádku, že se ti líbí hudební skupina, která má většinově starší posluchačskou základnu. Zkrátka vyhovuje tvému hudebnímu vkusu a pokud se ti líbí, nevidím v tom vůbec žádný problém. Vzhledem k jejich popularitě mají očividně repertoár, který vyhovuje velkému množství lidí a určitě se mezi nimi najdou i zástupci mladší věkové skupiny.
  Zároveň nevidím důvod, proč by ses měla bát o svém hudebním vkusu informovat rodiče. Není to nic problematického, za co by ses měla stydět. Můžeš jim ukázat konkrétní věci, o které bys stála, a třeba se s nimi domluvit, že bys je mohla dostat k narozeninám/svátku/Vánocům. Z vlastní zkušenosti vím, že rodiče jsou obvykle vděční za tip na dárek pro dítě, o kterém ví, že mu spolehlivě udělá radost.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Ahoj poradno, mám poslední dobou strach z hmyzu. Dnes se ve wc u nás doma kam jsme se přestěhovali našli muší larvy. A já se jich tak bojím že rači půjdu na záchod ven než abych šla na náše wc. Moc se tam bojím chodit. Mám proto dotaz. Je nějaký způsob jak se tohoto strachu zbavit? Děkuji za odpověď

  P.S... larvy byli v nádržce a v té trubici kterou se obsah záchodu vypouští do kanalizace

  holka, 10 let, 26. července

  Milá pisatelko,
  děkuji za dotaz, se kterým se obracíš na naši poradnu. Píšeš, že se bojíš chodit na WC, jelikož se tam našly muší larvy.
  Nejdřív ti poradím, ať to řekneš rodičům. Maminka či tatínek tam mohou nalít nějakou tekutinu, která hmyz zlikviduje (Savo).
  Jedním ze způsobů, jak se zbavit strachu, i když ne úplně příjemným, jsou tzv. expozice. Znamená to, že se člověk cíleně vystavuje tomu, z čeho má strach. Ze začátku, aby jsi nebyla úplně "hozená do vody", na to můžeš jít postupně. Je možné se domluvit třeba s jedním z rodičů, sourozencem, aby počkal před WC. Až se strach sníží (uvidíš, že se nic nestane atp.), můžeš pak už chodit sama. Když budeš chodit ven, strach bude čím dál tím víc narůstat. Také je dobré si zodpovědět otázku: "Co nejhoršího se mi může stát?"
  Moc ti přeji, aby se ti podařilo nad strachem vyzrát.
  Se srdečným pozdravem
  Poradce Centra Locika