Poradna: Alík radí dětem

Moje tělo - holky

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli se chodí na 12ti leté prohlídky. předem děluji za odpověď

holka, 11 let, 8. ledna

Ahoj,
standardně se chodí na preventivní pediatrické prohlídky v jedenácti a třinácti letech.
Měj se hezky!
Bára

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo - holky

Ahoj poradno, mám problém a myslím si, že to v mém věku není normální, od konce prázdnin mi začali vypadávat vlasy, třeba když si je myju, nevím co s tím dělat, předem děkuji za odpověď

kluk, 13 let, 9. září

Ahoj,
naprosto rozumím tomu, že tě nadměrné vypadávání vlasů zneklidňuje. Tento jev může mít velkou spoustu příčin. Samozřejmě může být i projevem onemocnění, ale u řady lidí se objevuje i s přechodem ročních období (někomu začnou vypadávat vlasy se začátkem podzimu, nebo jara), nebo třeba po dlouhodobém stresu (nicméně je potřeba uvědomit si, že vypadávání se objeví až s časovým odstupem klidně i několika měsíců po prožitém stresu). Nejprve se proto zkus zamyslet nad svým životním stylem, zda jsi náhodou v poslední době nezměnil způsob stravování, neměl jsi stresové období a podobně. Můžeš si zkusit také koupit nějaké potravinové doplňky, které zdraví vlasů podpoří. Já osobně mám vynikající zkušenost s Panthenolem v tabletách. Stojí jen pár korun a skvěle vyživí vlasy i nehty. Pokud by padání vlasů neustávalo ani po několika měsících, bude na místě vyhledat odborníka, který ti udělá specializované vyšetření.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj. Už si nevím rady. Je mi o tom trapné mluvit, tak píšu tady. Nejde mi masturbovat prostě nic mě tak jako neuspokojuje. Zkoušela jsem všechny "části", ale prostě nic. Jsem jako divná nebo co se děje? Chtěla bych to strašně zkusit. Co mám pro to ještě udělat? Proč to nejde? dělam špatné pohyby?

holka, 13 let, 4. září

Ahoj,
před pár dny jsem v poradně odpovídala na úplně stejný dotaz a ve stejném duchu odpovím tedy i tobě. Masturbace není „povinnost“, ale měl by to být v každém případě prožitek, který ti přináší výhradně radost a příjemné pocity. Rozhodně nejsi nijak divná, pokud se ti masturbovat nedaří a není potřeba to „lámat přes koleno.“ Možná jsi nebyla v tom správném psychickém rozpoložení, nebo zkrátka ještě nepřišel ten správný čas. Nech věcem volný průběh a zatím se uč poznávat své tělo. Zjišťuj, které doteky jsou ti příjemné, které zóny tvého těla jsou citlivější než jiné. Neexistuje totiž nic jako univerzální návod k masturbaci a časem přijdeš na to, jak tvé tělo reaguje a jak mu dopřát příjemný prožitek. Určitě se však nemusíš trápit tím, že se ti to zatím nepovedlo.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj aliku měla bych takový dotaz..svoji první menstruaci jsem dostala 15.5.2019 a zatím sem nedostala svoji druhou menstruaci už jsou to skoro 4 měsíce je to normální nebo co mám dělat?

holka, 12 let, 28. srpna

Ahoj,

chci Tě uklidnit, v počátcích menstruace je běžné a přirozené, že bývá velmi nepravidelná, zpožďuje se, nemusí probíhat každý měsíc. Časem v průběhu měsíců až let se více ustálí a věřím, že pak bude i pro Tebe situace přehlednější, více si zvykneš. Je v pořádku být k sobě vnímavá a vést si menstruační kalendář, abys měla zaznamenané, jak to u Tebe probíhá. Probrat to můžeš také s mamkou, někdy je zkušenost matek a dcer podobná. Pokud máš ale jakékoliv pochybnosti, můžeš navštívit gynekologickou ordinaci nebo se zeptat třeba i dětského lékaře.

Přejeme Ti hezké dny,

Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku, prosím o rychlou odpověď.
Včera večer jsme s kamarádkou zkousely jeden trend z tiktoku. Zvětšení pusy. Funguje to tak, ze si pricucnete víčko k puse, a necháte si ho tam nějakou dobu cca 2 min. Jenže my jsme to zkusily nechat 10 min. Bolelo nás to, ale potom to přešlo a pusa se zase zachvili vrátila do původního stavu. Zhruba cca za hodinu jsem se šla podívat do zrcadla a uvidím pod pusou fialový flek vypadající jako cucflek. Mám ho stejný i dnes, zkoušela jsem různé rady např dat si na to zubní pastu a nic. Nevíte prosím jak se toho zbavit? Co nejrychleji! Vypadá to silene. A zachvili začíná škola ..

Holka, 14 let, 26. srpna

Ahoj, něco podobného jsem si před lety udělal na čele. Ono ve finále je to úplně stejná věc jako ten cucflek, což je malé poškození podkožních cévek. Co se s tím dá udělat? Přečkat to je nejsnažší, případně můžeš zkusit rady z internetu, kde doporučují chlazení ledem a krémy s vitamínem K. Nicméně myslím, že než usedneš do lavice bude to pryč samo.
M.

Moje tělo - holky

Ahoj jak mám říct mamce že se chci začít holit?
Už delší dobu mi roste tam dole ale, teď už i v podpaží a nevím jestli ji to mám říct narovinu nebo počkat až si toho všimne nebo se začít holit sama podle mě je asi lepší počkat až ona si všimne ochlupení v podpaží a nabídne mi to sama prosím poraďte

holka, 12 let, 14. srpna

Ahoj z Modré linky,

ptáš se nás, jak mamce říct, že se chceš začít holit. Popsalas možnosti, které Tě napadly, a využít můžeš kteroukoli z nich, podle toho, jak to cítíš. Pokud je pro Tebe důležité to předem s mamkou rozebírat, je úplně v pořádku jí poprosit o chvilku času a na rovinu jí říct, že ti rostou chloupky a chtěla by ses začít holit. Vzhledem k tomu, že do Alíkovy poradny píšeš často, ráda bych Tě povzbudila i k tomu, aby ses nebála otevřeně mluvit jak s mamkou, tak třeba i s dalšími lidmi, které máš kolem sebe a kterým věříš, nebo kterých se týká to, co s nimi řešíš. Povídat si s nimi o tom, co prožíváš, o čem přemýšlíš, sdílet své názory a vyslechnout si ty jejich. Nebudeš se potom potřebovat obracet na poradnu, ale často dostaneš radu od lidí, kteří Tě znají a mohou Ti tím pádem poradit lépe než cizí člověk. A také si začneš vytvářet své vlastní názory a budeš si pak mnohdy vědět rady Ty sama.

Přejeme Ti prima léto,
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj alíku a celý týmu
Vzpomněla jsem si, že jsem sem kdysi chodila poněkud často a nevím, kam jinam napsat. Jsem holka, je mi 14 roků. V úterý jsem si na vnitřní straně stehna mahmatala takovou bulku. Je toto vážně blízko mezinoží. Ale na tom míště se neholim (ze by zarustal chloupek). Je toto takova kulicka pod kůži, kterou jsem schopna nahmatat. Pri pohybu neboli, jen kdyz na ni zatlacim nebo nejak saham. Netusim, co to je a dost se bojim. Zase nechci plasit a hned s tim bezet k lekari. Moc dekuji za odpoved

holka, 14 let, 15. srpna

Ahoj,
jsme rádi, že jsi se na nás obrátila a velmi rádi bychom ti pomohli. Bohužel nikdo na světě neumí stanovit spolehlivě diagnózu na dálku a online. Bylo by to velmi nezodpovědné. Pokud jsi si bulku nahmatala v úterý a v klidovém stavu nebolí, troufám si říci, že ještě pár dní můžeš s případnou návštěvou lékaře vyčkat. Může se jednat například o zvětšenou uzlinu, které se v těchto místech také nacházejí. Zvětšené uzliny jsou často reakcí na nějaké probíhající onemocnění (infekce, zánět...), nebo úraz a pokud se jedná o nějakou banalitu, během krátké doby by se jejich stav měl vrátit do normálu. Pokud bulku nahmatáš ještě za pár dní, určitě by ses měla k lékaři vypravit, aby zjistil její příčinu a navrhl adekvátní léčbu.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Zajímá mě jestli vadí když mám tam dole jeden větší pysk? Je to normální nebo ne? Vadí to klukům?

holka, 13 let, 4. srpna

Ahoj,
žádné tělo není úplně symetrické, někdo má rozdílné stydké pysky, jiný zase prsa, někomu mohou vadit odstáté uši, velký nos apod. Proto si myslím, že nemusíš mít strach, zda je to v pořádku nebo jestli to klukům vadí či ne, protože ideál neexistuje. Tvoje tělo se navíc ještě vyvíjí a bude se měnit. Pokud by ses na to chtěla zeptat někoho podrobněji, můžeš svůj dotaz směřovat na lékaře nebo lékařku, až půjdeš někdy na gynekologickou prohlídku, lékař/ka Ti vše objasní a vysvětli.

Přejeme hezký zbytek prázdnin.
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj
Narozeniny mám sice až za půl roku. A to znamená že mi bude 11. A budu muset na jedenáctiletou prohlídku k doktorce. To je ještě v pohodě. Ale má to háček! Já se před ní strašně stydím. Známe to že pozdravíte a ona řekne ať se svléknete do spodního prádla. A mám první otázku. Mám si vzít s sebou podprsenku? Tu nevycpanou. Takový to bolerko. Klidně si ho vezmu. A teď ta otázka. Budu si ho muset sundat? A teď další otázky. Já když jsem byla na devítiletý tak si pamatuji že mi ta doktorka řekla ať si lehnu na lehátko a koukla mi do kalhotek. Jenomže se bojím že to bude dělat znovu. Jenomže já už mám ochlupení. No a já se strašně stydím. A ještě jedna věc! Bojím se že se mi bude koukat na prsa. Já už je mám docela větší. A bojím se že je bude nějak řešit apod. Jo a ještě se bojím moji vahy. Když jsem měla angínu (minulý týden) v pátek jsem dobrala antibiotika, tak mě tam vážili. Měla jsem 49 kg. Ale to jsem byla po obědě. No a když se vážím doma tak mám třeba 47 kg. Bojím se že řekne třeba že mám nadváhu. Já když jsem byla na devítiletý tak jsem nadváhu měla. Ale teď víc sportuji. A tak.
Moc děkuji.

holka, 10 let, 5. srpna

ahoj,
je úplně normální, že se stydíš. Stejně to tak cítí řada holek i kluků v pubertě. Nevíme přesně jaká vševhna vyšetření bude paní doktorka provádět, určite ale bude poslouchat, jak dýcháš, podivá se Ti na záda, bude Tě vážit a měřit, zkoušet bude i možná sluch a zrak, bude měřit tlak... Možná s sebou budete muset přinést vzorek ranní koči z domova nebo Tě pak paní doktorka pošle na odběr krve, součástí některých pravidelných prohlídek může být i očkování.
Můžeš se paní doktorce už po příchodu do ordinace, až se pozdravíte, klidně svěřit, že se stydíš a že by Ti moc pomohlo vědět jaká všechna vyšetření Tě čekají.
Bolerko si vzít určitě můžeš, většině vyšetření by nejspíše nemělo nijak vadit.
Růst prsou a ochlupení lékaři u dívek sledují, protože jsou to znaky pohlavního vývoje, který proběhne v pubertě. Pokud už Ti prsa rostou, i ochlupení se objevilo, je to známka toho, že pohlavní dospívání správně probíhá, tak jak má, a může se pak objevit za nějaký čas i menstruace.
Pro paní doktorku je důležité si poznamenat do zprávy, jak se vyvíjíš - aby mohla posoudit, jestli dospíváš rychleji než jiné dívky stejného věku nebo naopak o něco pomaleji. Můžeš určitě paní doktorce upřímně říci, že se hodně stydíš a že bys byla ráda, kdybys mohla zůstat ve spodním prádle.

Co se týká váhy - záleží nejen na tom, kolik nyní vážíš, ale i jak jsi vyrostla na výšku (kolik nyní měříš). Paní doktorka Tě zváží i změří a posoudí nejen tu aktuální hodnotu, ale i jak se hodnoty mění, jak rosteš, jak se změnily od minula.
Pokud více sportuješ, může být Tvoje váha nyní zcela normální.
Kdybys měla opravdu nadváhu, zřejmě se paní doktorka bude ptát jak jíš, jestli sportuješ a bude se snažit najít nějakou možnost ke zlepšení.

Řada kluků i holek (ale i dospělých) má obavy, když je čeká něco neznamého. Ale určitě to spolu s paní doktorkou a s mamkou nebo s taťkou dobře zvládnete :)

Držíme palce a přejeme krásné léto! Vím, co jím

Moje tělo - holky

Ahoj mám dotaz teď jsem si četla na internetu o 13 lete preventivní prohlídce a dočetla jsem se že u dívek kontrolují prsa a ochlupení a já se docela vyděsila je to pravda? Vždy mi přijde trapné jak tam přijdu oni mě zváží a změří potom ještě změří tlak a potom se zaměřují na zrak a sluch vždy po dokončení tohohle řeknou větu mě strasnej vadí řeknou teď s vysvlékni že si mám nechat pouze spodní kalhotky a musím se svlékat před sestřičkou doktorkou i mamkou potom jdu na lehátko řekne lehni si a pokrčit nohy prohmata břich a potom se a kouká tam dolu a musím pokrčit nohy a pořád se stahnutyma kalhotkami potom řekne roztáhni nohy a vezme si rukavice a sahá mi tam a já se vždy stydím bude to takhle i na 13 lete preventivní prohlídce? Bude vyšetření letos probíhat stejně dočetla jsem se na internetu že se zaměří i na prsa a pubicke ochlupení ale, jaký tam dole nebo podpaží obojí už mám a stydím se a jinak jak to dal bude probíhat

holka, 12 let, 29. července

Ahoj,
chápu, že preventivní prohlídku nemusíš mít ráda a že se u ní stydíš, má to tak i hodně dalších děti, a dokonce i někteří dospělí. Na druhou stranu se tak lékaři starají o to, aby nezanedbali nějaký problém a měli Tvůj zdravotní stav pod kontrolou.

Každý lékař postupuje asi trochu jinak, ale máš pravdu, že se u prohlídky váží, měří výška a tlak, vyšetřuje zrak a sluch a podívají se, jestli se dobře vyvíjí prsa a máš již ochlupení. Běžně také vyšetřují pohmatem břicho, ale prohlídka pochvy stačí pohledem, pokud nemáš žádné potíže. Je možné, že na to vůbec nedojde. Podrobněji totiž pohlavní orgány dívky vyšetřuje spíše gynekolog. Myslím, že se můžeš dopředu s mamkou domluvit, aby lékařce řekla, že prohmatávat vnitřně nechceš, doktorka by to měla respektovat.

Můžeš si o tom, že se stydíš s mamkou více promluvit dopředu, aby věděla, co prožíváš a byla Ti při prohlídce oporou. Je dobré také myslet na to, že prohlídka trvá jen chvíli a když ji zvládneš, dlouho Tě žádná další nečeká.

Přejme Ti, abys to dobře zvládla.
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku, konce června jsem měla 13 a ještě jsem nebyla na preventivní prohlídce (vždycky mi doktorka posílala dopis ale letos nic) takže asi mám říct mamce aby té doktorce zavolala a domluvila se s ní na nějaký termín a lékaři mají povinnost dávat pacientům nějak vědět kdy mají přijít nebo to je jen jejich dobrá vůle
A ještě se chci zeptat co se dělá na 13ti leté prohlídce

holka, 13 let, 30. července

Ahoj,
je klidně možné, že paní doktorka na tvou preventivní prohlídku zapomněla. Ačkoli obvykle skutečně pediatři posílají pozvánky (nebo zvou pacienty telefonicky), i lékařka je jen člověk a samozřejmě má právo na to, aby občas něco pustila z hlavy. Proto určitě nic nezkazíte tím, když požádáš maminku, aby pediatričce zavolala a domluvila se s ní.
Jinak součástí preventivní prohlídky ve třinácti letech je vyšetření zraku, sluchu, krevního tlaku a pulsu. Poslechem lékař vyšetřuje a hodnotí činnost srdce a plic, pohmatem vyšetřuje břicho a uzlinový systém těla, pohledem pak sliznici ústní dutiny, barvu a charakter kůže. Čeká tě také vyšetření pohybového aparátu a lékař ti nabídne očkování proti rakovině děložního čípku. Toto očkování není povinné a záleží na tobě a tvých rodičích, jestli se ho rozhodnete využít.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku,
Celkem mi vadí moje chlupy na nohou ráda bych si je oholila ale nějaké holky ze školy říkají že pokud si jednou ohlím nohy začnou mi růst černé chlupy je to pravda??

holka, 13 léto, 28. července

Ahoj,
ohledně holení se poraď s maminkou. Těžko říct, jak konkrétně tvé tělo zareaguje. U někoho opravdu platí, že po začátku holení rostou chloupky více.

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku! Už docela dlouhou dobu se mi objevují průhledné skveny na nehtech. Půlku nehtu mám třeba bílý a pulku úplně průhledný. Nikde jsem pořádně nenašla co by to mohlo způsobovat. Tak se obracím na vás. Předem děkuji za odpověď.

holka, 14 let, 23. července

Ahoj,
skvrny na nehtech mohou mít celou řadu příčin od nesprávné životosprávy (často je na vině nedostatečné zásobení vápníkem, zinkem, nebo vitamíny ze skupiny B), přes plísňová kožní onemocnění, až po úraz. Nicméně bohužel na dálku a online nelze určit spolehlivě jejich příčinu. V první řadě zkus nejdříve upravit životosprávu (klidně si kup i nějaký potravinový doplněk, či multivitaminy) a pokud ani potom nedojde k úpravě stavu, navštiv kožního lékaře, který spolehlivě určí diagnózu a poradí ti i s léčbou.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj vím že nejste zubaři ale, potřebuji poradit. Na konci července jdu k zubaři na opravování předních horních zubů těch uprostřed. Mám zkažené oba dva ze předu i ze zadu a vždy půlka zubu. Je to cca půlka zubu ze předu i ze zadu jde to opravit jakože klasickou bílou plombou? Jde o to jakože jestli by to tam nějak drželo? Že kdyby vybrousil půlku zubu tak jde tam dát bílá plomba? Kdyby ne tak jak by se to muselo opravit? Předem děkuji za odpověď AHOJ

holka, 12 let, 17. července

Ahoj,
bohužel, jak jsi správně napsala, nikdo z odborníků odpovídajících v této poradně není zubař. A i kdyby byl, obávám se, že by ti na dálku a online nedokázal poradit. Každý zdravotní problém je individuální a není dost dobře možné odhadnout pouze na základě popisu, jakým způsobem půjdou tvé zuby opravit. Jsem si ale jistá, že tvůj zubař udělá všechno pro to, aby zásah byl co nejšetrnější a co nejméně viditelný.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Dobrý den,
mám pár otázek:

 1. Teď o prázdninách se mi začaly strašně mastit vlasy- večer si je umyju a ráno je mám zase mastné. Nevíte, co s tím dělat? A přestanou se mi mastit? Ve škole se totiž strašně řeší, jestli někdo má/nemá mastné vlasy. Nikdy jsem s tím neměla problém (s mastnotou vlasů) ale teď se bojím, že mě budou pomlouvat.
 2. Pod nosem mám takový "knírek" prostě pár chloupků. Zatím nejsou skoro vůbec vidět (jen zblízka) .Bojím se ale, že ztmavnou. Může se to stát? A existuje nějaký způsob (něco jako plastika), čím se to dá odstranit? Pokud ano, on kolika let se na tu "plastiku" může jít?
 3. U bradavek mám pár chlupů. Je to normální?
 4. Mám trochu problémy s plynatostí? Jak se toho zbavit??
Omlouvám se, že je těch dotazů tolik a předem děkuji za odpověď.
holka, 13 let, 18. července

Ahoj,

píšeš vlastně čtyři dotazy, stručně Ti na ně odpovíme.
To první, maštění vlasů - jsou období, kdy se vlasy víc mastí, což je zrovna období léta. Je dobré se zeptat na dobrý šampon, v drogerii, ale třeba i v lékárně, a vlasy umývat tak často, jak je potřeba (a mýt je ráno spíše než večer). Pro případ nouze existují i suché šampony - můžeš se po nich podívat.

Knírek, tedy pár světlých chloupků pod nosem, je zcela běžný (a vlastně i půvabný) a není třeba s ním nic dělat. Pokud by ztmavnul, určitě by se našly způsoby řešení, jako zesvětlení nebo i depilace, která může být dočasná i trvalá. Tu provádějí na vybraných kosmetických provozovnách. Tam by Ti také řekli, od kolika let se procedura dá absolvovat.

Chlupy u bradavek jsou normální, třeba i delší, tmavé, můžeš je tam klidně nechat, nebo sem tam vytrhnout. Ničemu nevadí.

Co se týká plynatostí, je to otázka spíše na Tvého lékaře. To, co můžeš udělat sama, je dobře vypozorovat, kdy se plynatost zvyšuje, a vyhnout se daným potravinám. V lékárně je možné koupit také preparáty, které se užívají při nebo po jídle, a které problémy s plyny řeší.

Pěkné léto,
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj poradno, chtěla bych poradit co dělat s celudytidou. Mám ji na stehnech a zadku, strašně mě to trápí. Cvičím na nohy, bruslím a běhám. Ale furt nemizí. Co mám dělat? Už je to dlouho, čekám, snažím se a ono nic. Měla bych přestat něco jíst nebo nějak nohy promazávat či zábaly? Prosím poradte.

holka, 14 let, 18. července

Ahoj,
s celulitidou je to poměrně složité. Týká se bohužel i žen štíhlých, které pravidelně cvičí, zdravě se stravují a přijímají dostatek tekutin. Ne vždy je možné se jí jednoduše zcela zbavit.

Pomoci zmírnit potíže může pravidelná masáž míst, kde se celulitida vyskytuje - žínkou nebo vhodným masážním kartáčem. Pomoci mohou i krémy podporující prokrvení (prohřívající) nebo krémy, které podporují udržení napětí pokožky (tonizující). Další možností je případně i lymfatická masáž, která podpoří proudění lymfy v tkáních.

Důležité je přijímat dostatek tekutin (ideální je čistá voda), nepít příliš tekutin s kofeinem (cola, káva) a nepřisolovat si moc jídla (a vyhýbat se např. slaným pochutinám jako jsou chipsy, solené ořechy) a konzumovat dostatek zeleniny a ovoce.

Hezké léto přeje Vím, co jím

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku a spol. Mám na vás pár dotazů. Omlouvám se že jich je víc, nemohla jsem se rozhodnout na co chci odpověď nejvíc.

 • tam dole už mám docela dost chloupků a i tak3-5centimetrove delší. No a já se jich chci zbavit. Ale zase se mi to vůbec nechce říkat mámě. Připadala bych si strašně divně.No tak nevím co s nimi.
 • na čele mám docela velké akné a ve škole se mi za to smějí. Ještě nikdo ho nemá. Sice mám ofinu tak to trochu zakryji ale teď si ji nechávám dorůst, a nevím co potom. Mamka to sice ví ale nic s tím nedělá. Zkoušela jsem všemožné masky a většinou se to akorát zhoršilo. Nevíte jak se toho nějak zbavit?
 • četla jsem si potom hodně ale nikde jsem o tom nic nenašla. Mám takový dá se říct výtok ale je tmavě žlutý až do hněda. Nemám ho pravidelně ale tak obden.

To je vše a předem děkuji za odpověď!

Nataly, 10 let, 16. července

Ahoj,

posíláš vlastně tři Alíky, stručně Ti na ně odpovíme:

Pokud Ti rostou chloupky, můžeš se rozhodnout, zda je chceš nechat tak, nebo ne - obojí je v pořádku. Pokud se jich chceš zbavit, můžeš si v drogerii koupit potřeby k holení (například dámské žiletky) a velmi opatrně chloupky odstranit. Můžeš si pořídit i depilační krém. Existují i elektrické holící strojky, zkus hledat na internetu.

Pokud máš akné a nic, co sis pořídila, nezabírá, obrať se na lékaře - praktického, kožního - předepíše Ti účinné přípravky a možná doporučí i vhodné dietní opatření. Možná, že by Tvoje čelo potřebovalo také "větrat" - třeba doma je nechej nezakryté ofinou.

Co se týká výtoku, zdá se, že Tvůj hormonální systém začal pracovat a připravuje se první menstruaci - může přijít brzy, nebo později, to se uvidí. Pokud výtok nezapáchá, není ho mnoho, není třeba kromě dobré hygieny dělat nic. V případě, že si nejsi něčím jista, je lepší vyhledat gynekologickou ordinaci.

Přejeme, abys měla co nejméně starostí,

Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj.
Sice je mi 12 let ale chtěla bych se zeptat na návštěvu gynekologie. Mám z toho docela strach. Mám několik otázek tak snad to nebude problém.

 • Kdy přibližně tam budu muset jít?
 • Je možné, že je i gynekološka?
 • Co si mám vzít na sebe aby to bylo nejlepší?
 • Jak dlouho to bude přibližně trvat?
 • Co mi tam budou vlastně dělat?
Předem děkuji za odpověď.
holka, 12 let, 25. června

Ahoj,

je naprosto běžné a přirozené, že máme strach nebo obavy jít někam, kam jdeme poprvé a nevíme, co nás tam čeká. Zadáš-li si na internetu do vyhledávače první návštěva gynekologa, najdeš spoustu servrů, které Ti nabídnou fundované, odborné odpovědi na vše, co s první návštěvou gynekologa souvisí. Zkoušej si průběžně odpovědi na své otázky vyhledávat sama - nejen na internetu! Co se týká gynekologa, je možné se obrátit i na mamku, starší sestru, máš-li ji, tetu, babičku a podobně.

Nyní k Tvým otázkám.
Termín není žádný stanovený jako povinný. Ke gynekologovi jdeš stejně jako k jinému lékaři a to tehdy, máš-li nějaké potíže s menses (bolestivost, nepravidelnost, zapáchající, zabarvené výtoky). Každá dívka by gynekologa měla navštívit nejpozději před zahájením sexuálního života.
Ano, jako ve všech oborech, i na gynekologii pracují lékaři muži, gynekologové, a lékařky ženy-gynekoložky, ke komu půjdeš si můžeš vybrat.
Nejlepší oděv na vyšetření jsou volné šaty nebo sukně, nestojíš pak před lékařem od pasu dolů nahá, jsi jen "naostro", připravená na vyšetření.
Délka vyšetření je samozřejmě individuální, záleží na potížích a na tom, co lékař/ka (ne)najde.
Budou Tě vyšetřovat, jako všude u lékaře, různé obory si všímají různých orgánů, gynekologie je o orgánech pohlavních, lékař/ka tedy vyšetřuje Tvé pohlavní orgány.

Modrá linka

Moje tělo - holky

Takze cusan
Jak si mam zvetsit prsa

holka, 12 let, 25. června

Takže čusan (abych použila tvůj způsob oslovení),
pokud budu chtít být stručná podobně jako ty, můžu napsat pouze: „Nijak!“ Kdybys to toužila rozepsat a vysvětlit, mohu dodat, že ve dvanácti letech skutečně neexistuje způsob, jak bys svá prsa mohla zvětšit. Jejich růst neurychlíš a vzhledem k tomu, že jsi na začátku dospívání, jejich velikost i tvar se budou ještě razantně měnit. Jestliže jsi měla na mysli plastiku, budeš si muset počkat minimálně do osmnácti let (pokud ti to ještě i poté bude připadat jako dobrý nápad).
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku, Za chvíli mi bude 15 let a mamka se mě už ptala na to jestli chci na gynekologii za paní doktorkou nebo jejím panem doktorem. Já se ale hrozně bojím a stydím. Jsou mi nepříjemné dotyky jako např. chycení za ruku od mého partnera na tanec a nevím jak to vyřešit nebo jestli je to zcela normální. \vminulosti sem nebyla nikdy sexuálně zneužitá či jinak ohrožená ale já se i přesto hrozně bojím. Jde to nějak řešit? Děkuji za odpověď

holka, 14 let, 19. června

Ahoj,
hned na začátku bych tě ráda uklidnila, že tvé pocity a strach z první návštěvy gynekologie je zcela normální a řekla bych, že i běžný. Přece jen se jedná o situaci, kdy se máš svléknout před cizím člověkem, nechat ho prohlédnout tvé intimní partie a snést i jeho doteky. To je situace, ve které se necítí komfortně asi žádná žena na světě.
Myslím, že je třeba, abys změnila své myšlenky a začala o návštěvě gynekologie uvažovat jako o nepříjemné povinnosti, která má ale svůj účel a musí být splněna. Neznám žádnou ženu, která by si návštěvu gynekologie užívala, ale zároveň je většině žen jasné, že preventivní prohlídky mají svůj smysl a dokáží zabránit do budoucna obrovským komplikacím a problémům. Pokud to mám hodně zjednodušit, představ si, že dáš na váhy proti sobě dvě „zla“ a vybereš si z nich to výrazně menší. Gynekologická prohlídka, byť ti může být psychicky nepříjemná, trvá jen několik málo minut, zatímco zdravotní komplikace, kterým dokáže předejít, klidně mohou trvat i několik let.
Navíc po první prohlídce velmi pravděpodobně zjistíš, že jsi se stresovala zbytečně. Preventivní prohlídka na gynekologii sice může být poněkud nepříjemná, ale rozhodně není bolestivá. Objednej se k lékaři s dobrými referencemi, který vyšetření provede citlivě a jsem si jistá, že sama uznáš, že to není zdaleka tak hrozné, jak sis myslela. Z vlastní zkušenosti pak doporučuji vzít si na prohlídku sukni. V kabince si pak sundáš jen spodní prádlo, sukni si necháš a na vyšetřovacím křesle pouze vyhrneš. Řekla bych, že pro tvůj vlastní pocit to pak bude mnohem příjemnější.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj. Už dlouho jsem vám chtěla napsat že vaše poradna je super věc a hodně mi pomohla. Ale teď bych se chtěla zeptat na pár otázek, můžete odpovědět jen ano nebo ne (nechci vás moc zdržovat od mnohem důležitějších dotazů), ale na některé otázky bude potřeba rozvinutější odpověď.
• vím, že už se tady na to někdo ptal, ale můžete mi dát nějaký odkaz na nějakou knížku o dospívání/masturbaci/menstruaci atd.
• otěhotní se, když holka spolkne sperma? (Nebojte, zkoušet to nebudu)
• jak vyvolat příchod menstruace? Vím že by se to nemělo ale v ojedinělých případech by to bylo docela dobré
• moje kamarádka má bílý průhledný výtok nijak prý nezapáchá je to přirozené? ( o té kamarádce to vím, protože se mi svěřila)
• zanedlouho jedem na školu v přírodě a budeme se tam koupat, ještě nikdy jsem neměla tampony a docela se toho bojím, Mamka říkala, že mi je klidně koupí jenže já se ani tak nebojím toho nandavani a těch věcí okolo, ale spíš syndromu toxického šoku, dá se mu nějak zamezit?
• taky jsem slyšela, že s tampony by se nemělo koupat ve chlorované vodě?
• je normální aby holka dostala ve 13 první pusu?
• je možné, že žena nikdy v životě nedosáhne orgasmu?
• jak dosáhnout nejlepší masturbace ( vím že to tady nemůžete/nesmíte popisovat, ale nějaký odkaz nebo tak něco prosím)
• už od mala máme doma na zahradě pověšený provaz a šplhala jsem už asi v 5 letech je možné, že už v tu dobu jsem prožívala orgasmus? Vždycky jsem vylezla nahoru a tam jakoby šoupala nohama o sebe a bylo to nádherný
• čím je nejvhodnější si holit intimní místa?

Děkuji moc za brzkou odpověď a doufám, že jsem Vás moc nezdržela mými otázkami je jich trošku víc tak snad to nebude tolik vadit.

Veverka, 13 let, 13. června

Ahoj,
je dobře, že Ti poradna pomohla, od toho tu je :)
Stručně odpovím na Tvoje otázky:
• zkus si půjčit/pořídit třeba: Na co se holky ptají; Všechno, co by dívka měla vědět o svém menstruačním cyklu; Otázky a odpovědi pro holky - dospívání, láska, sex
• dívka určitě neotěhotní, když spolkne sperma – to se nemá jak dostat k vajíčku
• otázka vyvolání menstruace je otázkou pro Tvého gynekologa (jsou „babské rady“. Ale daleko bezpečněji a spolehlivěji to jde s odborníkem)
• bílý průhledný nezapáchající výtok je v pořádku, svědčí o tom, že všechno normálně funguje (ale při jakýchkoliv pochybách je lepší dotázat se gynekologa)
• syndromu toxického šoku se dá zamezit pravidelným vyměňováním tamponu (dle návodu) – jinak se není třeba tamponu bát
• domnívám se, že nevadí, když se s tamponem koupeš v chlorované vodě, ale je to opět otázka na Tvého gynekologa
• některé holky dostávají pusu ve 13, některé později nebo dříve, je to v pořádku (jde-li o pusu, ne třeba o francouzský polibek nebo sexuální aktivity)
• některé ženy orgasmu nedosáhnou, přesto si mohou sex užívat; je více „druhů“ orgasmu a cest, jak jej dosáhnout, někdy to může trvat delší dobu, než si žena najde svoji cestu a způsob
• návody na masturbaci ani odkazy opravdu nedáváme, můžeš hledat ve výše uvedené literatuře :)
• nevím, zda jsi při sportovní aktivitě dosáhla orgasmu, ale mohla jsi jistě pociťovat sexuální vzrušení spojené s tlakem na pohlavní orgány
• na nejvhodnější prostředky k holení intimních míst se zeptej například kamarádek, a pak hledej to, co Ti nejlépe vyhovuje – opět je možností více od depilace k elektrickému holicímu strojku; je také k dispozici vhodná kosmetika před a po – můžeš se informovat i v drogerii

Rádi jsme Ti odpověděli, ale je to vlastně jedenáct dotazů, což není vůči jiným i Alíkovi moc fér, je to lepší rozdělit.

Pěkné dny,

Modrá linka