Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Jiné téma

  Ahoj Alíku a spol.
  Učitelka na občanku nám zadala, že si každý máme přinést do školy kondom. Když jsem to mámě řekla, tak si ze mě začala dělat legraci. Bojím se jít do obchodu, protože se stydím a nevím jestli by mi je prodali

  holka, 12 let, 15. ledna 2019

  Ahoj,

  to je normální, že ve svém věku cítíš rozpaky, chceš-li jít koupit kondom a věř mi, že nejsi sama. I lidé v dospělém věku se mohou cítit nesví při nákupu kondomů. Možná bys mohla požádat o pomoc mámu nebo někoho ze starších kamarádů, ovšem našli jsme také pro Tebe odkaz na pár užitečných tipů, jak diskrétně kondomy pořídit (www.wikihow.cz/Jak-diskrétně-koupit-kondomy). Napadá mě, že možná učitelka občanské výchovy se snaží tímto úkolem vás naučit a vyzkoušet si, jak lze kondom pořídit a zvládnout přitom své pocity. Nakonec můžeš klidně říci prodavačce v drogerii nebo v lékárně, že jde o zadání do školy, snad by to mohlo úkol usnadnit.

  Přejeme příjemnou zimu.
  Modrá linka

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Jiné téma

  Všichni mě pomlouvají

  Ahoj Alíku a spol,
  musím se z toho všeho už vypsat. Lidé v mém okolí mě často pomlouvají bez jakéhokoliv zjevného důvodu. Jednoduše jsou závistivý a nesebevědomý lidé s jediným cílem - mít sex a chlastat 1. ligu. Závidí mi absolutně všechno. Vzhled, majetek, množství holek, které po mně „letí“, bezstarostnost, schopnost řešit věci rychle, účinně a originálně, všeobecné znalosti, zdravé sebevědomí a vyšší ambice a cíle v životě.
  Pomlouvají mě např. v tom, že jsem namyšlená, egoistická hyena, povyšující se nad ostatní, bez empatie a žaludkem lhát naprosto všem.
  Ale já přece nemůžu za to, že mám tak skvělý život, který má poslání.
  Prosím, pořád mi, co mám dělat, aby s tím přestali.
  Děkuji za odpověď.

  kluk, 3. srpna

  Ahoj,
  předpokládám, že tvůj dotaz je velmi nepodařeným pokusem o vtip - a potom tě musím upozornit, že podobným hloupým chováním zabíráš kapacitu přetížené poradny a znemožňuješ položit dotaz dětem, které mají opravdu vážný problém. Jestliže svůj dotaz opravdu myslíš vážně, velmi doporučuji zamyslet nad slovy: sebereflexe a pokora.
  Bára

  Jiné téma

  Sestřenice mého táty

  Ahoj.
  Chtěla bych se zeptat, jak se nazývá sestřenice mého táty.

  Předem děkuji za odpoved.

  holka, 12 let, 3. srpna

  Ahoj,
  to je skutečně velmi záludný dotaz a ačkoli jsem hledala dlouho, zjistila jsem, že pro tento příbuzenský vztah neexistuje jiné pojmenování než „sestřenice otce.“ Její děti budou tvoje sestříňata a bratříňata.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Jsem smutný

  Ahoj Alíku,
  Už delší dobu jsem smutný a to kvůli tomu, že jsem udělal jedno pro mě špatné rozhodnutí a pořád nad tím přemýšlím, jakoby jaké by to bylo kdybych ho neudělal nebo jaké to bylo předtím. Také se mi teď stávají spíš horší věci, jako je ukopnutí prstu, skřípnutí prstu do dveří, ztrácím věci nebo mi padají z rukou. Nevím jak se z toho smutku mám dostat. Předem díky za odpověď.

  14 let, 2. srpna

  Ahoj,
  sice nepíšeš, o jaké rozhodnutí se konkrétně jedná a čeho se týkalo, ale situace, kdy budeš nějakého svého rozhodnutí litovat, budeš zažívat celý život. Mají to tak všichni lidé bez výjimky, protože nikdo z nás není dokonalý robot, který se rozhoduje vždy efektivně a správně. Existuje výrok připisovaný Dalajlámovi, který praví: „„Existují pouze dva dny v roce, kdy nemůžeme udělat vůbec nic. Jedním je včerejšek a druhým zítřek. Proto je dnešek tím správným dnem, kdy má člověk milovat, konat a žít.“ Myslím, že v něm je obsaženo úplně vše. Nemá cenu trápit se nad tím, co člověk udělal, nebo jak se rozhodl, protože už s tím nic neudělá. Jediné, k čemu by ti minulé činy měly sloužit, je ponaučení a tomu, abys v budoucnu už podobné chyby neopakoval. Je na čase zvednout hlavu a dívat se před sebe místo toho, aby ses neustále ohlížel za sebe. Najdi si věci, na které by ses mohl těšit. Věnuj se aktivitám, které tě baví. Stýkej se s lidmi, které máš rád. Jsem si jistá, že tvůj smutek se brzo rozpustí v letních dnech.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Odpovídání na dotazů dětmi

  čaukoo (a byla bych ráda kdyby alik odpovedel)
  zdravim poradnu a prinasim napad :) jsem jen dite takze nevim jak by bylo narocny to zrealizovat. neslo by udelat to ze by na dotazy po modre lince a ostatnich nemohly odpovidat i deti? (asi by se to kontrolovalo jako dotazy)
  snad pomohlo tak zase caukyy

  holka, 12 let, 31. července

  Ahoj,
  děkujeme za tvůj podnět, ale obávám se, že se nejspíš realizovat nebude. V poradně odpovídají dospělí, kteří jsou v poradenství kvalifikovaní - a i když se někdy může zvenčí jevit, že na odpovídání v poradně nemůže být nic moc těžkého, existuje množství pravidel, podle kterých se poradenství řídí tak, aby nikomu neuškodilo a mělo co největší efekt. Předpokládáme, že pokud chtějí děti, které se v poradně ptají, slyšet názor svých vrstevníků, zeptají se svých kamarádů. Zeptat se ale dospělého na choulostivou otázku je už ale mnohem složitější a spousta dětí to „z očí do očí“ nedokáže. Je pro ně tedy snazší a jednodušší využít služby odborníků v poradně. Právě k tomu Alíkova poradna slouží a proto v ní také odpovídají dospělí s adekvátní kvalifikací.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Stalking

  Ahoj,

  Vím, že už zase píšu (poněkolikáté) kvůli K, ale poslední dobou přemýšlím, jestli nedělám něco, co hraničí se zákonem. Mám na mysli stalking. Už rok si dávám dohromady informace o ní, které jsem zjistila pomocí Googlu, z jejího vyprávění na hodinách, nebo zmínek ostatních (ať už učitelů, nebo spolužáků, nebo i někoho jiného). Snažím se o ní zjistit úplně všechno, a pomocí internetu už mám přes 300 jejích fotek, a A4 informací (psanou Calibri 12), a pomocí Google classroom kam přidávala své mapy z běhu jako motivaci asi vím kde bydlí. Krom toho mám zjištěno kdo je její přítel, jejich společné fotky... Nedávno jsem ale začala přemýšlet, jestli to už není za hranicemi zákona. Nechci jí nějak ublížit, ale zase bez ní nedokážu být, a tohle mi alespoň trochu pomáhá, že vím něco o jejím životě. Je to stalking? A co s tím mám dělat, abych ji takto nesledovala? Ona o tom pravděpodobně neví, ale i tak bych to ráda zastavila, dřív, než to přeroste v něco vážnějšího, ale s tím hledáním informací nedokážu přestat...

  Děkuju moc, a hezké prázdniny

  Mája, 14, 5 let, 31. července

  Ahoj,
  chování, které popisuješ, sice není nelegální, ale určitě nesvědčí o vyrovnaném postoji. Myslím, že tvé učitelce by určitě nebylo příjemné, kdyby věděla, že jí tímto způsobem špehuješ - a popravdě si ani nemyslím, že je to prospěšné pro tebe, nebo že by ti to jakkoli pomohlo. Naopak tím do své „posedlosti“ stále hlouběji zabředáváš. Musím proto zopakovat rady, které už jsi dostala od mé kolegyně z Modré linky: Snaž se najít si koníčky, nové přátele, aktivity - zkrátka cokoli, co tě zaujme a odpoutá tvou pozornost. A určitě by bylo vhodné, abys navštívila psychologa, kterému se svěříš a budeš s ním celou situaci řešit, než se vymkne tvé kontrole. Jsem si jistá, že odborník ti dokáže s tvým problémem vyřešit.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Zatajený věk a sexchat

  Ahoj, chtěla bych se zeptat, co by se stalo kdyby někdo komu je třeba 12 nebo 13 ve hře našel někoho a řekl mu ze jí je třeba 16, začali by si sprostě psát a mít takzvaně s*x chat a někdo kdo ji zná (třeba kamarád, nebo internetový kamarád) by to natočil a věděl by například telefonní číslo a dal to na policii? Jestli by za to byl nějaký postih, nebo se to řešilo s rodiči? Nebojte, nestalo se mi to, jen u mě byla kamarádka a nemohli jsme spát tak jsme přemíšleli o takovejch věcech. Děkuji za odpověď, Natka

  Natka, 12 let, 30. července

  Ahoj Natko,

  je vidět, že jste s kamarádkou přemýšlivé a promýšlíte nejrůznější situace - což je moc dobře.

  Situace, kterou popisuješ, by byla trochu složitější. Vždycky platí, že sexuální aktivity jsou ze zákona možné až od 15 let, což by bylo platné i v tomto případě. Pokud by ten člověk byl starší 15 let, měl by už trestní odpovědnost. Zjišťovalo by se zejména, jestli mohl z něčeho usoudit na pravý věk člověka, se kterým si píše, a další okolnosti.
  S rodiči by se to řešilo zcela určitě, jaký postih by byl, se takto říci nedá. U mladšího 15 let by se událost řešila zřejmě domluvou, možná i jinak, ale to je těžké dopředu říci. Hodně záleží na tom, co by chat obsahoval, k čemu by vlastně došlo.

  Natko, je moc dobře, že se s kamarádkou umíte zeptat na to, co potřebujete. Přejeme pěkné léto,

  Modrá linka

  Jiné téma

  Prodají dítěti nůž?

  Ahoj Alíku,
  můj táta se zajímá o nože. Za chvíli bude mít narozeniny a já bych mu nějaký nůž chtěla koupit. Moje otázka zní: prodají mi nůž, když je mi 14? (V době, kdy jej budu kupovat mi možná bude 15.)
  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 14, 2. srpna

  Poslední dobou tu máme spoustu otázek typu „prodají mi to a to?“ – teleskopický obušek, lubrikační gel, jednu žiletku, nyní nůž…
  Tato otázka je poslední. Na další tohoto druhu už odpovídat nebudeme, protože pak je poradna přetížená a nemůžou pokládat otázky děti, které mají nějaký závažnější problém, než že se bojí zeptat prodavače, jestli si můžou něco koupit.

  Obecně můžu shrnout, že pokud kupovaná věc není návyková látka, nebo žíravina, nebo střelná zbraň, nebo erotické dílo, nebývá její prodej nijak omezený. Obvykle. Kromě zákonných omezení mohou existovat i nějaké místní profesní zásady. Třeba pokud se nějaký obchod specializuje výhradně na alkoholické nápoje, možná neprodá dítěti ani limonádu.


  Ahoj,
  pokud se nechceš zeptat přímo osobně v obchodě, jestli ti prodají nůž, můžeš se jich zeptat telefonicky nebo e-mailem. Spousta e-shopů také velmi jasně informuje u výrobků, jaké podmínky musí kupující splňovat.

  U nože možná může záležet, jaký typ by to měl být. Švýcarský armádní nůž? Kuchyňský nůž? Řezbářský nůž? Lovecký nůž? Vystřelovací nůž? Motýlek? Skalpel? Břitva? Mačeta? Zřejmě to nebude nůž do soustruhu, ačkoliv, jestli je tvůj táta sběratel… :-)

  Upřímně řečeno nevím, jestli mají obchody nějaké omezení. Tipnul bych si, že spíš ne a že ti nůž prodají. Ale nevím, nejsem odborník přes nakupování.

  Můžeš jít dárek nakoupit společně s nějakou dospělou osobou (která to nevyzradí tvému tátovi), mít ji v záloze pro případ, že bude nezbytné, aby někdo před prodavačem hrál dospělého zákazníka. ;-)

  Alík

  Jiné téma

  Prodají dítěti žiletku?

  Ahoj Alíku.
  Když mi je 14, prodají mi v obchodě žiletku na holení?
  Děkuji za odpověď.

  kluk, 14 let, 1. srpna

  Ahoj,
  jednu žiletku ti asi neprodají, ale balíček žiletek ano. Bylo by rychlejší si to vyzkoušet… nebo ne?

  Zkusme se zamyslet, jak by takový pokus vypadal…

  V samoobsluze si dáš do košíku žiletky, přijdeš k pokladně, rozbiješ prasátko s našetřenou dvacetikorunou (to si už můžeš připravit doma, ať neděláš nepořádek v obchodě)… a jedna možnost je, že pokladní udělá chvat, pokladna udělá píp a žiletka bude po zaplacení tvoje. O:-)

  Druhá možnost je, že pokladní během pípnutí tajně zmáčkne červené tlačítko pod pultem a nad pokladnou se rozsvítí rudý nápis „pozor, dítě kupuje žiletku!“, čímž upozorní bezpečnostní službu, že se děje něco zlověstného. Bezpečáci tě postupně nenápadně obklíčí a v nestřeženém okamžiku tě poprosí, abys je následoval do odlehlé místnosti, kde vyslýchají osoby podezřelé z krádeže a z nakupování žiletek. Namíří na tebe úspornou lampičku z oddělení elektra a několika dobře mířenými dotazy z tebe postupně vydolují celou pravdu a nic než pravdu – že jsi žiletky nekupoval ani bratrovi, ani otci, ani dědovi, ale skutečně sobě, a že ses s nimi chtěl holit. :-c
  Vedle sedící vyslýchaná zlodějka přistižená při krádeži pomerančů si posteskne: „Ach, ta zkažená mládež! Chlastají, kouří a teď se ještě budou odchlupovat!“, při čemž pohrdavě odvrátí zrak. Po sepsání protokolu tě supermarketoví detektivové rovnou předají k dalšímu zpracování do oddělení uzenin, kde se na vlastní kůži dozvíš, jak vzniká salám junior. ]:-)

  Posuď sám, která možnost bude pravděpodobnější. ;-)

  Alík

  P. S.: Je pravda, že při špatném zacházení může být žiletka dost nebezpečná, ale to by šlo říct i o plechovce limonády, o šamponu, vlastně skoro o všem.

  Jiné téma

  Koupě lubrikačního gelu

  Zdravím

  Četl jsem že ke koupi lubrikačního gelu není věkové omezení tak se chci ujistit jestli to tak opravdu je.
  Děkuji za odpověď

  kluk, 14 let, 27. července

  Ahoj,
  skutečně nevím o tom, že by koupě lubrikačního gelu byla omezena věkem. Nicméně to, co omezeno věkem je, je provozování partnerských intimních aktivit, k nimž lubrikační gel slouží. A samozřejmě se logicky nabízí otázka, k čemu lubrikační gel potřebuješ, když ti ještě nebylo patnáct. Řekla bych, že stejnou otázku ti dost možná položí i prodavač a pokud bude zodpovědný, je možné, že ti ho odmítne i prodat. Doufám tedy, že jsi natolik rozumný a zodpovědný a neplánuješ ve svém věku žádné sexuální aktivity.
  Bára

  Jiné téma

  Budu s ní chodit, nebo zůstanu navždy sama?

  dobrý den,
  náhodou jsem si začala psát s jednou holkou od nás ze školy z vyššího ročníku. ukázalo se, že jsme obě na holky. posíláme si fotky žab, píšeme si každý den a zdá se mi, že mi už něco naznačovala. budeme spolu chodit nebo zůstanu navždy sama?

  holka, 14 let, 26. července

  Ahoj,
  v historii tvých dotazů vidím, že prakticky identický dotaz jsi pokládala v březnu a obávám se, že ti nenapíšu nic jiného než moje kolegyně z Modré linky. Navíc ti nikdo na světě (tím méně na dálku a online) nedokáže zaručit, že budeš s někým chodit, nebo že vám to bude klapat. Jen bych si dovolila tvrdit, že navždy sama stoprocentně nezůstaneš - na to je ve čtrnácti letech opravdu brzo.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Prasklá termoska

  Ahoj mám takový dotaz k mé termosce
  Dnes jsem k mému svátku dostala termosku takovou mramorovou fakt krasnou ale zjistila jsem že he ze vnitř praska ale zatím nic neteče ven ale když jsem si do toho udělala caj z dîry vytékaly bublinky jak když dáte do vody praský míč.Dotaz je jak to mám opravit? bojim se když se to bude mýt že to víc praskne budu mic ráda za odpoved dekuji

  holka Anička, 12.let, 26. července

  Ahoj,
  nikdy jsem termosku neopravovala, ale řekla bych, že to nebude jednoduchá záležitost (pokud to vůbec půjde) a měla bych strach, že ve výsledku to bude spíš horší než lepší. Vzhledem k tomu, že jsi termosku dostala před pár dny a je evidentně rozbitá, nejlepším řešením bude stoprocentně reklamace u prodejce. Ten ti buď zboží vymění, nebo vrátí peníze a můžeš si koupit jinou termosku.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Nejsem závislá na počítači?

  Ahoj Alíku, mám otázku. Neznám žádnou jinou poradnu takže nevím kam to mám napsat, doufám že mi někdo pomůže.

  Moje otázka je, jsem závislá na počítači?
  Přemýšlela jsem o tom už dost dlouho a vůbec nevím.

  Nějaké informace podle kterých by to někdo mohl určit:

  1. Jsem u počítače skoro celý den, každý den někdy i pozdě do noci. (Toto je hlavní důvod proč si myslím že jsem závislá.)
  2. Jsem u počítače jen kvůli toho že se nudím (Celé dny se nudím, jediná věc co je zábavná a můžu to dělat bez počítače doma je dívat se na televizi ale to si myslím že to je stejné jako být na počítači.)
  3. Když mi zavolá kamarád/ka a chce jít se mnou ven tak hned jdu a nemám problém odejít od počítače.
  4. Když můžu dělat cokoliv jiného co mě baví bez počítače tak to ráda dělám.
  5. když u sebe nemám počítač tak mi to nevadí a nijak se nestresuju. (Pokud se ale nudím tak jen chci hrát ale nejsem nějak agresivní nebo vystresovaná.)
  6. Mým rodičům nebo komukoliv jinému nevadí že jsem tak dlouho u počítače.(Ještě mi nikdo nikdy neřekl že jim vadí že jsem u počítače.)
  7. Žádné zdravotní problémy kvůli počítače nemám.
  8. Je pro mě větší zábava chodit ven ale jen s kamarády ale jak kamarádi jít ven nemůžou tak nejdu taky protože sama se chodit ven bojím.
  9. Jak ještě nebyl koronavirus a byla škola tak sem taky hodně často byla u počítače ale vždy jak mi rodiče řekli že se mám jít učit tak jsem šla.
  10. Na počítači poslouchám hudbu, píšu si s kamarády z Ameriky a hraju s nimi hry.

  Alíku, myslíš že jsem závislá nebo že je toto v pořádku?

  holka, 13 let, 26. července

  Ahoj,
  podle toho, co píšeš, bych si dovolila odhadnout, že se tě závislost na počítači netýká. Spíš mi z tvého popisu připadá, že máš nedostatek jiných činností, často se nudíš a potřebovala by ses zabavit. Zkus se proto zamyslet nad tím, jestli bys nemohla v novém školním roce začít navštěvovat třeba nějaký kroužek, nebo sportovní oddíl - zkrátka najít si koníček, který by tě bavil. Potkala bys tam i další kamarády, kteří by měli podobné zájmy jako ty a mohli byste spolu trávit případně i čas mimo kroužek, čímž bys získala další náplň volného času a omezila tak dobu strávenou před monitorem.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Pravopisné chyby

  Ahoj předem chci poděkovat že jste mi odpověděli na dotazy a diky vám jsem vše vyřešilam, ale k věci můj kluk dělá opravdu velké pravopisné chyby např. Když si s ním píšu je schopný napsat ''ňegdo" místo "někdo" chci mu to říct ale nechci ho urazit nějaká rada?
  Předem děkuji za odpověď 😉

  holka, 11 let, 24. července

  Ahoj,
  naprosto rozumím tomu, že ti vadí, že tvůj přítel dělá velké pravopisné chyby. Člověka to úplně „tahá za oči“ a má tendenci toho druhého na chybu upozornit. Zároveň má úplnou pravdu v tom, že je to poněkud svízelná situace a upozornit někoho na to, že neumí pravopis tak, aby se neurazil, není jednoduché. Z mé zkušenosti mohu říci, že nejlépe vždy funguje, pokud člověk jedná na rovinu a nepokouší se to zabalovat do spousty „kliček“, do kterých se pak stejně nejspíš zamotá.
  Zkus si se svým přítelem na rovinu promluvit o tom, že jsi si všimla, že dělá hodně gramatických chyb. Možná je na vině jeho nepozornost, může se jednat i o poruchu učení, samozřejmě také může být na vině skutečnost, že se pravopis nechce učit, nebo mu zkrátka nejde. Zdůrazni, že se mu neposmíváš, ale že bys mu chtěla pomoci, aby se mu kvůli tomu třeba v budoucnu neposmívali jiní lidé. Můžete se třeba domluvit, že ho na ty největší chyby pokaždé upozorníš, aby si je uvědomil a mohl je napravit.
  Je jasné, že nikomu není příjemná kritika, ale zralý člověk si z ní dokáže vzít ponaučení a zamyslet se nad ní. Pokud ji podáš citlivě, věřím, že tvůj přítel pochopí, že se nad něj nevyvyšuješ, ale chceš mu opravdu pomoci, a bude schopný ji akceptovat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Bratr fotí mamince zadek

  Ahoj Alíku a spol.
  mám takový neobvyklý problém. Můj nevlastní bratr (14 let) fotí mamce zadek. A to i když sedí ,stojí nebo se předklání. Vím že by mě to nemělo zajímat protože se to týká mamky a bráchy ale když to vidím (mimochodem všímám si toho jen já) tak mi to úplně trhá zrak.

  Předem děkuji za odpověd.

  holka, 10 let, 20. července

  Ahoj,
  naprosto chápu, že se ti chování nevlastního bratra nelíbí a rozhodně není v pořádku. Není pravda, že se tě netýká a nemělo by tě zajímat, protože se jedná o něco, co probíhá v rámci tvé rodiny. Určitě bys na to měla maminku upozornit, protože takové chování nebude připadat normální ani jí. Možná, že se bratr tímto způsobem jen hloupě baví, ale představa, že by například měl tyto fotografie někde uveřejňovat, nemůže být mamince příjemná. Nejspíš si toho ještě sama nevšimla, jinak by už určitě zakročila. Neváhej proto si s ní o tom promluvit.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Nevhodná reklama

  Ahoj Alíku, jsem Eliška a dneska jsem se chtěla koukat na youtube, a tak jsem ho zapla, a jak tam jsou ty reklamy, tak tam byly nějaký 18+ zboží. Je mi jedno, jak se to tam dostalo, protože jsem to já samozřejmě nebyla ani to nechci řešit, ale jsem z toho hrozně v šoku a nevím, jak na to přestat myslet... Prosím pomoz mi, jak mám přijít na jiné myšlenky >_<

  Eliška 12 let, 20. července

  Ahoj Eliško,

  to, co popisuješ, se občas stane - aniž bychom chtěli, tak na nás "vyskočí" obsah se sexuálním nebo jiným citlivým obsahem. Není to Tvoje vina, je dobře, že se tím nechceš zabývat.

  Ptáš se, jak na to přestat myslet. Tím "to" zřejmě myslíš, co jsi tam vlastně viděla. Věřím, že setkání s intimními záběry, i když třeba jen na chvíli, může člověka zasáhnout a "uvíznout" mu v hlavě. Vymazat z hlavy nejde, ale jak správně píšeš, můžeš zkusit nahradit jej jinými podněty a myšlenkami. Najdi si něco, co Tě opravdu zaujme - dobrou knížku, hru, uč se nějakou aktivitu - něco zazpívat, vyrobit - třeba složit origami, něco uvařit nebo upéct (navíc tím uděláš radost sobě i okolí). Určitě pomáhá pořádně si zacvičit, dát si "do těla".

  Můžeš také na papír zapsat to, co jsi viděla, na co musíš myslet, a pak to hned roztrhat, vyhodit, spláchnout. Tím ty myšlenky symbolicky odeženeš. Je ale dost možné, že i tak si na to vzpomeneš. To nevadí, klidně si řekni, že je tu ta vzpomínka zase a moc si jí nevšímej. Důležité je nesnažit se "nemyslet na to", protože takhle dosáhneme jenom opaku. Postupem času myšlenky nebudou tak silné a časté.

  Když budeš chtít, můžeš o tom také říct rodičům, nebo jiným dospělým, ke kterým máš důvěru - sdílením se většinou hodně uleví. S rodiči také můžete na počítači omezit nevhodné reklamy.

  Klidné léto přeje
  Modrá linka