Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Milování

  Je trestné když moje spolužačka měla orální sex už ve 13

  holka, 12 let, 4. února 2019

  Ahoj z Modré linky,

  jakékoli sexuální aktivity jsou do 15 let zakázány, tedy i orální sex. A to z toho důvody, aby byl chráněn zdravý vývoj mladých lidí, aby zbytečně neprožívali něco, na co ještě nejsou zcela připravení a zralí.

  Klidné zimní dny přeje
  Modrá linka

  Podpořte prosím Modrou linku!
  Pomohla již v této poradně tisícům dětí.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Milování

  Příbuzenský sex

  Dobrý den, dneska mám divnou otázku 😭

  Co by se stalo, kdyby se dcera vyspala se svým otcem, aniž by věděla, že je to její otec? Třeba v případě, že ho nikdy neviděla, jakože byla třeba adoptovaná. Já vím je to divná otázka, ale nějak mě to napadlo 😭 předem díky za odpověď 🛐

  holka, 1. listopadu

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že jsi zvídavá a hledáš si odpovědi na své otázky.
  Jestliže dojde k sexu obecně mezi příbuznými v nevědomosti, nedá se nic dělat. Ve chvíli, kdy kdokoli ze zúčastněných zjistí, jak se situace má, jedná se o incest a je nutné sexuální kontakty ukončit.

  Barevný podzim Ti přeje Modrá linka.

  Milování

  Sexuální touha

  Ahoj alíku je mi 13 let a chtěl bych hrozně sex vím že se může až od 15 ale nevíš co s tím? Díky moc za poradu.

  kluk, 13 let, 13. října

  Ahoj kluku,

  Je naprosto normální, že jako dospívající člověk toužíš po sexuálním uspokojení. Právě procházíš věkem, v němž obvykle dochází k prudkému nárůstu hladiny pohlavních hormonů v krvi, který se projevuje nejen určitými tělesnými změnami (zejména rozvojem pohlavních znaků), ale i narůstající sexuální potřebou.

  Nejsnazší, nejpřirozenější a zároveň nejbezpečnější způsob, jímž může dospívající člověk uspokojit svoji narůstající sexuální potřebu, představuje vykonávání masturbace.
  Podobně jako při párových sexuálních aktivitách, také při masturbaci dochází k orgasmu neboli vyvrcholení. Rozdíl mezi masturbací a párovými sexuálními aktivitami spočívá především v tom, že při masturbaci je jedinec o samotě, kdežto při párových sexuálních aktivitách prožívá uspokojení z těsné fyzické blízkosti milované osoby.

  Pravdou je, že pohlavní styk s osobou mladší patnácti let je trestným činem, i když samotná osoba mladší patnácti let je pouze obětí, nikoli pachatelem. Vzhledem k tomu, že ti dosud nebylo 15 let, a tudíž ještě neneseš trestní odpovědnost, Tě nelze trestně stíhat ani za to, co by u osoby starší patnácti let bylo již trestné. To však neznamená, že bys měl předčasně zahajovat pohlavní život.

  Problém spočívá spíše v tom, že dospívající člověk Tvého věku je sice dostatečně tělesně vyspělý na to, aby mohl nějaké párové sexuální aktivity vykonávat, ale není na ně připraven z hlediska psychického a sociálního. Tak například třináctiletý chlapec už by se docela dobře mohl stát otcem dítěte, ale rozhodně ještě není připraven na to, aby mohl plnit roli otce.
  Znamená to, že kdybys chtěl, mohl bys mít pohlavní styk ještě před dosažením určité věkové hranice, ovšem je otázkou, jak bys řešil případné „následky“. Můžeš sice namítnout, že existuje antikoncepce, tj. prostředky pro zabránění početí, ale žádný druh antikoncepce není spolehlivý na 100%. Jakmile chlapec a dívka přistoupí na to, že spolu budou souložit, musí zkrátka počítat s tím, že při jejich tělesném spojení může dojít k početí společného potomka.

  Pro naprostou většinu dospívajících chlapců i dívek je masturbace plně dostačujícím způsobem, jak uspokojovat narůstající sexuální potřebu. Pokud už se přece jen rozhodneš, že s nějakou dívkou navážeš intimní kontakt, měli byste se omezit výhradně na tzv. nekoitální aktivity, tedy na takové, při nichž nedochází k zavádění partnerova penisu do těla partnerky. V opačném případě totiž nelze žádným způsobem zaručit, že nedojde k neplánovanému početí, které by Tebe i Tvoji partnerku rázem postavilo před celou řadu problémů, které byste zřejmě nebyli schopni řešit bez pomoci rodičů a dalších dospělých osob.

  Milování

  Touha po sexuálních aktivitách, sexuální apetence

  Ahoj alíku, je mi 12 let a chci sex, co mám dělat?

  kluk, 12 let, 9. října

  Ahoj kluku,

  Zvýšená sexuální touha či sexuální apetence (doslova „chuť“ vykonávat sexuální aktivity) je v období pohlavního dospívání naprosto normální. Je projevem hormonálních změn, k nimž dochází v těle dospívajícího člověka. Obzvláště u chlapců se sexuální apetence projevuje obzvláště silně a bývá spojena s velmi vysokým stupněm psychické tenze (napětí).
  Uspokojování sexuální potřeby párovými sexuálními aktivitami (tedy například pohlavním stykem) však u dospívajícího jedince nelze příliš doporučit, protože naprostá většina dospívajících není na navazování takovýchto kontaktů psychicky a sociálně připravena.

  Nejsnazším, nejpřirozenějším a zároveň i nejbezpečnějším způsobem, jak může dospívající jedinec uspokojit své narůstající sexuální potřeby, je vykonávání masturbace. Jedná se o naprosto normální, přirozenou a přitom i zdraví prospěšnou činnost, která zajišťuje nejen snížení nadměrné psychické tenze (napětí), ale i důkladnější prokrvení tkání pohlavních orgánů, což má určitý význam pro jejich zdravý vývoj. Kromě toho je prokázáno, že pravidelné vykonávání masturbace v období dospívání přispívá ke snížení rizika výskytu nádorových onemocnění předstojné žlázy (prostaty).
  Z výše uvedených důvodů tedy nelze než doporučit pokud možno pravidelné vykonávání masturbace.

  Milování

  Ahojky a dobrý den , mám kamarádku ,která už měla pohlavní styk a neřekla to mamince a boji se ,že to gynekolog řekne jejím rodičům. Tak mám dotaz zda to gynekolog musí zdělit rodičům nebo ne ......... Děkuji holka 14 let

  holka, 14 let, 27. září

  Milá pisatelko, 

  děkujeme za důvěru s jakou se obracíš na poradnu. Je moc dobře, že ses na poradnu obrátila, to velmi oceňuji. Máš dotaz ohledně toho, zda-li lékař musí sdělit rodičům, když zjistí, že jejich dcera měla pohlavní styk. Pokud kamarádce ještě nebylo 15let a lékař zjistí, že měla pohlavní styk je bohužel povinný tuto skutečnost oznámit rodičům.  Jde  dokonce o trestný  čin ze strany toho kluka, či muže,  který s ní pohlavní styk měl.  Moc bych ti doporučila na to kamarádku upozornit a říci jí, ať  alespoň nyní další pohlavní styk nemá, dokud jí nebude 15let. Opravdu není kam spěchat a otevírat tuto stránku života dřív než je na to člověk připravený může přinést víc problémů než potěšení. Iniciátor je většinou ten kluk a dívka pak může mít tendenci podlehnout, protože se bojí, že jí jinak odmítne nebo že ztratí svou hodnotu. Ale opak je pravda. Tak si své tělo chraňte  ať může přinést to nejlepší, co se v něm skrývá. Zvažujte moc dobře, zda-li to opravdu chcete a stojí vám to za to právě v případě tohoto kluka/muže. Doufám, že kamarádka nemá nyní zdravotní problémy, kvůli kterým by musela k lékaři a ze strachu to neudělá. Zdraví je přednější, tak prostě bude muset s pravdou ven. I v tom jí když tak povzbuď, pokud to bude potřeba. Většinou se vše dá řešit domluvou. Dívek, jako je tvá kamarádka je hodně a lékaři o tom vědí.

  S pozdravem Poradce Centra Locika

  Milování

  Věková hranice 15 let

  Ahoj Alíku a spol. Chtěl bych se zeptat jaké následky má sex před dovršení 15 let (v případě že oba účastníci jsou před dovršením 15 let ).

  kluk, 12 let, 24. srpna

  Ahoj kluku,

  Za pohlavní styk nebo jiné sexuální aktivity s dítětem mladším patnácti let sice hrozí stíhání pro trestný čin pohlavního zneužití, avšak pouze osobě, která již dovršila věk 15 let. Osoba mladší patnácti let nenese trestní odpovědnost, a tudíž ji nelze trestně stíhat. Za sexuální aktivity mezi dvěma dětmi mladšími patnácti let tudíž nelze trestně stíhat ani jedno z nich.
  Stíhání přichází v úvahu v případě, že jedním z účastníků sexuálních aktivit by byla osoba mladší patnácti let, zatímco druhým osoba, která již věkové hranice 15 let dosáhla. V takovém případě by se starší dopustil zneužití mladšího.

  Milování

  Ahoj Alíku a spol. Chtěl bych se zeptat proč je sex od 15 let?

  kluk, 12 let, 21. srpna

  Ahoj,
  tato hranice je nastavená zákonem a je odlišná pro různé státy. V České republice je to 15 let. Před dosažením 15 let věku se předpokládá, že dítě není dostatečně zralé pro sexuální zkušenosti a je třeba ho chránit před psychickou a fyzickou újmou, ke které by vlivem sexu mohlo dojít. Proto každému, kdo má sex s osobou, které ještě nebylo 15 let, hrozí trestní stíhání a třeba i vězení nebo jiný způsob trestu.
  Kdyby tě ještě něco zajímalo, zase napiš.
  Péťa

  Milování

  Vyvrcholení

  Ahoj Alíku a spol,
  popravdě se za tuhle otázku velmi stydím ale nemám se koho zeptat, tak jsem se obrátila na vás. Vím co je masturbace i sEx (základy, prostě částečně to chápu:-D) ale vůbec mi není jasné co znamená „vyvrcholení“ neboli lajdácky řečeno „když se někdo udělá“ 8-[). Prostě potřebuji význam toho slova, předem děkuji za odpověď a všem krásný den!@)->-

  Ahoj holko,

  Pohlavní vyvrcholení neboli orgasmus je velmi intenzivní příjemný pocit, který se dostavuje v závěru masturbace nebo jiných sexuálních aktivit (pohlavního styku a podobně). Orgasmus je výsledkem složité soustavy reflexů, na jejímž počátku stojí stimulace (tj. dráždění) pohlavních orgánů. Během orgasmu dochází ke stahování svalstva v oblasti malé pánve a pánevního dna, což je provázeno zmíněným intenzivním příjemným pocitem. Po odeznění orgasmu dochází k celkovému uvolnění.

  Milování

  Sexuální aktivity v těhotenství

  Dobrý den. Mám jen dotaz
  Zajímá mě věc ohledně těhotenství a sexu.
  Jestli může mít žena během těhotenství sex (myslím tím když už je mimčo větší). Jestli ji to třeba nebolí nebo nepraskne plodová voda?

  Děkuji za odpověď

  Adel, 14 let, 4. července

  Ahoj Adel,

  Sexuální aktivity během těhotenství nejsou vyloučeny, i když každá žena může tento stav prožívat trochu jinak a někdy se stává, že těhotná žena v důsledku hormonálních změn, k nimž v jejím těle dochází, ani nemá o sexuální aktivity zájem. To platí zejména během prvních 3 měsíců těhotenství, tedy v tzv. prvním trimestru, kdy se často dostavuje únava, někdy nevolnost či bolesti v krajině břišní. Při těchto obtížích samozřejmě zájem ženy o sexuální aktivity poněkud klesá.

  Naproti tomu během dalších 3 měsíců, tedy v druhém trimestru, většina výše uvedených obtíží ustupuje, přičemž další hormonální změny, k nimž v těle ženy dochází, naopak zvyšují sexuální apetenci (doslova „chuť“ na sex). Některé ženy dokonce tvrdí, že právě během druhého trimestru těhotenství prožily nejkrásnější erotické zážitky svého života.

  V závěrečných třech měsících, tedy ve třetím trimestru, dochází opět k poklesu sexuální touhy. Žena v tomto období více a intenzivněji vnímá a pociťuje pohyby dítěte ve svém těle, což v ní může vyvolávat určité zábrany vůči sexuálnímu kontaktu se svým partnerem (jakoby měla pocit, že dítě by bylo „při tom“). Přistupují i obavy o zdraví dítěte, zejména během závěrečných dnů či týdnů před očekávaným termínem porodu. Oba nastávající rodiče v této době většinou myslí víc na blížící se porod a příchod dítěte, než na společné sexuální aktivity.

  Pravdou je, že v posledním trimestru by klasický pohlavní styk mohl být pro oba partnery (tedy pro ženu i pro muže) poněkud nepohodlný. Pokud spolu chtějí mít nějaký sexuální kontakt, raději volí tzv. nekoitální sexuální aktivity, například vzájemné hlazení a mazlení, při němž dochází k dráždění určitých částí těla.

  Pokud jde o odtok plodové vody (neboli „prasknutí vody“), k tomu dochází zpravidla samovolně, a to 72 až 0 hodin před porodem. Někdy musí být odtok vody před porodem vyvolán uměle, což provádí lékař.

  Pohlavní styk sice může vést k předčasnému odtoku plodové vody, ovšem zpravidla pouze tehdy, když je vykonán během několika dní před termínem očekávaného porodu. V této době však již naprostá většina párů klasický pohlavní styk nevykonává.

  Milování

  Rodičovské milování

  Potřebuji poradit, jak zapomenout na to, že jsem načapala rodiče při sexu a nemůžu na to přestat myslet. Prosím poraďte mi .

  holka, 11 let, 21. června

  Ahoj holko,

  Na jednu stranu je pochopitelné, že pohled na rodiče při jejich milostných aktivitách v Tobě vzbuzuje rozpaky. Avšak výraz, že jsi rodiče „načapala“, bych nepovažoval za zcela přiléhavý, protože vyvolává dojem, jako kdyby Tvoji rodiče dělali něco špatného. Ve skutečnosti je naprosto normální, že muž a žena, kteří se milují, spolu vykonávají sexuální aktivity, obzvláště když jsou to manželé. Ostatně kdyby Tvůj tatínek s maminkou takovéto aktivity nikdy nevykonávali, tak bys nebyla na světě.

  Je pravdou, že Tvoji rodiče by si pro své sexuální aktivity měli zajistit dostatek soukromí, zejména když je v rodině dítě, které by určité věci vzhledem ke svému věku vidět nemělo. Nevím, v jaké části bytu či domu se Tvoji rodiče milují, ale předpokládám, že ve své ložnici. Možná by tedy bylo dobré, kdybys příště, až půjdeš za rodiči do jejich pokoje, nejprve zaklepala na dveře a počkala, až se ozve slovíčko „Dále.“

  Ty sama budeš brzy ve věku (pokud už v něm nejsi), kdy dospívající lidé zkoumají své tělo a zkoušejí, jak reaguje na různé doteky. Jistě by ani Tobě nebylo dvakrát příjemné, kdyby Tě při takové činnosti najednou vyrušili Tvoji rodiče, třeba jen tím, že by nečekaně vstoupili do Tvého pokoje. I když jsou si rodinní příslušníci velmi blízcí, existují přece jen určité věci, na které každý potřebuje mít svoje soukromí.

  Někdy může být velmi obtížné zbavit se myšlenek, které se Ti neustále vracejí a jsou Ti nepříjemné. Pokud chceš nějak zaplašit představy, které se Ti z nějakého důvodu nelíbí, můžeš se samozřejmě snažit myslet na něco jiného, třeba si číst nějakou Tvoji oblíbenou knížku nebo se podívat na oblíbený film či seriál. Problém je v tom, že na věci, kterým nerozumíme nebo v nás zanechaly hluboký dojem, se zapomíná velmi nesnadno. Neustále se nám vracejí, protože se s nimi nedovedeme vyrovnat.

  Otázkou tedy není ani tak to, jak na něco zapomenout a přestat na to myslet, ale jak se s tím vyrovnat. Pomoci by Ti mohla třeba maminka. Vzpomínám si, že když jsem byl malý, viděl jsem v ložnici rodičů zhruba to samé, co jsi viděla Ty. Druhý den jsem se maminky zeptal, proč s tatínkem dělali to, co dělali. Maminka mi v klidu vysvětlila, že lidé, kteří jeden druhého milují, takové věci dělají, protože si chtějí být navzájem bližší.
  Předpokládám, že Ty už takové vysvětlování nepotřebuješ, protože už zřejmě víš, co je to sex, když už jsi toto slovo použila ve svém dotazu. Přesto by možná nebylo špatné, kdyby sis s maminkou na téma milování popovídala. Někteří rodiče o takových věcech neradi hovoří, protože se sami stydí, ale maminka je pro většinu dívek tou nejbližší ženou, a proto je to právě ona, kdo by Ti mohl pomoci rozptýlit Tvé případné obavy, pochybnosti či rozpaky.

  Milování

  Sexuální aktivity a rozmnožování

  dobrý den poradno, mám dotaz.
  Už vím co je to sex a rozmnožování. Ale zajímá mě, jestli je oboje to samé.

  holka, 13 let, 16. června

  Ahoj holko,

  Mezi rozmnožováním a sexuálními aktivitami (které se také zjednodušeně označují jako „sex“) existuje podstatný rozdíl, nejedná se tedy o totéž. Rozmnožování je proces, při němž vzniká nový jedinec. Sexuální aktivity - přesněji řečeno jedna ze sexuálních aktivit, kterou je pohlavní styk - sice představují jeden ze způsobů rozmnožování, avšak u lidí zdaleka neslouží pouze k rozmnožování.

  Zatímco u ostatních živočichů slouží pohlavní styk mezi dvěma jedinci pouze k početí nového života, u lidí má - kromě této biologicky dané funkce - širší význam. V podstatě se jedná o jakousi formu velmi důvěrné komunikace mezi dvěma lidmi, kteří se navzájem milují a společně prožívají radost z tělesné blízkosti druhého. Společně vykonávané sexuální aktivity představují velmi důležitou součást mileneckého vztahu, bez ohledu na to, že jejich účelem není vždy jen plození potomstva.

  Milování

  Sex a chození

  Ahoj
  Vím že je sex od 15, ale proč to lidi vúbec dělají? A jak to přesně probíhá? A je pravda že dítě může vzniknout ze sexu nebo pusy nebo když vedle sebe kluk a holka usnou jak to bývá ve filmech, které sleduje sestra? Pokud jo, tak proč je ona chodí s holkou a baví se s klukama? To nechápu? Já bych chtěla chodit s klukem a kamarádím se s klukama i holkama. Já to nechápu.

  holka, 10 let, 10. června

  Ahoj holko,

  Činnosti, které se souhrnně označují jako „sex“, jsou vlastně velmi důvěrným druhem kontaktu mezi dvěma lidmi, kteří se mají rádi a pociťují k sobě náklonnost. Dejme tomu, že dívka potká chlapce, který je jí velmi sympatický, a že se ti dva spolu do sebe zamilují. Nějakou dobu spolu „chodí“ a zjišťují, že je jim příjemné, když jsou spolu. Nesměle spolu navazují první tělesný kontakt – berou se za ruce, objímají se, později třeba i líbají.

  Dalším krokem při vzájemném tělesném sbližování je společné mazlení, při němž se dva milující se lidé dotýkají různých částí těla. Někdy se dotýkají i svých pohlavních orgánů, protože tyto doteky jim jsou velmi příjemné. To už ale vyžaduje opravdu pevný citový vztah a silnou vzájemnou náklonnost.
  Jenže dva milenci si chtějí být ještě blíže, než při objímání nebo mazlení, a pokud se k tomu oba dva cítí být připraveni, chtějí společně vykonávat sexuální aktivity, neboli, jak říkají někteří dospívající lidé, chtějí spolu „mít sex“. Za sexuální aktivity můžeme považovat všechno, co se nějakým způsobem týká pohlavních orgánů.

  K početí dítěte může dojít v důsledku pohlavního styku neboli soulože. Při souloži partner zavádí svůj penis do partnerčiny pochvy, dochází tedy ke spojení jejich pohlavních orgánů. K samotnému početí dítěte dojde tak, že ženská pohlavní buňka – vajíčko – je oplodněna mužskou pohlavní buňkou – spermií. K tomu dochází uvnitř těla ženy.
  Rozhodně tedy nestačí, aby chlapec a dívka vedle sebe usnuli v posteli nebo se políbili (o vzniku nového života se ještě budete učit ve škole – pokud vím, proces početí dítěte se probírá v přírodovědě ve 4. třídě – a kromě toho existuje spousta ilustrovaných knížek, které se věnují vzniku nového života a všemu, co s tím souvisí).
  Existují sice různé prostředky, jak zabránit početí (patří k nim třeba kondom nebo hormonální antikoncepce), ale když už se dva lidé rozhodnou, že spolu budou mít pohlavní styk, musí počítat s tím, že žádný z prostředků na ochranu proti početí neúčinkuje stoprocentně, a že v důsledku pohlavního styku může dívka nebo žena otěhotnět. Domnívám se, že dva lidé by spolu měli mít pohlavní styk až tehdy, když jsou připraveni přijmout na sebe roli rodičů dítěte, které by se z jejich tělesného spojení mohlo narodit. Do té doby se mohou objímat, mazlit a dotýkat různých částí těla, ne však přímo souložit.

  Říká se, že „sex je od 15“, ale to není úplně přesné. Zákon totiž zakazuje pohlavní styk a jiné sexuální aktivity s dítětem mladším patnácti let, ale samotné dítě mladší patnácti let nelze trestně stíhat. Zákon zde není proto, aby dětem něco zakazoval nebo je trestal, nýbrž proto, aby je chránil před pohlavním zneužíváním ze strany dospělých nebo mladistvých (tj. osob starších patnácti let). Dítěti totiž může ublížit, když jej někdo starší patnácti let pohlavně zneužije. Samotné dítě je však v takovém případě obětí, nikoli pachatelem. Dítě mladší patnácti let tedy nelze trestně stíhat za to, že mělo pohlavní styk, a že bylo pohlavně zneužito. Pokud spolu mají sexuální kontakt dvě osoby, z nichž ani jedné ještě nebylo 15 let, není pachatelem ani jedna z nich, protože dosud nenesou trestní odpovědnost.
  Některé děti se bojí, že budou mít problémy, když je někdo starší pohlavně zneužije, protože „sex je až od 15“, a proto nikomu nic neřeknou. Ale na dítě mladší patnácti let se v takových případech vždy pohlíží jako na oběť.

  Možná tě překvapuje, že tvoje sestra tráví hodně času s kamarádkou, ale to je naprosto normální. Pro dospívající dívky, ale i chlapce, je velmi důležité mít kamarádský vztah s vrstevníkem téhož pohlaví. Dvě kamarádky nebo dva kamarádi spolu tráví čas, věnují se společně svým dívčím nebo chlapeckým zálibám, vyměňují si své názory a zkušenosti, svěřují si různá tajemství.
  Není to totéž, jako vztah mezi dívkou a chlapcem, ale takové důvěrné kamarádské vztahy mezi dvěma kamarádkami nebo dvěma kamarády jsou pro rozvoj jejich osobnosti velmi důležité. Určitý rozdíl mezi dívkami a chlapci spočívá spíše jen v tom, že dívky většinou mívají jen jednu nejlepší kamarádku, kdežto většina chlapců se cítí dobře, když je obklopuje hned několik kamarádů (samozřejmě, existují i výjimky).
  Navíc plnohodnotný citový vztah s osobou opačného pohlaví přece jen vyžaduje určitou míru vyspělosti. Mnozí dospívající na takový vztah ještě nejsou zralí, a proto tráví čas jen s vrstevníky téhož pohlaví.

  Je normální, že se ve svém věku kamarádíš s dívkami i s chlapci, protože povídat si a hrát můžeš s kamarády téhož i opačného pohlaví. Teprve během puberty postupně zjistíš, že chlapci jsou zajímaví nejen jako „obyčejní“ kamarádi na hraní a na povídání, ale také jako lidé, kteří se výrazně odlišují od dívek. Dříve nebo později zřejmě zjistíš, že jeden konkrétní chlapec je pro tebe tak nějak zajímavější a důležitější, než všichni ostatní chlapci. Budeš se o něj zajímat, budeš s ním chtít trávit více času a nakonec spolu třeba začnete chodit.
  S navazováním sexuálního kontaktu bys však neměla pospíchat, protože je velmi důležité, aby se dva lidé nejdříve důkladně poznali. Rychlé navazování vztahů může vést k velkému zklamání, protože časem se může ukázat, že dva lidé, kteří spolu začali chodit, se k sobě vlastně vůbec nehodí. Možná, že se i několikrát zklameš, než najdeš toho pravého.
  I proto je důležité, aby mladá dívka svého budoucího partnera nejprve lépe poznala a k nějakým důvěrným kontaktům svolila až po delším chození, když už ví, co je chlapec zač.

  Milování

  Sexualita

  Hej ahoj Alíku,
  Mám zas spíš dotaz ze zajímavosti, ale trochu mi to kazí pohled na svět, tak píšu. Proč mají lidé potřebu vykonávat... Sex? Chápu že všichni živočichové to dělají aby mohli dál předat generace, to je instinkt, ale proč to lidé, ok, asi i někteří další primáti dělají jakoby pro "zábavu"? Dost o tom nevím, nebo u mě nezačla pořádně puberta, nevím, ale přijde mi to divný, hlavně z toho jsou pak ještě nechutnější věci ... dávají si to do pusy nebo co, a jiné děsivé věci. To je prej pro ně jakési potěšení?! A prej to zároveň bolí?! Nechápu to. Můžou za to nějaký hormony? Dělají to jako úplně všichni?! Změnilo by se něco, kdyby to nedělali?
  Heh, to je matoucí. :-|
  No, hezký den a díky za zodpovězení ok

  holka 13 let, 19. května

  Ahoj holko,

  Sexualita je součástí života každého normálního jedince, i když u jednotlivých lidí se může projevovat různě. Podobně jako u zvířat má i lidská sexualita vrozený základ, avšak lidskou sexualitu nelze jednoduše srovnávat s rozmnožováním u zvířat. Rozdíl spočívá především v tom, že člověk, na rozdíl od zvířete, pociťuje k partnerovi či partnerce velmi hlubokou citovou náklonnost – pohlavní lásku. Jak jsi správně postřehla, účelem sexuálních aktivit mezi lidmi nemusí být vždy jen plození potomstva.

  Když se seznámí dva lidé, kteří jsou si navzájem sympatičtí a projevují vůči sobě oboustrannou citovou náklonnost, postupně se mezi nimi vytváří pevné pouto. Touží být neustále spolu a chtějí se navzájem sblížit, a to i v tělesné rovině. Chtějí se navzájem dotýkat, mazlit se, líbat. Když se více poznají a sblíží, začnou toužit po tom, aby jejich tělesný kontakt byl ještě intenzivnější a důvěrnější. Zatouží po vzájemných sexuálních aktivitách.

  Samozřejmě záleží na každém páru, jaké důvěrné aktivity bude vykonávat. Je celkem pochopitelné, že při velmi důvěrném tělesném kontaktu se dva zamilovaní lidé dotýkají také svých pohlavních orgánů. Přitom za normální lze považovat vše, co se oběma líbí a s čím oba souhlasí. Jestliže se dva milenci shodnou v tom, že je jim určitá sexuální aktivita příjemná, je to jejich osobní záležitost, do které nikomu dalšímu nic není. Pokud by určité sexuální aktivity považovali za děsivé nebo nechutné, zřejmě by je spolu nevykonávali. Sexuální aktivity jsou tedy normální součástí citového vztahu mezi dvěma přiměřeně pohlavně vyvinutými osobami.

  Stejně tak je ovšem normální, že ti chování (konkrétně sexuální chování) některých lidí připadá divné, nepochopitelné či přímo odpudivé. Domnívám se však, že to, co u tebe vzbuzuje podobné pocity, není sexualita jako taková, nýbrž způsob, jakým je někdy prezentována v médiích nebo mezi dospívajícími lidmi. Jde o to, že sexualita je primárně záležitostí dvou lidí, kteří se milují. Problém však spočívá v tom, že v tržní ekonomice, která je založena na principu zisku, se dá z čehokoliv udělat zboží na prodej. Dokonce i z něčeho tak intimního, jako je sexualita. Vlivem médií se z této soukromé záležitosti stalo „veřejné téma“ a svým způsobem i jistá forma „zábavy“, dá-li se to tak nazvat. Výsledkem ovšem je, že (některá) média nám předkládají sexualitu v té nejprimitivnější, nejhrubší a hlavně zvulgarizované podobě, například v podobě oplzlých vtipů nebo pornografie. Bohužel, mnoho dospívajících lidí si vytváří svoji představu o pohlavním životě právě na základě tohoto mediálně pokřiveného obrazu.

  Důležité je, aby sis nedala pokazit svůj vkus něčím, co uvidíš v televizi nebo na internetu, případně uslyšíš od spolužáků nebo kamarádek. Až jednoho dne potkáš chlapce, do kterého se zamiluješ, protože ti bude sympatický a bude mít právě takové vlastnosti, jaké na něm dovedeš ocenit, zřejmě ti nebude připadat nic nenormálního na tom, že tě dotyčný bude přitahovat nejen svým chováním či osobností, ale také tělesně. Bude záležet výhradně na vás dvou, jakým způsobem se navzájem tělesně sblížíte a co všechno spolu budete nebo nebudete dělat. Na otázku, zda by se mezi vámi něco změnilo, kdybyste se vyhýbali důvěrnému tělesnému kontaktu, si potom dovedeš odpovědět sama.

  Milování

  2 kondomy

  Zdravím, mám dotaz, co když si chlap nasadí 2 kondomy při sexu? Je tam menší pravděpodobnost početí? Jenom mě to zajímá. Děkuji za odpověď.

  kluk, 14 let, 15. května

  Ahoj kluku,

  Je velmi pravděpodobné, že při nasazování dalšího kondomu by došlo k poškození toho prvního, případně obou dvou. Snížení rizika početí bych v takovém případě nepředpokládal, spíše naopak. Doporučuji tedy použít pouze jeden kondom. Při správném použití je účinnost kondomu pro ochranu před nechtěným početím poměrně vysoká (na 100 párů, které používají kondom při každém pohlavním styku, připadají pouze 3 nechtěná početí za 1 rok).

  Milování

  Masturbace, sexuální potřeba

  Ahoj, mám dotaz, je mi 10 a masturbuji, ale chci mít už sex. Jak se toho zbavím a od kolika let mohu mít sex? Prosím odpovězte.

  kluk, 10 let, 24. dubna

  Ahoj kluku,

  Je naprosto normální, že vykonáváš masturbaci (ostatně jako naprostá většina chlapců i dívek tvého věku). Touha po sexuálních aktivitách, o níž se zmiňuješ, zřejmě souvisí s tím, že u tebe už začalo období dospívání, kdy dochází k nárůstu hladiny pohlavních hormonů, a tím i k nástupu zvýšené sexuální potřeby.

  Nemohu ti poradit, jak se „toho zbavit“, naopak, vzhledem k tvému věku lze předpokládat, že sexuální touha u tebe bude ještě narůstat. Přitom vykonávání masturbace je nejpřirozenější způsob, jak může dospívající člověk své narůstající sexuální potřeby uspokojit.

  Pokud jde o párové sexuální aktivity (tedy „sex s někým“), velmi záleží na tom, zda už je dospívající člověk dostatečně psychicky a citově vyzrálý k navázání důvěrného milostného vztahu, v němž lze sexuální aktivity uskutečnit.
  Problém spočívá v tom, že většina dospívajících je z biologického hlediska víceméně připravena k sexuálním aktivitám, avšak jejich schopnost navázat a udržet důvěrný vztah s osobou opačného pohlaví je zatím jen velmi nízká.

  Stručně řečeno, většina dospívajících je na sexuální vztahy připravena sice tělesně, ne však duševně. Proto bys udělal lépe, kdyby ses prozatím spokojil s vykonáváním masturbace, alespoň tedy do doby, než se budeš cítit připravený na převzetí veškeré odpovědnosti, která je spojena s navazováním milostných vztahů.

  Až do věku 15 let jsi zákonem chráněn proti pohlavnímu zneužití. Pohlavní styk a jiné sexuální aktivity s osobou mladší 15 let jsou protizákonné, avšak trestně stíhat lze pouze osobu starší 15 let. Osoba mladší 15 let nenese trestní odpovědnost, a tudíž ji nelze trestně stíhat. Pokud bys tedy vykonával nějaké sexuální aktivity s osobou starší 15 let, trestní stíhání by hrozilo jí, nikoli tobě.

  Milování

  Pohlavní styk - rizika

  Zdravím a obracím se na Vás s dotazem, zda mi v mém věku může pohlavní styk něco (mimo právních problémů) způsobit.
  Případně prosím i odpověď na dotaz - i co může způsobit partnerce?

  kluk, 13 let, 4. dubna

  Ahoj kluku,

  Pohlavní styk je spojen s rizikem nechtěného početí a přenosu pohlavních či jiných infekčních nemocí. Obě uvedená rizika lze snížit použitím kondomu, avšak nelze je zcela vyloučit (spolehlivost kondomu při ochraně proti nechtěnému početí se pohybuje okolo 97%, ovšem pouze za předpokladu, že je kondom použit správně).

  Pokud by tvoje partnerka v době pohlavního styku již dosáhla věku 15 let, zatímco ty dosud nikoliv, vystavovala by se riziku stíhání pro trestný čin pohlavního zneužití. Osobu mladší patnácti let však nelze trestně stíhat, protože dosud nenese trestní odpovědnost.

  Další riziko zahájení pohlavního života v nízkém věku je spojeno s tím, že dospívající nevěnují dostatečnou pozornost výběru vhodného partnera či partnerky a k pohlavnímu styku přistupují bez předchozího důkladnějšího seznámení, což může vést k tomu, že jejich pohlavní život je do značné míry ochuzen o citovou stránku, která je pro vývoj osobnosti dospívajícího člověka nesmírně důležitá.
  To vede k posílení sklonů k sexuálně rizikovému chování v pozdějším věku (navazování náhodných známostí, časté střídání partnerů a podobně), které je spojeno také s vyšším rizikem přenosu pohlavních nemocí a jiných infekčních onemocnění.

  Jestliže si tedy najdeš partnerku, s níž bys chtěl vykonávat párové sexuální aktivity (a nemusí to být hned pohlavní styk v užším slova smyslu, při němž může dojít k početí), měli byste nejprve oba zvážit, zda je váš vztah natolik pevný, abyste mohli společně zahájit pohlavní život.
  Rozhodnete-li se pro uskutečnění pohlavního styku v užším slova smyslu, měli byste společně zvážit i to, zda jste v případě neplánovaného početí připraveni nést jeho následky a starat se o společného potomka, který by se vám mohl narodit.