Poradna: Alík radí dětem

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku ✌
Na něco se tě zeptám.
Je teď v této době na učňáku nebo-li na středních školách je přísný tělocvik ?
Jako třeba myslím, když mě mamka bude chtít normální omluvenkou omluvit, když budu mít menzes a k tomu bolesti břicha a nebo to musí být jen od lékaře ?
Předem děkuji za odpověď ��

Eliška Elza.15 let, 7. února

Dobrý den, Elzo,

je prima, že se zajímáte o to, co Vás čeká, avšak na Vaši otázku Vám odpovědět nemůžeme. Každá škola má svá pravidla, své zvyky. Svoji odpověď tedy můžete zjistit na té konkrétní škole, která Vás zajímá. Pokud situace nebudete Vy ani spolužačky zneužívat, mohla by stačit omluvenka od mamky. Jestliže ne, další možností je, že Vám může Vaše obvodní lékařka či gynekoložka napsat zprávu pro školu, že opravdu v době menses nedoporučuje, abyste cvičila – a potom by již omluvenka od mamky mohla stačit.

Hezké dny Ti přeje
Modrá linka

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Menstruace a výtok

Ahoj poradno, mám jeden dotaz. Jestli je normální mít menstruaci v 10 letech. Ještě jí sice nemám ale mám tušení že brzy přijde. A když už to přijde. Jak to mám říct mamce? Já se totiž o takovýhle stydím mluvit. A ještě něco. Mívám někdy menší bolesti v podbřišku. A taky někdy cítím že mi tam něco vytéká a je to dost nepříjemné. Díky moc!

holka, 10 let, 30. listopadu

Ahoj,
nástup menstruace je velmi individuální. Samozřejmě existují i dívky, které začnou menstruovat i v takto časném věku, stejně jako některé čekají na menstruaci například až do šestnácti. Přičemž obě tyto varianty jsou v pořádku.
Až menstruaci dostaneš (a nemusí to být v dohledné době, protože pouhý „pocit“, nebo zvýšené množství výtoku, skutečně není určujícím faktorem), určitě by bylo dobré se mamince svěřit, protože budeš potřebovat vložky, nebo tampóny. Maminka ti navíc může pomoci a poradit. Menstruace je zcela normální součástí života a není vůbec žádný důvod, proč by ses za ni měla stydět.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku!
Cca před 1 měsícem se mi stala jedna podivná věc.
Jsem ve škole jako každý jiný den a o přestávce si zajdu na záchod, a všimnu si jedné nezvyklé věci, co jsem ještě neviděla. Už pár měsíců jsem měla výtok, ale teď jsem viděla něco jako hnědý výtok. Bojím se co by to mohlo být a jestli je to normální u dívek v mém věku. Vím, že na dálku nelze mít přesnou odpověď, ale chtěla bych aspoň vědět nějaké typy. Měla jsem ten ”hnědý výtok“ 2 dny za sebou a potom nic. (max. klasický výtok)

to vše pro můj dotaz. přeji hezký den! :)

holka, 12 let, 27. listopadu

Ahoj,
ačkoli, jak sama správně říkáš, je těžké radit na dálku a online, troufla bych si odhadnout, že nahnědlý výtok, který se objevil takhle krátkou dobu a nebyl spojen s bolestí, svěděním, či pálením, může být předzvěstí blížící se menstruace. Pro období dospívání jsou četné a intenzivnější výtoky typické - souvisí to s probíhajícími hormonálními změnami. Pokud netrpíš bolestmi v podbřišku, není výtok spojený se svěděním, pálením, nebo zápachem, myslím, že se nemusíš ničeho obávat.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, už od ledna mám menstruaci...Nikdy jsem ji neměla pravidelnou. Teď už mi to je ale divné. Za 2 měsíce už to bude rok a doktorka říkala, že do cca 1 roku by se měl cyklus zpravidelnit( u doktorky jsem byla, protože jsem byla na třináctileté prohlídce v půlce září) jenže já jsem to po té první dostala až za 3 měsíce. Další pak cca za měsíc. Jenže to hned několikrát. Bylo to asi tak 3 dny, pak 2 dny pauza, a 4 dny, pak zase 2 dny pauza a nakonec 5 dni. Pak byla poprvé téměř přesná (asi jen o dva dny). Od té doby (to bylo na konci srpna) jsem ji nedostala. Nemohlo by to být tím, že jsem od srpna zhubla a zpevnila tělo. Že si na to třeba nezvyklo ještě (to tělo). Měla bych to začít řešit? Jaký je Váš názor na toto.

Předem děkuji za odpověď (vždy pomůžete)

holka, 13 let, 25. listopadu

Ahoj,
naprosto rozumím tomu, že tě tvá nepravidelná menstruace trápí a určitě to musí být nepříjemné i z praktického hlediska, když nemáš nikdy představu, kdy se krvácení dostaví. Je to velmi složitá otázka, protože menstruační cyklus a doba, za kterou se „usadí“ a zpravidelní, je samozřejmě velmi individuální. Hubnutí na menstruaci může mít určitě vliv, ale pochopitelně to záleží na celé řadě faktorů, které na dálku a online těžko posoudíme. Pokud jsi ale kvůli hubnutí nedostala menstruaci tři měsíce, určitě to není normální situace. Na tvém místě bych se určitě objednala na gynekologickou prohlídku, kde zjistí, jestli příčinou není nějaký gynekologický problém. Jestliže tvoje tělo potřebuje jen čas, alespoň tě lékař uklidní a nebudeš si muset dělat starosti.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj,už nevím na koho se mám obrátit tak to zkusím tady,vím že tato stránka není zaměřena na zdravotní problémy a takový tyhle věci ale jen by mě zajímalo jestli třeba ze svých osobních zkušeností nebo z podobných případů nevíte co by mohla znamenat bolest až tlak pochvy a k tomu ještě světle hnědý výtok bolest se objevuje hlavně při chůzi po delší chůzi odezní a po delším sezení také...
Myslíte ze by se mohlo jednat o poševní zánět?
Předem děkuji??

holka, 13 let, 25. listopadu

Ahoj,
před třemi dny jsi se na poradnu obracela s tím, že máš problémy se svým menstruačním cyklem, odpovídala jsem ti, že ačkoli nikdo z nás není gynekologem, domnívám se, že tvé problémy vyžadují návštěvu u gynekologa a důkladnější vyšetření. Popravdě řečeno mi není úplně jasné, co čekáš, že se za tři dny změní a co bychom ti tu mohli poradit jiného. Stále trvám na svém doporučení, že je nutné navštívit gynekologa.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj,
Vím že je to trapný ale bojím se:
Jelikož v mém věku začíná puberta a holkám ženský problémy jako např. Menstruace. Dva dny zpátky jsem byla s kamarádkou venku a začalo mě to bolet a nevěděla jsem co to je a bála jsem se hodně.Minule ve škole na těláku mě to bolelo jako kdybych měla menstruace a strašně jsem se bála.Co mám dělat když dostanu poprvé menstruace ve škole?co mám říct učitelce?mám se zeptat spolužaček?Docela se bojím že se mi to stane ve škole máma mi o tom moc neříká. Jinak viděla jsem že i jiný holky psali něco podobného.

holka, 11 let, 24. listopadu

Ahoj,
je pochopitelné, že se bojíš a je tě nepříjemná představa, že bys svou první menstruaci dostala ve škole. Ujišťuji tě však, že bys nebyla zdaleka jediná a tuto situaci lze řešit v podstatě dvěma způsoby. Buď si můžeš připravit do aktovky jednu vložku nebo tampón, které tam budeš mít „preventivně“ pro případ, že by tvá první menstruace dorazila skutečně v okamžiku, kdy budeš ve škole. Nebo můžeš v takovém případě poprosit o pomoc některou z učitelek, nebo školní zdravotnici. Jsem si jistá, že takovou situaci řešily už mnohokrát a obvykle mají pro tento případ schovaný „pohotovostní“ balíček vložek.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj!
Je mi 12 a mám už asi přes 1 rok menstruaci. Občas se to zpozdí, ale nejblbější je, že mam výtoky. Bílý až občas pruhlednej slizskej je mi o tom trapný mluvit s mámou. Ale nevim co mam s tím dělat

holka, 12 let, 22. listopadu

Ahoj,
ačkoli nejsem gynekolog a radit ve zdravotních záležitostech na dálku je velmi ošidné, většina odborníků uvádí, že k dospívání zvýšená četnost výtoků patří. Pokud výtok nesvědí, nepálí, nezapáchá, nebo není spojený s bolestmi v podbřišku, většinou se jedná o normální projev dospívajícího těla, které prochází hormonálními změnami. Nicméně po zahájení menstruace by ses měla objednat na gynekologickou prevenci a tam se o svých problémech určitě můžeš zmínit, abys měla jistotu, že se nejedná o žádný zdravotní problém.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj,11.11.jsem dostala svou první menstruaci a od té doby ji mám furt. Nejprve jsem ji měla 7 dní pak asi na 2 dny odezněla a pak jsem ji zase 3 dny měla a pak zas odezněla a teď ji mám zase...takhle už je to asi 14 dní a začínám se bát,že něco není v pořádku. Myslíte, že je to ze začátku normální?

holka, 13 let, 22. listopadu

Ahoj,
je velmi těžké, prakticky nemožné, radit ve zdravotních záležitostech na dálku a online - tím spíš, že nikdo z poradny není gynekolog. Na jednu stranu menstruace potřebuje určitý čas na to, aby se „usadila“ a jisté nepravidelnosti jsou na jejím počátku normální. Na druhou stranu mi, čistě laicky, to, co popisuješ, připadá dost podivné. Určitě by tedy bylo potřeba, aby ses objednala na gynekologii, kde tě vyšetří odborník. Stejně bys měla po zahájení menstruace absolvovat preventivní prohlídku, takže návštěva lékaře určitě nebude zbytečným počinem.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj
Je normálni že mi uz ms 2. Vinechala

holka, 12 let, 16. listopadu

Ahoj,
pokud už máš menstruaci dlouhodobě pravidelnou, její vynechání po dobu tří měsíců určitě normální není. V takovém případě je na místě, aby ses (nebo tvá maminka) objednala na gynekologii, kde zjistí, co je příčinou tvých obtíží.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj poradno sice jsem dneska už jeden dotaz položila ale tento mi příjde důležitější. Skoro každý den mě hodně bolí v podbříšku a jednou už jsem špinila mám strašné chutě které neumím ovládat a furt jsem bezdůvodně smutná nebo veselá. Masturbuji asi od 9 let a menstruaci jsem ještě neměla. Máma se mě na to pořád ptá a já už jí na to nechci odpovídat. Nevím co s tim vším mám dělat a už mi roste ochlupení a babička mi řekla že budeme oholit. Bojím se že to bude bolet. Předem děkuji za odpověď.

holka, 11 let, 11. listopadu

Ahoj,
ohledně špinění jsem ti už odpovídala v předchozí zprávě. Všechny příznaky, které popisuješ, jsou typické pro dospívání, kdy v důsledku hormonálních změn dochází i k prudkým výkyvům nálady, dostaneš menstruaci (k menstruačnímu cyklu u spousty žen přistupují i chutě, které popisuješ) a začne ti růst ochlupení. Pokud se ptáš, co s tím vším máš dělat, musím ti odpovědět, že nic. Naprosto souhlasím s tím, že dospívání je často velmi náročným obdobím, kdy je člověk zmatený, sám sobě nerozumí a musí si zvyknout na všechny změny, které v jeho tělo probíhají. Bohužel se s tím nedá dělat nic jiného, než počkat, až dospívání skončí. A ohledně tvého dotazu na holení; nemusíš se bát, holení nebolí.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj poradno včera večer jsem zjistila že mám asi špinění a nevím jak to mám říct mamce. Přijde mi to trapné jí to říkat. Předem děkuji za odpověď.

holka, 11 let, 11. listopadu

Ahoj,
rozumím tomu, že je pro tebe téma blížící se menstruace citlivé a nové, proto nevíš, jak o něm mluvit. Ale mohu tě ujistit, že tvé mamince to stoprocentně trapné připadat nebude. Menstruace patří k tělu a životu ženy jako cokoli jiného a je to naprosto přirozená věc. Naopak když to mamince řekneš a požádáš jí o radu, získáš v ní v tomto ohledu zkušeného spojence. Může ti v mnoha věcech poradit a pomoci a rozhodně pro tebe bude příjemnější projít začátkem menstruace s někým, na koho se můžeš spolehnout. Neboj se a zkrátka mamince řekni, že jsi začala špinit a ráda bys ji požádala o radu. Určitě tě pochopí, uklidní a poradí ti.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj.
Asi vám to bude připadat trochu jako debilní dotaz, ale proč se při menstruaci nesmí koupat???
Předem děkuji za odpověď...

Ahoj,
určitě se nedá říct, že se koupat nesmí. Je pravda, že se to z hygienických důvodů moc nedoporučuje, ale vyloženě zakázané to není. Pokud si vezmeš tampon, tak klidně bez problému můžeš jít i do bazénu, akorát to samozřejmě nejde, pokud máš klasickou vložku.

Menstruace a výtok

Ahoj, nejspíš brzy budu mít menstruaci. Už mám náznaky. A mamka to potvrzuje. To je ještě ok. Ale já se bojím až ji budu mít tak budu muset ke gynekology. (omlouvám se ale nevím jak se to píše) a já jsem o tom něco četla.
Četla jsem že si budu muset svléknout kalhoty a kalhotky. Už tohle mě vyděsilo. Já jsem strašně stydliva. Stydím se před rodiči. A pak jsem četla že budu muset roztáhnout nohy. Strašně se stydím. Budu to, muset opravdu dělat? Bojím se...

holka, 10 let, 5. listopadu

Ahoj,
vzhledem k tomu, že gynekolog vyšetřuje pohlavní orgány, myslím, že je zřejmé, že se na něj musí podívat, což by přes kalhoty šlo dost těžko. Rozhodně se ale vyšetření nemusíš bát. Pro lékaře je to zcela rutinní záležitost a vyšetření trvá jen pár minut. Určitě vyberete s maminkou takovou lékařku, která bude mít citlivý přístup, vysvětlí ti, co bude součástí vyšetření a proč je důležité, abys ho podstoupila. Pokud nebudeš chtít, tvoje maminka nemusí být u vyšetření přítomna a lékařka si ji pozve až pro sdělení výsledků.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj..
Menstruaci mám od svých 11ti let. Menstruace byla pravidelná...každých 28 dni..
Minuly rok jsem dělala nějaký blbosti s jídlem a kvůli tomu jsem menstruaci neměla 3 měsíce. (To doktor ví). Od té doby ji mám v podstatě každých 17 dni..
Vždy to trvá 4 dny. Ten 4. den už je to takový slabší. Menstruační bolesti nemívám. Občas mě břicho bolí, když to mám dostat, ale nic hrozného.
Dlouho jsem si toho nevsimala a neřešila, ale nedávno jsem se divala a zjistila jsem, že to je často.
Řekla bych to mamce, ale problém je ten, že já už nejsem panna a moje máma by byla hrozně naštvaná. 15 mi bylo a všechno v pohodě, ale stejně by byla naštvaná. Co to muže být?

holka, 15 let, 2. listopadu

Ahoj,
máš naprostou pravdu, že tvá menstruace je příliš častá. Za takzvanou polymenoeru označují odborníci menstruační krvácení, které se dostavuje po méně než třiadvaceti dnech. Nicméně, co je příčinou právě tvého nepravidelného cyklu, ti bohužel nikdo na dálku nedokáže spolehlivě sdělit. Je absolutně nutné, aby ses objednala ke svému gynekologovi a svěřila se mu se svými potížemi. On zjistí, co je jeho příčinou a navrhne adekvátní léčbu.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj chci se zeptat na věci ohledně dospívání.
Prsa mi rostou. Ochlupení jsem dlouhou dobu měla jenom tam dole teď už mi roste i když v podpáží. Menstruaci nemám a strašně se bojim že ji nedostanu.
Jaké Jakub příznaky brzké menstruace?

holka, 13 let, 29. října

Ahoj,
ve třinácti letech je opravdu velmi předčasné dělat si starosti s tím, že nedostaneš menstruaci. Máš ještě minimálně tři roky (někteří gynekologové uvádí i čtyři) k dobru, než by se tento problém měl začít řešit. Ohledně příznaků přicházející menstruace se bohužel nedá uvést nic konkrétního. Jedná se o velmi individuální záležitost. Některé dívky mají několik měsíců před první menstruací intenzivnější výtok, ale ani to není pravidlem. Menstruace je zkrátka součástí dospívání a až bude tvé tělo připravené, naprosto jistě se dostaví. Nedělej si starosti.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj všichni, vím že sem pokládám už asi třetí dotaz ale snad to nevadí??.

Před půl rokem jsem začala menstruovat. Mamka mi včera řekla že asi za 14 dní půjdeme za dětskou gynekoložkou. Já se toho strašně bojím.
Mám se bát, nebo nebude to bolet? Protože jsem celkem stydlivá.
Předem děkuji za odpověď.

holka, 12 let, 16. října

Ahoj,
můžu tě ujistit, že se vůbec nemáš čeho bát. Gynekologická preventivní prohlídka nebolí a pokud je gynekolog citlivý (což dětský gynekolog zcela jistě bude), není ani nepříjemná. Je skvělé, že tě maminka ke gynekologovi objednala, protože po začátku menstruace by dívky skutečně první preventivní prohlídku měly absolvovat. Ještě jednou tě ale ujišťuji, že se opravdu není čeho obávat. Prohlídka trvá jen pár minut a není nijak bolestivá.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku a spol. prosím vás o rychlou odpověď!!
Kazdy rok jezdíme se školou na školu v přírodě a ja to mám dostat! Jedeme ve čtvrtek a jsme tam až do neděle. Mám to mít v pátek, a bojím se. Nějaká rychlá rada jak to oddálit?!!!! Ja bych tak chtěla hrozně moc jet protože mám spoustu kamarádů a je to jenom 1x do roka. Něco přírodního. Antikoncepci a léky ne, doktorka mi to nedoporučuje.

holka, 14 let, 15. října

Ahoj,
vzhledem k tomu, že na dotazy se odpovídá ve stejném pořadí, ve kterém do poradny dorazily, není možné odpověď uspíšit a nejspíš už tvůj dotaz nebude adekvátní. Nicméně i kdybychom zvládli odpovědět dřív, nemohli bychom ti napsat nic jiného, než že menstruace se dá oddálit pouze léky, či antikoncepcí. Žádná zaručená přírodní cesta neexistuje. Ale v současné době, kdy existují tampóny, či téměř neviditelné vložky, nevidím důvod, proč bys kvůli menstruaci neměla na školu v přírodě jet. Menstruující ženy normálně sportují, cestují a zkrátka žijí svým běžným životem.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, mám takovou osobní otázku. Za necelý měsíc mi bude 17 let a menstruaci jsem měla naposledy na konci června, od té doby nic. Vadí to? Měřím něco málo přes 160cm a vážím mezi 45kg a 50kg.
Předem děkuju!

holka, 16 let, 30. září

Ahoj,
nejsem sice gynekolog, ale obvykle se jako hraniční věk pro první menstruaci uvádí sedmnáct let. Na druhou stranu jsou nepravidelnosti cyklu v jeho počátcích zcela normální. Cyklus potřebuje nějakou dobu na to, aby se „usadil.“ Nepíšeš ale, zda už jsi předtím měla menstruaci pravidelnou, nebo se jednalo o tvou první menstruaci.
Jestliže jsi měla už pravidelný cyklus a najednou zničehonic došlo k tříměsíčnímu „výpadku,“ určitě by bylo na místě kontaktovat gynekologa, který tě vyšetří a zjistí příčinu.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj všichni,

Asi před půl rokem jsem začala občas masturbovat a asi měsíc potom se mi objevila první menstruace. Chci se zeptat. Může ta hodně brzká první menstruace na můj věk se může týkat i masturbace? Má to na to nějaký vliv?
Celkem jsem se totiž zalekla že v 11ti letech jsem dostala první menstruaci. Je to v pořádku? Někde jsem totiž četla že když je první menstruace pod 12 let že je něco v nepořádku. A nevím jestli tomu mám věřit.
Ahojky a přeji vám hezké Babí léto

holka, 11 let, 11. září

Ahoj,
mohu tě ujistit, že masturbace nemá na nástup menstruace absolutně žádný vliv. Stejně tak je nesmysl domnívat se, že pokud dostaneš menstruaci dřív než ve dvanácti letech, je něco v nepořádku. Menstruovat dívka začíná tehdy, kdy její tělo začne produkovat patřičné hormony a její tělo je na zahájení menstruace připravené. To je u každé ženy jiné a zatímco některé dívky začínají menstruovat brzy, jiné mají stres z toho, že například ještě v šestnácti letech se menstruace nedostavila. Skutečně se nemusíš ničeho obávat, jsem si jistá, že je s tvým tělem všechno naprosto v pořádku.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj. Menstruaci mám už přes rok a půl, ale poslední dobou (cca 3/4 měsíce) je strašně silná a trvá až 8 dní. Vložku si musím vměniť i po půl hodině, ačkoliv mám vložku na noc. Při menstruaci mám také obrovské krevní sraženiny o velikosti až cca 4-5 cm. Menstruace je na štěstí téměř bezbolestná a opakuje se po 27 - 29 dnech. Říkala jsem to mamce a ona říkala, že pokud se to nezlepší, tak mě vezme k doktorovi. Může to být způsobeno nějakou nemocí? Konkrétně jakou? Vyšetření se opravdu moc bojím. Předem děkuji za odpověď.

holka, 13 let, 6. září

Ahoj,
některé dívky a ženy můžou mít menstruaci silnější, můžou se tvořit i sraženiny. Uvidíš, jak se postupně ustálí, je možné, že se jedná jen o nějaké období. Je moc dobře, žes to probrala s mamkou, nejsi na to sama, můžete se poradit i s Tvojí lékařkou, abys měla jistotu, že je vše v pořádku. Nejsme lékaři, ale nenapadá mě žádná nemoc, která by měla silnější menstruaci způsobovat, vliv může mít i celkový životní styl, stres, nachlazení, hladina hormonů a vitamínů v těle apod. Věřím, že nejde o nic vážného a nemusíš se bát ani vyšetření, nejspíš se s lékařkou jenom poradíte, příp. Ti může preventivně zkontrolovat správné hladiny látek v krvi.

Přejeme Ti hezké dny,
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj, 13.ledna 2019 jsem dostala svoji první menstruaci. Hned zpočátku jsem ji měla docela pravidelnou cca po 27 dnech. Když jsem měla naposled menstruaci tak jsem poprvé zkusila tampon, všechno bylo v pohodě a tampon jsem asi po 2 a půl hodinách vyndala. A když jsem si ho vyndala už jsem měla slabší a slabší menstruaci a asi 4 den už jsem ji neměla. Obvykle ji mívám 6 dní. Tak jsem to nijak neřešila a čekala až přijde další menstruace. Jenže je to teď asi 35 den a pořád nic a už se docela bojím. Myslíte že to může být reakce na ten tampon? Nebo se mi prostě jen zpozdila? Děkuji za odpověď.

P. S. :omlouvám se za předchozích mnoho dotazů tak nějak jsem si to neuvědomila.

holka, 13 let, 2. září

Ahoj,
nepravidelná menstruace v dospívání je běžnou věcí, nemusíš se obávat, nejsi v tom sama. Používání tampónů je v pořádku a pokud na ně nemáš nějakou alergickou reakci, nemělo by způsobovat žádný problém. Menstruace se může běžně zpozdit o pár dní, týdnů, někdy i měsíců, vliv na to má např. i stres nebo nachlazení. Věřím, že časem se nějak postupně ustálí, některé ženy ji mají nepravidlenou i několik let. Pokud bys kolem toho měla nějaké obavy či otázky, neboj se svěřit a zeptat i jiných dívek či žen ve svém okolí, mamky či kamarádek, možná i ony mají podobnou zkušenost a můžou Tě podpořit.

Přejeme Ti hezké dny,
Modrá linka