Poradna: Dotazy k webu Alík.cz

Alíkoviny

Ahoj,
chci se zeptat, jestli by v Alíkovinách nešla udělat nějaká možnost rozepsaný článek, kam by sis ukládal články, které by redakční rozprava nevydala, ale mohl bys s ní o článku diskutovat.

Ahoj,

tato možnost tu je i nyní.
Můžeš do Alíkovin poslat i rozepsaný článek, a hned po vložení můžeš napsat do redakční rozpravy, že na článku chceš ještě pracovat. Až si článek dokončíš, tak můžeš zase napsat do rozpravy, že máš hotovo, a až potom se začne redakce Tvým článkem zabývat. Můžeš samozřejmě ale i napsat, že máš článek rozepsaný, ale že žádáš o radu, co bys do článku měl ještě napsat, vše přes redakční rozpravu. Článek nebude vydaný, dokud nebudou vyslyšeny připomínky redakce, a pokud případně sám do rozpravy nenapíšeš, že máš hotovo. Je ale potřeba rozpravu sledovat a pravidelně tam psát, pokud tam dlouho psát nebudeš, tak je možné, že článek nevyjde - nyní má redakce možnost poslat Ti zprávu na e-mail, pokud se na Alíka týden nepřihlásíš - za podmínky, žes povolil v nastavení uveřejnění své e-mailové adresy (pro potřeby Správců a Alíka, veřejně se tato e-mailová adresa nikde nezobrazuje).

Stejně tak je potřeba uvést, že ne všechny články vyjdou. Můžeš také článek vložit, ale pokud později zjistíš, že jej vydat nechceš, je možné jej smazat. Napiš o tom rovněž do redakční rozpravy. Sám článek smazat nemůžeš, musíš napsat do rozpravy, a na základě Tvé žádosti redakce článek smaže. Je ale potřeba se rozhodnout pouze do doby, než článek vyjde nebo jej nachystá redakce závazně k vydání. Poté už většinou není možné článek smazat a pokud ano, tak opravdu jen z vážných důvodů.
Veškeré věci ohledně svého článku piš do redakční rozpravy u svého článku. Nepiš sem do poradny, nepiš redaktorům do pošty. Je to důležité i z toho důvodu, že redakční rozpravu si mohou zobrazit všichni redaktoři, a všichni tedy mají přehled o tom, co se právě s článkem děje. Děkujeme za pochopení.

Na otázky odpovídají

Alík, správci Alíka a vývojáři webu.

V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík. Osobní dotazy, které řeší poradna Alík radí dětem, v této poradně mažeme.

Alíkoviny

Ahoj,
je možné, že jsem asi před hodinou přišel na to, jak vložit do vlastního článku vlastní obrázek? Nebo to vůbec nejde?

Je to možné. Není to zase tak velká věda...

Každý obrázek má sedmipísmenné označení, které je vidět v adrese při jeho upravování, a do textu článku jde vložit zápisem „(obrázek označení)“. Takže když vezmu třeba obrázek s označením VBKUYZR a zapíšu ho do závorek s tím slovem obrázek, vloží se:

Liška, © keenfeed

V budoucnu půjde takto vkládat obrázky všude (a půjde to i nějak naklikat, aby si člověk nemusel to označení ručně kopírovat), zatím to jde jen v Alíkovinách a v odpovědích v poradně.

Protože se mi k tomu zatím nechtělo psát nápovědu a učit lidi, ať to používají (když to ještě není konečný stav), zůstává vkládání obrázků jako takové veřejné tajemství... :-)

Alíkoviny

Ahoj,
chtěla bych se zeptat, jestli patří do vyhlášených témat článek, kde píšu o výletě do zábavního parku. Předem děkuji za odpověď. Čičinka81286

Ahoj,
ano, jedná se o výlet, tudíž lze takové téma do vyhlášeného tématu Cestování zařadit. Nicméně dovolil bych si připomenout jednu důležitou věc, u které se ukazuje, že se na ni hodně uživatelů zapomíná.
Píše se tam výslovně, že k článku je potřeba dodat VLASTNÍ fotografie. V odůvodněných případech je možno připustit pouze jednu vlastní fotografii, ale pokud je ta možnost, je žádoucí, aby vlastních fotografií bylo více a byly to pokud možno všechny fotografie, které budou v článku obsaženy. Pokud článek nebude mít ani jednu vlastní fotografii, nesplňuje podmínku pro toto vyhlášené téma a bude posuzován jako běžný článek a nedostane tedy o 1/3 kaček navíc.
Po vložení článku sleduj tzv. redakční rozpravu, kde s Tebou bude komunikovat redakce Alíkovin před vydáním článku. Komunikace s redakcí se také určitým způsobem (spolu s dalšími kritérii) hodnotí při stanovování konečné kačkové odměny, kterou za článek dostaneš a usnese se na ní redakční rada.

Alíkoviny

Jak mám dát do článku více obrázků?

Ahoj,
obrázky napřed vložíš na Alíka a potom napíšeš do redakční rozpravy u dotyčné Alíkoviny, na které místo v textu chceš který obrázek umístit. Následně redakce tyto obrázky do textu umístí.

Alíkoviny

Dnes jsem vložil svůj článek do Alíkovin, ale nedostal jsem žádné kačky. Je to záměr? Napsal jsem něco špatně? Je to tím, že mi tam nešel vložit obrázek?

Ahoj,
kačky se přidělují pouze za články, které vyjdou, ne za všechny přijaté (část přijatých článků nevyjde nikdy, skončí smazané, z různých důvodů). Tvůj článek dorazil a je nyní mezi přijatými. V redakční rozpravě máš už od redakce nějaké připomínky, tak si je přečti a zařiď se podle nich. Dost možná tím urychlíš dořešení svého článku. Veškeré dotazy ohledně svého článku piš do redakční rozpravy, nepiš již znovu do poradny. Děkujeme za pochopení.

Alíkoviny

Dají se někde najít Alíkoviny jako RSS zdroj?

Teď už dají: www.alik.cz/a/rss
Vytvořil jsem RSS pro Alíkoviny a jejich diskuse, pro nástěnky i pro poradny. Díky za popohnání. R^

Škoda, že už tento způsob hlídání změn na webových stránkách přestal být populární. Firefox dokonce zrušil integrovanou RSS čtečku. :-(

Alíkoviny

Jak se dozvím, kdy bude můj článek vydaný? A je možné, že nebude vydán vůbec?

Pokud se u něj objeví datum vydání, které tam nastaví redakce, tak to znamená, že skoro určitě bude v daný čas vydaný.

Část článků se skutečně nikdy nevydá a končí smazané. Kdyby se třeba ukázalo, že je značná část textu nepřiznaně ukradená z jiných zdrojů, dostane autor i kačkovou pokutu, viz pravidla – www.alik.cz/a/pravidla-a-doporuceni-pro-psani-alikovin.

Chceš-li povzbudit redakci k nějaké reakci, napiš do redakční rozpravy. ;-)

Alíkoviny

Ahoj poradno. Jak dlouho trvá než ti redakce zveřejní nebo smaže článek? Já už čekám celkem dlouho.

To záleží na spoustě faktorů, z nichž některé ovlivnit nemůžeš (jako je pracovní vytíženost redakce, množství ostatních článků ke kontrole) a některé ovlivnit můžeš (bezchybně napsaný článek s dobrým obrázkem a aktivní komunikace v redakční rozpravě pomáhají).

Alíkoviny

Ahoj poradno. Jakto že když dám u vydávání článku odeslat nejede mi to?
Při tom když kliknu na něco jiného tak to normálně jede?

Nevím. Taková chyba zní dost strašidelně. :-c
Nikdo jiný ji zatím nehlásil a nějaké nové články přicházejí...
Ani v záznamech o chybách žádná selhání související se zakládáním nového článku nenacházím.

Napiš mi prosím poštou podrobnosti.

Alíkoviny

Ahoj, chtěl bych se zeptat, jestli bude v Alíkovinách funkce Čtěte dál, to znamená, že pod přečteným článkem bude dalších 5/6 článků, které s ním souvisí.
Příklad: přečetl jsem článek „Moje krásné zvířátko“
Čtěte dál:

  • Moje zvířátko
  • Křeček
  • Tohle je mé zvířátko
atd.
Díky za odpověď.

Díky za popohnání. R^
Podobný už jsme plánovali dlouho, teď jsme ho konečně rozběhali.

Související může být skoro cokoliv... a u čehokoliv. Zatím tedy hlavně u článků a nástěnek, ale systém je navržený univerzálně, aby dokázal propojovat cokoliv s čímkoliv.

Alíkoviny

Ahoj Alíku,
Mám dva dotazy.
Jak si můžu opravit článek když sem ho odeslala?
Jak si článek můžu smazat?

Ahoj,
když chceš smazat dosud nevydaný článek, například proto, že byl omylem vložen dvakrát, tak musíš požádat správce Alíka nebo někoho z redakce.
Opravil vložený článek je možné, dokud ho nezpracovala redakce.

Alíkoviny

Ahoj všichni!
Chtěl bych se zeptat, jestli jde stáhnout z tohohle webu nějaký článek, co byl už zveřejněný. Napsal jsem ho dávno a zjistil, že by mi mohl uškodit, kdyby si ho přečetl někdo, koho znám a byl bych rád, kdyby byl pryč. Jde to? Co mám kdyžtak udělat? Díky moc za odpověď předem.

Zkus se domluvit v redakční rozpravě pod svým článkem. Smazání celého článku je většinou nežádoucí a stejně nic nezmění na tom, že bude archivovaný v řadě služeb mimo Alíka – co je jednou veřejné, zůstane veřejné, jakékoliv dodatečné mazání (zejména po mnoha letech) obvykle nemá žádný smysl, můžeš nanejvýš trošku zkomplikovat dohledání. Otázka je, jak jsou souvislosti dohledatelné teď... a jestli toto veřejné požádání o smazání naopak neupoutá víc pozornosti.

Všiml jsem si, že jsi požádal o zapomenutí svého účtu – upozorňuji, že jakmile bude tvůj účet zničen, ztratíš jakoukoliv možnost prokázat, že jsi článek, který chceš promazat, napsal ty. Nebo napsala? Proč najednou ten mužský rod? Už teď asi bude prokazování, že jsi skutečně původní autor(ka), trochu obtížné.

Alíkoviny

Dobrý den,
jen bych se chtěl zeptat, k čemu je to hodnocení od 1 do 5 tlapiček dole u článků, když se pak nikde nezobrazí. To je zpětná vazba pro vás, jestli redakce vydává ty správné články?
A krásné Vánoce! :-)
S přáním hezkého dne

Ahoj,
u článků je to v tuto chvíli především zpětná vazba pro redakci. Jestli a jak toto hodnocení zobrazíme i čtenářům, to ještě nevíme. Pokud se jednou rozhodneme, že zobrazíme průměrný počet tlapek (nebo že třeba dovolíme zobrazit výběr nejtlapičkovějších článků :->), bude lepší, když už v tu dobu budou nasbíraná nějaká hodnocení.

Zvažujeme, že podobné hodnocení zavedeme i na další místa.

Alíkoviny

Proč, když jsem napsal Alíkovinu, tak jsem nedostal kačky?

Kačky se dávají za Alíkoviny, které jsou uveřejněny, Tvoje články dosud nebyly zpracovány.

Alíkoviny

Ahoj Alíku a správci, mám otázku, už celkem dlouho čekám na dva obrázky, abych je dala do mého článku. Za jak dlouho tak budou hotový? :)

Do článků v Alíkovinách jdou vkládat i neschválené obrázky. Celý článek nakonec prochází schválením, během kterého může redakce schválit i dosud neschválené obrázky.

Alíkoviny

Chtěla bych se zeptat jak to je s články v Alíkovinách. Tedy spíš po jak dlouhé době přibližne napíše redakce pod článek.

To je různé. Redakce nejsou placení zaměstnanci, kteří by denně upravovali články, ale uživatelé Alíka, kteří chodí normálně do školy nebo do práce a Alíkovi se věnují ve volném čase. Takže na články a podobné věci zareagují, když se k tomu dostanou. Někdy to je rychle, někdy to trvá déle, zejména když se sejde víc článků najednou.

Alíkoviny

Ahoj. Chtěla bych se zeptat-napsala jsem článek. (ještě nevyšel.) A pořád čekám, až se na něj podívá někdo z redakce. Ale, on už tam takhle leží čtyři dny...
Moc prosím, něco s tím udělejte. Vím, že nemáte na práci jen mě, ale čtyři dny.. To mi přijde trochu moc...

Redakce Alíka v současné době nejsou profesionálové, kteří by každý pracovní den od sedmi do tří seděli v redakci a zpracovávali Alíkoviny. Redakce jsou lidé, kteří chodí normálně do práce nebo do školy a ve svém volném čase a zadarmo se zabývají například vydáváním Alíkovin. A někteří z nich jsou současně i správci, takže se zabývají i dalšími záležitostmi na Alíku, například odpovídáním v Poradně. Takže ne každý článek je zpracován hned.
Uvádíš, že čtyři dny se ti zdá moc. Jsou tam články, které tam leží už čtyři týdny nebo čtyři měsíce. Pravda, tak dlouhá doba je často způsobena tím, že redakce čeká na odpověď autora, který dlouho nereaguje na připomínky redakce.
Nicméně skutečnost je taková, že redakce v současné době není schopna zpracovat veškeré došlé články do tří dnů.

Alíkoviny

Ahoj.. zas otravuji s dotazem.
Kdybych měla třeba 10000 kaček a koupila bych si v katalogu dárek přesně za 10000 a měla bych 0 kaček a chtěla bych napsat Alíkovinu, mohla bych nebo ne?

Ahoj,
mohla. Rozhodující je maximální nasbíraný počet kaček, stejně jako u hodnosti. Cílem tohoto omezení je pouze odfiltrovat lidi, kteří jdou zbrkle něco tvořit okamžitě po zřízení účtu. Občas totiž noví lidé nemají úplně dobré úmysly, nebo mají přímo chuť škodit.

Alíkoviny

Ahoj Alíku, můžu se zeptat proč je smazaný článek „je to vůbec možné“. Vůbec jsem ho nečetla, tak nevím, co se stalo.
Děkuji.

Ahoj,
to, jestli máš články přečtené, nemá vliv na to, jestli je redakce maže. :->

Jestli máš na mysli článek „Je to možné“, který předchozí vedení Alíka z nepochopitelných důvodů vydalo v dubnu 2015, tak ten je smazaný, protože byl úplně o ničem, nesmyslný a nesrozumitelný, a protože pod ním vznikla zbytečně bouřlivá diskuse o tom, že je o ničem. Nerozumím, proč se v této zbytečnosti pořád někdo šťourá...

V tuto chvíli je mimochodem text článku veřejně dostupný, protože jsem rozbil podmínku, která smazané vydané články znepřístupňuje. Ale brzy ji opravím.

Alíkoviny

Ahoj. Mám problém s mou Alíkovinou Hokusy pokusy. Do článku jsem vložila video , ale teď tam není. Je to chyba mobilu nebo nějaké technické stránky na Alíkovy? Předem děkuji za odpověď.

Mně se tedy v tom článku nějaké video ukazuje. Má tam být jedno, nebo jsi jich tam dávala víc?