Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Alíkoviny

  Dnes jsem vložil svůj článek do Alíkovin, ale nedostal jsem žádné kačky. Je to záměr? Napsal jsem něco špatně? Je to tím, že mi tam nešel vložit obrázek?

  Ahoj,
  kačky se přidělují pouze za články, které vyjdou, ne za všechny přijaté (část přijatých článků nevyjde nikdy, skončí smazané, z různých důvodů). Tvůj článek dorazil a je nyní mezi přijatými. V redakční rozpravě máš už od redakce nějaké připomínky, tak si je přečti a zařiď se podle nich. Dost možná tím urychlíš dořešení svého článku. Veškeré dotazy ohledně svého článku piš do redakční rozpravy, nepiš již znovu do poradny. Děkujeme za pochopení.

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík. Osobní dotazy, které řeší Alíkova poradna, v této poradně mažeme.

  Alíkoviny

  Ahoj .
  Jak mám dát příspěvek do Alíkovin?
  Už jsem voříšek.
  Děkuju.
  Juli, 13 let

  Ahoj,
  myslíš článek? Zkus použít tento formulář.;-)

  Alíkoviny

  Proč trvá schválení mé Alíkoviny tak dlouho? V redakční rozpravě nic není a Alíkovinu jsem napsal 8. května!

  Ahoj, taky zdravím...
  Protože je nezpracovaných článků hodně. Více než 80. A vychází jeden článek denně. Bezmála 40 článků, které jsou v současné době mezi nezpracovanými, bylo vloženo dříve než tvůj, takže prostě musíš ještě počkat, snažíme se to brát postupně, pokud tomu něco nebrání.

  Alíkoviny

  Ahoj poradno,
  poslala jsem asi před 3 týdny článek, ale teď se mi zdá, že je hrozný. Mezi těmi 3 týdny jsem vymyslela další článek – úplně na jiné téma.
  Moje otázka tedy zní: Můžu ten poslaný článek (když kliknu na „upravit“) vymazat, a napsat tam ten nový na jiné téma?

  Děkuji za odpověď. Adea

  Ahoj,
  text sice změnit můžeš, ale nadpis sama nezměníš. Napiš do rozpravy, že chceš článek smazat. My ti ten článek úplně smažeme a můžeš si ten další vložit jako nový článek (nebo ho můžeš nahrát rovnou, nezpracované články můžeš mít dva, a o smazání toho původního požádat až potom).

  Při případných dalších dotazech ohledně článku prosím používej rozpravu.;-)

  Alíkoviny

  Ahoj,
  u Alíkovin, když odesílám v diskuzi k Alíkovině příspěvek, minutu po jeho odeslání můžu poslat další příspěvek. Opravíte toto prosím?

  Děkuji za odpověď
  lékařský

  Ahoj,
  už jsem to přibližně 4. května opravil. Snad definitivně. Doufám!

  Je zajímavé, že tato chyba tam nepozorovaně strašila od loňského srpna, v dubnu mi ji nahlásili správci, a pár týdnů poté, co jsem si myslel, že jsem ji opravil, jsi mi ji nahlásil ty. 8-o

  No jo, no, vyrovnávací paměti jsou peklo…

  Alíkoviny

  Ahoj, když není možnost článek smazat, není aspoň nějaká možnost, aby se mi nezobrazoval na vizitice?

  Ahoj,
  tvůj dotaz mě inspiroval k tomu, abych trošku pohnul s plánem na nové vizitky. Na nových vizitkách půjde nastavit úplně všechno! ;-)
  Což ti asi teď radost moc nedělá, když ještě kdovíjakdlouho budeme fungovat se starými vizitkami…

  Můžeš v redakční rozpravě pod svým článkem poprosit správce, ať změní autora na někoho či něco jiného. Nastavovaný autor nemusí nutně být uživatel Alíka.

  Alíkoviny

  Dobrý den,
  je možné při vkládání nového článku do alíkovin vložit obrázek přímo do textu?
  Děkuji,
  Beatrice

  Ahoj,
  určitě je, ale je to zatím malinko složitější. Můžeš napsat do redakční rozpravy, kam který obrázek chceš, případně vložit přímo do textu poznámky, že na toto a toto místo bys chtěla ten a ten obrázek.

  V jedné odpovědi (www.alik.cz/p/255221) už byl i vysvětlovaný postup, jak to můžeš udělat i přímo ty, tak pokud ho pochopíš, můžeš si je tam dát sama. Když by ne, tak to nevadí a stačí napsat, my ti je tam dáme.;-)

  Alíkoviny

  Ahoj,

  když píše článek někdo z redakce Alíka, tak si jej může schválit sám? :-D

  Děkuji

  Ahoj,
  prakticky může. Za normálních okolností se to ale neděje... i nám může ulítnout nějaký překlep nebo špatně formulovaná věta, které si nevšimneme. Proto je fajn, když článek před tím, než vyjde, projde i někdo jiný než autor. Krom toho se i o našich článcích většinou radíme spolu. Není to ale podmínkou. Když je tady třeba potřeba vydat hodně rychle recenzi a je online pouze autor, který je zároveň redaktor, tak nic nebrání tomu, aby si ji vydal sám.

  Alíkoviny

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak dlouho může trvat, než se redakce podívá na moje Alíkoviny. Vím, že lidí, co vydávají Alíkoviny, je hodně, ale chtěla bych vědět, jestli se čeká 2 – 3 dny nebo i týden a víc. Předem děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  kdepak jsi přišla na to, že nás je hodně? Seznam redaktorů najdeš pod seznamem správců tady: www.alik.cz/u/spravci. Jsme celkem 3.

  Nedá se přesně říct, jak dlouho se čeká. Záleží to na tom, kolik máme nezpracovaných článků (pokud tomu něco nebrání, tak mají přednost ty, které přišly dřív), jak máme čas a tak podobně. V současné době máme nezpracovaných článků lehce přes 50, tvůj je mezi nejnovějšími.

  Troufám si říct, že nějaké 2 až 3 dny to nejsou prakticky nikdy. My máme i jiné povinnosti a nesedíme pouze u Alíkovin. Asi sis všimla, že tady vychází jeden článek denně. Pokud mají články nějaký problém na první pohled, tak se o tom většinou zmíníme brzy, ale pokud ne, tak se může klidně čekat i třeba měsíc. Opravdu jak kdy...

  Koukám, že tvůj článek je na vyhlášené téma, o šišce. Těch už přišlo dost, budeme je postupně vydávat, ale asi by nebylo vhodné, aby vycházely jen ty a nic jiného, takže je musíme také střídat s ostatními články. Urychlit vydání můžeš tím, že budeš reagovat na případné připomínky v redakční rozpravě, ale buď trpělivá.;-)

  Alíkoviny

  Milá technická poradno,
  co tak koukám na časy vydání Alíkovin, tak jsem si všimla, že jsou vydávány vždy ve 4:20 nebo v 7:30. Proč tomu tak je? Proč jsou to právě tyto dva časy? Proč jsou to dva odlišné časy a ne jen jeden?

  A ještě jedna věc: Proč je u tlačítek na odeslání Alík ze starší verze webu a ne ten současný?

  Předem děkuji.

  Ahoj,
  co se časů vydání týče... Není žádný přesně určený čas, kdy by měl článek vyjít. Záleží to vlastně čistě na tom, co tam někdo z redakce nastaví. Nevím, zda sis všimla, ale jeden z těch časů (ten dřívější, většinou je to cca 4:20, ale také ne úplně vždy) je zásadně vždycky ve všední den, kdy lidé chodí ráno do práce a za normálních okolností i děti do školy, je to proto, aby si článek mohl přečíst i ten, kdo vstává brzy. Naopak o víkendu, kdy je volno, vychází článek později, většinou v 7:30, právě kvůli tomu, že není škola a může se ráno vyspávat.

  U odesílacích tlačítek je starý Alík asi jen a pouze kvůli tomu, že ho nikdo nepředělal...:-D

  Alíkoviny

  Mně nejde odeslat článek do Alíkovin,
  děkuji.

  Ahoj, taky tě zdravím,
  asi nejpravděpodobnější je, že ho máš moc krátký. Alík hlídá jak nadpis, tak upoutávku, ale i délku samotného textu. Nicméně na všechny tyto nedostatky by tě měla upozornit taková hláška, která tam (pokud tento problém nastane) při kliknutí na odesílací tlačítko vyskočí. Pokud máš všechno dost dlouhé, tak je také potřeba mít dostatečné připojení k internetu, aby to šlo odeslat. Jinak by odesílání nemělo bránit vůbec, ale vůbec nic.;-)

  Alíkoviny

  „Rozhodnutí redakce můžeš popohnat tím, že se aktivně zapojíš do redakční rozpravy pod svými neposouzenými články.“ Toto píšete prosím kde a jak se můžu té redakční rozpravy zúčastnit? Nemůžu totiž napsat další článek, který je vyhlášené téma, a já se bojím, že to nestihnu a také mě na Alíka moc baví psát. Děkuji

  Ahoj,
  zatím ještě v rozpravách u svých článků nic nemáš, protože jsi je vložil teprve dneska. Další článek si můžeš zatím psát někde mimo Alíka, třeba ve Wordu nebo v poznámkovém bloku. Až bude rozhodnuto, co s nějakým z tvých nezpracovaných článků bude, tak budeš moct vkládat další. Vyhlášeným tématům myslím neběží poslední minuty ani hodiny, takže je zatím čas.

  Jinak redakční rozprava je pod každým článek. Když si ho přes své články otevřeš a zajedeš úplně dolů, tak ji tam najdeš. Používá se při komunikaci mezi redakcí a autorem, takže klidně můžeš dotazy směřovat i tam.

  Alíkoviny

  Prosím, když je vyhlášené téma, tak to mám napsat, že je to k tomu vyhlášenému tématu, nebo vy to sami zjistíte, když to budete kontrolovat, a automaticky, když je to k tomu tématu, tak dáte více kaček?

  Ahoj,
  jak se píše u vyhlášených témat... „Článek vlož přes standardní formulář na přidání Alíkoviny. Nemusíš v úvodu ani v textu zmiňovat, že postupuješ podle zdejších pokynů, redakce to pochopí.“

  Není potřeba to nikam psát, my si s tím poradíme, neboj.;-)

  Alíkoviny

  Ahoj, je nějaká možnost, jak nechat smazat mnou napsanou Alíkovinu?

  Ahoj,
  o smazání Alíkoviny je možné požádat před tím, než ji někdo začne zpracovávat. Později už ne, protože už je daný článek nachystaný/zveřejněný, takže už s tím měl někdo z redakce práci, a někdy kolem vydání za něj také byly přiděleny kačky.

  Píše se to i pod formulářem pro vkládání článku, je tam toto: Než redakce rozhodne o (ne)vydání, budeš mít možnost obsah článku upravovat, nebo požádat o jeho smazání. Později už ne.

  Alíkoviny

  Ahoj,
  Psala jsem článek do Alíkovin a šla jsem vybrat obrázek, nezabírala jsem záložky, ale když budeme obrázek našla a vložila, tak mi zmizel celý text. Nevíte, jestli bych ho ještě někde mohla najít, nebo ho musím napsat znovu?

  Ahoj,
  je mi líto, ale asi bude fuč. Delší texty je lepší připravovat jinde a pak do Alíka jen překopírovat.

  Máme v plánu vytvořit nějaké zálohování přímo na webu, ale naše plány jsou poněkud dlouhodobější a tvůj text už stejně nezachrání.

  Alíkoviny

  Proč nemám na Alíkovi druhý článek? Napsal jsem ho 10 ledna.

  Ahoj, taky tě zdravím. (Mezi slušnými lidmi se většinou používá pozdrav, jestli ti to něco říká.8-o)

  Teď už k dotazu... Víš, nezpracovaných článků jsou desítky a desítky. My všichni z redakce máme kromě opravování a chystání článků i jiné povinnosti, občas taky potřebujeme spát a tak podobně, proto prostě někdy zpracování článku chvíli trvá. Některé Alíkoviny vycházejí i až po několika měsících od doby, kdy je autor vložil.

  Zkus být prosím ještě trochu trpělivý. My se i k tvému článku dostaneme, až budeme mít čas, neboj.;-)