Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Pravidla

  Ahoj, o čem se může mluvit v klubovně, je něco zakázané? Vím, že sprostá slova, ale o čem se ještě nesmí mluvit? Ahoj.

  Myslím, že docela podrobný výčet všeho nedovoleného je v pravidlech: www.alik.cz/o/pravidla

  Všechna omezení jsou navržená tak, aby chránila mladší uživatele Alíka. Žádné diskusní téma zde není zakázané z nějakých (třeba) ideologických pohnutek.

  Ale když někdo do Alíka zkusí vložit █████, zobrazí se jen černé čtverečky. :-D

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Pravidla

  Tak se mi tak zdá... jsou pravidla Alíka, nástěnek, srazů... a něčeho dalšího...?

  Před chvilkou jsem nasadil výraznější změnu designu sekce /o, snad se nikdo nevyleká. :-D

  U pravidel Alíka jsou dole v menu odkazy na všechna ostatní pravidla.

  Alíkoviny mají pravidla sepsaná trošku jinak, vypadají jako obyčejný článek, ale jsou to také pravidla. ;-)
  Ještě víc atypická jsou pravidla pro obrázky, ta popisují zejména problematiku autorských práv.

  Vtipy a poradny mají všechna svá pravidla u přidávacího formuláře – u vtipů proto, že jsou hodně krátká, u poraden proto, že jsou docela důležitá (zejména u poradny Alík radí dětem).

  Věrnostní program má též svá jasná pravidla. Vícekolové soutěže, jako třeba duhová pátračka nebo binga, mívají pravidla uvedená v sobě.

  Až vznikne nová klubovna, tak bude mít také svoje pravidla, můžeš si je potom přidat do sbírky… nebo co to s nimi vlastně chceš dělat… :-D

  Pravidla

  Co znamená, že je blokace na osobu, je to na:
  historii/cookies prohlížeče
  uživatelský účet v počítači
  počítač
  nebo IP adresu???

  Je na osobu. Ty vážně nevíš, co je osoba? Pokud dostaneš blokaci, tak jsi ji dostal ty, ne tvůj prohlížeč, ne tvůj účet, ne tvůj počítač, ne tvoje IP adresa.

  Proč skoro každý uličník hledá nějaké technokratické parametry? :-)

  Pravidla

  Je Alík bezpečný?

  Ahojky, mamka a já se chceme zeptat, tedy spíše mamka.
  Mamka si myslí, že tento web není bezpečný, proto mi sem zakázala chodit, a už nevím, jak jí to vysvětlit, můžete prosím napsat, jak moc je bezpečný?
  Předem děkuji.

  Ahojky,
  na to se těžko obecně odpovídá, když nevíme, jaké bezpečnostní obavy přesně tvá mamka má. Můžu jen shrnout:

  • Nad bezpečností webu bdí hierarchie důkladně prověřených správců, kteří se znají i osobně.
  • V prostředí Alíka není možné z dítěte vytáhnout nevhodné fotky, protože všechny nahrávané obrázky schvalují správci.
  • Nemůžeme sice garantovat, že se tu nikdy nevyskytne nějaký ošklivý text, protože třeba v klubovně probíhá komunikace v reálném čase (= všechno je jako přímý přenos v televizi), ale na spoustu věcí tu existují automatické filtry a jakýkoliv nežádoucí incident dodatečně řešíme.
  • U vážnějších případů spolupracujeme s policií.
  • Jsme asi jediný web široko daleko, který do puntíku dodržuje všechna pravidla vyplývající z GDPR.
  • Nikdy nám neunikla žádná osobní data uživatelů.
  • Neběží tu žádné nekontrolované reklamní systémy, které by šmírovaly uživatele a cizopasily na jeho slabostech. Reklamy na Alíkovi mají jasná a přísná pravidla.
  • Pokud se rodič skutečně hodně obává o to, s čím se tu jeho potomek potká, má možnost v nastavení osobních údajů spoustu funkcí výrazně omezit – může zakázat poštu, zakázat klubovnu, zakázat jakékoliv odkazy vedoucí ven z Alíka.
  • Rodič také může ze svého podúčtu (pokud si to v nastavení povolí) dodatečně kontrolovat záznamy čehokoliv, co dítě napsalo, i včetně dialogů, kterých se účastnilo v klubovně či v poště.

  Nepíšeš, že ti mamka zakázala internet obecně, ale jen nás. Upozorňuji, že velké zahraniční sociální sítě nekladou na ochranu dětí důraz prakticky vůbec. Pokud přijde na Alíka nějaký alespoň trochu chytrý nebezpečný člověk, většinou se snaží vylákat oběť pryč z Alíka (to je proti pravidlům), protože si uvědomuje, že tady je na hlídaném nepřátelském území, kde by mu hrozila nejen blokace účtu, ale i opletačky s policií. Nechceme nikomu nalhávat, že úchylové sem nemůžou přijít – nikdo jim nezabrání, aby si zřídili účet kdekoliv na jakémkoliv webu, ale my na ně máme natrénovaný čuch… a ostré zuby. ]:-)

  Nedávný český dokument V síti, který názorně rozebíral rizika dětského života na internetu, o Alíka vůbec nezavadil, protože tady žádné šokující kontroverze nevznikají.

  Pokud jsem pochybnosti nerozptýlil, prosím o podrobnější dotaz. ;-)

  Alík

  Pravidla

  Ahoj poradno,
  mám pár otázek, na které bych chtěla znát odpověď.

  Jak poznáte dva sourozence, kteří se přihlašují přes stejné zařízení, od člověka, co si jen pohrává s účty a trpělivostí správců? Vrtá mi to hlavou, protože mám tady malého sourozence, jemuž občas pomůžu s nějakou soutěží přes svůj telefon.

  A co už se považuje za reklamu? Představte si například, že nějaký uživatel Alíka prodává jakési své výrobky. Udělá článek o tom, jak se k tomu dostal, na jaká úskalí při tom narazil, jak se mu splnil sen – zkrátka to zaonačí jako popis svého příběhu. Jenže na konec článku do malého odstavečku hodí odkaz na nějaký ten výrobek, nebo jen tak mimochodem řekne, že si to můžete koupit tam a tam. Musí za to zaplatit jako za umístění reklamy? Já vím, je to dost divný dotaz, ale prostě mě to zajímá. ;-D

  Předem děkuji za zodpovězení a přeji hezký den.

  Ahoj,
  co se týče otázky sourozenců, nechceme popisovat zdejší bezpečnostní mechanismy. Pokud si myslíme, že něco víme a že nám to vadí, tak to většinou dáváme najevo. Ale někdy také ne, třeba zrovna u soutěží se člověk vyřazený z losování nedozví, že si o něm myslíme něco nehezkého. Rozumím, že je to nepříjemná nejistota. Nezbývá ti, než důvěřovat nám, že dovedeme situaci správně vyhodnotit.

  Co se považuje za reklamu, to je také složitější otázka, na kterou neexistují černobílé odpovědi. Pravidla říkají, že přiměřené podporování vlastní tvorby je dovolené. Vzhledem k tomu, že Alík sám funguje jako malá nadšená firmička, chceme být pro různé menší podnikatele spíš kamarádem než překážkou. Pokud někdo něco prodává, určitě bychom chtěli nějaké kousky do katalogu dárků, aby si je čtenáři Alíkovin mohli koupit i za kačky. Takto jsme získali třeba knížky Duplíci nebo Strážci Země – komunikovali jsme přímo s autory a ti nám dali pár výtisků výměnou za propagaci. ;-)

  Za jakýkoliv větší podnikatelský záměr bychom ale už chtěli zaplatit, protože díky Alíkovi bude nejspíš o kousek úspěšnější, než by jinak byl. Není to tedy pokuta za reklamu, ale spíš podíl z kořisti. :->

  Pravidla

  Ahoj poradno,
  kdyby se někomu zablokoval účet, protože tropil nějaké neplechy, mohl by se někdy přihlásit pod jiným jménem heslem a tak?
  Děkuji za odpověď.
  Emaeiffel

  Ahoj,
  pokud to někdo udělá, tak je to obcházení blokace, které je zakázané v pravidlech. Blokace platí na osobu, nikoli na přezdívku. Jestliže tedy někdo zablokovaný zakládá nové přezdívky, tak mu je rovnou blokujeme.

  Navíc pokud někdo má jen nějakou menší blokaci (třeba na týden) a obchází ji, tak se také může stát, že mu to za obcházení prodloužíme. Vždycky také platí, že má-li se někdo takový vracet, tak pod původní přezdívkou.

  Pravidla

  Ahoj.....vůbec mi to tady nejde...všechno hned zkazim.

  Hlavu vzhůru.

  Zkazit všechno nejde.

  Pravidla

  Ahoj, je tak přísně bráno třeba i když si dva nejlepší kámoši vymění telefonní čísla? A můžu si s někým vyměnit kontakt na srazu?

  Ahoj,
  to pravidlo není proto, aby se děti nesměly seznamovat, ale je to bezpečnostní doporučení, vycházející ze skutečnosti, že na internetu mnohdy nevíme, kdo je na druhé straně.
  Zakázané je zejména vyzvídání osobních údajů od ostatních uživatelů, zejména takových, které se dají zneužít. Typickým případem jsou osoby, které v klubovně vylákají osobní a kontaktní údaje třeba od deseti dětí v průběhu čtvrt hodiny. To skutečně není bezpečné.
  I v případě, že s někým na Alíku se bavíš už nějakou dobu, nemusí být úplně jisté, že je tím, za koho se vydává. Možná je bezpečnější, pokud už se chcete kontaktovat i mimo Alíka, si vyměnit nějaké e-mailové adresy neobsahující jméno, příjmení a školu. Telefonní čísla, jména a příjmení a další osobnější údaje by asi bylo možní si vyměňovat, když už skutečně víš, kdo je na druhé straně - přičemž jeho vlastní prohlášení „Ano, já skutečně jsem desetileté dítě“ nemusí být dostatečným důkazem.

  Na srazu, který probíhá pod dohledem některého správce Alíka a jsou tam dodržena bezpečnostní opatření, vidíš přímo osobně, s kým mluvíš, a případně vidíš i jeho rodiče, takže tam by případná výměna kontaktů neměl být problém.

  Pravidla

  Čauky mňauky!
  Co by se stalo, kdyby si 2 uživatele na vlastní nebezpečí domluvili soukromou schůzku? Nechci se s nikým scházet, jenom mě to zajímá. Je to proti pravidlům nebo ne?

  Samozřejmě, že je to proti pravidlům. Dokonce je to ta hlavní věc, kvůli které zákaz převádění komunikace mimo Alíka existuje. Co když ta druhá osoba má vedlejší úmysly? Nikdy nemáš jistotu, že je člověk tím, za koho se na internetu vydává.

  Žádné „na vlastní nebezpečí“... v tom se právě Alík.cz liší od ostatních sociálních sítí, že se snaží chránit děti před nebezpečím.

  Pravidla

  Větší důraz v pravidlech

  Ahoj Alíku a správci,
  chtěla bych se zeptat, co je to za obrázek, když kliknu naposledy v pravidlech na slovo větším důrazem, podle mě je to bomba.

  Je to bomba. ]:-)

  Pravidla

  Alíku, můžou být na tomto webu dospělí?
  Děkuji JEMUF

  Ahoj,
  odpověď na svůj dotaz najdeš v „Často kladených dotazech“, konkrétně v dotazu s adresou www.alik.cz/p/70202
  Kromě toho se chystá změna, že k účtům dětí do 15 let budou moci nějakým způsobem mít vliv i jejich rodiče, což není výmysl Alíka, ale vyplývá to ze změny zákonů.

  Pravidla

  ahoj,
  Uzivatelka Yohana má na vizitce obrázek vína,
  Není to nevhodné pro děti?

  Ahoj,
  my nevíme, co je v té skleničce na obrázku. Teoreticky to může být i kofola.
  Na Alíku je zakázaná propagace drog, včetně alkoholu a cigaret. Tedy když někdo bude nabádat ostatní k pití alkoholu nebo nabízet nějaký alkoholický nápoj, není to v pořádku a bude zakročeno. Ale zakazovat jakoukoli zmínku o jakémkoli alkoholu, to je taky trochu krajní výklad. Ale ta hranice mezi propagací alkoholu a zcela nevinnou zmínkou o alkoholu není úplně ostrá a někdy může záležet i na celkovém kontextu, jak bude konkrétní výrok vyhodnocen.

  Kromě toho dotyčná uživatelka, jejíž vizitku jsi našla, je již 5 let zablokovaná za něco úplně jiného než za alkohol.

  Pravidla

  Ahoj Alíku !
  Už sem se tento dotaz ptala , jenom se ještě nezverejnil tak sa ptu opakovane . Neporušuju pravidlá tým , že sem slovenka a nejsem češka ?
  Děkuji za odpověď !

  vikanocka11, 7. června 2015

  Jistěže ne. V pravidlech Alíka nikde není uvedeno, že by uživatel musel nebo nesměl mít nějakou národnost. Někdy se nerado vidí, když nějaký český uživatel úmyslně píše cizí řečí, aby mu správci nerozuměli a nemohli ho kontrolovat, ale sama národnost žádný problém není, a slovenská už vůbec ne.

  Pralinka2

  Pravidla

  Alíku Když poruším pravidlo mám se přiznat správcovi?
  já se totiž přiznal správcovi - otázka upravena poradcem

  Ahoj Matěji,

  ano, tak to je v pořádku, obrať se na správce.

  Měj se pěkně, Alík

  Pravidla

  Proč na Alíkovi nemůžu sdílet písničky?

  Pokud jsou písničky tvoje vlastní, sama sis vymyslela text, složila hudbu, nahrála hudební podklad a nazpívala, pak ji samozřejmě na Alíkovi zveřejnit můžeš, dokonce ti s tím rádi pomůžeme. Zveřejnit můžeš i to, co autor nabízí zdarma ke stažení. Pokud jsou ale písničky stažené nelegálně, pokud jsou "ukradené", není možné je na Alíkovi sdílet.
  Krást se nemá.

  Díky za pochopení.

  Alík