Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Sport

  Ahoj.
  Jsem v 5. třídě a moc bych chtěla na gymnázium.
  Problém mám s tělesnou výchovou.

  Tělocvik obecně mě moc baví. A to i gymnastika. Jenže jakmile mám udělat kotrmelec, nemůžu.
  Když na mě přijde řada, skuím to, ale přes hlavu se nedostanu. Všichni se na mě koukají a já to nezvládnu a začnu brečet a odejdu na wc (samozřejmě s učitelčiným souhlasem).

  Docela mě to trápí, protože kotrmelec umí i pětiletý dítě a já ne.
  Ve vodě jsem se kotrmelec naučila, ale na suchu.....to ne!

  Prosím poraďte mi s tímhle hloupým dotazem!

  Už jsem z toho dost zoufalá.

  Moc díky

  holka, 11 let, 3. března 2019

  Ahoj,

  je mně líto, že máš takové trápení s kotouly. Nepíšeš, kdy a jak to celé začalo. Chci ale ocenit a velmi vyzvednout to, že přestože kolikrát odejdeš brečet na wc, přesto jsi nezanevřela na hodiny tělocviku, ale dokonce Tě tělocvik i gymnastika baví. Jak se naučit zvládat kotoul na suchu-holt mne nenapadá nic jiného, nežli to stále dokola zkoušet a trénovat, nejlépe pod vedením nebo dohledem někoho, kdo toho ví dost o tělesné výchově. Obávám se, že už máš jakousi "zábranu" zafixovanou v sobě, ve své hlavě, a když přicházíš na řadu, už se vidíš, že to zase nedáš. Chtělo by to, natrénovat si v myšlenkách obrácený postup. V představách vidět sebe samu, jak suverénně kotoul zvládáš, a pak to dáš. A jak to bude poprvé, bude to podruhé už jednodušší.

  Přejeme Ti, aby i hodiny tělocviku byly pro Tebe vzpruhou a vítězstvím.
  Modrá linka

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Sport

  Vysněný biatlon

  Ahoj. Už jsem se ti na něco ptala ale mám ještě jeden problém. Tentokrát s rodiči. Chtěla bych dělat biatlon. Vážně moc, teď jsou sice prázdniny, e stejně se ptám. O tom, že zkusím biatlon sním už od šesti, což je šest let, ale nevím co na to moji rodče řeknou, protože nemusí sport. No a toho jsou moje problémy.

  1. Nevím jak o tom mám rodičům říct
  2. Nejbližší klub je asi 10 minut od místa, kde bydlím a rodiče nechcou, abych nekam dojížděla, i když by to bylo v pohodě, mohl by mě tam vozit taťka, který v roce městě pracuje, ale jen zpět.
  3. Už chodím do zumby a biatlon bude asi hodně drahý. Ale taky chodím ještě do dvou kroužků, ale ty bych zvládla oželet.
  4. Já nejsem moc sportovní typ. Sport mě baví a vážně hodně, ale prostě při běhu jsem strašně pomalá.

  Nevíte, jak to říct rodičům? Mě by se ulevilo, kdyby o tom věděl někdo jiný než já a můj deník a taky můj plyšáky

  Já mám problém říct o komukoli cokoli a je to pro mě těžké, hlavně mluvit o sportu s rodiči.

  holka, 12 let, 11. července

  Ahoj,

  líbí se mi, že chceš jít za tím, co Tě baví a o čem sníš. Biatlon je všestranný sport, ve kterém můžeš uplatnit nejenom talent, ale i další vlastnosti, jako vytrvalost, píle, schopnost se soustředit a mnohé další. Je vidět, že se o svůj vysněný sport zajímáš - zjistila sis, kam bys mohla chodit a jsi ochotná se pro něj vzdát dalších kroužků. Nyní uvažuješ, jak říct rodičům, že by ses chtěl biatlonu věnovat.

  Někdy je opravdu těžké říci rodičům, co si přejeme a co bychom chtěli. Zkus se na to dopředu připravit. Můžeš mít třeba nachystané nějaké fotografie ze závodů - z časopisu nebo na mobilu či tabletu, a hlavně všechny informace, které by je mohly zajímat.
  Předem zkus říct rodičům, že bys s nimi chtěla o něčem mluvit - můžeš začít u toho z nich, ke komu máš blíž. Můžeš třeba připravit jejich oblíbený nápoj, zkusit si s nimi v klidu sednout. Pak je to jen o tom s nimi sdílet, že máš biatlon moc ráda a že bys ses mu chtěla věnovat. Můžeš jim povědět, jaký máš plán: že se vzdáš dvou dalších kroužků, cestu na klub si zajistíš (třeba) sama, zpátky by Tě mohl vyzvednout táta. Můžeš rodičům nabídnout něco, čím bys jim Ty udělala radost - nějakou další domácí práci nebo aktivitu apod. Můžeš se také zeptat, za jakých okolností by rodiče souhlasili.

  Můžeš na to také jít odjinud - najít si jiného dospělého, kdo by se za tebe přimluvil - babička, děda, další příbuzní… Možná by to pomohlo - jednak Tobě, protože bys na to nebyla sama, a také, že by na dospělého člověka rodiče dali více.

  Taky mě napadá, že bys mohla najít někoho, kdo do klubu chodí a zkusila se s ním seznámit, abys věděla více a možná i našla způsob, jak do klubu jezdit. I tento člověk by mohl pomoci rodičům ukázat, že biatlon by pro Tebe mohl být vhodný.

  Píšeš také, že neběháš moc rychle - člověk může trénovat a postupně se zlepšovat. To můžeš dělat i teď, bez klubu. Zlepšovat si kondici, výdrž, rychlost, v klidu a postupně. Běhat můžeš vlastně kdekoliv a tím se na svůj vysněný sport připravovat.

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka

  Sport

  Ahoj poradno, poslední dobou mám strašnou chuť zkoušet nové věci. Ku příkladu jsem se začala sama doma učit hrát na ukulele, přičemž jsem nikdy dřív na žádný nástroj nehrála. Dokonce jsem si ono ukulele i sama koupila. Jenže teď mám jinou "touhu". Poslední dobou bych strašně chtěla hrát tenis. Myslím, že bych v tom i mohla být dobrá, všechny členy mé rodiny jsem vydrtila v tkzv benbintono- tenisu (tenis akorát s benbintonovyma pálkama a míčkem.) Zároveň mě celkem motivuje to, že můj kluk hraje taky tenis, jenže on už ho hraje celých 7 let, kdybych tedy já teď začala hrát tenis, přijali by mě vůbec do nějakého tenisového klubu, když jsem ho nikdy předtím nehrála? Strašně lituji toho, že moji rodiče mi prostě nedali na výběr nějaký sport ani hudební nástroj, na který bych mohla hrát už od malička. Závidím teď těm, kteří mají doma medajle a poháry z turnajů, protože já nikdy mít nebudu..
  Myslíte, že je blbost začínat hrát tenis až v 13ti letech?
  Jenom poznatek - do teď jsem chodila jednou týdně na hodinu plavat, ne nijak závodně, spíš "rekreačně". Což už mě však naprosto nebaví. Popřípadě jak bych měla říct rodičům, že chci hrát tenis? Mám s nimi v pohodě vztah, ale prostě takovýhle věci se mi jim říkají špatně.
  Děkuji za odpověď B-)ok

  holka, 13 let, 4. července

  Milá pisatelko, 

  děkujeme za důvěru, s jakou se obracíš na poradnu. Je moc dobře, že máš chuť zkoušet nové věci a sama si za tím, co chceš zkusit i jdeš. Moc oceňuju, že chceš být aktivní a věnovat se sportu.  To víš, že když se něčemu věnujeme organizovaně v rámci oddílu, máme trenéra, někoho kdo nás učí a vede, spoluhráče, se kterými můžeme hrát, tak je to motivující a můžeme se této činnosti lépe rozvíjet a věnovat  naplno. Sport je moc dobrý i pro celkový rozvoj osobnosti, vůle, vytrvalosti, soustředění, i sebejistoty a dobrého pocitu ze sebe sama. Se sportem můžeš začít v jakémkoliv věku, nikdy není pozdě. Můžeš se sportu věnovat rekreačně i závodně. Z toho, co píšeš, vnímám, že tobě nejspíš jde o tu závodní formu sportu. A tady tě mrzí, že jsi s ničím intenzivním nezačala v nižším věku a máš strach, že ti zde již ujel vlak. Myslím si, že zde záleží na tom, o jaký sport jde. Nemohu posoudit, zda-li je to tak v případě tenisu ale rozhodně se neboj  začít. Uvidíš, zda-li je to aktivita, která "patří k tobě", pokud ti to půjde a budeš mít motivaci, tak se ti určitě otevře i závodní dráha. Ale přijmi nejdříve to, že se chceš sportu věnovat naplno, intenzivně, protože tě baví a chceš se v něm rozvíjet. Ne proto, abys měla  vítězství a medaile. Zkus to takto rodičům vysvětlit a požádej je o to, aby tě do nějakého oddílu tenisu přihlásili.  Řekni jim i proč právě tenis. Vysvětli jim, co tě na této aktivitě baví a přitahuje. 

  Píšeš také o tom, že tě v zájmu o tenis motivuje to, že ho hraje tvůj kluk. Tomu rozumím, že je to motivace. Tenis pak může být něco, co budete sdílet a hrát společně. Je to pěkné, když jsou ve vztahu společné zájmy. Ale také ti i zde chci doporučit, aby ses v tom nesrovnávala s ním. Svým způsobem to, že  začneš intenzivně hrát teď, prosadíš si to u rodičů a  vydržíš ty těžké začátky v oddíle,   je dost těžké a je to úspěch sám o sobě. 

  Tak ti držím palce ať se již brzy můžeš věnovat tomu, co by sis přála,

  Poradce Centra Locika

  Sport

  Vysmívání za něco, co mě baví

  Ahoj poradno, promiňte mi že zase píšu. Mám zase problém. Chodím na volejbal. To není žádný problém. Baví mě tam chodit ale dejme tomu kamarádka3 mě pořád uráží že volejbal je taneček a že to není sport a srovnává to stím jak bude u babičky si hrát. Já jí nic nevyčítám že nechodí na nějaký sport. Dřív jsem chodila na taekwondo ( bojové korejské umění ) a zase se mi posmívaly, prostě já můžu dělat nic. Taekwondo mě nudilo ale stihla jsem zlomit dřevěnou desku a tak jsem si jí vzala do školy ukázat paní učitelce. Chtěli mi jí popsat a smáli se mi. Potom mě taekwondo nebavilo a šla jsem na volejbal s doměním že se mi posmívat už nebudou. Ale smějou se mi pořád. Co mám dělat???

  holka, 10 let, 4 měsíce a 11 dní, 25. května

  Ahoj z Modré linky,

  je v pořádku, že píšeš, když Tě něco trápí, jsme tu pro Tebe. Mrzí mě, že se Ti kvůli volejbalu kamarádka i ostatní vysmívají a třeba způsobují i to, že o volejbale, anebo dalších sportech začínáš pochybovat. Dělala jsi taekwondo, ale to Tě nudilo a taky se Ti za něj posmívali, teď hraješ volejbal. Píšeš něco, co mi přijde úplně nejdůležitější – volejbal Tě baví a naopak předchozí sport Tě nudil. Zní to, že víš, co je pro Tebe fajn a co ne. Na kroužky chodíš Ty, ne Tví spolužáci. Pokud tam chodíš ráda, něco nového se učíš, je to přínosné pro Tvé tělo, tak je to jen dobře. Ne každý z Tvých vrstevníků chce dělat aktivně nějaký sport. Je Tvé právo se rozhodovat o tom, jakému kroužku se chceš věnovat. Chápu, že Tě štve to vysmívání a že třeba nerozumíš, proč to dělají. Možná ani oni sami to nevědí, přijde mi, že v jejich vysmívání může být třeba trocha závisti nebo lítosti, že nedělají taky něco takového jako Ty, to nevíme. Chtěla bych Tě podpořit v tom, že když Tě volejbal baví, tak to zkus nevzdávat kvůli druhým, kterým se to nezdá. Napadá mě, že ostatní spoluhráči z volejbalu tam chodí taky asi proto, že jim to přijde jako dobrý sport a budou mít na volejbal zase jiný pohled. Přála bych Ti, abys s nimi měla víc prostoru se seznámit a začít se víc bavit o volejbale, ale třeba i o jiných věcech. To Ti může dodat jistotu v tom, že to, co děláš, za to stojí. Napadá mě, že si můžeš zkusit napsat věty, které bys spolužákům mohla říct, kdyby se Ti zase pro nic za nic vysmívali. Pokud by se vysmívání zhoršovalo, tak se neboj obrátit na učitele, ke kterému máš důvěru, anebo na rodiče, nějakého blízkého dospělého, školního psychologa apod. Měli by Ti pomoct to vyřešit a vztahy urovnat. Přejeme, ať se situace uklidní a Ty si můžeš užívat sport, který máš ráda.

  Hezké dny přeje
  Modrá linka

  Sport

  Výběr sportu

  Ahoj, potřebovala bych poradit s výběrem sportu.
  Je mi už 14 (skoro 15) let a poslední dobou se skoro vůbec nehýbu a proto bych potřebovala nějaký sport, který bych mohla dělat. Osobně mi moc nevadí být v týmu, ale radši mám sporty sama za sebe, chtěla bych zkusit například krasobruslení, jenže si myslím, že je na to už hodně pozdě. Krasobruslení se mi začalo líbit teprve nedávno, jenže se mi hodně zalíbilo. Bohužel jsem zjistila, že nábor dětí je jen do 10-ti let. Je to docela nefér, jak mám vědět co budu za sport chtít dělat a který mi půjde již v 10-ti letech?! Spousta cest se mi kvůli věku uzavřela. Krom toho se mi nelíbí, když řeknu, že umím něco dělat tak ostatní řeknou že to umí taky - vadí mi, že dělám sporty (nebo celkově kroužky), které dělá tolik lidí kolem mě. Např. skoro každý umí hrát tenis, hrát na klavír, hrát volejbal, kreslit atd. ... Existuje ještě možnost nějakým způsobem si daný sport osvojit i v pokročilejším věku nebo už je vše ztraceno? A mohla bych ještě soutěžit nebo by to muselo být jen rekreačně?

  holka, 14 let, 20. dubna

  Ahoj,
  chci moc ocenit, že si uvědomuješ potřebu hýbat a hledáš pro sebe sport, kterému by ses mohla věnovat. Pokud to chceš dělat pro sebe, pro svou radost a pro svoje zdraví, věk 14 let není na překážku. Spousta cest je určitě otevřených. A možná je dobře, že si vybíráš teď - můžeš si lépe vybrat podle sebe a je větší předpoklad, že u sportu vydržíš.
  Nejsme odborníci na sport, ale zkusíme Ti dát tipy, jak můžeš ten svůj sport hledat "sobě na míru". Myslím, že se můžeš nejprve podívat v dostupném okolí - zjistit, jaké jsou tam sportovní organizace nebo kluby (třeba Sokol, Orel, sportovní kluby, sportovní svazy, domy dětí a mládeže apod.). Inspirovat se můžeš na stránce http://www.sporty-cz.cz/. Když Tě něco zaujme, můžeš tam podle situace zavolat, nebo se zeptat osobně (i na to, jestli se dá i soutěžit a vše další, co tě zajímá). Další inspiraci můžeš hledat u svých kamarádů, kteří sport dělají, a zeptat se přímo jejich trenérů. Poradit by mohli třeba i rodiče, pokud je to možné.
  Není vůbec špatné, pokud člověk dělá či umí to, co ostatní, ale pokud bys chtěla něco osobitého, je možné jistě najít i něco takového, ať už v oblasti sportu, nebo jinde. Ve 14 letech máš opravdu hodně možností. Držíme Ti k tomu palce.

  Modrá linka

  Sport

  Sport a finance

  Ahojte všichni v poradně mám dva dotazy ohledně sportu:

  1. Chtěla bych dělat atletiku. Jenže já nevím jak to mamce říct protože už dělám lezení a ono to stojí 5000 na rok (takže dost) a atletika to by bylo dalších 1000 a ségra taky chodí do kroužku který není nejlevnější. Strašně se bojím mamky zeptat. Jak to mám udělat?
  2. Jak už jsem říkala chodím do lezení. Jsem ve skupince nejlepších (jakože ne z klubu ale z kroužku) a tan jsem taky jedna z nejlepších. Na to jak tam chodím tak lezu dost pokročilé cesty. Jenže je problém že já neudělám ani jeden klučičí klik. Na dětské BMI kalkulačce mi vyšlo něco mezi normální váhou a podváhou takže těžká nejsem. Nevíte čím to může být? Celkem se za to stydím.

  Děkuji předem moc :-3

  holka, 12 let, 15. dubna

  Ahoj,

  je dobře, že se ozýváš, když si s něčím nevíš rady. Mamky se můžeš zeptat stejně jako nás. Chápu, že máš strach z toho, že by Ti atletika nemusela vyjít, ale o financích v rodině skutečně rozhodují rodiče. Je prima, že jsi takový sportovní talent, máš velmi zdravé zájmy, které je dobré podporovat.

  Co se týká působení na mamku, neumíš-li jí to říct, můžeš jí to zkusit napsat. Popřípadě jí dát přečíst tohoto „alíka“. Napadá mne, že by sis např. mohla nechat nadělit atletiku jako dárek a žádné další už nechtít. Můžeš také zkusit najít někoho v rámci rodiny, kdo zná Tvé sportovní výsledky a úspěchy a fandí Ti, aby Tě u mamky podpořil. Co třeba táta nebo někdo z prarodičů? Pokud nic z toho nevyjde, můžeš zkusit nějaké peníze vydělat. Třeba tím, že bys někomu v sousedství nosila nákupy, venčila pejska, nebo pomohla s nějakými domácími pracemi. Tyto možnosti se dají i různě kombinovat.

  Dál zmiňuješ, že nedáváš klučičí kliky. Nejde o otázku Tvé váhy, ale o pevnost pažních svalů. Nemyslím si, že by šlo o něco, za co by ses měla stydět, je to opravdu spíše cvik pro kluky. Jinak nezbývá než posilovat a zeptat se svých trenérů nebo vedoucího kroužku, jak na to jít správně tak, aby to vyšlo. Budeš-li trpělivá, časem kliky zvládneš, netlač na sebe, už tak toho umíš a děláš dost na to, abys na sebe mohla být hrdá.

  Přejeme Ti další úspěchy ve sportu.
  Modrá linka

  Sport

  Další sport

  Ahoj Alíku, chtěla bych dělat karate ale i moderní gymnastiku(moderní gymnastiku už dělám 4 roky),ale bojím se že mi to mamka nedovolí protože chodím na dobrovolné hodiny tělocviku na víc (do sportovek)... Mamka by mi řekla že je to na mě moc sportu, protože už mi to říkala když jsem chtěla chodit do sportovek.
  Myslíte že by to bylo na mě moc sportu??

  holka, 12 let, 15. srpna 2020

  Ahoj,

  ptáš se, jestli by kombinace karate, moderní gymnastiky a sportovek nebyla až moc sportu. Bohužel, to takto na dálku nedokážu posoudit, každý to může mít trošku jinak. Také nevím, o jak intenzivní trénování by šlo - je rozdíl, jestli by se jednalo o jeden trénink od každého sportu týdně anebo by toho bylo mnohem více, včetně například víkendových závodů. Kdyby ses chtěla věnovat všem těmto sportům, napadá mě, že by bylo možná fajn určit si, kterému se chceš věnovat "naplno" a kterému spíše okrajově, méně často. Můžeš si o tom zkusit s mamkou znovu promluvit a zkusit společně najít třeba nějaký kompromis.

  Pěkné léto,

  Modrá linka

  Sport

  Fotbal nebo floorbal

  Ahoj, je mi 12 v zimě 13. Chtěla bych dělat nějaký sport ovšem nevím jaký, bavil by mě florbal nebo fotbal ovšem na obojí je podle mě pozdě. A ještě mám problém, že u ničeho jsem nevydržela dlouho, jedině u dramaťáku 7 let.. Atletika i gymnastika 1 rok. A vlastně už ani rodiče nechtějí abych zkoušela meco nového, protože si myslí, že už nevydržím což je vlastně možné... Mohl/a by jsi mi poradut jaký sport? Jinak něco o mně, postavu mam trochu silnější 160cm na výšku a 56kg. Běhat běhám rychle a baví mě to. Nevím co dál vám napsat.. Kdyby něco tak bych ještě dopsala.

  holka, 12 let, 8. srpna 2020

  Ahoj,

  je moc fajn, že se chceš věnovat sportu. Píšeš, že jsi teď na takové křižovatce, hledáš nový druh pohybu. Nedokážu Ti dát úplně zaručený tip a přesně odhadnout, co Tě bude bavit a co Ti bude přinášet radost. Můžeš si zkusit pojmenovat, z jakého důvodu jsi dlouho nevydržela u sportů, které jsi už zkoušela, co Tě od nich odradilo. A také, co Tě naopak motivuje u něčeho vydržet. Podle toho se můžeš trošku zorientovat. Začátkem školního roku obvykle bývají možnosti, jít si různé sportovní kroužky vyzkoušet třeba na jednu hodinu, mohla bys využít něčeho podobného ve Tvém okolí. Co se týče florbalu a fotbalu, nejsem v tomto oboru odborník, nedokážu proto posoudit, jak moc je na tyto sporty ve 12 letech pozdě - pokud Tě ale baví, možná by byla škoda to nezkusit jen kvůli věku. Pokud Tě baví běh, napadá mě také možnost vyzkoušet frisbee, házenou, basketbal?

  Pěkné léto,

  Modrá linka

  Sport

  Dobrý den, chci se zeptat ohledně gymnastiky. Je mi 14 a moc bych se chtěla věnovat moderní gymnastice. Už více než půl roku každý den trénuju doma a umím základní prvky jako kotouly, přemet stranou, provaz, placku, stojku, most. Když jsem ale trénovala most ze stoje a viděla to mamka, tak mi to zakázala s tím, že si zlomím páteř a skončím na vozíčku. 1. Dotaz) Opravdu si můžu poranit záda při mostu ze stoje?
  2. Dotaz) Vzali by mě do oddílu moderní gymnastiky ve 14 letech? A kdyby jo, tak kdybych se snažila na maximum dokázala bych dohnat holky které tam cvičí od malička? Rodiče mi řekli že pod dohledem trenéra bych mohla dělat i ty více nebezpečné prvky.
  Moc děkuji za odpověď

  holka, 14 let, 1. června 2020

  Ahoj,
  je moc hezké, že chceš začít s moderní gymnastikou a sama trénuješ základní prvky, je z toho poznat, že Tě to opravdu zajímá. Co se týká mostu ze stoje, tak si dovedu představit, že pokud se dělá správně, tak poranění nehrozí. Jestliže se ale správně nedělá, klidně se může stát, že se páteř poraní. Je dobré si nechat poradit od nějaké zkušené cvičitelky, jestli děláš vše správně, možná by to i mamku více uklidnilo.

  Na druhý dotaz nedokážu přesně odpovědět. Asi záleží na jednotlivých oddílech, které mají nějak nastavená pravidla v jakém věku přijímají nové cvičenky. Je dobré si tam přímo zavolat nebo jim napsat dotaz. Také mě napadlo, že kdyby věk byl problém, existují i jiná cvičení, kde se využívají prvky moderní gymnastiky a začátek s věkem nesouvisí – například pole dance, cvičení na šálách nebo na kruhu apod. Dokonce je to velmi trendy.

  Držíme palce, abys mohla dělat to, co Tě baví.
  Modrá linka

  Sport

  Ahoj,
  Chtěla bych se zeptat, jestli není pozdě začít s gymnastikou.
  Je mi 13, dokážu základní věci jako kotrmelce dopředu i dozadu, most o zeď, s oporou i stojku, kotrmelce na hrazdě, skok přes kozu atd. Doktor mi říkal že si myslí že jsem na to vysoká (měřím 158 cm a mám 38 kg, ale to asi není podstatný).Vím že závodně už to nepujde, ale alespoň kdybych se naučila přemety popř. Fliky atd. Byla bych shopná tomu věnovat dost času, teď se snažím o provaz a každý den cvičím alespoň 45 minut. Vím že by mě to bavilo, rodiče by mi to rádi dopřáli, ale je tu ještě jeden problém. Nejbližší gymnastika je od tud skoro 40 minut cesty.
  Děkuji za případnou odpověď a přeji hezký den

  holka, 13 let, 10. února 2020

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že Tě baví gymnastika. Nejsme tu trenéři, nedokážeme Ti tedy říci, zda je pozdě s gymnastikou začít ve 13 letech. Bylo by dobré domluvit se přímo s nějakou trenérkou nebo trenérem gymnastiky. Nebo by Ti třeba pro začátek mohla říct Vaše paní učitelka (učitel) tělocviku. Napadá mě, že možná nemusíš chodit rovnou do gymnastiky, jsou různá cvičení (třeba v Sokole a tak podobně), kde se cvičí podobné cviky.

  Přejeme Ti, aby sis pro sebe našla, co Tě bude bavit
  Modrá linka

  Sport

  Ahoj chci se zeptat ohledně batmintonu doufám že to píšu správně. Strašně mě ten sport baví a rodina a sourozenci nemají čas si to semnou zahrát a venku je neustále špatné počasí.
  Nevíte o nějakém tomto kroužku nebo trénincích v Plzeňském kraji prosím napište.
  Fakt mě to baví a chci nikam chodit tak napište prosím.

  holka, 13 let, 6. ledna 2020

  Ahoj,
  je skvělé, že jsi našla sport, který tě baví a chceš se mu věnovat. Najít badmintonový (takhle se to píše správně) kroužek není nic složitého. Zkrátka zadáš do vyhledávače heslo „kroužek badminton Plzeň“, případně „oddíl badminton Plzeň“ a ukáže se ti nabídka všeho, co je k dispozici.
  Měj se hezky!
  Bára

  Sport

  Ahoj, mám takový problém.. Nejde mi tělocvik. Na konci 8. třídy jsem měl samé jedničky.. I z tělocviku, protože tu máme docela fajn učitele. Chtěl bych jít s velkou pravděpodobností na gymnázium, jen se bojím, že se mi tam budou smát, nebo tam budou tělocvik nějak moc řešit. Pro svou lepší kondici cvičím, lyžuji, bruslím, jezdím na kole a mnoho dalšího, ale nic nepomáhá. V poslední době mě tak napadá, jestli to snažení má vůbec cenu.. Předem děkuji za odpověď

  kluk, 14 let, 25. listopadu 2019

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že Tě mrzí, že Ti nejde tělocvik. Je přirozené, že nás víc těší to, co nám jde. Mně připadá super, že to nevzdáváš a i přesto se věnuješ různým sportovním aktivitám. Vím, že to zní jako klišé - ale ono opravdu není nutné v něčem vynikat, je důležité právě to, že se člověk nevzdává, že to zkouší. A když se pokusíš oprostit od toho, že bys měl podávat nějaké výkony, je možné, že Tě některé aktivity budou i bavit - a to je to, o co jde. Navíc sport je zdravý, sedět na gauči člověku neprospívá. Přála bych Ti tedy, aby sis aktivity v tělocviku užíval a nepřemýšlel o tom, jak moc Ti to jde nebo nejde. Co se týká Tvých obav - rozumím tomu, že to nejsou příjemné představy. Ale tyhle představy se vůbec nemusí naplnit. Stojí za to prostě prožívat to, co teď je, a s případnými problémy se vyrovnávat, až pokud opravdu nastanou. Pokud by se tak stalo, můžeš se potom svěřit rodičům, školní psycholožce, jestliže na škole bude či nějaké oblíbené paní učitelce.

  Přejeme Ti klidný podzim.
  Modrá linka

  Sport

  Ahoj aliku mám takový dotaz jak přemluvit rodiče abych si mohla koupit skateboard? Taťka s tím souhlasí ale mamka ne??na skateboardu se učím už přes měsíc a pořád mě to baví, mamka si prostě mysli ze skateboarding je jenom pro kluky. Potřebuju aby mi na něj příplatily něco přes 200. Kapesné totiž nedostávám všechny peníze co mám jsem si vydělala sama. Mamka si prostě mysli ze na to nemám čas což není pravda na skateparku jsem skoro každý den a teď jezdím na skateboardu od bráchy ale prostě chci svůj....
  Předem děkuji za odpověď..

  holka, 12 let, 20. září 2019

  Ahoj,
  chápu, že Tě baví jízda na skateboardu, je fajn, že sis našla takový zájem. Chtěla bys mít vlastní jako brácha, ale mamka Ti to nechce dovolit, myslí si, že je to jenom pro kluky. Mrzí mě, že pro to zatím nemá pochopení. Je fajn, že taťka je pro, i ten může pomoci mamku přesvědčit. Také mě napadá požádat o podporu i další v rodině, bráchu, jiné příbuzné, kteří by se za Tebe také mohli přimluvit a pomoci vysvětlit mamce, že je to pro Tebe důležité. Věřím, že pokud ve své snaze a nadšení vytrváš, časem si to mamka třeba rozmyslí. Neboj se s ní upřímně a v klidu promluvit o tom, jak se cítíš, co bys potřebovala jinak, že Tě to trápí, zkusit udělat nějakou dohodu.

  Přejme Ti hezké dny,
  Modrá linka

  Sport

  Ahoj alíku, procházím si docela zamotaným obdobým.. hrával jsem sport, dělal zhyby, kliky-prostě cvičil, chodíval jsem běhat. Prostě jsem makal na sobě, ale už pár měsíců se mi do ničeho nechce.. nevím čím to je jestli jsem lenivý anebo to že mě to přestalo bavit.. prosím poraď. Děkuji

  kluk, 14 let, 3. září 2019

  Ahoj,

  možné je opravdu obojí - jak, že Tě tyhle aktivity už nebaví, tak to, že se Ti jen nechce. Těžko to na dálku posoudit, možmá že trochu hraje roli obojí...

  Můžeš zkusit i jiné aktivity - např. jízdu na kole, karate, plavání, florbal, kruhový trénink, apod. Třeba Tě některá z aktivit zaujme a přinese Ti radost. Může být dobré aktivity i různě střídat - jednak proto, aby se zapojily různé svalové skupiny v těle, druhak proto, že pestrost pomáhá bojovat proti nudě!

  Mohlo by Ti pomoci určit si třeba přesné dny, kdy chceš sport zařadit, a pak tento zvyk pravidelně udržet, než se z něj stane pravidelný rituál, nad kterým nebudeš muset moc přemýšlet. Aktivity ale můžeš střídat podle libosti.

  Můžeš se zkusit domluvit s nějakým kamarádem nebo i kamarádkou, že byste třeba pravidelně sportovali společně - ve dvou bývá obvykle veseleji. A také je těžší to vzdát, když na člověka čeká kamarád nebo kamarádka. Jeden druhého motivuje :)

  Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

  Sport

  Dobrý den, je mi 14 a jak jsem již dříve psal, že jsem měl nějaké problémy s páteří a později jsem měl lehčí nadvahu. Mě strašně baví sport s bojové sporty ale ten problém je že nevím jaký bojový sport bych chtěl dělat. Už dřív jsem se díval na nějaké ty sporty na internetu, ale vůbec nevím jaký bych chtěl dělat. Chtěl bych se zaměřit nejvíce na obranu a ,,krytí" a na údery. Nevíte nějaký druh bojového umění který by se pro mě hodil? A také jsem se chtěl zeptat jestli třeba už není pozdě abych v mém věku začínal nějaký bojový sport?
  Děkuji

  kluk, 14 let, 8. května 2019

  Ahoj,
  nejsem sice odborníkem na bojové sporty, ale jsem si jistá, že se sportem můžeš začít prakticky v jakémkoli věku a je naopak skvělé, že se snažíš zařadit do svého života sport. Ohledně toho, který bojový sport by se pro tebe hodil, bych řekla, že záleží hned na několika faktorech. V první řadě je potřeba zjistit, zda nemáš nějaká omezení vyplývající z tvých zdravotních problémů. To ti bohužel nikdo po internetu neřekne a je potřeba to zkonzultovat s tvým lékařem. Dále by sis měl zjistit, které oddíly nebo sportovní týmy jsou v okruhu tvého bydliště a které by tedy připadaly v úvahu. Je zbytečné vybírat ze všech bojových sportů a říci si například, že budeš dělat karate, když v dosahu žádný takový oddíl není. Většina oddílů nabízí otevřené či ukázkové hodiny, na kterých si můžeš vyzkoušet, jestli by ti daný sport vyhovovat, můžeš vstřebat atmosféru, která v týmu panuje a tak dále. Věřím, že když se přijdeš na několik otevřených tréninků podívat, pomůže ti to v rozhodování.
  Měj se hezky!
  Bára

  Sport

  Ahoj Alíku, prosím, chtěla bych dělat biatlon, ale klub biatlonu je od mého bydliště vzdálen 20 km, což je asi hodina jízdy. Zkoušela jsem hledat na internetu osobního trenéra, ale nikoho jsem nenašla. Tak mě napadlo, že bych trénovala sama. Dala bych to toho všechno, moc bych si přála, abych biatlonistka byla. V zimě jsem byla na běžkách a moc mě to bavilo. Trénovala bych i celý den, celý rok, abych byla dobrá. Myslíte, že bych mohla trénovat sama? Moc děkuji.

  holka, 15 let, 6. května 2019

  Ahoj,
  je hezké, že máš tak velký sen, pro jehož splnění jsi ochotná mnohé obětovat. Nejsem sice žádnou odbornicí na biatlonový trénink, ale prohledala jsem internet a přečetla jsem si několik rozhovorů s biatlonovými trenéry. To, co většina z nich uvádí, je skutečnost, že s tréninkem je nejlépe začít kolem osmi let, kdy trenéři učí své svěřence základy techniky běhu na lyžích i střelby. To samozřejmě neznamená, že bys nemohla začít trénovat i ve svém věku a nemohla jsi dosáhnout úspěchů, pokud se budeš skutečně snažit a budeš k tomu mít předpoklady. Ale troufám si říci, že je velmi nepravděpodobné, že by ses správnou běžeckou a střeleckou techniku dokázala naučit sama. Určitě by nebylo od věci poradit se s profesionálním trenérem a zeptat se na jeho názor. Možná bys nemusela jezdit na každý trénink a mohl by tě „vést“ na dálku, ale možná ani to nebude považovat za dobrý nápad. Nicméně se domnívám, že pokud je to skutečně tvůj velký sen a jsi ochotná pro něj obětovat i své pohodlí, dvacet kilometrů není nijak zásadní vzdálenost, která by se nedala překonat.
  Měj se hezky a přeji ti hodně štěstí!
  Bára