Technická poradna
Ahoj,
obrázky napřed vložíš na Alíka a potom napíšeš do redakční rozpravy u dotyčné Alíkoviny, na které místo v textu chceš který obrázek umístit. Následně redakce tyto obrázky do textu umístí.

Na otázky odpovídají
Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.
V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.
Alíkoviny
Ahoj Alíku aspol,
mám dotaz ohledně alíkovin. Mohla bych udělat alíkovinu tím stylem, že bych se např. inspirovala příběhem třeba kouzelné berušky a černým kocourem a akorát bych k tomu připsala jak vznikla mirákula nebo kdo berušce a kocourovi tajně vypomáhal aniž by o tom věděli. Bylo by to popisováno podlé mé představivosti.
Mohla.
Držitelé práv velkých mediálních franšíz tolerují dobře míněné fanouškovské doplňky svých světů.
Alíkoviny
Ahoj,
mám dotaz ohledně Alíkovin. Mám článek (recept) a když kliknu na odeslat, tak mi web napíše, že to nejde a že mám přidat fotku a prodloužit článek.
- Fotku nemám, protože jsme ten recept s mamkou vymyslely.
- Ten článek je krátký, protože recept je taky krátký.
Doufám, že mne pochopíte, a předem děkuji za zodpovězení dotazu.
Ahoj,
je mi líto, ale pravidla pro Alíkoviny platí pro všechny články, nehledě na to, zda je to recept nebo cokoli jiného. Alíkoviny jsou určené pro delší texty, nikoli pro kraťoučké. Ty můžeš psát třeba do nástěnek.
Chceš-li psát recept a není dost dlouhý, můžeš k němu třeba přidat ještě nějaký podobný recept, nebo popsat příběh, jak jste recept vymýšlely, pokud jste ho vymýšlely samy.
Co se týče obrázku... Skutečně chceš do světa vypustit recept, u něhož vůbec netušíš, jak bude vypadat a chutnat a tak? To rozhodně není dobrý nápad! Než něco takové uděláš, vyzkoušej recept doma! Pořiď si fotky v průběhu příprav a máš vystaráno.
Ahoj,
protože přesně v tu dobu nám tady na Alíkovi začíná nový den. Ve čtyři hodiny vychází i vtip a od tohoto času lze také získat odměnu za přihlášení.
Nechceme motivovat děti, aby ponocovaly, a proto se nic neděje o půlnoci. Zároveň ale víme, že někteří vstávají brzy do práce či do školy, a tak jim chceme dát možnost si článek klidně hned po ránu přečíst.
Alíkoviny
Zdravím. Píši článek do Alíkovin a ráda bych do něj přidala pár odkazů, které vedou mimo stránky Alíka. Je to možné, nebo je to zakázané? Předem moc děkuji za jakoukoliv odpověď.
Sojka
Ahoj,
záleží na tom, co je to za odkazy. Odkazy na něco nevhodného určitě ne, stejně tak ne nějaké neplacené reklamy. Jinak ale odkazy nevadí, někde jako třeba u zdrojů jsou i žádoucí. Nechceme ale ty dlouhatánské šílenosti, pokud k tomu není nějaký speciální důvod. Využívejte Alíkův značkovací jazyk a schovávejte odkazy do rozumných „klikacích“ slov či slovních spojení...
Alíkoviny
Zdravím,
dal by se tento článek přeřadit z kategorie knihy někam jinam?
Rohlíčky plněné s jablky
S pozdravem
Alíkoviny
Jak dlouho se čeká na posouzení článku?
Ahoj,
chtěla bych se zeptat, za jak dlouho je článek posouzený. Nikde jsem to nenašla a pokud to někde napsané je, tak se omlouvám. Čekám totiž už od třináctého prosince. Děkuji.
Ahoj,
není to nikde napsané, protože žádný určený čas nemáme. Doba záleží na několika faktorech, mezi které patří třeba:
- Počet neposouzených článků: Máme za sebou období, kdy bylo článků mnoho desítek a čekalo se běžně klidně dva měsíce. Stejně tak i období, kdy jich bylo tak málo, že jsme se článkům nezřídka věnovali klidně během pár hodin.
- Období: Máme tady Vánoce, a tedy je naší prioritou pořešit vánoční články, abychom ty, které přišly včas (teď nám je posílat už nemá smysl), zvládli včas vydat. Ostatním článkům teď nevěnujeme tolik času, protože nijak nespěchají. Nic se jim nestane, když vyjdou až někdy v lednu. Buďte prosím trpěliví, určitě se k vám dostaneme.
- Typ článku: Určité dny v týdnu vydáváme určité články. Typicky třeba kvízy/tajenky či zvířátka. Podle množství těchto článků se může stát, že když jich je málo a my nechceme kazit tradici, tak je pořešíme hned. Naopak je-li jich hodně, budou také hodně dlouho čekat, snažíme se jít postupně, není-li důvod to nedělat.
- Čas: Občas se stává, že zrovna máme moc jiné práce (jakože v „reálném světě“), a tak se Alíkovinám věnujeme jenom tolik, kolik je nezbytně nutné. Není to moc často, ale vyloučit to nejde. Nikdy se ale nemusíte bát, postupně se vždycky dostaneme ke všem článkům.
PS: Jestliže píšete článek, který je nějakým způsobem aktuální, pošlete nám ho včas (minimálně týden, raději dva předem) a ideálně i napište do rozpravy, zejména není-li to na první pohled zřejmé. Když je důvod, nemáme problém vyřešit nějaký článek přednostně, ale vy se musíte postarat o to, abychom o tom my věděli.
Alíkoviny
Ahoj,
jsem tu teprve chvíli, a tak se asi budu ptát často. Tady je můj dotaz:
Když někdo píše článek, dá se nějak uložit, aby kdyby se k tomu někdo vrátil, aby to nemusel psát celé znova, anebo to prostě člověk musí napsat naráz?
Předem děkuji za odpověď.
Ahoj,
když si otevřeš formulář pro vkládání Alíkoviny , tak pokud se pozorně podíváš, najdeš dole volbu stavu článku. První z možností tam je „zatím nedokončený, budu na něm ještě pracovat“. Přesně tato možnost je určena pro rozepsané články, které ještě nejsou hotové.
Stejně tak je samozřejmě možné si rozdělané texty ukládat někde u sebe v mobilu či počítači. Třeba takový Word dovede nemálo pomoct i s případnými chybami. A čím méně jich budeme muset opravovat my, tím větší bude výsledná odměna za článek.
PS: Možná to někteří ještě nepostřehli, ale jedná se o stav, který říká, že se na článku ještě bude pracovat. Bylo by fajn na to myslet a články opravdu dokončovat. Hromadí se tam totiž strašně moc článků, na které autoři kašlou. Spousta článků už tam visí měsíce, i skoro rok, a vůbec nic se s nimi neděje. Je to škoda, když už s nimi bylo tolik práce... A ani pak nedostanou žádnou odměnu, když se nedodělají.
Alíkoviny
Ahoj,
chtěla bych se zeptat, když třeba dva sourozenci spolu napíšou článek, můžou správci rozdělit odměnu a každému dát půlku plus ještě tam napsat obě přezdívky a ne jen jednu?
Děkuju za odpověď.
Ahoj,
to bohužel nejde. Umíme sice napsat na místo autora libovolný text (takže teoreticky klidně i dvě přezdívky), ale v takovém případě se to zobrazí jako prostý text a nepůjde na to ani kliknout. Stejně tak by u takového článku nešlo nikomu přidělit odměnu.
Můžete se ale domluvit, že společně vytvoříte dva články, každý vloží jeden z vás a třeba na konec textu nebo do diskuze napíšete, že jste to dělali spolu. Asi by se pak i dalo s námi domluvit, že bychom odměny za články sečetli a dali každému z vás polovinu, abyste měli stejně.
Alíkoviny
Zdravím, mám dotaz, jak dlouho přibližně trvá, než se okačkuje Alíkovina? Je to různé nebo jsou tam nějak seřazené podle toho, kdy vyšly? Předem díky za odpověď.
Ahoj,
je to hodně různé. Ani není pravidlo, že se články kačkují v pořadí, ve kterém vyšly. Co se týče doby, tak to může být od pár dní klidně třeba po dva měsíce, ale snažíme se, aby to tak dlouho netrvalo.
Pokud potřebujete z nějakého důvodu kačky urychleně (třeba si chcete koupit dárek, který je poslední, nebo máte slevu s omezenou platností), tak se nám ozvěte, třeba poštou. Zkusíme s tím něco udělat.
Alíkoviny
Proč diskuse Alíkovin nejsou jako nástěnky?
Ahoj,
Proč se v diskuzích u Alíkovin zobrazuje formulář na odeslání příspěvků na všech stranách? Místo něj se neukáže tlačítko předchozí a musí se scrollovat až dolů. Nemělo by to být jako u nástěnek? Je to schválně?
Ahoj,
původně i nástěnky měly formulář na všech stránkách, ale změnili jsme to, protože hrozilo, že si člověk neuvědomí, že není na první stránce, a zareaguje na něco starého. Diskuse u Alíkovin používaly starší kopii nástěnkového skriptu a protože málokdy mívají víc jak 30 příspěvků, neuvědomili jsme si, že bychom je měli také upravit.
Teď už to funguje v diskusích (a redakčních rozpravách) podobně jako v nástěnkách. Přidali jsme tam i vypisování prodlev mezi příspěvky, které bývají mnohdy docela dlouhé.
Alíkoviny
Reklama na vlastní knížku
Ahoj poradno,
Já vím, že je to divná otázka, ale zajímalo by mě, jestli bych tu mohla udělat např. v Alíkovinách reklamu na mou knížku. Jenom o čem je a tak. Mě je totiž deset let a chtěla bych o ní dát nějak vědět. Já se nechci nijak chlubit, prostě jsem se na to chtěla zeptat. Omlouvám se za dotaz.
děkuji moc
Magduška
PS. Možná vám to bude připadat trohu divné, nezlobte se, prosím
Ahoj,
v deseti letech jsi napsala knížku?! To je úžasné!
Reklamu si udělat určitě můžeš! Pravidlo 7 říká, že přiměřené podporování vlastní tvorby je dovolené.
Jen tedy je v případě Alíkovin nezbytné, aby článek měl i nějakou svoji normální náplň, aby to nebylo jen „Ahoj, napsala jsem knížku o veselých ponorkách, mějte se!“ … Můžeš třeba popsat, jak jsi začínala, jak to bylo náročné, nebo uvést ukázku z té knížky.
Kdybys byla starší, tak bychom tě poprosili, jestli bys nám pár výtisků nedala do katalogu dárků (pokud je knížka prodávaná ve fyzické podobě) výměnou za propagaci. Ale v takto mladém věku ti klidně uděláme reklamu úplně zadarmo.
Alík
Alíkoviny
Ahoj Alíku a spol.
Mám zvláštní otázku a potřebuju poradit. Chtěla bych napsat článek, ale nevím jak ho napsat, aby byl co nejlepší. Prosím o poměrně rychlou odpověď.
Julča
Ahoj,
to je skutečně zvláštní otázka, zkusím shrnout pár důležitých bodů...
- Zamysli se pořádně nad nadpisem. Nadpis by měl každému čtenáři jasně říct, o čem článek bude. Neboj se ale přidat trošku kreativity! Píšeš o zvířátku? Napiš, co je to zvířátko zač. Stačí kraťoučká informace jako třeba Ropušník – krvavý útočník či Není kuskus jako kuskus a hned se článek dostává na úplně jinou úroveň. Stejně tak u recenzí atd. je super vyzdvihnout základní myšlenku nebo něco z obsahu klidně hned v nadpisu, aby to nebyl jen „suchý“ název bez nápadu.
- Napiš skutečně poutavý úvod. Upoutávka je od slova upoutat a rozhodně to není jen formální součást článku, která má pisatelům lézt na nervy. Naopak, upoutávka určuje, kolik lidí si článek přečte. Vyhni se pozdravům, ale letmo čtenářům přibliž, o čem budeš psát, něco málo jim klidně rovnou prozraď (ale ne všechno!), můžeš i položit nějakou otázku, která člověka donutí přemýšlet nad odpovědí, čímž automaticky jeho pozornost přitáhne.
- Piš o něčem, čemu sama rozumíš. Nedopadá dobře, když člověk píše článek o něčem, o čem sám nic moc neví. V horším případě z toho vznikne snůška nesmyslů, v lepším sice smysluplný text, ale poskytující zavádějící informace. A jakmile se pak najde znalejší čtenář, může to dát autorovi pěkně „sežrat“.
- Dej si záležet. Na odfláknutých článcích je to velmi často poznat. Piš raději pomalu a dej článku tolik času, kolik bude potřebovat. Klidně to může být i pár dní nebo týdnů. Není nic špatného na tom, když článek třeba začneš psát (ideálně někde v počítači), pak ho odložíš a vrátíš se k němu klidně i po měsíci.
- Zpestři ho, pokud to potřebuje. Využij Alíkův značkovací jazyk, přidej obrázky (Jak přidám do článku více obrázků?), vlož videa, ... Článek to pěkně oživí a čtenáře zaujme. Nejen děti pak i s daleko větší pravděpodobností udrží pozornost a dočtou článek až do konce.
- Vyhni se jakémukoli opakování. Spousta lidí má tendenci třeba na začátku textu opakovat upoutávku. To je nesmysl. Čtenář upoutávku právě dočetl, tak proč by měl něco z ní číst znovu? To je zbytečné. Stejně tak opakovat něco, co už v textu padlo, není potřeba. Pozorný čtenář už to jistě postřehl. A i nepozorný se k tomu může kdykoli vrátit...
- Mysli na to, co tě ve škole učila paní učitelka češtiny, a snaž se, aby byl text pěkně čtivý. Je nám jasné, že je tu spousta menších dětí, které se hromadu věcí ještě neučily, ale bohužel se tady velmi často setkáváme se spoustou naprosto zbytečných chyb, leckdy i u dávno dospělých lidí. Dá se pochopit, že někdo neumí třeba problémové čárky, ale kolikrát se k nám dostanou i články, v nichž by člověk sotva našel jednu kloudnou větu, nebo obsahující chyby, které by dovedlo opravit i dítě na prvním stupni, byť je pisatel mnohem starší. Přečti si celý text po sobě, ideálně několikrát a nejlépe nahlas, čímž získáš lepší představu o tom, jak zní. Neboj se poprosit i třeba rodiče nebo starší sourozence o pomoc. My sice články opravujeme, to samozřejmě, ale čím méně práce čeká na nás, tím vyšší je ve výsledku odměna.
- Zkus psát o něčem zajímavém. Ideální je nepsat o tom, o čem tu nedávno článek vyšel, nebo o něčem, co se tu objevuje velmi často. Nebo to alespoň pojmout jinak. V Alíkovinách funguje vyhledávač, lze hledat i podle témat, ... Je ale obrovská výhoda, že tu můžeš psát úplně o čemkoli, jen to musí být vhodné pro děti. Pomoct ti můžou i Vyhlášená témata.
Uf, to je to dlouhé... Ale snad to alespoň trochu pomůže. Kdybych zjistila, že jsem na něco důležitého zapomněla, tak to ještě doplním.
Alíkoviny
Ahoj,
mám dotaz. Chtěla bych napsat Alíkovinu, ale nevím, o čem psát. Když mám nápad na Alíkovinu, tak už pár lidí na to téma psalo...
Předem děkuji za odpověď, měj se hezky,
Erika.
Ahoj,
spoustu možností jsem tady v poradně vypisovala už loni, ty jsou všechny stále aktuální. Stejně tak ti můžou pomoct Vyhlášená témata, za která můžeš i získat více kaček.
Ohledně opakování tématu... Našla jsi články opravdu o tom úplně samém? Pokud jsou třeba hodně staré, pak je pravděpodobné, že ani neodpovídají současným standardům, a tedy je určitě můžeš napsat znovu. Jsou-li novější, zkus třeba vzít článek z jiného úhlu pohledu. Psal někdo o nějakém zajímavém místě? Napiš o vašem výletě na dané místo. Psal někdo o nějaké knížce, hře či filmu? Napiš k danému dílu recenzi!
Možností, co psát, je opravdu hodně. A i ty ne úplně originální články se obvykle snažíme nějak zveřejnit, jen za ně je pak méně kaček. Občas se i stane, že přijdou nezávisle na sobě dva články od různých autorů na stejné téma, i tehdy se ale snažíme vydat oba, pokud jsou pěkné, jen mezi nimi necháme nějaký rozestup.
Alíkoviny
Ahoj,
když nějaká Alíkovina čeká na vydání, jaký stav bude napsaný nad článkem?
Díky.
Ahoj,
pokud je článek úplně připravený a jen nemá nastavené datum vydání, pak má stav vydatelný. Když už datum má a jen čeká, až daná chvíle nastane, pak je u něj uvedené bude vydáno „tehdy a tehdy“.
Ahoj, taky zdravím...
Když něco vložíš na internet, tak už se to nikdy nedá úplně smazat. Vždycky o tom zůstane nějaký záznam. Články se nemažou, ale můžeš si je odložit, čímž se ti i přestanou počítat do limitu nezpracovaných článků. Má to i výhodu, že když si to náhodou někdy v budoucnu rozmyslíš, tak se k nim můžeš vrátit.
předchozí | 123456 | další |