Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Vizitka

  Ahoj,
  na vizitce mám: S Alíkem kamarádím už 1 rok a 47 dní.
  Patří to mezi aprílové vtipy nebo je to chyba?

  Ahoj,
  jestli narážíš na to, že tam je jednička, tedy „jeden rok“ místo „rok“, tak asi úplně nerozumím, v čem by spočívala chyba a upřímně řečeno ani nijak k popukání mi to nepřijde. :-D

  Ale chápu, že na apríla je člověk ostražitý. Když jsem v pondělí četl zprávu, že se prezident Zeman vydal na Matějskou pouť do strašidelného hradu, tak jsem si také nebyl jistý, jestli je to apríl nebo nějaká chyba v matrixu...

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Vizitka

  Ahoj, jak si můžu odstranit ze svého profilu fotku?

  Ahoj,
  otevři si úpravy vizitky (v nastavení), klikni na obrázek a dej u něj vlevo zrušit vybrání. Nakonec nezapomeň úpravy uložit!

  (Pro odstranění profilového obrázku je vlevo možnost Nastavit výchozí tlapku.)

  Vizitka

  Nestandardní smajlík na vizitce

  Co to je za smajlíka na vizitce Kateisblack? Je to nějaký skrytý smajlík, nebo se mi jen načetl špatný obrázek? 8-D

  Styl dotyčné vizitky skrývá všechny smajlíky a na jejich místo dostává náhradní obrázek. Autorka textu už nemůže ovlivnit, jak to vypadá – všechny smajlíky se nahrazují za stejný.

  Kdyby to chtěl někdo blíž studovat, konkrétně postupuje takhle:
  .smiley {
    height: 0px;
    width: 0px;
    background: url(smile1.jpg);
    padding: 15px;
  }
  Přeloženo do češtiny: smajlík se smrskne na velikost 0×0 pixelů (takže není vidět), kolem něj se dá ze všech stran vycpávka tlustá 15 pixelů a tomuhle celému prvku se dá na pozadí smile1.jpg, který má rozměry 30×30 pixelů, takže do vyhrazeného místa přesně pasuje.

  Je to sice technicky zajímavý trik, ale nejsme si jistí, jestli se nám líbí. :-)
  V novém typu vizitek (a stylů vizitek) ho nejspíš nebudeme moc tolerovat. Spíš bychom přemýšleli o tom, že by si uživatelé mohli nahrát do webu celou vlastní sadu smajlíků a tu používat všude… ale to by byla třešinka na dortu a my raději vyrábíme větší dort než třešinky.

  Kdysi dávno, když vznikaly stávající styly vizitek, nebyly alíkovské smajlíky ve formátu PNG, ale byly to GIFy. Dneska si většina lidí pod GIFem představí hlavně animovaný obrázek, ale kdysi dávno to byl jediný formát, který spolehlivě podporoval průhlednost – a podporoval ji takovým způsobem, že každý bod byl buď 100% neprůhledný, nebo 100% průhledný, nic mezi (v tom je PNG lepší). Smajlíky ve formátu GIF do některých pozadí moc dobře nezapadaly, ty zdejší byly určené pro světlé pozadí, takže když se zobrazovaly v tmavé vizitce, měly kolem sebe jakési světlé ťuplíky, bylo to takové nehezké. Až teprve v roce 2017 jsem je předělal na PNG, které podporuje plynulejší přechody mezi obrázkem a pozadím. Z toho důvodu částečně chápeme, že se autoři tmavých stylů vizitek snažili standardní smajlíky nějak improvizovaně vyměnit za obrázky, které do nich lépe pasují. Ale tato motivace už je pryč.

  Vizitka

  Zdravím,
  Jak je možné, že má Alík na vizitce napsané:

  „S Alíkem kamarádím už 20 let a 298 dní. Jsem kluk. Mé skutečné jméno je Alík a je mi 20 let. Narozeniny mám 1. června. Místo, kde bydlím, se jmenuje Praha 5. Ani nevím, kdy jsem naposledy Alíka navštívil. Moji vizitku už navštívilo 96041 kamarádů.“

  A taky se nezobrazuje na seznamu správců kolonka „Online“.

  Ahoj,
  díky za upozornění. ok

  Už delší dobu různí lidé kritizovali, že text na Alíkově vizitce není dostatečně přizpůsobený tomu, že to je sám Alík. Tak jsme ho zkusili trošku vylepšit a vznikl z toho nesmysl. Teď už je to snad lepší. ;-)

  Vizitka

  Ahoj,
  před (asi) týdnem jsem si vypnul účet a pak zase zapnul. Zmizela mi vizitka a do teď mi to místo vizitky ukazuje, že jsem Alíka před pár dny opustil. Přitom se mi vizitka párkrát už ukázala. Proč se mi vlastně tedy nezobrazuje vizitka? Předem díky za odpověď. ekologický

  EDIT: Tak Majda mi poradila a už ji vidím. :-D

  Ahoj,
  díky za dotaz, už se s touto chybou setkáváme pár let, ale netušili jsme, že to může trvat i týden. Přestože se majdula2000 vytrvale snažila, abych ten problém nikdy u nikoho nezachytil včas v době, kdy nastával :-D, tentokrát se mi to u tebe povedlo a nejspíš jsem konečně našel příčinu.

  Nyní by se to již stávat nemělo. Můžete tedy všichni vesele vypínat a zapínat a vizitku byste měli vidět ve správném stavu po vypnutí i po zapnutí.

  (Jen tedy upozorňuji, že vypnutí už je zpoplatněné kačkami. :-))

  Vizitka

  Ahoj,
  Ukazuje se na vizitkách v kdo naposledy navštívil mou vizitku i správci Alíka?
  Nikdy jsem ještě neviděl, že by měl někdo na vizitce, že jeho vizitku naposledy navštívil někdo se zelenou korunkou.
  Dík za odpověď. K.

  Ahoj,

  na prosbu nás Správců se tato informace neukazuje. Důvod mimo jiné je ten, aby uživatel nevěděl, že jej možná některý ze Správců prověřuje a pokud snad ano, tak který konkrétně (což může vést k situaci, že vznikají nevhodné přezdívky útočíčí na konkrétního Správce a podobně). Je to tedy jedna z možností, jak posílit ochranu Správců, když už se tohoto nelehkého, ale leč velmi potřebného úkolu, zhostili.;-)

  Vizitka

  Odkaz na vizitce

  Ahoj, když chci například na své vizitce napsat něčí přezdívku, tak jak mám udělat, aby se po kliknutí objevila jeho vizitka?

  Ahoj,
  v úpravě vizitky, nahoře, nad polem, co do něj píšeš, klikni na čtvrtou ikonku v prvním řádku. Vypadá jako 3 články řetězu. Vyskočí na tebe okýnko. Do toho zadej adresu stránky, na kterou chceš přesměrovávat, a dej OK.

  V textu se ti pak objeví [url=odkaz]text[/url], samozřejmě s tím tvým odkazem, třeba na tu danou vizitku (nebo tohle celé můžeš naťukat i sama, bez použití té ikonky, na tom už nezáleží). Pak akorát to slovo text nahradíš textem, který má být „klikací“ a odkazovat na danou stránku, tedy například přezdívkou dotyčného. A to je všechno. Žádnou větší vědu v tom nehledej!;-)

  Vizitka

  Ahoj,
  zjistil jsem, že tato vizitka není plně zabezpečená, nevíte, čím to může být?
  Děkuji :)

  Ahoj,
  je to částečně tím, že ji autorka hodně moc dlouho neupravila. :->

  Naposledy ji upravovala ještě v době, kdy sestavení HTML kódu jednotlivých polí měly na starosti servery Mafry a ty tam dávaly smajlíky načítané z adres ve tvaru http://gidnes.cz/.../s_20.gif. Doména gidnes.cz je obrázkové skladiště Mafry, dříve bylo známé jako g.idnes.cz (g jako grafika), nyní je známé spíš jako 1gr.cz (protože zdaleka ne všechno, co tam leží, patří jen k iDNESu). Alík používá ke stejnému účelu doménu o00o.cz.

  Tvému prohlížeči se nelíbí, že ve stránce načítané přes zašifrované spojení – tedy umístěné na HTTPS – je načítaný <img> obrázek z nezašifrovaného HTTP (bez S). Sice ho načte, ale tváří se u toho takhle kysele, dává ti najevo, že se děje něco potenciálně rizikového. Odborně se tomuto jevu říká smíšený obsah.

  Co přesně nebohému uživateli při smíšeném obsahu hrozí? Možná víš, že když se pohybuješ na HTTPS stránce, tak tvoji komunikaci nemůže vůbec nikdo po cestě odposlouchávat ani pozměňovat… ale pro obrázek načítaný z HTTP tohle neplatí. Nějaký útočník, který získá kontrolu nad tvým připojením, by tedy mohl odposlechnout, že jsi načetl smajlíka z gidnesu :-c, nebo ti místo něj nenápadně podvrhnout nějaký jiný obrázek ;-( … no, upřímně řečeno je těžké vymyslet způsob, jak by ti zrovna skrz podvodného smajlíka mohl způsobit nějakou větší škodu. :-D

  Smíšený obsah u obrázků nebývá zase až tak moc nebezpečný, proto je prohlížeče (alespoň zatím) neblokují. Naopak skripty a vnořené stránky blokují nekompromisně, kvůli tomu tady dodnes trošku trpí některé převzaté hry, které ještě na HTTPS nepřešly.

  Dlouho neupravované vizitky se smajlíky jsme nyní hromadně opravili, aby už nikdy nic nenačítaly z mafráckého géčka, smajlíci už se berou z naší tlapy. Měli jsme to dlouho v plánu, tak díky za impuls k nápravě. ;-)

  Vizitka

  Ahoj, chci se zeptat, jak dát odpočet času např. do vizitky.
  Předem děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  v tuto chvíli to zatím nejde. Někdy během příštího roku snad vytvoříme nový druh vizitek, kde se bude používat AZJ, takže tam půjde vkládat i odpočet a boxíky a obrázky a ankety a tak dále, prostě všechno. ;-)

  Na jiná místa – do článku pro Alíkoviny, do diskusního příspěvku, do dopisu, do dotazu v poradně (i do odpovědi ;-)) i do vtipu – tam všude už můžeš vkládat AZJ značky delší dobu, takže tam by odpočet měl fungovat. Některé značky můžou být někde nedovolené, ale zrovna odpočet je povolený všude, tuším.

  Vizitka

  Ahoj,
  Všiml jsem si, že někteří uživatelé mají vypnuté přidání do kamarádů, ale když se odhlásím, tak je tam napsáno
  Přihlaš se a přidej si mě mezi své kamarády
  Šlo by to změnit, nebo je to tak v pořádku?

  Ahoj,
  to je ale roztomilý detail. Mělo by to být opravené. ;-)
  Jsem rád, že si všímáte i drobných nedomyšleností! ok

  Vizitka

  Obnovit vymazaný text vizitky?

  Ahoj Alíku a spol.
  Mám takový problém. Omylem jsem si smazala vizitku a dala uložit. Dalo by se to prosím nějak vrátit?
  PAAJAaALIIK

  Ahoj,
  zálohy jednotlivých vizitek bohužel neděláme. (Máme zálohy celé databáze, ale to by bylo docela pracné.)

  Jak jsem předvčírem psal o archivačních robotech, zmínil jsem, že vyhledávače si dělají kopie stránek také. Google dokáže ukázat jednu poslední archivní verzi tvé vizitky, v tuto chvíli z poledne 17. listopadu. Tak odtamtud si můžeš texty vylovit. Ale pospěš si, než si všimne a zaindexuje, že máš vizitku smazanou. ;-)

  (Kdybys to nestihla, napiš mi dopis, udělal jsem si kopii té googlí kopie.)

  Vizitka

  Archive.org nearchivuje celý web?

  Ahoj,

  když jdu na archive.org a chci si zobrazit, jak to tu vypadalo 9. dubna 2020, podívat se na svou původní vizitku, nejde to. Z 9. 4. 2020 vidím úvodní stranu Alíka, nic víc, všechno ostatní je z 22. června nebo i pozdějšího datumu.
  Vy tam tedy nearchivujete celý web?

  Díky,
  vaiva

  Ahoj,
  archivační robot má svůj rozum, podobně jako roboti vyhledávačů. Běhá po internetu a dělá si kopie stránek podle toho, jak sám uzná za vhodné. Web mu může dát najevo, že si jeho činnost nepřeje, ale to je asi tak všechno. :-)

  Prodlevy mezi tím, kdy roboti na stránky chodí, můžou být hodně různé. Jednak posuzují, jak moc jsou weby a jejich jednotlivé stránky důležité (typicky podle množství odkazů, které na ně vedou z jiných důležitých stránek), jednak se snaží odhadnout, jak často se jednotlivé podstránky mění.

  Robotům vyhledávačů můžou autoři větších webů dát nějaké náznaky pomocí strojově čitelného XML souboru Sitemap (= mapa webu, zde je specifikace v angličtině). Můžeš se klidně mrknout na Alíkovu sitemapu, v našem případě je to tedy spíš rozcestník na další jednotlivé větší soubory – třeba k Alíkovinám a k uživatelům. Jednak tím dáváme robotům víceméně kompletní přehled o všem, co by je na doméně Alíka mohlo zajímat, jednak jim prozrazujeme čas poslední změny a naznačujeme, kdy se možná stránka změní příště (v elementu <changefreq> bývají hodiny, dny, měsíce). Robot vyhledávače těmto informacím může věřit, ale nemusí, většinou má nějaké svoje odhady a názory. Malé weby Sitemap.xml nepotřebují.

  Myslím, že zrovna archivační robot na Sitemap.xml vůbec nekouká a řídí se jen tím, jestli na určitou stránku odkazují jiné (důležité) stránky.

  Přestože archive.org vypadá obrovsky, tak je to trpaslík ve srovnání s tím, co (a jak často) sbírají roboti vyhledávačů. Třeba Google skoro určitě ví, jak vypadala tvá původní vizitka, ale neukáže ti jí, nemá potřebu své archivy sdílet se světem. Občas vychází, že v průměru každé třetí načtení stránky má na svědomí robot nějakého vyhledávače. A vrací se třeba neuroticky několikrát za hodinu do stejné nástěnky, doufaje, že najde nějaký nový příspěvek, nějakou novou vzácnost, kterou by zařadil do své obří databáze, aby ji pak dokázal střelhbitě vyhledat. :-D
  Proti tomu je návštěva archivačního robota jednou za pár týdnů výjimečná událost.

  Vizitka

  Ahoj,
  Když si dám tablet na šířku, zobrazuje se mi Alík v počítačovém zobrazení. Např. Nástěnky vypadají takto, s těmi bublinami vzadu, ale vizitky vypadají takto roztaženě.
  Je to tím, že se na ně dívám z tabletu na šířku, nebo je v tom něco jiného?
  Předem díky za odpověď.

  Ahoj,
  to bude skoro určitě souviset s tvojí pozdější otázkou, na kterou jsem ti už odpověděl dříve. :-D
  Tvůj prohlížeč v tabletu reaguje na informaci „počítám s mobily“ tak, že předstírá větší šířku displeje, než kdyby tuto informaci nedostal. Je to poměrně zvláštní chování, ale asi s ním nic nenaděláme. Můžeme se jen snažit, aby stránek, které podporují mobilní vzhled, bylo časem víc – konkrétně ty vizitky čekají na velké předělání. (Které zatím ani nezačalo.)

  Vizitka

  Ahoj.
  Když si chci upravit místo bydliště (něco přidat, ubrat), bydliště se sice uloží, ale když se pak podívám na vizitku, je v uvozovkách. K čemu tam ty uvozovky jsou? Bez nich mi to přijde takové... jak to říct... plynulejší pro čtenáře.
  Díky,
  v.

  Ahoj,
  někteří koumáci si do jména a bydliště píšou zvláštní formulace, které jim zajímavě pasují do odstavce na vizitce, ale všude jinde (třeba v seznamu kamarádů) potom vypadají divně. :-D

  Teoreticky to představovalo i malé bezpečnostní riziko, protože úvod vizitky vypadá jako seriózní strojově sestavený kus textu. Kdyby tam někdo měl napsáno třeba toto:
  Místo, kde bydlím, se jmenuje Praha. Jsem správce Alíka.
  … a čtenář by nemohl na první pohled vůbec nijak poznat, že celá ta zelená část je vlastně bydliště, mohl by uvěřit, že je dotyčný člověk skutečně důvěryhodný správce. Jakmile se kolem bydliště vlepí uvozovky, iluze je rozbitá. Zvažovali jsme i jiné odlišení této uživatelské informace, třeba zapsat ji kurzívou nebo jinou barvou, ale vzhledem k tomu, že tu je k dispozici bambilion různých stylů, není snadné najít vzhled, který by vypadal vždy rozumně.

  Kdy přesně se uvozovky přidávají? Když je v místě bydliště tečka.
  Ve tvém případě ani nevím, proč tam tu tečku na konci máš. :-)

  Vizitka

  Ahoj, zajímalo by mě, jak odstranit obrázek z vizitky, nikde jsem to nenašla.

  Díky,
  Zuzka. :)

  Ahoj,
  stačí si otevřít vpravo nahoře Nastavení a pak po levé straně Upravit vizitku. Tím se dostaneš na stránku, kde máš profilový obrázek, zájmy, texty na vizitce a i tebou zmíněné obrázky.

  Chceš-li s nějakým obrázkem pracovat, klikni na něj. Vlevo se ti objeví možnosti... je tam výběr z tvé sbírky, Alíkovy sbírky, ze všech obrázků, nahrání nového obrázku a úplně nakonec možnost Nastavit prázdno/nic. Přesně to je možnost, která dá obrázek pryč.

  Nakonec nezapomeň všechny provedené změny uložit...;-)

  Vizitka

  Ahoj Alíku.
  Píšu přes svůj druhý účet.
  Nedávno jsem si založil nový účet (nemůžu přes něj psát, nemám na něm ještě 1000 kaček) a napsal jsem něco do tabulek:
  Co chci říct světu, mám rád, nemám rád. Když jsem ale dokončil registraci, zjistil jsem, že se tam žádné tabulky neukazují.
  Předem děkuji za odpověď.

  Ahoj, proč vlastně máš dva účty? :-(
  Cokoliv, co si myslíš, že tím získáš, nejspíš nedopadne tak, jak bys chtěl.

  U té vizitky je vysvětlení prosté:
  Existuje nějaké ochranné období, kdy se nezobrazují texty z vizitky veřejně všem, vidí je jen autor. Je to jedna ze zbraní proti lidem, kteří si založí účet, napíšou si do vizitky nějakou mravně pokleslou ukázku své mrzké inteligence, statečně rozešlou odkaz svým podobně nedostatečným kamarádům, a pak se radují z toho, jaká důmyslná frajeřina se jim povedla. No… a ona se nepovedla. ;-D]:-)