Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Poradna: Alík radí dětem

  Škola

  Ahoj poradno doufám že pomůžete. Ve škole máme jako třídní jednu zlou učitelku a ona mi (nikomu jinému) pořád ubližuje,fackuje mně,kope do mně,dělá mi naschvály a pořád mně před všema ztrapňuje.Co mám dělat??Prosím pomožte����.

  holka,11let, 18. dubna 2019

  Ahoj z Modré linky,

  pokud se k Tobě chová učitelka tak, jak popisuješ, určitě to není v pořádku - něco takového si nemůže dovolit k žádnému druhému člověku. Chtěla bych Tě proto podpořit v tom, aby ses obrátila na někoho dospělého a svěřila se mu s tímto problém, aby se Tě mohl zastat a situaci zastavit. Můžeš to říct rodičům nebo někomu jinému v rodině. Také se můžeš obrátit na někoho ve škole, komu věříš, třeba nějaké oblíbené paní učitelce nebo školní psycholožce, pokud ji ve škole máte.

  Přejeme Ti klidné jarní dny.
  Modrá linka

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, odborníci na výživu z centra Anabell, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Škola

  Ahoj Alíku, mám problém. Příští rok mám jít do jiné školy ale mám strach.. Co když tam nebudu oblíbená jako na mé současné škole?.. Co mám dělat abych byla oblíbená alespoň ve třídě? Já jsem byla na všechny milá ve škole ale nikdo si toho nevážil.. A jsem trochu i stydlivá. Děkuju předem za odpověd.

  Holka, 16. května

  Ahoj,
  přechod na novou školu bývá docela stresující, i když moc hezkou událostí. Často ho provázejí obavy, jaké to tam bude a jak člověk „zapadne“ mezi spolužáky – tak, jak to máš i Ty.
  Píšeš, že jsi nebyla oblíbená, i když jsi na všechny byla milá. Chci ocenit, že ses snažila a byla ochotna udělat něco pro své postavení mezi spolužáky. Chtěla bych Tě povzbudit, abys v nové škole začala znovu. Milá můžeš být dál, ale neboj se být i svoje, taková jaká jsi, a také se neboj mít svoje hranice a umět si je obhajovat.
  K tomu, aby si člověka ostatní vážili, je potřeba, aby si nejprve člověk vážil sám sebe – tím můžeš začít. Uvědomit si, že jsi jedinečná a neopakovatelná, rozvíjet to, co je na Tobě fajn a pracovat na tom, co se úplně nedaří (třeba se „osmělovat“ ve své stydlivosti).
  V nové škole si také můžeš vyhlédnout někoho, kdo Ti bude sympatický a snažit se s ním navázat kontakt – ze začátku Ti bude lépe - a dál se uvidí. Možná začneš opravdu „jinou kapitolu“ svého života.

  Držíme Ti pěsti,
  Modrá linka

  Škola

  Ahoj je mi 13 let a chodím do 7.třídy už pár měsíců/let vím a přemýšlím že chci v budoucnu do Německa a to i pracovat.. učím se němčinu ve škole a vždy jsem se zsmyslela nad tím že budu se učit i navíc sama, ale vždy jsem na to kaslala a řekla času dost za pár let začnu... Teď jsem si uvědomila že není času dost s že je vhodné začít... Je možné se za 5-7 let naučit německy?

  holka, 13 let, 26. dubna

  Ahoj,
  rozhodně ano! Je super, že máš před sebou cíl, k němuž směřuješ a jsi ochotná pro něj něco udělat. Pokud se budeš chtít německy skutečně dobře naučit, existuje spousta možností, jak toho dosáhnout a pět či sedm let je dostatečně dlouhá doba. Samozřejmě nejefektivnějším a nejrychlejším způsobem, jak si cizí jazyk osvojit, je pobyt v cizí zemi a existuje celá řada agentur, které zprostředkovávají výměnné pobyty (i třeba jen prázdninové).
  Držím ti palce, abys v plnění svého cíle vytrvala.
  Bára

  Škola

  Ahoj, mám takový problém. Ze školy nám posílají úkoly, ale přijde mi ,že na nás kašlou. Pořád nám vyhrožujou, že když jim nic nepošlem mailem tak propadnem, ale těch je poslední dobou hodně např. Že máme udělat 3 strany z učebnice apod. a mamka mě nutí je dělat doslova takže když v dějepise nám pošle poznámky které si máma napsat do sešitu, tak mě z nich ještě zkouší. Ale úplně všechno, co v těch poznámkách bylo. A já už nemůžu. Je toho už moc. Poradíš mi prosím?
  Ps: děkuji za odpověď

  holka 12 let, 17. dubna

  Ahoj,
  tvému rozpoložení velmi dobře rozumím. Současná situace je velmi složitá a náročná prakticky pro všechny děti. Vzhledem k tomu, že i učitelé jsou v ní poprvé, často nedokáží odhadnout množství učiva, které děti mohou samy zvládnout. V podobně složité situaci jsou i rodiče, kteří musí skloubit zaměstnání, péči o domácnost a ještě k tomu zvládnout i domácí vzdělávání dětí.
  Obávám se, že celá situace se nedá zvládnout jinak než tím, že budete všichni dohromady komunikovat. Promluv si s maminkou o tom, že už jsi z množství učiva unavená a nezvládáš ho vstřebat. Možná se vám podaří přizpůsobit váš program tak, abys měla mezi učením větší pauzy a lépe jsi vše zvládala. Možná by maminka také mohla napsat učiteli a požádat ho, zda by mohl objem učiva poněkud snížit. Stejně tak se může spojit s dalšími rodiči tvých spolužáků a pokud vás bude víc, kteří učivo nestíhají, určitě na tento argument budou učitelé víc slyšet.
  Zkrátka je potřeba komunikovat a snažit se najít kompromis a možné řešení. Toto období je hodně náročné a je potřeba hledat cesty, jak si ho zjednodušit a zbytečně si ho nekomplikovat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Škola

  Ahoj,
  Hodně se teď řeší, kdy se půjde do školy a mně to taky zajímá. Chvíli se říkalo, že se půjde do školy až v září, potom, že v květnu. Teď jsem četla, že školní docházka nebude do konce června povinná, takže tomu opravdu nerozumím. Mohli byste mi to trochu objasnit. Moc děkuji a chodím na 2.stupeň.

  holka 13 let, 15. dubna

  Ahoj,
  to je bohužel velmi složitá otázka, protože podmínky, vyhlášky a příkazy se mění prakticky každý den. Nicméně aktuálně je situace taková, že 25. května by měly jít do škol děti z prvního stupně (a to ještě za zcela speciálních podmínek - kdy by ve třídách byly jen skupiny dětí maximálně po patnácti, ve společných prostorách by byly povinné roušky apod.). Pokud je mi známo, dětí z druhého stupně se ještě obnovení školní docházky netýká. Ale jak už jsem uvedla, pokyny se neustále mění podle aktuální situace a ta za pár dnů může být úplně jiná.
  Měj se hezky!
  Bára

  Škola

  Ahoj poradno,
  mám takový dotaz...
  Nekomu se to určite bude zdát divné, ale... proste mi chybí škola. Ale uplne...jaksi...nevim, jak bych se vyjadrila, proste uplne hrozne, kazdy večer jsem dlouho vzhuru a brečím. Nevím, co to na me prislo... Školu jsem vzdycky brala jako obyčejnou samozrejmost.... A do dneška by to bylo jeste docela v pohode. Ale v televizi dávali rozhovor s premiérem a mamka se koukala, jenze mela spatnou naladu a priritila se do kuchyne za tátou a vykrikovala, ze me nepustí do školy, pokud je otevrou a takovýhle, no...
  Jenze ona nechápe, jak mi tím ublizuje. Nechci být sobecká, ale... Proste se chci do školy vrátit, setkat se s kamarády... Ale mamce zalezi jen na gymplu. Chce abych tam sla a asi proto rikala ty veci uvedene vyse... Kdybych se ve škole nakazila a nemohla se zucastnit prijimacek na SŠ, byla by schopná školu zazalovat. Ale prave proto, ze jsme v 5.tride, se chci jeste setkat se svou tridou, s bezvadnou ucitelkou... Odpoved asi nebude snadná, ale prosim, poradte mi, co mam delat...
  Omlouvam se za delku textu.
  Predem dekuji.

  Školní Milovnice, 11 let, 14. dubna

  Ahoj Školní Milovnice,

  v současné době není zcela jasné, co kdy začne fungovat. Pochopitelně se myslí zejména na děti, které mají jít k přijímačkám a maturitám. Ty by snad měly nastoupit do škol ještě před prázdninami, aby si zopakovaly potřebné znalosti pro skládání zkoušek. Podle posledních informací, které se dostaly ke mně, bude první stupeň ZŠ otevřený od 25. května (a to s určitými omezeními). Pravda je, že se tato omezení docela rychle mění, a tak to, kdy bys měla jít do školy Ty, nevím a jisté dnes není nic, jak píšu výše, proto si myslím, že by ses zatím nemusela znepokojovat. Ono všechno vždy nějak dopadne a na nás, lidech, je abychom se té které situaci uměli pružně přizpůsobit. O tom je život, život je změna a na nás záleží, jak se s těmi změnami dokážeme poprat.

  Co se týká názoru Tvé mamky, ten neovlivním, ale do doby, než se eventuálně otevřou části škol, uplyne ještě nejméně měsíc a za tu dobu se může změnit mnoho věcí, tedy i mamčin názor.

  Nedivím se, že se Ti stýská po škole i kamarádech, v tom určitě nejsi sama. Mnoho dětí se těší na to, až se otevřou školy, také na všechny ty zájmové kroužky, sporty, skaut, atd. Všem nám chybí tolik potřebné sociální kontakty. Jak vidíš, přesvědčila ses na své vlastní kůži, že člověk pozná, co mu doopravdy chybí, až když o to přijde.
  Díky technice můžeš být stále v kontaktu jak se školou, tak i spolužáky. Vím, že to je slabá náhražka, ale nechtěné "prázdniny" také jednou skončí.

  Přejeme Ti naplněné krásné jarní dny.
  Modrá linka

  Škola

  Ahoj aliku a kamarádi mám takový problém , chodím do jedné školy která je jen do páté třídy, a tedy příští rok budu muset přejít do jiné školy, škola nám samozřejmě zajistila nějakou prestupovou školu když to nepůjde jinak, já tam nechci jít protože moje sestra která tam chodila říká že to je hrozná škola,a taky tam nechci jít protože tam bude většina lidí z mé třídy které nemám ráda, já tedy už mám vybranou školu ale chtěla bych tam jít s nějakou kamarádkou jenže jsem zjistila že všechny se kterými bych tam chtěla jít už mají vybranou prestupovou školu. Nevíte s kým bych tam mohl jít?

  holka, 10 let, 10. dubna

  Ahoj,
  neznám tebe, ani tvé spolužáky, tak ti těžko můžu doporučit někoho konkrétního, s nímž bys mohla přejít na jinou školu. Samozřejmě chápu, že je ta situace pro tebe obtížná, protože tak zásadní změny dělají dobře jen málokomu. Můžeš se pokusit domluvit s nějakou kamarádkou, jestli by své rozhodnutí nechtěla změnit, ale nutit pochopitelně nikoho nemůžeš. Stejně tak můžeš zkusit přehodnotit své rozhodnutí a jít tam, kam jdou tvoje kamarádky. To, že se na oné škole nelíbilo tvé sestře, neznamená, že se tam automaticky nebude líbit tobě. A stejně tak skutečnost, že bys šla na školu, kde nebudeš mít své osvědčené kamarádky, neznamená, že si tam nenajdeš nové.
  Věřím, že ať se rozhodneš jakkoli, budeš spokojená.
  Měj se hezky!
  Bára

  Škola

  Ahoj začala jsem přemýšlet o obchodní akademii v Plzni. Ta škola by měla být veřejná což znamená že se neplatí? Jaký bych měla mít známky? Co mi musí jít? Můžu být už účetní nebo něco takového už po maturitě?? Ahoj

  holka, 13 let, 17. března

  Ahoj,
  pokud je škola státní, skutečně se za ni neplatí. Co se týká známek; samozřejmě vždy platí, že čím lepší, tím lepší. Myslím, že zřejmě neexistuje škola, která by měla nějaké pravidlo, že pokud má žák například dvě trojky, nemůže se hlásit k přijímacím zkouškám. Záleží na tom, jestli uděláš, nebo neuděláš přijímací zkoušky. Na obchodní akademii bych předpokládala, že budeš mít alespoň rámcový vztah k matematice. A ohledně tvého dotazu, jestli můžeš být účetní hned po maturitě: Záleží na požadavcích konkrétního zaměstnavatele. Určitě existují firmy, které tě zaměstnají i po maturitě.
  Měj se hezky!
  Bára

  Škola

  Zdravím,
  Jsem chlapec kterému se nechce chodit do školy, je to veliký problém, protože už jsem 2 měsíce nebyl ve škole kvůli počítačové hře (League of Legends). Potřebuju pomoct, prosím.

  kluk 14 Ondra, 9. března

  Ahoj,
  hned na začátku si dovolím vyjádřit lehké pochybnosti o tom, že jsi nebyl dva měsíce ve škole kvůli hraní počítačové hry. Vzhledem k tomu, že chodíš ještě na základní školu, dost pochybuji o tom, že by se ti podařilo před rodiči utajit dvouměsíční školní absenci. Nicméně pokud skutečně hraješ počítačové hry tak intenzivně, že to negativně ovlivňuje tvé fungování v běžném životě, jedná se už pravděpodobně o závislost. Potom už je rozhodně potřeba, aby tě rodiče objednali k odborníkovi, který ti závislost pomůže zvládnout. Závislostmi se zabývají adiktologovi a kontakt na dětskou a dorostovou adiktologii najdeš například tady: www.adiktologie.cz/ambulance-detske-a-dorostove-adiktologie.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Škola

  Ahoj, mám problém. Můj táta chce abych šel na něakou střední školu kde je maturita. On si myslí že maturita je dneska základ všeho ale to podle mě není pravda. Já bych chtěl jít na obor který mě baví ale je bez maturity a teď nevím jestli udělat radost tátovi ale nebavilo by mě co dělám. Nebo taťku sklamu ale budu tam chodit rád. Tak nevím co dál. Tak píšu sem jaký nato máte názor.

  kluk, 14 let, 2. března

  Ahoj,
  to je velmi složitý problém a úplně chápu, že tě to trápí. Samozřejmě rozumím tomu, že tvůj tatínek pro tebe chce to nejlepší a dělá to podle svého nejlepšího svědomí. Je od tebe moc hezké, že ho nechceš zklamat, ale na druhou stranu je vyhlídka na to, že bys měl dělat celý život něco, co tě netěší jen proto, abys vyhověl svému tátovi, není nijak lákavá.
  Myslím, že nejlepší by bylo, kdyby ses pokusil svého tátu přesvědčit za pomoci odborníků, na jejichž argumenty by mohl slyšet. Zkus se s ním domluvit, že bys například absolvoval v pedagogicko-psychologické poradně test profesní orientace, který by ukázal, k čemu máš vlohy. Stejně tak jako mají školy výchovné poradce, který by mohl tvému tátovi také vysvětlit, jaké jsou vzdělávací možnosti. Je dost možné, že se vám podaří společně najít obor, který je bez maturity, ale později je možné si k němu maturitu doplnit, kdybys později změnil názor.
  Držím ti palce a věřím, že najdete řešení, s kterým budeš spokojený.
  Bára

  Škola

  Ahoj Alíku a spol.
  Mám jeden problém ve škole docela dost mě to trápí a nevím jak to vyřešit takvjsem se obrátila na vás. Tak a teď k tomu problému. Začalo to pár měsíců po začátku školního roku kdy jsem přestoupila na druhý stupeň, všechno bylo v pohodě ale pak na jedné hodině tělocviku se něco stalo. Zase jsem dělala svoje typické vtípky a podobné věci a ke konci hodiny jdeme do šatny a slyším jednu holku ze druhé třídy tak se na ni podívám, a ona hned na mě "Nečum!" Tak jsem se lekla a nechalo to být ale pořád mi vrtalo hlavou co jsem jí provedla. Další hodiny tělocviku to bylo ještě horší ta holka se na mě zaměřila a když jsem se na ni podívala zase na mě vyjela. Ale nějak jsem to přežila až do teď. Minulou hodinu tělocviku to bylo zase stejné pořád mi říkala co čumím a tak. Tak jsem se na ni prostě přestala dívat a myslela jsem že to bude v pohodě. Ale udělala jsem chybu, když se ta holka hádala s jednou její kamarádkou tak jsem je chtěla rozdělit aby je učitelka nenapomenula a aby neměly problém. Tak jsem je rozdělila a ta druhá na mě hned vyjela "Co na mě šaháš ???!!!" A potom říkala něco o rakovině tak jsem odešla a ignorovala je. Ale pak zase jen jsem tak stála a podívala se na ně a zase jedna jiná holka do mě strčila a řekla " Co čumíš na moje kámošky ?!" Tak jsem ustoupila a byla jsem ráda že jsem na ni nevyjela protože kdyby jo tak nechci vědět co by se stalo. Takže ještě potom ta původní holka na tu co mě strčila " Hele ale zase ji nemlať" takže jsem od ní slyšela zatím tu nejhezčí věc co mi kdy řekla. Takže abych to shrnula, mrzí mě že mě nemají rády a chtěla bych ti s nima nějak urovnat ale nevím jak. Předem děkuji za odpověď, hezký den

  holka, 12 let, 5. února

  Ahoj,

  děkujeme za důvěru, se kterou se na nás obracíš. Píšeš nám o své situaci ve škole - ráda bys urovnala vztahy s holkami, se kterými se tam setkáváš. Když si čtu, co všechno se děje, mrzí mě, že tohle teď zažíváš a že musíš čelit jejich nepříjemným poznámkám, i když jim nic zlého neděláš. Říkám si, že by teď mohlo mít význam chovat se méně nápadně, zkusit si jich nevšímat nebo je nenutit do kontaktu (i když se jim třeba snažíš pomoct, aby je učitelka nenapomenula). Určitě s nimi ve vhodné chvíli můžeš na téma urovnání vztahů začít i komunikovat. Co třeba zkusit v nějakém bezpečném čase a bezpečném prostoru oslovit tu holku, která je Ti nejblíž a říct jí, že Tě mrzí, když Tě takhle odstrkují nebo se i zeptat, co se vlastně děje a proč se tak chovají. Třeba se dozvíš, jak se vůči holkám chovat anebo získáš určitou „spojnici“ mezi Tebou a ostatními. Stejně tak můžeš přijít na to, že teď k sobě cestu nenajdete, a pak může být přínosnější soustředit se na další lidi kolem, se kterými jde navázat blízký a důvěrný vztah. Přemýšlím pak, jestli by ses s tím vším nechtěla svěřit rodičům nebo jiné dospělé osobě, které důvěřuješ (např. tetě, učitelce, školní psycholožce, ...). Nejen, že Tě vyslechnou, ale třeba i poradí, jak by situaci řešili oni a jak to vidí ze svého pohledu.

  Přejeme dobré pokračování Tvého příběhu,
  Modrá linka

  Škola

  Ahoj alíku a všichni ostatní,

  Mám více problému ale budu se snažit to co nejvíce zkrátit

  1. Ve škole se mi líbi jeden kluk ale ostatním holkam se líbí taky a ja se bojím že on o me nestojí, ale časem jsme si psali ale ted uz nic

  2. My v nasí třídě máme kazdy den 6 hodin az na čtvrtek to máme 7 hodin , a já jsem už asi po páté odesla k doktorovy ale ucitel mi rekl že me uz nepusti a byl na me hnusnej a ja ted potřebuji odejit zase ale bojim se ho

  3. Poslední dobou se vůbec netéším do školy a mám takový různý názory co jini nechápou jako( napr. Nemůžu pochopit že jsou ucitelé takovy hnusní na děti protože ona Marie Terezie zavedla školný docházku a mi do škly chodíme povině ale když si něco zapomeneme tak na nás řvou a jsou hnusní a to nechápu.. )
  Dneska na me ucitelka rvala a aja ji rekla že je to namyslená slepice a ona se nastvala a dala mi třídní dutku A já nevim jak se nám těch keců a priponýnek zbavit protoze už i kamarádky mi řikaj že sem drzale ja jen řikám vo si myslim a co je pravda
  Vsude se rika re se má řikat pravda a kdyz ji řeknu tak jsem drza TO PROSTĚ NEPOCHOPIM

  P.S prominte za chyby ale čeština mi nejde ??

  Predem vám děkuji za odpověď

  holka, 12 let, 3. února

  Ahoj z Modré linky,

  díky za důvěru, se kterou se na nás obracíš. Odpovím postupně na Tvoje dotazy.

  K dotazu číslo 1 - nepíšeš konkrétně, co bys potřebovala vědět, napadá mě, že by to mohlo být hned několik věcí. Pokud máš zájem o nějakého kluka, zkus mu ten zájem dát třeba nějak přiměřeně najevo - tím, že budeš více v jeho blízkosti, nebo pohledem, úsměvem, navázáním hovoru, oceněním, dalším pokusem o psaní... Pokud bys opravdu chtěla vědět, jestli by o Tebe ten kluk stál, můžeš se ho také zeptat, samozřejmě ve vhodné chvíli, na vhodném místě, nebo třeba i písemně (papírovým psaníčkem, zprávou na sociální síti..), jak Tě vnímá. Uvidíš, možná k sobě vztah najdete.

  Co se týká dotazu číslo 2, je to spíše věc Tvých rodičů nebo zákonných zástupců (v případě, že nemáš rodiče). Oni by Tě měli z výuky omlouvat, a pokud to učitel nerespektuje, měli by to také řešit. Řekni tedy vše rodičům a požádej je, aby celou věc řešili - strach mít nemusíš, nic jsi neprovedla.

  K dotazu číslo 3, ani tady přesně nevím, na co chceš odpovědět, odpovím tedy obecně. Školský systém je takový, jaký je, nikde by ale učitelé hnusní být neměli - a pokud jsou, můžeš to řešit s jinými učiteli nebo jejich nadřízenými. V každém případě, k učitelům by se žáci měli chovat s určitým respektem a v rámci slušného chování. Pokud někomu povíš, že je namyšlená slepice, přestože to třeba za určitých okolností může odpovídat skutečnosti, není to v pořádku, co se týká chování k učitelce. Stanovuje to i školní řád a pak může přijít důsledek například v podobě důtky. Pokud si s učitelkou nerozumíš, můžeš se s tím svěřit rodičům nebo jiné dospělé osobě, které důvěřuješ. Možná máte na škole i školního psychologa, se kterým bys to mohla otevřeně sdílet.

  Říkám si, že situaci, kterou popisuješ, v životě můžeme zažívat opakovaně, kdykoli se setkáváme s lidmi, kterým chceme říct, co si myslíme, ale není to zrovna vhodné. Vyplatí se tedy trénovat si možnosti, jak říci svůj názor neútočně a slušně. Je to náročné, ale ráda bych Tě v tom podpořila. Udržovat si dobré vztahy má smysl.

  Přejeme hezké dny,
  Modrá linka

  Škola

  Dobrý den Alíku! Chtěla bych poprosit o radu :(. Už dva roky se se mnou nikdo ve třídě nebaví a já nevím jestli by bylo lepší jít na ji ou školu nebo se s nimi začít bavit. Ale upřímně nechci protože ten jejich kolektiv je strašný :/ Takže mám přestoupit na jinou školu nebo ne? Jsem stydlivá a je velká pravděpodobnost že ani na nové škole bych nezapadala jsem na rozpacích nevím co mám dělat

  holka, 13 let, 31. ledna

  Ahoj,

  věřím, že není vůbec příjemné chodit do třídy, kde se s tebou nikdo nebaví. Chápu také, že váháš, jestli nepřejít na jinou školu. Ptáš se nás, jestli máš přestoupit anebo se začít se spolužáky bavit. Rozumím, že představa nového kolektivu, který by Tě čekal v jiné škole, je pro Tebe teď něco neznámého, a že se bojíš, jestli bys do nové třídy zapadla. Dopředu nedokážu zaručit, jak to bude – je možné, že se budeš hodně stydět, ale stejně tak je možné, že na Tebe v nové třídě čeká někdo, s kým si budeš dobře rozumět a s kým Ti bude dobře. Píšeš, že se se současnými spolužáky ani začít bavit nechceš, v jejich kolektivu Ti není příjemně. To mi připadá důležité – to, jak se v tom Ty sama cítíš. Můžeš si položit otázku, jaké by to pro Tebe bylo, kdyby ses do komunikace se spolužáky dlouhodobě nutila. Nevím, jak to mezi Vámi bylo, jestli jste se v minulosti bavili více anebo ne. K tomu, abych celé věci lépe porozuměla, bych potřebovala znát více informací.
  Obecně, v situacích, kdy se rozhodujeme mezi dvěma možnostmi a potřebujeme se zorientovat v tom, co bychom opravdu chtěli, někdy může pomoci sepsat si klasický seznam pro a proti. Chtěla bych Tě podpořit, abys na to, co Tě trápí, nebyla sama. Říkám si, jestli kolem sebe máš někoho, komu věříš a s kým by sis na tohle téma mohla popovídat – napadají mě rodiče nebo někdo další z rodiny, kamarádi mimo Vaši třídu anebo třeba oblíbený učitel či učitelka. Můžeš se zkusit obrátit také na školního psychologa, pokud ho na škole máte – je docela možné, že podobné věci už s dětmi řešil a můžete společně hledat řešení, které by pro Tebe bylo nejlepší. Můžeš se obrátit také na nás – na chatu, telefonu, Skypu anebo WhatsAppu, kde můžeme vše probrat více do hloubky. Kontakty najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz.

  Zdraví

  Modrá linka

  Škola

  Dobrý den,
  chtěla bych začít hrát na zobcovou flétnu. Zajímalo by mě, za jako dlouho se jde naučit na ni hrát?

  holka, 2. února

  Každý hudební nástroj potřebuje několik věcí. Opravdovou chuť a snahu naučit se na něj hrát. Dále je potřeba každý den alespoň chvilku cvičit, protože jak říká přísloví: „Cvičení dělá mistra“.
  Aby byla hra na nástroj (jakýkoliv) zajímavá, jsou jednoduché písničky a skladbičky v notových cvičebnicích od samého začátku. Takže už po zvládnutí 3 tónů, je možné zahrát třeba písničku Halí belí.
  Dá se tedy říct, že za rok už budeš umět základní notovou řadu a pár jednoduchých lidových písní.

  Škola

  Ahoj co mám dělat když mi nejde předmět čj jinak mi vychází samí 1?

  holka, 11 let, 14. ledna

  Ahoj,
  čeština je předmět jako každý jiný a dá se naučit stejně jako ostatní předměty. To znamená procvičováním (na internetu jsou tisíce různých cvičení dostupných zdarma), ale i tím, že budeš například hodně číst a pravopis se ti dostane „do očí.“ Když budeš chtít a budeš odhodlaná s tím něco udělat, určitě to zvládneš.
  A když už jsme u toho; spisovně se píše „samé jedničky“ a pokud chceš napsat nespisovně „samý jedničky“, píše se tvrdé y, protože jedničky jsou rodu ženského.
  Měj se hezky!
  Bára

  Škola

  Ahoj chci se zeptat na pár věcí ohledně střední školy. Chtěla bych na střední zdravotnickou školu. Jelikož já ráčkuji tak nevím jestli bych mohla být sestřička nebo doktorka. Můžu být nebo ne i když rackuju? Když bych vystudovala jenom střední školu a ne vysokou mohu být klasická třeba dětská sestřička nebo ne? Jak se mám odnaučit rackovat doma a sama? Předem děkuji za odpověď a přeji krásné Vánoce počítám stím že jelikož budou vánoce tak se odpověď trochu zbrzdí. Ahoj :) jo a chodím do 7.třídy

  holka, 13 let, 17. prosince 2019

  Ahoj,
  neexistuje jediný důvod, proč by mělo ráčkování vadit tomu, aby ses v budoucnu stala sestřičkou, nebo doktorkou. Nejedná se o vadu výslovnosti, která by znemožňovala ostatním lidem, aby ti rozuměli, takže zcela jistě můžeš s pacienty pracovat. Co se týká tvého dotazu ohledně vzdělání dětské sestry, samotná střední zdravotní škola k výkonu tohoto vzdělání nestačí. Nemusíš mít vysokou školu, ale stačí ti například vyšší odborná zdravotnická škola v oboru Diplomovaná zdravotní sestra.
  Ohledně ráčkování tě bohužel musím zklamat. Nejsem sice logopedka, ale vzhledem k tomu, že jsem na logopedii sama řadu let docházela, jeví se mi jako silně nepravděpodobné, že bys tak výraznou vadu výslovnosti dokázala odstranit sama doma. Dle mého názoru by ses měla rozhodně objednat na logopedii, kde ti poradí, co a jak cvičit, aby ses vady postupně zbavila. Laickou nápravou se ti snadno může stát, že si neodborným cvičením vypěstuješ navíc ještě nějakou další vadu výslovnosti. Doporučení do logopedické poradny ti napíše tvůj pediatr a pak máš nárok na konzultace zdarma. A z vlastní zkušenosti ti mohu potvrdit, že se taková časová investice vyplatí.
  Přeji ti příjemné adventní dny.
  Bára