Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Poradna: Alík radí dětem

  Šikana

  Ahoj aliku ve skole mne sikanuji a rikaji pokud to reknu rodicum nebo uciteli nebonine bryxove tak ze mne zabyji oni sou toho schopni. comam *delat. Piratmi bojim se chodit do skoli _*****kdyt nejsem ve skole citim se volna a beze problemu.......................... Nekdy sy myslym ze. Uz mne na svjete netesy co mam delat? **____*_*

  holka, 10 let, 18. dubna 2019

  Ahoj z Modré linky,

  šikanování rozhodně není v pořádku, je dobře, že píšeš. Když říkáš, že by byli schopni Tě i zabít, představuju si, že to je asi dost vážné a pro Tebe i děsivé. Chápu, že máš strach, když Ti vyhrožují. Ale i přesto je třeba obrátit se na někoho dospělého, komu věříš a kdo Ti může pomoct. Nejlépe na rodiče, kteří to mohou přijít do školy řešit, nebo přímo ve škole nějaké Tvé oblíbené paní učitelce, školní psycholožce, pokud ji ve škole máte. Jakmile to budou vědět dospělí, můžou Tě před nimi ochránit.

  Když nás druzí šikanují, je přirozené, že se jich bojíme. Úplně chápu i to, že se Ti pak do školy nechce a je to velká úleva, když odejdeš. Něco takového bys ale zažívat neměla, je proto dobře, že to chceš řešit. Na konci dotazu ještě píšeš, že Tě už nic netěší, nevím s čím vším to máš spojené, jestli se šikanou, nebo jestli Tě trápí ještě něco jiného. Určitě bude fajn, když se i s tímto na někoho obrátíš a svěříš se mu. Můžeš třeba zavolat na naší Modrou linku, kde můžeme společně více probrat a vymyslet, co s tím.

  Přejeme Ti hodně sil
  Modrá linka

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, odborníci na výživu z centra Anabell, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Šikana

  Ahoj. Ve škole mě šikanují jak za to že mám samé 1 tak i za to že mám ráda mínu. už se to řeší s ředitelkou,rodiči, učiteli. Dostali poznámky, napomenutí atd. Už nevím co dělat. Do této nové školy jsem přišla ve 3. třídě a do 5 to bylo v pohodě. Chtěla bych poradit co dělat. Předem děkuju za pomoc holka,12 let.

  holka, 12 let, 26. dubna

  Ahoj,
  to mě moc mrzí, že Tě ve škole šikanují. Není přece nic špatného na tom, že se dobře učíš, nebo že máš ráda Mínu. Je moc dobře, že se to řeší s ředitelkou, učiteli a pomáhají Ti s tím rodiče.

  Teď je škola zavřená, tak snad to bude čas, kdy to spolužáky přejde a v září bude situace zase trošku jiná, doufám lepší. Můžeš také zkusit navštěvovat psychologa, se kterým bys to mohla všechno probrat, a který by Ti pomohl, jak to zvládnout. Je dobré na to nebýt sama a nechat si pomoci. Rodiče by Tě mohli k některému objednat a tak bys pro sebe mohla mít další podporu.

  Držíme pěstí, aby se šikana už neopakovala.
  Modrá linka

  Šikana

  Ahoj poradno,
  ve třídě mě spolužáci šikanují. Chtěla jsem jít za třídní učitelkou, ale vyhrozili mi, že jestli to někomu řeknu, že mi ostříhají vlasynebo že mě po škole zmlátí. Mám z nich strach jelikož jsou všichni starší. (jsem nejmladší ze třídy) a jedna z nejslabších. Dneska jsem chtěla už jít za učitelkou, ale zase nechci, aby se kvůli nám zase rozčilovala, tak radši nepůjdu... ona se kvůli nám rozčiluje pořád. My jsme asi ta nejorší třída (nechci se chvástat nebo tak, ale říkají mi to i učitelé) já jsem jedna z těch hodných, co se snaží a nedělají problémy. Moje další trápení tomu moc nepomáhají, ale o tom se nechci moc bavit. Už jsem to asi přijmula, ae tohle přijímat nehodlám! Proto Vás prosím o radu jak se tomu postavit nebo abych to začala nějak řešit. Jenže nevím jak a to je ten důvod proč píšu sem.
  Předem děkuji za odpověď
  (jsem v 9. třídě)

  holka, 14 let, 3. března

  Ahoj,
  mrzí mě, že zažíváš ve škole šikanu a nedivím se, že se obáváš to někomu říct, zvlášť, když Ti spolužáci vyhrožují. Moc bych Tě ale chtěla podpořit v tom, abys nakonec našla odvahu a svěřila se učitelce. Šikana většinou sama o sobě neskončí, navíc Vaše třída má své potíže a učitelé to, jak píšeš, stejně už vědí, že jsou zde nejrůznější problémy. Je škoda myslet v tuto chvíli víc na třídní učitelku než na sebe. Učitelé a celkově školy mají své postupy, jak se šikaně postavit, klidně s třídní můžeš mluvit i o vyhrožování a o tom, že máš strach co bude. Můžeš jí také ukázat tento dopis, možná vše bude potom snadnější. Přemýšlím také o tom, jestli o všem vědí rodiče, i oni by mohli do školy zajít a chtít po škole, aby vše řešila.
  Zmiňuješ i svoje další trápení, proto mne napadlo, že by možná pro Tebe bylo dobré zavolat na linku důvěry, třeba přímo na Modrou linku a zkusit si o všem s někým anonymně promluvit. Pokud máte ve škole psychologa, je to také další osoba, která Tě může podpořit, abys na všechno nebyla sama.

  Přejeme Ti, aby šikana co nejdříve skončila.

  Modrá linka.

  Šikana

  Ahoj Alíku a spol. Mám dotaz ohledně mé osoby . Ve třídě jsem nejtlustější a sedím vedle kluka co mi nadává do rodiny, pořád do mě šťouchá prstama atd. Dá se to brát jako šikana nevím jak to mám říct paní učitelce nebo mamince tátovi už vůbec, jinak všichni ale celá škola si na mě ukazuje a pomlouvá mě ale na jinou školu chodit nechci prosím o pomoc

  holka, 1? let, 29. února

  Ahoj,

  to musí být velmi nepříjemné zažívat naschvály od spolužáka, nikdo by se Ti neměl posmívat, ani Tvé rodině nadávat. Nevím, zda toto chování lze vyhodnotit jako šikanu, protože o tom mám málo informací, ale důležité je, že je Ti v tom nepříjemně a mělo by se to řešit. Je moc fajn, že pro sebe hledáš pomoc. Chápu, že je někdy těžké se svěřit paní učitelce nebo i doma, ale je to velmi podobné tomu, jak jsi to napsala k nám. Pokud by to pro Tebe bylo přijatelné, můžeš jim ukázat třeba svůj dotaz a naši odpověď. Učitelé jsou většinou připraveni na to takové situace a chtějí je řešit, protože šikana do škol nepatř. Pokud se k tomu přidají rodiče a budou o všem s třídní učitelkou mluvit, může se začít něco měnit k lepšímu.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Šikana

  Ahoj,
  mám problém ve škole se spolužáky.
  Chodím do kvarty (osmileté gymnázium) a už od primy jsem terčem posměchu za všechno možné (ukrajinský původ, rodina, známky, záliby, ...). Nejdřív jsem to měl za srandu a smál jsem se taky, ale v poslední době se to hodně zhoršilo.
  Nevadilo mi, když mě začali přezdívat jistým slovem, které poté vzala za své celá třída. Smal jsem se, když jsem byl obírán o svačiny. Bral jsem s humorem, když jsem byl jako otrok posílán do obchodů, abych pro své spolužáky nakoupil. A podobně...
  Poslední dobou tento komplot však přerostl a já si poprvé uvědomil, do čeho jsem se dostal.
  Změna školy nepřipadá kvůli rodičům v úvahu, ale přesto prosím, poraďte, co mám dělat.
  S přáním pevného zdraví předem děkuji za odpověď.

  Zbyněk, 15 let, 19. února

  Ahoj Zbyňku,

  děkujeme za důvěru, se kterou nám popisujete, co se Vám děje ve škole. Moc špatně se mi četlo, co všechno Vám spolužáci dělají. Posměch, ponižující přezdívky, okrádání, nucení k otročení... to, co píšete, je rozvinutá šikana. Je mi moc líto, že tím procházíte, a chtěla bych opravdu ocenit, že jste si uvědomil, do čeho jste se (jistě ne vlastního vinou) dostal. A nejenom to, že jste si to uvědomil, ale začal jste dělat něco pro to, aby se šikana zastavila.

  Ano, strategie "mít z toho srandu", "smát se tomu", brát zlé chování spolužáků s humorem, se někdy vyplatí, ty, kdo šikanují, to může časem přestat bavit. Velmi často se ale stává opak – šikana pokračuje dál, ještě více sílí a sílí, tak jako ve Vašem případě. Teď je potřeba šikanu zastavit.

  Možná to pro Vás bude znít radikálně, ale to, co se děje, jiné řešení nemá. O tom, co ze strany spolužáků prožíváte, se musí dozvědět zodpovědné osoby ve škole: třídní učitel, výchovný poradce, ředitelství.... Jako velmi vhodné řešení se jeví vzít tohoto Alíka a nechat ho, tak jak je (napsal jste to velmi přehledně a otevřeně) přečíst někomu z nich. Pokud je to možné, můžete začít u rodičů, kteří by se měli vše dozvědět, a další kroky podnikat s nimi.

  Po tom, co se ve škole podobné téma otevře, dochází k jeho řešení, které mimo jiné spočívá i v působení psychologa na celý třídní kolektiv. Tak by tomu mělo být i u Vás. Pokud by škola nekonala, co má konat, je možné se obrátit na zřizovatele školy, školský odbor, nebo školní inspekci.

  Nikdo nemá právo se k Vám chovat tak, jak popisujete, i kdybyste se odlišoval sebevíc. Pomoc si jednoznačně zasloužíte. Nejspíše to nebude lehký krok, ale jinak se šikana nezastaví. Pokud budete potřebovat podporu, můžete kontaktovat Modrou linku, můžeme Vás celým procesem provést.

  Zbyňku, držíme palce,

  Modrá linka

  Šikana

  Dobrý den
  Ve škole máme problém a je docela velký týká se šikany jedné holky u nás ve třídě. A na víně jsou moje kamarádky kterým hrozí 2 z chování abych vás dostala do obrazu tak ta údajně šikanovaná holka si to celé vymýšlí protože takové ty urážlivé diskuze způsobí ona a kamarádky se do toho zamotají. A je tady ještě jedna věc má totiž ředitele za strejdu a ona k nám přestoupila k vůli tomu že ji na minulé škole šikanovali ale bylo to naopak ona šikanovala je. No víte ona si hraje na herečku prostě musí být středem pozornosti. A kamarádky ji prý psychicky deptají. Že jí prý píšou různé nadávky atd. Já to prostě celé nechápu byli jsme úplně normální třída ale když jsme změnili učitelku a přešli jsme na druhý stupeň tak jsme úplně jiní o naší učitelce bych vám taky mohla psát slohovou práci ale zpátky k tématu co mám teda dělat aby neměly kamarádky 2 z chování? Oni za to nemůžou ale všichni jim to dávají za vinu. Tak prosím poraďte
  Předem děkuju za odpověď ˘

  Holka 12 let, 12. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  je od Tebe hezké, že hledáš pomoc pro kamarádky.

  Bohužel Ti nemůžeme dát spolehlivou radu, jak zajistit, aby kamarádky 2 z chování nedostaly. A není to ani Tvá zodpovědnost, pokud jsou Tvé kamarádky obviněny neprávem, je zejména na nich, aby se bránily a řešily to se svými rodiči. Můžeš své kamarádky povzbudit v tom, aby za sebe bojovaly a také, aby na spolužačku nereagovali, protože si tím přihoršují situaci.

  Pokud co říkáš, je pravda, a ve skutečnosti jsou naopak kamarádky šikanovány a neprávem obviňovány, tak je to potřeba řešit i proto, aby se šikana neopakovala nebo nestupňovala. Je dobré situaci vysvětlit nějakému dospělému, kterému důvěřujete, nějaké učitelce nebo učitelovi, nebo se můžete obrátit i na školní psycholožku/psychologa - někoho, kdo vás vyslechne. Pro někoho, kdo u toho není, může být těžké zjistit, jak ty urážlivé diskuse skutečně probíhají a kdo mluví pravdu. Z jejich pohledu je to slovo proti slovu. Proto je dobré předložit co nejkonkrétnější příklady toho, co se děje (tedy např. kdo co přesně řekl v nějaké konkrétní konverzaci, jaká přesná slova zazněla) a pokud to jde, tak tu situaci nějak zaznamenat. Pokud např. probíhají tyto urážlivé diskuse i formou písemných zpráv - např. chatu nebo v SMSkách, tak to může sloužit jako důkaz. V chatu lze uložit obrazovku (tzv. screenshot). Nejdůležitější ale je, aby kamarádky našly dospělého, kterému důvěřují a který jim pomůže situaci vyřešit.

  Přejeme Tobě i kamarádkám hodně štěstí!

  Modrá linka

  Šikana

  Ahoj,

  jedna holka z mojí třídy(je jí 10 let,4 třída) mě často otravuje třeba projde mezi lavicema tak že mi shodí aktovku a uplně se zblázní když jí omylem lehce štouchnu do batohu a jednou když jsem rozdávala sešity tak ona mi řekla nešahej mi na sešit.
  A hromada dalšího co si už ani nepamatuju. Máma o tom už ví.
  Neví někdo jestli je to šikana?

  holka, 10 let, 12. prosince 2019

  Ahoj z Modré linky,

  z toho, co píšeš, to zní tak, že se k Tobě spolužačka nechová hezky. Není důležité, jak tomu budeme říkat. Podstatné je vědět, jak se můžeš zachovat. Můžeš spolužačce dát najevo, že Ti její chování vadí, a že si je nenecháš líbit. Můžeš jí i říct, že pokud s tím nepřestane, budeš se muset obrátit na někoho, kdo jí v tom zabrání. A pokud to nepomůže, můžeš se Ty sama nebo s pomocí rodičů obrátit na svou třídní učitelku nebo školní psycholožku, pokud ji ve škole máte, případně na jinou paní učitelku, které věříš. Nebo také můžeš zkusit chování spolužačky ignorovat, tedy nevšímat si jí - možná, že ji zajímá Tvoje reakce, a když žádná výrazná reakce nepřijde, možná ji to přestane bavit. Je dobré na své pocity nebýt sama, je tedy dobře, že o tom všem můžeš mluvit s mámou. Můžete spolu přijít na to, jakým způsobem bys měla ke spolužačce přistupovat, protože máma zná Tebe a ví mnohem více i o Tvé spolužačce i dalších spolužácích - třeba bys mohla najít podporu také u spolužáků.

  Přejeme Ti bezstarostné svátky.
  Modrá linka

  Šikana

  Ahoj poradno! V květnu máme jet s třídou na školu v přírodě a mám být na pokoji s jednou ZLOU holkou. Vím že je do května času dost ale už to řešíme a musíme to mít do konce měsíce vyřešené. Ta holka mě už totiž škrtila, rozbila mi příčnou flétnu (která není levná) a dokonce mi o přespáváčce ve škole nechala v tašce svoje špinavé kalhotky a vše se mi od toho co na tom měla ušpinilo.Ta
  kže to co by mělo končit v záchodě skončilo u mě v tašce. To jsou jen tři věci které jsou pro mě takové nezapomenutelné. Už se i několikrát navážela do mích rodičů které ani nepozdraví. Už jsem s ní strávila všechny školy v přírodě. A taky jsem od ní chytila několik i závažnějších nemocí a teď mám tátu chvíli po transplantaci jater a nemůžu si dovolit onemocnět protože to znamená riziko. Už se mi o tom zdají i noční můry a jsem z toho silně nervózní. Prosím poraďte mi jak mám učitelce vysvětlit že s ní na pokoji prostě nemůžu být. Předem děkuji za odpověď a přeji vám příjemné prožití vánočních svátků.

  holka, 10 let, 7. prosince 2019

  Ahoj,

  je dobře, že jsi napsala a nechceš být sama na to, co Tě trápí a kvůli čemu míváš i noční můry. Mrzí mě, že máš ve třídě někoho, kdo Ti ubližuje. Nikdo nemá právo se k Tobě takto chovat, zasloužíš si cítit se ve škole dobře. Úplně chápu, že jsi ze školního výletu nervózní a nechceš být s onou holkou na pokoji. To, co popisuješ, že Ti spolužačka dělala, mi připadá docela vážné a myslím, že je důležité, aby o tom věděl někdo z dospělých. Chtěla bych Tě podpořit, aby ses s tím, co se Ti děje, svěřila rodičům, kteří by to měli řešit - i když chápu, že nyní to může být komplikované s ohledem na tátu, který je po operaci. Mohla by ses taky případně obrátit na někoho dalšího z rodiny (například babičku, dědu nebo tetu), kdo by Tě mohl podpořit.
  Z Tvé zprávy mi není jasné, jestli jsi to už s učitelkou řešila anebo o tom vůbec neví. Každopádně si myslím, že jí můžeš otevřeně říct, z jakých důvodů si nepřeješ být s touhle spolužačkou na pokoji a požádat ji, jestli by to nešlo vymyslet nějak jinak. Pokud Ti nevyjde vstříc, můžeš se zkusit svěřit i nějakému jinému učiteli, kterému věříš. Můžeš se taky zkusit obrátit na školního psychologa nebo výchovného poradce, pokud je ve škole máte. Kdybys to celé potřebovala probrat více dopodrobna, je možné nám zavolat na naši telefonickou linku, Skype anebo WhatsApp (www.modralinka.cz).

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Šikana

  Ahojte všetci. V piatej triede som hovoril veci v novej škole aby som sa zvýraznil. Ale teraz toho ľutujem a spolužiaci sa mi smejú, sikanuju ma, nadávajú mi a vyťahujú staré trápne zážitky a sikanuju ma. Stále sa do mňa starajú, berú mi veci a smejú sa na všetkom čo spravím. Snažím sa zachovať kľud ale po 3 rokoch +puberta sa to proste nedá a vybuchnem od hnevu. Ako mám dať veci do poriadku a spraviť to tak, aby sa so mnou rozprávali normálne a nesmiali sa mi? Prosím odpoveď
  PS: rodičia na mňa kašlú a hovoria že to mám brať s humorom ale po 3 rokoch ... to som už vlastne hovoril. Prosím pomoc

  kluk, 13 let, 21. listopadu 2019

  Ahoj,
  moc mě mrzí, že musíš řešit tak nepříjemné zážitky. I když píšeš, že si za to můžeš sám, protože jsi se chtěl zviditelnit, nikdo nemá právo chovat se k tobě tímto způsobem a není vůbec divu, že se ti chování tvých spolužáků nelíbí. Přesně, jak píšeš, člověk takové chování může brát s humorem jen velmi omezenou dobu, ale pokud se ti někdo soustavně posmívá, bere ti věci a podobně, není na tom nic vtipného. Pokud to tví rodiče neberou vážně, bylo by na místě promluvit si o tom s někým dospělým ze školy. Školy obvykle zaměstnávají školní psychology, kteří dokáží podobné situace řešit a pracovat s nimi. Pokud by u vás nikdo takový nebyl, můžeš požádat o pomoc i nějakého učitele (nebo učitelku), kterému důvěřuješ. Rozhodně si ale podobné chování nenech líbit a řeš jej s nějakým dospělým, který ti dokáže pomoci.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Šikana

  Jak holku ve škole co nejvíce ztrapnit? Předem děkuji za radu (chci se pomstít za její hnusné ztrapnění, že jsem se pomočil).

  kluk, 12 let, 17. listopadu 2019

  To je mi ale záludná otázka!

  Nevím, jestli se chci nějak vměšovat do vašeho sporu. Co kdyby se pak ta holka chtěla mstít mně, třeba tím, že mi rozkouše moje oblíbené pantofle? Děsivá představa, ne? :-c

  Pokud tě to tvé ztrapnění skutečně moc tíží na duši, popovídej si o tom s nějakou dospělou autoritou (s učitelem, výchovným poradcem, rodičem), mohla by nějak usměrnit chování dotyčné holky. Čistě takticky vzato, pokud přichystáš obzvláště vypečenou odvetu, kterou by vnímala jako šikanu tvá sokyně, riskuješ, že s tím půjde za dospělým ona a budeš mít průšvih. Oprávněně.

  Neuvažoval jsi o jiném řešení? (O=)
  O nějakém ušlechtilejším, za které by ses nestyděl, až si na něj za pět či deset let vzpomeneš? Mohl bys nad tím vším třeba mávnout rukou. Můžeš jí říct před celou třídou „hele, Mahuleno, já ti tvůj podlý čin velkoryse odpouštím, nenechám se vtáhnout do zničující žabomyší šarvátky, takové dětinské chování je pod mojí úroveň, mám svoji hrdost!“… kdyby se jmenovala Mahulena… a kdybys měl svoji hrdost. ;-)

  Alík

  Šikana

  Ahoj poradno,
  spolužáci mě na začátku roku začali šikanovat protože zastávám jiné názory, například říkám že v 12-13 nemůžou být připraveni na vztah nebo také říkám že zas v 15 není nikdo připraven na první pohlavní styk. Šikana se projevuje tak že mi nadávají například do ubožáčka, blbečka atd. Nebo mi berou věci a házejí je z okna naší školy. Po škole když jdu po ulici tak mi berou mobil. Také odmítám když mě lákají abych jim pomohl s úkoly. Teď v pátek po mně chtěli abych jim pomohl zmlátit jednoho kluka a pak abych v parku rozlil nějakou láhev s černou barvou kapaliny uvnitř. Já jsem odmítl a oni řekli že pokud jim nepomůžu tak mě zmlátí (bylo jich 6 proti mně jednomu). Tak jsem řekl že jak mě zmlátí když jsou všichni chudí a skoro nic neváží a k tomu menší než já. Oni o deset sekund později mě šli zmlátit a pak jsme se porvali a zde nastal problém. Jednoho kluka jsem zbil do zad a on pak spadl na zem a začal křičet nadávky a výhružky. všichni děti se kolem něho zběhli a on si začal stěžovat že jak ho bolí záda. Já se bojím aby se mu nic nestalo protože bych pak měl problémy. Předem děkuji za pomoc

  kluk, 13 let, 19. října 2019

  Ahoj,
  je dobře, že v situaci, kdy Tě spolužáci šikanují a došlo i na rvačku, hledáš cestu, jak z toho ven. Není v pořádku, že Ti vyhazují věci, nadávají Ti a berou mobil. Nesmí Tě také do ničeho nutit nebo Ti vyhrožovat, nebo Tě dokonce mlátit. Připadá mi důležité nebýt na to, co se děje, sám. Probrat to můžeš s rodiči i ve škole s učiteli, kteří můžou situaci dál řešit - především metodik prevence má na starosti, aby ve škole i cestou z ní byli všichni žáci v bezpečí. Je důležité, aby lidé kolem Tebe věděli, co se děje a mohli se Tě také zastat, hledat konstruktivní řešení, které by už dál neubližovalo. Chci Tě povzbudit k tomu, aby ses nebál ozvat a bránit se s podporou lidí kolem Tebe, o které se můžeš opřít. Neboj se mluvit o tom, jak se cítíš a co bys potřeboval jinak.

  Přejeme Ti vše dobré,
  Modrá linka

  Šikana

  Ahoj
  To co jsem říkala se stalo pravdou
  Jsem šikanována!
  Šikanuje mě holka ze třídy
  Mlátí mě nadává, vyhrožuje a
  Ještě mi řekla že se narodila proto aby mě šikanovala
  Bojím se to říct rodičům či učiteli, protože mi říká že mi dá co proto
  Dává mi facky a říká mi debile p*čo
  A ještě k tomu s ní sedím v lavici a jezdím s ní také autobusem

  holka, 11 let, 14. října 2019

  Ahoj,
  je mi líto, že jsi se stala obětí šikany, ale na tuto otázku už ti odpovídala kolegyně z Modré linky před necelými dvěma týdny. Je nutné, aby ses nenechala zastrašit a svěřila se někomu dospělému, který ti pomůže nepříjemnou situaci vyřešit. Přečti si, prosím, ještě jednou odpověď, kterou už jsi dostala a ve které je vše popsáno podrobněji.
  Měj se hezky!
  Bára

  Šikana

  Ahoj jezdím autobusem do skoly a mám kolem sebe kamarády no a minulý týden nás začal provokovat a otravovat jeden kluk (já nosím brýle tak mi rikal brejloune). No a tak sme se nastvali a bránili se a on mě tak vyprovokoval že sem mu praštil. Dalsi den přišel je tatka chytil mě pod krkem a začal na mě řvat co šahám na jeho syna atd. Když jsem se mu snažil vysvětlit že nás provokuje vůbec ho to nezajímalo a furt si mlel svoje. A já z toho jsem docela vyklepanej a nevím jestli mu zase něco ten kluk nenalže a zase by mě nadal. Doma jsem to zatím neřekl protože nejsem ten typ co by chtěl furt něco rešit.

  kluk, 13 let, 7. října 2019

  Ahoj,
  úplně rozumím tomu, že jsi z této situace vystresovaný, protože jde o opravdu nepříjemný problém. I přesto, že se ti do toho nechce, určitě bych ti radila, aby ses svěřil svým rodičům. Nepochybuji o tom, že kluk, který konflikt začal, podal svému otci jen svou verzi příhody. Přitom každý z vás na tom nese svůj díl viny. Oceňuji samozřejmě to, že nechce žalovat s každou drobností, ale v okamžiku, kdy se do vašeho konfliktu zapojil i jeho otec, bylo by určitě dobré, aby o tom věděli i tví rodiče a mohli zasáhnout v případě jakéhokoli pokračování. Ačkoli tvoje reakce (tedy to, že jsi ho uhodil) rozhodně nebyla v pořádku, není to důvod, aby tě jakýkoli dospělý napadal (ať už slovně, nebo fyzicky). Svěř se tedy svým rodičům, řekni jim popravdě, co se stalo a svěř se jim i s tím, že máš strach, aby tě jeho otec znovu nenapadl. Obávám se, že v tomto stádiu se už bez zapojení rodičů neobejdeš.
  Měj se hezky!
  Bára

  Šikana

  Dříve jsem se setkala s šikanou
  Sice nebyla tak krutá
  Ale stejně to bylo nepříjemné
  Nikomu jsem to neřekla!
  Co když se to vrátí???

  holka, 11 let, 3. října 2019

  Ahoj,

  šikana je vždy nepříjemná. Často bývá založená na tom, že někdo silnější (někdy i více lidí najednou) ubližuje někomu slabšímu, různým způsobem. Někdy mu nadávají, posmívají se, berou věci, peníze, svačiny, někdy dokonce i takové šikanované dítě bijí, jindy je zase pronásledují na různých sociálních sítích a nepříjemné, jak píšeš, je to vždy. Může to být i velmi nebezpečné a většinou to znamená, že jde o nezdravý kolektiv, kde mezi dětmi nevládnou normální, přirozené, zdravé vztahy, jinak by se něco takového nedělo.

  Na druhou stranu pokud se někdy ještě setkáš se šikanou (ať už přímo sama či u někoho jiného), je vždy třeba se bránit, ozvat se, postavit se sám za sebe. Říct: Dejte mně pokoj, nedělejte to. Někdy stačí se takto proti šikaně vymezit. Jindy, zejména pokud jde o přesilu, to dost dobře možné není, pak je nezbytí to někomu dospělému říct a požádat o pomoc a podporu. Nejlépe je, jedná-li se o rodiče či oblíbeného/oblíbenou učitele/učitelku. Ale může jít i o jiného dospělého, někoho, komu věříš a na koho je spolehnutí. Dospělí lidé pak musí tuto situaci řešit se vší zodpovědností, popř. se obrátit na další orgány, které mohou pomoci (ředitel školy, Česká školní inspekce, místní zastupitelstvo, policie...).

  Přejeme Ti, aby ses se šikanou již nesetkala.

  Modrá linka

  Šikana

  Ahoj Alíku a spol. ,
  chtěla bych se vám svěřit že jedna holka od nás ze třídy(dá se to tak říct) šikanuje. Neustále naráží na můj módní styl, na mé vlasy, říká mi že jsem šprtka a když jsem jí něco řekla a jí došli argumenty, začala nadávat a ponižovat mně.
  Dříve to byla kamarádka, ale jak přešla do ,,puberty,, začala se chovat jako totální k***a s prominutím. Když jsme ještě byli kamarádky tak mi sama řekla, že jí dělá dobře ubližovat ostatním nebo když se někomu stane něco špatného tak ji to ,,naplňuje,, jak sama řekla. Je neustálá lhářka, nedávno mi poslala fotku jak chodí na výtvarný kroužek. Prý aby mohla jít na architekturu. Já jsem jí v klidu odepsala: ,,Ale na architekturu budeš muset umět matematiku.,, (jelikož jí matematika vůůůbec nejde) a ona mi odepsala: A to si zase vyhrabala kde twl tu matematiku, a navíc můj brácha chodí na školu kam půjdu já a ty příklady chápu, (ani jeden z jejích bratrů nechodí na obor architektury :/ ) nebudu jako ty krafka co umí jen něco čmárat na papír. I k ostatním se chová hnusně. Třeba spolužák si přinesl do třídy brambůrky a ona se ho zeptala a on jí odmítnul, vyrvala mu je z ruky a celý je snědla. Všem nadává a očividně neví co znamená slovo majetek
  S prominutím že jsem napsala takovouhle slohovku, ale holt je to obsáhle,
  Předem děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne.

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám s tím, že Tě spolužačka šikanuje, nepokládáš však žádnou otázku. Budu tedy předpokládat, že chceš vědět, jak se k ní chovat. V různých situacích je možné chovat se různě. Někdy je nejvýhodnější její narážky prostě ignorovat, nebrat ji vůbec vážně. Jindy je potřeba se ohradit a dát jí jasně najevo, že si její chování nenecháš líbit a v případě, že nepřestane, obrátíš se na někoho, kdo jí v tom zabrání. A také se, samozřejmě, na nějakou prima paní učitelku nebo třeba školní psycholožku, pokud ji ve škole máte, obrátit můžeš. Jestli se její chování nelíbí i dalším spolužákům, můžete se vzájemně podpořit a zastat se jeden druhého. V každém případě je dobré, abys o tom, co Tě trápí mluvila s někým, komu věříš, kdo Tě zná a může Tě podpořit, poradit v úplně konkrétních situacích.

  Přejeme Ti klidný podzim.
  Modrá linka

  Šikana

  Ahoj,
  trochu se bojím o spolužačku, prostě dneska ve škole cez přestávku k ní přišel jeden spolužák a dělal ji na nervy, vzal hadr od tabule a ním otíral její věci, házel ho po ní (taky to dělali další 2 kluci, ale ten jeden nejvíc), ona se nejdřív na tom smála, nebrala si to nijak zle, myslela že je to sranda, no dělal to každou přestávku a už to vtipné nebylo, bral ji penál a strkal si ho pod triko, do podpaží, a tvářil se že se s ním myje a že si měří teplotu (taky ty předchozí věci). Já jsem ji pak před koncem vyučování řekla, že to musí říct učitelce, že to jeho chování není normální a že to prostě musí říct. No vtom přišel opět ten kluk a zase dělal blbosti s penálem, a ta spolužačka mu řekla, ať přestane, že to řekne učitelce, on jen řekl: ,,Tak jsi to řekni, budu rád. A pak si zase změřím teplotu“. Nevím jako co to znamenalo, ale trochu se bojím, aby se to ještě nezhoršilo a aby ji nezačal šikanovat. Chtěla bych jí nějak pomoct, jenže nevím jak, proto píšu tenhle dotaz. Díky za odpověď :)

  P.S.: máte skvělou poradnu, a taky technická je super, vlastně celý Alík :)

  Ahoj,

  děkujeme za pochvalu a zpětnou pozitivní vazbu, která vždy potěší. Na oplátku chci ale ocenit Tebe, jsi skvělá holka i kamarádka. Vždy mám radost, když se nám ozve klient, kterému leží na srdci příběh někoho dalšího. Je skvělé, že nemyslíš jen sama na sebe, ale všímáš si toho, co se děje kolem Tebe, ať už ve škole či jinde. Dokonce jsi spolužačce, kterou otravovali kluci, dobře poradila, protože nestačí-li její síly na to, aby těm klukům zabránila v jejich jednání, pak je skutečně třeba, aby se do situace vložil někdo dospělý. A tak je naprosto na místě, svěřit se učitelce a také doma rodičům. Nejde o žalování, ale hledání podpory v situaci, kdy se jedinec nedokáže bránit sám proti přesile. Máš pravdu i v tom, že takové jednání by mohlo vést časem k šikaně. Pokud se jí podaří zabránit v zárodku, je to ta nejlepší prevence, proto je dobře, že máš oči i uši otevřené a nenechává Tě lhostejnou, co se děje kolem Tebe.

  Píšeš, že nevíš, jak v takové situaci pomáhat. Ale Ty už pomáháš. Jsi spolužačce oporou, dostala od Tebe kvalitní radu, to úplně stačí. Je důležité, aby věděla, že jsi na její straně, popř. bude-li se jednání těch kluků vyšetřovat, můžeš je dosvědčit.

  Přejeme Ti krásné babí léto.
  Modrá linka