Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Alík

  Proč vypadají Alíci na tlačítkách jinak než na obrázku?

  Protože tlačítka nikdo nepřemaloval, když bývalý provozovatel (mediální skupina Mafra) před pár lety změnil podobu pejska. Viz www.alik.cz/a/alik-cz-slavi-18-narozeniny – Alík na tlačítkách je pořád ten původní od Josefa Quise, má vidět límec ze svého žlutého trička.

  Ještě před dvěma roky byl starý vzhled Alíka i v logu Alíkovin a v ikonce pro Nastavení (v tabuli vpravo nahoře), ale na obou místech jsem ho dokázal vyměnit. Přesněji řečeno jsem v nich vyměnil hlavu. Ruce, které u Alíkovin drží noviny a u Nastavení drží nářadí, jsou stále původní, ale to skoro není poznat. Jsou jen trošku baculatější. :-D

  Osobně se mi ten starší Alík líbil víc, ale nová verze je pro nás praktičtější, protože ji máme namalovanou ve více pózách. Postupně bude všude nasazený nový vzhled, aby to bylo jednotné.

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Kde jde najít, jak vypadal Alík za starých časů?

  Alík

  Ahojte, rád bych se zeptal, jak se jde podívat na Alíka za starých časů.
  Děkuju, čau,
  Daniel

  Ahoj,
  Alík se za svých téměř 24 let existence mnohokrát změnil a jeho dnešní podoba se výrazně liší od těch, které měl v minulosti.

  Před šesti lety se Alík rozpovídal ve svém narozeninovém článku o svých bývalých podobách a majitelích. Je to pěkný souhrn období, kdy ještě Alík nepatřil aktuálním majitelům. Jsou tam přiložené i nějaké obrázky, ze kterých si lze udělat hrubou představu o tom, jak to asi na starém Alíkovi vypadalo.

  Na grafu záznamů z domény alik.cz lze vidět, že archivní robot mezi roky 2006 a 2018 udělal výrazně méně screenshotů, než v letech mimo tuhle časovou množinu. Je to způsobené tím, že za MAFRY Alík byl přemístěn na doménu alik.idnes.cz.

  Kromě narozeninového článku můžeš ale historii Alíka také zkoumat pomocí webového archívu. Nenajdeš tam sice, jak Alík vypadal každý den v roce, ale i přesto tam objevíš plno záznamů, ze kterých si přibližný obrázek o starém Alíkovi můžeš udělat. ;-)

  Podobně jde prozkoumávat i jednotlivé „podstránky“ Alíka. Můžeš třeba zjistit, kteří správci Alíka na Alíkovi působili, když bylo třeba před rokem 2010, a potom se jen tak v duchu ptát, proč je v patičce napsáno „Copyright © 1998-2009“, když Alík existoval až od roku 2000... :->

  Tady je mimochodem vidět, že se červené korunky dříve na seznamu správců vůbec neukazovaly. S novým majitelem tam postupně přibyli redaktoři a v roce 2020 se tam začali ukazovat i zbylí červení.

  Některé pozůstatky starého Alíka jdou taky ještě najít v poradně nebo v některých nástěnkách. U poradny to jsou třeba témata dotazů (která se budou nahrazovat, viz Vymýšlíme témata nástěnek a dalších sekcí) a v podstatě všechny starší dotazy. U nástěnek toho je méně, protože se dříve neaktivní nástěnky automaticky mazaly.

  Nakonec ještě zmíním, že o Alíkově historii se toho lze dozvědět celkem hodně přes dotazy, které odpovídal Pralinka2. Zaregistroval se v podstatě jen pár měsíců po vzniku Alíka, takže u všech historických změn a podob Alíka byl, tudíž pokud bys měl nějaké další dotazy k historii Alíka, můžeš je směrovat přímo jemu. :-)

  Alík

  Zdravím do poradny
  Jen jsem se prosím chtěla zeptat (jen mě tak napadlo) jak dlouho už existuje Alík? Jak začínal? Jak vypadal? Co bylo jiné a co zůstalo? Kdo tu je úplně od začátku?

  Ahoj,
  to, na co se ptáš, je zodpovězeno v článku z 1. června 2018.

  Můžeme psát sáhodlouhé odpovědi v poradně. B-)

  Alík

  Ahoj, přeji Alíkovi vše nejlepší k narozeninám, doufám že tu pro nás bude ještě hodně dlouho a hlavně, aby tu měl co nejméně zlobivců.

  Ahoj,
  dodatečně ti moc děkuji za přání. $>

  Podíl zlobivců na celkovém množství uživatelů jde snížit tím, že sem pozveš nové lidi nezlobivé. ;-)

  Lahodný dort, který nemá a nepotřebuje vysvětlení

  Alík

  (ÍÍÍ)

  Proč vyrobil Gustava Tobias7?

  Alík

  Ahoj,

  jak se tu prosím vzal hroch Gustav? A proč ho vyrobil zrovna Tobias7?
  Hroch_Gustav: teď tu na alikovi sou…

  Ahoj panglaqu,
  ptáš se, proč ho vyrobil zrovna Tobias7? Někdo ho vyrobit musel, hroši nevznikají jen tak z ničeho. Kdybychom vznikali z ničeho, tak by se mohlo přihodit, že by vzniklo hrochů hodně moc a nebylo by, kam nás dávat, a lidi by nás neměli tolik rádi, protože všude, kam by chtěli jít, bychom byli my.

  Věřím, že každému člověku se čas od času stane, že se rozhlédne po svém digitálním okolí a řekne si sám pro sebe: „člověče, tady něco chybí!“ – a tak přemýšlí a dumá a hloubá a rozjímá. Většina člověků časem tento neodbytný pocit zbaběle vzdá, ale Tobias7 si řekl „ne, já se nevzdám“ a přešel od úvah ke slovům a od slov k činům a od činů až přímo do vyrobení hrocha Gustava. Jestli jsem ho dobře pochopil. Popisoval to docela zevrubně v nástěnce.

  Možná, že jsem Tobiase7 úplně správně nepochopil a vysvětlení je úplně jiné. Je pravda pravdoucí, že ten jeho hroch je zelený a to je matoucí. Nevím, jak ty, ale já bych zelený nikdy být nechtěl. Zlatý možná jo, to se mi někdy stává o Vánocích, ale zelený, to musím říct, že nikdy…

  Kdybys ale chtěl být úplně celý zelený, nebo kdyby tě zajímalo něco víc, zeptej se Tobiase7. On bude vědět. (Ví toho hodně, vyrobil tady i hru, kde úplně všechno prezentuje.)

  Hodně štěstí. >X<-

  Kdo spravuje účty zvířat?

  Alík

  Ahoj,
  mohu se zeptat, kdo spravuje účty vlivných zvířátek? Děkuji.

  Podělení hrocha

  Alík

  Kam se poděl Hroch Pepíček? Nikde ho moc nevidím a v poradně taky dlouho na nic neodpověděl. 8-o

  Vážený Hogo,
  věz, že jsem tu stále přítomen v plném počtu jednoho kusu. (8:o)
  Jsem méně výřečný, jelikož mám plné nohy práce s dalším dílem mé prstochodcové pentalogie.

  V poradně vskutku odpovídám jenom zřídka, neboť se pravidelně domnívám, že rozumím pouze velmi pramalému množství věcí, a těm, kterým nerozumím, rozumí lépe lidé, kteří se zřejmě domnívají, že rozumím jen velice pramalému objemu záležitostí, takže se mě zpravidla ani neptají, čemu rozumím a čemu nerozumím. To samozřejmě není vždy rozumné, ale je to odpovídající stavu odpovídajících. B-)ok

  Alík

  Ahojte, před chvilkou jsem se zkoušela najít nástěnku, která zapadla úplně nejníž, ale skončila jsem někdy na roku 2017 a dál už mi to nešlo... moje otázka teda zní: nástěnky jsou tady od úplného začátku Alíka nebo tu přišly až časem? (vím, že spousta těch nástěnek se může být i třeba z roku dřív než 2017, ale poslední příspěvek byl třeba napsaný v roce 2017...) a ještě jedna otázečka: mažou se třeba i nástěnky, které nejsou zamčené, ale třeba pět let do nich nikdo nepsal?
  Děkuju předem na odpověď a mějte se všichni hezky. :-)
  PS: Jsem tady z mobilu.

  Ahoj,
  ano, nástěnky je jedna z věcí, které na Alíku byly už od samého začátku. To, že se nedají najít, má několik důvodů, které souvisí s tím, jak Alík dříve fungoval, zejména v letech 2000 až 2008, ale taky 2008 až 2016.

  Od roku 2000 až do roku 2016 to bylo tak, že nástěnka, do které 30 dní nikdo nenapsal, se automaticky smazala. A to tak, že úplně, ne že by byla schovaná někde v archivu smazaných. A protože během roku jsou i prázdniny, tak do málokteré nástěnky se podařilo skutečně důsledně každých 30 dní napsat. Stačilo, aby pravidelní přispěvatelé nějaké nástěnky na měsíc odjeli na prázdniny, a nástěnka byla pryč. Proto jen málokterá nástěnka se udržela od roku 2000 až do roku 2016.

  Dříve, přinejmenším do roku 2008, taky byl omezený počet příspěvků v nástěnce. Tuším že 400. Když bylo v nástěnce víc příspěvků, tak ty nejstarší se automaticky odmazávaly. Takže pokud už nějaká nástěnka opravdu žila natolik, že nezmizela, tak v ní postupně mizely nejstarší příspěvky, takže ty například z roku 2000 se stejně nedochovaly.

  Další věc, která dříve byla jinak, bylo to, že uživatel, který se půl roku nepřihlásil, byl smazán. Do roku 2008 úplně a beze stopy, od roku 2008 do roku 2016 si nejsem jist, mám dojem, že aspoň zůstal nějaký záznam, že takový uživatel existoval. Ovšem do roku 2008 s tím souvisela další věc: Všechno, co uživatel vytvořil, bylo v databázi napojeno na jeho uživatelský účet, příspěvky, které napsal, nástěnky, které vytvořil, a podobně. A to tak, že když uživatelský účet zmizel, tak zmizelo všechno, co vytvořil – všechny nástěnky, které vytvořil, i všechny příspěvky, které napsal. Za těch 8 let od roku 2000 do roku 2008 bylo hodně uživatelů, kteří na Alíka aktivně chodili, ale po pár letech se půl roku nepřihlásili (například že už se necítili být dětmi), jejich účet zmizel, a s ním i všechny nástěnky, které založili, a příspěvky, které napsali.
  To je další důvod, proč se z té doby dochovalo tak málo nástěnek. A v těch nástěnkách, která se z té doby zachovaly, se nedají najít nejstarší příspěvky, dají se tam najít příspěvky, které jakoby nedávají smysl, protože reagují na něco, co tam není – to proto, že příspěvky v té době zrušených uživatelů zmizely a bez nich reakce na ně samozřejmě nedávají smysl.

  Takže ano, nástěnky byly na Alíku od začátku, ale z popsaných důvodů jsou ty nejstarší nástěnky extrémně vzácné a v těch, které se dochovaly, chybí většina nejstarších příspěvků a ty, co zbyly, nedávají žádnou souvislost.

  V souřasné době je to tak, že je možné smazat nástěnku, která je z nějakého důvodu nevhodná, ale automatické nevratné mazání nástěnek jen proto, že tam dlouho nikdo nenapsal, se neprovádí.

  Stačí ti toto stručné vysvětlení?

  Alík

  Co se stane, když Alíka dlouho nenavštívím?

  Budu smutný. O:-)
  Nebo (jestli zlobíš) budu veselý. ]:-)
  :-D

  Jinak se nestane nic. Kdysi dávno se účet po půlroce nepoužívání mazal, ale to už se od roku 2017 neděje.

  Alík

  Proč si Los Punťa XIV. nedopisuje?

  Ahoj,
  tvoje otázka již byla zodpovězena v lednu, Promiň, že tenhle dotaz je trochu…

  Alík

  Proč je Los Punťa XIV. XIV? (Proč má číslo...)

  Ahoj,
  tvoje otázka již byla zodpovězena v lednu, Před nedlouhou dobou se zde objevil…

  Alík

  Ahoj Alíku. Jaký učet byl první na webu Alík.cz včetně tebe? Moc děkuji.

  Ahoj,
  před rokem 2017 hlavním identifikátorem uživatele na Alíku bylo číslo, tzv. ID, a do roku 2008 toto číslo bylo přidělováno v pořadí podle zaregistrování na Alíku. Do roku 2008 tedy bylo snadné zjistit prvního uživatele na Alíku, stačilo si najít uživatele s číslem 1.

  Tímto prvním uživatelem byl uživatel s přezdívkou „tomek“, pravděpodobně programátor, který pomáhal Alíka vytvořit. Vizitku měl vyplněnou poněkud neseriózně, takže je otázka, jak vážně se dají brát údaje z jeho vizitky, ale možná, že skutečně bydlel v Praze a že v době založení Alíka mu bylo asi 25 let.

  Naproti tomu sám Alík měl ID až 3, takže byl na Alíku až třetím zaregistrovaným uživatelem. Uživatele číslo 2 nemůžu najít, ale taky to byl někdo z programátorů. Zřejmě byl Alík jako uživatel zaregistrován až tehdy, když programátoři web vytvořili a vyzkoušeli.

  Uživatelem číslo 4 byl „DavidF“ z Opavy, jeden ze zakladatelů webu Alík. Podle údajů na tehdejší vizitce mu v době založení Alíka taky mohlo být tak asi 25.

  Mezi současnými uživateli Alíka se uvedení dva ani další původní zakladatelé Alíka už nedají najít.

  Stačí Ti to tak?

  Alík

  Ahoj, chtěla bych pomoct s odpovídáním na některé otázky v poradně, ale asi to nejde:-( ... Jinak jste vážně skvělí, miluju to tu! A to vše jen díky vám, hlavně Tobě majdulo2000, za to, že mě tu provázíte a odpovídáte na dotazy... A jménem jistě všech uživatelů Alíka: Milý Alíku, přejeme Ti vše nejlepší k narozeninám a doufáme, že dostaneš nějaké hezké dárky a že Ti Hroch Pepíček nesní dort... vím, že je to brzy, ale doufám,že to nevadí:-)

  Ahoj,
  díky za ochotu pomáhat, ale na odpovídání v poradně jsou nutné odborné znalosti, nestačí mít jen pocit, že víš, jak pomoct. Viz má starší odpověď.

  Dodatečně ještě jednou děkuji za toto předčasné přání! :-3

  Pepíček mi dort nesnědl. Tedy takhle, snědl část dortů, ale bylo jich tady hodně – těch, co nám napekl Tobias7:

  Narozeninové přáníčko pro Alíka - jenom dort, © Tobias7

  A co se týče dárků, ty dostávám a rozdávám průběžně, nejen k narozeninám. ;-)

  Alík

  Jsou vlivná zvířata boti?