Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Moje tělo - váha

  Ahoj Alíku, je mi skoro 14 let, vážím 39 kg a měřím 155 cm. Mám nadváhu?

  holka, 13 let, 23. dubna 2019

  Ahoj,
  vzhledem k tvému věku a výšce je tvoje váha podprůměrná, tudíž je naprosto neopodstatněné mluvit o nadváze. Naopak by bylo dobré zaměřit se na pestrý a vyvážený jídelníček a pravidelné stravování, aby se tvoje váha upravila. Protože přibírání na váze může být někdy stejně složité a problematické jako hubnutí. Každopádně jakékoli hubnutí rozhodně není na místě.
  Měj se hezky!
  Bára

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo - váha

  Hubnutí, pohyb, motivace

  Ahoj,
  zase mám takový problém. Mám lehčí nadváhu (asi 60kg a 160cm). Taky mám vysoký tlak. Kvůli vysokěmu tlaku musím 1 za rok jezdit do nemocnice a tam mi dají takový přístroj, který mi měří tlak 1 celý den. Tenhle rok tam pojedu po druhé a doktor říkal, že kdxž zůstanu na stejné váze (když mi to říkal bylo mi 11, 53kg a asi 155cm) tak to bude super. V tu dobu jsem hrála volejbal (trénink 1-2 týdně, délka 1:30h). Asi v dubnu tohoto roku jsem se rozhodla, že přestanu hrát volejbal (nesedl mi kolektiv) takže teď aktuálně nemám žádný kroužek a neplánuju ani s nějakým začít. Takže abych zhubla jsem se rozhodla, že o prázdninách začnu cvičit a jíst zdravě abych alespoň nějaké to kilo zhubla anebo nabrala svaly. Začínala jsem tím, že jsem cvičila třeba 4 workouty denně abych spálila minimálně 100 kalorií denně. Občas jsem už přestávala mít i chuť k jídlu, takže jsem za den snědla jen snídani, oběd, večeři (jsem obrovský jedlík) a to mi dávalo dohromady asi 950 kalorií denně. Postupem času jsem ale začala zase mít obrovskou chuť k jídlu. A taky už jsem byla čím dál tím víc línější (cvičila jsem už jen 1 workout denně) a celý den teď prosedím u PC nebo mobilu. Dnes mi máma dala k snídani jen koktejl ale já měla hlad tak jsem chtěla ještě něco. Na to mi ale řekla, že jestli budu furt tolik jíst, tak už se mnou ty doktory řešit nebude. A, že jsem jí slíbila, že místo volejbalu budu jezdit na kole (ježdění na kole mi vydrželo 3 dny, protože jezdit sama v lese na kole je opravdu nuda). Když jsem jí řekla, že narozdíl od ní cvičím tak jí to nezajímalo. Taky ji ani nezajímá proč asi sedím celý den u PC nebo mobilu, nebo nechodím ven. Je to kvůli tomu, že nemám s kým jít ven. A chodit po poli sama v tom vedru mě taky nebaví. A takhle asi bohužel nezhubnu, protože denně sním jen kolem 1000 kalorií.
  Problém je, že nejsem vůbec namotivovaná něco dělat. Dřív jsem četla - teď mě to nebaví, protože nemám co číst a jsem moc líná jít ty 2km do knihovny. Taky mi vadí, že nejsem doma celý prázdniny. Když je někdo doma tak jdu prostě do pokoje a tam strávím celý den. Poslední dobou se mi zdá, že mám snad tlak nízký, protože když se zvednu tak se mi chvilku motá hlava. Mimochodem cvičím asi 18 dní.

  Poradíte mi jak zhubnout třeba 5kg (do 4.10.2022) a jak se namotivovat vůbec něco dělat. Přijde mi, že když budu celý den u PC, nikdy ničeho nedokážu.

  Hezký den @)->-

  holka, 12 let, 5. srpna

  Ahoj holko,

  Především je třeba brát v úvahu, že rosteš. Jestliže jsi za poslední rok vyrostla o 5 cm, tak lze těžko očekávat, že „zůstaneš na stejné váze“. Problém je spíše v tom, že tělesná hmotnost Ti „vyšplhala“ o něco více, než tělesná výška, avšak vzhledem k tomu, že jsi dívka a je Ti 12 let, je větší přírůstek hmotnosti normální, protože jsi ve věku, kdy naprostá většina dívek zkrátka přibývá na váze, aby jejich tělo lépe zvládlo určitý proces, který se u dívek od jistého věku dostavuje každý měsíc.

  Tím samozřejmě nechci Tvůj problém zlehčovat, protože je jasné, že Ti na Tvojí váze a postavě hodně záleží (což vyplývá už z toho, jak pečlivě porovnáváš energetický příjem a výdej, což mnozí lidé zanedbávají). Na jednu stranu je sice trochu škoda, že už nehraješ volejbal, ale na druhou stranu je třeba uznat, že případné neshody v týmu, který Ti z nějakých důvodů „nesedl“, by Ti nakonec mohly ublížit víc než to, že už nesportuješ, protože by mohly narušit tvoji duševní pohodu a rovnováhu. Tvé rozhodnutí tudíž bylo v podstatě správné.

  Především by ses neměla mučit hladem. Hubnout lze i bez hladovění. Stačí úprava stravovacích návyků (jíst častěji, ale menší porce – jíst třikrát denně je málo, měla bys jíst alespoň pětkrát denně, ale v menších porcích) a dostatek pohybu. Pokud jde o stravování, měla by ses vyhýbat potravinám, po kterých se „tloustne“, což je v první řadě světlé pečivo z pšeničné mouky (světlé housky, rohlíky, veky, toastový chléb a podobně). Světlé pečivo lze nahradit tmavým. Jíst bys měla takové potraviny či pokrmy, které člověka zasytí („zaplní žaludek“), ale přitom se po nich netloustne. Patří k nim například ovesná kaše nebo zelenina (některé druhy obsahují až 90% vody, která „zaplní břicho“, aniž by zvyšovala příjem energie).

  V dotazu píšeš, že si připadáš „líná“. To může souviset s počasím, protože v současných vedrech, kdy teploty přes den často přesahují 30 °C, většina lidí příliš neoplývá energií a chutí „něco dělat“. Naopak, u většiny zdravých jedinců vedou dlouhodobě vysoké teploty k určitému útlumu. Proto bych doporučoval přesunout veškeré náročnější aktivity na ranní/večerní hodiny, kdy ještě/už není takové horko.
  Píšeš, že jsi líná jít 2 km do knihovny. Ale právě pravidelná pěší chůze představuje naprosto ideální pohybovou aktivitu, přičemž uvedené 2 km představují pro dospívajícího člověka optimum. Pro začátek se tedy zkus překonat a do knihovny si přece jen dojít. Motivací může být nějaká zajímavá knížka, kterou si tam můžeš vypůjčit. Vyrazit na cestu bys však měla ráno, dokud není takové horko. Nevadí, když na místo dorazíš o pár minut dříve, než otevřou. Tak zkrátka chvíli počkáš.

  Tím se dostáváme k otázce motivace, která je ze všeho nejdůležitější. Dospívající lidé se často setkávají s pocitem, že se jim vlastně nechce nic dělat, že je nic nebaví a podobně, takže pro ně může být velmi obtížné se vůbec donutit k nějaké činnosti. Tyto pocity jsou během puberty normální, protože se jedná o „vedlejší produkt“ hormonálních změn, k nimž v těle dospívajícího člověka dochází. Situace může být o to horší, když dospívající člověk ve svém okolí nenachází dostatek pochopení (nic proti Tvojí mamince, ale podle toho, jak se staví k Tvým problémům, bych u ní příliš vysokou míru pochopení neočekával).
  Možná, že by ses přece jen měla rozhlédnout po svém okolí, zda v blízkosti nebydlí někdo Tvého věku, s kým bys mohla chodit ven (nemusí to být přímo chlapec, se kterým bys „chodila“, ale třeba kamarádka, se kterou by sis mohla povídat). Každý problém je menší, když na něj člověk není sám. Kdyby se Ti nepodařilo najít nějakou takovou „spřízněnou duši“, zkus si alespoň „povídat sama se sebou“ – některým lidem to pomáhá a rozhodně se nejedná o žádnou „poruchu“, jak se mnozí lidé mylně domnívají.

  Pokud chceš během následujících dvou měsíců zhubnout 5 kg, mohu jen doporučit výše zmíněné úpravy stravovacích návyků a dostatek pohybu, pokud možno nějaké komplexní pohybové aktivity, k nimž patří například plavání či jízda na kole (samozřejmě za předpokladu, že v místě, kde o prázdninách bydlíš, máš možnost takové aktivity vykonávat). Nebo alespoň choď na procházky, ale spíše jen ráno a večer, s ohledem na počasí. Jízda na kole také představuje vhodnou komplexní pohybovou aktivitu. Pokud Tě nebaví jen tak jezdit, zkus si své vyjížďky naplánovat jako „průzkumné výpravy“, při nichž budeš poznávat okolí místa, kde trávíš prázdniny. V jeho blízkosti určitě najdeš spoustu zajímavých míst, kam by ses mohla jet na kole podívat, ať už se jedná o různé zajímavé přírodní útvary či historické pamětihodnosti, na které je naše vlast velmi bohatá.

  Pokud jde o snížení krevního tlaku při vstávání z leže do sedu a ze sedu do stoje, jedná se tzv. ortostatickou hypotenzi. Při jejím výskytu doporučuji vstávat velmi pomalu, nejprve se posadit na posteli, několik minut počkat, a teprve pak se postavit. Přitom je dobré zůstat chvíli stát u lůžka, abys v případě pádu nepadala na zem, ale do postele.

  Moje tělo - váha

  Tvar postavy, hubnutí

  Dobrý den, je mi 13 let a vážím 46 kilogramů. Moje váha mi příjde optimální. Nejvíce mě štve, že mám hodně moc velké špeky. Například když jsme na koupališti na musím zatahovat břicho, aby se mi ostatní nesmali. Chtěl jsem se zeptat co mám pro to udělat abych je neměl. Jak bych měl cvičit a jíst. předem děkuji za odpověď.

  kluk, 13 let, 7. srpna

  Ahoj kluku,

  Vzhledem k věku a pohlaví je Tvoje tělesná hmotnost normální, neboť hodnoty normální hmotnosti u chlapců ve věku 13 let se pohybují v rozmezí 34 až 68 kg. Pro posouzení hmotnosti by však ještě bylo třeba znát Tvoji tělesnou výšku. Je rozdíl, jestliže třináctiletý chlapec s tělesnou hmotností 46 kg měří 145 nebo 175 cm (v prvním případě by 46 kg bylo moc, ve druhém případě naopak málo). Kdybys však měřil okolo 160 cm, byla by Tvoje současná hmotnost zcela optimální.

  Pokud jde o zvýšené ukládání tuku na určitých částech těla (u chlapců například na břiše, na bocích či na hrudníku), to nemusí být způsobenou pouze nadváhou či obezitou, ale také hormonální nerovnováhou v období dospívání. Pod vlivem hormonálních změn zkrátka může dojít k tomu, že i u chlapce se tělesný tuk dočasně ukládá tam, kde by se ukládat neměl. V takovém případě nezbývá než počkat, než se hormonální hladina „srovná“.
  Pokud jde o zatahování břicha (např. na koupališti nebo kdekoliv jinde), to bych příliš nedoporučoval, protože při něm dochází ke stlačování vnitřních orgánů uložených v dutině břišní.

  Je možné, že na svoji postavu pohlížíš příliš kritickým okem, a že na sobě jen hledáš samé nedostatky. Nejsi přece povinen vypadat jako atlet. Máš trochu větší břicho, než bys chtěl mít? Dejme tomu, ale jak to souvisí s návštěvou koupaliště? Na koupaliště přece chodíš proto, aby sis zaplaval a užil si zábavu ve vodě, a ne proto, aby někdo z ostatních návštěvníků (z nichž většinu stejně neznáš a oni neznají Tebe) obdivoval Tvoji postavu a tvar Tvého břicha. Když jdeš na koupaliště, říkej si, že jdeš plavat, a ne se předvádět na módní přehlídku. Když jsi na koupališti, zkus alespoň na chvíli přestat myslet na to, jak vypadá Tvoje postava, a raději mysli na to, co právě děláš (plavání, klouzání na tobogánu a podobně).

  Kdybys přece jen chtěl vrstvy tělesného tuku nějak omezit, doporučuji kombinovat změnu stravovacích návyků a přiměřenou pohybovou aktivitu. Denní příjem potravin by měl být rozdělen alespoň do pěti jídel (snídaně – dopolední svačina – oběd – odpolední svačina – večeře). Měl bys dbát na zvýšený příjem tekutin. Vyhýbej se určitým potravinám, zejména světlému pečivu z pšeničné mouky (tzv. „bílé“ rohlíky, housky apod., místo nich jez pečivo tmavé z mouky žitné). Z komplexních pohybových aktivit doporučuji především plavání, které je spojeno s poměrně vysokým energetickým výdejem, a přitom – na rozdíl od běhu – nepředstavuje tak vysokou zátěž pro klouby dospívajícího jedince.

  Moje tělo - váha

  Nevážím příliš málo?

  Ahoj poradno,
  Je mi 12 za 2 měsíce 13let. Mám problém s výškou a váhou.
  Měřím 139cm a vážím 28kg. Není to nějak málo?

  kluk, 12 skoro 13 let, 28. července

  Ahoj,
  podle indexu BMI je vzhledem k tvému věku a výšce je tvá hmotnost skutečně nižší, než by měla být. Vzhledem k tomu, že ti za několik dní bude třináct let, určitě dostaneš pozvánku na preventivní prohlídku k pediatrovi. Její součástí je měření i vážení a tvůj lékař poté posoudí, o jak velkou odchylku se jedná a jestli je potřeba například odborné vyšetření a podobně. Určitě se mu budeš moci svěřit i se svými obavami a zeptat se ho na jeho názor a další postup.
  Držím ti palce!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Chtěl bych vážit o pět kilo méně

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat když je mi 13 let a měřím 152 cm a vážím 47 kg mám nadváhu? A i kdybych neměl, tak bych chtěl vážit okolo 42 kg. Chtěl jsem se zeptat jak bych mohl například cvičit a co bych mohl cvičit, sportovat a hlavně jak bych se mohl stravovat a co bych mohl jíst a jak často, abych tolik mohl vážit. Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 13 let, 18. července

  Ahoj,
  vzhledem k tvému věku a výšce je tvá váha naprosto optimální a nevidím tedy důvod pro to, abys hubnul. Stejně tak mi není jasné, proč chceš zhubnout právě o pět kilogramů. Místo toho bych ti doporučila, aby ses raději zaměřil na dodržování zdravého a vyváženého jídelníčku a dostatečného pohybu. Není potřeba hledat žádné zázračné metody, které navíc neexistují a nemohou dlouhodobě fungovat. „Tajemství“ zdravého těla a optimální váhy tkví ve zdravém životním stylu. Na ten se zaměř a nebudeš se muset o svou váhu strachovat. Jedině zdravý životní styl je totiž z dlouhodobého hlediska udržitelný a člověk se mu může věnovat celý život, což se například s dietou nikdy nepodaří.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Hubnutí břicha

  Ahoj alíku,
  před nedávnem jsem psal že hubnu. Podle BMI kalkulačky mám už váhu v pořádku(počítáme li že mi je už 14(jelikož asi za měsíc mám narozeniny) mám váhu naprosto v normálu)(počítáme-li že je mi stále ještě 13 mám ji stále v pořádku).

  Ale proč píši. Tuto váhu už mám nějakou dobu, dost dlouho na to abych viděl změny. Ačkoliv je vidět že jsem zhubl, tuk a větší břicho stále mám. Jak se ho zbavit?

  kluk, skoro 14 let, 4. července

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o tom, že hubneš a teď máš váhu v normálu. Je poznat, že jsi zhubl, ale ještě to není podle Tvých představ. Ptáš se nás, jak zhubnout na břiše.

  Zní to tak, že Ti na tom hodně záleží a že víš, jak by mohlo Tvé tělo vypadat v ideálním případě. Podle BMI už váhu v pořádku máš, ale pocitově bys rád zhubl na břiše. Tak jako nějaký čas trvalo, že jsi zhubl, tak i nějaký čas bude trvat, pokud chceš tělo nějak víc „tvarovat“. Dá se to udělat dobrou stravou, zdravým pohybem a životním stylem, ale jsou tady i vrozené předpoklady, které určují, jak bude Tvé tělo přibližně vypadat, jaká by asi měla být Tvoje přirozená váha i tvar těla podle velikosti kostí apod. Zdravé cvičení, dostatek přirozeného pohybu i odpočinku a občas nějaký sport, u kterého se zapotíš, by Ti v tom mohly pomoct. Přijde mi fajn si najít pravidelný pohyb/sport, kterému se budeš rád věnovat; taky nehladovět, ale jíst dostatečně a kvalitně, s omezením sladkostí a sladkých nápojů.

  Neboj se poradit se svým dětským lékařem anebo s výživovým/sportovním poradcem. Svěřit se můžeš i někomu dospělému v Tvém okolí – např. rodičům nebo někomu jinému blízkému, třeba i někomu ze školy, kdo by Tě vyslechl, a dal Ti tipy, co zkusit, anebo Ti pomohl vyhledat jiného odborníka.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Otázky na mou váhu

  Ahoj, moc se omlouvám že otravuji ale mám otázku- je mi 12, vážím 36,2 kg, měřím 155cm.

  1. Je normální že jsem tak nízká?
  2. Jak moc musím zhubnout abych měla normální váhu?
  3. Jak mám zhubnout?
  4. nelíbí se mi že mi jdou vidět žebra co mám dělat je na to nějaká mast????

  Ahoj z Modré linky,

  ptáš se nás, jestli je v pořádku Tvá výška a váha, a jak případně zhubnout. Tvé tělo je v období, kdy se vyvíjí a s tím je spojena taky změna váhy i růst. Z údajů, které píšeš, mi opravdu nezní, že bys potřebovala hubnout. Píšeš, že Ti jdou vidět žebra a to bývá často naopak u lidí, kteří by mohli klidně na váze přibrat. Mast, která by zakryla viditelná žebra neexistuje. Odborně Ti poradí ale Tvůj praktický lékař anebo výživová poradkyně, kteří Tě uvidí a pobaví se s Tebou naživo. Důležité je svěřit se s tím někomu blízkému dospělému v Tvém okolí – třeba rodičům, prarodičům. Řeknou Ti na to zase svůj pohled a případně Ti pomůžou v dalších krocích. Přála bych Ti, aby ses postupem času cítila ve svém těle příjemně a spokojeně.

  Hezké prázdninové dny přeje
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Je to normální váha?

  Ahoj, dneska jsem projížděla poradnou a viděla jsem nějakou dívku v mém věku a mé výšce jak váží o skoro 20 kilo míň jak já a někdo odpovídal že je to normální. Je ve 12 50kg v pořádku? Příjde mi to jako hrozně velká váha. btw měřím 157 cm.
  D+kuji předem za odpověď-

  holka, 12 let, 26. června

  Ahoj,
  ano, je to přesně tak. Pro dvanáctiletou dívku, která měří 157cm, je padesát kilogramů naprosto optimální váha. Pokud v tomto veku a při této výšce vážíš skutečně o dvacet kilogramů méně, jedná je o velmi výraznou podváhu, kterou by už rozhodně měl řešit odborník. Taková podváha už totiž představuje ohrožení zdraví.
  Bára

  Moje tělo - váha

  Mám velké břicho

  Ahoj
  Vážím 55 kg a měřím 171 cm. Tlustá nejsem, ale zdá se mi, že mám velké břicho. Což je asi kvůli tomu, že denně sním 4 suchý rohlíky. Ve škole sice sním oběd, ale přijdu domů a vezmu si rohlíky nebo to co měli rodiče k obědu. Nejím to, protože bych měla hlad, ale protože na to mám chuť. Velké břicho mám možná taky protože ho má mamka, babička i teta. Někdy když doma nejsou rohlíky nebo něco, tak třeba celé odpoledne nejím, ale večer, když mamka přijde z práce a donese rohlíky nebo jakékoli pečivo, hned ho sním😔. Potom většinou cítím, že mám velké břicho.
  Jak přestat tolil jíst rohlíky?
  Je to opravdu tak špatné?
  Pomáhá na to cvičení?

  holka, 13 let, 22. června

  Ahoj,
  skutečnost, že máš „velké“ břicho, může mít celou řadu příčin. Na vině mohou být například genetické dispozice, které předurčují typ postavy - tzn. že někteří lidé mají například postavu typu „jablko“ nebo „hruška.“ S těmi samozřejmě není možné nic udělat a člověk se s nimi musí smířit.
  Ale stejně tak je možné, že je na vině tvůj jídelníček. Stravování tak, jak ho popisuješ, rozhodně není ideální a měla by ses nad ním zamyslet. Chápu, že máš chuť na pečivo, ale sníst za den čtyři rohlíky rozhodně není ideální varianta. Zkus postupně množství pečiva omezovat a místo něj zařazovat kvalitní potraviny, které tvému tělu něco dají. Je totiž také klidně možné, že tvá chuť na pečivo pramení z toho, že tvé tělo některé živiny postrádá a proto si je kompenzuje touto chutí. Také bych si troufla tvrdit, že chuť na pečivo může souviset i s půldenním hladověním, které rozhodně také není optimální. Věřím, že když svůj jídelníček změníš, určitě se výsledky dostaví.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Ahoj je mi 12 měřím 154 a vážím 39kg, je má váha v pořádku?

  holka, 12 let, 18. června

  Ahoj,
  vzhledem k tvému věku a výšce je tvá váha naprosto v pořádku a nemusíš mít žádné obavy. Pokud i chceš udržet optimální váhu i do budoucnu, nerezignuj na zdravý životní styl a dodržuj pestrý a vyvážený jídelníček, stejně jako dostatek pohybu. Potom si nebudeš muset dělat starosti se svou váhou ani do budoucna.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Problém s váhou?

  ahoj,mám problém s váhou před 2 týdny mi bylo 12 měřím 148,5 cm a vážím 48 kg.
  v oblasti břicha mi přijde že jsem strašně tlustá jak bych měla zhubnout ? měla bych zhubnout ?

  děkuji za odpověd holka která si neví rady 12 let.

  holka, 12 let, 13. června

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám se starostmi o svou váhu. Přijdeš si v oblasti břicha tlustá a ptáš se, jestli a jak zhubnout. V období dospívání je přirozené, že se Ti mění tělo a váha se různě posouvá. Zároveň by výkyvy neměly být extrémní a taky je důležité, aby ses Ty sama ve Tvém těle cítila zkrátka dobře, příjemně. Pokud tomu teď tak není, tak mi přijde jako první fajn krok se s tím svěřit, podobně jako jsi napsala nám, někomu ve Tvém okolí, komu důvěřuješ – možná jednomu z rodičů, prarodičů, sourozenců, kamarádů. Možná bude těžší začít, ale pak od nich uslyšíš jejich pohled a můžete spolu vymyslet, co zkusit dělat dál. Možná se budete chtít i poradit s nutriční specialistkou (odbornice na výživu), která Ti pomůže upravit jídelníček tak, aby Ti žádné živiny nechyběly. Hladovění totiž určitě není zdravý a dlouhodobě trvající způsob, jak se cítit v těle dobře. Můžeš se i Ty sama zamyslet, jestli bys mohla v Tvém jídelníčku něco změnit – například přidat kvalitní potraviny, ovoce, zeleninu, dobré bílkoviny, vlákninu i tuky a naopak ubrat průmyslově zpracované potraviny, cukry a sladké nápoje. Není to jen o jídle, ale taky o kvalitním a dost dlouhém spánku a pravidelném režimu, například bez ponocování. Možná máš nějaký oblíbený sport nebo se ráda procházíš (se psem, s kamarádkou), jezdíš na kole, plaveš… Zkus si najít tu „svou“ oblíbenou pohybovou aktivitu, které se budeš věnovat pravidelně a ráda. Někdy je fajn ji dělat s někým, ať se můžete navzájem motivovat. Zároveň chci dodat, že velkým dílem můžeme ovlivnit to, jak se tělo bude vyvíjet a růst, ale taky je tam stále velká část, kterou jsme dostali v genech zděděnou po předcích. Budeš taky ještě růst do výšky a během pár let se všechno postupně ustálí. Přála bych Ti proto taky dost trpělivosti a laskavosti k sobě samé, když nebude hned vše podle Tvých představ, je to dlouhodobý proces.

  Ať máš hezké letní dny a držíme palce,
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Vážím málo?

  zdravím, píšu ohledně váhy vážím 38 kg, je mi 12 a měřím 164 cm je moje váha v pořádku (některé moje spolužačky váží i o 10 kg víc a to jsou nižší než já)

  holka, 12 let, 25. května

  Ahoj,

  Tvá hmotnost je nižší než by správně vzhledem k Tvému věku měla být. Proto by ses mohla domluvit s Tvou praktickou lékařkou/lékařem, a požádat ji/jej o doporučení zdravého jídelníčku Tobě na míru, s kterým Ti může pomoci nutriční sestra, nebo výživová poradkyně,/poradce. Do takovéto akce je samozřejmě nutné zapojit i rodiče, protože jsou to oni, kteří určují režim a životosprávu v rodině, která se týká všech členů rodiny.

  Přejeme Ti příjemné jaro se spolužáky.
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Jaký pohyb na zhubnutí?

  Ahoj,
  mám dotaz ohledně hubnutí. Všude píšou že když chce člověk zhubnout, měl by zdravě jíst a mít dostatek pohybu. Co za pohyb by to mělo být? Je to jedno? Stačí třeba pravidelná dlouhá procházka nebo by to měl být spíš běh? A pomáhá jízda na kole?
  Předem děkuji za odpověď, doufám že to není zbytečná otázka.

  holka, 12 let, 20. května

  Ahoj,
  je dobře, že se zajímáš o to, jak dopřát svému tělu zdravé jídlo a pohyb. Zajímá Tě, jaký pohyb by to měl být. Ideální je, aby Tě pohyb bavil, protože tak je velká šance, že se mu budeš věnovat pravidelně a dlouhodobě. Pro někoho je to tanec, pro někoho posilovna, nebo i sport, který se dá hrát ve dvojici (squash, badminton), je možné cvičit doma, jít si zaběhat, populární je dnes i pole dance. Možností je opravdu spoustu. Nedokážu odhadnout, co by Tě mohlo bavit, můžeš zkusit víc věcí a uvidíš, co Tě zaujme. Ale rozhodně se počítá třeba i jen chůze. Pokud jsi třeba zvyklá do školy jezdit autobusem, nebo Tě vozí rodiče, můžeš to nahradit chůzí, není-li to daleko. Jízda na kole určitě pomáhá též. Jakýkoliv pohyb se počítá a je pro Tvé tělo užitečný. Jen chci, abys věděla, že nic se nemá přehánět, ani zdravá strava nebo sportování. Pokud chceš zhubnout, zkus se vyvarovat dietám a zakazování některých potravin. Zkus jíst vše, ale v přiměřeném množství. Můžeš se zaměřit na to, co Ti říká Tvé tělo, třeba jestli jsi už sytá, není nutné dojídat porce apod. Měla by to pro Tebe být zábava/výzva, ne utrpení nebo trest. Kdyby se Ti zdálo, že se v tom ztrácíš, obrať se na nutričního terapeuta, ten Ti dokáže nastavit na míru pohyb i jídelníček.

  Držíme Ti palce.

  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Ahoj, chci se zeptat jestli je moje váha v pořádku - vážím 57kg a měřím 170cm.
  Mám něco zhubnout?

  holka, 12 let, 21. května

  Ahoj,
  vzhledem k tvému věku a výšce je tvá váha naprosto optimální a vůbec si s ní nemusíš dělat starosti. To ovšem samozřejmě neznamená, že bys měla rezignovat na zdravý životní styl. Dodržuj zdravý a vyvážený jídelníček, soustřeď se na dostatek pohybu a nebudeš se o svou váhu muset strachovat ani v budoucnu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Ahoj, mám nadváhu ? Vážím 56kg a měřím 162cm
  Jak mám zhubnout?
  Předem děkuji za odpověď Olivia.

  holka, 14 let, 12. května

  Ahoj,
  tvoje váha je v normě, rozhodně nemusíš hubnout.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Moje tělo - váha

  Ahoj
  Chtěla bych se zeptat jestli nám normální váhu. Vážím 55 kg a měřím 171 cm. Některé BMI kalkulačky mi ukazují, že mám podváhu a některé, že mám normální váhu. Já si nemyslím, že mám podváhu. Jím dost. Někdy sním denně i 4 rohlíky. Vždy když mamka přijde z nákupu hned se jdu podívat co koupila, protože mám chuť na pečivo. Málokdy mám hlad spíš mám na to chuť. Denně sním 3 kusy ovoce a vypiju 2 litry čisté nebo minerální vody. Sladkosti si dávám tak 1‐2 do týdne ( někdy i trochu víc). Žádný sport nedělám, ale asi 3x týdně cvičím.
  Je moje váha normální?
  Myslíte, že je můj životní styl v pořádku a měla bych v tom pokračovat?
  Předem děkuji za odpověď.
  Přeji hezký den.

  holka, 13 let, 8. května

  Ahoj,
  BMI kalkulačka nepřináší u dětí přesné údaje, proto se nedoporučuje ji používat. Pokud máš starost, že máš podváhu, můžeš se na to zeptat třeba svého praktického lékaře, až půjdeš na preventivní prohlídku. Co se týká zdravého životního stylu, je určitě třeba alespoň nějaký pohyb - který máš a také je důležité, abys nehladověla a jedla pestrou stravu, kde you obsaženy všechny potřebné živiny.
  Měj se fajn!
  Péťa


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!