Poradna: Alík radí dětem

Holky a láska

Ahoj, omlouvám se celkem často píšu, ale trápí mě hodně věcí. Momentálně mě trápí nejvíce to, že jsem zradila důvěru kluka, na kterém mi opravdu záleží, vím, že ho nejspíš nikdy nebudu mít zase zpátky a nejsem si jistá, jestli ho zpátky chci, zpátky ho nechci ne kvůli tomu, že by mi nějak ubližoval, ale kvůli tomu, že pro něj nejsem dobrý člověk a dost ho, většinou omylem, ničím. Od první chvíle, co se známe nás něco k sobě táhne, ani ne do roka, co jsme se poznali jsme se dali tak nějak dohromady. Vím, že jsem se mu fyzicky líbila hned od začátku, ale když jsme se víc poznali, zjistili jsme, že jsme asi z 90% naprosto stejní, rozuměli jsme si opravdu hodně a nedlouho po tom, co jsme se víc poznali mi řekl, že mě má rád a že mu na mě záleží. Měli jsme se rádi čím dál tím víc a někdy po mých čtrnáctých narozeninách jsme začali pomalu řešit, jak a kdy budeme mít spolu náš první sex, až mi bude 15(on je o rok starší, takže jeho věk jsme neřešili) , jak dlouho bychom s tím chtěli počkat a tak. Opravdu hodně jsem mu důvěřovala a on mě, jenže jsem to totálně pokazila a on mě už nechce ani vidět. Problém je v tom, že on je jinačí než ostatní kluci, většina holek pro něj není dostatečná, navíc se otevírá málokomu, vím že jsem měla jeho téměř stoprocentní důvěru, kterou kromě mě neměl ještě nikdo. Vím, že potom, co jsem mu tolik ublížila brečel, on svoje emoce skoro vůbec neprojevuje, protože je skoro vůbec nemá, když mě měl rád, tak se to dalo přirovnat téměř k zázraku, takže když brečel, tak to znamená, že jsem mu ublížila opravdu hodně. Bojím se, že jsem mu ublížila natolik, že až někdy znovu potká nějakou holku, která pro něj bude "dost dobrá", tak že se jí vyhne obloukem, protože nebude chtít, aby mu někdo zase ublížil. Nechci aby byl zbytek života sám a smutnej. Není nějaká možnost, že bych to mohla nějak napravit? A jak se mám vyrovnat s tím, že mi tolik chybí? Považuji ho za svou životní lásku, protože vím, že už nikoho tak skvělého nepotkám. Děkuju za odpověď a přeji hezký den.

holka, 14 let, 8. května

Ahoj,

každému se někdy stane, že něco v životě pokazí. Důležité je, co s tím pak udělá. To první, co je nejdůležitější, je otevřeně přiznat svoji chybu, a to jsi dokázala. Nevím, jestli jsi to už udělala, ale další důležitou věcí je upřímně to přiznat i před tím klukem, omluvit se, říct, jak Tě to mrzí (tak, jak jsi to hezky napsala Alíkovi). Možná to není lehké, nebo to není možné - pak mu to můžeš napsat. Nijak více „napravit“ se to, co se stalo, nedá. Záleží na tom klukovi, jak se k tomu postaví, možná, že se Ti podaří důvěru znovu vybudovat, možná ne, v každém případě to vždy trvá delší dobu.

Některé věci, které v životě uděláme, se nedají vzít zpět, i když by člověk moc chtěl. Pak nezbývá než přijmout důsledky, i když jsou hodně těžké. Životní chyby jsou ale velmi dobrou zkušeností, která člověka může posunout a nakonec mu i něco dát, nejenom něco vzít.

Věřím ale, že teď je všechno hodně bolavé a živé. Uvidíš, jak se to bude vyvíjet, předpoklady k tomu svou chybu napravit určitě máš.

Držíme palce,

Modrá linka

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 16 let.

Holky a láska

Ahoj Alíku, mám takový dotaz.

Jde nějak poznat, na jaké pohlaví jsem?

Vzhledově mě přitahují holky i kluci, ale nedokážu si představit sex s klukem. Za svůj život jsem měla dva přítele, ale ani s jedním jsem se necítila natolik dobře, že by přešlo na nějaké intimní hrátky. Líbat se s klukem mi nevadí, ale dál už to nezajde, protože je mi to nepříjemné.
Momentálně do budoucna vyhledávám vztah s holkou. Ještě jsem přítelkyni nikdy neměla, ale myslím, že tam problém nebude.

Myslíte, že jsem lesba? Nebo jsem bisexuál? Jde to nějak poznat, za co bych se měla pokládat?

Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den!

holka, 15 let, 12. května

Hezký den,
procházíte obdobím dospívání, kdy se sexualita člověka probouzí a postupně se rozvíjí a ujasňuje. Je v pořádku zkoumat, co je Vám příjemné, jakou máte představu o partnerovi/partnerce, být vnímavá ke svým pocitům a přáním. To, že je Vám zatím příjemné líbání s klukem, ale nedokážete si představit s ním sex, nemusí znamenat, že Vás kluci nepřitahují. Může to být v tom, že se na intimnější kontakt ještě necítíte být připravená. Je dobré se v tomto do ničeho nenutit a být spíše pozorovatelem, postupovat tak, jak Vám to bude přirozené a až k tomu dozraje Váš čas. Každý jsme v tomto načasování i formě sexuálního života individuální. Věřím, že postupně získáte jistotu v tom, jakou máte orientaci, poradit se můžete např. i se sexuologem, pokud byste to chtěla mít lékařsky potvrzené. Nebojte se své pocity sdílet s někým, komu důvěřujete, ať už s rodiči či kamarádkou, je možné, že si i oni prožili podobnou nejistotu.

Přejeme Ti hezké jarní dny,
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku a spol.
Mám takoví problém že se mi líbí muži ve věku 20-30 let . Já nevím ale moji vrstevníci mě prostě NEpřitahují ale zároveň bych si za žádnou cenu nedovolila hledat partnera v tak vysokém věku . Mohl by to být nějaký problém ? Nevíte co by mi mohlo pomoct ? Předem děkuji za odpověď .

holka 13 let, 11. května

Ahoj,
děkujeme za tvůj dotaz. Chápu, že jsi ze svých pocitů sama zmatená, nevyznáš se v nich a zároveň se i trochu děsí. Troufám si ale říci, že to samé co ty řeší i spousta dalších dospívajících dívek. Obecně se dá říci, že chlapci dospívají o něco později než dívky a je tudíž pravděpodobné, že jsi v psychickém vývoji o něco napřed než tvoji vrstevníci. Proto ti kluci ve tvém věku připadají nezralí a nepřitahují tě a proto se ti líbí dvacetiletí muži, kteří už jsou zralejší. Stejně tak tě ale mohu ubezpečit, že to se časem změní. Respektive, že tví vrstevníci dozrají a časem pro tebe budou atraktivnější a budeš si s nimi více rozumět. Jsem si jistá, že se nejedná o žádnou poruchu či problém na tvé straně.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Už před asi třemi lety mě spolužačka vytáhla na chodbu, řekla, že mě miluje, dala mi pusu a utekla. Já ji už dávno nemiluju, ale jak jí to mám říct, aby se necítila špatně?

kluk, 11 let, 6. května

Ahoj,
je od tebe hezké, že nechceš zranit city spolužačky a přemýšlíš nad citlivým způsobem, jak jí říci, že tvoje sympatie k ní už nejsou takové jako před časem. Ale vzhledem k tomu, že už jsou to tři roky, co se ti vyznala ze svých citů a bylo vám pouhých osm let, s klidným svědomím tě mohu ubezpečit, že tě k ní nepoutají žádné závazky. Takovéto dětské lásky a vyznání jsou nesmírně poetické a něžné, ale skutečně z nich nevyplývají žádné dlouhodobé závazky. Proto si ani nemyslím, že je nutné se s onou spolužačkou nějak „rozcházet.“ Zkrátka s ní buď dál kamarád, pokud se ti chce, a na opravdové chození a lásku si ještě několik let počkej.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj
Ve škole se mi líbí jeden kluk z vedlejší třídy. Nijak se nebavíme, jen jsme si jednou psali a v minulosti se něco začlo o nás dvou říkat. Teď když se potkáme, vidím jak na mě kouká. Kamarádka mi vždy říká, kdy se na mě dívá, a je to docela dost často. I jeho kamarádi se na mě dívají, a něco mu říkají. Nevíš, jestli by to mohlo něco znamenat?

holka, 14 let, 3. května

Ahoj,
signály, které popisuješ, skutečně mohou znamenat, že se onomu klukovi líbíš. To, že se na tebe často dívá, vypadá, že by s tebou rád navázal kontakt. Nicméně usuzuji tak pouze na základě pár slov a samozřejmě nemohu vědět, jestli to tak ve skutečnosti je. Nejjistějším způsobem by bylo začít se s ním bavit a zjistit, jestli si spolu budete rozumět, máte dostatek společných témat a vaše sympatie jsou vzájemné. Zkus se zamyslet nad tím, jestli třeba nemáte společného kamaráda nebo kamarádku, prostřednictvím které by ses s ním mohla začít bavit. Případně nějakého společného koníčka, nebo aktivitu, o které byste si mohli povídat. Jsem si jistá, že když si spolu začnete povídat, rychle zjistíš, jestli se mu také líbíš a třeba se začnete vídat i mimo školu.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Holky a láska

Zdravím. Ani nevím, proč to sem píšu. Stále se s tím nedokážu nějak vyrovnat a nevím, co to ve mně je. Jde o to, že už se mi dvakrát stalo, že jsem "něco" cítila ke starší ženě. Jednou to byla jedna zpěvačka, kterou jsem osobně poznala a poté jen jedna herečka z Ameriky. Obě tyto ženy mají už přes 40 let. A vždycky, když jsem na ně myslela, strašně jsem je chtěla políbit. Asi znim jako úplný blázen... Mimochodem, přitahujou mě kluci. Možná jsem bi, protože mě láká představa zkusit něco i s holkou, ale ještě jsem k holce nikdy nic necítila. Jen nechápu to, že už jsem dvakrát chtěla políbit starší ženu. Co se to se mnou děje? Já si to nedokážu vysvětlit. Hlavně ta herečka... Díky jednomu filmu, který miluju jsem na ni narazila. A když se v tom filmu s někým líbala, v duchu jsem tomu člověku záviděla. Asi nejsem normální.. Prosím, myslíte si, že je to se mnou špatné? Co se to se mnou děje a jakou byste řekli, že mám orientaci? Děkuji

holka, 14 let, 28. dubna

Ahoj,
chápu, že jsi rozpačitá z toho, že Tě láká představa, že by ses třeba líbala se starší ženou, herečkou. Zároveň to je něco, co se prostě tak může stát, aniž by to muselo znamenat homosexuální či jinou orientaci. Může v tom být kousek zvědavosti, fantazie, fascinace. I to je lidské a neznamená to, že bys byla "blázen". Jsi ve věku, kdy se sexualita teprve začíná rozvíjet a dostávat konkrétnější obrysy.
Věřím, že časem sama poznáš, jak to máš, kdo je pro Tebe přitažlivý, s kým si dokážeš představit partnerský vztah. Neboj se v tomto dát si čas, netlačit na sebe, zbytečně se neděsit myšlenek a fantazií, které přicházejí. Asi každý z nás má občas nějakou fantazii nebo pocit, při kterém se cítí trochu nenormálně, zvláštně, možná i trapně a není potřeba z toho dělat nějaké závěry, nebo se toho zbytečně bát.

Přejeme Ti hezké jarní dny,
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj,
Líbí se mi jeden kluk a on říká, že já jemu taky, jenže flirtuje ještě s jednou holkou. Je o něco hubenější, dokonalá pleť i vlasy... Nevím, jestli se mu teda líbím, nebo si jenom potřeboval nahnat svoje ego.. Je ze školy a teď je to mezi náma takové divné, vždy když kolem něho projdu, tak se cítím trapně, protože vím, že ví, že se mi líbí.. Taky jsem kolem něho jednou prošla a naše pohledy se nám střetly, ale nevím, jestli to něco znamenalo. Taky říká, že mám hrozně pěkný úsměv. Ale s tou druhou holkou si rozumí víc a taky s ní je víc. Nevim co mam dělat.. Jestli na něho rychle zapomenout, nebo se o něho snažit.. Poraďte mi prosím.
Předem děkuji za odpověď.

holka, 14 let, 26. dubna

Ahoj,
přeji Ti pocit zamilování, navazování prvních bližších vztahů, to vše k dospívání patří. Přináší to s sebou někdy i stud, nepříjemnou nejistotu, zda druhému můžeme věřit a upřímně mu projevovat city a náklonnost. I to vše je lidské a přirozené, nemusíš se kvůli tomu cítit trapně.

Psala jsi, že ten kluk říkal, že se mu také líbíš, tedy jste na tom podobně, víte to o sobě navzájem. Těžko usuzovat z náznaků, zda mezi vámi cítí něco víc, nebo Tě vnímá spíš jako sympatickou a pěknou kamarádku. Věřím, že v opravdovém smysluplném vztahu nejde jen o hubenou postavu a dokonalý vzhled, není to soutěž, jak někoho získat, zájem a snaha musí být dobrovolné, oboustranné. Věřím, že časem sama poznáš, zda si rozumíte, máte oba chuť se spolu bavit a více se poznávat, nebo jestli věnujete pozornost a čas spíše jiným lidem.

Neboj se to, co prožíváš, sdílet s někým, komu důvěřuješ, s kamarádkou nebo i třeba s mamkou. Asi každý z nás prošel podobnými prvními láskami a mohlo by být zajímavé poznat i příběhy ostatních a třeba se i vzájemně podpořit, vyslechnout.

Přejeme Ti hezké jarní dny,
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj mám problémek, chtěla bych jednomu klukovi říct že ho mám ráda a vůbec nevím jak a bojím se že se mi vysměje ....... prosím poraďte mi

holka, 13 let, 26. dubna

Ahoj,
chápu, že se bojíš vyznat někomu lásku a bojíš se odmítnutí. To je zcela normální reakce, protože nikdo, kdo se do někoho zamiloval, si nemůže být jistý, jak na to bude druhá strana reagovat. Samozřejmě také chápu, že vidina toho, že se ti vysměje, nebo tě odmítne, není nijak příjemná. Proto si také myslím, že není nutně potřeba okamžitě „vykládat karty na stůl.“
Myslím, že lepší variantou je zkusit se s ním nejdřív skamarádit a navázat bližší vztah. V rámci něho můžeš zjistit, jestli jsou vaše sympatie vzájemné a zda si rozumíte na stejné úrovni. Zkus se s ním nejprve bavit o věcech, které máte společné a které vás spojují. Může to být například sport, společné aktivity, kamarádi a podobně. Pokud se ti bude časem zdát, že souzníte a sympatie jsou vzájemné, určitě se budete chtít víc vídat, trávit spolu víc času a oba dva to budete vnímat podobně.
V té souvislosti mě napadá, že možná není ani potřeba explicitního vyznání lásky, ale vzájemné souznění a sympatie pocítíte oba i tak.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Zdravím Alíka a spol,
Moji spolužáci o kterých píšu se jmenují třeba:
Lucka, Monika a Matěj.
Monika a Matěj spolu kamarádí již od nejmenší školky, asi ve 4.A spolu začali chodit. Jsou spolu dodnes, ale před pár měsíci začal Matěj chodit ještě s Luckou. Monice bych to chtěla nějak nepatrně naznačit, že je něco špatně, ale bojím se, (je na tom psychicky dost špatně) že by se z toho úplně zbláznila.
Mám jí to říc? a jestli ano tak jak?

holka, 12 let, 22. dubna

Ahoj,
i my Tě zdravíme. Ptáš se, zda říct spolužačce, že její kluk chodí kromě ní ještě s další spolužačkou. Je to jenom na Tobě, jak to uděláš, ale pokud je na tom Monika psychicky špatně, mohlo by to na ní mít dopad. Nemáš povinnost o tom Monice říci. Možná by mělo smysl spíše říci (nebo třeba napsat) Matějovi, aby se k situaci postavil on, a začal se k oběma spolužačkám chovat fér.
Věřím, že to není jednoduché. Jednoduchá a ani jednoznačná není ani odpověď. Věřím, že to není snadné i pro tebe. Zkus se řídit jak rozumem, tak srdcem, uvidíš, jak to dopadne.

Modrá linka

Holky a láska

Ahoj poradno mám otázku:
Ve škole znám jednoho úžasnýho kluka miluju ho a on mně asi trochu taky (protože si se mnou začal psát na instagramu).Jenže mně ve škole všichni ztrapňujou a paní učitelka mně fackuje atp. Ten kluk je jedinej komu se můžu ve škole svěřit ,vždycky mi pomůže.A asi je i muj jedinej kamarád.Já nevím jak s ním mluvit nevím jestli se mnou bude chtít aspoň jít ven s takovou nickou....
Pomůžete prosím?? Ťapka_CZ

holka, 11 let., 18. dubna

Ahoj Ťapko,

začnu tím, čím jsi Ty skončila - zmínila jsi, že jsi nicka. Ťapko, nikdo není nicka, každý člověk má svoji hodnotu, takový, jaký je, takže samozřejmě ji máš i Ty. Podle toho, co píšeš, jsi dost statečná, protože zvládáš velmi náročné situace. Taky se umíš o sebe postarat (napsala jsi Alíkovi), což každý neumí.
Nevím, jak to má ten kluk, určitě bych zkusila s ním dál být v kontaktu. Můžeš pokračovat v psaní na Instagramu, ale taky můžeš zkusit jej přímo oslovit - ze začátku se na něj hezky podívat, usmát, prohodit něco milého, později jej zkusit pozvat někam ven, na sport, do cukrárny apod. Napadá mě, že bys mu mohla říci, co jsi napsala nám: že Ti ten kluk vždycky pomůže, že se na něj můžeš obrátit, že je jediný, komu se můžeš svěřit a že si toho vážíš. Je to něco, co by měl vědět a co by ho také mohlo potěšit.

Chci tě také povzbudit, abys řešila svoji situaci ve škole. Nikdo Tě nesmí ztrapňovat a paní učitelka Ti v žádném případě nesmí dávat facky. O tom, co se děje, řekni někomu dospělému. Tvoji rodiče, pokud je to možné, by měli vědět o tom, co se děje ve škole a měli by se tím zabývat. Nenech si takové jednání líbit.

Vážíme si toho, že jsi napsala. Přejeme, aby se všechno ubíralo správným směrem.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj potřebovala bych se zeptat miluju jednoho kluka a nevím jestli mě nechce nebo se chce kamarádit nebo se mu líbím. Bavím se s ním a on se mnou a napsal mi jestli s ním a kamaradama ven. Je na mě mily jak si myslím ��

Budu ráda za odpověď

holka, 14 let, 25. dubna

Ahoj,

ptáš se nás na něco, co víš nejlépe sama. Tvá vlastní intuice, Tvé srdíčko Ti nejlépe poradí, jak na tom s tím klukem jsi. My Tebe ani jeho neznáme, spíše bychom hádali. Každopádně, pokud se s Tebou baví a zve Tě ven a je na Tebe milý, může mít zájem Tě poznat. Pro začátek to úplně stačí. Ideální je, kdybyste se nejdřív stali kamarády, a později, až byste se více poznali, své zájmy, povahu, charakter, pak by z toho mohlo být něco více.
Také se můžeš na toto téma pobavit s někým starším, kdo Tě dobře zná a má už dostatek zkušeností, např. rodiči, prarodiči, tetou, strýcem... prostě někým, komu věříš a můžeš se na něj spolehnout.

Přejeme Ti, ať je Ti po boku kluka, který se Ti líbí, moc dobře.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj,
do školy o ročník víš chodí jeden kluk který se mi líbí. Nebudu říkat jak ale zjistila jsem si do jaké třídy chodí a jak se jmenuje. Bohužel jsme spolu nepromluvily zatím ani slovo :( Hrozně bych se s ním chtěla začít bavit ale nameštěstí nejsem jedna z těch holek které se jen tak začnou bavit s úplně cizím klukem... Takže moje otázka - jak se s ním mám začít bavit? Nepotřebuju vědět co mám říkat ale jak a za jaké příležitosti s ním začít konverzaci. Děkuji předem :)

holka, 15 let, 24. dubna

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že uvádíte věk 15 let, budeme Vám podle našich pravidel Modré linky v odpovědi vykat.

Každý z nás je jiný. Někdo je extrovert, komunikativní človíček, který nemá problém navázat konverzaci, část lidí patří k protikladu a většina se pohybuje někde mezi těmito dvěma póly. Pokuste se využít příležitosti, kdy se s klukem, který se Vám líbí, potkáte na chodbě školy či venku. Takové oslovení samozřejmě vyžaduje velký kus odvahy, energie, ovšem, jak se říká, kdo nic neriskuje, nic nemá. Pochopitelně k risku patří i možnost odmítnutí. Je proto dobré, zkusit se připravit na obě možnosti. Také můžete tomu klukovi napsat lístek a někam mu ho podstrčit či podat, rozhodně bych ale nevolila prostředníka.

Když jste dokázala zjistit, jak se ten kluk jmenuje, možná se Vám podaří zjistit třeba i to, co ho baví. Který sport, jaké filmy, co dělá ve volném čase, jaké má rád třeba hudební skupiny. Čím více informací budete mít, tím lépe jde navázat kontakt. Máte pak mnohem víc šancí navázat komunikaci.

Přejeme Vám hodně štěstí v navazování známosti.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj,Alíku.Chtěla bych chodit s klukem kterému je 14-15.Ale mně je 12 . Myslíš že můžu být s 15 klukem když mi je 12?

holka, 12 let, 18. dubna

Ahoj,

je prima, že jsi potkala někoho, kdo Tě natolik zaujal, že bys s ním chtěla chodit. Pokud to tak má i ten kluk, nemělo by vám nic bránit v tom, abyste byli spolu. Jistě, 3 roky mohou být rozdíl - nicméně právě to některým párům vyhovuje, jiným překáží. Je především na vás, jak vám spolu bude a jak se věkový rozdíl bude projevovat. Co se týče zákona, jde jen o to, abyste spolu neměli sexuální aktivity, které jsou mladým lidem do 15 let zakázané.
Přemýšlím taky nad tím, že by mohlo být fajn znát názor lidí kolem vás - probrat to s kamarády, rodinou... Ti všichni můžou mít postřehy a třeba taky zkušenosti, které by vás v rozhodování o vztahu mohly posunout.

Přejeme krásné jarní dny
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj,Alíku. Líbí se mi jeden kluk z naší školy.Potkala jsem ho na chodbě s kamarádem chtěla jsem si s nim plácnout, ale on nic.Nevím jestli moji ruku nevnímal nebo se stydělat dat mi placak před svým kamarádem nebo mně nechce.Prosím Pomoc chtěla bych vědět co si o tom myslíš jestli mně chce nebo ne!

holka, 13, 17. dubna

Ahoj z Modré linky,

ptáš se, jestli Tě kamarád chce, nebo nechce - když si s Tebou nechtěl dát na chodbě placáka. Rádi bychom Ti odpověděli, ale nevíme - ví to opravdu jenom ten kluk. To, že si s Tebou neplácnul ale nemusí vůbec znamenat nezájem z jeho strany. Možností je víc - možná že o Tebe nemá zájem, ale taky mohl být překvapený, v rozpacích, možná neměl náladu jen tak si dát placáka...

Pokud chceš vědět, že má o Tebe zájem, můžeš se s ním zkoušet kontaktovat dál, třeba takto nezávazně, jak jsi to udělala teď, můžeš zkusit pěkné pohledy, úsměvy, navázat rozhovor (třeba na jeho oblíbené téma, pokud ho znáš - pokud ne, můžeš zapátrat u dalších kamarádů nebo na sociálních sítích); můžeš ho třeba požádat o pomoc s nějakou záležitostí.

Můžeš ho také zkusit potkat jinde, než ve škole, na nějakém kroužku, při sportu apod. Kdybys chtěla být odvážnější, můžeš se ho zkusit zeptat sama, jak na tom u něj jsi. Klidně osobně, nebo třeba dopisem (klasickým nebo elektronickou zprávou). Kdybys ho chtěla kontaktovat osobně, je vždycky lepší, když u toho nikdo není a máte prostor jen pro sebe.

Přejeme pěkné jarní dny,

Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku,
Já vím píšu ti už po třetí a vím že mi odpovíš stejně, ale mám ráda jednoho kluka ze školy a on mě taky (asi). A celá škola nás chce dát do hromady, ale my nechceme, protože jsme ta vztah malí a chceme být jen kamarádi. Už mě to ale štve a nevím co s tím mám dělat. Promiň že tě otravuji.
A děkuji za odpověď

holka, 12 let, 16. dubna

Ahoj,
popravdě nechápu, kde je problém. Pokud s tím klukem chcete být jen kamarádi, neexistuje na světě nikdo, kdo by vás mohl donutit, aby to tak nebylo. Co si o vašem vztahu myslí „celá škola“ je poměrně nepodstatné, důležité je, že vy dva k sobě žádnou náklonnost necítíte a je zcela v pořádku, pokud dál zůstanete kamarádi. Věřím, že pokud někdo bude na toto téma dělat narážky a ty jej budeš buďto ignorovat, nebo mu stručně a jasně oznámíš, že jste pouze kamarádi a tak to taky zůstane, spolužáky to po čase přestane bavit a najdou si jiné téma k řešení.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj Alíku a spol.
Už dlouho se mi líbí jeden kluk. Nejdříve to vypadalo že se mu líbím i já, v hodinách na mě pořád koukal nebo jsme spolu pořád navazovali oční kontakt a po hodině vždy přišel k mojí lavici a začali jsme si povídat. Odpoledne jsme si ještě.psali. Teď už to tak není, vždy když se na něj kouknu tak se na mě usklibne a otočí se. Pořád se spolu bavíme ale už to není to co dříve. Myslím si že on má rád mojí kamarádku a pak jsem se ho na to ptala a on říkal že ne. Ale pořád si myslím že jo. Prosím poraďte mi jak to obrátit zase na druhou stranu

holka, 11 let, 8. dubna

Ahoj,
nerozumíš tomu, co se stalo mezi Tebou a kamarádem, který Ti dřív věnoval více pozornosti, nyní se však odvrací a ušklíbá. Dál se spolu ale bavíte. Ptáš se, co udělat pro to, abyste si zase byli bližší, jako dřív.
Je fajn, že se ho můžeš zeptat na to, co Ti leží v hlavě. Jedině on Ti může dát odpověď také na to, jestli se něco mezi vámi stalo nebo změnilo, že se teď k Tobě chová jinak. Můžeš dát najevo, že Tě to mrzí a chtěla bys s ním být dál v kontaktu jako doteď, být k němu pozorná, projevit zájem o společnou komunikaci. Myslím, že to je maximum, co pro to můžeš udělat, dál je to už na něm, jestli snaha a sympatie budou oboustranné.
Procházíš věkem, kdy se tyto věci teprve utváří a často i rychle mění, zda si opravdu rozumíte a vaše blízké přátelství vydrží, se ukáže postupně, časem. Bude moc fajn, když o tom budeš mít s kým promluvit, komu věříš, třeba s kamarádkou nebo i rodinou.

Hezké jarní dny,
Modrá linka

Holky a láska

libi se my 2 holky ze tridy mam jim to rict dřív nebo pozeji dekuji za odpoěd

kluk, 9 let, 6. dubna

Ahoj,
vzhledem k tomu, že je ti devět let, myslím, že s vyznáním lásky skutečně nemusíš spěchat. Na navázání skutečného partnerského vztahu máš spoustu času a domnívám se, že aktuálně bys měl vztahy s dívkami, které se ti líbí, udržovat spíše na kamarádské úrovni. Možná bude vaše přátelství natolik silné, že za pár let přeroste v opravdový partnerský vztah, ale jak už jsem uvedla, není kam spěchat a klidně nech věcem volný průběh.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj Alíku a ostatní.
Moje 12-letá spolužačka má kluka, kterému je 16 let a už několikrát přišla do školy s cucflekem na krku. Když jsou sexuální aktivity do 15 let zakázané, patří tedy i mezi to cucfleky? A mohl by být ten kluk nějak potrestán? Děkuju za odpověď

holka, 12 let, 2. dubna

Ahoj,
zákonem je do 15 let zakázaný sex i sexuální aktivity, které můžou vést k pohlavnímu styku, tedy se mezi ně řadí i mazlení, vášnivější líbání a podobně. Hranice mezi tím, co je v pořádku a kam by to už zajít nemělo, je někdy tenká. V každém případě ve dvanácti letech není kam spěchat a pro větší klid je lepší tyto aktivity odložit. Jak píšeš, zodpovědný za to, aby vztah nebyl předčasně příliš intimní, je v tomto případě přítel spolužačky, kterému je už nad 15 let a mohl by z toho mít případně problém.

Nevím, jak se v tom cítíš Ty, zda máš potřebu kamarádku nějak informovat o tom, jak to je, zda Ti dělá starost, jestli se neděje něco, co není v pořádku. Může být užitečné si o tom promluvit třeba s rodiči, ať už Ty se svými, nebo i kamarádka se svými. Sami pak musí s přítelem zvážit, jestli se pohybují v mezích zákona a zda se chovají zodpovědně.

Přejeme Ti hezké dny,
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj,
poslední dobou si dost lámu hlavou s jedním velkým problémem: coming out. Vím, že popisovat svou situaci a pak se ptát, jestli je bezpečná, moc smysl nemá, protože to nikdo přes internet dokonale posoudit nemůže. Proto se místo toho chci zeptat, jak mám poznat, jestli je bezpečné rodičům (a případně kamarádům) říci, že jsem se zamilovala do holky. Původne jsem to chtěla odkládat, dokud by to nebylo nezbytně nutné (tedy dokud bych třeba s nějakou holkou nezačala chodit), ale začalo mi hrozně vadit, že nejsem out. Je to velká část mě a prostě bych to chtěla dostat ven. Jak se mám tedy ujistit, že mě rodiče přijmou?
Díky za odpověď.

holka, 14 let, 3. dubna

Ahoj,
rozumím Ti v tom, že bys chtěla být "out" a být před ostatními taková, jaká jsi. Není ale cesta, jak se ujistit, že Tě rodiče přijmou. Jejich reakce může být od pochopení a přijetí až po nepochopení a odmítnutí. Bezpečné to nebude vlastně nikdy. Vzhledem k tomu, že je Ti 14 let a Tvoje sexualita se vyvíjí, nepovažuji za nezbytné směrovat ke coming outu. Pokud máš k blízkým důvěru, můžeš s nimi o problematice mluvit zatím obecně. Uvidíš, jak se k ní budou stavět.

Držíme palce,

Modrá linka

Holky a láska

Ahoj,
Předem se omlouvám, že sem píšu, i když mi je 16, ale už jsem to zkoušela probírat se svou velmi dobrou kamarádkou, ale ta tomu moc nerozuměla a já nevím komu jinýmu se mám svěřit, abych něco vyřešila nebo své situaci aspoň trochu porozuměla..

Jde o to, že jsem se před nějakou dobou rozešla s klukem se kterým jsem byla asi měsíc, mě samotnou to tolik netrápí, teda aspoň si to myslím, jenže můj problém spočívá v tom, že nedokážu nikomu říct pravdu o nás dvou a tak všem lžu. Třeba říkám, že si s ním píšu, nebo třeba, že se s nim stýkám přitom jdu jen někam ven, buď s kamarádkou nebo sama a pak si něco vymyslím. Kvůli tomu jsem taky uvažovala o tom, že bych se s ním dala znovu dohromady, abych to nemusela dál řešit. Já vlastně ani nevím, proč jsem se s ním rozešla.. No jako já už jsem ze začátku pochybovala o našem vztahu.. Jakože já jsem ho (pořád mám) ráda měla, ale nebyla jsem schopná uvěřit tomu (pořád nejsem), že on mě má rád taky. Prostě jsem si myslela, že se mnou chce být jen kvůli jeho kamarádům a tak. No myslím, že důvod proč jsem si to myslela je to, že občas když jsem mu napsala tak mě kompletně ignoroval, jenže si zase říkám, jestli to nebylo kvůli tomu, že on věděl, že já si nerada píšu a už to několikrát před tím zkoušel a no já jsem ho ignorovala.. No dalším důvodem by mohlo být to, že jsem na jeden týden nejdřív jela se školou, pak on měl prý týden zaracha kvůli známkám a pak mi napsal, že má brigádu a že nemůže přijít a tak.. Upřímně jsem nezažila, že by měl někdo v patnácti brigádu a den poté jsem se s ním rozešla, protože mi přišlo, že mu na mně už vůbec nezáleží.. No a asi týden po rozchodu mi psal, že chce abych se k němu vrátila a že se se mnou bude stýkat a že bych za ním mohla zajít.. No a já jsem byla hrozně naštvaná a samozřejmě to neudělala, protože jsem si myslela, že to bude nějaká past.. No a teď fakt nevím, co mám dělat.. Jsem z toho všeho zmatená a vůbec nevím, co dál.. Nejsem teda v depresích, ale vůbec tomu nerozumím a většinu svého času nad tím přemýšlím.. Co si o tom myslíte? Myslíte si, že za to můžu já, nebo je dobře, že jsem se s ním rozešla? A jak se mám odhodlat k tomu, abych to ostatním řekla a dál jim nelhala? A nevíte proč jim to vlastně nedokážu říct?

Předem děkuji za odpověď.

holka, 16 let, 1. dubna

Ahoj,
z tvého dopisu je znát, že jsi zmatená a sama se ve svých pocitech nevyznáš. Hned zpočátku tě mohu ujistit, že to není nic výjimečného, ani „nenormálního.“ City, láska a vztahy jsou velmi složitou záležitostí, která vůbec není černobílá a nemusí být ani přímočará. Člověk klidně může cítit zároveň lásku i být na někoho naštvaný, což myslím, že je právě tvůj případ. Zkus se proto nejprve sama zorientovat ve svých citech. Zamysli se nad tím, jestli máš onoho kluka ráda a jestli bys stála o bližší vztah s ním. To je podle mě zásadní faktor, podle kterého by ses měla řídit.

Jestli sama sobě přiznáš, že jsi do něj zamilovaná, zřejmě není co řešit a měla bys mu dát druhou šanci. Pokud k němu nic necítíš a nevěříš, že by to mohlo fungovat, bylo by dobré přiznat to nejen sama sobě, ale i svému okolí.

A potom je určitě potřeba, aby ses zamyslela nad tím, co tě motivuje k tomu, že nechceš svému okolí přiznat, že už netvoříte pár. Možná se bojíš reakcí ostatních, možná máš strach, že by tě třeba považovali tví kamarádi za „neschopnou“ navázat partnerský vztah. Nebo ti spíše vyhovuje image zadané dívky. Ale zkus si představit důsledky toho, kdyby „prasklo“, že už spolu nechodíte, ale ty stále tvrdíš opak. Ostuda, která by následovala, by ti určitě příjemná nebyla. Jestli tedy s oním klukem skutečně už nehodláš bližší vztah navázat, čím dříve se „přiznáš“, tím snazší a bezproblémovější to pro tebe bude.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára