Poradna: Alík radí dětem

Moje tělo - váha

Ahoj alíku a všechny ostatní.
Chtěl bych se zepta zda-li je normální moje váha.
Za týden mi bude už 14 let, měřím 179cm a vážím 65Kg.
Chtěl bych se zeptat jestli je to v mém věku normální.
Děkuji za odpověď :).

Jakub, 13 let, 15. května 2019

Ahoj Jakube,

Tvoje váha je s ohledem na věk i výšku zcela v pořádku.
Ještě lépe může přïpadně Tvůj růst posoudit lékař, který se o Tebe stará a má k dispozici více informací.
Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím.

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo - váha

Ahoj poradno.
Mám 50 kilo a 160 centimetrů. Podle tabulek co jsem našla v nějakém časopise jsem na hranici s normou a podváhou. Ale když se podívám do zrcadla mám pocit, že bych měla zhubnout. Ne nějak hodně ale pár kilo. (Když jsem měla 45 kilo a 150 centimetrů tak jsem si připadala normální)
Myslíte že bych měla zhubnout? Sice necvičím, ale hodně se věnuji spoustě sportů

holka, 14 let, 18. února

Ahoj,
chápu, že se chceš cítit dobře ve svém těle. Zkusila jsem podle Tvého věku, výšky a váhy zadat čísla do BMI kalkulačky, která je uveřejněná na stránkách vyzivadeti.cz/kalkulacka-bmi/ a které se zabývá zdravým životním stylem dětí a dospívajících. Vyšlo, že máš naprosto ideální váhu. Proto nedoporučuji žádné diety, Tvoje tělo se ještě vyvíjí a lehce se vše může zvrhnout do různých potíží s jídlem.

To, co můžeš udělat pro sebe, je soustředit se na vyvážený a zdravý jídelníček. K tomu je moc fajn, že se věnuješ různým sportům. Můžeš zvážit, že bys zařadila nějaké pravidelné cvičení, které pomáhá vyrýsovat a zpevnit svaly. Je jen na Tobě, zda to bude něco ve stylu pilates, jógy nebo třeba posilování či cokoliv dalšího, co Tě bude bavit. Tak bys mohla být se svým tělem spokojenější a cítit se dobře.

Přejeme klidné dny.
Modrá linka

Moje tělo - váha

Dobrý den Alíku a všichni ostatní milý lidi,dneska mám otázku jsem hodně tlustá a nevím jak zhubnout .Mám s tím velké trápení protože všechny holky jsou hubené jenom jedna širší ale polovina mě. Prosila bych o pomoc s hubnutím , nějakou radu a nebo nějaké cviky ale nemůžu dělat gymnastické cviky atd. Kvůli kostem poprosila bych o nějakou radu. Předem děkuji za odpověď

holka, 11 let, 7. února

Ahoj,
hubnutí je v podstatě velmi snadnou záležitostí: stačí dodržovat vyvážený a zdravý jídelníček a zahrnout do svého programu dostatek pohybu. Rozhodně není nutné dělat nutně gymnastické cviky. Naopak pro člověka s nadváhou by ani nebyly vhodné. V první řadě se tedy zaměř na svůj jídelníček a odstraň z něj nezdravé potraviny a klasické „hříchy“, jako jsou sladkosti, sladké limonády, fast foody, polotovary a podobně. Nahraď je zdravými potravinami, vodou (třeba ochucenou citrónem, bylinkami, okurkou....), ovocem a zeleninou. Zároveň zvyš množství pohybu. Zpočátku úplně stačí „obyčejná“ chůze. Choď na dlouhé procházky a až získáš větší fyzičku, začni zrychlovat tempo, prodlužuj vzdálenosti a třeba můžeš chůzi začít prokládat i během. Když budeš vytrvalá a důsledná, výsledky se jistě brzo dostaví.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj,
je normalní mít ve 14 letech 70 kg ?

kluk, 5. února

Ahoj,
bohužel na tvou otázku nedokáži odpovědět, protože neznám tvou výšku. Ta je potřeba pro vypočtení BMI, který slouží jako orientační ukazatel pro ideální váhu.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku,
píšu tu poprvé, takže se omlouvám jestli dělám něco špatně. Už do malička mám hrozně tlusté prsty. Měrím 165cm a vážím 61kg (včera jsem přibral 2kg po snězení jedné pizzy). Nevím co s tím dělat, pokouším se už dlouho hubnout, ale nic se neděje. Nějak by mi třeba i břicho bylo jedno, protože to nemám nějak moc tlusté, ale ty prsty mě opravdu štvou.

kluk, 15 let, 5. února

Ahoj,
podle kalkulačky BMI je tvá váha v souvislosti s tvou výškou, věkem a pohlavím naprosto optimální. Je tedy zbytečné snažit se hubnout. Stačí, když budeš dodržovat zdravý a vyvážený jídelníček, zařadíš do svého programu pravidelnou sportovní aktivitu a tvá váha bude i nadále bez problémů. Co se týká tvých prstů, obávám se, že ti v tomto ohledu ti nikdo nepomůže. Rozložení tuku a tělesná konstituce je velmi individuální. Někdo má například postavu typu „jablko“, to znamená, že se mu tuk usazuje především v oblasti pasu, zatímco jiný má postavu typu „hruška“, což znamená, že se mu tuk usazuje především na hýždích. Tyto charakteristiky jsou vrozené a bohužel se s nimi nedá nic dělat. Na druhou stranu ty jsi ještě uprostřed dospívání a tvoje tělesná konstituce se bude ještě měnit, takže ani tvar tvých prstů, respektive jejich vzhled, nemusí být definitivní.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj, moc děkuji za zodpovězení předchozích dotazů, máte se mnou velkou trpělivost. :D
Dnes mám jeden dotaz, který se ani tak netýká mě. Ale každopádně, máme ve třídě jednu holku, která závodně tančí. A všimla jsem si, že poslední dobou je pořád unavená, někdy nejde do školy, protože se prý nemohla ani postavit na nohy a hlavně, hrozně zhubla, má kostnaté ruce, vyhublé tváře a tak.Nechodí na obědy, ale tak to může třeba jíst doma, že, ale neviděla jsem jí v poslední době ani se svačinou, nebo tak. Pochopitelně s ní nejsem pořád, ale i tak...
Bojím se, jestli nemůže mít nějakou poruchu příjmu potravy - anorexii, bulimii, nebo tak něco. Moc se spolu nebavíme, ale rozhodně nejsme rozhádané nebo tak, takže asi můžu zkusit opatrně vyzvídat, ale chtěla bych vědět váš názor.
Jak se jí třeba opatrně zeptat? Co mám dělat? Upozornit učitele, výchovné poradce, nebo třeba rodiče? Vůbec netuším, každopádně je to skvělá holka a nechtěla bych a by si něčím takovým musela procházet a už vůbec ne sama.
Děkuji za odpověď! <3

holka, 14 let, 16. ledna

Ahoj,

je moc fajn, že se nezajímáš jen sama o sebe, ale že Tě zajímá i osud ostatních lidí, myslíš na kamarádku, máš obavy o její zdraví, bojíš se, aby v tom nebyla sama. Palec nahoru, jsi skvělá.

Co se týká zdraví Tvé kamarádky, za to zodpovídají její rodiče, a je-li tak pohublá a unavená, že ani občas nepřijde do školy, je docela možné, že to vidí i její rodiče a snad podnikají potřebné kroky.

Můžeš tu dívku oslovit, nejlépe, když u toho nebudou další svědci, abys ji neuvedla do rozpaků, a říct jí to, co nám píšeš. Čeho sis všimla, že Ti na ní záleží, zeptat se, zda ji něco netrápí a jestli jí můžeš nějak pomoci. To je ale asi tak všechno, co Ty můžeš udělat. Pokud máš pocit, že situace je dost napjatá, bude se Ti zdát, že něco není tak, jak má být, můžeš se obrátit na třídní učitelku nebo výchovnou poradkyni na škole, popřípadě školního psychologa, máte-li ho na škole.

Přejeme Ti, ať Ti zájem o lidi okolo Tebe vydrží,
Modrá linka

Moje tělo - váha

Ahoj. Chtěla jsem se zeptat na jednu takovou. Věc. Spočítala jsem si BMI a vychází mi, že jsem podvyživená, ale táta (a i další členové rodiny) mi říká, že jsem tlustá, měla bych víc sportovat atp. Tréninky mám dvakrát týdně, denně jsem venku se psem plus tělocvik. Nemyslím si, že bych jedla nějak nezdravě, jasně že si tu a tam dam sladkosti nebo teď o vánocich cukroví, ale jinak jim pravidelně a vyváženě.
Co si o tom myslíte? Dřív jsem byla mnohem podvyzivenější, teď jsem to vyhoupla skoro k normálu, ale všichni mi říkají že jsem hrozně tlustá. Pomoc!

holka, 14 let, 30. prosince 2019

Ahoj,
ačkoli bych ti velmi ráda pomohla, bohužel na základě tvého popisu nedokáži poznat, na čí straně je pravda. Tedy bys skutečně měla zhubnout, nebo je tvá váha v normálu. V první řadě je nutné, aby sis spočítala BMI index určený pro děti - a tedy ten, který zohlední tvůj věk, protože BMI u dospělých a u dětí je zcela odlišný. Dále je potřeba vzít v úvahu, že BMI je pouze orientační hodnotou, která nezohledňuje poměr tuku a svalů (svaly jsou těžší, ale mají menší objem, proto také svalnatý člověk obléká menší velikost oblečení než stejně vážící člověk, který má podíl svalové hmoty výrazně menší). Stejně tak je ale samozřejmě možné, že je k tobě tvá rodina přehnaně kritická.
Jak už jsem ale řekla, to se bohužel na základě jednoho dopisu poznat nedá. Proto by bylo nejlepší objednat se ke kvalitnímu výživovému poradci, nebo alespoň na měření InBody (nabízí ho například některé lékárny, či poradci - jejich seznam snadno najdeš na internetu). To by ti mělo s větší přesností než index BMI říci, jak jsi na tom s podílem tuku a svalů v těle a jestli je tedy žádoucí hubnout, či nikoli.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj, chci se zeptat. Nemáte nějaké tipy na to, jak zhubnout? Mám nadváhu a měla bych zhubnout. Ovšem ale sporty mi moc nejdou. Nějaké tipy na to, jak zhubnout bez větší fyzické námahy?

holka, 12 let, 30. prosince 2019

Ahoj,
až někdo vymyslí recept, jak zhubnout bez větší námahy, myslím, že bude stoprocentně nominovaný na Nobelovu cenu. Kdyby nějaký podobný návod existoval, zcela jistě by byla většina populace štíhlá a tudíž i bez chorob způsobených nadváhou. Ale vzhledem k tomu, jak obrovským a celosvětovým problémem je nadváha, je evidentní, že nic podobného neexistuje... ačkoli jak se to vezme. Recept na to, jak zhubnout, je ve své podstatě skutečně jednoduchý a spočívá v pestrém, zdravém a vyváženém jídelníčku a dostatku pohybu. Jenže k tomu je potřeba pevná vůle a vytrvalost, kterou zdaleka ne každý člověk má a je ochoten pro dosažení svého cíle něco obětovat. Omlouvám se za svou upřímnost, ale argument, že ti nejdou sporty a proto se nemůžeš hýbat, je pouhou výmluvou. Nemusíš se přece věnovat žádnému kolektivnímu sportu, nebo sportování na profesionální úrovni. Pro začátek úplně stačí, když do svého programu zařadíš dlouhé procházky, případně chůzi kombinovanou s pomalým klusem. K tomu nepotřebuješ vůbec žádný pohybový talent, ani žádné speciální vybavení. Základem ke každé změně (nejen té hubnoucí) je skutečná vůle chtít a vytrvalost.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj, jen bych se chtěla ujistit o své váze protože většina holek v mem věku váží více než já.Myslite že je normální když mám 163cm a vážím 46,5kg.Je mi 13let.
Předem děkuji za odpověď.

holka, 13 let, 26. prosince 2019

Ahoj,

zadala jsem Tvou výšku i váhu do BMI kalkulačky (vyzivadeti.cz/kalkulacka-bmi/). Tam uvedli k Tvému výsledku, že hodnota přes 17, která Ti vychází, je pro Tvoji věkovou skupinu nižší než je normální rozmezí. Může to mít různé důvody. Ovšem hodnota BMI je pouze orientační. Každý jsme úplně jiný, záleží také na tom, jak je Tvá váha rozložená. Ideální by bylo, kdyby ses domluvila s maminkou, a poradila se se svou dětskou lékařkou, která Tě zná, popř. s odborníkem na výživu.

Přejeme Ti hodně zdraví a energie do roku 2020.
Modrá linka

Moje tělo - váha

Ahoj aliku,mám takové trápení s mojí váhou..
Dnes jsme se v kroužku měli nosit na zádech a šla jsem s holkou která je hubenější,sice mě unesla ale slyšela jsem jak úplně vzdychá že mě pomaly neunesla :((Cítím se hrozně..Jako nemyslím si,že jsem obézní ale žádná vychrtlina??Chtěla bych zhubnout ale problém že dělám sport u kterého jsem nabrala svalovou hmotu a moje váha hodně stoupla ..před rokem jsem vážila 42 a začala jsem dělat jeden sport a moje váha stoupla na hrozných 52kg...Citim se hrozně...Chtěla bych vážit 45kg jsem nejtlustší i ze třídy a říkají mi to..Nevím co s tím..Jak bych mohla shodit svalovou hmotu ? (Moje výška je 151cm..)

holka, 13 let, 27. prosince 2019

Ahoj,
v první řadě bych si dovolila tvrdit, že je nesmysl snažit se zbavovat svalové hmoty, protože svaly jsou právě to, co formuje postavu a zvyšuje metabolismus. Je pravda, že svaly váží víc než tuk, ale prostorově zabírají mnohem méně místa, takže dva lidé mohou vážit stejně, ale ten, který má větší podíl svalové hmoty, bude mít menší velikost oblečení a bude vypadat mnohem lépe, o zdraví ani nemluvě. Proto je skutečně nesmysl snažit se zbavit svalové hmoty. Spíš se soustřeď na svůj jídelníček, aby byl zdravý, pestrý a vyvážený. V kombinaci s dostatečným množstvím pohybu ti přihraje zdravé, štíhlé tělo.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku,
mám takové trápení. Už jsem ti psala ohledně toho, že jsem měla anorexii a nešlo mi přibrat. Tak jsem svůj energetický příjem zvětšila co to šlo a podařilo se mi přibrat. Přibrala jsem 5 kilo, pak dalších 5 kilo a dosáhla jsem cílové váhy. Postupně jsem začala stravu snižovat, abych přestala přibírat, ale váha přesto pořád stoupala. Hrozně jsem se lekla a udělala velkou chybu. Prostě jsem snížila příjem stravy na úplné minimum. Najím se pouze trochu ráno a sním něco málo k obědu. A to je vše. Myslím, že to nedá víc jak 2500 Kj. Jsem kvůli tomu hladová a protivná a stejně pomalu přibírám. Zkoušela jsem jíst 6 krát denně po menších porcích, ale přibrala jsem jen rychleji. Nevím co s tím. Ještě 3 kila a už to bude nadváha :'(. Vypadám tlustě a to jím málo a cvičím 3 krát týdně. Jsem z toho nešťastná. Mohl bys mi prosím poradit, jak bych si mohla váhu držet a trochu zhubnout? Necítím se takhle vůbec dobře

holka, 13 let, 22. prosince 2019

Ahoj,

dovedu si představit, že si teď se stoupající váhou nevíš rady. Z Tvé zprávy vnímám - a sama to i píšeš, že se teď necítíš dobře. Nejdříve bych chtěla ocenit a vyzdvihnout, že už jsi jednou anorexií porazila – to určitě chtělo dost síly a odhodlání.
Nejsem lékař, proto nedokážu s jistotou říct, jak bys měla jídelníček anebo cvičební režim upravit tak, aby váha tolik nekolísala. Napadá mě, že po boji s anorexií může Tvůj metabolismus nějakou dobu fungovat trochu jinak než obvykle a může chvíli trvat, než se vše srovná. Určitě bych Ti doporučila obrátit se na odborníky – lékaře, kteří se tímto tématem zabývají a kteří Ti pomohou sestavit vhodný jídelníček tak, abys byla zdravá a zároveň byla se svým tělem spokojená. Na tom můžeš pracovat i s psychologem. Připadá mi důležité, abys pro sebe v tuhle chvíli měla pomoc, kterou si zasloužíš. Sama píšeš, že nyní býváš a „hladová a protivná“, pravděpodobně tedy sama tušíš, že hladovění není ta nejlepší cesta k tomu, aby ses cítila lépe. Přála bych Ti, abys měla kolem sebe dostatek podpory, abys ses ve svém těle cítila dobře, nezávisle na tom, kolik vážíš.
Nevím, jestli znáš centrum Anabell, možná už si s nimi byla v kontaktu. Nabízí různé služby dívkám, které mají zkušenost s poruchou příjmu potravy. Můžeš jim klidně přeposlat tento dotaz, který jsi poslala nám, nebo se obrátit na jejich telefonickou linku, kde můžete vše probrat (zde je odkaz, kde najdeš telefonní číslo i provozní dobu během vánočních svátků: www.anabell.cz/cz/nabizime/linka-anabell). Je možné se domluvit i na osobní schůzce, kde Ti nutriční terapeut pomůže sestavit vhodný jídelníček (www.anabell.cz/cz/nabizime/nutricni-poradny). Také Modrá linka je Ti nadále otevřena, a to lépe na chatu, telefonu, Skypu anebo WhatsAppu, kde lze vše probrat podrobněji.

Hodně síly a klidné Vánoce přeje

Modrá linka

Moje tělo - váha

Dobrý den, nemůžu si pomoci, už delší dobu mám problémy se svojí váhou a moc mě frustruje, když vidím nějakou hubenou holku, jak říká, že je tlustá, nebo i tady, dotazy v poradně, jak vidím, že někdo kdo má 2krát tak menší váhu, než já, a přitom říká jak moc potřebuje zhubnout. Mám i kamarádku která zhubla asi 20 kilo, a ten je tak hubená ale chce stále hubnout( bohužel má bulimii i anorexii - vše řeší i s psychologem),ale to o co mi tu jde, je to, že všude kolem jsou jen hubení lidé, kteří říkají jak jsou tlustí a když oni jsou tak štíhlí, tak já jsem kdo? Asi velryba! PS: mám cca 64 kg na 165 cm, jsem z toho strašně nešťastná, pořád hubnu a pak se zase přejím( i když jím jen trochu, jsem na míru plná), už to kolo potřebuji zastavit, nejradši bych to všechno zhubla a potom už nikdy nic nepřibrala. Vadí mi jak si všichni o tomto povídají, mně přijde divné, bavit se o tom kolik mám kg se svými spolužačkami, proč bych měla říkat že mám o patnáct kg víc než druhá?!Já už nevím, co mám dělat, už prostě nechci.
Mám takový malý problém, mám nějaké problémy s tím, že mi střeva špatně tráví a proto mám také zužený jídelníček o několik potravin od doktora, a nesnáším, když mám jíst na veřejnosti, to radši budu o hladu, (Když jsem byla na dně, pouštěla jsem si viděla, zle řečeno korpulentních lidí jak jedí a možná to mi říká, že jíst je něco co se mi nelíbí.)Zkrátka si dám kousek snídaně cca před sedmou ráno a potom jím až třeba ve 4 odpoledne, a ten problém, je ,že já nikdy nemám hlad, někdy mi kručí v břiše, ale to proto, že mám ty trávící problémy, ale mít hlad, jako tak? Stačí mi voda a celkem se mi líbí, že mám pak hubené břicho, jenže potom si dám něco málo, co musím, a to břicho tak hubené jako předtím už není. Poraďte mi, prosím, už nevím co mám dělat.

holka, 14 let, 13. prosince 2019

Ahoj z Modré linky,

váha je něco, co dívky a ženy velmi často trápí. Avšak když si spočítáš svůj BMI index - na dětské BMI kalkulačce, zjistíš, že je Tvoje váha optimální, tedy naprosto v pořádku. Tyto hodnoty jsou samozřejmě orientační, jde také o rozložení tuku a svalů. Vypadá to ale, že se možná srovnáváš s moc hubenými dívkami a spíše by měly ony přibrat, než Ty hubnout. Závažnější mi připadá, že máš možná nějaké zdravotní potíže. Je tedy třeba obrátit se nejprve na svou obvodní lékařku, která Tě případně může odeslat na další vyšetření, pokud zjistí, že opravdu není vše v pořádku. Můžeš s ní i probrat zdravou životosprávu a zásady zdravého stravování. Možná by stačila úprava stravovacích návyků i ke zmírnění zdravotních obtíží.

Přejeme Ti hezké svátky.
Modrá linka

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku a všichni tady,
Potřebovala bych se zeptat jestli je ma váha v pořádku , je mi 14let, vážím 53kg a merim 159, zdá se mi ze je to trochu víc než by mělo....takže...co myslíš/myslíte jo to v pořádku? Mela bych se vice hýbat? Děkuju za odpověď

holka, 14 let, 17. prosince 2019

Ahoj,
podle indexu BMI je vzhledem k tvému věku, pohlaví a výšce tvá váha naprosto v pořádku a neexistuje jediný důvod, proč bys měla hubnout. Samozřejmě pohyb (pokud není v extrémní formě) nikdy neškodí, takže od přiměřeného sportování tě rozhodně zrazovat nebudu. Pokud budeš dodržovat zdravý a vyvážený jídelníček, který doplníš vhodným množstvím pohybu, zcela jistě nebudeš muset nadváhu řešit ani v budoucnu.
Přeji ti příjemné předvánoční dny.
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj, potřebuji pomoct před měsícem mi bylo 12 a měřím 138 cm a vážím 29 kg potrebuji ztloustnout
Děkuji

kluk, 12 let, 25. listopadu 2019

Ahoj,
nevím, z čeho jsi usoudil, že potřebuješ ztloustnout. Pokud jsi uvedl správné údaje, podle indexu BMI je tvoje váha naprosto optimální vzhledem k věku, pohlaví a výšce. Jestliže budeš dál dodržovat pestrý a vyvážený jídelníček, který zkombinuješ s vhodným množstvím pohybu, nemusíš si dělat se svou hmotností žádné starosti.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj trápí mě má váha. Je mi 13 let mám 165 cm a 54 kg chci zhubnout jelikož je vidět jak jsem samej tuk a tlustá prostě samej špek. Chtěla bych mít tak 50 kg je to v pořádku vzhledem k věku a výšce mít 54 kg a můžu mít 50 kg.

holka, 13 let, 14. listopadu 2019

Ahoj,
podle indexu BMI je tvá váha vzhledem k tvému věku a výšce naprosto optimální a neexistuje žádný důvod, proč bys měla hubnout. Pokud nejsi se svým tělem spokojená a připadá ti, že jsi „samý tuk“, problém může být například v držení těla a nedostatečném zpevnění postavy. Zkus se proto zaměřit na posilování středu těla, které tvé tělo zpevní a upraví jeho držení. Samozřejmě další možností je to, že „problém“ je jen ve tvé hlavě. To znamená, že tvá postava je naprosto bez problémů, ale ty jsi přesto nespokojená a vidíš ji jinak, než jaká ve skutečnosti je. Vhodným cvičením určitě nikdy nic nezkazíš, ale pokud by tvá nespokojenost dlouhodobě pokračovala, nebo se dokonce zvětšovala a nebyl k ní žádný objektivní důvod, bylo by potřeba řešit to s odborníkem.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj.
Mám problém s mojí váhou . Je mi 12 a vážim 55kg a mám asi 157 - 160 cm nějak tak. Tancuji. Máme v rodině, že máme větší stehnaa celkově jako postavu. Jsem tlustá? Je to nadváha že?
Nevim proč, ale dělam si starosti, že mě prostě neuzvedne kluk, ano je to vtipne, ale trapi mě to. Musím každý den na to myslet a kluci nekteri mi to řikaj, že jsem tlusta, ale holky, že jsem hubená a že nemužu mít hubene nohy, když mam velky zadek. Což mi přijde blbost. Dřiv jsem to neřešila, ale už mě to hrozně štve. Prosím buď upřímná/ý.

Ahoj,
ano, podle dětské BMI kalkulačky máš skutečně nadváhu a je dobře, že si uvědomuješ, že to není v pořádku a chceš s tím něco dělat. Nadváha není zdaleka jen estetickým a praktickým problémem, ale především rizikem pro tvé zdraví. Přitom pro udržení zdravé váhy není potřeba podnikat žádná drastická opatření. Stačí, když se zamyslíš nad složením svého jídelníčku a omezíš takzvané prázdné kalorie (tedy sladkosti, slazené nápoje, smažená jídla, fast foody a podobně). Když současně zvýšíš množství pohybu, určitě se výsledky brzo dostaví. Někdy stačí jen drobné úpravy v životním stylu (například pití čisté vody místo slazených nápojů, nebo chození pěšky do školy), aby byl člověk se sebou spokojenější. Držím ti palce a věřím, že to dokážeš!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj, omlouvám se že zase otravuji ale chci se zeptat. Mám 10 let a měřím 155 cm. A mám 52 kg. Za půl roku mě čeká 11 léta prohlídka a bojím se že mám nadváhu. Sice to je za dlouho ale potřebuji vědět jestli se mám víc hýbat. Jinak se normálně hýbu jako všichni ostatní
Dekuji

holka, 10 let, 20. října 2019

Ahoj,
podle dětské kalkulačky BMI je zřejmé, že je tvá váha skutečně vyšší, než by měla být. Určitě není od věci, aby ses zamyslela nad svým jídelníčkem a vyřadila z něj „prázdné“ kalorie, které ti nic nedávají a pouze zvyšují tvou hmotnost. Zařaď do svého programu také více pohybu. Stačí i dlouhé procházky, nebo pomalý běh a během pár týdnů už určitě uvidíš první výsledky.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj
Moje kamarádka chodí do 3 . třídy
Chtěla by se zeptat jestli je její váha normální,
Je jí 8 let měří 134cm a váží 35kg.
Předem děkuji za odpověď??

holka, 11 let, 11. října 2019

Ahoj,
podle dětské BMI kalkulačky je váha tvé kamarádky vyšší, než by měla být. Bylo by potřeba, aby se zamyslela nad svým jídelníčkem a udělala v něm úpravy směrem ke zdravému životnímu stylu. To znamená, že by měla eliminovat nezdravé a kaloricky vydatné potraviny a naopak zvýšit podíl zeleniny, cereálií a dalších zdravých potravin. Navíc by bylo samozřejmě potřeba, aby se začala víc hýbat. Když jí pomůžeš, budeš jí oporou a budeš ji motivovat, určitě to zvládne ještě lépe.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Promiňte že zase otravuji
Je mi 11let a vážím 47km
Meřím 160 cm
Je to normální nebo bych se mela začít více hýbat???

holka, 11 let, 3. října 2019

Ahoj z Modré linky,

je prima, že se zajímáš o to, abys byla v pořádku. Dle dětské BMI kalkulačky, je Tvoje váha při Tvé výšce zcela optimální.

Říkám si, že by bylo fajn, namísto toho, aby ses obracela na anonymní poradnu, kdyby ses mohla se svými otázkami svěřit třeba rodičům či jiné blízké osobě. Otázky kolem těla totiž jsou poměrně intimní a možná je toho víc, co bys potřebovala probrat. I když rodiče nevědí všechno, v dnešní době internetu můžete snadno hledat odpovědi společně. Nebo se obrátit na obvodní lékařku při běžné prohlídce.

Přejeme Ti hezký podzim.
Modrá linka

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku. Mám dotaz na mou váhu. Vážím necelých 42 kilogramů, a měřím cca. 160 centimetrů. Asi před dvěma týdny jsem se rozhodla přibrat, a povedlo se, ze 40 kg mám skoro 42 kg. Má otázka zní kolik by měla vážit jedenáctiletá holka co měří 160 centimetrů. Chci přibrat protože čím dál víc slýchám že jsem tyčka že jsem anorektička a další věty co mi nejsou příjemné. Co s tím mám dělat?

holka, 11 let, 1. září 2019

Ahoj,
podle údajů, které uvádíš, jsi s ohledem na svůj věk vyšší, než většina stejně starých dívek. I s ohledem na tuto vyšší hodnotu výšky je tak váha 40-42 kg nižší - pro jinou dívku (menší výšky) by ale třeba mohla být ideální.

S ohledem na výšku by tak pro Tebe mohla být vhodná váha 45 kg. Ale je těžké to takto hodnotit na dálku..
Nejlépe by Tvou ideální váhu posoudil pan doktor nebo paní doktorka, kteří se o Tebe starají - Ti se mohou podívat celkově na to, jak rosteš (jak se mění výška), jak se vyvíjela váha. Navíc zná i Tvé rodiče - což je důležité, protože právě po rodičích dědíme dispozici k tomu, zda budeme vyšší postavy nebo budeme spíše drobní, zda budeme štíhlí nebo bude naše postava mohutnější.

Můžeš s panem doktorem nebo paní doktorkou probrat i to, jak se nyní stravuješ a co bys mohla případně změnit. Nebylo by vhodné snažit se přibrat za každou cenu tím, že se budeš přejídat nebo jíst nezdravá jídla. Postačí, když třeba přibereš 1 kg za měsíc.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku.

Už delší dobu mě štve moje váha
Myslíš si že bych mohl zhubnout kdyby jsem každý den dělal 10kliků 10 dřepů a 10angličáků. Jakože celý rok. A nebo bych se jen posílil?

předem díky za odpověď.

kluk, 12 let, 28. srpna 2019

Ahoj,

určitě by takové předsevzetí mělo dobrý vliv na Tvou kondici. Nějakou pohybovou aktivitu bychom měli zařadit každý den.
Není ale možné přesně říci, že když budeš takto každý den cvičit, že určitě zhubneš. Pokud je Tvoje váha vyšší, než by v tomto věku a při Tvé výšce měla být, tak je potřeba pracovat jak se stravováním, tak i s pohybem. Pořád rosteš, takže ani nemusí být nutné, abys hubnul - může být ideální váhu i jen udržet, zatímco dále porosteš do výšky.

Nepíšeš kolik měříš a vážíš, tak není možné posoudit, jestli je nebo není Tvoje hmotnost v pořádku. S posouzením váhy i s nastavením vhodného režimu pro jídlo a pohyb Ti může případně pomoci Tvůj pan doktor/paní doktorka.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím