Poradna: Alík radí dětem

Škola - učení

Ahoj Alíku...

Mám dotaz. Jsem celkem nadaný tak bych chtěl jít v 7.třídě na gympl, ale moji rodiče si myslí, že na mojí škole budu až do 9.Nevím jak jim to mám říct., protože oni o tom moc neví... Předem děkuji za odpověď..

kluk, 11 let, 30. května 2019

Ahoj z Modré linky,

to, co píšeš, vypadá jako dobrý plán. Pokud jsi opravdu nadaný, je studium na gymplu něčím, co by pro Tebe mohlo být prospěšné. Píšeš, že rodiče si zatím myslí, že zůstaneš ve Tvé současné škole až do 9. třídy. Teď by tedy bylo potřeba, aby se rodiče dozvěděli, co Tě vede k tomu, že chceš na gympl, co Ti to může dát a jaké důvody Tě vedou k tomu, aby nezůstával na základce. Můžeš s nimi zkusit mluvit Ty, říct svůj názor, požádat rodiče o to, zda by s tím souhlasili. Myslím si, že může pomoci taky někdo z dalších dospělých, zejména třídní učitel/ka, výchovný poradce apod.
Říkám si, že pro rodiče by se Tvým přechodem na gymnázium vlastně nemělo nic měnit (pokud gympl není soukromý a nemusí se platit) - pokud si na něj troufáš, neměl by to být problém. Pokud byste chtěli, můžete tam s rodiči i dopředu zajít, zjistit, co a jak, abyste měli všechny potřebné informace, které jsou k rozhodnutí potřeba.

Držíme palce,

Modrá linka

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Škola - učení

Dobry den vy všichni. Trápí mě to že mi moje mamka dává vše za vinu nevěří mi křičí na mě a já nevím proč. Když je domácí karanténa tak nam ucitelé posílají úkoly na google classroom a já jsem dneska ten úkol měla správně jen na 67 procent ze 100 a mamka na mě začala křičet že na to kašlu ale já jsem tomu nerozuměla a jelikož ona pracuje z domova tak na me moc nemá čas a my ukoly musíme odesílat do 13:30. A já jsem to měla špatně protože jsem to nechápala a mamka na mě neměla čas. Nevím co mám dělat protože kdyby tatínek neměl nic na práci tak bych šla za ním ale teď musel vymalovat chodbu než tam šel spát náš pejsek prosím co mám dělat nemám ráda když na mě křičí někdo koho moc miluji

holka, 12 let, 18. března

Ahoj,

je dobře, že umíš požádat o radu, když máš nějaké trápení. Žijeme teď v takové zvláštní době. V krizové situaci vše běží jinak, změny jsou rychlé, den ze dne. To se týká i způsobu vašeho učení. Věřím, že je mnoho dětí, které si s učením neví rady, podobně jako Ty. Rodiče by si na Tebe měli umět udělat čas, když to potřebuješ. Co se týká školy, nevím, zda máš i jiné možnosti. Zkus si třeba zavolat, skypovat či chatovat s někým ze třídy, kdo by Ti poradil nebo požádat učitele o vysvětlení učiva, kterému nerozumíš.

Vůbec se Ti nedivím, že se Ti nelíbí, když na Tebe někdo křičí, obzvlášť, když je to někdo blízký, koho miluješ. Jedná se o to, zda je mezi blízkými lidmi důvěra (věřím tomu, co mně dotyčný říká) nebo ne. Dojde-li z nějakého důvodu k narušení důvěry (zklameš pozdním návratem domů, porušila jsi nějaký slib atd.), je pak velmi těžké důvěru obnovit.

Vztahové problémy lze řešit vzájemnou komunikací. Zkus rodičům, třeba i opakovaně, v klidné chvíli říct, jaké to pro Tebe je, a jak se v této situaci cítíš špatně a osaměle. Prostě to, co Ti probíhá hlavou. Možná Tě jejich reakce příjemně překvapí. Pokud ne, hledej ve svém okolí další dospělé lidi, na které by ses mohla obrátit, aby Tě podpořili.

Přejeme Ti, aby se Ti příprava do školy dělala lépe a doma byla klidnější atmosféra.
Modrá linka

Škola - učení

Ahoj,
Tentokrát jde o školu. Asi většina dětí školu nesnáší, ale já ji nesnáším asi ze všech nejvíce. Udělala bych všechno proto abych do školy chodit nemusela. Je to pro mě hrozně náročné! Vždy když přijdu ze školy jsem úplně zničená a jsem ráda, že vůbec žiju. I když je pravda, že ve třídě patřím mezi ty chytřejší. Do 6 třídy jsem měla na vysvědčení samé jedničky. Ale teď je toho prostě moc. Přijde mi, že to už dál nezvládnu. Nevím, co mám dělat. Každý večer jsem v hrozném stresu. Každý týden píšeme aspoň tři testy a dost často se stává, že píšeme i tři testy denně! Opravdu nevím, co dál. Mohli by jste mi prosím dát nějakou radu? Moooc děkuji. Přeji hezký den...

Holka, 13 let, 7. března

Ahoj,

z toho, co popusuješ, vnímám, že Tě škola poslední dobou hodně vyčerpává. Tři testy týdně, někdy i více testů za jeden den - to mi zní opravdu náročně, nedivím se, že se po návratu domů cítíš hodně unavená a ve stresu, a že se Ti do školy nechce.
Nevím, jak dlouho se takhle nepříjemně cítíš. Každopádně je dobře, že ses rozhodla s tím někomu svěřit. Chtěla bych Tě podpořit v tom, abys na to nebyla sama, a promluvila si o tom s někým z dospělých, komu věříš - ať už s rodiči nebo někým dalším z rodiny anebo s oblíbenou učitelkou. Můžeš se zkusit obrátit na školního psychologa (anebo metodika prevence), pokud ho ve škole máte. Jeho úkolem je i to, snažit se pomoci žákům, kteří se z nějakého důvodu necítí ve škole dobře. Můžete společně hledat možnosti, co by se dalo dělat, aby Ti učení nepůsobilo tolik stresu. Je také možnost vše podrobněji probrat ještě s námi na Modré lince - můžeš nám napsat na chatu nebo zavolat na telefon, Skype anebo WhatsApp. Kontakty najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz.

Hodně síly přeje

Modrá linka

Škola - učení

Ahoj všichni budeme psát test a s kamarádkou se neumíme učit co dělat

holka, 12 let, 12. ledna

Ahoj z Modré linky,

je dobře, že vám s kamarádkou záleží na tom, abyste zvládly test. Někdy pomáhá učit se i společně, vzájemně se v tom podpořit. Můžete se s kamarádkou obrátit třeba na rodiče, starší sourozence či někoho jiného z rodiny a zeptat se jich, jak se správně učit. A potom spolu můžete sdílet, co jste se dozvěděli. Případně se můžete zeptat někoho ze spolužáků, kteří se učit umějí. Nebo můžete o pomoc požádat školní psycholožku, pokud ji na škole máte, či nějakou oblíbenou paní učitelku, které věříte.

Držíme palce a přejeme dobré známky
Modrá linka

Škola - učení

Ahoj, vždy jsem měla motivaci pro učení
ale teď ji nemůžu nikde najít.. mám špatné známky a nevím co s tím
Nějaké rady? Prosím

holka, 13 let, 31. prosince 2019

Ahoj,

stává se, že se někdy do nějaké činnosti, ať už je to učení, práce anebo povinnosti doma, musíme nutit více než dříve. K tomu, aby se Ti motivaci podařilo znovu najít, by asi bylo dobré nejprve zkusit rozklíčovat, z jakých důvodů se u Tebe poslední dobou snížila. Můžeš si zkusit odpovědět na tyto otázky: Jak dlouho už nízká motivace trvá? Kdy naposledy jsem ještě vnímala, že motivaci k učení mám? Co je poslední dobou ve škole anebo v mém životě jinak než dřív? Může to nějak souviset s nižší motivací k učení? Je to tak u všech předmětů nebo jen u některých? Co mají předměty, u kterých mi motivace k učení chybí, společného? Co mě stále ještě baví?

Odpovědi Ti mohou pomoci, abys lépe porozuměla tomu, co se poslední dobou děje. Mohou Tě taky nasměrovat k tomu, co bys mohla udělat, aby Tě učení znovu více bavilo. Pokud by sis nadále nevěděla rady, můžeš se zkusit obrátit na třídního učitele nebo školního psychologa, pokud ho ve škole máte, se kterým můžete společně zkusit hledat různé možnosti. Svoje pocity můžeš sdílet i se svými blízkými, ať už se spolužáky anebo s někým z rodiny. Je docela možné, že zažili něco podobného a mohou Ti dát nějaké tipy, co pomohlo jim.

Pěkný začátek roku přeje
Modrá linka

Škola - učení

Ahoj,
potřeboval bych pomoc ohledně známek. Chodím do 8. třídy, zatím mi šla matika úplně v pohodě, ale teď jsem se najednou zhoršil. V minulých rocích jsem měl maximálně 1 pětku z matiky. Teď je teprve prosinec a já budu mít už 3. pětku z matiky. Nepotřebuju poradit jak se líp učit, ale jak to mám říct rodičům? Když jsem řekl mamce, že už mám 2., strašně se naštvala.

kluk, 13 let, 29. listopadu 2019

Ahoj,
chápu, že člověka dokáže rozhodit, když mu něco nejde tak, jako dříve. Umím si i představit, že se teď mamce o třetí pětce bojíš říct, když na tu druhou reagovala naštvaně. Někdy to tak bývá, že ve škole narazíme na něco, v čem se nám moc nedaří, málokomu jde všechno stejně dobře.
Tvoje rodiče neznám, nevím tak, jak se spolu obvykle o škole bavíte. Říkám si ale, že by mohlo pomoci vybrat si chvíli, kdy budou mít dobrou náladu, upřímně jim o pětce říct a popsat, v čem konkrétně máš teď v matice problém – čemu třeba tolik nerozumíš. Můžeš rodičům vysvětlit, že Tě to trápí a chceš s tím něco dělat. Společně se pak můžete zamyslet nad tím, co je poslední dobou v matice jinak než dřív a co bys potřeboval k tomu, aby se Ti zase lépe dařilo, na co se zaměřit. To stejné můžeš probrat také s učitelem, který Vás matiku učí.

Pěkné dny přeje

Modrá linka

Škola - učení

Ahoj poslední dobou se mi zhoršili známky dřiv jsem dostaval 1-2 teď klidně i 3-4. Dost mě to štve dřiv jsem se ani moc neučil a měl jsem známky dobrý jsem z toho dost špatný zkusil jsem se víc učit ruzny metody učení ale moc to nepomohlo. Neviš co mam dělat? (Chodim do 7.třidy)

kluk, 13 let, 19. listopadu 2019

Ahoj,
chtěla bych Tě nejprve ocenit za to, že Tě zajímá, jak zvládnout školní povinnosti, když se Ti zhoršily známky, a dokonce jsi se snažil zkoušet různé metody učení.
Napadlo mne k tomu, že sedmá třída je učiteli i žáky vnímána jako opravdu náročné období. Je tedy srozumitelné, že najednou nemusí fungovat to, co stačilo v minulosti. Možná bude potřeba se učit častěji, pravidelně, nebo i za pomoci někoho dalšího. Tím myslím například rodiče, kteří by Tě mohli vyzkoušet, nebo někdo, kdo by Tě třeba pravidelně doučoval. Není ostuda si v tomto nechat pomoci. Pokud by nic z toho nezafungovalo, můžeš se obrátit na školního psychologa, pokud jej ve škole máte, nebo Tě mohou rodiče objednat do pedagogicko-psychologické poradny, kde se přímo specializují na to, aby Ti pomohli najít způsob, jak by Ti mohlo učení jít snáz. V každém případě se můžeš také domluvit s učiteli, co Ti doporučují změnit, nabídnout se, že vypracuješ třeba nějaký referát nebo něco podobného, aby se Ti průměr zlepšil.

Držíme Ti pěsti, abys našel způsob, jak školu dobře zvládnout.
Modrá linka

Škola - učení

Ahoj Alíku a spol.
Chtěl bych poprosit o nějaké typy proti prokrastinaci..
Každý den jak jdu ze školy řeknu si ,že se musím učit ,ale po chvíli si řeknu ¨dám si pauzu ¨ jenomže ta pauza trvá několik hodin pak je večer. Ve spěchu se začnu učit a připravovat... jenže to už je pozdě. A mám z celého dne špatný pocit.

kluk, 14 let, 31. října 2019

Ahoj z Modré linky,

možností, jak pracovat s prokrastinací, je více. Jednou z rozšířených metod je tzv. ToDoList - seznam toho, co je potřeba udělat. Můžeš si například vzít tužku a papír a každý den po škole si sepsat, co všechno potřebuješ udělat (a třeba přidat i zaslouženou odměnu - ať už něco dobrého nebo třeba hru na počítači). Pokud jsi typ člověka, který věci potřebuje vidět, je možné si nakreslit tzv. myšlenkovou mapu - tedy místo seznamu věcí si je nakreslíš pomocí různých symbolů a obrázků. Někomu také pomáhá si stanovit přesný čas (říká se, že optimálních je 20 minut), kdy se bude plně věnovat nějaké věci - třeba příkladu z matematiky - a poté si dá krátkou (5minutovou) pauzu - kupř. si půjde dát něco k pití. Více inspirace k prokrastinaci najdeš například v knize Konec prokrastinace od Petra Ludwiga. Knihy o myšlenkových mapách píše například Tony Buzan.

Dávat návody takto po internetu není snadné. Nabízíme Ti tedy inspiraci, kterou se můžeš zaobírat Ty sám, případně můžeš požádat o spolupráci rodiče, školní psycholožku, pokud ji ve škole máte, či jinou osobu, které důvěřuješ, a která Tě může podpořit. Avšak žádná metoda nemůže fungovat bez Tvého rozhodnutí, bez Tvé vůle. Ano, pauza je potřeba, aby se mozek občerstvil. Avšak pauza ve smyslu napít se, najíst, protáhnout se, zacvičit se, jít se projít. Ne hrát hry, pustit si internet a tak podobně. Takovými aktivitami se můžeš odměnit, když už budeš mít splněno, co potřebuješ.

Přejeme, ať Ti jdou povinnosti od ruky.
Modrá linka

Škola - učení

Ahoj Alíku a všichni ostatní.Mám problémy ve škole a potřeboval bych poradit.
Jsem v 9.ročníku ZŠ a na Český jazyk máme učitele který mě moc nemusí a tím pádem ani já jeho.Problém je i v naší škole,protože se tam hraje na 99% na protekci mezi školou a rodiči žáků.Já bohudík patřím mezi žáka který má jen jednoho rodiče,a to mamku která už neví co se školou dál.Tento pátek jsem přišel do školy a začala hodina ČJ a přišel učitel . Řekl že jsme měli úkol.A ten úkol měli jen žáci s protekcí! Každý čtvrtek mají někteří žáci doučování kvůli Přijímačkám na SŠ. Akorát já tam nechodím a tím pádem ani vlastně nevím co se v něm děje. P.Učitel jim asi řekl že úkol bude a evidentně zapomněl říci žákům kteří tam nechodí že nějaký úkol bude :(.Ale pan učitel si stojí za svým a že jsme si to měli zjistit přičemž nebyl důvod! Ve škole jsem nechyběl a na Internetové žákovské knížce nic nebylo ! :( A škola je to fakt hrozná poradili by jste mi prosím jak tuto nespravedlnost aspoň trošku zmírnit ?
s pozdravem Kuba.

kuba, 15 let, 2. listopadu 2019

Dobrý den, Kubo,

děkujeme za důvěru, se kterou jste nám napsal. Klientům od 15 let vykáme, budu proto vykat i já Vám. Píšete o problémech ve škole, kam chodíte a kde nejste spokojený. Konkrétně popisujete událost z minulého pátku, kdy se k Vám (a dalším žákům, kteří nechodí na doučování k přijímačkám - snad jsem správně vyrozuměla, že vás bylo víc) učitel zachoval nespravedlivě. Ptáte se nás, jak se dá takovou nespravedlnost alespoň trochu zmírnit.

Kubo, mrzí mě, že Vám ve škole není dobře. Chápu, že Vám nepřipadá fér, že po Vás učitel vyžadoval splněný úkol, o kterém jste se spolužáky mimo doučování nemohli vědět, věřím, že podobné situace dovedou člověka naštvat. Nevím, jak to konkrétně u vás ve škole chodí, jaké následky pro Vás nesplněný úkol má (jestli za něj dostanete např. pětku anebo jiný postih). Říkám si, do jaké míry jste to, co se stalo, řešil se spolužáky, kteří o úkolu také nevěděli. Možná byste mohli zkusit dát hlavy dohromady a domluvit se na společném postupu - např. přichystat si argumenty, které spolu řeknete učiteli, abyste mu dali najevo, že s jeho přístupem v téhle věci nesouhlasíte. Můžete se také zkusit obrátit na školního psychologa, pokud ho na škole máte, mohl byste s ním celou situaci probrat.

Pokud byste chtěl to, co Vás ve škole trápí, probrat více do hloubky, můžete se obrátit na naši telefonickou linku, Skype nebo WhatsApp. Kontakt najdete na našich webových stránkách www.modralinka.cz.

Pěkné dny přeje

Modrá linka

Škola - učení

Ahoj, vím, že je vysoká škola ještě daleko, ale něco by mě o ní zajímalo.

Zajímalo by mě:

 • 1) Jaký je rozdíl mezi univerzitním a neuniverzitním typem škol?
 • 2) Jak dlouho se studuje na titul bakalář, a k jakému zaměstnání mi titul je?
 • 3) Jak dlouho se studuje na titul magistr, a k jakému zaměstnání mi titul je?
 • 4) Jak dlouho se studuje na titul inženýr, a k jakému zaměstnání mi titul je?
 • 5) Jde studovat více titulů najednou?
 • 6) Kolik se za vysokou školu platí?
 • 7) Je možnost studovat dálkově? Co by to vyžadovalo?
 • 8) Jaký titul musím mít na učitelku, nebo ředitelku školy?
 • 9) Jaký titul musím mít, abych mohla být ředitelkou nějaké firmy?
 • 10) Jaký titul musím mít, abych mohla být advokátka? (Co vůbec dělá advokátka?)
Moc děkuji za odpovědi.
holka, 15 let, 31. května 2019

Hezký den,
je hezké, že se zajímáte o své budoucí směřování ve studiu a profesi. Pokládáte široké otázky, na které by Vám možná různé školy odpověděly různě, ne vždy se dá odpovědět obecně, nastavené podmínky se můžou u škol lišit a je pak lepší ověřit si je např. na jejich webových stránkách nebo se doptat např. kariérního poradce, kterého byste ve škole měli mít (bývá to buď jeden z učitelů nebo školní psycholog).

Univerzitní školy jsou státní a tedy je studium na nich hrazené, zdarma. Neuniverzitní bývají soukromé a je nutné si tam sama platit školné, jehož výše bývá různá, může tam pak být méně zájemců a tedy vyšší šance se tam dostat. Na titul bakaláře se studují zpravidla 3 roky, je možné studium i prodloužit o rok. Uplatnění titulu může být v každém oboru různé, ale většinou mají vysokoškolsky vzdělaní pracovníci nárok na vyšší mzdu než pracovníci bez titulu. Na bakalářské studium pak navazuje magisterské, které je na 2 roky (opět s možností +1 rok prodloužení). Stejně tak inženýrské studium trvá celkově většinou 5 let (3+2), týká se většinou technických oborů. Magistr a inženýr jsou tedy srovnatelné úrovně vzdělání a umožňují naplno se věnovat danému oboru a být i ve vedoucích pozicích (ředitel i advokát). Advokát má vystudováno 5 let na právnické fakultě a věnuje se např. právnímu zastupování u soudu. Pokud člověk studuje více vysokých škol najednou, je to možné, jen je potřeba promyslet, zda to půjde časově skloubit dohromady. Je možné začít jen s jednou vysokou školou a postupně si časem přidat další obor. Dálkové studium probíhá většinou o víkendech např. jednou za 3 týdny Pá-Ne spíše v blocích, než v pravidelné školní docházce. Člověk tam ale nemá status a výhody studenta, který studuje prezenčně (denní rozvrh). Student má studentské slevy a škola za něho platí zdravotní a sociální pojištění, které si jinak musí platit sám nebo přes zaměstnavatele.

Nebojte se o tom poradit i s rodiči či jinými dospělými v okolí, kteří mají možná také svoji vlastní zkušenost.
Modrá linka

Škola - učení

Ahoj! Chtěla bych se vás zeptat na otázku, nad kterou často přemýšlím. Jsem momentálně v 8.třídě na ZŠ a už jsem se rozhodla, kam chci jít na střední školu. Chci jít na gymnázium u nás ve městě, protože bych poté chtěla jít na lékařskou fakultu, tak si myslím, že je to ta nejlepší volba. Ale dělám si hlavu s přijímacími zkouškami, známky mám dobré, zatím jsem na vysvědčení neměla žádnou dvojku či horší známku, jen samé jedničky. Můj dotaz je asi hloupý, ale chci znát váš názor. Odkdy se mám připravovat na přijímací zkoušky? Vím, že je to individuální, ale chtěla bych znát názor někoho, kdo mě nezná, někoho jiného než jen spolužaček a rodiny. Z přijímaček mám strach, ale vím, že se na ně dá naučit. Před několika dny jsme ve škole dělali trénink na přijímací zkoušky (mé výsledky /úspěšnost/ : český jazyk - 94%; matematika - 82%; OSP - 91,4%). Děkuju předem za odpověď

holka, 14 let, 27. května 2019

Ahoj,

moc se mi líbí, jak přemýšlíš o své budoucnosti, je to hodně zodpovědné. Úplně souhlasím s tím, že pokud chceš jít na lékařskou fakultu, je gymnázium dobrá volba. Přijímačky jsou samozřejmě důležité, ale už teď jsi ve výhodě oproti jiným dětem - máš samé jedničky, úspěch v tréninkových testech. A navíc, jak správně píšeš, dá se na přijímačky dobře připravit. Já sama nevím, jaký je ten nejlepší návod, každý student potřebuje trochu něco jiného. Mohu tedy spíše napsat jen osobní názor. Podle mého je vhodné začít třeba už od října a třeba o víkendech se vždy chvíli věnovat cvičným testům. To znamená, najít si nějakou pravidelnost a zároveň to nepřehánět. Při těžších tématech si můžeš vzít nějaké doučování nebo konzultaci s učitelem. Své dotazy také můžeš směřovat k výchovnému poradci na škole, bude vědět více než já, protože má ty nejaktuálnější informace.

Přejeme Ti, aby vše dopadlo podle Tvých představ.
Modrá linka

Škola - učení

Mám problém, za pár měsícu jdu do 8 třídy, a tam se všechny známky promění v body které stejně jako přímačky rozhodují jestly mě vezmou nebo nevezmou na střední. Mluvit mi jde v poho. Ale jak mile mám začít zpívat tak ani nezačnu, protože mě u toho hodně bolí hlasivky. Tak mě napadlo zajít k lékaři jestli by mi nedal najěký papír že nemužu zpívat, ale bojím se že mi nic není (jsem línej a podobný kecy) a jedniné co se stane je maximálně že se ztrapním. Je toto skutečný fyzycký problém, nebo něco jinýho, a mám risknout toho doktora? Nechci jen kvuli této bolesti dostat míň bodů.
(Už jsem dlouho nezpíval takže ani nevím, zdali u toho cítím bolest [asi jo] nebo mám jiný problém)

kluk, 13 let, 3. dubna 2019

Ahoj,
trápí Tě, že by Ti bolest hlasivek při zpěvu mohla pokazit prospěch a možnost dostat se na střední školu. Nevíš, zda to řešit s lékařem, bojíš se, že by ses tím ztrapnil, pokud to není skutečný fyzický problém. Vnímám, že Ti opravdu záleží na tom, abys byl ve škole úspěšný a byla by škoda, aby Ti to kazilo něco, za co ani nemůžeš. Je možné, že se jedná o problém na hlasivkách, pokud při zpěvu cítíš bolest, a je v pořádku to nechat zkontrolovat, řešit to. Není žádnou ostudou, pokud by z vyšetření vyšlo, že jsi v pořádku. Pak by se mohlo jednat o psychický blok nebo i třeba nějaký špatný návyk při zpěvu. S tím prvním by mohl pomoci psycholog, třeba školní, ohledně např. nesprávného dechu při zpěvu a používání hlasivek zase např. nějaký učitel zpěvu, logoped či otorhinolaringolog (ORL lékař zaměřený na ušní, nosní, krční soustavu). Věřím, že možností příčin je víc, proto Tě chci podpořit v tom, aby ses nebál poradit s blízkými dospělými, rodiči, učiteli, ale i odborníky, kteří Ti můžou pomoci, jak s tím dál pracovat na zlepšení, aby Tě to už nemuselo dál omezovat a zatěžovat. Byla by škoda se tím dál sám trápit a nevyužít pomoci ostatních, která tu pro Tebe je.

Přejeme Ti vše dobré,
Modrá linka

Škola - učení

Zdravím Alíku a kamarádi,
moc Vám děkuji za předešlou odpověď, moc mi pomohla.

Protože jste mi pomohli, vím že vám mohu důvěřovat.
Teď má otázka, nebo spíš prosba o radu:
Nevíte jak se víc donutit k učení, učím se téměř každý den ale asi ne dostatečně jelikož mé známky tomu moc neodpovídají...
Nejde mi matematika a fyzika (jak jsem minule psala).
Z tech mi vychází cca. 3
Z ostatních předmětů cca. 1-2
Já vím že to není tak špatné, ale já se bojím že si to hodně zhorším a a budu mít na konci roku za 4.

Taky mi láme hlavu jestli mám na to dostat se na střední školu (v budoucnu bych chtěla studovat psychologii).

Děkuji moc za odpověď

holka, 11 let, 25. března 2019

Ahoj z Modré linky,

jsme rádi, že Ti naše rada pomohla. Avšak jak jsme psali již v předchozí odpovědi, je důležité, abys nebyla na své pocity a na svá trápení sama. Svěř se rodičům či dalším blízkým lidem z rodiny, věřím, že oni by Ti také dokázali poradit.
Takto po internetu Ti nemůžeme dát jednoduchou radu. Nevíme, jestli je problém ve Tvé motivaci, v nesprávném stylu učení, či studijních předpokladech – každý má talent na něco jiného – a možná, že v matematice a fyzice postě lepších výsledků nedosáhneš. To ale nelze posoudit po internetu. Obzvláště, pokud, jak píšeš, se učíš dost, je potřeba, abyste se s rodiči obrátili na někoho ve škole – ať už na paní učitelku/y daných předmětů či školní psycholožku, případně na pedagogicko-psycholoagickou poradnu, aby Vám pomohli odhalit příčinu Tvých školních neúspěchů – a hledali potom s Vámi možnosti jejich řešení.

Přejeme Ti hezké jaro,
Modrá linka

Škola - učení

Ahoj Alíku a spol.
Chodím do 6 třídy, a jsem jedničkářka. No ale dostala jsem 5 a bojím se že se mi to nespraví a budu mít na vizo 5, stačilo by mi kdybych si to opravila na 2, ale učitel z toho předmětu dáva málo známek, a tak to asi nevirovnám. Už od mala chci být učitelka ale co když mě nevezmou kvůli té pětce ??
A taky nemám ráda učení, a jedničky mám protože mám tu dobrou paměť že když něco slyším tak si to pamatuju. No ale učitel nam říká že by jsme se měli učit už na příjmačky ale mě to příjde zbytečný protože jsme tepr v 6 třídě.

Otázky:

 1. jak si mám opravit tu 5?
 2. můžu studat obor učitelka když mám tu 5?
 3. mám se už učit na příjmačky když je mám ani ne za 3 roky?

Předem děkuji za odpověď a prosím odpověztemi než bude květen ať si to popřípadě můžu opravit. A omlouvám se za chyby je to psané na mobilu.

holka, 12 let, 14. března 2019

Ahoj,

mohu Tě ujistit, že z jedné pětky "se nestřílí". Zkus ji nebrat tak vážně a neboj se zeptat přímo toho učitele, který Ti pětku dal, jak si ji máš opravit, že nechceš, aby Ti kazila jinak výborné vysvědčení. Na to se většinou bere ohled. Samozřejmě, že můžeš studovat pedagogickou školu pro nastávající učitele, vždyť i nositelé Nobelových cen, tedy světoví vědci, občas dostali ve škole pětku. Jinak k poradám, na jakou školu jít ze ZŠ dále, jsou určeni na všech školách výchovní poradci, kteří by vás v tomto měli umět nasměrovat.

Jestli se budeš či nebudeš učit na přijímačky již nyní, záleží jen na Tobě. Učitel to asi myslí dobře. Pokud se začneš připravovat už teď, nebudeš toho mít v devítce tolik najednou a navíc si mnohé zadané zautomatizuješ a vejde Ti to postupně do paměti. Bude to prostě pro Tebe vše jednodušší a nebudeš mít v posledním roce ZŠ tolik stresu a napětí z přípravy.

Pohodové jaro Ti přejeme z Modré linky.

Škola - učení

Ahoj Alíku, kamarády.
Mám jeden problém a už jsem fakt na dně. Moji rodiče si neustále stěžují, že furt jsem jenom na mobilu nebo na počítači a v ničem se nesnažím, jsem línej, nedokážu si opravit známky. Já se vážně snažím, ale mě to prostě nejde. Chtěl jsem se jenom tak vyzpovídat, protože na tohle nemám nervy.

kluk, 13 let, 19. prosince 2018

Ahoj,

zdá se, že ani nečekáš odpověď, chceš se jen vyzpovídat. Ale sdílení opravdu pomáhá. Neměl bys být se svými myšlenkami sám, ale podělit se o ně i s kamarády, a zejména s rodiči. Nevím, jestli jste si někdy vážně a v klidu pohovořili o tom, jak na tom jsi, jak se cítíš ve škole, co stíháš a co naopak nikoliv. Jsi-li opravdu velmi často na mobilu a počítači, to není dobře, tak může vzniknout i závislost, ale i různé zdravotní problémy (např. s očima, páteří, atd.). Vysedávání u počítače je prostě nezdravé, přednost bys měl dát pohybu venku, sportu, vycházkám s kamarády do přírody.

Zkus navrhnout rodičům setkání v nějaké veřejné místnosti, třeba čajovně, můžete odložit mobily, abyste mohli lépe vnímat jeden druhého. Pravidla by mohla vypadat třeba tak, že si všichni vypnete mobily, nebudete si skákat do řeči, každý bude hovořit stejně dlouho, jako ten druhý. Mohli byste společně vytvořit pro Tebe program a stanovit dobu, po kterou můžeš denně být na počítači, existují i lékařské studie, které uvádí, v jakém věku je možné trávit tolik a tolik času u monitoru. Co se týká školy a známek, myslím, že učitelé, pokud už Tě nějakou dobu znají a provází, dobře vědí, jestli Ti učení nejde, nebo jestli jde opravdu o nedostatek snahy. Lepší je vždy učit se kratší dobu, ale intenzivně, pak se nějak odměnit (pohybem, dobrým jídlem, zavoláním kamarádovi), udělat si pauzu a opět pokračovat. Mohl bys do přípravy do školy zatáhnout i rodiče, nebo alespoň jednoho z nich, aby Tě zkoušeli a měli tak přehled o tom, co vše máš znát. Můžeš se také zkusit učit s některým spolužákem, kterému jde učení lépe, a byl by ochoten Ti věnovat část svého volného času. Další možností je, že by Ti rodiče platili doučovací hodiny. Jak vidíš, možností je více, možná by se našel i někdo v širší rodině, kdo by pomohl. Je tedy na vás, abyste si to vše, pokud možno otevřeně a upřímně, vykomunikovali a vybrali tu nejlepší cestu pro Tebe.

Přejeme Ti pohodové Vánoce a zlepšení známek ve škole.
Modrá linka

Škola - učení

Ahoj Alíku... Mám problém ve škole vždy jsem měla dobré známky a teď mám špatný a už se mi to těžko bude opravovat chtěla bych na dobrou školu ale teď se mi ty známky zhoršili a já nevím co mám dělat

Ahoj,

tak na Tvůj dotaz není moc co odpovědět, zejména též proto, že je příliš stručný a obecný. Měla bys vše místo s námi probrat nejen doma s rodiči, (a společně pátrat po nějaké dobré škole pro Tebe), ale i ve škole s třídní učitelkou nebo výchovnou poradkyní, to znamená s lidmi, kteří Tě znají. Je také možné se objednat do PPP (psychologicko-pedagogické poradny), kde bys absolvovala testy, které by naznačily možnou cestu a výběr školy, poněvadž dokáží poměrně přesně zmapovat, na co se hodíš, pro co máš talent, co Tě baví. Velmi důležité jsou informace-tedy spojit se s někým, kdo navštěvuje školy, o které jevíš zájem, chodit s rodiči na Dny otevřených dveří, ptát se lidí, kteří pracují v oboru, který Tě zajímá, prostě být aktivní. Je to hodně v Tvých rukou, jde o Tvou budoucnost.

Pokud se týká známek, neumím posoudit, ale dle data soudím, že bys pro opravu některých známek ještě mohla něco udělat. Opět to záleží na Tobě, kolik své energie a soustředění jsi ochotná svému vzdělání dát, možná by se Ti mohl věnovat někdo z Tvých úspěšnějších spolužáků, popř. by Ti rodiče mohli pomáhat, zkoušet Tě, nebo Ti zaplatit doučování, které lze také domluvit s některým z učitelů/učitelek ve škole.

Přejeme Ti, ať se Ti podaří prospěch zlepšit a dostat se na takovou školu, která Tě osloví.
Modrá linka

Škola - učení

Ahoj Alíku a spol
Chodím do šesté třídy a pořád myslím na to na jakou půjdu střední školu
Ráda bych měla povolání učitelka ale nevím na jaký mám jít obor
Předem děkuji :-)

holka, 12 let, 15. října 2018

Píšeš, že chodíš do šesté třídy. Zatím máš tedy ještě čas si rozmyslet, jaký obor by tě nejvíce zajímal. Nyní se snaž co nejlépe ukončit základní vzdělání. Následně budeš studovat střední školu. Zde by asi bylo nejlepší jít na střední pedagogickou školu, ale uričtě tě na pedagogickou fakultu připraví i gymnázium. Je důležité si rozmyslet, jak staré děti bys jednou ráda učila - malé dětičky na I. stupni ZŠ, starší žáky na II. stupni ZŠ. Až si toto ujasníš a pokud bude tvá volba výuky žáků na II. stupni ZŠ, pak přemýšlej, co ve škole tě nejvíce baví - matematika, historie, tělesná výchova... Podle této záliby by sis měla zvolit předmět, který bys ráda na druhém stupni ZŠ vyučovala. Aprobace většinou bývá dvojí, druhý předmět si následně na fakultě zvolíš podle nabízených dvojic předmětů.

Škola - učení

Dobrý den,
dnes oficiálně začal školní rok a já už se teď hroutím. Každý den vyučování do tří, plus čtyřikrát týdně doučování na přijímačky a jednou ZUŠka (výtvarka). Kromě toho, že budu muset dělat přijímačky na střední, taky letos absolvuji z výše zmíněného oboru a nevím, jak to všechno zvládnu. Mám strach, že se nedostanu na školu, ačkoli jsem zatím na vysvědčení měla vždy samé jedničky. Mám strach, že nenakreslím nic, s čím budu spokojená, protože všechny mé pokusy zatím skončily hrozně. Do ZUŠky chodím asi šest let a učitelka mě chválí, ostatní mi taky tvrdí, že to, co namaluji, je hezké, ale já s tím nejsem spokojená. Nedokážu stvořit nic, co by se mi líbilo. Chtěla jsem si celou devítku v klidu užít, ale už teď tu brečím a stresuji se, bolí mě břicho od nervů a celý den jsem nic nesnědla, protože mi stačí ucítit něco a chce se mi zvracet. Prostě nevím, jak to všechno zvládnu, a bojím se, že tento školní rok prostě nezvládnu. Mamka mi akorát nadává, že si sama zbytečně chci přidávat starosti, sice říká, že všechno zvládnu, ale přidá k tomu tolik obviňování, že si připadám ještě hůř. Potom se ke všemu samozřejmě přidávají normální trable, které má v mém věku snad každý, zahrnující například to, že jsem tři roky zamilovaná do kluka a nejsem schopná mu to říct. Vím, že by na tomhle vůbec nemělo záležet a je to tak malicherné, ale já nedokážu pořádně nic dělat. Myslím na něj snad každých pět minut! Prostě se bojím, že se z toho sesypu a už se nedostanu zpátky na nohy. Vůbec si nevěřím, ačkoli tak na ostatní nepůsobím, mám šíleně nízké sebevědomí. Před ostatními se to snažím skrýt, ale když jsem sama, vidím to. To, jak se na sebe dívám a říkám si, že nic nedokážu, mám moc velký nos, jsem tlustá a hloupá. Vím, že to možná působí zmateně, ale tak se teď cítím.
Předem děkuji za odpověď, ať už bude jakákoli. Potřebuju zkrátka vědět, že alespoň někdo mi je schopný poradit bez obviňování.

holka, 14 let, 3. září 2018

Ahoj z Modré linky,

rozumím tomu, že chceš mít možnost sdílet své pocity s někým, kdo Tě nebude soudit a pochopí Tě. To samo o sobě může být dost úlevné. Zní to tak, že mamka má buď mnoho dalších starostí, nebo si neuvědomuje, co vlastně opravdu potřebuješ. Také je pro ni možná těžké to, že Ti ona sama neumí pomoct.

Docela si dokážu představit, že ostatní neví, jak se cítíš, z toho, co píšeš, to zní, že toho zvládáš docela dost. Říkám si, že by doučování třeba mohlo být méně často, že není nutné mít samé jedničky, protože mnohem důležitější je, aby byl člověk v klidu a spokojený. I za cenu toho, že budeš podávat méně výkonů. Také pomáhá ostatní kolem sebe skutečně poslouchat. Chápu, že každý má jiný vkus, pokud Ti ale více lidí kolem Tebe říká, že to, co namaluješ, je hezké, asi na tom něco bude. A to důležité, jak jsme již psali výše, je právě sdílení. Proč před ostatními předstíráš, že jsi v pohodě, když se tak necítíš? Už jenom možnost svěřit se, třeba alespoň nějaké kamarádce, nejenom mamce, může přinést také úlevu. Je možné, že Ti lidé kolem tebe budou vymlouvat Tvé negativní pohlížení na sebe. Ale možná je to proto, že si skutečně myslí, že krásně maluješ, že mají prostě jiný názor, než Ty. Zkus jim v tom naslouchat a připouštět si, že mohou mít pravdu, že jsi k sobě možná jen příliš kritická. Pokud nic z toho, o čem píšu, nepomůže a pokud se skutečně cítíš tak špatně, že je Ti nedobře i fyzicky - bolí Tě břicho a nemůžeš jíst, bylo by dobré vyhledat odborníka, tedy psychologa. Možná ho (nebo ji) máte přímo na škole. Zkus se mamce znovu svěřit, mohlo by třeba pomoci dát jí přečíst naši komunikaci.

Přejeme Ti, aby se Ti ulevilo.
Modrá linka

Škola - učení

Ahoj alíku chtěl bych poradit zda není nějaký způsob jak nasbírat dobré známky abych měl 1a 2 na konci školního roku jdu do 8 třídy.chodím do základní umělecké školy na hodiny klavíru a mamka mi slíbila za 1 a2 na konec školního roku opravdické piano . Samozřejmě chápu že bez píle to nejde ale nějaké fígle :'(

Děkuji moc, Tvůj kamarád Kuba.

Jakub, 13 let, 19. srpna 2018

Ahoj Kubo,

je svědomité, že se snažíš připravit na školní rok tak, aby dopadl dobře. Moc se mi líbí, že nad tím tak pečlivě uvažuješ, a myslím, že opravdické piano je opravdu lákavá odměna. Ptáš se nás na fígle, jak dosáhnout dobrých známek.

Říkám si, že by Ti třeba mohlo pomoct společné učení se spolužáky, kde můžete o látce i diskutovat. Dále pomáhá dělat si v hodině pečlivé poznámky z toho, co učitel říká, průběžná příprava po celý školní rok a plnění domácích úkolů. Když se setkáš s náročnějším učivem, můžeš se zkusit poptat po doučování třeba u staršího kamaráda nebo u někoho z rodiny.

Také je dobré znát svůj styl učení. Někomu vyhovuje předčítat si a učit se nahlas, a další si zase učební látku raději v tichosti kreslí a sepisuje. Taky je fajn, pokud si můžeš vyzkoušet prakticky, co se naučíš. Jestli se třeba učíš o stromech, tak může pomoct zajít do přírody a ihned tyto stromy zkoušet rozpoznávat, atd.

Taky si ale myslím, že školní rok je nejenom o píli, ale i o zábavě. Třeba se jít někdy místo učení projít s kamarády, užít si přestávku, anebo se po škole věnovat Tvé oblíbené aktivitě - možná právě klavíru. I to může vést k přesvědčení mamky, že ti na hře na klavír opravdu záleží.

Přejeme pěkný zbytek prázdnin,
Modrá linka

Škola - učení

Ahoj, dostala jsem se na osmileté gymnázium, ale bojím se, že i když se budu učit, nebudu to zvládat a pak se do mě budou ostatní navážet. Navíc netuším, jak si vytvořit dobré kamarády. V páté třídě jsem sice měla samé jedničky (a průměr 1,0 ze všech předmětů), ale nevím jak moc se budou školy lišit. Na začátku školního roku si chci vytvořit plán na učení. No, mám toho plnou hlavu, ale nemyslet na to nejde.
Předem Vám děkuji za odpověď

holka, 11 let, 22. července 2018

Ahoj z Modré linky,

umím si představit, že máš obavy z toho nového, co Tě čeká. Jenom by bylo fajn, aby sis uvědomila, že Tvé obavy jsou pouze obavy. Z toho, co píšeš, nevidím důvod, proč by se Ti učení nemělo dařit. Možná nebudeš mít samé jedničky, protože nároky na gymnáziu pravděpodobně budou vyšší, než na základní škole, ale není cílem mít samé jedničky. Důležité je si uvědomovat, že se chceš učit proto, aby ses něco dozvěděla, aby ses v životě dobře orientovala a aby sis uvědomila, co Tě baví a čemu by ses chtěla v životě věnovat. Obavy z nového a neznámého jsou naprosto přirozené. Pomáhá se z toho do určité míry vypovídat, nebýt na své pocity sama. Zároveň je ale dobré najít určitou míru, kdy dát svým obavám průchod a kdy naopak odvést pozornost jinam - prostě dělat, co Tě těší, věnovat se svým zájmům, pomoct rodičům, zkrátka žít svůj život a počkat, jak se Ti bude skutečně v nové škole dařit. A jestliže se Ti něco dařit nebude, řešit to teprve, až se to skutečně bude dít. Něco, co se ještě neděje totiž řešit nejde, je proto zbytečné se tím dopředu trápit.

Přejeme Ti super léto.
Modrá linka