Poradna: Alík radí dětem

Jiné téma

Ahoj mám takový problém. Už od ledna jsem zaláskovaná do naší učitelky tělocviku (26). Zatím to ví jen jedna blízká kamarádka a učitelce jsme to s kamarádkou řekly dneska a byla z toho docela zmatená. Co mám dělat? Rodiče ještě nic nevědí a nemám v plánu jim to zatím říkat. Díky předem za odpověď

holka, 13 let, 10. června

Ahoj,
dovol mi, abych zrekapitulovala jen některé tvé dotazy za poslední rok. Tvrdila jsi, že jsi v sedmi letech měla sex s klukem, pak jsi chtěla chodit s Alíkem, poté jsi tvrdila, že chceš, aby tě někdo znásilnil a v posledním dotazu s tebou Modrá linka řešila, že bys chtěla mít první sex s chlapcem, ale pocházíš z křesťanské rodiny, takže to nepřipadá v úvahu. A to nejsou ani zdaleka všechny dotazy, které jsi v poradně položila. Od ledna loňského roku se tvůj věk mění od sedmi do šestnácti let - v každém dotazu je to jinak.
Už jednou jsem tě upozorňovala na to, že poradna není na hraní a slouží dětem a dospívajícím, kteří pomoc odborníků skutečně potřebují. Zřejmě jsi natolik nezralá, že ti bohužel nedochází, že čas, který stráví kterýkoli z odborníků s tvými pokusy o vtip, by mohl věnovat dětem, kteří pomoc opravdu potřebují. Upozorňuji tě tedy naposledy, že za podobné chování ti může být zablokován účet na Alíku. Věřím, že tentokrát už to pochopíš a zkusíš se nad tím zamyslet.
Bára

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Jiné téma

Ahoj, v minulém dotazu jsem se zmiňovala o jedné z mích babiček.

Je to babička z taťkovi strany. Blízko té babičky bydlí bratranec. Jak jsem se zmiňovala v minulém dotazu, mám pocit že má radši ségru a bratrance (je o rok starší než já). To už je ale nějáká doba co si to myslím, ale o Vánocích nastal problém.

Každé Vánoce k nám přijedou babičky a děda (děda od té babičky z taťkovi strany umřel). Jsou u nás něco přes týden. A minulé Vánoce začal můj problém.

Když k nám přijela babčka s dědou od mamky, měla jsem radost, že přijeli, neviděli jsme se půl roku, už se mi po nich stýskalo. Ale když asi za 4 hodiny přijela babička od taťky, se kterou jsem se neviděla taky asi tak půl roku, nic jsem necitila. Neměla jsem radost. Nic.

My se ségrou máme palandu. Babička měla spát dole, tam spí ségra. Všechno bylo zatím jakž takž v pohodě. Ale když si dala svoje věci na mojí postel (nahoru) strašně mi to vadilo. Ale nechala jsem to tak. Nic jsem neřekla.

Další problém nastal další den. Ráno jsem se vzbudila a šla do svého pokoje (tam kde spala babička). Potřebovala jsem něco ze svého stolu (myslím že to byla knížka), co je v tom pokoji. Ale moje věci byli na stole jinak než včera večer. I v šuplíkách jsem měla jinak dané věci. V tom pokoji nebyl nikdo jiný kromě jí. To znamená že mi prohledávala stůl.

A v tu chvíli jsem v ní ztratila poslední kousky důvěry vůči ní.

Tenhle „incident“ nebyl jediný. Stalo se toho hodně.

Já k ní už ůbec nic necítím. Necítím k nic podobného jak ke druhé babičce. Když jsem u ní, mám pocit, jak bych musela být u někoho cizího.

Nevím co mám dělat. V úterý (23.7.) k ním mám i se ségrou a rodiči na týden jet. Rodiče si už naplánovali několik výletů, jako loni, ale ona vždy taťku zaměstná že sotva stíhá jíst a spát. Ona si chce ve své volné chvíli s náma hrát, povídat,... Ale já nechci. Nejen že si už nehraji, ale nechci s ní trávit čas.

Chová se ke mně jako kdybych byla její nejlepší kámoška, vždy mě s sebou bere na různé akce a všem mě ukazuje (připadám si jako v muzeu), dělá si legraci z kluků (což není moc příjemné), z ženských problémů (což už opravdu není příjemné), a podobných věcí. Když jsem se jí to snažila říct, že mi to vadí, ihned změnila téma.

Prosím pomozte mi co mám dělat. Co mám dělat když u ní nechci být, nechci se s ní vídat...nic k ní necítím.

Ale prosím, nepište mi něco jako: to ten týden přežiješ, najdi si nějákou zábavu. Tohle je dlouhodobý problém a chci ho vyřešit.

Moc děkuji. V.

holka, 11 let, 16. července

Ahoj z Modré linky,

píšeš o tom, jak to máš s "druhou" babičkou. ke které nemáš vztah a máš k ní jet na prázdniny. Věřím, že Tě to trápí a že bys k ní nejraději nejela.

Píšeš, co Ti nemáme psát - a vlastně si krásně přicházíš na to, jak by se to dalo řešit. Je to ale jenom jedno z řešení. To další je promluvit si s taťkou nebo mamkou (možná raději s mamkou, říkám si, že taťkovi by to mohlo být líto a Vaše povídání by tím mohlo být ovlivněno). Můžeš mluvit přesně o tom, co nám píšeš, i o tom všem dalším, co zmiňuješ. Věnuj se tomu, co chceš nejvíc řešit - dlouhodobý kontakt s babičkou, nebo tyto prázdniny. Pokud chceš hlavně řešit tyto prázdniny, můžeš mluvit o tom, že k babičce nechceš jet, zároveň však si připrav náhradní řešení, co bys mohla v té době dělat (být u kamarádky, na táboře, u druhé babičky, jiných příbuzných...). Bude pak jen na rodičích, jak rozhodnou, ale Ty budeš vědět, žes pro to udělala všechno.

Říkám si ale, že je vlastně hezké, že máš dvě babičky. Ne všichni je mají. Chápu, že si s ní nerozumíš, že Ti nesedí, jak se chová, že Ti asi prohlížela věci..., že Ti prostě není blízká. Víš, ono to bývá tak, že jedna babička je často ta "první" a jedna ta "druhá". Většinou bývají bližší babičky z maminčiny strany, jak je to u Tebe. Pokud to jde, chovej se k této babičce s respektem, úctou, ale zároveň tak, jak to cítíš. Můžeš ji zkusit lépe poznat - zkus se jí zeptat na to, jak to bylo, když jí bylo jako Tobě; co jí udělalo v životě největší radost, starost ... Hluboké rozhovory lidi sbližují - a o to jde, aby sis mohla i tu druhou babičku užít a mít se ní hezký (i když ne třeba vřelý) vztah. Je to ale samozřejmě jenom na Tobě.

Přejeme klidné a pěkné léto,

Modrá linka

Jiné téma

Je normální že v mém věku mám častěji hlad?

Předem děkuji za odpověď.

kluk, 11 let, 16. července

Ahoj,
ano, může to tak být - rosteš a tak jsou vyšší i nároky na příjem energie a živin. Pocit hladu může ovlivnit i třeba to, jak moc jsme aktivní - jak moc se hýbeme. Když jsme více aktivní, máme obvykle i častěji hlad.
Také má vliv to, jak jíme - jestli jíme dostatečně. A taky třeba i to, jak nás jídlo zasytí. To může ale třeba ovlivnit i složení jídla - proto je dobře, když v hlavním jídle jsou zastoupeny složené sacharidy (např. ovesné vločky nebo chleba nebo brambory, rýže, luštěniny, těstoviny, apod.), bílkoviny (mléko nebo mléčný výrobek, libové maso, ryby, vejce nebo luštěniny) a také třeba trocha zeleniny.
Vhodná snídaně je třeba bílý jogurt s ovocem a ovesnými vločkami nebo chleba se sýrem a zeleninou.

Hezké léto přeje Vím, co jím

Jiné téma

Ahoj Alíku.Rád bych se stal hercem,ale nemám s tím zatím žádné zkušenosti a přesně nevím co je potřeba.Poradil by si mi prosím ?

kluk, 14 let, 12. července

Ahoj,
je hezké, že máš před sebou jasný cíl a zajímáš se o to, co bys ty sám mohl udělat pro jeho splnění. Co se týká vzdělání; pokud jsi si svým zaměřením jistý a rád by ses specializoval už od střední školy, nabízí se studium na některé konzervatoři zaměřené na herectví. Pokud složíš talentové zkoušky (obvykle je jejich součástí přednes básně, ztvárnění monologů, někdy i zazpívání písně), můžeš začít studovat hned po základní škole a složit v patřičném oboru maturitu. Další možností je absolvování klasické střední školy (například gymnázia) a po maturitě se poté můžeš pokusit o přijímací zkoušky na některou ze specializovaných fakult (například DAMU).
Pokud ale nemáš s herectvím žádné zkušenosti, určitě by nebylo od věci poohlédnout se nejprve po nějakém dramatickém kroužku a v něm si ověřit své schopnosti i to, zda by tě tento obor vůbec bavil. Navíc ti získaná praxe bude určitě ku prospěchu při případných přijímacích zkouškách.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku,
Já bych potřebovala poradit jsem na táboře v Chorvatsku a je tady taková horomada nafukovaček na jedné hromadě a já a moje kamarády jsem si jednou půjčily, ale nevěděli jsme že něčí jsou.Když jsem si jí braly tak tam byla malá díra pak se k nám pridala spousta děti pak jsme já a moje kamarádky jsme odešly a klíči to vytahly z vody úplně roztrhli. Tomu klukovi co to patřilo se rozbrecel my jsme se teda nabídly že se mu na to slozime ale vedoucí řekly že asi ne. Všichni jsme se mu omluvily ale mě je to hrozně líto a chtěla bych mu to nějaka vynahradit. Hlavně se bojím že mě všichni co o tom veďí mně budou promlouvat a nadávat mi. Porad mi prosím co mám dělat.

holka, 13 let, 3. července

Ahoj,
chápu, že je ti nastalá situace velmi nepříjemná a trápí tě. Zároveň bych chtěla ocenit, jak zodpovědně se k tomuto nedorozumění stavíš. Z tvého dopisu je vidět, že ti to není lhostejné a ráda bys to napravila - a troufám si říci, že hodně tvých vrstevníků by se spíš snažilo hodit vinu na někoho jiného, nebo se ze zodpovědnosti vyvléci.
Pokud si vaši vedoucí myslí, že není dobrý nápad se na zničenou nafukovačku skládat, asi pro to mají své důvody. Je určitě skvělé, že jste se omluvili. Můžeš za oním klukem ještě jednou přijít, vysvětlit mu, že to bylo nedorozumění, říci mu, že je to moc mrzí a zeptat se, jestli mu to můžeš nějak vynahradit. Někdy úplně stačí, když člověk prokáže dobrou vůli. Můžeš ho třeba pozvat na zmrzlinu - zkrátka ukázat mu, že ti není lhostejné to, co se stalo. Věřím, že to ocení a celá věc se vyjasní.
Přeji ti krásné léto!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku a spol. Už dlouho nad tím přemýšlím, ale nejde mi to do hlavy. Dám příklad : o prázdninách bych jela s rodiči do Vatikánu, kde se smí pohlavní styk dělat od 12 let a já bych se tam s někým vyspala, tak kdybych šla na Gynekologii před 15 rokem života, tak by to musel gynekolog oznámit ním rodičům ? A trest by za to žádný neměl, když jsem to dělala mimo ČR ne ? Děkuji, vážně mě to zajímá

holka, 13 let, 1. července

Ahoj,
nejsem sice právnička, ale dovoluji si říci, že v takovém případě by se situace řídila zákony dané země, ve které jsi „čin spáchala.“ To znamená, že vatikánský gynekolog by pravděpodobně nic neoznámil. Nicméně jakmile by ses vrátila domů, měla bys problém, protože bys porušila zákony země, jejíž jsi občankou a ve které se nacházíš. Tudíž pokud bys nechtěla být postihnutelná, musela by sis zažádat o vatikánské občanství.
Nicméně to je pouze hypotetická rovina, protože si dovoluji upozornit na skutečnost, že nejnižší hranice pro legální pohlavní styk ve Vatikánu už dávno není dvanáct let, ale od roku 2013 je to naopak osmnáct let.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku, mám strašné jméno, není ani české a neznám nikoho kdo by se tak jmenoval, jsem s tím jménem nespokojená a kdykoliv ho někde nahlas čtou, všichni se na mě dívají divně, co mám dělat?

holka 13 let, 23. června

Ahoj,
chápu, že pokud máš netradiční jméno, lidé se na tebe mohou dívat „divně“ a zároveň rozumím tomu, že ti to není příjemné. Dokonce ti mohu z vlastní zkušenosti říci, že mi trvalo celé dětství i dospívání, než jsem začala mít ráda své jméno a i když je poměrně běžné, připadalo mi ošklivé a toužila jsem se jmenovat jinak.

Proto ti také poradit, že v podstatě jediné, co s touto skutečností můžeš dělat, je změnit vnímání a význam svého jména. Neber ho jako „prokletí“ ale jako svou „značku“, která tě odlišuje od ostatních. Nikdo tě neposuzuje podle toho, jak se jmenuješ a lidé se dívají „divně“, proto, že je tvoje jméno zaujme. Zkus proto změnit své myšlení a brát to jako příležitost, jak můžeš na své okolí zapůsobit. Až budeš starší a budeš se seznamovat s kluky, určitě bude prakticky každého zajímat, proč se tvoji rodiče rozhodli právě pro tohle jméno, co znamená a podobně. Místo toho, abys své jméno nenáviděla, snaž se o něm zjistit co nejvíc. Zeptej se rodičů, proč se rozhodli pojmenovat tě právě takhle, co tvoje jméno znamená a jaký význam má pro tvou rodinu. Myslím, že postupem času přestaneš vnímat své jméno jako „prokletí“, ale budeš ho brát jako něco, co je jedinečné a odlišuje tě od ostatních.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Jiné téma

ahoj Aliku a spol
víte nikdy jsem neměla problém s klaustrofobií ale teď když jsem v malé místnosti točí se mi hlava a je mi horko a začínám panikařit . je to problém když
jsem třeba ve škole a jdu na záchod do malé kabinky nebo když jedu ve výtahu. Nevíte jestli se toho dá nějak zbavit?předem děkuji za odpověď.

holka, 13 let, 19. června

Ahoj,
naprosto chápu, že pocity, které popisuješ jsou velmi nepříjemné a musí tě omezovat i komplikovat život. Ačkoli na dálku a online je velmi těžké určit diagnózu, troufla bych si říci, že symptomy, které uvádíš, se skutečně mohou vztahovat ke klaustrofobii. Bohužel se jedná o poruchu, se kterou musí rozhodně pracovat odborník a nedá se odstranit žádnými „babskými radami.“ Je potřeba, abys navštívila psychologa, který zjistí, co je podstatou i příčinou tvého problému a bude jej s tebou řešit. Nemusíš se ničeho bát, protože dobře vedená terapie tě tvého problému zbaví, nebo jej alespoň výrazně zmírní. Určitě by ale bylo potřeba, abys své problémy nebagatelizovala a začala je řešit s odborníkem, protože v opačné případě by ti do budoucna mohly komplikovat život ještě více.
Přeji ti hodně štěstí a jsem si jistá, že se ti to podaří zvládnout!
Bára

Jiné téma

Dobrý den,
Nevím, jestli jsem patří tento dotaz, ale nemůžu slyšet váš názor na USA x Írán? Írán sestřelil dron USA. Myslíte si, že bude 3. světová válka?

kluk, 15 let, 20. června

Myslím si, že nebude.

Opravdová otevřená válka mezi státy je tak strašně drahá, rušivá a všeobecně neužitečná věc, že pro nikoho z potenciálních účastníků nemá žádný přínos. Nejspíš ani tehdy, kdyby ji dokázali vyhrát.

Vyplatí se nanejvýš vyhrožovat válkou a tvářit se do jisté míry nevypočitatelně. Pak je sice jisté riziko, že někdo udělá chybu a zmáčkne tlačítko, které mačkat neměl, ale pokud je v sázce stabilita celé světové ekonomiky, tak na ta nebezpečná tlačítka kouká ohromné množství vytřeštěných vlivných očí.

Nejsem zastáncem spikleneckých teorií, ale myslím si, že kdyby se kterýkoliv západní politik rozhodl zbourat současný světový pořádek a vyvolat válečný chaos, dostane facku z míst, odkud by ji nečekal. Chtěli by třeba Amazon, Facebook nebo Google válku? Pokud ne, co by proti ní mohli dělat? Google oficiálně zajišťuje technologické zázemí americkým rozvědkám, někdo z něj musí mít prověrku na přístup ke všem datům... a kdo má data, má moc.

Na druhé straně je Írán, který bývá obvykle v klíčových oblastech přechytračený cizími rozvědkami. Slyšel jsi třeba o viru Stuxnet? Šířil se po celém světě naprosto nenápadně, využíval softwarové chyby, které nikdo jiný nenašel, a zapůsobil aktivně jen tehdy, pokud k počítači byla připojená centrifuga od Siemensu, kterou používal Írán ve svých jaderných zařízeních. Nepůsobil ale tak, že by tu centrifugu rozbil nebo vypnul – to by si výzkumník všiml, že mu něco hází klacky pod nohy. Vir jí občas náhodně pozměnil rychlost točení a navíc podvrhnul zobrazovaná data na monitoru tak, aby změnu obsluha neviděla. Výměna počítačů nepomáhala, protože vir se dokázal schovat do centrifugy a nahrát se z ní zpět. Nikdo z íránských vědátorů netušil, že mají v laboratoři takový důmyslný oblbovák, který jim kazí výzkum. Vir jim vytvářel nevysvětlitelnou záhadu. Jakékoliv pokusy o vývoj jaderných zbraní tím byly několik let úspěšně sabotované.

Ke Stuxnetu se nikdo oficiálně nepřiznal, ale spekuluje se, že ho má na svědomí Izrael. S touto zkušeností, kdybych byl na místě vůdce Íránu, bych se teď docela bál mačkat jakákoliv odpalovací tlačítka. :-D

Jiné téma

ahoj všichni z této poradny...
nedávno jsem slyšela o jedné nemoci, že se ti maso “mění“ v kosti a že na to neexistuje lék... já se prostě hrozně bojím jí ostanu... :(
(ano jsem divná toho by se bál jen hlupák jako já)

holka, 12 let, 18. června

Ahoj,
chápu, že máš strach z neléčitelné nemoci. Myslím, že je to naprosto normální a běžné. Většina lidí se bojí bolesti a nemocí. Nemocí, na které neexistuje lék, je bohužel velká spousta a pravděpodobně každý člověk má nějakého svého osobního „strašáka.“ Chápu, že představa nemoci, o které píšeš, tě vyděsila - ačkoli popravdě nevím, jakou chorobu máš přesně na mysli. Nicméně místo toho, aby ses trápila nějakými imaginárními hrozbami, raději se zaměř na prevenci většiny nemocí. Docházej pravidelně na preventivní prohlídky k lékaři, dodržuj zdravý životní styl, začleň do svého programu dostatek pohybu a riziko tak snížíš na minimum.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj potřebuji opravdu rychle pomoct. Mě přišla SMS zpráva na které bylo: Objednávka odeslána, datum dodání upřesníme....... atd. Jenže já jsem nic neobjednal, nechal sem to být ze je to reklama. Jedná se o nějakou protézu CeramicX. No a teď mi přišla zpráva datum dodání 19.6. čas upřesníme. Mamka je teď na mě naštvaná! Nebyla tam nic zmíněno o adrese, a navíc jak se to ke mě mohlo dostat?! mám AVG Protection takže na viry bych přišel. Poraďte prosím! :-( :-(

kluk, 12 let, 18. června

Ahoj,
to je opravdu velmi nepříjemná situace a je dobře, že jsi se svěřil rodičům. Netuším, jak se mohli dostat ke tvému číslu a případně adrese, ale pokud sis nic neobjednával, nikdo nemá právo nutit tě do koupě. Určitě by bylo dobré, aby odesílatele kontaktovali tvoji rodiče a důrazně žádali vysvětlení. Jestliže máš čisté svědomí a žádnou objednávku jsi neudělal, neexistuje vůbec žádný důvod, proč by ses tím měl trápit. Nejspíš na tebe někdo zkouší nekalé obchodní praktiky a tvoji rodiče by tuto záležitost měli vyřešit za tebe, protože ty nejsi plnoletý a takové praktiky jsou i žalovatelné.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku. Je mi 12 a tak už přecházím do puberty. A v pubertě se lidé osamostatňují. Myslím si, že se už také osamostatňuji, proto se chci zeptat kdy je vhodné začít bydlet sám (či s partnerem). Předem děkuji za odpověď.

kluk, 12 let, 15. června

Ahoj,
máš naprostou pravdu, že v průběhu dospívání se lidé osamostatňují, ale myslím, že v tvém věku je předčasné uvažovat o samostatném bydlení. Na tvou otázku, kdy je vhodné začít bydlet sám, se velmi těžko odpovídá. Záleží na tom, co považuješ za samostatné bydlení. Celá řada dospívajících odchází v patnácti letech na internáty a je to zcela normální. Na druhou stranu to nelze považovat za úplně samostatné bydlení, protože studenti na internátu si obvykle sami neperou, nevaří a neplatí si své náklady na život. Jestliže se bavíme o skutečně samostatném bydlení, považovala bych za základ, že se člověk dokáže sám uživit a vydělat si na své každodenní náklady. A to není dost dobře možné (samozřejmě až na úplné výjimky) před dosažením plnoletosti. Nicméně většina lidí toho není schopna ani dosažením osmnácti let, už jen kvůli tomu, že často dál studují. Ale jedná se samozřejmě o velmi individuální situaci.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

ahoj Alíku chtěla bych se na něco zeptat ... Příští rok budu doučovat jednoho kluka na angličtinu (budu si takhle vydělávat na nový mobil)
a nevím kolik si mám brát na hodinu ....Kolik bych si měla brát??

holka, 11 let, 13. června

Ahoj,
to je velmi těžká otázka, na kterou neexistuje jednoznačná odpověď. Cena doučování záleží především na tom, na jaké úrovni se odehrává a jaké jsou zkušenosti a kvalifikace učitele. Vzhledem k tomu, že je ti jedenáct a tedy navštěvuješ základní školu, troufám si říci, že tvé zkušenosti s výukou nebudou příliš bohaté. Zároveň ti ještě není patnáct, takže se určitě nejedná o oficiální brigádu. Z toho usuzuji, že se nejspíš jedná o nějakého kamaráda nebo známého, s jehož rodiči ses dohodla.
Na internetu jsem si našla, že cena za hodinu doučování angličtiny, kterou si říkají studenti, se pohybuje mezi sto padesáti až dvěma sty korunami. Jde však minimálně o středoškolské studenty, proto bych řekla, že tvá cena by měla být nižší. Možná by bylo nejjistější, kdyby sis promluvila s rodiči onoho chlapce, kterého budeš učit, jakou představu mají o ceně, kterou ti budou platit. Skutečně je bez bližší znalosti situace velmi těžké radit nějak konkrétněji.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíku a spol chtêl jsem se zeptat jestli je normalni mit rad plysakyv mem veku. pro upresneni s nima spim a beru si jr na cesty a podobne diky za odpoved

kluk, 13 let, 8. června

Ahoj,
mohu tě ujistit, že je to zcela normální. Znám osobně spoustu kluků ve tvém věku, kteří mají svého oblíbeného plyšáka nebo polštářek, které si berou na cesty a spí s nimi. Jejich přítomnost je uklidňuje, nebo je vnímají jako maskoty pro štěstí. Myslím, že se tím nemusíš nijak zneklidňovat.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

ahoj , chtěla bych se zeptat za jde aby dítě nad 15 let dostavalo od otce přídavky na svůj účet a ne na účet matky zda to je nějak u dělat ale ne dohodou mezi rozvedenymi rodiči . předem děkuji za odpoved

holka, 14 let, 7. června

Ahoj,
nejsem sice právní poradna a nikdo z odborníků nemá právní vzdělání, ale hledala jsem odpověď na tvůj dotaz v právních poradnách a zjistila, že na tvůj účet mohou chodit alimenty teprve tehdy, až dosáhneš zletilosti. Pokud ale budeš ještě v tomto věku bydlet u maminky, jsi povinná tuto skutečnost uvést a podílet se z výživného částečně na úhradě výdajů na bydlení a domácnost. Výše příspěvku záleží na výši výživného a výši výdajů, měla by být předmětem dohody mezi tebou a maminkou.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj.
Mám takový malý problém...Nemůžu se rozhodnout jestli jsem na kluky nebo na holky..Chtěla bych mít krátké vlasy a v podstatě být kluk.Žádné holky v mém okolí se mi nelíbí,ale prostě chci vypadat jako kluk.Jenže mám kluky v okolí,kteří se mi líbí a nemůžu se rozhodnout na jakou orientaci se mám dát.Jenže v mém malém věku je těžké o tom někomu říct,ale připadám si,že jsem od všech odstatních vyspělejší než ostatní.. Co s tím ? Děkuju za odpověď <3

holka, 11 let, 7. června

Ahoj,
chápu, že jsi ze svých pocitů zmatená a nevyznáš se v nich, ale troufám si říci, že toto hledání a zmatenost patří k dospívání a je zcela normální. Nemyslím si také, že je nutné, aby ses okamžitě rozhodovala, jaká sexuální orientace se tě týká. Pokud je ti příjemné být ostříhaná na krátko, je to naprosto v pořádku a klidně se ostříhej. To ještě nic nevypovídá o tvé sexuální orientaci a je spousta heterosexuálních žen, které preferují spíše chlapecký vzhled. To, že se ti líbí chlapci, spíše naznačuje, že budeš heterosexuální, ale jak jsem už uvedla, dej svému tělu i osobnosti čas na to, aby se samo v sobě zorientovalo. Je klidně možné, že v dospělosti zjistíš, že jsi lesbička, nebo máš bisexuální orientaci. To všechno je v pořádku a nemusíš se tím trápit.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj Alíků, a jeho kamarádi.
Nedávno jsem psala dotaz, o mé psychice, vztahu s mámou, a další věci.
Můj vztah s mámou je lepší, náladově jsem na tom furt špatně, přestala jsem se sebepožkozovat.. ale moje nálady, že se všemi bavím a pak najednou odejdu mimo všechny.. tohle se snad i zhoršilo. Je tu, ale nová věc. Mám rozvedené rodiče, moje máma skrz její špatnou psychiku nesmí dělat obtížnější práce, ale to znamená také to, že za ni dostává míň peněz. Jsme na tom finančně opravdu špatně.. jsme v mínusu, bojím se, že nás vyhodí z bytu, nebo něco horšího.. Můj táta sice nějak finančně pomáhá, třeba koupit oblečení, něco do školy, nebo to co chybí, ale nemůže dávat nějak moc financí, vzhledem k tomu, že můj bratr jde příští rok na soukromou střední školu, která nevyjde zrovna levně. Moje babička dává měsíčně nějaké peníze, ale i to nestačí. Peníze mámě přijdou později, než má poslat nájem.. Takže jsme z toho potom v mínusu. Já nevím, co dělat.. chci nějak pomoc, nevím jak.. Brigádu nemůžu mít, protože mi nebylo 15. Přemýšlela jsem a vím, že poslední dobou musíme utrácet hlavně za mě.. školní výlety, potom jedu na turistický výlet.. uvědomuju si to, ale všechno až moc pozdě. Teď bych nejraději nejela na žádný výlet, nebo turisťák. Bylo by to tu beze mě lepší..

Prosím, pomoc? Můžu nějak mámě pomoc? Děkuji za případnou odpověď..

holka, 12 let, 4. června

Ahoj,

mrzí mě, že je u vás doma takové, jak píšeš, že máte finanční problémy. Chtěla bych ocenit, že o všem přemýšlíš a že bys chtěla sama přiložit ruku k dílu. Je ale velmi důležité říci, že děti by neměly řešit starosti s finančním zabezpečením rodiny, placením nájmu apod. To je starost dospělých, Ty za to nejsi odpovědná.

Je moc dobře, že jezdíš na výlety, turisťáky, je to něco, co je pro Tebe moc důležité a co je v Tvém životě nyní opravdu potřeba. Je starostí rodičů, ne Tvojí, aby na to sehnali peníze, i když je to pro ně obtížné.

Chci Tě ubezpečit, že utrácet za děti a jejich potřeby je normální, přirozené, a že to tak v rodinách je. Děti jsou nesmírně důležitou součástí rodiny, tedy i Ty, a je jasné, že to něco stojí. Vím, že to není lehké, že Tě ledasco napadá, ale myslím, že se tím opravdu nemusíš zabývat.

Je to sice starost rodičů, ale můžeš pomoci třeba tím, že mámě na internetu vyhledáš kontakty, kde by Vám mohli finančně pomoci. Třeba na "sociálku", na charitu nebo jinou organizaci, kde můžete dostat třeba nějaké potraviny, oblečení apod. S vyřízením může pomoci táta, nebo babička, byla by škoda, kdybyste dostupné pomoci nevyužili.

Držíme palce, aby Ti doma bylo dobře a nemuselas mít takové starosti,

Modrá linka

Jiné téma

Ahoj. Je mi 14 let a moje mamka mi řekla, že se chovam divně, jakoby mi bylo 17.. Já se chovam tak, jak to vidím a stále se snažím mit rozum. Absolutně nepodporuji alkohol,drogy, cigarety a podobné návykové látky. V životě jsem nedala do pusy cigaretu i přes to, že jsem v partě kde každý kouři. Když jsem byla s kamaradkou na koncertě a ona chtěla jen ochutnat alkohol, rozmluvila jsem ji to s tím, že po skončení akce by mohla potkat policii nebo by mohla mít problémy. Snažím se o všem přemýšlet co se stane až to udělám.
Ano, nepripadam si na 14..Mám pocit, že jsem starší, ale i moje 12ti léta kamarádka se chová na víc a dokaze se bavit se staršími.
Chtěla bych se zeptat, jak se má chovat normální 14ti létá dívka :)

holka, 14 let, 1. června

Ahoj,
řekla bych, že prohlášení tvé maminky je velkým komplimentem. Znamená totiž, že jsi vyzrálejší než na svůj věk. Chování, které popisuješ, znamená, že jsi zodpovědná a zralejší než tvoji vrstevníci. Vůbec si nemyslím, že by na tom bylo cokoli špatného a už vůbec si nemyslím, že by bylo potřeba tvé chování jakkoli korigovat. Zůstaň sama sebou a ujišťuji tě, že se nemusíš vůbec nijak znepokojovat.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

ahoj, někde jsem slyšela slovo „twinflame“ a zajímalo by mě co to znamená. :-)
předem budu ráda za odpověď :3

plesnivá bageta, 30. května

Ahoj,
nevím, v jakém kontextu jsi tento výraz slyšela a určitě existuje i více významů, ale pokud je mi známo, nejčastěji se tento výraz používá pro jakéhosi duševního dvojníka. Tedy spřízněnou duši, se kterou si člověk bezvýhradně rozumí a má spoustu věcí a charakteristik společných.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Zdravím!
Na začátku školního roku jsem sem psala trochu rozpačitý vzkaz, kde jsem si stěžovala na spoustu věcí. Bála jsem se přijímaček a toho, že nezvládnu absolvovat v ZUŠce. Mé obavy se ukázaly jako zbytečné, úspěšně jsem absolvovala a na přijímačkách jsem byla nejlepší. Jenže jsem se toho všeho fakt bála a bojím se, že se mi to nevyplatilo. Poslední dobou je mi fakt zle, neustále se osypávám, jsem unavená a na dně.
Navíc se na mě vykašlal můj nejlepší kamarád, který pro mě byl středobodem ve všem tom chaosu a ani se mnou nemluví. A já nevím proč!
Mamka je skvělá a snaží se mi pomoct a mě hrozně mrzí, když ji vidím, jak je smutná, protože jí to prostě nejde. Mám skvělý život a vím to, mám oba rodiče, kamarády, jsem (zatím) relativně zdravá, dá se říct i úspěšná... Jenže přes tohle všechno mi nic nedokáže zlepšit náladu a mně připadá, že prostě nic nedává smysl. Jsem pořád smutná, i když vlastně nemám důvod. Jde mi tolik věcí, vím to, a přitom se na sebe podívám a řeknu si, že jsem naprosto obyčejná. Ničím zajímavá. Že ničím nevynikám.
Ani nevím, jak mám formulovat dotaz. Jak začít mít ráda sama sebe? Jak přestat s tím hraní si na chudáčka, když mi vlastně asi nic není? Jak...? Nevím, je to hrozně těžké a nechci slyšet jen ujištění, že to je jen takové období, že jsem asi fajn holka, že se mám svěřit kamarádům a všechno bude po čase v pohodě. Protože tohle vím. Přála bych si slyšet, co mám udělat teď, přesně krok po kroku, abych se o to, že mi zase bude dobře, zasloužila sama. Protože nic jinýho nepomůže.

holka, 15 let, 28. května

Dobrý den,
nejprve gratulujeme k úspěšně složeným přijímačkám i k absolvování ZUŠky. určitě to stálo velké úsilí. Jak si správně uvědomujete, někdy ale velké výkony a spousta práce i stresu může paradoxně způsobit velkou únavu, zdravotní problémy a smutek. Je dobře, že to vnímáte a hledáte pro sebe pomoc. Bohužel však neexistuje jednoznačný návod, jak začít mít ráda sama sebe, odhodit smutek a cítit se zase dobře. Každý k tomu potřebuje trochu něco jiného a nejdůležitější je najít právě svoji cestu. Proto nemám, bohužel, návod na postup krok za krokem, i když byste si ho přála.

Nějaké návrhy však mám. Člověk by se měl učit jak načerpat novou energii, zpracovat stres, který ho zaplavuje. Může to být cílenou relaxací - existují různé metody i nahrávky na youtube, jógou, běháním, nebo třeba chozením po lese, možná sama přijdete ještě na něco jiného. Také funguje zaměřit se nejen na výkon, ale na to, při čem se cítíte dobře. Nejde o to být nejlepší, ale dělat něco, co Vás opravdu baví, užíváte si to. Když se člověk zklidní, většinou se dají spravit i vztahy, které se narušily. Až Vám bude lépe, můžete se pokusit s kamarádem si vše vyříkat. Takto napsané to zní jednoduše, ale jsou situace, kdy, abychom si v životě něco přenastavili jinak, potřebujeme podporu zvenčí. Takovou podporou může být psycholog nebo psychoterapeut, se kterým byste mohla nějakou dobu vše probírat, hledat příčiny toho, proč se takto cítíte, a který by Vám byl při hledání větší spokojenosti oporou. Můžete požádat mamku, aby Vás k nějakému terapeutovi objednala. I když to nyní nechcete slyšet, tak přesto platí, že sdílení svých starostí s někým blízkým má také svůj význam, protože trápení se tím alespoň na chvíli umenší. Stejně tak i čas může být důležitým pomocníkem.

Přejeme Vám hodně sil.
Modrá linka