Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Moje tělo

  Milá poradno,
  co může způsobit štítná žláza?

  Předem děkuji za odpověď. :)

  Ahoj,
  štítná žláza běžně způsobuje v těle tvorbu hormonů, které ovlivňují růst a vývoj a rychlost látkové výměny.

  Když se ptáš, co může způsobit... to vyznívá skoro až katastroficky. Teoreticky, pokud bys z vrtulníku zasypala budovu školy milionem štítných žláz, způsobilo by to jistě paniku a velké škody, nemluvě o dotěrných otázkách od školníka a uklízeček. :->

  Jestli se ptáš na nemoci štítné žlázy, odkážu tě raději na českou Wikipedii, kde jsou docela srozumitelně popsané...

  Alík

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo

  Ochrana soukromí

  Ahoj poradno. Za tento dotaz se docela stydím ale vím že nejsem z daleka jedina, kterou tohle trápí... Asi měsíc zpátky si mě na Snapchatu přidal jeden kluk. Psal anglicky takže byl nejspíś z ameriky/anglie. Všechno to začalo nevině ale později se to zvrtlo. Začal mi psat ať mu pošlu nahé fotky. Nejprve jsem odmítala ale nakonec jsem mu je stejně poslala. Poslala jsem mu je ale s cenzurou , což by nemělo byt tak zle. No potom jsem mu poslala svuj zadek v kalhotkach ale podstatne je , že tam stale nebylo vidět nic“tak zleho“. No později me začal „vydirat“ ať pošlu další fotky ale chtěl „selfie“ . Samozřejmě jsem ho nahlasila a blokla ale i tak se bojím. Ja vím, jsem vážně hloupá ale jsem poučená a už NIKDY nikomu nic takového nepošlu. No ale muj dotaz je ten, zda by byl schopny ty fotky rozeslat mym kamardum či tak i přes to, že je to přes snap, který je dejme tomu bezpečný a ostatní nevidi, koho mám v přátelích. Posilal je i mně , jako dukaz, že ty fotky opravdu má. Bojim se jako blazen a proto se obracim na vás. Předem moc děkuji za odpověd.

  holka, 13 let, 8. srpna

  Ahoj, je mi moc líto, že ses dostala do takové situace. Skutečně je důležité zopakovat, že nikdy přes internet neposíláme fotky, které by nemohly být zveřejněny. Prostě proto, že neexistuje reálná ochrana proti jejich dalšímu zneužití.

  Teď je ale důležité toto: stala jsi se obětí velmi známého a častého útoku. Nemá cenu si to vyčítat o nic víc, než když je člověk okraden v obchodě nebo si zapomene zamknout kolo a někdo mu s ním ujede. Stávají se horší věci.

  Je ale jasné, že útočník – z různých motivací – může napáchat různé škody, třeba právě tím, že fotky zkusí rozeslat dalším lidem, ať už v tvém okolí, nebo jinde.

  Určitě bych začal tím, že to řekneš rodičům. Jasně, já vím, je to divné se o takových věcech bavit s rodiči a asi by ses u toho nejradši neviděla... Nezapomeň ale, že rodičům jde 100% o tvoje dobro. A přestože možná budou překvapeni (a možná jim budeš muset vysvětlit, co je to Snapchat), budou rozhodně na tvojí straně. Ty tím vezmeš útočníkovi jeho hlavní trump – on spoléhá na to, že se stydíš, že to nikomu nebudeš chtít říct. Jakmile to řekneš rodičům, zjistíš, že se nic tak hrozného nestalo.

  Dále doporučuji, aby ses – ideálně s rodiči, ale můžeš i sama – obrátila na nějakou organizaci, která se zabývá pomocí lidem v situaci, ve které teď jsi. Třeba Poradna eBezpečí, Bílý kruh bezpečí nebo Modrá linka. Budeš jim moci všechno vysvětlit a oni ti budou umět poradit lépe, než já.

  Moje tělo

  Jazyk

  Ahoj Alíku, jakto, že nám alkohol nepoleptá jazyk?8-o

  a co nám dokáže jazyk poleptat?

  Děkuji

  kluk, 14 let, 25. července

  Ahoj, určitě je dobré se zajímat o takové věci hlavně teoreticky, praktické experimenty jsou nebezpečné a důrazně je nedoporučuji.
  Alkohol ani líh sám o sobě nic neleptá. Možná jsi slyšel o tom, že alkohol něco „dezinfikuje“, ale to je jiný proces (alkohol je smrtelný pro většinu bakterií a virů).
  Slovo „leptat“ je vyhrazeno pro kyseliny a zásady, jde konkrétně o vystavení živé tkáně kyselině či zásadě, které způsobuje chemické popáleniny. Tělo (a tedy i jazyk) by nám mohla poleptat třeba silná kyselina (např. kyselina sírová) nebo zásada (např. louh). Jak už jsem psal, NEZKOUŠET.

  Moje tělo

  Chlupy

  Proč je lidské tělo tak chlupaté
  PS. Vím o našich předcích

  Anonym, 14. července

  To je zajímavý dotaz. Ostatně otázky „proč“ jsou skoro vždycky zajímavé, protože se mohou ptát na mechanismus, důvod, záměr nebo motivaci.

  Mechanismus:
  Chlupy a vlasy rostou v orgánech, kterým se říká folikul (někdy též váček). Z něho vyrůstá směrem ven z kůže, z vrstvy zvané epidermis.

  Důvod:
  Chlupy plní obvykle ochrannou funkci, chrání savce před chladem a někdy též před dalšími povětrnostními podmínkami (vlhko, vítr).

  Záměr a motivace:
  To už je osobní rozhodnutí „nositelky nebo nositele“ chlupů a vlasů. Někdo si chlupy holí či depiluje, jiný je nechává růst. Motivace může být různá, obvykle to souvisí i s kulturou v dané době a na daném místě. Tyto preference se navíc mohou měnit, jak u jednotlivců, tak ve společnosti.

  Možná se ale ptáš, proč jsou lidé stále chlupatí, přestože už chlupy nepotřebujeme (neplní stejnou úlohu, jako u jiných primátů). Podle některých může jít o evoluční odbočku. Ostatně oproti jiným primátům má člověk množství chlupů značně redukované. Kromě toho se spekuluje, že lidské chlupy mají i další užitečné funkce, třeba chrání naše podpaží nebo genitálie před odíráním.

  Moje tělo

  Strach z krve

  Ahoj andílci:->
  Dnes bych potřeboval radu jak se zbavit strachu z krve.
  Krev mi nikdy nevadila a dokonce teď když vidím někde ve filmu nebo někde krev tak mi to vůbec nevadí ale když teče krev mě, začne se mi motat hlava a je mi blbě. Např. Čistil jsem si zuby a dásna jsem si kartáček přejel moc velkou silou , když jsem potom vyplivl pastu a viděl jsem v ní krev tak se mi asi 20 sekund motala hlava. Neřekl bych že toto je nějak vážný problém ale chťel bych se tohoto zbavit. Pomohlo by mi třeba kdybych se na krev podíval z blízka pod mikroskopem nebo si o ní přečetl nějáký článek?

  Taky bych tímto dotazem chtěl poděkovat za odpověd u mé minulé otázky. Omezil jsem obrazovku před spaním a noční můru už jsem neviděl. Předem děkuji za odpověď a hezké prázdniny přeje
  Dančés8-P

  kluk, 13 let, 9. července

  Ahoj, strach z krve je překvapivě častý. Připomeňme především, že je zcela v pořádku „štítit“ se krve někoho jiného (je to užitečný instinkt, krve ostatních bychom se neměli dotýkat bez hygienických pomůcek kvůli možnosti přenosu infekce).

  Nejsem lékař ani psycholog, ale to, co popisuješ, zní jako „iracionální strach z pohledu na krev“, tomuto jevu říkají lékaři hematofobie (též hemafobie nebo hemofobie, latinsky doslova strach z krve). Mezi časté příznaky, když hematofob spatří krev, patří: panika, úzkost, zrychlený tep, slabost nebo pocit na omdlení, obtížné dýchání, pocení, třes.

  Lékař nebo psycholog ti s tímto pomůže mnohem lépe, protože bude mít nejen zkušenosti s podobnými případy, ale bude také znát tvůj kontext. Podle závažnosti se obvykle předepisuje kombinace terapie, relaxačních cvičení, „zatnutí svalů“, léků nebo tzv. expoziční terapie, kdy se v kontrolovaném a bezpečném prostředí člověk postupně dívá na jemu nepříjemné záběry.

  Přestože tento problém nemusí být nijak vážný, někteří odborníci doporučují jej řešit co nejdříve, aby nedocházelo například k tomu, že by se člověk trpící hematofobií vyhýbal vyšetřením u doktora. Protože to už by mohlo mít horší následky. Věřím, že ti tvůj lékař pomůže nebo ti aspoň doporučí další postup.

  Moje tělo

  Upozornění : tohle je dlouhý

  Dobrý den , jsem Eliška , je mi 12 let a mám takový problém . Mám hodně nízké sebevědomí , řekla bych , že skoro žádné .
  Taťka mi ho hodně snižuje , tím
  že na mě pořád křičí nadávky a hnusné věci a vždycky hází vinu na mě . Vždy se ve všem co jsem udělala snaží najít něco špatně ho . Například když mě napadlo že zkusím uvařit dýňovou polévku a taťka na mě začal rvát , jak jsem blbá , že to nikdy nedokážu , jaká je to p*čovina a další sprostý a bolestivý věty , které tu ani nechci vypisovat . Nebo například , když jsme se chystali jet nakolo a já jsem se s kolem vyfotila a říkala jsem si “ jupí jedeme na kolo “ taťka na mě začal řvát , jak jsem namyšlená k*rva a další věci . Jsem hypersenzitivní , moc mě tohle všechno bolí a i když se snažím aby ne , tak si to beru moc osobně . Taťku přesto moc miluji a on mě taky . Po tom co se to stane tak se většinou omlouvá a má zase dobrou náladu . Bohužel se to za chvíli za se opakuje znovu. Jeho naštvaní většinou pramení ze starostí , ochranářství , nebrání mě a moje názory vážně nebo hladu či stresu v práci . Máme s taťkou i dobré a skvělé chvilky , ale bylo by super kdyby taťka mohl v klidu si o dané věci promluvit , bez naštvání , obviňování a křiku. Taky Taťka neustále trvá na tom, abych byla perfektně usměvavá Holčičky. A moc se zlobí , když jsem někdy smutná .

  Další důvod je kolektiv .
  Ve školce mi děti ubližovali - Bouchali mě ,ponižovali mě , vysmívali se mi, urážení mě :odstrkovali mě a byli na mě zlý . Za celou dobu jsem tam měla jen jednu tichou kamarádku , která se mě vůbec nezastávala . Jedna učitelka ve školce po celé školce roznesla , že jsem pomalá … Je to pravda a i když se snažím , tak mám problém s gymnastikou a tělocvikem ( mám zkrácené svaly u nohou a další odborné doktorské termíny , které řešíme fizyoterapií) a ještě se to horšilo.
  Na prvním stupňi jsem měla od 1 do 3 třídy jednu kamarádku ( nejlepší ) která mě jen využívala pro sponky do vlasů. Od 4 do 5 třídy jsem neměla žádnou kamarádku ani kamaráda. Spolužáci mě napodobovali ,to co jsem řekla ( například přestaň ( když mě otravovali ) ) zopakovali a zpitvořili. Vysmívali se mi , podstrkovali mi nohy ( abych Zakopla ) , pomlouvali , uráželi , vymýšleli my nepěkné a sprosté přezdívky , odstrkovali mě atd.
  Teď chodím nově ( od září ) do jiné školy kde mám jednu vlažnou kamarádku- chvíli si sní povídám ( 3 věty za den ) , ale moc si nerozumíme , ani se spolu nebavíme , nebo tak . Nejsme si prostě úplně souzeni ( kamarádsky ) a taky má hodně jiných kamarádek. Jinak žádnou kamarádku nemám , odstrukují mě a příjdu si sama , nikdo vedle mě nestojí. Z většinou spolužáků ani kamarádit nechci . Nelíbí se mi jejich chování , jak jsou to homofobové a rasisti , jejich názory , jak mluví sprostě a říkají v každý větě kámo , jak lžou , podvání a chovají se arogantně a bezcitně. Ani na táborech nemám kamarády a to jezdím na 2-4 tábory ročně.

  Celkově ten kolektiv mi hodně zmenšil sebevědomí .

  Také mi zmenšilo sebevědomí jak hnusná a hrozná jsem .
  Také přirovnávaní se k jiným lidem .
  Mám hrozné veliké tlusté břichno i když měřím 170 cm a vážím 63 kg a doktoři i BMI mi ukazuje že mám normální váhu , nemyslím si to , není to tak .
  Moc chci být zpěvačka a miluju zpívání , ale zpívám hrozně , i když pořád trénuju zpívám hrozně a falešně.
  Nesnáším všechno co dělám . Hodně mě vystihují písničky jealousy, jealousy a brutal od Olivia Rodrigo.
  Už jsem byla u hodně psycholožek , ale z žádnou jsem si nerozuměla a žádná mi nepomohla .
  Všichni mi říkají že si mám říkat , že jsem úžasná bytost . Ale já i když to vyslovím , tak s tím prostě nesouhlasím a nevěřím tomu . Jak získat seběvědomí ?

  Taky se pořád za něco omlouvám .
  Už nedělám žádné koníčky ( mermaiding , roller skating , zpěv a tanec ) a věci které mě baví , protože si myslím že si to nezasloužím a že se první musím dát psychicky do pořádku . Už mě nebaví nic a nemám radost ze života . Všechno se ale zpraví hudbou a díváním se na Tini ( Argentinská zpěvačka , nejlepší člověk , anděl , moje budoucí manželka ) (jen na chvíli ). Nemůžu před svými problémy vždycky utíkat ale musím je vyřešit . Prosím poraďte mi . Poraďte mi …
  Mojí situaci hodně vystihují písničky jealousy, jealousy a Brutal Od Olivia Rodrigo .

  Co se týče těch písniček , tak to sedí úplně přesně ( až nato , že mi není 17 , mám 0 kamarádů , nemusím umět zaparkovat a ta žárlivost a závist nepochází jen z internetu ale i o většině lidí které vidím osobně )

  Předem děkuji za odpověď , hezký večer. Eliška

  Insecure girl, 29. června

  Milá Eliško, 

  svěřuješ se poradně s tím, že máš nízké sebevědomí, nemáš sama sebe ráda a považuješ se za ošklivou a hroznou. Již od mateřské školky zažíváš ponižující chování od druhých, děti ti ubližovaly a ani nyní nemáš žádné kamarády, cítíš se hodně sama. Popisuješ také velkou nedůvěru, kterou ke druhým máš a v podstatě ani ty sama s druhými kamarádit nechceš. Svoje tělo vnímáš jako tlusté a nešikovné. Přestala jsi dělat jakékoliv koníčky a vše, co tě baví, máš dojem, že si to nezasloužíš a nejsi na tom nyní psychicky dobře. Nic tě nebaví a nemáš radost ze života. Tvoje sebevědomí nejspíš snižuje chování otce k tobě, který tě také poměrně často ponižuje a znehodnocuje vše, co děláš. Sice máte spolu i dobrý vztah ale tahle zkušenost je v tobě hluboce uložená. A pak také ti sebevědomí snížil kolektiv, kterým jsi prošla. Ano, opravdu to tak může být. Způsob jakým se k nám chovají naše nejbližší osoby hodně silně ovlivňuje to, jaký si vytváříme vztah sama k sobě. Ty popisuješ i své tělesné obtíže, které řešíš na fyzioterapii ale to samo o sobě by problém nebyl, pokud by tu nebylo to chování spolužáků. Tvůj dopis je poměrně dlouhý, ale to nevadí. Vnímám jej jako tvou potřebu vypsat se z negativních pocitů, které vůči sobě i druhým máš. Máš na to právo a podle toho, co jsi prožila jsou hodně pochopitelné. Je zvláštní to, že ti druzí na jednu stranu chybí. Nejspíš jsi sama hodně uzavřená a tak se ti nedaří příliš dobře navazovat přátelství. Ale také máš vůči druhým hodně negativních postojů a nedůvěry. Nejspíš se ta nedůvěra dotýká i tématu sexuální orientace, když zmiňuješ tu homofobii. Také vnímám tvůj negativní vztah ke svému tělu, kdy máš pochybnosti o své váze a považuješ se za tlustou, přestože druzí tě tak nevnímají. Myslím si, že zakopaný pes bude právě někde v tomto vztahu ke svému tělu, možná pozoruješ jeho odlišnost od druhých a nyní hledáš cestu jak se s ní vypořádat a bojíš se, že to nepřijetí okolí ještě prohloubí. Sice jsi už byla u několika psychologů ale žádný ti nepomohl. Nejspíš tu nebylo pochopení pro tvé pochybnosti ohledně tvého těla  a nemohla jsi naplno vyjádřit vše, co potřebuješ. Nejspíš tu byla silná tendence tě srovnávat s druhými a tlak na to, abys byla jako oni. Bylo by moc dobře, abys ty sama tomu, co se v tobě a s tebou děje porozuměla a přijala to. Potřebovala by jsi v tom určitě podporu a pomoc od někoho, kdo v tom bude tzv. s tebou. Kdo uvidí to, co jsi opravdu ty. Dosud jsi narážela pouze na nepochopení a odmítání, což určitě prohlubovalo tu nedůvěru, frustraci a pocit osamocení a nepřijetí sebe sama. Potřebovala bys někoho, kdo se na to podívá tvýma očima. Vysíláš hodně negativních emocí, nedůvěřivosti a odmítání druhých ale to je nejspíš tvůj „ochranný val“ za kterým skrýváš svou velkou citlivost a nejistotu z toho, jak sebe sama „umístit“ mezi druhé. Kde tu pomoc a podporu hledat ti bohužel konkrétně nenapíšu, nevím z jakého místa nám píšeš. Můžeš ale využít i anonymní podporu formou chatu, určeného pro děti v těžkých situacích. Jeden je možný i přímo u Centra Locika, najdeš ho na www.detstvibeznasili.cz. Tady s tebou tvůj problém trochu víc rozeberou a povedou tě tak, že ty sama třeba uvidíš možné řešení a další cestu. A tomu, co se s tebou děje lépe porozumíš. S přijetím sebe sama je potřeba začít u sebe a ty máš očividně hodně důvodů proč to nedokážeš, proč tomu nevěříš, důvodů, které ti v tom brání. Cesta ven z tohoto bludného kruhu začíná tím, že porozumíš  důvodům a emocím, které tě v tomto nízkém sebepojetí drží. Často je to hodně vzteku, otočeného proti sobě. A hodně úzkosti. Proto je potřeba jít ke kořenům a porozumět nejhlubším důvodům. V tom by ti mohl nejlépe pomoci vhodný terapeut. Není vůbec snadné najít pro to motivaci. Sice si pomoc přeješ ale zároveň jí skutečně nevěříš. Proto je potřeba porozumět i tomu skrytému, co si neuvědomuješ naplno. A dá se říci, „dovolit sama sobě“ tu změnu a cestu ke zlepšení. Moc ti přeju abys k tomu našla co nejlepšího pomocníka a tu cestu brzy našla a otevřela se jí. Poradce Centra Locika

  Moje tělo

  Noční můra

  Ahoj alíku a spol
  Předem říkám že můj dotaz není až tak důležitý takže raději odpovídejte dětem co mají opravdu vážný problém. Já to vydržím 😃

  Takže k tématu. Vždy se mi zdá jedna noční můra která probíhá vždy stejně: objevím se na misce padám dolů obças se zastavím na létajcím ostrově a potom padám dál, jakmile dopadnu hned se vzbudím a nebo se sen opakuje. Vím že to zní opravdu divně ale mozek je zajmavý orgán a ten můj si toto bere jako „strach" a „vyděšení" . Poprvé se mi tento sen zdál když jsem mněl horečku ale tehdy jsem to ještě chápal u horečky jsou tyto věci naprosto normální ale problém začal když mi skončila horečka a stále se mi zdá. Sen se vyskytuje zhruba 3x týdně a přetrváva to už 2 měsíce. Problém je ten že jsem kvůli tomuhle snu nevyspaný, unavený, vyčerpaný a nechce se mi nic dělat. Což se dost podepsalo na mých známkách. Zkoušel jsem svůj problém řešit s rodiči ale oni tyto věci neberou vůbec vážne. Na internetu všude radí meditaci ale ta také nepomohla a tak jsem se rozhodl že napíšu tady. Zkoušel jsem ještě lucidní snění to sice pomůže a bývá to i zába ale toto se mi povede opravdu vzácně. Omlouvám se jestli jsem udělal nějáké gramatické chyby a předem děkuji za odpověď.
  Dančés.😛

  Dančés, 13 let, 1. července

  Ahoj, je mi líto, že jsi kvůli opakujícímu se snu nevyspalý. Zkus se poradit se školním psychologem (měl by být skoro v každé škole, ale praxe tomu zatím neodpovídá). Případně zkus zavolat na Linku bezpečí pro mládež (116 111) nebo to prober se svým lékařem/lékařkou.
  Moje laická doporučení (a znovu, nejsem psycholog) se týkají spánkové pohody obecně a mohly by ti tedy pomoci: hodinu před tím, než jdeš spát, se „hoď do pohody“. Žádné displeje, mobily, počítače, maximálně knihu. Těsně před spaním si třeba piš deník, nemusí to být nic světoborného, prostě věci, které tě ten den zaujaly, napadly apod. Osprchuj se. Choď spát v pravidelnou dobu. Vyhni se kávě nebo limonádám s kofeinem. Vyvětrej si v pokoji. Nejez těsně před spaním (někdo radí i několik hodin). Dobrou noc!

  Moje tělo

  Nelíbí se mi moje břicho

  Ahoj poradno! Tohle je můj problém:
  Podle všeho, mám úplně normální váhu (46kg/152cm), ale příjde mi že mám obrovské břicho (67cm obvod). Doktorka mi říkala, že je to v pořádku, ale já chci vypadat jako ostatní... Nikdy jsem neměla nadváhu, dokonce jsem ještě nedávno měla silnou podváhu, a celý zbytek mého těla je dost hubený, řekněme až vyhublí, jen to břicho je ze předu obrovské, vyvalené. Mám to od mala, už ve školce jsem si všímala toho, že všechny ostatní holky to takhle nemají, na prvním stupni mne nenechali se ani v klidu najíst, musela jsem kvuli nim prestat uplne jist mezi lidma, protože jsem si přišla moc tlustá.
  Nedokazu se ani podivat do zrcadla ve spodnim pradle.
  Prijde mi, ze se to bricho obcas o trosicku zmensi, ale pak je zase obrovske.
  Už delší dobu se snažím s tím něco udělat, pravidelně dvakrát denně cvičím (uz jsem zkoušela snad vsechno), pravidelně a zdravě jím, dodrzuju pitnej režim- bez výsledku. V genetice to nemám, zdravotni problemy to tez nejsou. Jde s tim neco udelat? Diky.

  holka, 12 - 15 let, 30. června

  Ahoj,
  je mi líto, že se trápíš tím, jak vypadá Tvé břicho. Rozumím Tvojí touze vypadat jako ostatní, je to do velké míry přirozené. My lidé většinou chceme zapadnout a s tím je často spojené moc se neodlišovat od ostatních. Píšeš dokonce, že Tě na prvním stupni ani nenechali najíst, to muselo být hodně nepříjemné a nedivím se, že sis ke svému tělu nevytvořila láskyplný vztah. Nedokážu Ti, bohužel, říct, co přesně bys mohla udělat pro to, aby se Tvé břicho změnilo. V tom by Ti dokázal pomoci jedině odborník v oboru výživy, nutriční terapeut/terapeutka.

  Ještě než Ti k tomu napíšu víc, chci Ti napsat jednu věc, která je podle mě důležitější než nutriční poradenství. Je v pořádku, že je Tvé tělo jiné, než tělo jiných holek. Když se kolem sebe podíváš, lidská těla, zejména u dospělých, bývají hodně odlišná, různorodá a je to tak normální. Tak jako má někdo hnědé vlasy a někdo černé, někdo je vysoký a někdo malý, tak má každý i jiný tvar břicha, boků apod. Ve svém těle budeš celý život a je dobré být k němu laskavá. Zkus se zaměřit na to, jak bys mohla pomoci tomu si své tělo víc zamilovat. Co třeba na svém těle ráda máš? A za co jsi mu vděčná? Co pro Tebe Tvoje tělo každý den dělá? Někdy dokonce, až když přijmeme to, jak věci jsou, je možná změna. U hubnutí lidé často říkají, že teprve až se přijali se svými nedokonalostmi, začalo se dařit měnit postavu.

  Pokud Tě Tvé tělo tak moc trápí, zkus si promluvit s rodiči o tom, jak se cítíš a popros je, zda by ses mohla objednat k výše zmiňovanému nutričnímu poradci. Tam obvykle mají přístroj Inbody, kterým se dá změřit, jaké jsou Tvé přesné hodnoty, jako je poměr svalů, tuků, rozložení kostí apod. Na základě toho jde velmi přesně doporučit, na co by ses ve stravě měla zaměřit. Rozhodně není dobré držet žádné striktní diety a vyřazovat skupiny potravin, to by mohlo být nebezpečné.

  Držíme Ti palce.

  Modrá linka

  Moje tělo

  Jak se v noci nepočůrat?

  Ahoj, mám problém. Sem tam se mi stane, že se počůrám. Je to cenný případ a stane se to třeba jednou za rok. Jenže co když jsem na návštěvě? Vždycky, když u někoho přespávám, tak se bojím, že se počůrám. Nevíte jak zabránit tomu, abych se nepočůrala, popřípadě abych se nebála? Vždycky před spaním ještě chodím na záchod..

  holka, 14 let, 19. června

  Ahoj,

  věřím Ti, že počůrat se v noci je nepříjemné, i když se to stane třeba jen jednou za rok. Úplně chápu, že máš potom strach, že se Ti to stane třeba u někoho na návštěvě. Je dobře, že se před spaním vždy zajdeš vyčůrat, je vidět, že se tomu snažíš předejít, jak jen to jde.

  Mám velmi málo informací na to, abych Ti dokázala dát jednoznačnou odpověď, jak to odbourat. Zajímalo by mě třeba, jak dlouho se Ti to už děje, kdy se to stalo naposledy anebo jestli ty příhody, kdy k tomu dojde, mají něco společného. Třeba že jsi z něčeho nervózní apod. To jsou jen takové mé domněnky.

  Myslím, že by mohlo pomoci, kdyby sis o tom promluvila s někým, komu důvěřuješ. Možná by Ti k tomu dokázala víc říct máma, jestli se Ti to dělo i jako malé, jestli na to něco pomohlo. Další možností je i psycholog, který Ti dokáže pomoci tomu víc porozumět a můžete spolu hledat cesty, jak se zbavit stresu, který to může způsobovat. Je tady i varianta, že je to čistě fyziologický (tělesný) problém, tedy že bys měla nějakou zdravotní potíž s močovým měchýřem. Říkám si, že by se to asi dělo častěji než jednou ročně. Ale i tak je tady možnost konzultovat to s lékařem. Především je dobré nebýt na to sama. Jestli se můžeš svěřit doma, je to dobrý první krok a potom společně můžete hledat řešení.

  Modrá linka

  Moje tělo

  Ahoj Alíku, nejspíše trpím záchvatovitým přejídáním. Často jím hodně jídla a nedokážu si říct dost. I když jsem úplně plný, ale zbyde ještě jeden kousek tak ho stejně sním. Přejídám se sladkým a pak toho lituji a jsem ve stresu. Nemám rád své tělo, protože nejsem hubený. Mám dny kdy nechci jíst a myslím si, že takhle zhubnu. Ale pak se stejně přejím. Poslední týden myslím na sebepoškozování. Vím. že mi to s ničím nepomůže, ale stejně mě láká ten pocit. Když nemám rád své tělo, tak nemám co ztratit:)

  Milý pisateli,

  děkujeme za důvěru. Jistě to nebylo jednoduché napsat do poradny a proto velmi oceňuji to, že jsi napsal. Svěřuješ se s tím, že tě trápí záchvaty přejídání, kterého pak lituješ a to celkově prohlubuje tvůj stres. Píšeš o tom, že nemáš rád své tělo, protože nejsi hubený a tyto negativní pocity k sobě opět spouštějí to přejídání. Tak je to takový začarovaný kruh, ze kterého nevíš jak ven. Začal jsi přemýšlet i nad sebepoškozováním, což by pro tebe nejspíš byl takový ventil pro to neustálé napětí a negativní pocity vůči sobě. Myslím si, že jádro toho, co popisuješ je negativní vztah sama k sobě, nepřijetí sebe sama a odmítání se. To vzniká na základě vztahů v nejbližší rodině, kdy zažíváme nedostatek pozitivních emocí od rodičů, nejsme přijímáni takoví jací jsme, zažíváme odmítání a chlad ve vztazích. Vztahy, které máme jsou pro nás málo „sytící“ tedy málo naplněné láskou a důvěrou. Přejídání pak nahrazuje tento nedostatek pozitivních emocí a zaplňuje prázdný prostor v duši. Když se to pak spojuje s tím negativním vztahem sama k sobě, tak z toho vzniká ten bludný kruh, jak o tom mluvíš. Přemíra jídla také slouží k potlačování řady negativních emocí, úzkosti či vzteku. Doporučila bych ti porozumět tomu, s čím je u tebe to přejídání psychicky spojené. Zkus vyhledat školního psychologa nebo jiného dětského psychologa. Mohl by ti pomoci si uvědomit, co se v tobě po psychické stránce děje, i to, co by ti mohlo v tom pomoci. Druhá stránka je ta tělesná, zdravotní a zde ti nejlépe pomůže lékař či nutriční poradce. Tělo a psychika jsou spolu úzce provázané.
  Pokud o tom nechceš ze začátku mluvit osobně, tak se nabízí možnost chatu, kde si o tom, co tě trápí můžeš popovídat anonymně. Můžeš zkusit třeba chat Centra Locika. Najdeš ho na www.detstvibeznasili.cz, zde si můžeš o svém trápení podrobně popovídat a nejspíš dostaneš i nějaké možné praktické rady, jaké kroky podniknout. Případně se můžeš podívat na www.e-poradna.cz a zde si vybrat jeden z otevřených chatů v nabídce.
  Tak ti moc držím palce a přeju hodně sil a dobrou motivaci ke změnám. Poradce Centra Locika

  Moje tělo

  Zdravý životní styl

  Ahoj Alíku a spol. Tentokrát by mě zajímalo jestli neznáš nějaké aplikace na zdravý životní styl. Nebo jestli neznáš stránku, která by mi poradila se zdravým životním stylem. Nebo jestli by si mi prostě nemohl pomoci jak mít zdravý životní styl. Hodně mě tohle téma zajímá. Ale nevím, kde na něj přijít a jak ho správně dodržovat. Vím, že tu máš určitě důležitější dotazy ale nedokázal by si mi prosím pomoci? Už teď jsem ti vděčná za odpověď 💝😘

  holka, 13 let, 25. května

  Ahoj, je to skvělá otázka. Ještě, než začnu odpovídat, měla bys vědět tři věci:

  • „zdravý životní styl“ je věc, kolem které se točí spousta peněz, a to znamená, že jsou tam také velké tlaky a soupeření o tvou pozornost
  • hodně lidí (především mladých lidí) má kvůli společenskému tlaku špatný pocit ze svého těla, a to je tlačí k nezdravým dietám nebo přílišnému důrazu na hubnutí, tak na to pozor
  • jakékoli věci, které se týkají výrazné změny zdravotního stavu nebo změny stravování, projednej s doktorkou, doktorem, psycholožkou, psychologem, linkou důvěry nebo aspoň s někým dospělým, komu věříš

  Tak, a jdeme na to. Je zajímavé, že se ptáš konkrétně na „aplikaci“. Je hodně různých „návodů“ nebo jednoúčelových aplikací, které se často používají: aplikace Strava (nemá nic společného s jídlem) na běhání, aplikace MyFitnessPal na zaznamenávání kalorického příjmu, aplikace Tabata Timer na časování cvičení apod. Také hodně fitness náramků nebo chytrých hodinek má svou aplikaci.

  Existují i propracovanější aplikace, které se snaží řešit toho více naráz, ale řekl bych, že se hodí spíš pro někoho tak o dvacet let starší, než jsi ty, někoho, kdo už udělal spoustu špatných rozhodnutí a teď je chce napravit 8-D

  V tvém případě bych řekl, že stačí najít nějaké základy, na kterých pak budeš moci vždycky stavět: pravidelně spát, jíst pestrou stravu a najít si nějaký sport nebo aktivitu, která tě baví a kterou budeš dělat pravidelně. Místo nějaké komplexní aplikace můžeš používat třeba kalendář, kam si budeš tyhle věci zapisovat. Budeš to mít pod kontrolou a neutratíš peníze za něco, co nepotřebuješ.

  Moje tělo

  Nelíbí se mi můj hlas

  Ahoj, potřebuji pomoct... i když ten dotaz zní divně... Takžeee.... Nelíbí se mi můj hlas. Když jsem z něčeho šťastná tak můj hlas zní „dětsky“ anebo když mluvím normálně nebo když jsem smutná tak mám hrubý hlas. Když si s někým volám na Discordu tak se stydím mluvit... Nevíte co mám dělat? Ach jo proč mají ostatní holky krásný hlas a já mám hrubý hlas... :-| díky za odpověď

  holka, 26. května

  Ahoj,

  každý z nás je jiný, každý má také jiný hlas. Většina lidí si myslí, že právě oni nejsou dokonalí, že s nimi něco není v pořádku. Jednomu vadí, jaké má vlasy, dalšímu vadí nohy (křivé, hubené, silné) nebo celá postava, mnoho lidí není spokojeno s tím, co mají “naděleno” od narození.

  Co se týká hlasu, většina lidí je vyděšena, když slyší poprvé svůj hlas, který někdo natočil, nepoznávají se, jejich hlas se jim zdá divný, cizí, neznámý, protože nám zní jinak, zatímco ostatní náš hlas znají. Já nemám jak posoudit Tvůj hlas. Je ještě někdo jiný z Tvých blízkých, komu se zdá Tvůj hlas nějaký divný či v nepořádku? Pokud tomu tak je, můžete se poradit s Tvým praktickým lékařem/lékařkou nebo se rovnou objednat k foniatrovi či logopedovi a hlas trénovat do jiných poloh. Je známý příběh řečníka, který se s pomocí oblázků sám odnaučil koktat. Dnes je ta výsada, že se můžeš spolehnout na odborníky, kteří Ti poradí.

  Přejeme Ti pohodové jaro.
  Modrá linka

  Moje tělo

  Jak nabrat tuky?

  Ahoj Alíku a spol. Víte zase potřebuji radu a omlouvám se pokud vám už lezu krkem. Každopádně jsem byla na třináctileté prohlídce a tam mi řekli, že musím nabrat tuky. Neříkali kde nebo jak, ale říkali následky, když je nenaberu. Prý můžu při vyšším sportovním výkonu zkolabovat. Já ale hodně sportuji. Hraji závodně florbal a tam potřebuji co nejvyšší výkon. A je pravda, že se mi párkrát hlava motala. Kdyžby jste náhodou potřebovali info o moji váze a výšce tak tady to je váha je 37 a výška 154 cm. Nevím jestli je ta váha optimální ale vím, že výšku mám podprůměrnou. Každopádně ještě jedna věc, jsem alergická na laktózu a nemám moc ráda maso. Vlastně tu mám ještě můj jídelníček:
  Ráno: lupínky s bezlaktózovým mlékem nebo chleba se sýrem/nutellou
  Dopoledne: ovoce, chleba a oříšky namixovaný s čokoládou a bombonama
  Oběd: nic moc školní jídelna ale dojím se svačinou
  Odpoledne: jak kdy občas si stihnu dát něco k snědku ale většinou je to čokoláda
  Večer: velká večeře, většinou je to tortila nebo toust či salát a k tomu miliony ovoce a zeleniny plus oříšky a čoko a bonbony
  Takže tohle je můj jídelníček

  Moje otázky tedy zní

  1. Je moje váha podprůměrná, Průměrná nebo nadprůměrná?
  2. Je moje výška hodně podprůměrná?
  3. Co mám jíst abych nabrala ty tuky? Nebo prostě jak správně jíst?

  Předem děkuji za odpověď a omlouvám se za pravopisné chyby😊

  holka, 13 let, 18. května

  Ahoj,

  nevadí nám, že znovu píšeš, je dobře, že hledáš pomoc, když si nevíš rady. Máš poměrně specifické dotazy ohledně své váhy, jídelníčku a jak nabrat tuky. Oceňuji, že se snažíš přemýšlet nad tím, co Ti bylo řečeno na prohlídce. Je dobře, že Tvůj lékař bere v potaz nejen Tvé tělesné dispozice, ale i to, že intenzivně sportuješ. Je škoda, že Ti nespecifikoval, co bys měla jíst, abys tuky nabrala. Mohu Ti odpovědět spíš obecně, protože nejsem nutriční terapeutka.

  Tuky můžeš ve stravě navýšit i bez masa anebo laktózy. Zdravé tuky se přirozeně vyskytují například v oříškách, semínkách, v avokádu, v jogurtu (více v řeckém), dále můžeš jíst ryby, dobrým zdrojem je máslo nebo olivový olej. Více si přečti třeba tady: https://www.svetplodu.cz/clanek/136/rady-a-tipy-ktere-tuky-jsou-zdrave/#potraviny-bohate-na-zdrave-tuky.

  Každopádně pokud Ti lékař řekl, že bys mohla i zkolabovat, nebrala bych to na lehkou váhu. Doporučuji Ti navštívit nutričního terapeuta, který Tě může přeměřit na speciálním přístroji, který mu řekne, kolik máš v těle svalů, tuků, minerálů apod.. A bude hlavně schopen Ti doporučit ideální jídelníček sestavený na míru. Bude Ti také umět nejlépe odpovědět na všechny dotazy týkající se rozložení Tvého těla a jídelníčku. Stačí k němu jít jednou nebo dvakrát. Zkus o to požádat rodiče. Věřím, že Ti návštěva u něj pomůže.

  Modrá linka

  Moje tělo

  Říct rodičům, že se chci ostříhat?

  Ahoj,
  seznámil jsem se s jednim klukem a on mi na jednu z mých fotek odpověděl, že by mi to více slušelo kdybych měl krátké vlasy. Je hrozně fajn abych neříkal jaký je to hlupák, či takové věci, pomáhá mi psychicky se vyrovnat s hlasem, se kterým nejsem v pohodě. Ale mrzelo mě, že mi něco takového řekl. Ano i já věřím, že bych vypadal mnohem lépe, ale od narození mam vlasy delší.
  Byla by to hrozná změna+poslouchat od x lidí; že jsem úplně jiný atd. nechci, já nedokáži myslet na cokoliv jiného, stále si kladu dotaz zda to říct rodičům, že se chci ostříhat. S tím klukem si opravdu rozumíme a v předchozím dotazu jste mi radili až naslouchám, takže jsem se toho ujmul. :-) Chci znát váš názor. Děkuji předem

  kluk, 14 let, 9. května

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš, že chceš znát náš názor, ale nepíšeš konkrétně na co, budu tedy předpokládat, že jde o to, jestli se nechat ostříhat nebo ne.

  Radí Ti to kluk, který je pro Tebe důležitý. Na druhou stranu máš obavy ze změny. My Ti nemůžeme poradit, jestli se ostříhat, protože Tě neznáme.

  Můžeš ale o tom všem mluvit s lidmi kolem sebe, třeba právě se svými rodiči či jinými příbuznými, dalšími kamarády. Rozhodnutí ale musí být Tvoje.
  Můžeš si nejprve zkusit nějakou dobu představovat sám sebe s kratšími vlasy a na tu představu si zvykat. Zní to, že to pro Tebe není snadné rozhodnutí, a právě v tomto by ti mohlo pomoci nebýt na to sám. Můžeš se svými blízkými nebo třeba i tím klukem mluvit nejen o tom, jestli se ostříhat nebo ne, ale hlavně o svých pocitech, o svých obavách. Povídáním si o tom všem si to postupně můžeš více ujasnit a snadněji se rozhodnout.

  Přejeme Ti bezstarostné dny
  Modrá linka

  Moje tělo

  Věkový limit posilovny

  Ahoj, chci se zeptat od kolika se může do posilovny?

  kluk, 13 let, 6. května

  Ahoj,

  přesný limit zákon nezná, většina posiloven, které mají své podmínky na internetu, si kladla podmínku 15+ let, pod tento věk jen s dozorem. Rozhodnutí posiloven v Tvé lokalitě ale budou nejspíše jiné s ohledem na možnosti posilovny, takže bych se i tak nebál zeptat.
  Za to, že jsem Ti nemohl přesně odpovědět, si dovolím menší radu - při čtení jejich podmínek jsem si všiml podmínky, že „neručí za věci odložené [ve skřínkách], jako je třeba mobil“ - ze zákona mají odpovědnost, tak snad se nenecháš nachytat, až tam začneš chodit a něco se ztratí. :)

  Moje tělo

  Mám 2 dotazy doufám že mi odpovíte na mé otázky.
  Zaprvé Minule jsem vám psala jestli nemám podváhu nyní podváhu už mám vážím 48 kg a nevím jak přibrat nevíte jak? Nevíte jak jsem mohla tak rychle zhubnout
  2. Já od malička nemohu brát prášky ani sirupy mně nepomáhají a většinou je vyhodím nazpátek musím být pouze bylinkové čaje a doma si vyrábět různé masti a protože kupované mi nezabírají Nevíte čím to je? docela by mě to zajímalo je možné že jsem alergická na prášky a sirupy? Moc si vás cením$>

  holka, 14 let, 26. dubna

  Ahoj,
  pokud hubneš do podváhy, je dobré zastavit se u lékaře a poradit se s ním, domluv si s rodiči, že bys ho ráda navštívila.
  Samozřejmě může jít o nějakou alergii, důvodů je ale možná více, tělo každého funguje trošičku jinak. Opět doporučuji promluvit si o tom s rodiči, připadně s lékařem.
  Ať je ti dobře!
  Péťa


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!