Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Šikana

  ahoj všichni z alíka,
  už celkem dlouhou dobu začínám čím dál víc nesnášet svou třídu.
  Třeba mi hrozně vadí pištění, které se o přestávkách ozývá skoro vždy.(nemám tušení proč prostě mě ten hluk irituje) K tomu mě ještě začali celkem DOST šikanovat, házej mi do skříňky sprostá slova a jednou mě dokonce před školou zmlátili. A tím, že jsem mámě a učitelce, se jěště víc naštvali... a mamka mi asi nedovolí přestoupit na jinou školu... už fakt nevím co mám dělat...

  ta divná, 20. června 2019

  Zdravíme Tě,

  nedivím se, že máš negativní pocity ke své třídě. Někdy je ve škole opravdu velký hluk, který je nepříjemný a ne každému vyhovuje. S tím se však mnoho udělat nedá, možná jen najít o přestávce nějaké klidnější místo, kde bude alespoň trochu tišeji. Závažněji zní to, co popisuješ jako šikanu. Nikdo nemá právo tě bít, nebo nějak jinak ponižovat. Mrzí mne, že se to nezlepšilo, protože jsi udělala dobře, že jsi se svěřila učitelce i mamce. Někdy to déle trvá, než škola pochopí, že musí zasáhnout. Proto doporučuji svoje zážitky znovu svěřit mamce nebo tátovi, aby zašli do školy a mohli tak vyjednat, jak se k tomu vedení školy postaví. Škola má povinnost vše řešit. Brzy se blíží prázdniny, je dobře, že bude volno a budeš mít čas si od všeho odpočinout, možná se i ostatní přes prázdniny zklidní a v novém roce už to bude jiné. Existuje také možnost navštívit psychologa, se kterým bys mohla hledat další možnosti, jak se těchto starostí zbavit.

  Přejeme klidné léto.
  Modrá linka

  Podpořte prosím Modrou linku!
  Pomohla již v této poradně tisícům dětí.

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Šikana

  Dobrý den Alíku a spol jeden kluk asi řed měsícem do mě v šatně začal kopat řešilo se to ,ale ten kluk řekl nesmysli otom ,že jsem na něj ječela a mlátila vivázl bez jakékoli schůzky s rodičemi a bere to jako srandu a já se bojím že se to bude opakovat co mám dělat?

  holka, 9 let, 22. listopadu

  Milá pisatelko, 

  děkujeme za důvěru se kterou se svěřuješ poradně a moc tě chválím, že ses ozvala. To, co ti udělal ten kluk vůbec není dobře a máš oprávněně strach, že se to bude opakovat. A máš pravdu v tom, že se to mělo lépe řešit, třeba i schůzkou s rodiči. Určitě bych doporučila o svém strachu z tohoto kluka říci rodičům a své třídní učitelce. Je možné, že tento kluk má problémy v chování ke spolužákům i jinde a učitelka bude jeho chování více sledovat. Má takové chování i vůči někomu jinému? A co tvé kamarádky, vědí o tom, co se ti stalo a jsou případně schopné se tě zastat a pomoci ti s tím? Ty sama se  teď zkus vyhýbat situacím, kdy bys mohla být s tím klukem někde sama, třeba v šatně nebo na chodbě. A rozhodně nemlč, pokud ten kluk bude mít třeba i jen náznaky nějakého podobného chování vůči tobě, nebo ti třeba bude ubližovat slovně. Běž to vždy říci třídní učitelce. Učitelka má povinnost zajistit aby se děti vůči sobě ve škole agresivně nechovaly. Tak tě ještě jednou chci povzbudit v tom, aby sis to nenechávala líbit a našla i příště, případně někoho dospělého komu to půjdeš říci, tedy především učitelku a rodiče. Moc ti ale držím palce abys tuto zkušenost už mít nemusela.

  Poradce Centra Locika

  Šikana

  ŠIkana

  Ahoj,
  do 6. třídy (teď už jsem v 7.) jsem přestoupila na 8leté gymnázium. Našla jsem si tam nejlepší kamarádku(D) se kterou jsem se bavila tak do května 2021-konec 6.třídy. V červnu jsme se pořád bavily, ale z ničeho nic mě začala ponižovat, urážet mě atd... Bylo to typu třeba jako co to máš zase na sobě to je příšerný, jsi tlustá... O prázdninách jsme se nevídaly ale když začalo září, tak se se mnou skoro přestala bavit. Ptala jsem se jí v září na důvod a říkala, že jsem si prý našla novou nejlepší kamarádku a odstrčila ji. To není pravda, jen jsem se začala opět více bavit s kamarádkou (N) z bývalé třídy. (D) Našla si ve třídě novou kamarádku (A) a furt mě odstrkují. Urážejí mě ještě víc, než minulý rok. Nemám se tam s nikým jiným moc bavit a navíc s D sedím. Při hodinách si posílají ještě s jednou holkou a klukem papírky, kde o mně kreslí směšné obrázky a vymýšlejí mi různé přezdívky. Pak mi D s A kradou mi svačiny, čmárají mi do sešitu nebo na moje věci, D mě vyhodila ze třídní skupiny, do které mě může přidat jen ona a spoustu dalšího. Každý den se mi nechce do školy a mám stres, jak to dnes bude probíhat. Jediné na co se těším jsou víkendy a prázdniny. V bývalé škole mám 2 nejlepší kamarádky (N a Z) a uvažuju nad tím, že bych přestoupila zpátky do té bývalé školy. Bylo by to pro mě taky lepší v tom smyslu, že bych více stíhala kroužky a nemusela bych každý den 1h a 15 min dojíždět (obě cesty dohromady). Rodiče o tom všem vědí, ale ten přestup se jim moc nezdá. Prý by to bylo trapné a že to není tak závažné. Kdyby se to do konce roku nezměnilo, tak by s tím možná souhlasili. Za učitelem jít nechci, protože by to nepomohlo a smáli by se mi ještě víc, za to, že jsem to řekla. Rodičům zavolat je taky blbost, protože mají rodiče, které by to neřešily a stály by na jejich straně. Co mám dělat? Kdyby to šlo tak prosím můj dotaz i s odpovědí nezveřejňujte. Děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 8. listopadu

  Ahoj,

  je mi líto, co se ti ve škole děje a jak se k tobě chová spolužačka, která bývala tvou dobrou kamarádkou. To, co ona a další spolužáci dělají, rozhodně není v pořádku a dalo by se to vnímat jako šikana, zvláště pokud nemáš ve třídě nikoho dalšího, s kým by ses mohla bavit a kdo by se tě třeba zastal.
  Je dobře, že o tom tví rodiče vědí, oceňuju, že ses jim s tím svěřila. Říkají, že to podle nich není tak strašné. Já si myslím, že nejdůležitější je, jak se tam cítíš ty. Pokud cítíš, že máš stres a nechce se ti chodit do školy, nevnímám to jako maličkost. Rozumím, že se ti nechce jít hned za učitelem anebo to řešit s rodiči spolužáků. Napadá mě proto, že bys mohla znovu promluvit s rodiči a vyjádřit jim, jak moc tě celá situace trápí. Možná neví úplně do detailu, co ti spolužáci dělají a jak ti z toho je. Taky se jim asi zdá škoda, abys odešla z gymnázia, na které určitě nebylo jednoduché se dostat. Rozhodně by se to ale nemělo nechat jen tak, protože samo od sebe to neodezní. Pokud bys měla pocit, že to rodiče přece jen nechtějí řešit, je i možnost, abys zašla za školním psychologem, pokud ho máte, případně výchovným poradcem či metodikem prevence, nevím, jak je to přesně na vaší škole. Je pochopitelné, že se bojíš, že když se to začne ve škole řešit, budou se ti spolužáci ještě víc smát, nicméně pokud se neudělá nic, je možné, že se to bude stupňovat. Je šance, že ve škole zasáhnou takovým způsobem, aby spolužáci opravdu přestali a nechali tě být. Zasloužíš si, aby ti v té situaci někdo pomohl.

  Držíme ti palce,
  Modrá linka

  Šikana

  Ahoj, ráda bych pomohla své kamarádce, bohužel nevím jak.
  Má totiž poruchu pozornosti a všichni se jí smějí. Zastávám se jí, a jelikož jsem přišla z jiné školy kde mě 5 let šikanovala celá třída, vím jaké to je. Teď jsem v 6. třídě. Kvůli šikaně jsem také přešla. Ale zpět k té kamarádce. Smějí se jí že propadla, kluk kterého miluje se směje a říká něco v tomto smyslu: Haha, s takovouhle blbkou chodit nebudu, jsi divná, nemeješ si vlasy a nečistíš zuby, smrdí ti z huby. Dnes na schodech dál před školou břečela, a bála se jít do školy. Bohužel byla odpoledka, tak tam jít musela. Od středy máme prázdniny, a stejně kamarádka říká, že v úterý nikam nejde, chtěla bych jí pomoct. Předem děkuji za odpověď.

  Jinak poradno, děkuju moc za vaší funkci!

  holka, 11 let, 25. října

  Milá pisatelko, 

  děkujeme za důvěru s jakou se svěřuješ poradně. Máš dotaz jak pomoci své spolužačce, která zažívá šikanu ze stranu spolužáků. Je to od tebe moc pěkné, že se takto o spolužačku zajímáš a máš starost o to, jak jí pomoci. Doporučila bych ti ale abys zkusila spolužačku přesvědčit, aby si do poradny napsala přímo ona. Může také využít přímo náš chat, který je určený pro děti, které zažívají podobné situace. Najdeš ho na www.detstvibeznasili.cz. Už to samo o sobě, že se spolužačka rozhodně o tom, co jí trápí mluvit a s někým to sdílet, tak jí to dodá víc sebedůvěry. Určitě na tom chatu najde podporu a někoho, kdo jí povzbudí a zkusí spolu vymyslet co by se dalo v její situaci dělat. I to je poměrně podpůrné, když jí někdo vyjádří pochopení a podporu. Je to hodně negativní chovní od spolužáků a nemělo by to tak být.  I to je potřeba, aby si spolužačka uvědomila a našla odvahu o tom, co se jí děje promluvit a sdílet. Pak se také nabízí možnost navštívit školního psychologa. Můžete jít spolu. A také by o tom měla vědět vaše třídní učitelka. I zde můžeš spolužačku povzbudit, případně s ní za tou učitelkou jít. Nebo jí to se souhlasem spolužačky říci sama.  Prostě chtělo by to nyní učinit  konkrétní kroky k tomu, aby se o tom, co se děje ve třídě dozvěděl někdo dospělý, kdo může zasáhnout. Povzbuď spolužačku v tom, že si to nemusí nechat líbit. A má právo se ozvat. A pak se může přihlásit na ten chat, kde bude moc popsat i to, jak se cítí, jak jí je a určitě zde najde někoho, kdo jí v tom bude oporou a povede jí. 

  Tak vám oběma držím palce, ať se ta situace brzy zlepší, 

  Poradce Centra Locika

  Šikana

  Dobrý den nevím co mám dělat unás ve třídě je parta holek který se kemě a mým kamarádům chovají povíšeně a odstrkují nás a na mě jsou nejhorší protože jsem na ně moc chytrá a na mě i ostatní jsou zlí i proto že nevipadáme hezky (mám popraskaný rty ze sresu si to totiž nevědomě olizuju) rodiče o tom ví ale nic stím nedělají schránku kam se můžeme svěřovat s potíži nemáme a psicholožku máme o patro níž a z patra chodit nesmíme

  holka, 9 let, 14. září

  Milá pisatelko, 

  je moc dobře, že ses obrátila na poradnu a děkujeme za důvěru s jakou píšeš svůj dotaz. Píšeš o tom, že se k tobě a tvým kamarádkám chová povýšeně jiná parta holek ve třídě. Zažíváš to, že jsou na tebe i další děti zlí, kvůli tvému vzhledu. To opravdu není vůbec dobré, neměl by si to nikdo k tobě dovolovat. Můžeš zkusit se ohradit proti nim sama. Třeba jim klidně ale rázně říci "ať ti dají pokoj", "ať se podívají na sebe" a podobně. Když uvidí, že se umíš ozvat, tak si to třeba nebudou dovolovat k tobě. Určitě je ale potřeba, aby o tom věděl i někdo dospělý. Doporučila bych ti zajít za třídní učitelkou a požádat jí, že chceš mluvit s psycholožkou. Řekni jí o tom, že se tam nedostaneš z patra, tak ať tě za ní pustí. Nedává to smysl, když máte ve škole psycholožku a nemůžete k ní. Učitelka se bude nejspíš ptát, co se děje, že potřebuješ za psycholožkou. Zkus jí to naznačit, co se ve třídě děje. Neboj se za sebe postavit. Nejlíp ti v tom nyní ale pomůže někdo dospělý. Ve škole se tyhle věci často řeší a učitelé by měli vědět jak na to. Nejdřív o tom ale musí vědět, že se to děje. Je mi líto, že se o to víc nezajímají tví rodiče. Věřím, že by ti to také mohlo dodat víc sebedůvěry, když budeš cítit, že máš v nich oporu a stojí za tebou. Zkusila bys s nimi o tom ještě jednou promluvit? A říci jim, že ti ve třídě není dobře a potřebuješ v tom jejich zastání? Mohli by s tebou nebo sami zajít za třídní učitelkou nebo ředitelem školy.  Neboj se o tom mluvit, to je teď moc důležité. Ozvat se.  Ve třídě ti  nikdo  nesmí ubližovat. Psala jsi, že je vás víc, komu se ve třídě smějí. Tak se můžete i domluvit a jít za tou učitelkou či psycholožkou společně. 

  Tak ti držím palce, ať se tvá situace brzy a dobře vyřeší,

  Poradce Centra Locika

  Šikana

  Dobrý den poradno, nevím co mám dělat. Kamarád se mi svěřil o šikaně, kterou si prochází. Šikanují ho 4 sedmnáctiletí kluci. Prý už ho několikrát zbili, vyhrožovali mu nožem atd.. Ptala jsem se ho proč to nikomu neřekne, ale říkal, že by to bylo ještě horší. Nevím jak mu mám pomoct. Bojím se, že když to někomu řeknu, opravdu to bude ještě horší. Je možnost to nějak vyřešit? Předem moc děkuji za radu.

  holka, 14 let, 28. července

  Milá pisatelko, 

  je moc dobře, že se svěřuješ s tímto problémem poradně. Rozumím tomu, jak složitá situace to je. A rozumím, že se bojíš jak ty, tak ten kamarád na šikanu někoho upozornit. Na druhou stranu ona se jiná cesta jak mu pomoci nejspíš nenajde. Myslím, že by tvůj kamarád to rozhodně oznámit měl - ve škole (ředitel školy), školnímu psychologovi. Je tam i vyhrožování nožem, fyzické násilí. To už je hodně závažné násilné chování. A myslím si, že by se tvého kamaráda rozhodně už měl někdo zastat. Oni jsou na něj čtyři, on je sám. Buďto ať požádá o pomoc nějaké své kamarády a vyříkají si to navzájem jako "chlapi" nebo ať to zkusí oznámit. Na takto závažnou formu šikany by měla škola reagovat dost rázně a zamezit tomu. Myslím si, že pokud si to všechno navíc nechá pasivně líbit, tak to jeho psychiku poznamená ještě víc. Takto alespoň uvidí, že není bezmocný a může nějak aktivně proti tomu jednat. Ti kluci jsou skoro plnoletí, píšeš, že jim je 17let. Tady by to skoro bylo i na oznámení na policii. Zvažoval že to řekne rodičům? Nebo ty to můžeš říci svým rodičům, pokud jim důvěřuješ. Je to hodně závažné a předpokládám, že to musí tížit i tebe. Pro tvého kamaráda také doporučuji, že se i on může ozvat na naší poradnu, případně anonymně na náš chat, www.centrumlocika.cz, kde s ním situaci podrobně probereme a poradíme mu, co a  jak může dělat dál. Případně můžeme i my sami podniknout nějaké kroky, pokud vystoupí z anonymity. Dále může kontaktovat Dětské krizové centrum, také na jejich anonymním chatu: www.dkc.cz. Tak mu zkus ty kontakty předat. Je důležité aby nyní vnímal, že na to není sám a má právo se s tím někomu svěřit a jsou tu lidé, kteří mu s tím mohou pomoci. On je nyní svázaný svým strachem a nevidí žádné možné řešení, tak v tom zůstává a nechává si to líbit. Ale právě proto tu jsou ty chaty a další lidé aby mu pomohli najít možné řešení, podívat se na tu situaci s trochou odstupu a dodat mu odvahu se tomu postavit. Tak to zkuste a o té šikaně někomu řekněte. Je to nejlepší možné řešení. 

  Držím vám oběma palce a přeju ať se ta situace brzy zlepší,

  Poradce Centra Locika

  Šikana

  Dobrý den mám zas jeden dotaz ale je toho moc...

  Jde o jednoho kluka ve třídě já s mou kamaskou sedíme v první lavici u dveří a ten kluk z ještě jedním klukem sedí v první lavici uprostřed. Já jsem nejmladší ze třídy a navíc jsem ještě malá. Mě nevadí že jsem malá, mě nevadí že mi říkají prcek mě vadí že se neumím ubránit ani před mou 6 letou sestrou. Když mi něco veme nebo mě provokuje já řeknu nech toho a ona řekne ne a potom už jen brečím s pokousanou, poškrábánou nebo s modrinou. Mamka říká že se dotoho nebude plést. Já jsem s toho často nešťastná. Teď k tomu klukovi : já jsi jdu umýt ke umyvadlo ve třídě ruce a ten kluk mi buďto něco sebral nebo sedí na mém místě nebo mi zničí botu jako minule. A když řeknu nech toho on mi dá facku bouchne mě pěstí do břicha. Kámošky byly silnější na ně si nedovoloval. Já js zadržela bolest a tvářila jsem se jako když se mi nic nestalo i když se mi chtělo brečet. Jednou jsem měla od něj na ruce malou modrinu ale řekla jsem že jsme ve škole zakopla. Řešit jsme to nechtěla a teď už toho bylo moc dnes mi ten kluk sebral gumičku řekla jsem dej mi ji a ta moje kámoška mě k němu strčila a narazila jsem do něho on se na mě rozlobil a bouchnul mě pěstí do hlavy mě to tak bolelo;-(a navíc kámošky se jen tak smáli. Měla jsem tam malou modrinu. Moc t po bolelo a tak jsem hned ze školy šla do svého pokoje s tam brečela. A navíc moji rodiče se rozvedli a mamka snaží se nám udělat nový hezký pokoj musí platit velký nájem + oblečení, boty, jídlo... A mamka se z mamkou toho kluka kámoší tak ji nechci ranit. A navíc se ten kluk vždycky tváří jako andílek. Už se k němu pomalu bojím i přiblížit aby mi nic neudělal.
  Prosím poraďte už opravdu nevím co mám dělat děkuji $>

  Bezradná holka, 9 let, 26. května

  Ahoj,

  moc děkujeme, že se obracíš na naši poradnu. Vážíme si tvé důvěry.

  Píšeš o tom, že ti ve škole ubližuje jeden kluk. Dokonce tomu přihlížejí i tvé kamarádky, které se tomu někdy i zasmějí. Dále píšeš o tom, jak ti ubližuje sestra.

  Nejdřív tě chci ocenit za to, že si se nám svěřila s takto bolestivou záležitostí. Popisuješ hlavně různé modřiny a zranění. Určitě tě to ale musí hodně bolet i psychicky. Situace, kdy se chceme bránit, a nemůžeme, jsme v roli oběti, ve které být nechceme, je hodně náročná a uvádí nás do stavu bezmoci. Ten nepříjemný pocit může ještě narůstat, když je tvá sestra mladší, jak píšeš. Je úplně přirozené, že se v takové situaci rozbrečíš a cítíš se nešťastná.

  Chci ti říct, že nikdo nemá rozhodně právo ti takhle ubližovat a brát si tvé věci!!! Píšeš, že po hádkách se sestrou jsi poškrábaná, pokousaná či máš modřiny. Mamka se bohužel do Vaší situace nechce plést. Zeptám se tě, ví mamka o těch modřinách, pokousání atd.? Zkus za ní přijít v klidu sama bez sestry a ty zranění jí ukázat. Řekni jí, jak moc tě to bolí a zraňuje i psychicky. Uvidíš, jaká bude reakce. Kdyby ses na to necítila, můžeš jí zkusit napsat dopis a pak jí to předat. Určitě by o tomto měla vědět. Možná neví, jak vážná situace je.

  Podobná situace nastává s tím klukem ve třídě. Toto chování si k tobě nikdo nemůže dovolit. Nehraje roli to, že si nejmladší a nejmenší. Na toto nemá nikdo právo, jak už jsem psala výše. Všichni, když se řekne „nech toho“, by to měli respektovat a přestat. Mrzí mě, že se kamarádky ještě smály, když tě bouchnul pěstí do hlavy. Situace je o to těžší, že nechceš dělat své mamce starosti. Píšeš, že se rodiče rozvedli a navíc se mamka kamarádí s mamkou toho kluka. Myslím si ale, že mamka by rozhodně nesouhlasila s tím, že je ti takhle ubližováno a věřím tomu, že by jí to jakožto tvé matce vadilo.

  Zkus tedy i zvážit možnost, že mamce řekneš i o tom klukovi. Zároveň chápu, že to pro tebe může být obtížné.

  Jestli máte ve škole školní psycholožku, šla bych nejdříve za ní. Jí se můžeš svěřit a ona bez tvého souhlasu nic nikomu říkat nebude. Nemusíš se tedy bát, že by se to dostalo k tomu klukovi atp. Pakliže nemáte, zkus zajít za nějakou paní učitelkou, kterou máš ráda. Určitě si to trápení nechávej sama pro sebe. Věřím, že tě to musí neskutečně bolet, ale nezůstávej na to sama.

  Ještě bych ti chtěla poslat odkaz na jednu stránku, kde můžeš anonymně oznámit, co se ti děje. Je to určené i právě pro školy.

  https://www.nntb.cz/ -

  Také ti pošlu odkaz na jednu internetovou stránku, která se zabývá přímo tím, co se ti děje = šikanou. Mají zřízenou Poradnu minimalizace šikany a na č. 116 111 můžeš KDYKOLIV zavolat a je to zadarmo.

  http://www.minimalizacesikany.cz/poradna

  Kdyby si nechtěla volat, můžeš jim tam položit i dotaz jako sem nám.

  Můžeš si také blíže o tom popovídat i s námi. Máme zřízený chat Dětství bez násilí, kde si s pracovníkem můžeš anonymně psát o své situaci 90 minut v rámci jednoho chatu.

  www.detstvibeznasili.cz.

  Doufám, že si nějakou možnost z toho vybereš.

  Moc ti přeji, aby se tvá situace zlepšila. Toto si nezasloužíš.

  Se srdečným pozdravem

  Poradce Centra Locika

  Šikana

  Posmívají se mi

  Dobrý den, je mi 13, měřím skoro 175 cm a vážím asi 48 kg. Nemám anorexii nebo něco takového, jen mě hrozně trápí, že si všichni dělají z mého vzhledu srandu.. Říkají mi anorektičko,jaká jsem žirafa a že se mám jít najíst. Dělám jako by mi to nevadilo, ale pak akorát doma brečím. Hrozně se bojím to říct že mi to prostě vadí, protože jsem hrozně citlivá a když mám něco říct co mi třeba vadí tak se hned rozbrečím😅předem děkuju za odpověď nebo za nějakou radu co mám dělat.

  holka, 13 let, 22. prosince 2020

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že je Ti líto, když se Ti posmívají kvůli vzhledu. A hlavně je to něco, co by se nikomu dít nemělo. Ignorovat takové posměšky je jedna z možností, spolužáky by to mohlo přestat bavit. Jestliže ale pokračují dále, ráda bych Tě povzbudila, abys dala najevo, že Ti to vadí, nebo i že Tě to mrzí. Rozumím tomu, že se Ti do toho nechce, když si představíš, že s u toho mohla brečet. I kdyby se to stalo, alespoň by ostatní viděli, jak Tě tím zraňují a možná by si někteří uvědomili, že to není žádná legrace, ale ubližování. Bylo by dobré, abys na své pocity nebyla sama, abys měla kolem sebe lidi, kteří jsou na Tvé straně, vyslechnou Tě, podpoří. To pomáhá i k tomu, abys dokázala zvládat i situace, které jsou pro Tebe citlivé. Neváhej si tedy říkat o podporu svým blízkým.

  Přejeme Ti pohodový vstup do nového roku
  Modrá linka

  Šikana

  Vysmívání za natáčená videa

  Dobrý den. Někdo se mi vysmívá na Internetu za to co natáčím :( Jmenuje se Lukáš S. (pozn.: příjmení odmazáno Alíkem) a není mi to příjemný, co mám dělat?

  kluk, 12 let, 29. září 2020

  Ahoj,
  smířit se s tím, že internet je plný různých lidí s různými názory a různým vychováním. Chápu, že je to na první pohled těžké. Člověk má už od pradávna chuť umlátit kyjem každého, kdo si neváží jeho práce, nebo kdo se vysmívá věcem, kterých by si měl vážit. :-E
  Snaž se tento pravěký instinkt překonat. ;-)

  Nevím, jak přesně Lukášův výsměch vypadá. Pokud je to skutečně jen nějaký mimoběžný vulgární žblept, tak bych nad ním mávnul rukou, nebral bych ho vážně, nemusíš ani nijak naznačovat, že tě štve (třeba má z tvého naštvání radost – nedopřej mu ji). Pokud ale obsahuje kdesi pod nánosem výsměchu nějaké zrnko kritiky, zamyslel bych se alespoň krátce nad tím, jestli není i třeba jen trošičku oprávněná.

  Nevím, jaká natáčíš videa, ale hodně začátečníků dělá různé chyby – mají špatné nasvícení, špatný zvuk, nesrozumitelnou výslovnost, špatný scénář, v horším případě žádný scénář (za pochodu pracně vymýšlejí, co budou říkat), nebo nemají žádné nosné téma. Nikdo není dokonalý a nikdo učený z nebe nespadl. Pokud se Lukáš vysmívá něčemu z uvedeného, možná by ses měl zeptat více lidí, jestli to nevnímají podobně. Buď zjistíš, že ne a že Lukáš je nedůležitý vtipálek, nebo odhalíš, v čem by se tvá videoprodukce mohla zlepšit. ;-)

  Pokud ti Lukáš nevyhrožuje násilím (nebo nějakou jinou trestnou činností), ale jen vyjadřuje svůj názor, žádné jiné možnosti řešení stejně nemáš.

  Alík

  Šikana

  Šikana po internetu

  Ahoj Alíku co mám dělat když mě sikanuji přes internet?

  kluk, 10, 19. srpna 2020

  Ahoj,
  šikana po internetu je velmi závažné téma a je dobře, že chceš svou situaci řešit. Nepíšeš sice, čeho přesně se šikana týká a jak se projevuje, ale rozhodně je potřeba, aby sis to nenechal pro sebe a svěřil se někomu dospělému. Ať už to budou tví rodiče, nebo třeba školní psycholog, nebo kterýkoli jiný dospělý člověk, kterému důvěřuješ, bude si určitě vědět rady a hlavně bude mít k dispozici mnohem víc prostředků k řešení situace, než máš ty. Nestyď se a svěř se s tím, co tě trápí. Děti často dělají chybu právě v tom, že se bojí nebo stydí svěřit se dospělým s tím, že jim někdo ubližuje, šikanuje je, nebo je vydírá, ale nikdo na světě nemá k tomuto chování právo a často stačí právě jen jediný zásah dospělého a agresor si své chování už pro příště rozmyslí - a nemusí to být jen vzhledem k tobě, ale i k příštím potenciálním obětem, takže tak můžeš ochránit i další děti. Určitě se proto svěř někomu dospělému a popros ho o pomoc. Jsem si jistá, že se vám společně podaří situaci vyřešit a tvoje trápení se stane minulostí.
  Držím ti palce!
  Bára

  Šikana

  Šikana a noční telefonáty

  Dobrý den, jedná kamarádka mě furt píše nadávky a u pů noci mi volá , řeším to sní každý den ale dělá jakože nic že o tom neví
  Ve škole mě šikanuje.. prosím poraďte co mám dělat ?
  (Zařaďte to do šikany)

  Eliška, 10 let, 30. července 2020

  Ahoj Eliško,

  jestliže Tě kamarádka šikanuje, dělá něco, co nechceš, není to v pořádku. Pokud jde o noční telefonáty, je dobré si na noc telefon vypínat, případně nastavit režim letadlo, pokud potřebuješ, aby ti fungoval budík – telefony a SMS tak v noci chodit nebudou.
  Jestliže na Tvé pokusy o domluvu nereaguje, můžeš ji upozornit, že když toho nenechá, budeš s tím něco dělat a obrátíš se na někoho, kdo Ti pomůže. Pokud nepomůže ani to, je potřeba obrátit se na rodiče, případně na někoho ve škole, kdo bude situaci řešit.

  Více klidu Ti přeje
  Modrá linka

  Šikana

  Šikana

  Ahoj aliku, chtěl bych se zeptat chodím do 8 třídy a už od 4 třídy se mi kluci smějí, dělají naschvály a občas mě i mlátí.
  Snažím se jim ukazat i že nejsem slaboch. Kolikrát se mě i zastala učitelka,kamarádi, ale bohužel má slabost v tělocviku jim dává důvod abych byl jejich cíl.
  Poradil bys mi prosím. A ještě je smutné že kvůli nim mám už jen ve třídě 2 kamarády. Nějací se mě občas zůstanou a někdy se přidají. Bohužel už jsem zoufalí prosím napiš co s tim ti co při mě stali letos vycházely.
  Snad tvá rada mi pomůže.
  Předem dík.

  Předem dík. Tvůj vojta

  Kluk skoro 15 let, 19. července 2020

  Ahoj Vojto,

  děkujeme za upřímný dopis Alíkovi. Je moc smutné, že se Ti se spolužáky ve škole vede tak, jak píšeš. Nikdo nemá právo Tě mlátit, dělat Ti naschvály, připravovat Tě o kamarády. Když je někdo v něčem slabší (jako třeba Ty v tělocviku), zaslouží si podporu a pomoc, a ne posmívání.

  Je dobře, že se snažíš něco dělat, ukázat, že nejsi slaboch, i to, že si umíš říct o pomoc třeba tady na Alíkovi. Ta pomoc existuje, někdy je to ale "běh na dlouhou trať". Možností je více. Můžeš už teď, dopředu, požádat ty dva kamarády (je moc dobře, že je máš) o pomoc, říct jim, že na tu situaci myslíš i teď o prázdninách, že jsi zoufalý. Mohou se Tě zastat, podpořit, být s Tebou, když Ti nebude lehko. Další možnost je promluvit s učiteli, nebo školní psycholožkou, klidně i na začátku školního roku. Mohou dát více pozor, situaci sledovat a kdyby bylo potřeba, řešit ji. Není to žádné žalování, je to upozornění na něco, co se ve škole nesmí dít.

  Určitě je také důležité, aby rodiče (nebo jiní odpovědní dospělí) věděli, co se Ti ve škole děje. Oni to mohou řešit zase ze své pozice - zajít do školy, promluvit s učiteli nebo vedením školy. Je to tak v pořádku, i velký kluk, jako jsi Ty, potřebuje někdy pomoc rodičů nebo dalších dospělých.

  Šikana se, bohužel, děje v různých kolektivech, školních, pracovních i zájmových. Vždycky by to měli řešit ti, kteří za kolektiv odpovídají. Tak je to i u Tebe.

  Přejeme, aby se Ti ve škole lépe vedlo,

  Modrá linka

  Šikana

  Ahoj Alíku, Báro a všichni ostatní, co s námi máte trpělivost při odpovídání na dotazy,
  měla jsem nejlepší kamarádku, která se poslední dobou začala chovat úplně jinak, což mi ale nevadí tak, jako to, jak se vlastně chovat začala.

  Před zhruba rokem to bylo ještě v pořádku, trávily jsme spolu čas, chodily ven, dokonce jsme navštěvovali stejný zájmový kroužek - hip hop a celkově si dobře rozuměly. Ona byla akorát vždycky trochu průbojnější v obzvlášť novém kolektivu a já spíše opatrnější a trochu větší introvertka.

  Na začátku tohohle školního roku se ale přes prázdniny úplně změnila. Pořád nám nevycházel termín, kdy se sejít a tak jsem jí celý srpen neviděla. Čekala jsem proto u školy svou starou dobrou kamarádku, ale místo toho přišla úplně jiná Linda s minisukní, obrovským výstřihem a oblakem voňavky. To mi bylo celkem jedno, změna stylu a dalších věcí k pubertě patří a vzala jsem to, můžu říct celkem v pohodě. K mému už tak velkému údivu na sebe ještě začala upozorňovat (nebo spíš na svůj nový a podle ní a většiny ostatních i lepší vzhled) a nenápadně ostatním naznačovala, že vypadám jako kdybych vylezla z co, já vím odkud a srážela mě tím cíleně dolů. K tomu ještě stíhala upozorňovat na svůj výstřih a na to, že já prakticky žádné prsa nemám (což mě mimochodem nějak netrápí, jenom když na to někdo začne upozorňovat, a to Linda věděla). Další den přišla s novými kamarádkami, holkami z vedlejší třídy, které mi s oblibou už předtím házely klacky pod nohy, ale dříve mi Linda ještě pomáhala.

  Za pár měsíců si do své partičky barbínek vzala i skoro všechny holky z naší třídy. Neustále mě nenápadně (tak abych to pochopila jen já) pošťuchují. Vždycky když jí slušně požádám o to, aby to nedělala, dělá jako kdyby jsem tam nebyla a odejde pryč. Posílala jsem jí svůj vzkaz i přes sociální sítě, školní emailovou schránkou, dopisem vhozeným do schránky nebo zprávu poslala po někom jiném. Vždycky to ale skončily bez odezvy. Kromě Lindy, ale nemám ve škole prakticky žádnou jinou kamarádku a tak nevím, co mám dělat. Bojím se, že by mě učitelé nepochopili (nebo spíš nepochopily urážky, protože jsou mířené tak, abych to pochopila jen já a ony) a obvinili z toho, že si vymýšlím. Lindu mají totiž dost rádi. A kdybych to řekla rodičům, asi by se mi posmívaly, že žaluju.

  Nevím, co mám dělat. Nepřijde mi to tak vážné, protože urážky nejsou tak extrémní, ale bohužel, já si beru všechno moc k srdci. Uvažuju o přestupu do jiné školy, ale nevím jestli je to ta správná volba.

  Chápu, že úplně na 100% se do mé situace vžít nemůžete, ale odpověď mi určitě pomůže jakákoli.

  Děkuji za odpověď a omlouvám se za tak dlouhou zprávu
  Viktorie

  Viktorie, 13 let, 28. května 2020

  Ahoj Viktorie,

  velmi mile jsi mne překvapila. Tvůj obsáhlejší dopis je velmi zajímavý a bylo by fajn, kdyby si ho přečetlo co nejvíc čtenářů a dětí, které mají podobné problémy jako máš Ty.

  To, co potkalo Tebe s Lindou je, (jak i Ty sama píšeš), ve věku dospívání běžné. Dospívající se mění fyzicky, psychicky a v těle probíhá hormonální revoluce, proto dochází i během velmi krátké doby - v Tvém případě prázdnin - k výrazným změnám některých kluků a holek, až natolik, že si říkáme - kampak se poděla ta “stará” Linda?
  Takže potud je to běžné a tyto změny k dospívání prostě patří a nezbývá než se s nimi smířit, což se ve Tvém případě stalo. Na svých 13 let se zdáš být zkušená a poměrně dosti zralá, nezbývá, než Tě ocenit. Přijímáš změny, které se kolem Tebe dějí s neuvěřitelným pochopením.

  Je mně moc líto, že ve třídě nemáš nějakou kamarádku. V pořádku není, že Linda Tě sráží a ponižuje před druhými, navíc se tak děje velmi sofistikovaným způsobem (tím míním to, že to její bodnutí, popíchnutí, vnímáš vlastně jenom Ty). Nevím, co ji k tomu chování vede, těžko říct. Možná, dokonce i podvědomě, vnímá, že ji v mnohém převyšuješ, a tak Ti to dává tímto nevybíravým způsobem najevo. Toto je možná i důvodem, že pro Tebe není lehké získat kamarádku ve svém věku, jsi prostě jiná, svá, zralejší a holky v tomto věku chtějí být v partě, zapadat, být těmi barbínkami kolem Lindy, nijak nevyčnívat.

  Moc se mně líbí a znovu Tě chci ocenit, že v té pro Tebe tak tíživé a nepříjemné situaci umíš vyjádřit svůj názor, což vůbec není jednoduché. Dokonce jsi použila několika různých způsobů, jak Lindu informovat o své nevůli, bohužel, bez odezvy. V tom případě také velmi správně uvažuješ, že nezbývá, než se obrátit na někoho dospělého, nejlépe učitelku či rodiče. Předjímáš, že by Ti učitelka nevěřila, (neznám poměry a atmosféru ve vaší škole, tak tohle posoudit neumím, totéž ostatně platí o Tvých rodičích). Myslíš si, že by rodiče Tvé stesky měli za žalování. Chci věřit, že by tomu tak nebylo. Ty sama jsi vyzkoušela různé cesty, které k cíli nevedly, je tedy nutné, aby zasáhli dospělí, tedy učitelka nebo rodiče, popř. jak rodiče, tak i učitelka. Nejde totiž o nic jiného, nežli o skrytou šikanu a na to už nestačíš sama, Linda se svými barbínkami je v jasné přesile a Tví blízcí dospělí, zejména ti, kterým věříš, by měli vědět o tom, jak se cítíš.

  Nemyslím si, že by odchod ze školy řešil tuto šikanu. Byla bys na tom bitá dvojnásob. Nemohla bys vědět, co Tě v nové škole čeká, kromě těžkého seznamování s možná už dávno sehraným týmem třídy. Ale díky Tvé předčasné vyzrálosti by ses za čas potýkala možná s podobnými problémy, proto bych k tomuto kroku, odchodu ze školy nesahala, ale pokusila bych se situaci řešit pomocí dospělých a rázného vymezení vůči těm barbínkám.

  Předpokládám, že máš nějaké zájmy, pokus se tedy hledat svou blízkou kamarádku, kterou zcela jistě v tomto věku potřebuješ, spíše podle svých zájmů, v kroužcích a mezi staršími holkami. Napadá mne, že svým rodičům můžeš dát přečíst svůj dotaz a naši odpověď, možná by se pak na celou záležitost dívali jinak, totéž platí pro učitelku.

  Držíme Ti pěsti, ať se otravné, nepříjemné a zraňující šikany s podporou někoho dospělého zbavíš.
  Modrá linka

  Šikana

  Ahoj. Ve škole mě šikanují jak za to že mám samé 1 tak i za to že mám ráda mínu. už se to řeší s ředitelkou,rodiči, učiteli. Dostali poznámky, napomenutí atd. Už nevím co dělat. Do této nové školy jsem přišla ve 3. třídě a do 5 to bylo v pohodě. Chtěla bych poradit co dělat. Předem děkuju za pomoc holka,12 let.

  holka, 12 let, 26. dubna 2020

  Ahoj,
  to mě moc mrzí, že Tě ve škole šikanují. Není přece nic špatného na tom, že se dobře učíš, nebo že máš ráda Mínu. Je moc dobře, že se to řeší s ředitelkou, učiteli a pomáhají Ti s tím rodiče.

  Teď je škola zavřená, tak snad to bude čas, kdy to spolužáky přejde a v září bude situace zase trošku jiná, doufám lepší. Můžeš také zkusit navštěvovat psychologa, se kterým bys to mohla všechno probrat, a který by Ti pomohl, jak to zvládnout. Je dobré na to nebýt sama a nechat si pomoci. Rodiče by Tě mohli k některému objednat a tak bys pro sebe mohla mít další podporu.

  Držíme pěstí, aby se šikana už neopakovala.
  Modrá linka

  Šikana

  Ahoj poradno,
  ve třídě mě spolužáci šikanují. Chtěla jsem jít za třídní učitelkou, ale vyhrozili mi, že jestli to někomu řeknu, že mi ostříhají vlasynebo že mě po škole zmlátí. Mám z nich strach jelikož jsou všichni starší. (jsem nejmladší ze třídy) a jedna z nejslabších. Dneska jsem chtěla už jít za učitelkou, ale zase nechci, aby se kvůli nám zase rozčilovala, tak radši nepůjdu... ona se kvůli nám rozčiluje pořád. My jsme asi ta nejorší třída (nechci se chvástat nebo tak, ale říkají mi to i učitelé) já jsem jedna z těch hodných, co se snaží a nedělají problémy. Moje další trápení tomu moc nepomáhají, ale o tom se nechci moc bavit. Už jsem to asi přijmula, ae tohle přijímat nehodlám! Proto Vás prosím o radu jak se tomu postavit nebo abych to začala nějak řešit. Jenže nevím jak a to je ten důvod proč píšu sem.
  Předem děkuji za odpověď
  (jsem v 9. třídě)

  holka, 14 let, 3. března 2020

  Ahoj,
  mrzí mě, že zažíváš ve škole šikanu a nedivím se, že se obáváš to někomu říct, zvlášť, když Ti spolužáci vyhrožují. Moc bych Tě ale chtěla podpořit v tom, abys nakonec našla odvahu a svěřila se učitelce. Šikana většinou sama o sobě neskončí, navíc Vaše třída má své potíže a učitelé to, jak píšeš, stejně už vědí, že jsou zde nejrůznější problémy. Je škoda myslet v tuto chvíli víc na třídní učitelku než na sebe. Učitelé a celkově školy mají své postupy, jak se šikaně postavit, klidně s třídní můžeš mluvit i o vyhrožování a o tom, že máš strach co bude. Můžeš jí také ukázat tento dopis, možná vše bude potom snadnější. Přemýšlím také o tom, jestli o všem vědí rodiče, i oni by mohli do školy zajít a chtít po škole, aby vše řešila.
  Zmiňuješ i svoje další trápení, proto mne napadlo, že by možná pro Tebe bylo dobré zavolat na linku důvěry, třeba přímo na Modrou linku a zkusit si o všem s někým anonymně promluvit. Pokud máte ve škole psychologa, je to také další osoba, která Tě může podpořit, abys na všechno nebyla sama.

  Přejeme Ti, aby šikana co nejdříve skončila.

  Modrá linka.

  Šikana

  Ahoj Alíku a spol. Mám dotaz ohledně mé osoby . Ve třídě jsem nejtlustější a sedím vedle kluka co mi nadává do rodiny, pořád do mě šťouchá prstama atd. Dá se to brát jako šikana nevím jak to mám říct paní učitelce nebo mamince tátovi už vůbec, jinak všichni ale celá škola si na mě ukazuje a pomlouvá mě ale na jinou školu chodit nechci prosím o pomoc

  holka, 1? let, 29. února 2020

  Ahoj,

  to musí být velmi nepříjemné zažívat naschvály od spolužáka, nikdo by se Ti neměl posmívat, ani Tvé rodině nadávat. Nevím, zda toto chování lze vyhodnotit jako šikanu, protože o tom mám málo informací, ale důležité je, že je Ti v tom nepříjemně a mělo by se to řešit. Je moc fajn, že pro sebe hledáš pomoc. Chápu, že je někdy těžké se svěřit paní učitelce nebo i doma, ale je to velmi podobné tomu, jak jsi to napsala k nám. Pokud by to pro Tebe bylo přijatelné, můžeš jim ukázat třeba svůj dotaz a naši odpověď. Učitelé jsou většinou připraveni na to takové situace a chtějí je řešit, protože šikana do škol nepatř. Pokud se k tomu přidají rodiče a budou o všem s třídní učitelkou mluvit, může se začít něco měnit k lepšímu.

  Držíme palce,

  Modrá linka