Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Brýle

  Ahoj Alíku,
  Už cca rok a půl nosím brýle na dálku . Mám 1 a 0,5 dioptrie. Ze začátku to bylo v pohodě, ale teď se mi to zdá dost a když je mám na očích dýl, tak mě začne bolet hlava a oči. Je možné, že se mi zrak zlepšil? A jestli jo, jak to mám říct rodičům?

  FoxyPetra, 12 let, 25. června 2019

  Ahoj,
  bohužel nikdo na dálku a online nedokáže spolehlivě určit diagnózu. Pokud ti jsou brýle takto nepohodlné a způsobují ti zmíněné problémy, je určitě nutné navštívit očního lékaře a potíže mu popsat. Je samozřejmě možné, že tvoje vada prodělala nějaký vývoj, nebo zkrátka potřebuješ jiné brýle. Určitě se nemusíš bát to rodičům říct. Jednak to pochopitelně není tvoje vina a nic, za co by ses měla stydět, a jednak je potřeba nastalou situaci řešit co nejdříve.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Brýle

  Nechci nosit brýle

  ahoj poradno,

  mám brýle už od 1-2let a spolužáci ve škole se mi za ně smějí tak mám čočky sice toho nechali ale chtěla bych přestat nosit brýle i čočky ale lejzrové operace se moc bojím předem dděkuji za odpověď

  holka, 11 let, 18. června

  Ahoj,
  jestli tomu dobře rozumím, máš vadu zraku, která vyžaduje korekci, ale nechceš nosit ani brýle, ani čočky a nechceš jít ani na laserovou operaci. Obávám se však, že tím jsi vyjmenovala a zároveň vyloučila všechna myslitelná řešení. Pokud máš vadu zraku natolik silnou, že při každodenním „fungování“ potřebuješ brýle/čočky, nedá se dělat nic jiného, než že je budeš nosit. Řekla bych, že spolužáci se ti smějí a pošťuchují tě především proto, že vidí, že ti to vadí - a děti někdy umějí být hodně zlomyslné. Protože v dnešní době nosí brýle obrovská spousta lidí a na výběr je neuvěřitelné množství modelů, takže se dají vybrat brýle, které ti budou slušet a podtrhnou tvou osobnost. Ostatně spousta celebrit používá brýle i místo módního doplňku. Zkus s rodiči navštívit optiku a nechat si od někoho povolaného poradit s výběrem vhodných brýlí. Určitě objevíte takové, které ti budou skutečně slušet.
  Co se týká laserové operace; nejsem lékař a samozřejmě neznám tvou diagnózu, ale pokud je mi známo, obvykle se s ní čeká minimálně do osmnácti let, takže by pro tebe stejně nejspíš v současné době nepřipadala v úvahu. Jinak ti mohu z vlastní zkušenosti říci, protože jsem ji před několika lety podstoupila, že se není čeho bát. Není to sice příjemný zákrok, ale je velmi krátký, dá se bez problémů vydržet, člověk se rychle zotaví a pak už si užívá jen pohodlí bez brýlí a čoček. Nicméně, jak jsem řekla, na rozhodnutí máš ještě spoustu času a nemusíš to řešit teď.
  Měj se hezky!
  Bára

  Brýle

  Ahoj poradno chtěla bych se zeptat na co mám dělat když špatně vidím a rodiče neumí pochopit že já k tomu očnímu potřebuji??předem díky za odpověď

  Holka, 10 let, 21. března

  Ahoj,
  rodiče by Tě měli k očnímu lékaři určitě vzít, preventivní prohlídky se doporučují, i když žádné potíže s viděním nemáš. Nějak nerozumím tomu, proč to rodiče nechtějí udělat. Napadlo mne, že jim můžeš ukázat třeba naši odpověď, aby viděli, že Tě to trápí a chceš to nějak řešit. Pokud to z nějakého důvodu pro Tebe není možné, možná by mohla pomoci babička, teta, nebo někdo jiný z rodiny, který by Ti rodiče pomohl přesvědčit. V některých optikách (obchodech s brýlemi) také měří zrak, a tak i tam bys mohla rychle zjistit, jak na tom jsi i bez objednání k lékaři.

  Přejeme Ti, aby se to rychle vyřešilo.
  Modrá linka

  Brýle

  Ahoj poradno, nosím brýle už asi 9 let, je možné, že se mi zrak někdy zlepší natolik, že brýle nebudu moci nosit? Pak by mně zajímalo, jak poznám, kolik mám dioptrií? Hodně lidí se mě ptá, kolik mám dioptrií, a nevím, co jim mám odpovědět.

  Děkuju za odpověď.

  kluk, 14 let, 5. ledna

  Ahoj,
  že by se zrak sám od sebe zlepšil natolik, že bys mohl přestat nosit brýle, to není moc pravděpodobné, ale úplně vyloučit se to nedá. Taky záleží na tom, jakou přesně máš oční vadu, kterou ty brýle mají korigovat, ale to neuvádíš a nejspíš to ani přesně nevíš.

  Kolik máš dioptrií, to se dá vyčíst z papírů, které jsi ty (nebo tvoji rodiče) dostal s těmi brýlemi, zeptej se rodičů, snad by ty papíry mohli mít u sebe. A rozhodně to ví (resp. má ve svých záznamech) oční lékař, který ti ty brýle předepsal, a prodejna Optiky, kde ti ty brýle dělali.

  Pokud by se ty papíry nenašly a oční lékař i prodejna optiky by byli momentálně nedostupní, pak se počet dioptrií dá přibližně zjistit i prozkoumáním těch brýlí samotných, ale to už by nebylo na stručnou odpověď v Poradně, ale na středně velký článek v Alíkovinách v tématu „Zábavná fyzika“.

  Brýle

  proč když si sundám brýle tak vypadám jako obluda

  holka, 9 let, 4. listopadu 2019

  Ahoj z Modré linky,

  nedokážu reagovat na Tvou větu, protože Tě neznám, nevím, co si pod ní představit. Zní to, jako že nejsi spokojená se svým vzhledem bez brýlí. Pokud Ti brýle sluší, je to fajn, každý to štěstí nemá, a přitom je musí nosit. Nedokážu posoudit, jestli Ti to bez brýlí opravdu nesluší nebo zda je to jen nezvyk. I to se může stát. Když si člověk zvykne na to, že má téměř vždy brýle, potom se bez nich může cítit prostě nezvykle. V každém případě Tě chci podpořit, aby ses svěřila někomu, komu věříš - třeba rodičům či někomu jinému z rodiny, případně školní psycholožce, oblíbené paní učitelce ve škole - s kým můžeš otevřeně mluvit o tom, jak se vnímáš, zeptat se na jeho názor – jestli se mu také líbíš víc v brýlích nebo bez nich anebo hledat možnosti, jak by Ti to mohlo bez brýlí slušet víc. Někdy může pomoci například pouhá změna účesu.

  Příjemný podzim Ti přeje Modrá linka

  Brýle

  Ahoj,
  Rozhodla jsem se, že budu psát maximálně jeden dotaz za měsíc. Ale k tomu na co se chci zeptat. V jednom dotazu jsem se zmiňovala, že jsem krátkozraká. Mám na pravém oku 1 dioptrii (teď už možná víc, naposledy jsem byla u očního v červenci a každý půl rok mám o čtvrt dioptrie navíc) a na levém oku 1 a půl (zase možná už 1 a třičtvrtě ), to ale teď není až tak důležité. Moc bych si přála mít čočky, vím co to obnáší, klidně bych si je platila ale mamka říká, že čočky nejsou pro děti. Já sama se na to očního nezeptám, ke mně je nepříjemná a zamlklá. S mamkou očni komunikuje v pohodě. Chci se teda zeptat vás, zda jsou podle vás čočky pro děti a má li cenu přemlouvat mamku?

  holka, 11 let, 29. října 2019

  Ahoj,

  krátkozrakost a nošení brýlí nemusí být moc příjemné, ale dá se to dobře zvládnout a brýle mohou být moc pěkným doplňkem, který zvýrazňuje osobitost majitele.

  Chápu ale, že bys aspoň někdy chtěla mít čočky. Nejsme lékaři a nemůžeme nahradit odpověď očního specialisty, ale klidně si sama můžeš zjistit informace. Zajdi třeba do oční optiky, vyber si někoho sympatického a zeptej se ho. Můžeš navštívit i více optik, abys získala více názorů. Taky si můžeš zadat do internetového vyhledávače třeba heslo "děti" a "kontaktní čočky" - najdeš více informací. Vždycky jde ale o individuální posouzení konkrétní oční vady a vhodnosti nebo nevhodnosti nošení kontaktních čoček.

  S mamkou se neboj otevřeně mluvit, třeba si sepiš důvody, pro které kontaktní čočky chceš, a v klidu si s ní promluv. Ona zas může říct Tobě, co si o tom myslí, může pak i komunikovat s ošetřující lékařkou - a dál se uvidí.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Brýle

  Ahoj, vidím malinko rozmazaně. A chci se zeptat, jak to mám říct rodičům. Rodiče mi věří. Prosím, poraďte mi.

  holka, 10 let, 5. července 2019

  „Ahoj, vidím, maminko, rozmazaně.“ ... třeba.
  Když ti rodiče věří, tak jim to můžeš říct jakkoliv, ne?

  V jiné dnešní otázce se ptáš, jak si zkazit oči, protože chceš nosit brýle, a ve třetí se ujišťuješ, jak moc je nezdravé nemrkat... tak nevím, zda tě mám brát vážně. Jaké brýle bys chtěla? Co třeba černé slepecké?

  Víš doufám, že jde nosit brýle i bez zkažených očí...? Stejně jako jde mít berle bez zlomené nohy, sádru na ruce bez zlomené ruky, pleš bez toho, aby ti vypadaly vlasy, hrb i bez křivých zad... můžeš vypadat krásně zmrzačeně i bez sebepoškozování, pokud po tom fakt toužíš.

  Brýle

  Ahoj, jen se chci zeptat ohledně zraku. Všichni říkají že je můj zrak v pohodě. Ale mě to nepřijde. Vždy když se dívám do mobilu a podívám se jinam tak vidím chvilku rozmazaně. Já vím, je to normální že oko potřebuje zaostřit. Ale já pomalu nevidím ani na dálku. Moje mamka má brýle asi 4 dioptrie. Táta brýle nemá.

  Bojím se jim to říct protože se bojím že řeknou že to je v pohodě nebo se budou zlobit že si vymýšlím. Hodně se mi to děje večer když jsou oči unavené. Ale i přes celý den. Ale stejně brýle nechci. A oči mě často pálí a taky slzí. Předem děkuji za odpověď

  holka, 10 let, 21. června 2019

  Ahoj,
  bohužel nikdo na světě nedokáže určit diagnózu na dálku a online - a to i v případě, že by byl mezi odborníky v poradně oční lékař, což bohužel není. Je samozřejmě možné, že se jedná pouze o dočasný problém, například syndrom suchého oka, při kterém oči často pálí a slzí. Stejně tak je ale možné, že se skutečně jedná o problém, kvůli kterému budeš potřebovat brýle. Je zbytečné a nesmyslné se tomu bránit. V současné době už dávno nejsou brýle žádným handicapem a naopak velmi žádaným módním doplňkem. Pokud by se jednalo o vadu, která vyžaduje dioptrie, můžeš to časem řešit kontaktními čočkami, nebo třeba laserovou operací očí. Jsem si jistá, že tě rodiče naprosto pochopí a nebudou tvé problémy nijak zlehčovat. Bezpochyby tě objednají k očnímu lékaři, který zjistí příčinu tvých potíží a pomůže ti je vyřešit. Rozhodně se neboj svým rodičům svěřit.
  Měj se hezky!
  Bára

  Brýle

  Dobrý den mam problém nosím brýle od 1.třídy až do teď je mi 14 mám i strach ale spíš ne že se mi zrak zlepšovat nebude mám 5,5 a 6 dioptrie ale 3 roky už to mám stejný brýle mi nevadí ale říkám si jaký by to bylo bez nich myslíte že se mi to někdy zlepší? Mam jit třeba na lejzrovou operaci nebo jíct více mrkve? Prosim napište váš názor

  kluk, 14 let, 18. října 2018

  Ahoj,
  jíst víc mrkve ti proti brýlím rozhodně nepomůže. Ano, mrkev obsahuje látky, které jsou zraku prospěšné, například beta karoten, který se v těle mění na vitamín A. Takové látky však zlepšují výživu sítnice, jsou užitečné například proti šerosleposti, avšak nemají žádný vliv na oční čočku, jejíž vady jsou právě korigovány brýlemi. Kromě toho beta karoten obsahují i jiné druhy zeleniny, nejen mrkev. A vitamín A obsahují například mléčné výrobky. Takže jíst zeleninu včetně mrkve je v přiměřeném množství jistě vhodné a může to chránit například před některými onemocněními sítnice, ale na brýle to nemá vliv.
  A co se týče operace nebo možnosti zlepšení: Už víckrát bylo zde v poradně uvedeno, že nelze dělat diagnózu na dálku. A to platí i pro oční vady. Obrať se na svého očního lékaře, a ten ti po řádném vyšetření může poradit, zda se tvoje oční vada může zlepšit nebo zda by byla možná a vhodná například nějaká operace.

  Brýle

  Ahoj Alku,chci se zeptat ohledně brýlí. Spolužáci mně říkají že mně sluší,ale mně to nepřijde. Od kolika můžu nosit kontaktní čočky.Kolik tak stojí a za jak dlouho je nám vyměnit a můžu s nima spát a koupat se. Jinak dioptrie mam na pravím oku 2,75 a na levém 2.15. A kvůli tomu. že nosím brýle,tak se nechce skoro nikdo se mnou kamarádit na kroužcích např? vollejbal

  Díky předem Ahoj

  Denca Olivie, 12 let, 13. října 2018

  Ahoj,
  rozumím tomu, že jsou ti brýle nepříjemné a například na sportování jsou i poměrně nepraktické, ale jsem si téměř jistá, že zcela určitě nejsou důvodem toho, proč se s tebou nikdo nekamarádí. Pokud máš problémy s přáteli, spíš hledej příčinu jinde než v tom, že nosíš brýle. Pokud vím spodní věková hranice pro nošení kontaktních čoček není určena (ačkoli většinou se nasazují až v dospívání), ale je určitě potřeba zkonzultovat jejich případné nasazení s tvým očním lékařem. On zná tvou oční vadu a doporučí ti, do kolika let počkat s jejich aplikací. Stejně tak ti doporučí kontaktní čočky vhodné právě pro tebe. Jednotlivé typy čoček se velmi liší jak cenou, tak způsobem užívání, proto nelze odpovědět na tvou otázku ohledně ceny. Většinou se však spaní v kontaktních čočkách nedoporučuje, ačkoli některé typy ho umožňují: Nicméně jak už jsem zmínila, je potřeba poradit se s tvým očním lékařem, který ti navrhne řešení přímo na míru.
  Měj se hezky!
  Bára

  Brýle

  Ahoj, mám problém s novýma brýlema protože jsou moc silné a nechci je nosit protože by se mi ostatní mohli posmívat, hlavně ve škole. Bríle nosím už od první třídy protože mám dalekozrakost a vidím špatně hlavně na blízko třeba na čtení psaní a malování ale musím nosit brýle pořád celý den protože i na dálku je to s nima trochu lepší a bez nich by se mi rychle unavili oči a bolela by mě hlava, jenom na tělocvik a do vody je nemám aby se mi nerozbily ale musím si dycky zvykat než se rozkoukám bez nih a když se potřebuju podívat třeba na telefon tak dokážu zaostřit i na blízko ale jen na chvilku a pak se mi to rozmaže tak že malé písmenka vůbec nepřečtu.
  Teď půjdu do čtvrté třídy a od druhé mám jedny a ty samé brýle i se stejnými dioptriemi jenom +5 a ty mi vyhovovali protože nebyli vůbec silné a dobře jsem s nima viděl. Ale teď sme bily na kontrole a dostal jsem předepsáno silnější dioptrie na obě oči +6,5 a ještě k tomu navíc nějaké další dioptrie cilyndri -0,75 a osy 20 a 135, aby se mě mín namáhali oči. Vybrali jsme nové rámečky keré se mě moc líbili jenže se ukázalo že ty dioptrie jsou vnich hodně silné, asi třikrát silné než staré a tak s nimi nevypadají brýle hezky. Vidím s nima hodně dobře protože silněji zvětšují než ty staré. Ty nové dioptrie jsou zvnějšku hodně zakulacené kdežto ty staré byli daleko plošší, když si je čistím ty nové tak je to poznat jak jsou na středu nejsilnější a kraji se ztenčují ale jen do stran a nahoře a dole u nosu ty dioptrie hodně přesahují z rámečku. Nechci je proto nosit aby se mě třeba ostatní nesmáli jenže rodiče mi zakázali nosit ty starý, protože doktor řekl abych začal nosit ty nový co nejdřív aby se mě s nima správně zvykly správně zaostřovat oči než začne škola a abych na ty zesílený dioptrie už byl zvyklej a nedělalo mit to pak problémy ve škole s nima koukat až budu oči víc namáhat,protože se mi s nima občas staně že na dálku s nima po ránu vidím trošku rozmazaně. Tak je musím mít protože úplně bez dioptrií nedokážu do blízka vůbec doostřit dobře ale jen rozmazaně a i to jen nachvíli a pak se mi to rozmaže mnohem víc a ty staré brýle mi rodiče někam dali abych si je nemohl vzít.
  Teď pojedu ještě k babičce na týden a tam taky budu muset mít ty silný dioptrie ale to mi tak neva ale právě pak do školi si je vzít nechci, protože už teď sem měl nejsilnější brýle ve třídě a nikdy jiný tak silný nemá a teď budu mít ještě třikrát silnější, ve třídě jsou ještě dvě holky které mají brýle ale obě mají hrozně tenké dioptrie. A nevím jak to udělat abych ty silné nemusel mít, vím že nějaké brýle mít potřebuju ale proč tak silné když jsem viděl i s těmi slabšími? Napadlo mě že bych si je nevzal vůbec na tabuli bych viděl ale neviděl bych do učebnice a sečitu a na telefon, Nevím jak to vyřešit protože úplně bez brýlí nevidím dobře ale s těma silnýma dijoptriema nosit nechci a ty slabí starý co mají jen pět dijoptrií se kterýma jsem dobře viděl mi rodiče nedají. Musím to nějak vymislet aby mi rodiče nechali ty starí brýle. Já bych ty nový rád nosil, protože sou hezčí a asi i trošku lepší se s nima kouká ale ty nové dioptrie jsou tak hrozně silné a vypoulené ven a to se mi nelíbí, kdyby měli jen těch pět dioptrijí jako staré tak by vypadali líp.

  kluk, 9 let, 25. srpna 2018

  Ahoj,
  chápu, že ti může být nepříjemné, že máš nejsilnější brýle ze třídy, ale zároveň tě mohu ujistit, že hodnota člověka se neměří na to, jestli a jaké brýle nosí. Přátelství vznikají na úplně jiných základech a hodnotách. Zkus se proto nejdřív zamyslet nad tím, jestli je to skutečně tak podstatná věc. Množství dioptrií je něco, co nemůžeš ovlivnit a za co skutečně nemůžeš. A skutečně si nemyslím, že by se s tebou například spolužáci nechtěli kamarádit proto, že máš silné brýle. Zkus proto nejprve zvážit, jestli je tloušťka brýlí skutečně tak podstatná.
  Pokud ale tvrdíš, že předchozí brýle ti vyhovovaly víc a lépe si s nimi viděl, bylo by určitě dobré zkonzultovat to se svým očním lékařem. Promluv si o tom s rodiči a popros je, aby tě objednali ještě na jedno vyšetření, kde lékaři vysvětlíš, proč ti nové brýle nevyhovují. Nejsem bohužel oční specialista, takže nedokáži odhadnout, kde může být problém.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Brýle

  Ahoj, mám dotaz už od svých 7 let nosím brýle, protože mi šilhá jedno oko. Chodím na kontrolu a mám to pořád stejně nezhoršuje a ani nezlepšuje se to. Je mi 18 a chtěla bych brýle vysadit dioptrii mám -1 na dálku. Kdybych je vysadila může se to zhoršit? Nebo bude mít na to nějaký vliv? A na operaci nechci jít

  holka, 18 let, 28. března 2018

  Dobrý den,

  od 15 let našim klientům vykáme, budu tedy vykat i Vám. Bohužel nám kladete dotaz, který může podle mého názoru zodpovědět pouze oční lékař. Pouze Váš ošetřující oční lékař/lékařka ví uspokojivě, jak by tomu bylo ve Vašem případě, zda je možná a vhodná nějaká korekce, nakolik je taková záležitost složitá, co by to pro Vás znamenalo, atd. Je mně líto, že přes nošení brýlí se stav nelepší, na druhou stranu je dobrou zprávou, že se stav nehorší. Je možné, že brýle vysadit půjde, ale na to je opravdu třeba se ptát ošetřujícího lékaře, odborníka přes vše, co souvisí s očima a jejich funkcí.

  Jinak obecně brýle jsou dnes in a jsou značně módní záležitostí, existují spousty různých druhů, počínaje lenonkami a konče zrcadlovkami, brýle rozličných druhů, tvarů, barev, ještě s přídatnými zařízeními, výběr je obrovský. Vy ale nezmiňujete svůj důvod, proč Vám brýle vadí. Zda se v nich necítíte, nelíbí se Vám, popř. Vám překáží při oblíbeném sportu, atp.

  Z Modré linky Vám přejeme příjemné jaro a to ať už s brýlemi, či bez nich.

  Brýle

  Dobrý den, mám takový problém a doufám že mi pomůžete.
  Jde o to že už od svých 4 let nosím brýle a nikdy jsem neměla takový problém. Mám teď asi týden nové brýle a jsou plastové (před tím jsem měla samé kovové). Ptala jsem se spolužáků, co je mají a doporučovali mi je. Akorát mi neuvěřitelně padají z nosu. Je to strašně otravné když si musím několikrát do minuty spravit brýle.Nejhorší je, když mám zpocený, nebo zkrátka mokrý nos, to z nosu brýle do slova kloužou. Jsem z toho smutná a zklamaná protože si nevím rady. V optice nám je vždy pouze utáhnou ale to vůbec nepomáhá. Jsem si jistá, že je to tím, že plastové brýle nemají ty pacičky, ale už s tím nic asi neudělám, protože brýle mi už zůstanou (stáli skoro 5 000 a peníze nám nikdo nevrátí)
  děkuji moc za radu

  holka, 12 let, 8. února 2018

  Ahoj,
  zeptej se v optice na zarážky na brýle. Tady máš obrázek, jak takové zarážky vypadají:
  www.andeloptik.cz/wp-content/uploads/2015/03/02a%5fgalerie%5fbryle%5f18-1024x681.jpg
  Ty se nasazují na straničky brýlí a zabraňují kouzání brýlí z nosu. Rozhodně si ale myslím, že ti v optice doporučuli špatné brýle.
  Z vlastních zkušeností ti mohu potvrdit, že přílišné klouzání brýlí z nosu běžné není. Mám zkušenosti s celoplastovými obroučkami i s obroučkami, které mají pacičky na nos.
  Domnívám se, že ti doporučili brýle, které ti jsou velké.
  Skoro bych to viděla na reklamaci brýlí.

  Brýle

  Ahoj, už pár měsíců špatně vidím na tabuli, mám ji rozostřenou. Máma mě vzala k očnímu lékaři a ten při čtení písmenek řekl, že budu mít asi 2 dioptrie. Nevím, jak by to bylo možné, ale ok. Nakonec jsem vyvázla jen se 0,75 dioptrie, ale doktor mi řekl, že se to bude zhoršovat. Oba rodiče mají brýle, oba kolem 2 nebo 3. Máme brýle v rodině a já je nechci mít i normálně. Když jsem přišla do školy s novými brýlemi, na tabuli jsem viděla krásně ostře, ale pořád mi něco nesedělo. Ne z pohodlí brýlí, ale z toho jak teď vidím. Mívám občas rozmazané i jiné věci než tabuli a bojím se, že když přijdu na kontrolu, dá mi doktor víc dioptrií.

  holka, 12 let, 23. prosince 2017

  Ahoj,
  pocity, které popisuješ u svých nových brýlí, nejsou ničím neobvyklým. Jednak si na ně musíš zvyknout, což nějakou dobu trvá, a zároveň si pomalu budeš zvykat na to, že vidíš najednou lépe, ostřeji. Je jasné, že jak se Ti pomalu zrak zhoršoval, tak se tomu Tvé oči přizpůsobily a považovaly daný stav za normální. Nyní, když máš možnost vidět tak, jak bys správně měla, je to i pro ně změna a i ony si na daný nový stav musejí pomalu zvyknout. To je zřejmě příčinou toho, že některé věci vidíš i tak rozmazaně. Příčinou mohou být také špatně změřené dioptrie, ale to vzhledem k návštěvě lékaře asi nebude tento případ.

  Je pravda, že oko se Ti stále vyvíjí a i nadále ještě nějakou dobu vyvíjet bude. Tak se stává, že dnes zjištěné věci nejsou definitivní a jak Ti už bylo řečeno, je možné, že se bude stav časem trochu zhoršovat. Jak sama podotýkáš, oba Tvoji rodiče brýle nosí, tudíž rodinné dispozice zřejmě těžko ovlivníš.

  Pokud jde o to, že brýle nerada nosíš. Zkus si najít i na této věci nějaká pozitiva. Prober své obavy a pocity s rodiči, jistě ani pro ně nebylo možná zpočátku lehké brýle přijmout. Dále se na danou situaci můžeš zkusit dívat tak, že brýle dnes nosí skoro každý, a mnozí mají ještě o dost více dioptrií, než máš Ty, tudíž by bez brýlí skoro nic nepřečetli. Dnes je možné vybrat si z nepřeberného množství vzhledů brýlových obrub a příslušenství, záleží samozřejmě také na Vašich finančních možnostech, ale jinak není problém vybrat si takové, které se Ti budou líbit, budou ladit k Tvému oblečení a i celkově. V kvalitní optice se Ti budou takto věnovat standardně a vyberou s Tebou takové brýle, které se Ti budou líbit a zároveň Ti skvěle sednou.
  Hledej pozitiva také v tom, že nyní dobře vidíš, naopak pokud brýle nosit nebudeš a budeš tak hůře vidět, tak se můžeš vystavovat různým trapasům a nesnázím, kde je pak otázka, zda jsou tyto trapasy lepší variantou než to, že všichni kolem Tebe budou vědět, že hůře vidíš a nosíš brýle.
  Na druhou stranu, i když se tomu možná budeš divit, existují dnes lidé, kteří by brýle chtěli nosit dobrovolně. Vnímají je jako skvělý doplněk, který k nim sedne, nebo už je nyní nepotřebují, ale už si na ně tak zvykli a zvykli si na ně i lidé kolem daného člověka, že je nosí stále. Je možné zakoupit i brýle bez skutečných dioptrií (respektive brýle, které mají 0 dioptrií), takže ani to, že brýle nosíš, nemusí automaticky znamenat to, že hůře vidíš.
  V pokročilejším věku pak navíc naprostá většina lidí potřebuje brýle na blízko, tedy zejména na čtení, což je tedy do jisté míry podmíněno i věkem.
  Navíc někteří lidé jsou nuceni řešit i horší zdravotní problémy, než je nošení brýlí a v mnohých případech je to pak příjemné ještě méně.

  Pokud bys ani tak nebyla s nošením brýlí spokojena a nemohla si na ně zvyknout, je možné později uvažovat o nošení kontaktních čoček. Tento postup však opět konzultuj se svým očním lékařem, případně následně i v optice, kontaktní čočky mají svá specifika a také nejsou vhodné úplně pro každého.
  Později, zřejmě někdy v dospělosti, až se Ti oční vada ustálí a nebude delší dobu měnit, by bylo také možné uvažovat o oční operaci. Opět ale platí, že tento krok bys předem měla konzultovat se svým očním lékařem, předcházet by všemu mělo odborné vyšetření, a bohužel ani taková operace není vhodná pro každého. Nevýhodou také je, že takové operace bývají docela drahé a zdravotní pojišťovny je zpravidla nehradí, hradí si je tedy sám pacient a zpravidla v plném rozsahu.

  Brýle

  Ahoj Alíku. Mně je 15 let, vím, že je poradna do 15 let, ale moc tě prosím o odpověď. Před pár dny jsem byl u očního a ten mi řekl, že musím nosit brýle. Na pravém oku mám -0.25 a na levém -0.5 dioptrií. Brýle mi vůbec nesluší a myslím si, že se mi všichni budou ve škole smát. Doktorka říkala, že se to v období puberty prý zhoršuje a já bych se chtěl zeptat, jestli se může zrak časem zlepšit, nebo mohl bych si ho vrátit nějakými cviky? Předem děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  od 15 let v odpovědích z Modré linky klientům vykáme, budu tedy teď vykat i Vám. Bohužel se nezabýváme odbornými zdravotními tématy, odpověď na Vaše dotazy ohledně brýlí by Vám měl dát oční lékař nebo optik, tedy odborníci, specializovaní právě na jakékoliv oční problémy. Můžete se s nimi poradit i ohledně cviků na okohybné svaly nebo dalších tipů, co dělat, aby se Vám zrak dál nezhoršoval. Sám  můžete hledat i na internetu - např. po zadání klíčových slov do vyhledávače (např. "jak se zbavit brýlí", "cviky na oči" apod.).

  Říkám si, že brýlí je v současné době široký výběr, a je málo pravděpodobné, že při pečlivém hledání nenajdete takové, které by Vám slušely. Je možné, že se jedná o pouhý nezvyk při prvním pohledu do zrcadla. Dobrý optik Vám pomůže vyhledat takový druh brýlí, které by Vám vyhovovaly, jak tvarem, tak barvou.

  Na tom, že má člověk brýle, nic není, naopak, mnoho lidí bere brýle jako módní doplněk, platí to zejména pro tmavé brýle proti slunci, ale i ty dioptrické. Přemýšlejte o tom, jak byste spolužákům nejlépe odpověděl, kdyby se Vám opravdu smáli, připravte si nějaké vhodné odpovědi pro takovou příležitost, sám, s kamarádem, nebo rodiči. A pokud by to opravdu vůbec s brýlemi nešlo, ještě pořád je tu možnost kontaktních čoček.

  Přejeme Vám pokojné Vánoce.
  Modrá linka http://www.modralinka.cz