Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Poradna: Alík radí dětem

  Povolání

  Ahoj
  Potřebuji pomoc.
  Jdu příští rok do 9.třídy a kamarádky říkali, že si mám dát přihlášku na dvě školy.
  Jenže já chci jít na prodavačku se učit a chci jít do Jeseniku na hotelovou školu Vinsenze Priesnitze a obchodní akademie a prodavačka je ještě v Šumperku nebo někde jinde, jenže je to daleko od mého domova. A já chci jít na to co mě baví a to je právě obor prodavačka.
  A já chci jít jen na tu do Jeseniku a nechci si dát přihlášku na nějakou další dalekou školu, nechci být daleko od mé rodiny !
  Předem děkuji za odpověd :-)

  Hezký den, Elzo,
  je dobře, že víte, čím byste chtěla být a máte už i vybranou školu. Kamarádky Vám ale říkají, abyste si dala více přihlášek. Nepíšete, s čím byste potřebovala pomoci, možná jste se s tím, jak to máte, chtěla pouze svěřit. Je samozřejmě na Vás, jak se po domluvě se svými rodiči rozhodnete. Někdy je lepší mít "pojistku" a dát si více přihlášek pro případ, že by jedna ze škol nevyšla. Chápu, že chcete být blíže domovu a rodině, je to Vaše priorita, na které nic nemění ani to, pokud byste si dala pro jistotu i další přihlášku jinam. Můžete se o tom poradit ještě s rodiči a třídním učitelem/učitelkou.

  Přejeme hezké prázdniny,
  Modrá linka

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na výživu z centra Anabell, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

  Povolání

  Ahoj Alíku.
  Chodím do osmé třídy ZŠ. Chtěla bych jít na obor kuchařka-servírka ale problém je že nejím všechno jídlo a neumím moc anglicky a jsem tichá a to myslím doslova. Chci tam jit ale taťka říká že musím jíst vše a teta zase že na tomhle oboru jsou i vegetariáni ještě k tomu jsem dislektik(omlouvám se ale nevím jak se to píše) prostě se bojím že mi to bude dělat velký problém.

  holka, 15 let, 12. dubna

  Dobrý den,

  všem našim klientům nad 15 let na tomto serveru vykáme, budu Vám tedy také vykat.

  Obor servírka - kuchařka má budoucnost, tuto profesi bude potřeba neustále. Nedomnívám se, že by to, že jste tichá, dyslektička, nejíte všechno jídlo a neovládáte angličtinu, mělo v kuchyních a restauracích nějak vadit. Ovládat v současném světě angličtinu jako tzv. světový jazyk je výtečné v každém oboru bez rozlišení, a také na cestách. Proto se domnívám, že "pilovat" svoji angličtinu můžete, třeba i docházet k domácímu učiteli nebo samostudiem, to záleží na Vaší povaze i možnostech.

  V ostatních, Vámi uvedených vlastnostech, nevidím potíž. Myslím, že snad ani neexistuje člověk, který by jedl vše, každý si rád vybírá. Pokud nebude jíst vše, to nebrání servírce v ničem, u kuchařky jde zřejmě o potřebu vše, co uvaří i ochutnat, protože jak jinak by bylo možné jídlo správně dochutit?

  Myslím, že Vaším největším problémem je strach, Vaše obava, že byste mohla neobstát. Zde máte prostor pro práci se svým sebevědomím, sebedůvěrou, pracovat na sobě. Optimisté jsou v životě úspěšnější, viz např. zajímavá odborná publikace Martina Seligmana o možnosti změnit svůj pohled na svět, stanu-li se optimistou, kniha obsahuje i návody a úkoly (Naučený optimismus). Jinak je možné také obrátit se na psychologa, školního nebo v Pedagogicko-psychologické poradně. Poradit se kromě s rodiči a blízkými je možné také s třídní učitelkou/učitelem, nebo výchovnou poradkyní/poradcem, přípravu studentů na nastávající profesi mají v náplni své práce.

  Přejeme úspěšný výběr školy a kvalifikace.
  Modrá linka

  Povolání

  Ahoj, již dlouho mám takový zádrhel... Začal jsem přemýšlet o svém budoucím povoláním. Po řadě pro a proti vyhrál učitel a pilot. Což jsou rozdílná povolání. Bavilo by mě učit.... Práce s dětmi. Ale zase pilot je mé vysněné povolání, zajímám se o letectví, umím mezinárodní leteckou abecedu, základní anglické výrazy, mám 3hodiny naletane na simulátoru a asi 59 hodin na leteckém simulátoru v mobilu. Pilot dopravního letadla. Ale bojím se že bych to nezvládl... Ve škole mám sice teď 1 ale to se může kdykoliv změnit... Nevíte jaké je potřebné vzdělání u učitele a potřebné vzdělání pilota dopravního letadla? Děkuji za odpověď.
  P.S. Nikde to nemohu najít jestli potřebuji základní střední i vysoké vzdělání... ??

  kluk, 13 let, 1. dubna

  Ahoj,

  je prima, že už přemýšlíš, jakému povolání by ses chtěl jednou věnovat a máš představu, co by Tě bavilo. Chápu, že rozhodování nebývá lehké. Výhoda je, že máš ještě dost času na to, aby sis všechno v klidu promyslel. Jak budeš postupně sbírat zkušenosti a zjišťovat si informace o těchto dvou povoláních, získáš lepší přehled o tom, které by Ti mohlo lépe sedět. Můžeš kontaktovat některé učitele i piloty a zeptat zeptat se jich na to, co Tě zajímá. Je dobré ptát se na výhody i nevýhody povolání učitele a pilota a potom zvážit, co by pro Tebe bylo přijatelnější. Říkám si, že je případně možné obě tato povolání propojit - jistě jsou učitelé, kteří se ve volném čase věnují létání. I to je možné zvážit.
  Co se týče požadovaného vzdělání: učitelé potřebují mít dokončené vysokoškolské vzdělání (magisterský stupeň). Piloti nemusí mít vysokou školu, stačí maturita. Musí ale projít náročným pilotním výcvikem, který je poměrně finančně nákladný, jejich plat je ale poté zase vyšší než učitelský.

  Přeji hodně zábavy a poznání při hledání svého uplatnění,

  Modrá linka

  Povolání

  Dobrý den, ráda bych se zeptala jak se dostat k dabingu, ráda bych byla dabérkou ale nevím jak se k tomu mám dostat. Poradíte mi prosím ?
  S pozdravem Viktorína

  holka, 1? let, 3. dubna

  Ahoj,
  pátrala jsem na internetu a ve všech možných diskusích a zjistila jsem, že dostat se k dabingu chce poměrně velké štěstí. Režiséři si většinou vybírají mezi studenty konzervatoří nebo velkých pěveckých sborů, případně divadelních spolků. Existuje sice databáze hlasů (www.databaze-hlasu.cz), kam můžeš nahrát svůj hlas, ale je potřeba počítat s tím, že konkurence je tam obrovská a pravděpodobnost, že si někdo vybere tvůj hlas mezi deseti tisíci dalších, je poměrně malá. I když samozřejmě existuje.
  Asi není potřeba zdůrazňovat, že pro dabing je potřeba mít perfektní výslovnost, ale i dramatický talent.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Povolání

  Dobrý den, potřebuju poradit s tím že bych se opravdu chtěla dostat na nějaký psychologické (psycholog )povolání. Proto bych se potřebovala dostat na nějaký psychologický gymnázium protože to musí být v Praze a taky zadarmo. Nevím jak na to musím si za rok vybrat hlavně že nechci rodičům plácat peníze na a vůbec nevím jestli by souhlasili s placenou školou a placená je jediný co jsem našla nevím jak bych se dostala na vysokou školu bez slušného Gymnázia ve stejném odboru.

  holka, 14 let, 23. března

  Ahoj z Modré linky

  je moc fajn, že máš jasnou představu o tom, co bys chtěla v životě dělat. Po pravdě řečeno netuším, o jakém psychologickém gymnáziu mluvíš. Gymnázia jsou převážně všeobecná, případně se profilují jako matematická či jazyková. Na obor psychologie se nejčastěji hlásí právě studenti gymnázií (potom může být výhodnější buď všeobecné nebo jazykové, ale to již není důležité). Případně studenti ze střední zdravotní či pedagogické školy. Více Ti může poradit výchovná poradkyně (výchovný poradce) ve škole.

  Přejeme Ti, aby se Ti sen o tom, že budeš psycholožka, splnil.
  Modrá linka

  Povolání

  Potřebuji poradit. Jsem v tercii (8. třídě) na 8 letém gymnáziu. Ani z 1% nevím co v budoucnu chci studovat. Popřípadě kam jít na vysokou, jestli zůstat na gymnáziu nebo jít na nějakou střední.

  kluk, 13 let, 29. února


  Ahoj,

  chápu, že hodně přemýšlíš, co bys chtěl v budoucnu studovat, čím se zabývat. Myslím si, že v Tvém věku je to úplně normální, spousta kluků i holek to má podobně jako Ty. Nějaký čas na rozhodnutí ještě máš, můžeš ho tedy využít k tomu, aby sis sbíral informace o různých možnostech. Můžeš se zajít podívat na dny otevřených dveří ve středních školách, které by Tě zajímaly. Můžeš taky oslovit některé studenty z těchto škol a zeptat se jich na to, co Tě zajímá. Můžeš se taky zamyslet nad tím, které předměty Tě baví víc než jiné a konzultovat s učiteli, jaké uplatnění se s nimi může pojit. Gymnázium obvykle poskytuje obecnější a hlavně teoretické vzdělání, většinou se předpokládá, že na něj studenti navážou právě vysokou školou. Naproti tomu střední školy bývají více zaměřené na konkrétní oblast, ve které mají studenti možnost získat nějakou praxi. Ohledně volby dalšího vzdělání můžeš kontaktovat školního psychologa, pokud ho na škole máte anebo pedagogicko-psychologickou poradnu.

  Hodně štěstí při hledání dalšího uplatnění přeje,

  Modrá linka

  Povolání

  Ahoj Alíku...
  Jsem sice teprve v 7. třídě jenže to tak rychle uteče a budu si muset vybrat školu...
  Chtěla bych se stát zubním technikem. Ráda bych se zeptala na jakou školu bych měla jít? Je tento obor moc těžký? (Bydlím ve Slezsku takže se chci zeptat jestli je tady poblíž nějaká škola?) Předem moc děkuji za odpověď:)

  holka, 13 let, 17. února

  Ahoj,
  chtěla bych nejprve ocenit, že už teď v sedmé třídě se zajímáš o to, co budeš dál studovat. Obor zubní technik se mi zdá velmi zajímavý a hodně užitečný. S tím, jaké škola je nevhodnější a jak je obor náročný by Ti nejlépe mohl pomoci výchovný poradce na Vaší škole, který má toto na starosti. Já jen obecně vím, že existuje obor asistent zubního technika, který se většinou studuje na střední zdravotnické škole a také obor diplomovaný zubní technik, který se studuje 3 roky po maturitě na Vyšší odborné škole. S rodiči pak můžete najít na internetu podle místa bydliště školy, které jsou nejblíž a na jejich webových stránkách se dočtete, co je nutné pro přijetí na tuto školu udělat. Existují také dny otevřených dveří, abyste školu mohli navštívit a vše si dobře rozmyslet.

  Přejeme Ti, aby vše dopadlo podle Tvých představ. Modrá linka

  Povolání

  Ahoj alíku jsem v 7. třídě a začina mě znepokojovat myšlenka na jakou jít střední školu sice mám ještě 2roky ale ty utečou jak nic a budu se muset rozhodnout.

  kluk, 13 let, 18. ledna

  Ahoj,

  chápu, že už začínáš přemýšlet, co bude po základní škole, jakým směrem by ses chtěl ubírat. To je úplně přirozené. Navíc je to i výhoda - máš teď 2 roky na to, aby sis v klidu zjišťoval různé informace, které Ti pomůžou se rozhodnout. Můžeš se chodit podívat na dny otevřených dveří různých středních škol, kde se dozvíš něco o tom, jak to tam funguje. Můžeš si taky sepisovat různé otázky, které by Tě k jednotlivým školám anebo oborům zajímaly, a zkusit se na ně poté zeptat studentů daných škol, které oslovíš. O radu můžeš požádat také třídního učitele anebo školního psychologa, pokud ho na škole máte. Společně můžete probrat,v čem jsi ve škole dobrý, a jak bys mohl svůj talent uplatnit. Je možné se s rodiči obrátit taky na pedagogicko-psychologickou poradnu, která obvykle poskytuje poradenství v oblasti volby povolání.

  Pěkné dny přeje

  Modrá linka

  Povolání

  Ahoj, už delší dobu sním o kariéře (nebo alespoň koníčku) herečky či modelky. Bohužel jsem ale malá (160cm) a mám krátké vlasy, takže se špatně propracuju v obou zmíněných oborech.
  Jak se mám prosadit?
  Děkuju.

  holka, 17 let, 13. ledna

  Ahoj,
  je hezké, že máš před sebou nějaký cíl, kterého chceš dosáhnout. Co se týká případné kariéry modelky; krátké vlasy určitě nejsou na závadu, protože krátkovlasých modelek je spousta. Nedostatečná výška může být skutečně problémem na přehlídkových molech, ale stále zbývá možnost být fotomodelkou, u nichž není výška zásadní. Mnohem podstatnější je celkový vzhled.
  Délka vlasů, ani výška nejsou už vůbec důležité u hereček. Existuje spousta krátkovlasých i malých hereček. V tomto oboru je nejdůležitější talent, který můžeš prokázat při přijímacích zkouškách na některou z uměleckých škol.
  Měj se hezky!
  Bára

  Povolání

  Ahoj,
  chtěl jsem se zeptat, už dlouho přemýšlím nad tím, že bych byl programátor, sám jsem vytvořil „něco“ jako web a vím, že v mém věku je to ještě hódně daleko, ale zajímalo mě, jestli existuje vůbec nějaká vysoká škola, na které se vyučuje html, javascript, css a c#.
  Vím, že do vysoké mám daleko, ale zajímá mě to.

  Děkuji za odpověď.

  /_/, XIII let, 26. listopadu 2019

  Ahoj,
  přímo na HTML/CSS/JavaScript žádná vysoká škola není, protože to by bylo moc jednoduché učivo, které jde mnohdy naučit už i na střední škole. C# už je trošku vážnější jazyk, ale i ten se jde obstojně naučit před nástupem na VŠ.

  Samozřejmě existují vysoké školy pro programátory, nejprestižnější v ČR je nejspíš Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy, kde je kromě matematiky a fyziky i obor Informatika. Fakulty věnované informatice jsou i na ČVUT nebo na brněnském VUT. Studenti se učí nejen různé programovací jazyky (mezi nimi i C#, Javu, Python, často i čisté C), ale i lépe programátorsky přemýšlet. Protože na světě existují i mnohem složitější zadání, než jen zobrazit webovou stránku... jako třeba vymyslet nějakou část fulltextového vyhledávače (jako je třeba Google), nebo navrhnout neurální síť na rozpoznávání lidské řeči. Informatika je velice pestrý svět čím dál působivějších možností...

  V tuto chvíli většinou najde programátor uplatnění i bez vysoké školy, pokud alespoň něco umí, protože i ty menší problémy musí někdo řešit. To se asi hned tak nezmění, takže kariéra programátora (s VŠ nebo bez) je nejspíš dobrá volba. Tím spíš, jestli tě to baví. Ačkoliv uznávám, že je těžké odhadovat, jak bude svět fungovat v době, kdy dostuduješ...

  –MM–
  (Hlavní programátor Alíka)

  Povolání

  Zdravím celou poradnu,
  nejsem nijak nadšená z toho, že vás musím otravovat, protože věřím, že máte na starost důležitější dotazy, přesto mi tato otázka již dlouho leží v hlavě.
  Už od dětství se toužím stát spisovatelkou, co všechno pro to musím udělat, popř. Jak mám napsat knihu? Mohu knihu vydat už teď, když je mi 13 let? Předem děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 25. listopadu 2019

  Ahoj,
  předně bych tě ráda ujistila, že rozhodně neotravuješ a naopak je velmi sympatické, že za svým snem jdeš už od dětství a zajímá tě, co pro jeho splnění můžeš udělat. Sama jsem autorkou několika knih, tudíž myslím, že jsem pro zodpovězení tvého dotazu poměrně kvalifikovaná.
  Pro vydání knihy není na jednu stranu potřeba nic složitého, ale na druhou stranu to zároveň není úplně jednoduché. Základem je samozřejmě kvalitní rukopis, který zaujme vydavatele natolik, že se rozhodne tvou knihu vydat. Pokud máš tedy v hlavě vymyšlený dobrý příběh, o kterém jsi přesvědčená, že by mohl čtenáře zajímat, napiš ho (nejspíš tušíš, že rukopisy se v současné době píší už výhradně na počítačích). Pak popros rodiče, aby s tebou prošli nabídky knižních vydavatelství, kam bys mohla svůj rukopis poslat. Některá vydavatelství požadují celý rukopis, jiná jen ukázku s konceptem příběhu.
  Potom nastává ta nejdelší fáze, kdy spisovatel čeká, jestli se jeho rukopis bude líbit a ozve se mu z vydavatelství někdo, koho zaujal. Jestliže odevzdáš skutečně kvalitní rukopis, určitě tě bude kvůli jeho vydání někdo kontaktovat. Co se týká tvého dotazu, jestli můžeš vydat knihu už ve třinácti letech, ujišťuji tě, že ano. Na světě je spousta velmi úspěšných dětských spisovatelů.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Povolání

  Dobrý den jsem z kraje Vysočina a chtěla bych dělat nutričního terapeuta. Mohla bych se zeptat na jakou školu jít? Děkuju za odpověď

  holka, 14 let, 23. listopadu 2019

  Ahoj,
  nutriční terapeut je zdravotnickou profesí, ke které člověk potřebuje absolvovat vyšší odborné vzdělání na zdravotnické škole. Buďto si můžeš vybrat tříleté studium „Diplomovaný nutriční terapeut“ na vyšší odborné zdravotnické škole. Nebo je možné absolvovat tříletý bakalářský program „Nutriční terapeut“ na lékařské fakultě.
  Měj se hezky!
  Bára

  Povolání

  Ahoj,

  chtěl bych se zeptat jak moc si vydělává post. html programátor či php programátor?

  týpeček, 13 let, 23. listopadu 2019

  Ahoj,
  obávám se, že na tvou otázku nedokáži odpovědět, protože plat programátora závisí na mnoha faktorech. Záleží na tom, jakou má praxi, jak je šikovný, v jaké firmě pracuje atd. Podle průzkumů, které jsem našla na internetu, dostávají junior programátoři nejčastěji plat mezi třiceti a čtyřiceti tisíci. Senior programátoři potom nejčastěji berou mezi šedesáti a devadesáti tisíci. Ale jak jsem uvedla, jde o velmi orientační údaje.
  Měj se hezky!
  Bára

  Povolání

  Dobrý den. Omlouvám se, protože můj dotaz je trochu nezvyklý. Jsem na víceletém gymnáziu a tudíž mě čeká VŠ. Jako svůj obor se budu rozhodovat mezi nějakou přírodní vědou. A právě v tom je problém. Nevím, pro jaké povolání se rozhodnout. Velice by mě zajímala fyzika - a to ať astronomická, tak částicová. Ale k fyzice je potřeba solidní matematika. Když se učím, tak mám obvykle za 2, tedy nejsem špatný matematik, ale zřejmě nemám na kariéru fyzika. Několikrát jsem na vysvědčení z matematiky 2 měl. Ve fyzice nemám absolutní problémy a mám téměř samé 1. Ale nejsem jediný ve třídě, kdo se chce fyzice či inženýrství věnovat. Ostatních je hned několik a řekl bych, že jsou lepší než já. Proto jsem začal přemýšlet o práci chemika. Jsem spíše takový přemýšlivý snílek a právě chemie obnáší celkem náročnější experimentální činnost, aspoň pro mě. Ale zato mi testy jdou také bez problémů a chemie, možná kvůli tomu, že mi jde, mě baví. Ale problémem je, že se obávám, že chemie bude obnášet také složitější matematiku. Pokud tomu tak bude, mohl bych začít opět uvažovat nad tím, jestli se mám věnovat fyzice, když už zde matematika bude také. Slyšel jsem totiž, že fyzika a matematika je základem i pro chemii, biologii nebo třeba geologii. Takže bych fyziku a matematiku potřeboval stejně tak. Uvědomuji si, že na to mám ještě čas, jenže si můžeme vybírat vědecké olympiády a máme si vybrat obor, na jehož VŠ přednášky můžeme chodit (třeba na matfyz). Děkuji za jakoukoliv radu do budoucího povolání.

  kluk, 14 let, 9. listopadu 2019

  Ahoj,
  oceňuji, jak důkladně přemýšlíš o svém budoucím uplatnění a snažíš se správně vybrat směr, kterým se po gymnáziu vydáš. Už to je, myslím, moc dobrý začátek. Jestli jsem Tvoji zprávu pochopila správně, rozmýšlíš se, jestli se teď více zaměřit na fyziku anebo chemii s ohledem na to, do jaké míry se s těmito obory pojí složitější matematika. Píšeš, že z matematiky máš obvykle za 2. Možná Ti to teď v porovnání s ostatními spolužáky nepřipadá (nevím, jaké výsledky mají Tvoji spolužáci nebo jaké na sebe máš Ty sám nároky), nicméně dvojka je stále velmi dobrý výsledek, který by, myslím, neměl být překážkou v tom, abys vystudoval fyziku anebo chemii a poté pracoval v oboru. Navíc, známka sama o sobě není všeříkající - případné nedokonalosti v matematických schopnostech se dají vykompenzovat pílí a také zápalem a nadšením do daného oboru. Troufám si říci, že spousta studentů přírodních věd to měla podobně, jako teď Ty, málokdo má nadání pro všechno.
  Jak píšeš, máš na rozhodování ještě dost času, což Ti hraje do karet - můžeš ho využít pro sbírání nejrůznějších informací, které Ti volbu usnadní. Napadá mě třeba kontaktovat některé studenty přírodních věd a zeptat se jich, jak to měli s matematikou oni a jak konkrétně ji při studiu využívají. Sám píšeš o VŠ přednáškách, kam se můžeš chodit dívat, většina takových přednášek by měla být přístupná veřejnosti. I to by Ti tedy mohlo pomoct udělat si nějakou představu. K tomu můžeš navštěvovat nejrůznější odborné besedy (třeba v planetáriích a dalších institucích), kde je obvykle možné setkat se s odborníky, klást jim dotazy, které Tě zajímají. Můžeš také sledovat nové trendy a objevy ve fyzice a chemii, většina významnějších organizací má v dnešní době profil i na sociálních sítích. Je možné se do takových organizací zkusit přihlásit i na stáž - někde na to mají pro studenty i speciální programy. Můžeš tedy nasávat různé informace a postupem času uvidíš, jaký obor Tě bude více lákat, více bavit.

  Krásné dny přeje

  Modrá linka

  Povolání

  Ahoj chci se zeptat na věci ohledně vzdělání a bydlení do budoucna. Když chci jít na zdravotnickou školu tak jaké musím mít známky? Z čeho musím mít hlavně dobré známky? Stačí mi vystudovat Střední škola nebo potřebuji i odbornou nebo vysokou, chtěla bych být zdravotní sestra tak stačí pouze střední? Je vysoká škola nebo ta odborná zdravotnická škola placená? Jak by to bylo kdybych chtěla odejít do Německa a být tam jako zdravotní sestra? Je mi jasné že musím umět německy a co ještě? V dnešní době jsou byty a domy strašně drahé a vše se zdražuje víc a víc. Takže to je nutné si vzít půjčku? Není to risk? V Německu se dá vydělat o dost víc peněz jak se tam dostat? Taky mi napadlo provozovat penzion třeba na Šumavě nebo někde v Německu hned za hranicema přece jenom tam hlavně přes zimu je hodně lidí a penziony se snadno obsadí a není nic volného takže mi napadlo i todle, je to reálné? Přijde mi mi poslední dobou že více a více přemýšlím nad budoucností a více dospívám a připadám si více a více připravená na život. Předem děkuji za odpověď ahoj.

  holka, 13 let, 28. října 2019

  Ahoj,

  líbí se mi, že uvažuješ o své budoucnosti a promýšlíš jednotlivé varianty. Jsme psychologická poradna, budeme odpovídat pouze obecně, na hodně Tvých otázek nejsme kompetentní odpovědět.

  Být zdravotní sestřičkou je pěkné, ale náročné povolání. Dnešní zákony pozměňují podmínky pro vzdělání sester - záleží, jakou sestrou by ses chtěla stát (praktická sestra, všeobecná sestra, dětská sestra apod.). Základem je vystudovat střední školu v oboru a pak absolvovat některé další vzdělávání (kvalifikační kurzy, vyšší odbornou školu, vysokou školu...). Více informací Ti podá poradce pro volbu povolání ve vaší škole, nebo Poradenské a informační středisko při Úřadu práce. Můžeš také jít na Den otevřených dveří na nejbližší střední zdravotnické škole.
  Kvalifikační požadavky pro práci zdravotní sestry v Německu neznáme, jazyk je jistě podmínkou, ostatní podmínky se dají zjistit ve speciálních agenturách - tam se také můžeš informovat, jak se dostat k jiné práci v Německu.

  Ptáš se i na půjčky na případné pořízení domu nebo bytu, zda jde o risk: ano, určitý risk to je, ale často také šance, jak získat potřebnou částku. Důležité je zjistit si výhody a nevýhody konkrétních půjček - nejlépe u nezávislého finančního poradce.

  Ptáš se i na to, zda je reálné provozovat penzion na Šumavě, nebo v zahraničí. Pokud budeš chtít jít touto cestou, můžeš získávat zkušenosti třeba brigádami v některém z ubytovacích zařízení (až budeš starší) a sama si udělat obrázek, jak to chodí. Každý sen někdy začíná prvním krokem, pokud budeš chtít, sen se může naplnit.

  Je moc pěkné plánovat a připravovat se na budoucnost, pokud je to spíše radost, než stres - to bychom Ti moc přáli.

  Modrá linka

  Povolání

  Dobrý den, omlouvam se, ze pisu tak casto:( Ale tentokrát je to doopravdy dulezite.. jde o skolu.
  Protoze letos chodim do sedme tridy, tak bych chtela zkusit prijimacky na sestilete jazykove gymnazium, ano vim, ze to bude narocnejsi, ale jazyky me vzdycky strasne moc bavily, takze v tom nevidim problem. To gymnazium by bylo bud francouzske, nebo spanelske. A vlastne jde o to, ze prvni dva rocniky se ucime ten jazyk, abychom pak ve tretim rocniku rozumneli vyuce pouze v tom danem jazyku. Coz je pro mne super, protoze jsem vzdycky chtela na skolu s jinym jazykem.
  Ale ted je tu ten problem,ktery nedokazu sama vyresit a prijde mi trapne o tom mluvit s nekym, kdo me zna, tak bych chtela poprosit o radu vas:(
  Vzdycky uz od malicka jsem tady na svete chtela neco dokazat. A myslim to tak, abych nejak pomohla lidem na svete, zivotnimu prostredi, to je jedno, proste je pro me priorita neco takoveho dokazat, protoze jinak tu pro me ten zivot vlastne nemel vyznam, jestli vite, jak to myslim.
  A vim, ze nejvetsi moznost neco takoveho dokazat je spise v Americe, proste i kdybych to dokazala tady v cesku, tak mi reknete, jake dalsi zeme se tohohle nejjvice chytnou:) Ale o tohle nejde az tak moc.
  Proste bych se chtela jeste na studium presidlit do ameriky. tohle jsem rodicum rekla a nemaji s tim problem. Premyslela jsem o nejake herecke skole, ale to si myslim, ze jako stredni mohu studovat taky, ale nevim. Ja bych to totiz nejradsi zacala studovat ted, herectvi myslim,protze (ted to zni jako pitomost ja vim) mi vsichni uz od mala rikali, ze at jdu na famu nebo na damu, at uz to byli cizi lide, nebo rodina, ucitele vsichni mi to rikali, at se dam timhle smerem. Hrala jsem i v nekolika skolnich hrach a vzdycky to dopadlo dobre. A je to vlastne i muj sen tak trochu,proste bych strasne chtela herectvi, nataceni do filmu, foceni atak. Mam strasne rada pozornost. Ale mam proste problem s tim, ze nevim, co mam tedkon z te sedme tridy delat. nevim, jestli existuje nejaky gympl, skola, na kterou bych mohla jit uz ted. Vlastne do osmicky, nebo je moznost famu az od devitky a vlastne do prvaku:/ Vlastne ja se stejne chci presidlit do te ameriky na vysokou, to je proste muj sen taky od uplnyho prcka a proste si ten sen chci splnit. A v ty americe bych rekla mam vetsi moznost tohohle uplatneni nez jako dite v cr, protoze tady je opravdu pouze hrstka hercu do dvaceti let.
  Nevite, jak bych se mela rozhodnout? a vim, ze se tohle muze jeste zmenit, to co budu chtit delat, ale tohle jsou veci, ktere se u me uz drzi zhruba 7 let.

  holka, 13 let, 11. října 2019

  Ahoj,
  píšeš, že je Ti trapné mluvit o tom, co Ti leží v hlavě s někým, kdo Tě zná. Ráda bys jednou do Ameriky, chtěla bys něco dobrého dokázat, věnovat se herectví. Zvažuješ, na kterou školu bys měla přestoupit, jaké možnosti tu jsou. Ptáš se nás, jak se rozhodnout.
  Na to Ti nemůžeme takto na dálku odpovědět, odpověď musíš najít v sobě, s podporou svých blízkých, kteří Tě právě lépe znají a dokážou Ti pomoci najít např. kontakty ve svém okolí. Chci Tě podpořit v tom, aby ses nebála s nimi sdílet, nad čím přemýšlíš, co bys do budoucna chtěla. I tím si to můžeš lépe ujasnit. Ohledně možností dalšího studia se můžeš poradit s kariérním či výchovným poradcem, kterým bývá jeden z učitelů ve škole. Dokud nejsi plnoletá, měla bys svoje vzdělání řešit s rodiči, kteří Tě v něm můžou podpořit. Píšeš, že v Americe bys měla lepší uplatnění dětského herectví, protože v ČR je takových herců málo. Tomu úplně nerozumím, pokud je jich u nás málo, nejspíš bys měla spíše větší šanci na úspěch a uplatnění. Můžeš se podívat i u nás na možnosti hereckého vyžití.

  Přejeme Ti vše dobré,
  Modrá linka

  Povolání

  Ahoj Alíku,
  zdál se mi sen, že jsem se stala dětskou herečkou. Dostávala jsem ňáké peníze.
  Tak mě napadlo, kolik si asi vydělávají?
  Děkuji, hezký den.

  Ahoj,
  honoráře se běžně nezveřejňují, můžeme tedy bohužel jen spekulovat. Co jsem našel, tak u reklamních spotů si jde za jeden natáčecí den vydělat pět tisíc korun. U filmů bude odměna za den zřejmě nižší, ale zase bude těch dnů minimálně několik desítek (naproti tomu reklama bývá natočená během dvou dní). U televizních seriálů bude asi odměna ještě víc rozprostřena. Čekal bych, že výše honoráře hodně záleží na velikosti role, na talentu, na spolehlivosti a na celkových produkčních hodnotách natáčeného díla. Hvězda propracovaného velkofilmu může být finančně úplně jinde než vedlejší rolička v televizní inscenaci.

  Lepší odpověď ti asi nikdo nedá. Příště musíš ve snu dávat lepší pozor a peníze si před probuzením přepočítat. :-D

  Alík

  Povolání

  Ahoj Alíku a spol.
  Mám dotaz k mému vysněnému povolání, už asi 3 roky bych chtěla být dětská psycholožka.
  I na internetu už jsem si hledala, co musím studovat a nic jsem nenašla, když jsem se ptala mamky taky nic nevěděla.
  Prosím řekněte mi, co musím vystudovat abych mohla být psycholožka.
  Předem moc děkuji za odpověď.
  Ahoj

  holka, 12 let, 14. října 2019

  Ahoj,
  vzhledem k tomu, že mám sama vystudovanou psychologii, myslím, že ti mohu poskytnout kvalifikovanou odpověď. Jednooborová psychologie se studuje buď na filozofické fakultě, nebo případně je tento obor ještě otevřen na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. To, zda tě na studium jednooborové psychologie přijmou, záleží na tom, jestli složíš přijímací zkoušky. Přihlásit se můžeš z jakékoli střední školy, ale osobně se domnívám, že jednu z nejlepších průprav ti poskytne gymnázium (což ale samozřejmě neznamená, že se nemůžeš na psychologii hlásit třeba ze střední průmyslové - jen se určitě budeš muset připravovat sama a doplňovat si znalosti z některých předmětů, například biologie). Pokud se ti podaří na psychologii dostat, postupem času se budeš velmi pravděpodobně specializovat na některý z jejích oborů (například na poradenskou psychologii, klinickou psychologii atd.) a z něj poté také složíš státní zkoušky. Pak už ti nic nebrání v tom, aby ses začala psychologii věnovat v praxi.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Povolání

  Dobrý den,
  mám dotaz ohledně mého povolání. Už od malička (asi pěti let) mě fascinuje vesmír. Nejvíce mě zajímají černé díry a chtěla bych je prozkoumat. A teď můj dotaz – na jakou střední a potom vysokou školu musím jít, aby mi bylo umožněno zkoumat vesmír? Vím, že mám ještě dost času, ale chtěla bych to vědět. Předem děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 22. září 2019

  Ahoj,
  klíčové obory pro výzkum vesmíru jsou matematika a fyzika, takže bych ti doporučil začít v každém případě gymnáziem a následně po maturitě pokračovat na Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy. V bakalářském studiu (první tři roky VŠ) by sis vybrala jako studijní program obecnou fyziku a pak v navazujícím magisterském (další dva roky VŠ) je přímo možnost Astronomie a astrofyzika. ;-)

  Během doby, než se dostaneš na vysokou školu, se možná ve výzkumu vesmíru ledacos změní. I když už se mnoho let odkládá vypuštění teleskopu Jamese Webba, je pravděpodobné, že až začneš studovat na Matfyzu, už bude venku a bude fotit vesmír mnohem podrobněji, než nyní zvládá Hubble. Čekají nás určitě velmi zajímavé objevy!

  Předpokládal bych, že se v tu chvíli vyplatí i znalost informatiky a obecně schopnost práce s velkým množstvím dat, protože nestačí data jen posbírat, zrovna tak důležité bude navrhnout způsob, jakým na ně pohlížet a jak v nich najít to zajímavé. Časy, kdy výzkumníci vesmíru dumali nad rozmazanými fotografiemi u počmárané tabule, jsou pryč, dnes už většinou sedí u počítačů a zírají na tabulky s čísly a na všelijaké grafy. Nemusíš se stát počítačovou expertkou, ale hlubší přehled o analýze informací se pro výzkum čehokoliv rozhodně vyplatí.

  Pokud už umíš anglicky, můžeš se začít vzdělávat na YouTubu, doporučil bych ti třeba kanál PBS Space Time. Videí o černých dírách mají několik. Tady je třeba jedno o tom, jak černou díru vytvořit:

  A tady popis, jak černá díra zabíjí galaxie:

  Přeji hodně štěstí při studiu. ;-)

  Alík

  Povolání

  Ahoj, mám dotaz..
  Chci být spisovatelkou. Už mám rozepsány nějaký ten postup příběhu atd.. o to nejde. Ale chtěla jsem se zeptat, jak knihu zviditelnit ještě před vydáním? Je to něco jako horor.. a potřebovala bych udělat knížku prostě vyditelnejsi. Nezajimaji mě věci typu, že ne ta nemám, protože já vím, že to dokázat můžu. Mám napsat tu knížku třeba kromě češtiny i v angličtině a poslat to do nějakého např britského nebo amerického nakladatelství? Předem děkuji za odpověď

  holka, 13 let, 13. září 2019

  Ahoj,
  myslím, že na tvůj dotaz mohu odpovědět poměrně kvalifikovaně, protože jsem sama autorkou několika knížek. I když se ti to asi nebude líbit, v první řadě si myslím, že by ti neškodilo trochu více pokory. Mít rozepsanou, nebo vymyšlenou osu příběhu je pouze první krok - a je to pouze první krok z mnoha dalších, které musí následovat, aby nějaká kniha vůbec vznikla. A bohužel mít napsanou osu příběhu vůbec neznamená, že z ní automaticky vznikne dobrá kniha. Napsat knihu, která zaujme nejprve vydavatele a poté čtenáře, není nic jednoduchého a je to běh na dlouhou trať (a skutečně mluvím z vlastní zkušenosti).
  Tím tě samozřejmě nechci zrazovat od psaní, ale postup, kdy jsi ještě žádný rukopis nenapsala a už přemýšlíš o tom, že ho kromě češtiny napíšeš i v angličtině a pošleš do zahraničí, zcela určitě není životaschopný. Nejprve napiš rukopis a až si budeš jistá, že je v podobě, která se ti stoprocentně líbí, můžeš ho zkusit poslat do tuzemských nakladatelství. Pak následuje dlouhé a nevděčné období, kdy spisovatel čeká, zda se mu někdo z nakladatelství ozve a zda se mu bude rukopis líbit. Teprve v případě, že ho někdo vydá, že se bude v Čechách dobře prodávat a projeví o něj zájem zahraniční nakladatelství, zaplatí se překladatel, který jej přeloží. Ačkoli neznám úroveň tvé angličtiny, musela by být skutečně výjimečná, aby sis mohla troufnout na překlad knihy. Nicméně předem tě musím upozornit, že v zahraničí se vydává pouze zlomek naší literatury.
  Každopádně předtím, než budeš mít v ruce kvalitní rukopis, který nějakého vydavatele zaujme, nemůžeš pro jeho zviditelnění udělat vůbec nic, protože jednoduše nemáš co propagovat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Povolání

  Ahoj Alíku, momentálně skoro všude slýchávám, že když máš sen máš si za ním jít. Mím snem je mít svou ordinaci a léčit různé kožní problémy (dermatologie) a tím pomáhat lidem. Druhým mím snem je mít šťastnou rodinu. Ten druhý teď nijak neovlivním, ale na ten první bych už se chtěla nějak připravit, chtěla bych se začít přímo na něj nějak učit, jenže nevím kde začít, poradíš mi? Vím že mi je teprve 11, ale raději bych si četla různé informace než abych hrála nějaký dětský hry jako třeba roblox
  Předem děkuji za odpověď Markétka

  holka, 11 let, 18. srpna 2019

  Milá Markéto,

  je hezké, že jsi našla povolání, pro které bys dokázala být nadšená. V medicíně bývají populární jiné, více mediálně zviditelňované obory než je dermatologie, i ta je však velmi potřebná. Pracovníci Alíkovy poradny ani Modré linky nejsou lékaři, proto Ti mohu odpovědět jen obecně.
  Myslím, že by nebylo špatné začít se na studium medicíny připravovat studiem jazyků - hodila by se Ti především latina a angličtina, ale ani žádný další jazyk nemůže škodit. Můžeš také zatím číst knihy o medicíně určené široké veřejnosti, např. životopisy slavných lékařů nebo různé vzpomínkové deníky lékařů, kteří pracovali v neobvyklých podmínkách při humanitárních misích v zahraničí. Populární je teď také série knih o běžném životě lékaře na irském venkově od Patricka Taylora.
  Pokud budeš mít tu možnost, je vždycky prima, když se můžeš (třeba v širší rodině) pobavit s někým, kdo vykonává Tvé vysněné povolání. Tak se dozvíš nejvíce o kladných stránkách profese i úskalích, která by člověka "zvenčí" třeba ani nenapadla.

  Přejeme Ti hodně nadšení i vytrvalosti na cestě za Tvou vysněnou prací.
  Modrá linka