Poradna: Alík radí dětem

Menstruace a výtok

Ahoj
Promiňte že zase otravuji ale je to důležité
Můžu používat tampón když jsem znamením panna ???
A co když si protrhnu panenskou blánu ?
Je normální že jí vidím když se tam dolu podívám ??
Předem děkuji za odpověď vaše Leninka

holka, 11 let, 8. července 2019

Ahoj,
máš pocit, že tampóny mohou používat jen některá znamení horoskopu? Například střelci a kozorozi? Myslím, že když se nad tím pořádně zamyslíš, sama musíš přijít na odpověď.
Panenskou blánu si při klasickém používání menstruačního tampónu neprotrhneš, protože má v sobě několik otvorů, kterými odtéká menstruační krev. A pokud vím; pouhým okem, respektive při pouhém pohledu na vnější genitálie, panenská blána patrná není.
Měj se hezky!
Bára

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Menstruace a výtok

Dobry den, chtěla jsem si poprvé zavést tampon, o anatomii přehled mám, tak jsem si řekla že to nebude problém. Pockala jsem až to dostanu a zkoušela jsem to podle návodu, sice jsem ho tam dala ale jen na pár milimetrů, vůbec to tam nešlo dát, prostě jako kdyby tam byla zeď nebo já nevím.... A tak jsem to zkoušela za den asi 6x a potom jsem to vzdala, a ještě k tomu mě to místo kam jsem se to pokoušela dát mě celý den pálilo, bolelo.... A měla jsem nejmenší velikost, také jsem u toho měla zrcátko. Já vím, je to osobní, ale už fakt nevím co s tím.... Předem děkuji za odpověď.

Anonymní, 14 let, 19. ledna

Ahoj,

úplně chápu, že Tě rozhodilo, když se tampón opakovaně nedařilo zavést. Je pravda, že někdy to chce trochu cviku, než člověk najde správný úhel, jak tampón bez odporu zasunout. Určitě bys ale neměla jít přes bolest - jen jemně zkoušet nasměrovat tampón správným směrem, který si můžeš předtím nahmatat prstem. Můžeš to ještě zkusit, a kdyby to nešlo nebo bolelo, doporučila bych Ti zajít s mamkou k lékaři - gynekoložce/gynekologovi, který by Ti s tím poradil a zjistil, kde byl problém. Určitě není třeba se za to nijak stydět, z praxe vím, že spousta dívek ve Tvém věku řeší něco podobného.

Držím palce,

Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj všichni, můj dotaz je ohledně výtoku.
Neptám se jestli přijde menstruace
Brzo, ale má otázka zní, mám výtok od září
Cca od začátku školního roku. Může být
výtok i ze stresu? (Jako že školy) Samozřejmě
Nezapacha atd... Moc děkuji za odpověď.

holka, 12 let, 15. ledna

Ahoj,
to je poměrně zapeklitá otázka. Nikdy jsem neslyšela o tom, že by výtok jako takový mohl být způsoben stresem. Na druhou stranu některé výtoky mohou být spojeny s kvasinkovou infekcí a kvasinková infekce zase může být spojena se sníženou imunitou, na níž se může podepsat i stres. Takže v některých případech lze odpovědět: ano, může to mít souvislost. Nicméně výtok spojený s kvasinkovou infekcí obvykle svědí, pálí a zapáchá, takže pokud nic z toho neřešíš, velmi pravděpodobně se jedná o zcela normální výtok spojený s dospíváním. Ale znovu musím upozornit, že na dálku a online nestanovuje diagnózu ani gynekolog, což nikdo z nás v poradně není.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj,chtěla bych se zeptat co je ovulace?
Kdy nastává? Jaké jsou její příznaky?
A jestli ji mohu mít i já když asi už 5měsíců mám menstruaci.
A pak ještě jestli nevíte co známe když mám na kalhotkách teď poslední 3dny hoodně hustý,zdrclý,průhledný hlen(sliz) nijak nesvědí ani nepalí.(jestli to nemůže být třeba důsledek té ovulace)
Děkuji za odpovědi předem..

holka, 13 let, 9. ledna

Ahoj z Modré linky,

je fajn, že se zajímáš o své tělo a o to, jak funguje. Ve stručnosti je ovulace nejplodnější část menstruačního cyklu a nastává přibližně v jeho polovině. Většinou ji provází právě výtok, který se může lišit oproti jiným dnům. Pokud nesvědí, nepálí, není zabarvený či výrazně nezapáchá, neměl by znamenat žádný problém. Je v pořádku v takovém období pro větší komfort použít např. intimku. V období ovulace také žena může mít citlivější prsa, cítit se více unaveně, může se jí přechodně zhoršit pleť. Pokud už jsi začala menstruovat, je to znak toho, že už u Tebe probíhá menstruační cyklus, tedy také ovulace.

Přejeme Ti hezké zimní dny
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj! Mám dotaz ohledně menstruace.
Je mi 12 a cca rok už mám výtok (v poslední době je ho hodně, je nahnedlý a jakoby hrudkovitý, trochu zapáchá, ale ne nějak hnilobně nebo tak), chlupy mi rostou i mezi nohama i v podpaží, prsa mi taky rostou a mám je citlivá, objevuje se mj akné a teď v tomhle týdnu se mi na spodním prádle objevila červená skvrna s kousky srazene krve. Chtěla bych se zeptat, myslíte, že to brzo dostanu? Předem děkuju

holka, 12 let, 11. ledna

Ahoj,
ačkoli nástup menstruace je velmi individuální a většinou nelze s jistotou určit, kdy k němu dojde, dovoluji si odhadnout, že v tvém případě je to skutečně „na spadnutí.“ Příznaky, které popisuješ, napovídají, že je tvé tělo uprostřed dospívání a velmi pravděpodobně se připravuje na zahájení menstruace.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Dobrý den,potřebovala bych od vás trochu intimnější radu.Děkuji předem za přečtení a popřípadně odpověd’. Můj problém spočívá v tom,že již dvanáctým dnem menstruuji. Z toho jsem asi za 7 dní myslela,že už to končí,protože už jsem jen špinila,ale včera se mi to zase rozjelo a přidaly se k tomu bolesti (ne nějaké silné,jen takové,které vždy mou ms doprovázejí.)První menstruaci jsem měla tak před rokem a půl proto ji mám dost nepravidelnou a občas třeba i dvakrát do měsíce,což beru,že je normalní. Právě vás se chci zeptat,jestli je normální i to,že už mi menstruace ‘končila’ a znovu se rozjela? A popřípadně bych se chtěla zeptat jestli nemáte nějaké rady ohledně třeba vitamínů nebo potravin,které by mi mohly menstruaci srovnat,abych ji měla pravidelnou? Antikoncepci nechci. Tak předem Vám mockrát děkuji za odpověd’.

holka 14, 8. ledna


Ahoj,

je moc prima, že když si s něčím nevíš sama rady, umíš se ozvat a zeptat. Nepíšeš, zda jsi svou menstruaci probírala s mamkou, to bývá taková první rada po ruce, protože mamky mají s menstruací bohaté zkušenosti.

To, že máš menstruaci tak, jak popisuješ, by měl určitě vyšetřit lékař a stanovit příčinu. Doporučujeme Ti zajít s mámou ke gynekologovi, čím dřív, tím lépe, abys předešla případným obtížím.

Odmítáš antikoncepci, tomu rozumím. Nasazené hormony totiž převezmou " velení" a Tvůj cyklus ztratí svou přirozenost. Přesto je možné, že Ti gynekolog antikoncepci předepíše na úpravu menstruace. Pokud bys ji mohla brát jen kratší dobu, nemuselo by to mít pro Tebe nežádoucí účinky.

Co se týká vitaminů, nic nepokazíš řadou B komplexu, který zvyšuje imunitu, ale nejlépe nebrat dražé, ale vitaminy v potravinách, zelenině a ovoci, tak se mnohem lépe vstřebají. Když dost krvácíš, je pro Tebe také důležitý příjem železa ve stravě, na internetu si najdeš potraviny, které železo obsahují. Je to především maso, játra, listová zeleň jako špenát, brokolice, tofu, ořechy. Pokud bys měla bolesti, doporučuje se čaj z kontryhele, to Ti poradí v lékárně.

Přejeme Ti zdravý cyklus.
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj!!!
Mé kamarádce zakázali být na Alíkovy. Snad nevadí že se zeptám za ní...
Je normální že jí berou křeče a kručí jí v břiše???
Chce aby se to bylo zařazeno do menstruace a výtoků.
Děkujeme za odpověď.

holka, 11 let, 7. ledna

Ahoj,
je mi líto, ale kamarádčin dotaz je úplně špatně položený a nelze na něj pro to odpovědět. O jaké křeče se jedná? Čeho se týkají? Kdy se objevují? Pokud jí berou křeče do břicha poté, co například spořádá kilo čočky a zapije to litrem mléka, je to úplně normální. Jestliže trpí například křečemi v podbřišku dlouhodobě a bez zjevné příčiny, v pořádku to není. Kručení v břiše se, předpokládám, objevuje, když má hlad a stejně tak předpokládám, že si snad nemůže myslet, že by to byl projev choroby.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, včera jsem měla mít menstruaci. A nebo spíš podle mého kalendáře. Bojím se že je něco špatně, protože jí stále nemám. A už nosím vložky že bych jí dostala. Už to má být podruhé co jí mám. Je něco špatně?
PS. Dneska mám narozeniny, ale to vás nejspíš nezajímá.

holka, 11 let, 6. ledna

Ahoj,
obávám se, že to co píšeš, úplně nekoresponduje s tvými předchozími dotazy. 30. listopadu jsi psala, že jsi menstruovat ještě nezačala, ale máš tušení, že brzy začneš a 6. ledna už máš mít druhou menstruaci? Je mi líto, ale tyto údaje časově nesedí, takže by bylo dobré, aby ses rozmyslela, jak to vlastně je.
A mimochodem; i kdyby byla pravda, co píšeš, jednodenní zpoždění menstruace vůbec nic neznamená. Navíc menstruační cyklus je zpočátku velmi nepravidelný a obvykle potřebuje nějaký čas, aby se usadil. Nicméně, jak jsem napsala, tvé dotazy spolu nekorespondují a nevzbuzují úplně důvěru.
Bára

Menstruace a výtok

Jaký je rozdíl mezi intimkou a slipovou vložkou?

holka, 10 let, 6. ledna

Ahoj,
to je opravdu záludná otázka a ačkoli jsem hledáním odpovědi strávila spoustu času, obávám se, že na ni neexistuje jednoznačná odpověď. Výrobci vesměs uvádí u intimních vložek i slipových, že jsou určeny pro velmi slabé krvácení, respektive spíše špinění na začátku a na konci menstruace, a že jsou ideální pro ženy, které trpí silnými výtoky. Z toho by se dalo soudit, že intimky a slipové vložky jsou jedno a to samé. Na druhou stranu se skutečně prodávají zvlášť intimky i slipové vložky. Ale osobně mám pocit, že jde spíš o specifické označení konkrétního výrobce, kdy jeden označuje svůj produkt jako intimky a druhý jako slipové vložky - ačkoli se jedná víceméně o stejný, nebo velmi podobný, produkt se stejným využitím.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj poradno. Už mám ms, ne pravidelně, ale mám. A kromě té krve mám na vložce takové jakoby kousíčky. Nic mě nijak moc nebolí, jen takové ty obyčejné bolesti. Jediné, co jsem se dočetla je, že může jít o potrat (což samozřejmě není možné, když jsem ještě panna) Nevíš, o co by mohlo jít? Radši se zeptám první tady, než budu plašit. ^_^

holka, 12 let, 4. ledna

Ahoj,
ačkoli na dálku a online je prakticky nemožné stanovit diagnózu, v tomto případě si troufám říci, že můžeš být naprosto bez starosti. To, co popisuješ, je zcela běžný jev. Většinou se jedná o sraženou krev a zkušenost s tím mají prakticky všechny ženy. Pokud nemáš žádné bolesti a problémy, nemusíš se obávat.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj
Asi před měsícem mě bolelo břicho a pak to přestalo. Ale teď se to vrátilo a já se bojím že dostanu menstruaci protože mám i takoví pocit a máma mi stále říká že to bude ono. Protože před tím mi prohmatávala břicho jestli to není ňáký zánět nebo něco takového protože ona ho měla ale já ne. Předem děkuji za odpověď.

holka, 11 let, 3. ledna

Ahoj,
na základě toho, že tě pobolívá břicho, skutečně nelze říci, jestli dostaneš menstruaci, nebo ne. Je to samozřejmě možné a stejně tak je možné, že jsou způsobené něčím úplně jiným. Pokud by bolesti břicha neustávaly, byly dlouhodobé, nebo se dokonce zintenzivňovaly, bylo by asi lepší navštívit lékaře, který tě vyšetří a zjistí příčinu.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj
Mam divný pocit,pokaždé co jsem někde ve škole nebo venku nebo kdekoli tak se strašně bojim ze dostanu menstruace tenhle pocit už mam od července a už me to celkem začíná štvát a přitom se bojim je to takové divné do školy si nosím vždy vložku pro případ aneb v me skříni mam balíček vložek který je sice tety ale ona řekla že kdybych to dostala a mamka by třeba neměla menstruace a navíc by neměla vložky tak to můžu pouzit samozdřejmě pak bych si šla koupit svoje,ja už pár krát jsem si dala vložku s přitom jsem neměla menstruace protože jsem měla ten strašně mega divný pocit to nebyl divný pocit to bylo horší pocit předem dekuju za odpověď
Mějte se krásně a šťastný nový rok

holka, 11 let, 29. prosince 2019

Ahoj,
píšeš nám o strachu z toho, že dostaneš menstruaci. Věřím, že pro Tebe musí být nepříjemné, když se takový pocit velmi často vrací. Nepokládáš nám konkrétní otázku, napíšu Ti tedy několik svých postřehů. Nevím, jestli se „divný pocit“, o kterém píšeš, týká hlavně strachu z toho, že bys mohla dostat menstruaci (třeba proto, že některé Tvé kamarádky nebo spolužačky začínají menstruovat) anebo souvisí i s nějakými tělesnými projevy (například bolestí břicha, větší citlivostí prsou a podobně). Každopádně, takové pocity jsou u dívek Tvého věku normální a velmi časté. Řekla bych, že většina Tvých spolužaček do určité míry zažívá (nebo zažívala) něco podobného. Když totiž ještě menstruaci nemáme, můžeme ji vnímat jako něco neznámého, divného, čeho se bojíme. Postupem času, až ji budeš mít každý měsíc, se z toho stane běžná součást Tvého života, bude Ti to připadat normální.
Je dobré na své strachy nebýt sám – proto bych Tě chtěla podpořit, abys o tom, co Tě trápí, mluvila s mamkou nebo nadále s tetou, které Tě mohou podpořit. Můžeš to zkusit probrat taky s kamarádkami, uvidíš tak, jak to v tomto mají jiné dívky Tvého věku.

Vše nejlepší do roku 2020 přeje

Modrá linka

Menstruace a výtok

Je možné mít menstruaci aniž by před ní byl výtok? Já ještě menstruaci nemám mám času dost to vím ale často mě pobolívá v podbříšku. Prsa už mi rostou a chloupky tam dole už taky. Jinak krásné svátky Alíkovy a ostatním! Prosím zeřaďte do sekce menstruace a výtok děkuji.

holka, 10 let, 19. prosince 2019

Ahoj,
zahájení menstruačního cyklu je velmi individuální a není vyloučené, že se před ním nemusí objevit zvýšené množství výtoku, ačkoli běžnější je spíše druhá varianta, protože pro období dospívání jsou intenzivnější výtoky typické. Tvé tělo samo nejlépe ví, kdy bude na zahájení menstruace připravené.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Mám problém v lednu jedem na lyzak a v tu dobu to mám dostat a jedem i na bazén...tampony nebudu používat prostě mi to nejde a ani nechci co mám dělat?????

holka, 12 let, 12. prosince 2019

Ahoj,
obávám se, že žádné jiné řešení než používání menstruačních tampónů ti poradit nemohu. Pokud se chceš při menstruaci koupat, s menstruačními vložkami to není možné. Kdybys byla starší, dalo by se ještě uvažovat o posunutí menstruace pomocí antikoncepčních pilulek, ale to v tvém věku nepřipadá v úvahu. Můžeš ještě jednou uvážit použití tampónů (při správném zavedení je vůbec necítíš), nebo se bohužel budeš muset bez koupání v bazénu obejít.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj poradno, mám jeden dotaz. Jestli je normální mít menstruaci v 10 letech. Ještě jí sice nemám ale mám tušení že brzy přijde. A když už to přijde. Jak to mám říct mamce? Já se totiž o takovýhle stydím mluvit. A ještě něco. Mívám někdy menší bolesti v podbřišku. A taky někdy cítím že mi tam něco vytéká a je to dost nepříjemné. Díky moc!

holka, 10 let, 30. listopadu 2019

Ahoj,
nástup menstruace je velmi individuální. Samozřejmě existují i dívky, které začnou menstruovat i v takto časném věku, stejně jako některé čekají na menstruaci například až do šestnácti. Přičemž obě tyto varianty jsou v pořádku.
Až menstruaci dostaneš (a nemusí to být v dohledné době, protože pouhý „pocit“, nebo zvýšené množství výtoku, skutečně není určujícím faktorem), určitě by bylo dobré se mamince svěřit, protože budeš potřebovat vložky, nebo tampóny. Maminka ti navíc může pomoci a poradit. Menstruace je zcela normální součástí života a není vůbec žádný důvod, proč by ses za ni měla stydět.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku!
Cca před 1 měsícem se mi stala jedna podivná věc.
Jsem ve škole jako každý jiný den a o přestávce si zajdu na záchod, a všimnu si jedné nezvyklé věci, co jsem ještě neviděla. Už pár měsíců jsem měla výtok, ale teď jsem viděla něco jako hnědý výtok. Bojím se co by to mohlo být a jestli je to normální u dívek v mém věku. Vím, že na dálku nelze mít přesnou odpověď, ale chtěla bych aspoň vědět nějaké typy. Měla jsem ten ”hnědý výtok“ 2 dny za sebou a potom nic. (max. klasický výtok)

to vše pro můj dotaz. přeji hezký den! :)

holka, 12 let, 27. listopadu 2019

Ahoj,
ačkoli, jak sama správně říkáš, je těžké radit na dálku a online, troufla bych si odhadnout, že nahnědlý výtok, který se objevil takhle krátkou dobu a nebyl spojen s bolestí, svěděním, či pálením, může být předzvěstí blížící se menstruace. Pro období dospívání jsou četné a intenzivnější výtoky typické - souvisí to s probíhajícími hormonálními změnami. Pokud netrpíš bolestmi v podbřišku, není výtok spojený se svěděním, pálením, nebo zápachem, myslím, že se nemusíš ničeho obávat.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, už od ledna mám menstruaci...Nikdy jsem ji neměla pravidelnou. Teď už mi to je ale divné. Za 2 měsíce už to bude rok a doktorka říkala, že do cca 1 roku by se měl cyklus zpravidelnit( u doktorky jsem byla, protože jsem byla na třináctileté prohlídce v půlce září) jenže já jsem to po té první dostala až za 3 měsíce. Další pak cca za měsíc. Jenže to hned několikrát. Bylo to asi tak 3 dny, pak 2 dny pauza, a 4 dny, pak zase 2 dny pauza a nakonec 5 dni. Pak byla poprvé téměř přesná (asi jen o dva dny). Od té doby (to bylo na konci srpna) jsem ji nedostala. Nemohlo by to být tím, že jsem od srpna zhubla a zpevnila tělo. Že si na to třeba nezvyklo ještě (to tělo). Měla bych to začít řešit? Jaký je Váš názor na toto.

Předem děkuji za odpověď (vždy pomůžete)

holka, 13 let, 25. listopadu 2019

Ahoj,
naprosto rozumím tomu, že tě tvá nepravidelná menstruace trápí a určitě to musí být nepříjemné i z praktického hlediska, když nemáš nikdy představu, kdy se krvácení dostaví. Je to velmi složitá otázka, protože menstruační cyklus a doba, za kterou se „usadí“ a zpravidelní, je samozřejmě velmi individuální. Hubnutí na menstruaci může mít určitě vliv, ale pochopitelně to záleží na celé řadě faktorů, které na dálku a online těžko posoudíme. Pokud jsi ale kvůli hubnutí nedostala menstruaci tři měsíce, určitě to není normální situace. Na tvém místě bych se určitě objednala na gynekologickou prohlídku, kde zjistí, jestli příčinou není nějaký gynekologický problém. Jestliže tvoje tělo potřebuje jen čas, alespoň tě lékař uklidní a nebudeš si muset dělat starosti.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj,už nevím na koho se mám obrátit tak to zkusím tady,vím že tato stránka není zaměřena na zdravotní problémy a takový tyhle věci ale jen by mě zajímalo jestli třeba ze svých osobních zkušeností nebo z podobných případů nevíte co by mohla znamenat bolest až tlak pochvy a k tomu ještě světle hnědý výtok bolest se objevuje hlavně při chůzi po delší chůzi odezní a po delším sezení také...
Myslíte ze by se mohlo jednat o poševní zánět?
Předem děkuji??

holka, 13 let, 25. listopadu 2019

Ahoj,
před třemi dny jsi se na poradnu obracela s tím, že máš problémy se svým menstruačním cyklem, odpovídala jsem ti, že ačkoli nikdo z nás není gynekologem, domnívám se, že tvé problémy vyžadují návštěvu u gynekologa a důkladnější vyšetření. Popravdě řečeno mi není úplně jasné, co čekáš, že se za tři dny změní a co bychom ti tu mohli poradit jiného. Stále trvám na svém doporučení, že je nutné navštívit gynekologa.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj,
Vím že je to trapný ale bojím se:
Jelikož v mém věku začíná puberta a holkám ženský problémy jako např. Menstruace. Dva dny zpátky jsem byla s kamarádkou venku a začalo mě to bolet a nevěděla jsem co to je a bála jsem se hodně.Minule ve škole na těláku mě to bolelo jako kdybych měla menstruace a strašně jsem se bála.Co mám dělat když dostanu poprvé menstruace ve škole?co mám říct učitelce?mám se zeptat spolužaček?Docela se bojím že se mi to stane ve škole máma mi o tom moc neříká. Jinak viděla jsem že i jiný holky psali něco podobného.

holka, 11 let, 24. listopadu 2019

Ahoj,
je pochopitelné, že se bojíš a je tě nepříjemná představa, že bys svou první menstruaci dostala ve škole. Ujišťuji tě však, že bys nebyla zdaleka jediná a tuto situaci lze řešit v podstatě dvěma způsoby. Buď si můžeš připravit do aktovky jednu vložku nebo tampón, které tam budeš mít „preventivně“ pro případ, že by tvá první menstruace dorazila skutečně v okamžiku, kdy budeš ve škole. Nebo můžeš v takovém případě poprosit o pomoc některou z učitelek, nebo školní zdravotnici. Jsem si jistá, že takovou situaci řešily už mnohokrát a obvykle mají pro tento případ schovaný „pohotovostní“ balíček vložek.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj!
Je mi 12 a mám už asi přes 1 rok menstruaci. Občas se to zpozdí, ale nejblbější je, že mam výtoky. Bílý až občas pruhlednej slizskej je mi o tom trapný mluvit s mámou. Ale nevim co mam s tím dělat

holka, 12 let, 22. listopadu 2019

Ahoj,
ačkoli nejsem gynekolog a radit ve zdravotních záležitostech na dálku je velmi ošidné, většina odborníků uvádí, že k dospívání zvýšená četnost výtoků patří. Pokud výtok nesvědí, nepálí, nezapáchá, nebo není spojený s bolestmi v podbřišku, většinou se jedná o normální projev dospívajícího těla, které prochází hormonálními změnami. Nicméně po zahájení menstruace by ses měla objednat na gynekologickou prevenci a tam se o svých problémech určitě můžeš zmínit, abys měla jistotu, že se nejedná o žádný zdravotní problém.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj,11.11.jsem dostala svou první menstruaci a od té doby ji mám furt. Nejprve jsem ji měla 7 dní pak asi na 2 dny odezněla a pak jsem ji zase 3 dny měla a pak zas odezněla a teď ji mám zase...takhle už je to asi 14 dní a začínám se bát,že něco není v pořádku. Myslíte, že je to ze začátku normální?

holka, 13 let, 22. listopadu 2019

Ahoj,
je velmi těžké, prakticky nemožné, radit ve zdravotních záležitostech na dálku a online - tím spíš, že nikdo z poradny není gynekolog. Na jednu stranu menstruace potřebuje určitý čas na to, aby se „usadila“ a jisté nepravidelnosti jsou na jejím počátku normální. Na druhou stranu mi, čistě laicky, to, co popisuješ, připadá dost podivné. Určitě by tedy bylo potřeba, aby ses objednala na gynekologii, kde tě vyšetří odborník. Stejně bys měla po zahájení menstruace absolvovat preventivní prohlídku, takže návštěva lékaře určitě nebude zbytečným počinem.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára