Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Holky a láska

  Ahoj, Alíku. Znám jednoho kluka kterého miluju řekla sem mu to ale nic neřekl. Myslím že mě má taky rád ale i nemá. A nevím jak mu to mám říct. Znám ho od školky a jsme si blízcí. Kamarád říkal že mě miluje ale já nevím. Ale hrozně mi chybí.

  holka, 9 let, 11. července 2019

  Ahoj,

  prožíváš první lásku a určitě stojí za to si ji užít. Pro to, abyste spolu byli, už jsi něco udělala, to každá holka nedokáže. Můžeš mu to říct ještě jednou, nebo mu dát jinak najevo, třeba se na něho pěkně podívat, usmát se, dát mu malý dárek... nebo mu třeba napsat hezkou zprávu.

  Pokud bydlíte blízko sebe, můžeš vyhledat místo, kam chodí - park, hřiště, nebo ho zkusit třeba ven pozvat. Můžete třeba jít na zmrzlinu nebo něco jiného. Možností se teď otvírá hodně. Klidně mu taky můžeš napsat zážitky z prázdnin a zeptat se na jeho.

  Jak jsem už psala, stojí za to si pocit zamilování užít, prožít - můžeš si psát třeba deník, kam se vypíšeš ze svých pocitů.

  Přejeme hezké léto,

  Modrá linka

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, odborníci na poruchy příjmu potravy z centra Anabell, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Holky a láska

  Starší muži

  Zdravím. Je mi 15 let, bude mi brzy 16, tak snad nevadí, že jsem moc stará na pokládání dotazu, ale nevím, kde jinde bych se mohla zeptat.
  Když mi bylo 9, odstěhoval se můj táta a moje mamka si našla přítele. Ten bohužel v mých 14ti letech zemřel. Teď mám tendence bavit se se staršíma klukama a hledat v nich tátu... Nevím jak to mám popsat. Začala jsem se bavit s jedním klukem, teď mu bude 31. Vídáme se docela často, co se týče sexuálních "akcí", také už mezi námi něco bylo. Já jsem se do něj postupem času zamilovala a teď mi to docela trhá srdce. On sám neví jestli chce vztah nebo jen někoho na "spaní". Mám počkat až mi řekne co chce? Nebo se s ním mám radši přestat scházet? Mám z toho hrozný "bordel" v hlavě. Jsem do něj fakt hrozně zamilovaná, nedokážu bez něj žít... Občas i on mluví o tom, až se k němu nastěhuji atd, ale nadruhou stranu často říká že neví co vlastně chce. Mám ještě jednoho kamaráda, kterému je 30, říká že by mě chtěl a hodně to dává najevo, také jsme spolu párkrát spali ale bojím se, že by na mě měl špatný vliv, hodně hulí marihuanu atd... všechno bere lehkomyslně a takovéhle chování u kluků se mi nelíbí. Musím přiznat, moje mamka neví že se s nimi scházím, z toho důvodu, že mi zakazuje se bavit s klukama a vždy mě za to mlátí, když zjistí, že se s nimi bavím. Zmlátila mě i kvuli tomu, že mě viděla si povídat s kamarádem co je stejně starý jako já.. Lžu ji o tom kam vždy jdu, ale z toho důvodu, že si myslím že bavit se s klukama v mém věku je normální, a že mě jejímy pravidly docela omezuje v normálním životě náctileté slečny. Je moje chování normální? Nemohu mít nějakou "úchylku" na starší kluky? Moji vrstevníci mě prostě nepřitahují, přijdou mi docela dětinští... Moc děkuji za odpověď a za radu.

  holka, 15 (skoro 16 let), 5. července

  Dobrý den,
  popsala jste nám, jak to máte se vztahy k mužům. Přitahují Vás spíše starší muži kolem třiceti. Do jednoho jste se také zamilovala. Jak píšete, je možné, že je to proto, že významní muži ve Vašem životě, táta i otčím, s Vámi v dětství nebyli dlouho, ale je to jen hypotéza, je možné, že to je způsobené i něčím jiným, co takto na dálku nedokážeme rozkrýt.

  Pro mě je důležité, že píšete, že z toho máte v hlavě zmatek. Ve vztazích je hodně podstatné, abyste se v nich cítila dobře, aby byly rovnocenné a nemusela jste se zbytečně trápit. Nedokážu proto přesně odpovědět na otázky, zda máte čekat, jak se vyjádří muž, kterého milujete nebo s ním přerušit kontakt. Spíše bych možná přemýšlela o tom, co třicetiletému muži dává vztah s šestnáctiletou dívkou, zda se k Vám chová hezky i mimo sex, jestli se zajímá se o to, co potřebujete Vy, jak plánuje svoji budoucnost a zda tam máte nějaké místo?

  Chápu, že v šestnácti letech je těžké se v tom vyznat, udělat si nějaký postoj k tomu, co se děje. Přemýšlím i o tom, co se to děje u Vaší mamky, že Vás bije za to, že mluvíte s kluky. Asi není jednoduché vše skrývat a nemít možnost to s ní nějak probrat. Myslím, že Vaše otázky by Vám mohl pomoci odpovědět terapeut, se kterým byste mohla zjistit, o čem Vaše vztahy jsou, co si přejete pro sebe, jak vycházet s Vaší mamkou apod. Pokud chcete jít touto cestou, můžete se obrátit na nejbližší linku důvěry, kde by Vám mohli doporučit nějakého odborníka v místě Vašeho bydliště, oslovit můžete i školního psychologa, bezplatně fungují i psychologové v rámci rodinných poraden. Napadá mne, že i mamka by možná přivítala, že někam budete docházet a že se snažíte si vše v hlavě srovnat, dopřát si podporu.

  Přejeme Vám, abyste brzy našla odpovědi na Vaše otázky.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Mám udělat první krok?

  Dobrý den, je mi 14 let za 2 měsíce 15..mam nejlepšího kamaráda(15) uz asi pul roku spolu trávíme neskutečně mnoho času. On mi řekl, ze ke me neco cítí.Pořád se objímáme, občas se i držíme za ruce. Myslím si, ze k nemu taky něco cítím, ale bojim se, ze by se mohlo pokazit naše kamarádství. Navíc spolu chodíme do třídy. On nikdy neměl vztah a tak bych musela udělat první krok nejspíš ja a toho se bojim jak zareaguje, když nema žádné zkušenosti .Myslíte, ze bych mohla udělat prvni krok?

  holka, 14 let, 7. července

  Ahoj,
  říkám si, že je moc fajn, že máš hezký vztah s nejlepším kamarádem, to nezažívá úplně každý v Tvém věku.
  Píšeš, že Ti řekl, že k Tobě něco cítí, a myslím, že to je první krok, který udělal on. Pokud chceš Vaše přátelství posunout směrem k lásce, můžeš to udělat teď i Ty, nejsou na to žádná pravidla, kdo s tím má přijít, nebo kdy se to má stát. Je přirozené mít obavy z toho, jak to dopadne, jak zareaguje, ale je tu vždy možnost o všem s ním mluvit, věci si vyjasňovat, o tom vztahy jsou. Je to také někdy napínavé, ale zároveň to může být moc hezké. Napadlo mne, že se nemusíš rozhodovat hned, můžeš třeba ještě chvíli počkat a mezitím přemýšlet, jestli další krok uděláš, nebo to zatím necháš tak, jak to je.

  Přejeme, aby vše bylo pro Tebe v pořádku.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Chci si najít kluka

  Milí Alíku a spol..
  moc bych si chtěla najít kluka ale nevím jak nato,já se s klukama bavím ale jen s těma který mám JEN jako přátele,ale předtěma co se my líbí neřeknu ani půl slova a když už něco tak se chovám spíš kamarádsky.Ale co když se mu líbím? to potom budou vědět že jde jen o přátelství a vzdají to.A kromě toho jim to nedokážu říct:(.

  děkuji za přečtení a předem za odpověd

  holka, 11 let, 6. července

  Ahoj,
  úplně rozumím tomu, že najít si kluka není jednoduché a že je těžké s těmi, co se Ti líbí, mluvit. Má to tak hodně dětí v Tvém věku a nejen holky, ale to stejné řeší i kluci.

  Přijde mi fajn, že s kamarády Ti jde mluvit bez problémů, to je dobrý začátek. Nemusíš spěchat a mít kluka hned, někdy to chce více času. Spíš je důležité být přirozená, bavit se s kluky o tom, co je zajímá, být na ně milá. Z jejich reakcí se dá poznat, jestli k Tobě mají blízko, můžeš si všímat toho, jak se s Tebou baví, jestli se o Tebe zajímají, dokáží Ti v něčem pomoc apod. Pokud budeš mít pocit, že i ten kluk, o kterého se zajímáš, má k Tobě blíž, můžeš mu třeba napsat, když mluvení je pro Tebe náročné - nebo to udělá on jako první. Bývá také užitečné se o tom bavit s někým dospělým, třeba s rodiči, jak to měli oni, co u nich zafungovalo a třeba získáš i nějakou inspiraci pro sebe, protože to také někdy v minulosti řešili.

  Přejeme hezké léto.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Nevím, jak zareagovat

  Ahoj, mám docela divnou situaci. Právě jsem skončila 6. třídu a byla jsem tam se svými (čtyřmi) kamarádky nová. (Přesněji naší minulou třídu rozdělili do skupin a daly do různých tříd - to je vlastně docela jedno) No a za tu dobu (s tím že ještě byla karanténa) jsme se se spolužáky moc neseznámily, to už nemluvím pro kluky. No a před chvílí mi jeden z nich napsal (doslova); "Čau, nechceš se mnou chodit?". A popravdě nevím, mám to brát jako vtip nebo myslí to snad vážně?😅 Jako jediný co jsme dělaly spolu je hraní na telefonech. (mě a jeho baví jedna hra - nic neobyčejný) No a vlastně nevím komu to říct a jak to říct, s kým si poradit apod. Asi to zní moc primitivně ale podobnou situaci mám poprvé😅 A kdyby to bral vážně tak co mám napsat? Něco jako "Hele promiň ale moc tě neznám tak bych tě radši víc poznala a potom řekla."? Co ještě s tím že teď na podobné věci vůbec nemyslím????😅 (Jo a kdyžtak jeho číslo mám z společné skupiny)

  Doufám že mi můžete poradit a předem děkuji.😅👋
  (A případně se omlouvám jestli vám překážím s úplnou maličkostí😅)

  holka, 12 let, 4. července

  Ahoj,
  chápu, že se potřebuješ poradit, co odepsat klukovi, který Ti napsal, jestli s ním nechceš chodit. Někdy nás zaskočí to, co nečekáme, jako se to stalo Tobě, protože jsi v nové třídě a skoro vůbec se neznáte. Na druhou stranu máte společný zájem - hraní stejné hry a možná právě přes tuto hru ses spolužákovi více zalíbila, začal si Tě všímat a proto Ti teď napsal, jestli s ním chceš chodit.

  Je jen na Tobě, co mu na to odpovíš a Tvé nápady na konkrétní věty se mi moc líbí. Jsi v nich upřímná a nijak ho nezraňuješ. To, že ho chceš poznat víc, a zatím s ním kamarádit, je úplně v pořádku. Nemusíš s ním chodit, pokud na to nejsi připravena. Navíc mi připadá, že jde vlastně o docela hezkou zkušenost, víš, že se klukům líbíš a že o Tebe mají zájem, to je pro každou holku docela fajn zpráva.

  Přejeme hezké léto.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Ahoj, potřebuju s něčím pomoct miluju jednoho kluka. On mě předtím miloval jenom jsem ho odmítla teď jsme kamarádi ale pořád k němu něco cítím. Napsal mi že se mu prý nelíbí můj zadek ale líbí se moji bff (nic k necítí). Chtěla jsem se svěřit protože mě to zamrzelo. Ale až tak o můj zadek nejde. Nejhlavnější je jestli se mu můžu někdy líbit?

  Poraď/te co mám dělat abych se mu líbila 🙏
  Budu moc ráda za rady ❤️

  holka, 15 let, 2. července

  Ahoj,
  to, co popisuješ, se opravdu někdy stává. Člověk odmítne vztah, protože má dojem, že pro něj ten druhý nic neznamená a časem zjistí, že se unáhlil a že k němu skutečně nějaké city chová. Myslím, že klidně můžeš svému kamarádovi říci, že ji změnila názor, nebo že jsi se ve svých citech spletla a ráda bys váš vztah posunula o kousek dál než za pouhé kamarádství. Těžko říct, jak zareaguje, ale nemůže se stát nic horšího, než že ti řekne, mu vaše kamarádství vyhovuje a že o nic víc nestojí. Ale úplně stejně se může stát, že ho tvůj vstřícný krok potěší, že mu ani ty nejsi lhostejná a bude rád, že budete víc než kamarádi. Jeho reakci samozřejmě předvídat nedokážeme, ale budeme ti držet palce, aby to dopadlo podle tvých představ.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Chtěla bych najít kluka

  Milý Alíku a spol.,
  všichni kolem mě jsou hrozně nevyspělí. Neříkám že i já nejsem, ale jde o vztah. Je spousta lidí co kouří, pijí, už mělo několik kluků nebo první pusu. Já své poprvé ještě nikdy neměla. Vím, že se k těmto lidem řadit rozhodně nechci, díky tomu těch kamarádů moc nemám. Ale chci kluka. Jsem strašný člověk, co musí mít vše hned a dělá pro to maximum. Vždycky se zamiluju do blbce, kterej mi zlomí srdce a tak to jde dokola.. Chci vztah, který mi vydrží dlouho a budu vědět že to nebude jen jakýsi kluk, co mě chce jen na sex. Jenže těch kluků už asi moc není :// Nevím co dělat, připadám se hrozně když nemám žádné zkušenosti oproti nim. Někteří mi říkají, že je na to brzo.

  holka, 14 let, 1. července

  Ahoj,
  všimli jsme si, že Tě vztahové otázky teď zajímají. To v období dospívání bývá docela časté téma. Líbí se mi, že máš jasno v tom, že se nechceš podobat vrstevníkům, kteří pijí, kouří a mají za sebou už první polibky, jen aby sbírali zkušenosti za každou cenu.

  Zároveň chápu, že bys chtěla mít kluka a užít si pěkný vztah. Myslím, že existují kluci, kteří to mají podobně jako Ty, jen to nejde moc uspěchat. Nemusíš mít za každou cenu už teď nějaké zkušenosti. Láska není závod, nemusíš se cítit méněcenná, jen proto, že ještě ten pravý není na dosah. Z našich zkušeností vím, že je mnoho mladých lidí, kteří to mají nastavené podobně jak Ty a že není kam spěchat. Zatím můžeš kluky poznávat, bavit se s nimi, zjišťovat, jak to kdo z nich má a uvidíš sama, jak to bude pokračovat a jestli mezi nimi není ten, kterému bys mohla věřit a s kým by sis rozuměla.

  Držíme palce, abys svého kluka potkala co nejdříve,
  Modrá linka

  Holky a láska

  Nemohu dostat z hlavy jednoho kluka

  Ahoj Alíku a spol. líbí se mi jeden kluk který natáčí na aplikaci TikTok a je celkem známý.. Vůbec nevím jak ho dostat z hlavy a tak jsem se chtěla zeptat, jak můžu upoutat jeho pozornost? Nebo jak na to, aby se se mnou začal alespoň kamarádit? Předem moc děkuji za odpověď a měj se krásně

  holka, 13 let, 29. června

  Ahoj,
  bohužel neexistuje způsob, jak si na někom vynutit lásku, nebo sympatie, což ovšem vůbec neznamená, že svého vyvoleného nezaujmeš. Nepíšeš, jestli se „vídáte“ i v realitě, nebo pouze ve virtuální realitě. Pokud se znáte i v realitě, je tvoje pozice samozřejmě jednodušší a můžeš ho oslovit přímo. Jestliže o tvé existenci zatím nemá ani potuchy, můžeš mu napsat, že se ti líbí to, co natáčí a že se na jeho videa ráda díváš. Třeba ti odepíše a zůstanete v kontaktu. Kdybyste časem zjistili, že si rozumíte a máte podobné zájmy, určitě se můžete i potkat a vznikne z toho přátelství, nebo i láska. Nikdo dopředu neví, jaká náhoda zasáhne do jeho osudu a i to, co se zpočátku jeví jako nemožné, se může uskutečnit.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Holky a láska

  Kdo se mi líbí víc?

  Ahoj omlouvám se že zase otravuju :)

  Před rokem na škole v přírodě se mi začal líbit jeden kluk, dejme tomu že se jmenuje Filip. Nedávno asi před dvěma týdny jsme si psali a on říkal že jeho brácha (dejme tomu že se jmenuje Adam) mě crushuje. Od ty doby se mi začal líbit i Adam. Ale nevím kdo se mi líbí víc jestli Filip nebo Adam. Jsou to dvojčata takže jsou skoro úplně stejny. Taky nevím jestli je normální že se mi líbí dva lidi. Nevíte jak se mám jakože rozhodnout nebo jak mám zjistit kdo se mi líbí víc? Díky za odpověď :)

  Kikolinda (co je to za nazev xd) 12 let skoro, 1. července

  Adam. B-)

  Holky a láska

  Kluk se mnou nemluví

  Milý Alíku a spol.,
  líbí se mi jeden kluk, který mi začal psát. On o tom ví že jsem do něj zamilovaná. Píše mi různé dotazy ohledně mě, ale když se ho zeptám na jakýkoliv dotaz, NIKDY neodpoví. Nevíte co to znamená? Celkem mě to štve že to ignoruje, a vůbec na ně neodpovídá. Myslím, že i když bych mu to napsala že mi to vadí, tak by to to nechával být dál. Ty dotazy nejsou nijak soukromé.

  holka, 14 let, 26. června

  Ahoj,
  chápu, že přemýšlíš, co to znamená, když kluk, se kterým si píšeš a jsi do něj zamilovaná, nikdy neodpoví na žádný Tvůj dotaz.
  Bohužel, také nevím, proč to tak je, jen mě napadlo, že se třeba trochu stydí, nebo má jen strach, aby nenapsal něco špatně. Jsou to ale jen moje dohady, vůbec ho neznám. Vím také, že kluci v tomto věku bývají, co se týče lásky, dost nejistí, a tak se někdy chovají trochu zvláštně. Pokud chceš zjistit, co je za tím, je dobré se na to zeptat, i když pochybuješ, jestli to také nebude ignorovat. Uvidíš sama, jak na to zareaguje, klidně potom můžeš napsat, že Tě to mrzí, že to tak má, protože Ty mu na všechno odpovídáš.
  To se mi zdá jako dobrý začátek to někam posunout.

  Přejeme Ti hezké léto.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Intimita pod 15 let

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na taková poněkud zvláštní dotaz. Ale ještě než začnu, tak bych chtěla podotknout, že mě to jen zajímá.

  1. dotaz - Je legální, když spolu leží v posteli kluk a holka pod 15 let, oba jsou oblečení a jen se,,hladí", nemyslím v intimních partiích, třeba jen ve vlasech a drží se za ruce. A občas si třeba dají,,dětskou " pusu.
  2. dotaz- Je legální pod 15 let, když lidé 13.- 14. let hraji flašku a třeba holka dostane úkol, dát francouzský polibek klukovi.

  Předem děkuji za odpověď a omlouvám se že vás zdržují.

  holka, 14 let, 28. června

  Ahoj z Modré linky,

  ptáš se, co je a není zakázáno do věku 15 let. Nejsnáze je asi možné vysvětlit to tak, že jsou zakázány aktivity, které mohou vést k sexuálnímu styku. Pokud tedy by líbání či doteky vyústily v další aktivity, povoleny nejsou.

  Hezké letní dny Ti přeje
  Modrá linka

  Holky a láska

  Táborová láska po roce

  ahoj, mám takový dotaz (nečekaně😂).
  před rokem jsem byla poprvé na táboře. byla jsem v 3. oddílu(děti 6-11 let), ale tam jsem si moc s nikým nerozuměla, tak jsem se bavila hlavně s klukama z 10. oddílu (12-14 let) a 11. oddílu (15-18 let). no a mě se líbil jeden kluk z 11. oddílu, kterému bylo 15. všichni říkali, že jsem divná, že se mi líbí někdo o 4 roky starší než já a že bych se spíš měla zajímat o jednoho kluka z 10. oddílu, že se mu líbím a hodili by jsme se k sobě, ale já jsem je neposlouchala a snažila se o toho kterej se mi líbil. no a pak ten tábor skončil a já jsem se snažila na nikoho z těch kluků tam nemyslet. ale jeden mi zůstal pořád v hlavě. byl to ten z 10. kterýmu jsem se prej líbila. já nevím, musím na něho pořád myslet, pořád se dívat na jeho fotky, ale mám pocit, že se mi nelíbí já fakt nevim je to strašně divný.. ale asi jsem se do něho zamilovala a teď mám dotaz. on jede tenhle rok na ten tábor taky takže mám mu to říct, nebo ne, když si nejsem jistá ? nebo něco jinýho já nevím mam takovou náladu (nebo nevim jaký slovo na to použít), že se nemůžu nad ničím rozhodnout. jo a omlouvám se, že je to taková slohovka, víc to zkrátit nedokážu. předem díky za odpověď (jestli mi teda odpovíte).

  nikolqa, 12 let, 28. června

  Ahoj Nikolqo,
  píšeš, že často myslíš na kluka, který se Ti vlastně nelíbí. Ono to nemusí být tak divné, jak se Ti zdá. Můžeme mít rádi někoho proto, jaký je, jak se s ním cítíme, nejen kvůli tomu, jak vypadá.
  Ptáš se, jestli klukovi, na kterého myslíš, říct, že ses do něj asi zamilovala. To je otázka, na kterou Ti nemůže nikdo odpovědět. Jen Ty sama víš, co cítíš a prožíváš. A jestliže prožíváš nějakou nejistotu, je to v pořádku. I to můžeš tomu klukovi říct, pokud budeš chtít a rozhodneš es pro to. Pokud si nejsi jistá, že ho miluješ, nemusíš mu říkat, že ho miluješ, ale můžeš mu říct to, co se skutečně děje – tedy že na něj často myslíš. Jestliže se s tím klukem potkáš na táboře, nemusíš mu o svých pocitech říkat hned na začátku. Můžeš si prostě všímat toho, jak se v jeho přítomnosti cítíš, jestli je Ti s ním dobře nebo ne, jestli s ním chceš mluvit o svých pocitech nebo ne.

  Přejeme Ti hezké letní dny
  Modrá linka

  Holky a láska

  Jsem bixexuální?

  Dobrý den. Jsem v pubertě, takže se mi nálada a pocity často mění. Začínám si ale uvědomovat, že asi nejsem heterosexuál. Samozřejmě se to může v budoucnu ještě změnit, ale nejspíš jsem bisexuál. Usoudila jsem tom z toho, že nad nima často přemýšlím a jinak by mi nevadilo, kdybych s nějakou chodila. Momentálně však něco cítím ke svému kamarádovy a jsem z toho všeho zmatená. Zatím jsem nikomu o podezření na mou sexualitu neřekla, protože se bojím komukoliv svěřit. Mám obavy z toho, že se se mnou už nebudou bavit jako dřív. Můj bratr mě ze srandy označuje za lesbu i když o ničem z mého podezření neví. Kdyby to zjistil, asi bych se psychicky zhroutila. Nevím, co mám dělat.

  holka, 13 let, 26. června

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se se svými zmatky a obavami ze své sexuální orientace. Rozumím Tvé nejistotě, zároveň Tě chci podpořit v tom, abys všemu dala čas a nechala volný průběh. Sama docela informovaně píšeš o tom, že prožíváš pubertu a vnímáš své pocity, nálady. Jak se bude Tvoje sexuální orientace vyvíjet, nejde říci dopředu. A nejde to ani nijak ovlivnit. To důležité je naslouchat sama sobě, tomu, co cítíš a prožíváš. A být v kontaktu s lidmi kolem sebe, bavit se s holkama i s klukama, všímat si, jak se s kým cítíš. Není nutné hned přemýšlet, jestli s někým chodit nebo nechodit. Být s někým v přátelském vztahu a vídat se s ním hodně, když je mi s ním dobře, to je to důležité. Až si budeš svou orientací jistá, i tak je pouze na Tobě, s kým budeš tuto svou stránku sdílet.

  Přejeme Ti bezstarostné dny.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Zamilovaná do fiktivní postavy

  Ahoj Alíku a spol. Chtěla bych poradit s tím že jsem moc a moc zamilovala do fiktivní postavy - pořád na něj myslím mám ho na tapetě na mobilu, pořád si ho někam kreslím... Dokonce občas večer brečím, když si uvědomím že není skutečný a nikdy nebude. Holky ve škole řeší jaký herec nebo třeba spolužák je pěkný a tak... Ale mně prostě žádný „reálný“ člověk hezký nepřijde... Prostě ve srovnání s mým Adrianem mi všichni přijdou takový obyčejní. Na internetu jsem našla, že existuje něco jako Schediaphilia/Toonophilia - prý je to něco jako když člověka přitahují jen fiktivní postavy... Může to být můj případ? A mohlo by se mi stát že bych se nikdy nezamilovala do skutečného člověka?

  holka, 12 let, 24. června

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš, že jsi zamilovaná do fiktivní postavy a ptáš se nás, jestli netrpíš určitou poruchou, a také, jestli Tě nynější zamilování nemůže připravit o zamilování do skutečného člověka.

  Líbí se mi, jak o tom, co prožíváš, přemýšlíš a kladeš si různé otázky. Už to samo naznačuje, že schediofilií či toonofilií netrpíš. Navíc, ve věku dospívání bývá docela časté, že se člověk zamiluje do fiktivní postavy, ať už animované, nebo literární či filmové. V době mládí Tvé babičky byly třeba dívky zamilované do chlapců z party, která se jmenovala Rychlé šípy (byli také ztvárněni jako komiksy), nyní jsou jiné postavy, které dívky přitahují. Je to docela přirozené - láska se probouzí a někdy si vybere třeba neexistující postavu, na které se učí, co je to mít rád a prožívat všechno to krásné, co láska přináší. Později stejné pocity přicházejí v souvislosti s živým člověkem.

  Myslím, že můžeš být klidná a užívat si obdiv a lásku k Adrianovi. Teprve, kdyby Tě za pár let přitahovaly stále pouze fiktivní postavy, by bylo potřeba si říci, co se to vlastně děje.

  Přejeme pěkné léto,

  Modrá linka

  Holky a láska

  Jsme oba stydliví

  Ahoj Alíku a všichni ostatní.
  Chtěla jsem se jen zeptat, já mám kluka ale oba se hrozně stydíme a to jsme už v šesté třídě. Tím že se stydíme, jsem ho ani ještě pořádně nepoznala, nebyli jsme ani venku a nedali jsme si ani pusu (třeba jen na tvář) a moje kamarádka se do mě pořád navazi že proč se tak stydím a tak. Já bych s ním ale hrozně rada šla ven, dala mu pusu ale u mě (a u něj nejspíš tak) je problém ten že se bojím že jemu to přijde divný, nebo že nás endko uvidí že třídy. A ro se dostávám k druhému problému, a to je ten že se stydíme spolu chodit na veřejnosti, nebo se jen před kamarády chytnout za ruce.
  Prosím, pomůžeš mi nějak? Nevím co s tím.
  Předem moc děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 22. června

  Ahoj z Modré linky,

  nejdřív Ti chci popřát k tomu, že Tě potkala láska a máš někoho, kdo je Ti blízký.

  To, že vaše chození probíhá tak, jak píšeš, mi přijde ve vašem věku docela přirozené, i když chápu, že bys chtěla něco víc. Rozpaky, stud, zdrženlivost na veřejnosti, to všechno k prvním láskám patří.
  Co bych chtěla napsat nejdřív: To, co je mezi vámi, je jen vaše věc a nikdo by neměl mluvit do toho, jak si lásku projevujete.

  Myslím, že stojí za to užít si teď vztah s tím klukem takový, jaký je a co přináší. Věřím, že je to hezké a naplňující. Pokud chceš něco víc, zkus stud překonat nejprv třeba pusou na rozloučenou - na tvář. Není na tom nic divného, s pusou nemusí začínat jenom kluk. Důležité je zkusit být v tom okamžiku přirozená, něco milého říct, usmát se. Uvidíš, jak Tvůj kluk bude reagovat.

  Je jenom na vás, jestli chcete, aby vás někdo viděl, jak se držíte za ruce nebo při jiných projevech vašeho vztahu. Je v pořádku si tyto projevy nechat na chvíle, kdy jste spíše sami, ale také se tak můžete chovat i před ostatními. Samozřejmě, že je pak třeba připravit se na různé komentáře, poznámky, otázky a podobně. Kdybys chtěla a měla odvahu, můžeš to se svým klukem probrat (třeba ho na veřejnosti za ruku vzít a zeptat se, jestli je to pro něj v pohodě).

  Možná by Ti dobré kamarádky řekly svůj názor, nebo zkušenost - znají Tě a možná i Tvého kluka lépe, i vaše okolí. Můžeš zkusit to probrat také s nimi.

  Psala jsi také, že jste se ani pořádně nepoznali. Lidé se poznávají nejvíce tím, že si povídají, něco spolu dělají, mají společné zážitky. Můžete vymyslet nějakou společnou aktivitu, hru, pomoc. Pokud svůj vztah prohloubíte tímto způsobem, studu by mělo být postupně méně.

  Přejeme pěkné léto,

  Modrá linka

  Holky a láska

  Chtěla bych se líbat

  Ahoj Alíku.......už pár měsíců mám touhu se s nikím líbat a to né že by jsem se chtěla před nikím vytahovat ale chtěla bych to strašně zažít a myslím si že je to strašně příjemný a krásný. Umím se do toho úplně vzít. Dnes se mi dokonce o tom zdálo a nejradší by jsem se do toho snu vrátila. Sexualita mě k tomu taky táhne po tom taky toužím ale strašně bych se chtěla s nějakým klukem líbat. Nevím co mám dělat několikrát denně na to myslím a mám pořád touhu mýt nikoho s kým mi je dobře a ano vým že jakékoliv sexuální činnosti i líbání jsou od 15 let a proto chci nějak poradit pokud to jde. Fakt mě to ničí. Je to fakt silný.

  holka, 13 let, 19. června

  Ahoj,

  věřím, že v dospívání někdy přijde období, kdy si začneme moc přát zažít líbání a dotýkání, hodně přemýšlíme nad tím, jaké by to bylo a máme toho plnou hlavu. Je normální, že Tě hodně láká vše kolem lásky a sexuality. Píšeš, že máš touhu být s někým, s kým je Ti dobře, i to je zcela přirozené. Myslím si, že stojí za to si na někoho takového počkat - s kým si budeš dobře rozumět a důvěřovat mu. O to potom líbání bude hezčí, než kdyby ses s někým líbala jen pro líbání samotné. Umím si představit, že taková touha umí být silná a, bohužel, dopředu nedokážeme určit, kdy a kde se objeví ten správný kluk, do kterého se zamiluješ. Máš pravdu, že sexuální aktivity (to znamená pohlavní styk ale i vzájemné dotýkání na intimních místech) jsou zákonem zakázané pod 15 let. Samotné líbání mezi tyto sexuální aktivity nepatří, není tedy pod 15 let zakázané - i tak si ale myslím, že se vyplatí počkat si na kluka, se kterým Ti bude prima. Do té doby můžeš zůstat u fantazie, představovat si, jaké to asi bude, poznávat vlastní tělo, co je Ti příjemné a co ne.

  Zdraví

  Modrá linka