Poradna: Alík radí dětem

Moje tělo - váha

Čeká mě 13 letá prohlídka a já mám nadváhu 20 kilo, hrozně se bojím doktorky. Co mi řekne atd.

kluk, 12, 9 let, 3. srpna

ahoj,
chápeme, že cítíš obavy, ale myslíme si, že to není úplně nutné.

Paní doktorka je tu totiž právě od toho, aby Tobě a rodičům vysvětlila, proč nadváha vzniká a jak, že není pro tělo ideální a co by bylo možné změnit. Nejspíše se bude ptát, zda Tě trápí nějaké potíže, jak vypadá Tvoje stravování, jestli se věnuješ nějakému pohybu, a podobně.
Společně pak můžete hledat prostor pro změny ve stravě, pohybu a životním stylu obecně - aby se podařilo váhu snížit a tak lépe podpořit Tvoje zdraví.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Vím, co jím

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo - váha

Ahoj, potřebuji pomoct před měsícem mi bylo 12 a měřím 138 cm a vážím 29 kg potrebuji ztloustnout
Děkuji

kluk, 12 let, 25. listopadu

Ahoj,
nevím, z čeho jsi usoudil, že potřebuješ ztloustnout. Pokud jsi uvedl správné údaje, podle indexu BMI je tvoje váha naprosto optimální vzhledem k věku, pohlaví a výšce. Jestliže budeš dál dodržovat pestrý a vyvážený jídelníček, který zkombinuješ s vhodným množstvím pohybu, nemusíš si dělat se svou hmotností žádné starosti.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj trápí mě má váha. Je mi 13 let mám 165 cm a 54 kg chci zhubnout jelikož je vidět jak jsem samej tuk a tlustá prostě samej špek. Chtěla bych mít tak 50 kg je to v pořádku vzhledem k věku a výšce mít 54 kg a můžu mít 50 kg.

holka, 13 let, 14. listopadu

Ahoj,
podle indexu BMI je tvá váha vzhledem k tvému věku a výšce naprosto optimální a neexistuje žádný důvod, proč bys měla hubnout. Pokud nejsi se svým tělem spokojená a připadá ti, že jsi „samý tuk“, problém může být například v držení těla a nedostatečném zpevnění postavy. Zkus se proto zaměřit na posilování středu těla, které tvé tělo zpevní a upraví jeho držení. Samozřejmě další možností je to, že „problém“ je jen ve tvé hlavě. To znamená, že tvá postava je naprosto bez problémů, ale ty jsi přesto nespokojená a vidíš ji jinak, než jaká ve skutečnosti je. Vhodným cvičením určitě nikdy nic nezkazíš, ale pokud by tvá nespokojenost dlouhodobě pokračovala, nebo se dokonce zvětšovala a nebyl k ní žádný objektivní důvod, bylo by potřeba řešit to s odborníkem.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj.
Mám problém s mojí váhou . Je mi 12 a vážim 55kg a mám asi 157 - 160 cm nějak tak. Tancuji. Máme v rodině, že máme větší stehnaa celkově jako postavu. Jsem tlustá? Je to nadváha že?
Nevim proč, ale dělam si starosti, že mě prostě neuzvedne kluk, ano je to vtipne, ale trapi mě to. Musím každý den na to myslet a kluci nekteri mi to řikaj, že jsem tlusta, ale holky, že jsem hubená a že nemužu mít hubene nohy, když mam velky zadek. Což mi přijde blbost. Dřiv jsem to neřešila, ale už mě to hrozně štve. Prosím buď upřímná/ý.

holka, 29. října

Ahoj,
ano, podle dětské BMI kalkulačky máš skutečně nadváhu a je dobře, že si uvědomuješ, že to není v pořádku a chceš s tím něco dělat. Nadváha není zdaleka jen estetickým a praktickým problémem, ale především rizikem pro tvé zdraví. Přitom pro udržení zdravé váhy není potřeba podnikat žádná drastická opatření. Stačí, když se zamyslíš nad složením svého jídelníčku a omezíš takzvané prázdné kalorie (tedy sladkosti, slazené nápoje, smažená jídla, fast foody a podobně). Když současně zvýšíš množství pohybu, určitě se výsledky brzo dostaví. Někdy stačí jen drobné úpravy v životním stylu (například pití čisté vody místo slazených nápojů, nebo chození pěšky do školy), aby byl člověk se sebou spokojenější. Držím ti palce a věřím, že to dokážeš!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj, omlouvám se že zase otravuji ale chci se zeptat. Mám 10 let a měřím 155 cm. A mám 52 kg. Za půl roku mě čeká 11 léta prohlídka a bojím se že mám nadváhu. Sice to je za dlouho ale potřebuji vědět jestli se mám víc hýbat. Jinak se normálně hýbu jako všichni ostatní
Dekuji

holka, 10 let, 20. října

Ahoj,
podle dětské kalkulačky BMI je zřejmé, že je tvá váha skutečně vyšší, než by měla být. Určitě není od věci, aby ses zamyslela nad svým jídelníčkem a vyřadila z něj „prázdné“ kalorie, které ti nic nedávají a pouze zvyšují tvou hmotnost. Zařaď do svého programu také více pohybu. Stačí i dlouhé procházky, nebo pomalý běh a během pár týdnů už určitě uvidíš první výsledky.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj
Moje kamarádka chodí do 3 . třídy
Chtěla by se zeptat jestli je její váha normální,
Je jí 8 let měří 134cm a váží 35kg.
Předem děkuji za odpověď??

holka, 11 let, 11. října

Ahoj,
podle dětské BMI kalkulačky je váha tvé kamarádky vyšší, než by měla být. Bylo by potřeba, aby se zamyslela nad svým jídelníčkem a udělala v něm úpravy směrem ke zdravému životnímu stylu. To znamená, že by měla eliminovat nezdravé a kaloricky vydatné potraviny a naopak zvýšit podíl zeleniny, cereálií a dalších zdravých potravin. Navíc by bylo samozřejmě potřeba, aby se začala víc hýbat. Když jí pomůžeš, budeš jí oporou a budeš ji motivovat, určitě to zvládne ještě lépe.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Promiňte že zase otravuji
Je mi 11let a vážím 47km
Meřím 160 cm
Je to normální nebo bych se mela začít více hýbat???

holka, 11 let, 3. října

Ahoj z Modré linky,

je prima, že se zajímáš o to, abys byla v pořádku. Dle dětské BMI kalkulačky, je Tvoje váha při Tvé výšce zcela optimální.

Říkám si, že by bylo fajn, namísto toho, aby ses obracela na anonymní poradnu, kdyby ses mohla se svými otázkami svěřit třeba rodičům či jiné blízké osobě. Otázky kolem těla totiž jsou poměrně intimní a možná je toho víc, co bys potřebovala probrat. I když rodiče nevědí všechno, v dnešní době internetu můžete snadno hledat odpovědi společně. Nebo se obrátit na obvodní lékařku při běžné prohlídce.

Přejeme Ti hezký podzim.
Modrá linka

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku. Mám dotaz na mou váhu. Vážím necelých 42 kilogramů, a měřím cca. 160 centimetrů. Asi před dvěma týdny jsem se rozhodla přibrat, a povedlo se, ze 40 kg mám skoro 42 kg. Má otázka zní kolik by měla vážit jedenáctiletá holka co měří 160 centimetrů. Chci přibrat protože čím dál víc slýchám že jsem tyčka že jsem anorektička a další věty co mi nejsou příjemné. Co s tím mám dělat?

holka, 11 let, 1. září

Ahoj,
podle údajů, které uvádíš, jsi s ohledem na svůj věk vyšší, než většina stejně starých dívek. I s ohledem na tuto vyšší hodnotu výšky je tak váha 40-42 kg nižší - pro jinou dívku (menší výšky) by ale třeba mohla být ideální.

S ohledem na výšku by tak pro Tebe mohla být vhodná váha 45 kg. Ale je těžké to takto hodnotit na dálku..
Nejlépe by Tvou ideální váhu posoudil pan doktor nebo paní doktorka, kteří se o Tebe starají - Ti se mohou podívat celkově na to, jak rosteš (jak se mění výška), jak se vyvíjela váha. Navíc zná i Tvé rodiče - což je důležité, protože právě po rodičích dědíme dispozici k tomu, zda budeme vyšší postavy nebo budeme spíše drobní, zda budeme štíhlí nebo bude naše postava mohutnější.

Můžeš s panem doktorem nebo paní doktorkou probrat i to, jak se nyní stravuješ a co bys mohla případně změnit. Nebylo by vhodné snažit se přibrat za každou cenu tím, že se budeš přejídat nebo jíst nezdravá jídla. Postačí, když třeba přibereš 1 kg za měsíc.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku.

Už delší dobu mě štve moje váha
Myslíš si že bych mohl zhubnout kdyby jsem každý den dělal 10kliků 10 dřepů a 10angličáků. Jakože celý rok. A nebo bych se jen posílil?

předem díky za odpověď.

kluk, 12 let, 28. srpna

Ahoj,

určitě by takové předsevzetí mělo dobrý vliv na Tvou kondici. Nějakou pohybovou aktivitu bychom měli zařadit každý den.
Není ale možné přesně říci, že když budeš takto každý den cvičit, že určitě zhubneš. Pokud je Tvoje váha vyšší, než by v tomto věku a při Tvé výšce měla být, tak je potřeba pracovat jak se stravováním, tak i s pohybem. Pořád rosteš, takže ani nemusí být nutné, abys hubnul - může být ideální váhu i jen udržet, zatímco dále porosteš do výšky.

Nepíšeš kolik měříš a vážíš, tak není možné posoudit, jestli je nebo není Tvoje hmotnost v pořádku. S posouzením váhy i s nastavením vhodného režimu pro jídlo a pohyb Ti může případně pomoci Tvůj pan doktor/paní doktorka.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku píšu ti dříve než bude pozdě!
Jde o to 1) ráda bych se zbavila podvědomého počítání kcal už mě to štve! Je mi 15 chci si užívat a ne počítat nějaké kcal nechci vzpomínat na to že když jsem byla dítě tak jsem počítala nějaké kcal... Nevím jak se toho zbavit
2) pořád mám hlad.... I když se najím a to jím pořád a zdravě prostě si dám k snídani tuňáka kaiserku vejce a 250 rajčat a nezasytí mě to ... Nebo na svačinu ty kaše dříve mě tak zasytily a teď vůbec mám pořád hlad... Pořád... Trápím se tím... V noci kolikrát z toho neusnu ?? prostě hlady neusnu .... Denně vypiju 6-8 l vody ! Takže v tom problém nevidím ... Bojím se jíst víc třeba protože nechci být tlustá ale denně sportuju.hraju fotbal a jezdím na kole s rodiči nebo chodíme na procházky porad co nejdřív jsem z toho zoufalá chci být zase sytá! Ale já jím prostě a mám hlad teď brečím... Protože jak mám hlad tak jsem nervózní a protivná na lidi ... Jo a jím pravidelně tak nevím děkuji snažte se prosím odpovědět co nejdříve... SPECHÁ TO

holka, 14, 31. července

Ahoj,
podle toho, co píšeš, je pro Tebe jídlo pořád celkem problém.
Cítíš hlad, porce, kterou máš, Tě nyní nezasytí (podle toho, co píšeš) ale bojíš se jíst více, abys nepřibrala na váze a nebyla tlustá. Zároveň bys ráda přestala stravu tolik kontrolovat - nepočítat kolik energie přijmeš v jakém jídle. Přestat počítat energii je možné, když je člověk váhově stabilní a má dobře nastavené stravování, kdy zvládne případné obavy z jídla a zvládne nekontrolovat svoji hmotnost. Nejsme si jisti, zda jsi nyní v situaci, kdy je tohle u Tebe možné.

Vypít během dne 6-8 l vody je hodně (i když je léto a více se potíme) a takto velké množství vody může tělo i zatěžovat (zejména ledviny).
Je otázka, proč tolik vody piješ - snažíš se pitím zahnat hlad? Nebo zahnat chuť na nějakou potravinu či jídlo?
Cca 3-4 litry denně jsou v horkém počasí obvykle dostatečné.

Píšeš, že stále cítíš hlad, že Tě porce kaše na svačinu nebo snídaně nezasytí. Obávám se, že Tvůj problém nejde jen tak jednoduše posoudit a vyřešit takto na dálku.
Bude potřeba, aby se celkově zhodnotil Tvůj jídelníček (současné porce) a pohybové aktivity. Je nutné hodnotit jídelníček za několik dní (celých dní), i s uvedením porcí a probrat, kdy cítíš hlad (zda přetrvává celý den nebo se objevuje jen někdy). Na základě takového posouzení je pak možné případně poradit změny, které by mohly vést k lepšímu zasycení, aby ses cítila lépe - může být nutné trochu zvětšit porci přílohy, nebo naopak přidat trochu bílkoviny (např. kousek sýra, trochu tvarohu nebo šunky, apod.) nebo vhodného tuku (např. ořechy, máslo, avokádo) pro lepší zasycení.

Rozhodně bychom Ti doporučovali zajít se společně s mamkou nebo s taťkou poradit s paní doktorkou a probrat s ní, jak teď jíš a jak moc se hýbeš (aby zjistila, kolik energie zhruba přijmeš a kolik jí tak vydáš).
Společně pak můžete zkusit navrhnout, jak stravu zkusíš změnit, aby Ti bylo lépe a byla jsi spokojená. Určitě se zajdi s paní doktorkou poradit - můžeš si třeba i zapsat co všechno jíš, jak se hýbeš a kdy cítíš hlad. Záznamy paní doktorce pomohou lépe posoudit Tvůj obvyklý režim.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří. Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku a poradno,
omlouvám se, že sem znovu píšu a obtěžuji, ale potřebovala bych poradit. Potřebuji nutně přibrat tři kila a to do maximálně dvou týdnů. Nechci ale přibrat tuk, ale svalovou hmotu. Mohl bys mi prosím poradit, co bych měla za den jíst a jestli bych měla nějak cvičit (posilovat), abych za ty dva týdny dokázala nabrat tři kila a aby to nebyl jen tuk? Děkuji A.

holka, 13 let, 16. července

Ahoj,
nabrat 3 kg svalů za 2 týdny bohužel nejde. Takto rychle to opravdu nefunguje - naše tělo potřebuje přijímat nějakou dobu více bílkovin a zároveň i vyšší zátěž v podobě posilování jednotlivých svalů, aby svalovou hmotu vybudovalo. Navíc dívky budují svalovou hmotu pomaleji než kluci.

Abys postupně zvýšila množství své svalové hmoty, zařaď do své stravy více mléčných výrobků - vhodný je např. tvaroh, dále libového masa (krůtí, kuřecí) nebo ryb, skvělá jsou i vejce (vaječné bílky). Po cvičení vždy zařaď jídlo obsahující zdroj bílkovin (právě ideálně ze seznamu výše). Zařazuj i přílohy (brambory, rýže, těstoviny), ale jejich příjem nemusíš příliš navyšovat. I dále jez denně ovoce a zeleninu - abys měla dostatek vitamínů a minerálních látek.

Cvičení - pro zvýšení svalové hmoty je vhodné cvičení s mírnou zátěží (nikoliv jen s vlastní vahou).
Posilovat bys neměla každý den, stačí 30 min a je potřeba střídat cvičení různých svalů. Můžeš cvičit např. s činkami o váze 2-3 kg, cvičit ruce (přitahování paže s činkou k rameni nebo zdvihání nad hlavu), dřepy s činkami a je vhodné zařadit také cviky na břišní svaly (např. tzv. plank/prkno). Cviky je potřeba provádět správně (např. abys nezvedala rameno), opakovat např. 10 cviků v 2-3 sériích. Správné provedení si můžeš najít např. ve videích na youtube (arms, legs, abs workout).

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj všichni,
Zaprvé bych rád pochválil Vaší poradnu, protože je velmi hezká a přehledná. :)

Ale teď k mému dotazu...
Mám docela problém s mou váhou, vážím 82 kg a měřím 173 cm a je mi 12, za 7 měsíců mi bude 13. Asi 2 roky jsem byl závislý na PC, každý a celý dny jsem jen hrál a hrál, jedl asi 12-14x denně jen nezdravé, žádná zelenina ani ovoce, jen nezdravé. Mám nafouklé břicho, velký zadek a celkově asi na všech místech jsem tlustý. Vůbec jsem nechodil ven. Teď hodně zastavám lidi co pořád nesedí u PC a chodí ven se hýbat, protože jsem si uvědomil, že sedět u PC je jen ztráta času. Ale pořad mám 82 kg, ale já nevím přesně, jak bych mohl zhubnout na aspoň 62 kg. A jak dlouho by to trvalo. Já jsem si četl ostatní dotazy, ale prostě nevím, jak v mém případě. Předem děkuji za odpověď:)

kluk, 12 let, 12. července

ahoj,
je dobře, že máš chuť změnit svoje chování a snížit svoji hmotnost. Bude důležité, abys nejen začal lépe jíst, ale také aby ses pravidelně hýbal.
Zkus tedy zařadit každý den alespoň hodinu pohybu (o víkendu třeba i více). Může to být třeba jízda na kole, bruslích, rychlá chůze (nebo i výlet), fotbal, volejbal, plavání - cokoliv, co tě bude bavit. Důležitá je ale i pravidelnost (ideálně by ses měl hýbat aspoň 3-4x týdně, pokud to nevyjde každý den).
Jez 5-6x denně, 3 hlavní jídla - snídaně, oběd, večeře a mezi nimi menší svačinky. Snaž se vyhnout nezdravým jídlům - smaženým pokrmům, jídlům rychlého občerstvení a sladkostem, slazeným nápojům. Denně sněz alespoň 2 porce ovoce a 3 a více porcí zeleniny. Zařazuj do stravy pravidelně mléko a mléčné výrobky (jogurty, tvaroh, sýry), ryby a libové maso, luštěniny a obiloviny (ovesné vločky, chleba, žitný chléb, těstoviny, rýže - třeba i celozrnný kuskus), brambory. Přidat můžeš třeba i malé porce nepražených a nesolených ořechů nebo dýňových semínek.
Tipy na svačiny a na další vhodná jídla (a také recepty) můžeš najít na webu Vím, co jím:
www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-vyzive/Idealni-svaciny-pro-deti-i-dospele.-A-co-si-radeji-nedat%5f%5fs10010x11127.html
www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-vyzive/Projezme-se-ke-zdravi---jak-na-pestry-a-vyvazeny-jidelnicek%5f%5fs10010x10935.html

Snaž se nepřejídat, ale ani nehladov (tahle cesta ke snížení váhy a jejímu následnému udržení nevede). Nedá se přesně říci, jak dlouho ti bude trvat, než se podaří váhu snížit. Není to záležitost dní, ale spíše týdnů - změna životního stylu by měla být dlouhodobá, rozhodují spíše týdny než dny. Zároveň také porosteš ještě dále do výšky (kluci rostou déle než dívky) a tak nemusíš dosáhnout váhy 62 kg, ale i o něco vyšší hmotnost může být zcela v pořádku.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj,
už delší dobu pozoruji odpovědi z Vím, co jím a některé rady mi připadají dost zvláštní. Aby patnáctiletá dívka jedla 2509 Kcal denně, například. Kdybych tolik snědla já, přibírala bych, protože můj bazální metabolismus je tak o 1000 Kcal méně a zas tak moc se nehýbu. Na argumenty, že je v pubertě nutné mít vyšší příjem kvůli růstu, už je trochu pozdě. Málokdo v patnácti, v šestnácti ještě roste a správný vývoj mozku atd. snad je možný i s nižším příjmem.
Několikrát jste doporučovali stránky Healthy and Free lidem s PPP. Já si neumím představit, jak by mi takový jídelníček někdy mohl pomoci. Není tam skoro žádná zelenina, luštěniny, ořechy. Vláknina nula nula nic. Bílé pečivo a obědy jako ze školní jídelny. To, že se takhle stravovaly děti ve školce a škole a jde o poměrně rozšířený pohled na normální stravu, neznamená, že je to dobře a zdravé. Člověk takhle možná přibere, ale za jakou cenu? Bobík MilkDrink, vážně? Během léčby z PPP se určitě mají zařazovat i „nezdravé“ potraviny, ale tvořit z nich celý jídelníček? Já vím, že je jen vzorový, ale nedává vůbec žádný smysl.
Taky všechny odrazujete od vegetariánství a veganství. Když si člověk hlídá všechny živiny, není problém dávat veganskou stravu i batoleti. Samozřejmě se do toho spousta lidí vrhne po hlavě a žijí na avokádu a pomerančovém džusu, ale to samo o sobě není důvod pro lékaře a výživové poradce, aby byli proti. Naopak to oni by jim měli říct, na jaké vitamíny a minerály si dát pozor a co jíst. Veganství i vegetariánství má spoustu zdravotních výhod, když pomineme ty ekologické, a vůbec nemusí jít o jednostrannou stravu.
Trochu mě to všechno zaráží, nechápu, jaké máte důvody radit zrovna tak, jak radíte?
Děkuji

holka, 15 let, 8. července

Ahoj,
doporučený příjem energie pro jednotlivé věkové kategorie dívek i chlapců byl stanoven odborníky (pediatry a dětskými gastroenterology) na základě výzkumů (sledování růstu, stanovování energetické potřeby, aj.).

Stránky Healthy and free vytváří a spravuje tým odborníků specializující se na léčbu poruch příjmu potravy, mezi odbornými garanty je např. prof. MUDr. Hana Papežová, CSc.. V ČR jsme zatím nenarazili na stránky odborníků, které by obsahovaly lepší ukázkový jídelníček - zejména co se týče představy o velikosti porce a rámcové představy o složení jídelníčku. Ano, v zařazování potravin s obsahem vlákniny nebo ve výběru potravin má tento jídelníček určité nedostatky.
V tomto ohledu mohou být inspirací např. stránky kolegyň nutričních terapeutek Ne hladu (které se ale nespecializují na PPP) - www.nehladu.cz/ nebo webové stránky Vím, co jím www.vimcojim.cz

U vegetariánství a veganství se snažíme upozornit, že tyto stravovací styly mají kromě pozitiv (ano, jsou nesporné) i řadu rizik - a že je ideální se poradit s lékařem a nastavovat stravování společně s ním. Tzn. aby lékař např. sledoval krevní obraz kvůli zásobě železa, hladinu vitamínu B12, vitamínu D - a případně se brzy reagovalo (úpravou stravy nebo suplementací) pokud se zjistí nedostatek konkrétní živiny. Některé nedostatky se mohou objevit až po delší době, protože některé živiny se v organismu ukládají do zásoby. V průběhu dětství a dospívání se např. buduje kostní hmota - proto je potřebný dostatečný příjem vápníku i vitamínu D, vitamínu K2 a také fyzické aktivity, aby člověk dosáhl maxima kostní hmoty. Dosažení maxima kostní hmoty významně snižuje riziko zlomenin kostí v dospělosti a ve stáří.

Komplexní posouzení jídelníčku a nastavení správného stravování
nejde ani u poruch příjmu potravy, ani u vegetariánství či veganství (ani v dalších situacích) řešit takto na dálku. Naší snahou je tak nasměrovat dospívajícího nebo dítě, aby ideálně osobně s rodiči řešil problém s pediatrem nebo nutričním terapeutem, psychoterapeutem (v případě PPP). Osobní řešení má největší efekt.

V rámci poradny se snažíme radit co nejlépe, na základě absolvovaných 5 let studia výživy na 1. lékařské fakultě Univezity Karlovy a také dle zkušeností z práce s pacienty. Jídlo má totiž velký vliv na naše zdraví a problematika správně nastaveného stravování je velmi komplexní a složitá. Nevhodné složení stravy může člověku opravdu vážně uškodit. Přesto si řada lidí často myslí, že zase o tolik nejde, protože to je „jen jídlo“ a že složení stravy je celkem jednoduchá věc.

Hezké léto přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj alicku chtěla bych se zeptat na tvůj názor na můj jídelníček ... Tak jo snídaně tu mám většinou okolo 400 kcal kaše s jogurtem, 3 míchaná vejce a 2 plátky toustového chleba, sýr a 2 plátky toustového chleba, 62,5 g cereálií a 250 ml mléka
Svačiny když je škola-ty mají okolo 250 takže třeba kaiserka se šunkou a sýrem, nebo tousty, jogurt s ovocem
Obědy ty jím ve školní jídelně vždy si vybírám ty zdravá jídla odpolední svačina- ta má taky kolem 250 před tréninkem raw nebo proteinová tyčinka, jogurt s ovocem, kaše....
Večeře ty mají cca 450 většinou jsou to studené večeře protože naši večeři teplé nedělají max . Párky a klobásy.... Takže je to většinou pečivo a bílkovina k tomu snažím se to střídat a nejvíce kombinovat
Kaiserka šunka a cottage, kaiserka sýr, tortilla tofu , tortilla cottage, tousty sýr, tousty cottage vajíčko....
No a druhá večeře má cca 150 jogurt..... Můj dotazy 1) dříve jsem hladověla jedla jsem půl okurky a trošku oběda tak jsem pak začala přibírat přibrala jsem 4kg no a včera jsem byla na patnáctileté a 6 kg jsem zhubla divila jsem se tomu jak je to možné? 2) jak přestat pořád podvědomě počítat kcal ?!! Jo jím zdravě ale nechci být otrokem čísel a počítat.....
3) myslíš že mám nechat ty druhé večeře? přijde mi že jím strašně moc... Ale nevím
4) jak začali prázdniny tak dopo nesvacim a odpoledne někdy mám hlad někdy ne ... Myslíš že když nemám hlad tak nemusím svačit?

holka, ?? Zítra velká 15tka, 7. července

Ahoj,

odpovědi na Tvoje dotazy najdeš níže:
1) Je možné, že jsi při návratu do běžného režimu měla více aktivit než v rámci léčby, a tak jsi vydala více energie. Pro tento vyšší výdej energie nemusel stačit tehdejší příjem energie ve stravě a tak došlo k tomu, že jsi zhubla. Přesný důvod hubnutí takto na dálku stanovit nejde - lépe by to mohl posoudit lékař, který se o Tebe stará a s kterým jste společně s rodiči řešili váhu a stravu.

2) Rozhodně nemusíš pořád počítat kJ nebo kcal, to je jasné. Spíše by ses měla naučit jak velká by měla být Tvoje běžná porce jídla pro snídani, svačiny, oběd, večeři a druhou večeři. A tyto porce by ses měla snažit dodržovat, neubírat z nich.

Jak jsi popsala svůj jídelníček, tak působí docela dobře, přidej třeba ještě i trochu zeleniny např. ke svačině, k večeři. Ideální by bylo zařadit také třeba libové maso, ryby, luštěniny, aby se střídaly různé druhy příloh (brambory, rýže, těstoviny, kuskus, pohanka, aj.).

V tomto věku bys měla denně přimout 10500 kJ (pokud Ti lékař nedoporučil nižší nebo naopak vyšší příjem energie. Jak takový jídelníček může vypadat se můžeš podívat i zde: vyzivadeti.cz/wp-content/uploads/2013/05/jidelnicek-divky-15-19let.pdf

3) S ohledem na to, jak málo jsi jedla dříve, se Ti to opravdu může zdát jako velké množství jídla. Ale pro Tvůj věk je tohle normální, doporučené množství stravy - potřebuješ energii a živiny pro běžné aktivity, ale i pro růst a vývoj. Zejména pokud jsi v poslední době zase zhubla, druhou večeři by bylo potřeba v režimu zachovat.

4) Vzhledem k tomu, že jsi dříve měla tendenci hladovět a hodně jsi zhubla (nezdravým způsobem), rozhodně bychom doporučili, abys jednotlivá denní jídla nevynechávala. Celkově pak můžeš mít nižší příjem energie a živin a dále hubnout (což teď nepotřebuješ). Vynechávání jídel by také mohlo vést znovu k tomu, že budeš jíst méně a méně a znovu se tak aktivuje porucha příjmu potravy, kterou jsi prošla.

Cílem v současné době je ideálně jíst pravidelně, vyváženě, pestře a stabilizovat váhu.

Hezké prázdniny, hodně zdraví a pohody přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku, je v pořádku ve skoro třinácti letech měřit 160,5 cm a vážit 43,5 kila?

holka, 13 let, 27. června

Ahoj,
s ohledem na to, že jsi prodělala anorexii, by měl Tvou váhu hodnotit hlavně lékař. Je nutné vývoj hmotnosti posoudit i s ohledem na vývoj hodnot, na to, jak se Ti daří nyní a jak se váha mění od propuštění (zda je nebo není stabilní, zda klesá nebo stoupá, apod.). Proto se na nás nezlob, že Tvou váhu takto na dálku blíže neposoudíme.
Pokud by se nedařilo cílovou váhu udržet, bude vhodné pobavit se o tom s odborníkem.Ten může poradit, co zkusit změnit a jak dále pracovat, aby se podařilo váhu stabilizovat.

Přejeme ať se Ti dobře daří! Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj poradno, mám problém s tím, že jsem docela hubený vážím asi 48 kilo, ale nejsem odborník a nevím jestli je to na můj věk hodně. Zkrátka jsem hubený, ale jím úplně normálně jako ostatní. Nevím jestli je to tím, že jsem v pubertě a vyvíjím se a nebo je to nějaká vada, říkal jsem to kamarádovi a ten říkal že to může být vada, ale vůbec se v tomhle nevyzná takže nevím.
Předem děkuji za odpověď.

kluk, 12 let, 25. června

ahoj,
nepíšeš, kolik momentálně měříš, a tak je možné váhu posoudit jen vzhledem k věku (a nikoliv k výšce). S ohledem na věk je váha 48 kilogramů v pořádku, není příliš nízká.
Hodnotu by ale bylo vhodné posoudit i s ohledem na výšku - můžeš být totiž vyšší než Tvoji vrstevníci a pak by vzhledem k výšce mohla být váha nižší, než by třeba bylo ideální.
Nejlépe může posoudit Tvůj růst i změny váhy lékař, který se o Tebe stará. Má k dispozici údaje, jak rosteš od útlého dětství - ono je totiž potřeba hodnotit vývoj hodnot, než jen jednu hodnotu samostatně.
Zeptej se tak mamky nebo taťky, kdy Tě čeká prohlídka u lékaře - a při ní se můžeš pana doktora/paní doktorky na váhu zeptat. Váha se při těchto pravidelných prohlídkách také kontroluje, i s výškou, aby mohl lékař zhodnotit, jak rosteš. Pokud by shledal, že je váha příliš nízká, určitě se bude ptát jak jíš a pokud by to bylo potřeba, může navrhnout např. vyšetření krve.

Nižší váha může být i částečně zděděná po rodičích - pokud jsou rodiče štíhlí, vysocí, tak je více pravděpodobné, že i jejich potomek bude spíše štíhlý a nebude ho trápit nadváha nebo obezita. Nemusí se vždy hned jednat o nějakou nemoc nebo vadu.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím!

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku,
před měsícem jsem se vrátila z psychiatrické léčebny vyléčená s anorexií (dosáhla jsem své cílové váhy). Jenže nastal problém... Ten problém je v tom, že na té psychiatrii jsem denně jedla cca 14 000 Kj, abych přibrala na svoji cílovou váhu a nesměla jsem tam mít skoro žádný pohyb. Jenže jak jsem se vrátila domů a začala se zase normálně a přiměřeně hýbat a jíst jako normální člověk, začala jsem znovu hubnout. Za tu dobu, kterou jsem doma, jsem zhubla tři kila. Snažím se je zase přibrat. Jím okolo 10 000 Kj a snížila jsem fyzickou námahu na minimum, ale stále hubnu přes půl kila týdně. Nechápu proč. Jím víc než bych měla a nehýbu se, ale stejně nepřibírám a hubnu. Hrozně se bojím, že jestli to hubnutí nezastavím a nepřiberu, budu muset jít na psychiatrii znovu a strávím tam celé prázdniny :(. Nevíš prosím, co by mi mohlo pomoct?

S pozdravem Anička

holka, 13 let, 15. června

Ahoj Aničko,
pokud jíš 10 000 kJ při běžných aktivitách, ale stále hubneš - pak tento příjem není dostatečný, abys svou váhu udržela (a aby tělo nebralo ze zásob a nehublo).
Bude tedy nutné příjem energie v podobě stravy navýšit - zkus zvýšit příjem energie tedy na 12 000 nebo dokonce 14 000 kJ (jako při léčbě). Obecně se doporučuje i po odchodu z léčby dodržovat alespoň takový příjem energie - protože doma je samozřejmě aktivit už spíše víc než jen v době hospitalizace.

Inspiraci pro velikost porcí můžeš čerpat jednak ze zkušeností v rámci léčby, ale např. i prostřednictvím webu Healthy and free, kde je ukázka jídelníčku při podváze. Najdeš tam i návrhy na složení jednotlivých denních jídel (když najedeš kurzorem na obrázek, ukáže se ti, zda je určen pro normální váhu nebo pro podváhu) - healthyandfree.cz/index.php/svepomocny-program/jidelnicek?vzor-p%C5%99i-podv%C3%A1ze

Držíme palce, ať se podaří v domácím režimu váhu stabilizovat!
Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj, chtěla bych se zeptat na moji váhu, jestli je v pohodě. Mám 10 let, měřím okolo 152 a mám váhu okolo 47,3 kila. Chci se zeptat jestli to je v pohodě. Díky

holka, 10 let, 10. června

Ahoj,
nejlépe by Tvou váhu s ohledem na růst posoudil lékař, který o Tebe pečuje a má k dispozici všechny záznamy o tom, jak rosteš a přibýváš na váze, jaké potíže tě kdy trápily nebo trápí. Vždy je ideální hodnotit celkový vývoj v čase, ne jen jednu hodnotu samu o sobě.
Pokud bychom zhodnotili současnou váhu a výšku vzhledem k věku, tak vážíš více je Tvoje váha o něco vyšší než u většiny dívek stejného věku.
Ideální by bylo zajít se poradit s lékařem, který se o Tebe stará - ten posoudí, zda máš třeba více robustní postavu nebo zda více sportuješ a máš více svalů a nebo zda by doporučil nějak změnit stravu a pohyb, abys více rostla, ale váha se zvyšovala pomaleji.

Hezké léto přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku a kamarádi, už nějakou dobu řešíme s kamarádkou jeden problém...Moje kamarádka má potíže s nadváhou, hodně rychle přibírá,přitom ani moc nejí...Docela se za to stydí a já doopravdy nevím jak jí pomoct ��...Ptala jsem se i svojí mamky, která cvičí už 8 let, doporučila mi,abych jí řekla ať zkusí odstranit bílé pečivo a začne snídat a cvičit.... Problém je,že není moc typ,který by rád cvičil a měl nějaké speciální předepsané jídelníčky... Nemáte nějaké typy nebo rady?Moc prosím o odpověď,kamarádka je z toho nešťastná,i její doktorka ji na prohlídkách říká jak by měla zhubnout....

Ahoj,
je od tebe moc hezké, že se snažíš pomoci kamarádce s nadváhou. Obávám se ale, že nejprve si to bude muset srovnat v hlavě právě tvá kamarádka. Protože hubnutí a zdravý životní styl začíná právě v přehodnocení postojů a uvědomění si, že člověk hubne sám pro sebe a pro své zdraví.
Nemá cenu hledat žádné zázračné tipy nebo diety, které jí přihrají pouze jojo efekt a nabere ještě víc kilogramů, než původně měla. Princip hubnutí je jednoduchý: kalorický výdej musí lehce přesahovat kalorický příjem (je důležité, aby deficit nebyl příliš velký, protože příliš rychlé hubnutí je právě základem jojo efektu). Bez pravidelného pohybu a zdravého a vyváženého jídelníčku se dlouhodobého váhového úbytku zhubnout nedá. To ovšem předpokládá, že kamarádka přestane hledat výmluvy, proč to nejde a skutečně se do hubnutí a zdravého životního stylu pustí. Druhů pohybu jsou na výběr stovky a určitě se mezi nimi najde i nějaký, který bude tvou kamarádku bavit - samozřejmě pokud bude skutečně chtít. Stejně tak existuje nespočet zdravých potravin, které může zařadit do svého jídelníčku. Můžeš jí nabídnout svou podporu (například, že jí budeš dělat při sportování společnost), ale ten hlavní díl práce zůstane na ní a především musí chtít ona sama.
Držím jí palce!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj aliku máma chce abych šla na psychiatrii protože moc nejím asi tak buchtu ráno a něco malýho večer ale ono to není tím že bych nechtěla jíst nebo tak ale není doma nic co mi chutná a už jsem jim to říkala prostě jsem veganka a u nás jsou pořád jogurty mléko a tak.... Každý den se tu vaří maso takže tu nemám co jíst a na druhou stranu si mama stěžuje že nic nejím říká to rodině že s ním 2 lžičky jidla za den nevím jak to vůbec může říkat vůbec neví co za ten den jim aliku pomoc mi co nejdřív máma tak chce jít už ve čtvrtek a dnes je úterý :((( nevím co mám dělat

holka, 14 let, 4. června

Ahoj,
pokud jsi náhle změnila způsob stravování, vyřadila jsi ze svého jídelníčku více druhů potravin a třeba jsi i výrazně zhubla, pak je logické, že se o Tebe maminka bojí (aby se nejednalo o poruchu příjmu potravy). Pokud bys totiž jedla jen 2x denně (a strava by nebyla vyvážená - aby obsahovala dostatek energie, bílkovin, tuků a sacharidů), tak by to mohlo mít negativní vliv na Tvůj růst a vývoj.
Mohla bys s maminkou probrat, co vše jíst můžeš - např. ovoce, zelenina, luštěniny, ořechy, obiloviny, apod. - a domluvit se s ní, že se třeba zajdete o vhodném složení stravy poradit s pediatrem. Jistě společně přijdete na různé varianty, které budete moci doma vyzkoušet. I pediatr Ti může pomoci alespoň trochu v prvních krocích k vyvážené stravě, aby Ti nic nechybělo. S veganskou stravou je to složitější, aby byla dobře sestavená, z odborného hlediska musíme připustit, že jednodušší by bylo nastavení stravy vegetariánské.

Pokud by s Tebou maminka opravdu chtěla jít k psychiatrovi a vše konzultovat s ním, nemáš se ani tak čeho obávat. Je to lékař, podobně jako zubař nebo pediatr, jen se stará o duši. Prostě si otevřeně popovídáte si o Tvém vztahu k jídlu, co Tě zajímá, co Tě trápí - můžeš s ním probrat i ten problém, že doma není příliš vhodných potravin v rámci veganské diety. Můžete to prodiskutovat všichni - i společně s maminkou.
Cílem by mělo být nastavit vše tak, abys dostávala vyváženou stravu, kterou potřebuješ, a vyloučit, že by Ti mohla hrozit porucha příjmu potravy.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Vím, co jím.