Poradna: Alík radí dětem

Moje tělo

Dobrý den, jak jsem už jednou psala ohledně toho, že mě při cvičení břicha bolí záda, tak mě napadlo, jestli je možné, že by to bylo z toho důvodu, že ty svaly mám slabé. Tudíž si pomáhám zády. Jestli by to tedy znamenalo posilovat vždy dokud mě bolí maličko, pak přestat a za chvilku zase posilovat. A pomalu by se to zlepšovalo. Co myslíte? Je to možné?

holka, 15 let, 7. srpna

Ahoj,
mohlo by to být. Ale nejlepší bude, když se poradíš s trenérem nebo s rodiči. Případně zajdi k dětskému lékaři a poraď se tam.

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo

Ahoj letos půjdu zřejmě k lékařce na preventivní prohlídku. Mám zkažené dva přední zuby a pár stoliček, ale nevím, kdy půjdu ke které lékařce, protože zubař měl nakonec dovolenou, takže jsem tam nešla a půjdu jindy. Může mít lékařka nějaké řeči na to, že mám zkažené zuby nebo ji to bude jedno, když řekneme, že jsem objednana k zubaři? Ahoj

holka, 12 let, 1. srpna

Dětský lékař se zaměřuje na celkový zdravotní stav. Na problém se zuby tebe nebo tvé rodiče nejspíš upozorní a doporučí návštěvu zubaře.

Moje tělo

Ahoj Alíku.....,
Potřebuji poradit.
V poslední době (asi 1-2 týdny)se mi víc mastí vlasy ale začaly mi i hodně vypadávat. Štve mě to protože se bojím že je budu mít za chvíli hodně řídké.
Může to být způsobeno hormonálními změnami? Co mám dělat?

holka, 12, 5 roku, 22. července

Ahoj,

1-2 týdny ještě není žádný čas na dělání závěrů. Vlasy se přirozeně mastí díky mazovým žlázkám u vlasových kořínků, maz vlas chrání. Vlasy je možné mýt i denně, i když se doporučuje spíše mýt vlasy až po 2-3 dnech, právě proto, aby nadužíváním šamponů nedocházelo k výraznému vysušování vlasů, které by na druhou stranu mohlo působit ještě zvýšené maštění. Mytí vlasů kvalitními šampony, které Ti doporučí kadeřnice tak, aby byly vhodné pro Tvé vlasy, můžeš střídat s použitím suchého šamponu a vlasy si pak pěkně upravit. Vypadávat by Ti vlasy neměly, rozhodně nikoliv ve větším množství. Vlasy se obnovují stejně jako vše ostatní v našem těle. Pokud by mělo pokračovat dále vypadávání vlasů tak, že bys na polštáři ráno měla chumel vlasů či je ve větším množství vyčesávala, pak je na místě poradit se s odborníkem- kožním lékařem či lékařkou. Na to, jak se chovají Tvé vlasy působí nejen hormonální změny, ale i stres, popř. probíhající infekce, jasný je vliv životosprávy, stravovacích zvyklostí, apod.

Přejme Ti, aby problémy s vlasy vymizely.
Modrá linka

Moje tělo

Ahoj poradno.Pod levým okem se mi udělal takový malý bílí pupínek.Nijak nesvědí,nepálí ani nebolí.Prostě tam je.Chtěla bych se ho zbavit.Nevíte co s tím?? Díky za odpověď.
Ťapka_CZ

holka, 11 let, 15. července

Takto na dálku je obtížné říct, co je to za pupínek a jak se ho zbavit. Poraď se s rodiči. Pokud ti pupínek nejdéle do týdne nezmizí, pak zajdi k lékaři.

Moje tělo

Dobrý den, jen se chci zeptat, jestli se jde nějak zbavit velké mezery mezi předními zuby. Zubař říká, že zuby mám nádherné a že rovnátka nepotřebuji jenže mě ta mezera štve a vůbec nevím co mám dělat. Děkuji předem na odpověď

holka, 14 let, 30. června

Dobrý den,
na Tvou otázku Ti můžou odpovědět právě zubní lékaři, kteří znají možnosti dnešní medicíny. Můžeš se s rodiči zkusit poradit ještě s nějakým dalším zubařem, pokud si nejsi jistá tím, co Ti řekl ten Tvůj. Chápu, že není někdy snadné přijímat sama sebe a své tělo se vším všudy, je to výzva asi pro každého z nás. Je také možné, že se mezera ještě bude upravovat, přeci jen ve 14 letech se ještě budeš proměňovat a růst. Neboj se se svými blízkými upřímně mluvit o tom, jak se cítíš, co Tě trápí a co bys chtěla jinak. Věřím, že společně najdete cestu, jak to dál řešit. Podpořit Tě můžou např. i kamarádky, které možná řeší podobné problémy.

Přejeme Ti hezké prázdniny,
Modrá linka

Moje tělo

Ahoj poradno mám dotaz, kolikrát za týden si mám mýt vlasy, mám je nějaké mastné souvisí to s pubertou nebo si nemyji dostatečně vlasy?

kluk, 12 let, 25. června

Ahoj,

Tvá otázka by v ideálním stavu měla být položená spíše kadeřníkovi/kadeřnici, to jsou ti, kteří pečují o náš vlasový porost a nejlépe mu rozumí.

Vlasy se více mastí v období dospívání, maz ale není špína, je to produkt mazových žlázek a produkce mazu je u každého z nás jiná, podložená i geneticky. Vlasy se mohou mýt i denně, říkají v poslední době kadeřníci, nicméně o to víc se zase mastí, proto bych doporučovala spíše ob dva dny a pomáhat si tuhými či suchými šampony. Opravdu vhodné je ale poradit se s odborníky, mazotok může být i průvodcem některých nemocí, což kadeřník pozná a je pak možné se poradit s kožním lékařem/lékařkou.

Modrá linka

Moje tělo

Milá poradno,
co může způsobit štítná žláza?

Předem děkuji za odpověď. :)

holka, 15. června

Ahoj,
štítná žláza běžně způsobuje v těle tvorbu hormonů, které ovlivňují růst a vývoj a rychlost látkové výměny.

Když se ptáš, co může způsobit... to vyznívá skoro až katastroficky. Teoreticky, pokud bys z vrtulníku zasypala budovu školy milionem štítných žláz, způsobilo by to jistě paniku a velké škody, nemluvě o dotěrných otázkách od školníka a uklízeček. :->

Jestli se ptáš na nemoci štítné žlázy, odkážu tě raději na českou Wikipedii, kde jsou docela srozumitelně popsané...

Alík

Moje tělo

Ahoj,
Potřebuji pomoc na obličeji mi furt roste akné(„jebáky, beďary„), už mě to celkem štve a chci se toho dočista zbavit. Furt se umývám po každém tréninku a na druhý den tam je nový výrůstek. Co tady to akné zpusobuje? A jak se toho konečně zbavit, už mě to štve a prosím neraďte mi kupování nějakých drahých mastí v lékárně. Děkuji

kluk, 14 let, 6. června

Ahoj,
chápu, že je těžké vyrovnávat se s akné, které patří k potížím, které s sebou nese dospívání, celkový vývoj a zrání. Většinou je způsobeno hormonálními změnami v těle, vliv má i psychika, strava, celkový životní styl. Je dobře, že se o sebe snažíš pečovat, pečlivě se mýt po zpocení obličeje, možná už jsi zkoušel i nějaké ty masti z lékárny. Každému v tomto pomáhá něco jiného, kosmetika, pleťové vody, přírodní přípravky např. s aloe vera, které mají čistící a hojící účinky, důležitý je i dostatek vitamínů. Můžeš se blíže poradit např. se svojí dětskou lékařkou, kožním lékařem, zda nepotřebuje Tvoje pleť léky, nebo navštívit i kosmetický salon, kde Ti můžou pleť jednou za čas ošetřit. Chci Tě povzbudit v tom, že je to častý problém v dospívání, nejsi v tom sám a věřím, že za čas to zase odezní. Neboj se to probrat třeba i s kamarády nebo rodiči, kteří možná řešili podobný problém a můžou Tě podpořit a třeba i poradit, co pomohlo jim.

Přejeme Ti hezké letní dny,
Modrá linka

Moje tělo

Zdravím ve spolek, dnes jsem byla na ortodoncii a doktorka se přímo zhrozila nad tím, jaký mám zuby. ( mám 7 mm předkus, dříve mi bylo řečeno, že to vůbec taková pohroma není, ale dnes už mě vyslali na další tři konzultace a návštěvy jiných lékařů )
Problém je, že jak mám předkus, šišlám, jde to vidět, slyšet a hodně lidem to vadí, ředitel školy mi řekl, ať ten problém vyřeším, že jsem mu odporná a tohle slýchávám poměrně často. ( Neumím moc dobře vyslovovat sykavky a písmeno ř) Řešením problému by měly být rovnátka, která já opravdu nechci, už od kamarádů vím, že je to nepříjemné, hodně drahé a komplikované. nejhorší na tom je to, že není ani jisté, že by se můj problém tím mohl vyřešit. Od různých lidí jsem četla, že jim to nějak nepomohlo.
Já upřímne jsem se se svým šišláním smířila, dříve jsem chodila na logopedii, ale jak je vidět, nepomohla mi. Takže.. asi úplně nemám moc zájem o to, tohle vše podstupovat, možná zkusím jen hodně trénovat, abych se své vady řeči zbavila sama, ale plno lidí mi zase říká, že to nějak vyřešit musím. No a teď vážně nevím, co mám dělat, protože já osobně nemám sílu na to, abych chodila po doktorech se svými zuby, aby mi následně bylo řečeno, že to bylo k ničemu. nechci, aby za to moje matka vyhazovala takové peníze.. Ale zároveň by mi to mohlo spravit mou řeč, která tolika lidem okolo mě vadí.
Nejhorší je, že jsem si kvůli nadávkám ostatních lidí vypěstovala jakýsi komplex a upřímně se bojím mluvit, protože vím, že jsem na tom špatně.. Ale mně osobně to tolik nevadí, vadí to ostatním a možná jen kvůli tomu, bych to chtěla spravit.
Ptám se tedy vás, jako lidí, kteří k tomu nemají úplně vztah, co si o tom myslíte, jestli máte nějakou radu, jak se mám rozhodnout, co by na mém místě bylo správné ?

holka, 14 let, 16. května

Ahoj,
chápu, že mít předkus a s ním spojené problémy s artikulací i komunikací s ostatními, je velice citlivé a oceňuji, jak upřímně o tom dokážeš mluvit, přijímat sama sebe i s tím. Snažíš se vše zodpovědně zvážit a promyslet další postup, zda dát na rady zubařky a zkusit zuby srovnat pomocí rovnátek. Věřím, že to s Tebou myslí dobře a že umí posoudit, zda by to mělo význam. Správné postavení zubů je důležité pro celkové zdraví člověka. V tomto by bylo asi dobré řídit se radami odborníků, v dětství/mládí bývá snazší zuby srovnat, než později a i na rovnátka se dá zvyknout, někdo je vnímá i jako módní doplněk, s hrdostí je nosila např. zpěvačka Ewa Farna.

Mrzí mě reakce lidí ve Tvém okolí, kteří Tě svými poznámkami ponižují a to, že Ti dokonce ředitel řekl, že jsi mu odporná, je opravdu hodně za hranicí slušného chování. To by si k Tobě neměl nikdo dovolit, ať už by byly důvody jakékoli. Líbí se mi, že i přes to sis vědoma své hodnoty a přijímáš tuto obtíž statečně a vyrovnaně, i když to není někdy snadné. Můžeš i tak znovu navázat spolupráci s logopedkou, je moc dobře, že na sobě chceš pracovat. Podpořit Tě může např. i psycholog, který bývá zdarma k dispozici také v rámci logopedie a s ním můžeš více do hloubky probrat své pocity kolem těchto potíží i případné strachy, bariéry a komplexy v komunikaci s ostatními.

Přestože by nošení rovnátek zpočátku bylo nezvyklé a nepříjemné, věřím, že může vést do budoucna ke snížení potíží. Chápu, že je to finančně náročnější, někdy však část nákladů hradí zdravotní pojišťovna, můžete se s rodiči o této možnosti také informovat a ještě to probrat. Přeci jen, zdraví máme jen jedno a vyplatí se do něj investovat, věřím, že by to nebyly úplně vyhozené peníze a alespoň trochu by to mohlo pomoci.

Přejeme Ti hezké jarní dny,
Modrá linka

Moje tělo

Mohla bych se zeptat? Nedávno jsme se vsadily s kamarádkou, jestli se dají odbarvit přírodní vlasy, např. z brunety (od přírody) se odbarví (jednoduše bez barvy) vlasy a vznikne blond. Děkuji předem za odpověď, Eva

holka, 12 let, 30. dubna

Ahoj,
to je zajímavá otázka. Jestli jsem správně pochopil popis na Wikipedii (cs.wikipedia.org/wiki/Vlas), tak jakási přírodně výchozí barva vlasu je šedobílá. Tvar a skladba melaninu rozhoduje o zabarvení. Člověku se tedy běžně odbarvují vlasy, když stárne a ztrácí melanin. O=

Odbarvení z brunety na blondýnu mi nepřipadá možné, to by se musel jeden melanin vyměnit za druhý. Možná by šlo vlasy jiné barvy transplantovat (takzvaně nastřelit), to je úkon, který si nechávají dělat někteří plešatící lidé. Podstupovat takový odborný zákrok jen kvůli změně barvy by asi bylo dost nepraktické, ale zřejmě by to šlo. :-)

Nevím, jak přesně byla formulovaná ta vaše sázka... změnit barvu vlasů bez barvení na jinou barvu (nikoliv šedobílou) teoreticky jde, ale ne jednoduše.

Alík

P. S.: Ale rozhodně nejsem na vlasy odborník, takže pokud někdo zná lepší odpověď, může se mi ozvat a poučit mě. ;-)

Moje tělo

Ahoj, je mi 15 a od 12 mi rostou chlupy víc než ostatním, když je léto a mam šortky, tak mam vidět strašně chlupatý nohy... A dokonce se mi i smějou že jsem vopice... Jakože, mi to ani nevadí.
Ale radí mi, abych se oholil (nohy), a to by mi nepomohlo...
Já jsem na svoje chlupy chlupy hrdej, ale zajímá mě váš názor. Děkuju ;)

kluk, 15 let, 2. května

Ahoj kluku,
pokud ti chlupy nepůsobí zdravotní potíže, nezhoršují hygienu a nenarušují sebevědomí, buď si klidně chlupatej. :-D

Je to asi otázka osobního vkusu. Určitě se najdou lidé, kterým chlupatost přijde nějak mužnější a zajímavější, než kdybys byl lysý jak kočka sphynx (viz cs.wikipedia.org/wiki/Sphynx).

Alík

Moje tělo

Ahoj, už od prosince mě trápí vlhký kašel celý měsíc jsem byla doma a brala antibiotika ( snad to píšu správně ), a v lednu jsem byla už celkem v pohodě jen jsem měla rýmu, a od konce února mám zase kašel měla jsem další dvoje antibiotika a byla jsem na rentgenu na kterém bylo vše ok ale i tak stále kašlu beru na to denně různé léky ale nepomáhají, krevní testy mi taky vyšly dobře, doktor mě objednal na alergologii ale tam jdu až za 2 týdny. Mohlo by to být i něco jiného než alergie a co?

holka, 13 let, 22. března

Ahoj,
na dálku ti nikdo neporadí, jaká nemoc tě sužuje. K tomu je nutné navštívit lékaře a nechat se jím vyšetřit.

Moje tělo

Ahoj Alíku, trapí mě jedna dost závažná věc ;(
Nahmatal jsem si bulku v pravém prsu u bradavky, nevíš, co to může být? Moc se bojím, že to je rakovina :(
Je mi 13.

Ahoj,
těžko tě vyšetříme po internetu. Vyhledej prosím lékaře.

Můžu ti nanejvýš nabídnout na uklidnění statistiku rakoviny prsu:

  • Riziko u mužů je zhruba stokrát nižší než u žen.
  • Riziko u osob ve věku do 25 let je také extrémně malé.
  • Většina nahmataných nálezů není rakovina, ale neškodná cysta.

Pravděpodobnost, že bys skutečně měl rakovinu, je tedy velmi nízká, ale to neznamená, že je nulová. Mnohem lepší, než se bát případné diagnózy, je zjistit skutečný stav u doktora.

Alík

Moje tělo

Ahoj, chtěla bych nosit kontaktní čočky, nedioptrické, barevné. Zajímalo by mě, jak často se musí vyhodit a koupit nové? Jsou čočky vhodné ke každodennímu nošení? V čem je nejideálnější je skladovat například přes noc?
Předem moc děkuji!

holka, 16 let, 9. února

Ahoj,
záleží na typu čoček, které si koupíš. Některé mají trvanlivost tří měsíce, některé půl roku a některé dokonce rok. Samozřejmě čím déle je používáš, tím větší péči jim musíš věnovat, aby sis s nimi nezanesla do očí infekci. A při každodenním nošení se doporučuje spíše měsíční výměna. Uchovávají se stejně jako dioptrické čočky ve speciálním roztoku. Skladování v jakýchkoli jiných podmínkách není vhodné.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo

Ahoj Alíku.
Vždy, když jdu ze školy, tak mě najednou začne bolet hlava. Ta hlava mě potom bolí celej den. A nevím, z čeho to může být. Doufám, že jste mojí odpovědi porozuměli a přeji pěkný den. - Kubina

kluk, 13 let, 9. února

Ahoj,
příčinou může být nevyspalost, nedostatek tekutin... možná i nějaká alergie na něco, kolem čeho procházíš. Zkus déle spát, víc během dne pít a chodit ze školy jinou trasou. Pokud nic z toho nepomůže, doporučuji promluvit si s lékařem, po internetu diagnózu neurčíme.

Alík

P. S.: Porozuměl jsem tvojí otázce, ne odpovědi, odpověď píšu já. :-)

Moje tělo

Ahoj..
Od mala jsem se cítila jiná ale nějak zvlašť jsem se tim nezabívala.. Když mi bylo 12 tak jsem poprvé zjistila o LGBT... a pak mi to tak nějak došlo....
Četla jsem nespočet článků, a viděla strašně moc videí... a zjistila jsem že vlastně já nejsem já. Že jsem vlastně kluk...
Vše tomu i napovídalo.. když jsem byl malý tak jsem neustále tvrdil že jsem kluk a že jím i chci být... Holčičí oblečení se mi hnusilo a stále hnusí... je toho mnohem víc ale nechce se mi to vypisovat.
Čím tarší ale jsem, tim horší ty pocity jsou... brečím když se podívám do zrcadla.. protože to nejsem já... Nesnášim chozeni do sprchy protože vidím že jsem.. HOLKA. Když vidím videa lidí co zvládli být tím kdo vlastně jsou tak z ničeho nic brečím...
samozřejmě jsem se pokusil to říct rodičům. Oni však jen že to přejde, že jsem moc mladý to vědět.... (Teď už mi je 14)
Oni mě teď častěji začali chválit že jsem ‘’čím dál hezčí holka‘’... Jim nedochází že mi to spíše ubližuje než pomáhá? Jednou jsem se toto téma pokusil znova nahrát.... Máma na to řekla, že skoro každá holka CHCE být klukem...
Ale ja se CÍTÍM být klukem.... já jsem kluke. Je rozdíl mezi CHTĚNÍM a CÍTĚNÍM SE.
Kvůli depresím chodím i k psychologovi... ale i on tvrdí že to nemohu chápat... To znamená že si to vymýšli? Že to co cítim je jen falešné? Pokud ano, proč se tak ostatní holky necítí? Já se jich ptal...
Máma i tvrdí, že jsem jen ovlivněn společností a chci být středem pozornosti...
Je v tom ale háček.. Já jsem INTROVER a strašný asocial... ani před třídou nic nezvládám říct...

Strašně prosím o pomoc.. Co mám dělat? Opravdu jsou to falešné pocity..?

Phillip, 10. ledna

Ahoj,
píšeš, že ač jsi dívka, sama sebe vnímáš spíše jako chlapce, i tak o sobě píšeš, budu Tě tedy také oslovovat v mužském rodě. Chápu, že je pro Tebe bolestné si procházet pocitem, že jsi někdo jiný, čelit každodenním nepříjemným střetům s realitou a očekáváními ostatních. Je moc dobře, že se o tom snažíš mluvit s rodiči, přestože to pro ně zatím není příliš pochopitelné. Snaží se Tě sice podpořit, ale způsobem, který Ti nepomáhá. Jak píšeš, možná jim to zatím všechno ještě úplně nedochází, je pro ně asi těžké vcítit se do něčeho, co sami nezažili.

Oceňuji, že chodíš k psychologovi a i tam jsi upřímný o svých pocitech, myšlenkách a potřebách. Věřím, že to je ta správná cesta, ač je mi líto, že z toho, co píšeš, mám pocit, že ani od psychologa necítíš podporu. Nevím, jak rozumět tomu, že "to nemůžeš chápat", představuji si kolem toho více variant, vnímám, že Ty si také nejsi jistý, co tím myslí, co to znamená. Tyto otázky, které sobě i nám pokládáš, by mohlo být užitečné položit přímo jemu, vrátit se k tématu, co on si o tom myslí, co si myslí o Tobě, být k němu upřímný a zeptat se na to, co Ti vrtá hlavou. To by vás mohlo také posunout i ve vzájemném terapeutickém vztahu a možná by se tím některé věci pročistily, mohl by ses s ním cítit více uvolněně, mohl by Ti lépe pomoci.

Ptáš se nás, co dělat, zda jsou to opravdu falešné pocity. Obecně je potřeba těmto věcem dát čas, postupně zraje lidská sexualita, člověk se vymezuje, hledá sám sebe. Tento proces není dobré uspěchat a vyžaduje svůj čas, aby člověk získal větší stabilitu. Píšeš, že máš deprese, i to je jistě něco, co Tě teď trápí a ztěžuje řešení dalších problémů. Neboj se teď zaměřit více na sebe, na svou psychickou pohodu, odreagovat se u něčeho, co Tě baví, odpočinout si, upřímně mluvit o tom, jak se cítíš s psychologem a rodiči. Věřím, že to může vést k postupnému rozlišení, co mají Tvé pocity znamenat a jak se v tom všem vyznat.

Přejeme Ti vše dobré,
Modrá linka

Moje tělo

Za jak dlouho se da udělat pekáč buchet na břichu při klasickém průměrném cvičení

Ahoj,
na tvou otázku nelze odpovědět hned z mnoha důvodů. K tomu, aby se vyrýsovaly svaly na břiše, laicky řečeno „pekáč buchet“, je nutné zredukovat tělesný tuk na minimum a budovat si svalovou hmotu. Jak asi tušíš, tyhle dvě věci závisí na celé řadě faktorů - složení jídelníčku, množství pohybu, druhu cvičení, technice jeho provádění, ale i osobních dispozicích, jako je rychlost metabolismu, nebo dispozice k tvorbě svalů. Kromě toho „pekáč buchet“ má u každého člověka jiný význam a zatímco u jednoho se může jednat o vyrýsované ploché břicho, jiný požaduje prakticky fitness formu. Proto není možné na tvou otázku odpovědět.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo

Ahoj, k Vánocům jsem dostala hodinky Apple Watch. Jsou super, zajímám se o zdravý životní styl a tyhle hodinky na to mají plno skvělých funkcí. Jedna věc mi ale pořád vrtá hlavou. Když je mám prakticky celý den na ruce, neškodí mi? Myslím, že všechna elektronika vyzařuje nějaké elektromagnetické záření a to je pro nás škodlivé, ne? Na internetu jsem četla, že nějaký odborník řekl, že narozdíl od mobilních telefonů Apple Watch neškodí. A že aby byly škodlivé, musely by v sobě mít mobilní čip. Já mám Apple Watch Series 4 a myslím, že mobilní čip v nich nemám, ale nejsem si jistá.
Chtěla bych se teda zeptat, jestli o tom nevíte něco víc, jestli jsou pro mě ty hodinky škodlivé a jak dlouho byste mi je doporučovali nosit na ruce :) (momentálně je nosím přes den a na noc je nabíjím)

holka, 14 let, 1. ledna

Ahoj,
bubákování elektromagnetickým zářením z mobilních telefonů patří mezi šarlatánství, žádný skutečný zhoubný vliv rádiových signálů zatím nikdo na světě neprokázal, přestože už vědci prováděli ohromnou spoustu výzkumů. Pokud umíš anglicky, můžeš se podívat na web Světové zdravotnické organizace: www.who.int/en/news-room/fact-sheets/detail/electromagnetic-fields-and-public-health-mobile-phones

Ani epidemiologické studie, které jsou založené na pečlivém pozorování změn v zasažené oblasti, žádnou škodlivost nenaznačují – přestože už je telefonů v oběhu víc než lidí, žádný měřitelný nárůst chorob v oblastech, kde se mobily víc používají, nenastal.

Záření z chytrých hodinek se tudíž bát nemusíš a z telefonu také ne.
Je to jedna z věcí, kterých se lidé obávají zcela zbytečně, preventivně... a pak se třeba v létě u moře beze strachu plácnou na sluníčko a chytají bronz – jinými slovy absorbují do své kůže mnohem silnější elektromagnetické záření, jehož škodlivost prokázaná je. :->

Alík

Moje tělo

Ahoj. 1.Je v 15 letech povinna gynekologicka prohlídka?
2.Myslím ze jsem už psala něco o moji váze a docetla jsem se ze po menstruaci se přibírá.. je to pravda?
3.Jde nějak zrychlit růst prsou?

holka, 13 let, 26. prosince 2018

Ahoj,
preventivní gynekologická prohlídka povinná není, to znamená, že není nijak uzákoněné, že bys ji musela absolvovat a hrozil by ti nějaký postih za to, že na ni nepřijdeš. Na druhou stranu však rozhodně svůj smysl má a určitě by bylo dobré, abys na pravidelné prohlídky chodila.

Menstruace na přírůstek váhy nemá žádný vliv. Respektive některé ženy v některých fázích cyklu více zadržují vodu, ale jedná se o jednorázový přírůstek, který trvá pouze několik dní a rozhodně se netýká všech žen.

Růst prsů nijak urychlit nelze.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo

Ahoj
Mám takový problém jsem kluk ale asi už tak 2 roky začínám zjišťovat že se cítím víc jako holka a už od mala jsem se tak i choval rád se malují a rád nosím holcici oblečení nevím co s tím

kluk, 15 let, 14. prosince 2018

Dobrý den z Modré linky,

jsou lidé, kteří se necítí být se svým tělem v souladu, ať již z jakéhokoli důvodu. Včetně té situace, kterou popisujete - tedy muž se cítí být ženou, žena mužem. Co s tím? Prozatím zkuste vnímat sám sebe, své pocity. V době dospívání mnozí lidé prožívají a cítí protichůdné pocity, které jsou pro ně mnohdy matoucí. Jestliže Vaše vnímání toho, že se "necítíte být ve správném těle", tedy se cítíte být ženou, budou přetrvávat, můžete navštívit odborníka. Psychologa, psychoterapeuta, s nímž můžete své pocity sdílet, třídit si myšlenky, hledat odpovědi na své otázky. Existuje i možnost operativní změny pohlaví, pokud společně s odborníkem dojdete k závěru, že se tak budete cítit více ve své kůži. Tato změna je však možná teprve po dokončení fyzického i psychického zrání, tedy v období dospělosti. Do té doby Vám psychologická sezení mohou pomoci vyrovnávat se s tím, co prožíváte.

Přejeme klidný advent.
Modrá linka