Poradna: Alík radí dětem

Menstruace a výtok

ahoj, můžu se zeptat jestli 12- tiletá holka může nosit tampony?
budu ráda za odpověd.

holka, 12 let, 12. srpna

Ahoj,
zcela jistě může. Nenapadá mě jediný důvod, proč bys je nemohla používat. Naopak bych řekla, že tampóny vyhovují většímu množství dívek a žen než menstruační vložky, protože jsou nenápadnější a méně omezují v pohybu během menstruace. Pokud tedy chceš používat tampóny, zcela bez obav si je kup a používej je.
Měj se hezky.
Bára

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Menstruace a výtok

Ahoj!
Vím, ze moje menstruace je sice na začátku, ale i tak se pro jistotu ptám. Svoji první menstruaci jsem dostaka v prosinci 2018, druhou v březnu 2019 a třetí v květnu 2019, od května jsem ji nedostala. Podle kalendáře menstruačního to je uz víc než 90 dní co jsem ji nedostala. Je to v pohodě zatím nebo bychom s mamkou měli zajít k doktorce?
Předem děkuji za odpověď!

holka, 13 let, 10. srpna

Ahoj z Modré linky,

je pravda, že nepravidelnost Tvé menstruace může být dána tím, žes začala menstruovat ne tak dávno. Na druhou stranu, pokud chceš mít jistotu, že je vše v pořádku a funguje tak, jak má, můžeš se ke gynekoložce či gynekologovi objednat. V klidu to proberte s mamkou a dohodněte, zda ještě vyčkáte, nebo lékaře navštívíte.

Bezstarostné léto Ti přeje
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj.
19.7 jsem poprvé dostala menstruaci. Skončila mi 26.7 a dneska 13.8 jsem jí dostala zase. Myslíte že to je normální u začínající menstruace? A asi za týden nebo za dva půjdu na 13letou prohlídku, myslíte, že kdybych to řekla doktorce, poslala by mě ke gynekologovi? Děkuju za odpověď

holka, 13 let, 13. srpna

Ahoj,
ačkoli nejsem gynekolog, troufám si říci, že je to na počátku začínající menstruace zcela normální. Menstruační cyklus potřebuje čas na to, aby se „usadil“ a nabyl pravidelnosti. Může se stát, že intervaly mezi jednotlivými menstruačními krváceními jsou delší ale i kratší než standardních 28 dní. Na preventivní prohlídce se tě pediatrička velmi pravděpodobně bude ptát, jestli už menstruuješ a určitě není důvod, proč bys jí to měla tajit. Je klidně možné, že ti doporučí, abys absolvovala vstupní prohlídku na gynekologii, ale ani to není nic, čeho by ses měla obávat. Na prohlídku ke gynekologovi by ses měla přihlásit poté, co začneš menstruovat. Není to nic „za trest“, ale jde o tvé vlastní dobro. Prohlídka na gynekologii trvá jen pár minut, není nijak bolestivá, ani nepříjemná, a budeš mít jistotu, že je s tvým tělem všechno v pořádku a všechno probíhá tak, jak má. Určitě se proto neboj říci pediatričce, že už menstruuješ a zároveň požádej maminku, aby tě objednala na gynekologii. Pravidelné preventivní prohlídky jsou skutečně velmi důležité a nevyplatí se je podceňovat.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj poradno, chtěla bych se zeptat jak poznám menstruační výtok ale bez krve protože si myslím že mám výtok ale nevým zda má výpad takhle ďekuji za odpověď

Martinka?? 10 let, 12. srpna

Ahoj,
pravděpodobně máš na mysli výtok, který se v souvislosti s hormonálními změnami může objevit klidně i několik let před nástupem menstruace. Výtok si zcela určitě s ničím jiným nespleteš, protože kvůli němu budeš mít pravidelně zavlhlé, nebo přímo mokré kalhotky. Většinou je na spodním prádle i okem viditelný, protože má bílou, nebo lehce nažloutlou barvu. Ráda bych ještě zdůraznila, že zdravý výtok nikdy nesvědí, nepálí, ani není spojen s výrazným zápachem, nebo bolestmi podbřišku.
Měj se hezky.
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku,
Jelikož nemám menstruaci moc dlouho někdy se mi stane že přijde nečekaně
a já si zakrvácím svoje kalhotky. Existuje nějaký způsob jak krev z kalhotek oddělat ? Děkuji za odpověď

holka, 13 let, 5. srpna

Ahoj,

to se stane každé ženě, že se někdy i během menstruace kalhotky zakrvácí. Jestli jsem pochopila správně, jde Ti o to, jak vyprat kalhotky. Doporučuje se nenechat dlouho skvrnu zaschnout, je tedy dobré kalhotky co nejdříve namočit a před tím namydlit nebo na ně nalít přípravek na skvrny – například Vanish, nebo ekologičtější Jelen, to záleží na tom, co doma používáte. Potom by se měly v pračce při běžném praní už bez problémů vyprat. Je také možné nosit spíše tmavší kalhotky, ze kterých se skvrny lépe dostávají než z bílých. Kolem blížící se menstruace můžeš nosit slipovou vložku, takže její příchod poznáš a kalhotky se nezašpiní.

Přejeme hezký zbytek prázdnin.
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku,
Mám otázku týkající se menstruace. Menstruaci nemám moc dlouho ale už jsem zjistila že s ní Nemůže chodit do vody (?? Je to pravda?). Do vody se s menstruaci může chodit když máš zavedeny tampón nebo kalíšek. Chtěla bych tedy začít používat tampóny bohužel nevím jak se to dělá, zkoušela jsem jsem si tampón zavést ale přijde mi že se tam prostě nevejde že je moc velký, i velikost mini zkoušela jsem to taky s aplikátorem nepomohlo to . Moc moc ráda bych uvítala nějakou radu. Děkuju

holka, 13 let, 6. srpna

Ahoj,

ano, je pravda, že se nedoporučuje koupat, pokud máš menstruaci. Nejde jen o znečištění vody, ale také o to, že bys mohla dostat infekci. Koupat se můžeš, jak píšeš, s tampónem nebo kalíškem. Kalíšek je ale nevhodný z toho důvodu, že není pro ženy, které ještě neměly sexuální styk. Co se týče tampónů, může být pro mladé dívky opravdu náročnější si ho zavést, chce to určitý cvik a hlavně trpělivost. Některé ženy začnou tampóny používat také až později, když mají pohlavní styk a nemají panenskou blánu. Zatím jsi tedy udělala všechno správně, v Tvém věku se doporučuje velikost mini a aplikátor. V lékárně existují i tampóny, které jsou přímo určené na koupání, sice nemají aplikátor, ale jejich zavádění je jednodušší, protože jsou napuštěné vazelínovým olejem, takže jsou vlhčí. Můžeš to tedy ještě zkusit přesně podle návodu, ale když Ti to nebude vyhovovat, nemusíš na sebe nijak tlačit. To, zda sneseš tampóny je hodně individuální a v nejhorším případě vynecháš pár dní koupání, jako mnoho jiných dívek a žen.

Přejeme hezký zbytek prázdnin.
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj,Alíku můj dotaz se týká menstruace.Už mě někdy pobolívá v podbřišku,mám nezkrotitelné chutě atd. už jsem několikkrát měla špinění ale menstruce porád nikde a prsa mi furt nerostou.Moje máma to dostala v 15,dostanu to taky nějak tak nebo tenhle rok?Co ty příznaky?(výtoky už mám od 9 let)

holka, 12 let, 2. srpna

Ahoj,

to, kdy dostaneš menstruaci je hodně individuální a nejde to nijak urychlit, i když máš třeba všechny příznaky. Je pravdou, že to můžeš mít s mamkou podobně, ale není to úplně určující a tělo samo rozhodne, kdy menstruaci dostaneš. Myslím, že je zbytečné mít zatím nějaké obavy, spíš si užívej léta a toho, že nemusíš mít, jako jiné ženy, žádná omezení – například omezení koupání v době menstruace, měnění vložek nebo tampónů, zvýšená hygiena apod.

Přejeme hezký zbytek prázdnin.
Modrá linka.

Menstruace a výtok

Ahoj
Vždy mi mamka kupovala vložky a měla je ve skříni a já sije mě la brát po jedné ale ja si vzala půl balení a teď si mamka vzala do hlavy že potřebuji velké vložky tak mi koupila snad padesáti centimetrové vložky a mě nevihovij jsou hrozně vidět a jsem jako v plínce je to hrozné a už si toho všichni všimli dokonce i učitelka tak si mě o přestávce zavolala na chodbu a řílala ze si všima něčeho jako krev tak s3 mě ptala jestli už mám menstruaci a já že ano a ona jestli mám vložku a já že ano a ucitelka že jsem asi protekla a aď du na záchod a vyhodím vložku a pak za mnou příde tak'přimesla mimi tampóny a řekla jestli jsem uz někdy použila tampón a já ze ne a ucitelka ze jiná moznost není tak řekla jak se to dělá a přinesla mi zrcátko a počkala za dveřmi a přitom se mě furt pptala jestli nemůže dovnitř a já že ne ale ona otevřela ař3kla jestli to řeknu tak mi dá z čj 4 tak mi ho tam pomohla strčit ale viděla mi pipinku nění to trestné ?

holka, 11 let, 30. července

Ahoj,
je dobře, že se ptáš na důležitou věc. Popsala jsi, co se Ti dělo u menstruace ve škole a že Ti učitelka nabídla tampón a dokonce přes Tvůj nesouhlas Ti ho pomohla zavést. Správně tušíš, že se učitelka nezachovala správně. Neměla by za Tebou chodit na záchod a už vůbec ne pomáhat Ti zavést tampón, protože jde o velmi intimní a soukromou záležitost, která do vztahu učitelka - žačka nepatří.
Proto Ti doporučuji vše říct mamince, protože ta by to s paní učitelkou, případně s vedením školy měla řešit a důležité je, aby se to už neopakovalo. Pokud by to pro Tebe bylo jednodušší, můžeš jí ukázat tuto naši odpověď. Stejně tak je dobré mluvit s mamkou o tom, jaké vložky Ti vyhovují, aby ses i při menstruaci cítila dobře, na to máš určitě právo.

Přejeme hezký zbytek prázdnin.
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj alíku , už je to půl roku co jsem dostala svojí první menstruace už od začátku ji mám slabou je to spíš takový hlen vůbec to neteče jako normální menstruační krev teče to spíš když zatlačit nebo když jdu na malou v noci nevyteče ani kapka taky mám bolest v podbřišku a takový řídký čirý výtok jak voda myslím že nezapáchá je normální že mi teď menstruace skončila 12.7 a teď 27.7 ji mám znovu je pravda že ji mám nepravidelnou ale je docela dost slabá na den mi stačí jen 2 max. 3 vložky je to normální?asi za týden jdu na 13ti letou mám to říct doktorce?taky jsem si všimla že přes poševní vchod mám nějaký výrůstek může to ovlivnit právě to že mám slabou Ms.? Každá menstruace trvá přibližně 4-5 dní jedná se o menstruaci nebo je to třeba krvavý výtok který může značit nějakou infekci, nic mě nesvedí ale trošku fakt jenom trošku a někdy zapálí ale přijde mi že je jí mám trošku červenou a možná i trošku oteklou výtok mám už asi 2 a půl roku ochlupení v podpaží i tam dole 2 roky ale přijde mi každý měsíc je to silnější a silnější třeba to jenom trva než se to úst ale radši si poslechnu co si o tom myslíš ty ,předem děkuji za odpověď

holka 13 let, 27. července

Ahoj,
je dobře, že se ptáš na věci kolem menstruace, když nemáš jistotu, zda je vše v pořádku. V prvním roce bývá u některých dívek menstruace nepravidelná a je hodně individuální, jak je silná či slabá a jak dlouho trvá. Většinou se to postupně upraví, sama píšeš, že se menstruace postupně zesiluje a mění.

Všechny Tvoje další dotazy patří spíše k lékaři, který by Tě vyšetřil, takto na dálku se žádná diagnóza udělat nedá. Samozřejmě se můžeš zeptat praktické doktorky, abys měla jistotu, že je vše v pořádku. Navrhovala bych ale, aby to byla spíše gynekoložka nebo gynekolog, se kterým bys mohla vše probrat, i to, že máš pocit zarudnutí a otoku. Stejně tak na gynekologii patří i téma výrůstku, který podle mne se slabou menstruací nesouvisí, ale lékař by jej měl vidět a případně odstranit, kdyby to bylo potřeba. Doporučuji Ti vše probrat s mamkou, která Tě může na gynekologii objednat: Každá žena by stejně minimálně jednou ročně měla projít preventivní prohlídkou na gynekologii, takže bys spojila dvě věci najednou.

Přejeme hezké léto.
Modrá linka

Menstruace a výtok

Od kolika let muzu brát noretistherol? Je mi 15 let. Znáte nějaký lepší prášek na oddálení MS. Prosím odpovězte je to důležité děkuji.

Ahoj,
vidím, že velmi podobný dotaz už jsi pokládala v květnu a kolegyně z Modré linky ti odpovídala, že zasahovat do hormonálních procesů v ženském těle, pokud to není nezbytné, není příliš dobrý nápad a nemůže ti v tom poradit nikdo jiný než gynekolog.
Moc ráda bych ti pomohla, ale bohužel musím zopakovat to samé. Nikdo z odborníků odpovídajících v poradně není gynekolog a tak specializovaný dotaz si nikdo z nás netroufne zodpovědět. A bylo by od nás vrcholně nezodpovědné, abychom ti udíleli rady ohledně gynekologických léků. V příbalovém letáku Norethisteronu jsem sice žádné věkové omezení nenašla, ale to vůbec neznamená, že je pro tebe vhodný a můžeš ho užívat bez rizika. Je proto rozhodně nutné, abys případné oddálení menstruace konzultovala se svým gynekologem, který zná tvou anamnézu.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Aliku a kamarádi,
Mám menstruaci od 31.12.2018 a ted posledni dobou ji mam nepravidelne. Po 14 dnech. Chtela bych se zeptat jestli je to v pořádku nebo bych to měla konzultovat s praktickou doktorkou nebo snad s gynekoložkou. Dekuji za odpověď Amca?

Amy 13 let, 24. července

Ahoj,
menstruace po čtrnácti dnech určitě není standardní a bylo by potřeba, abys svůj problém konzultovala s odborníkem. Je samozřejmě klidně možné, že se jedná pouze o nepravidelnost cyklu spojenou se zahájením menstruačního cyklu, který potřebuje určitý čas, aby se „usadil.“ Ale určitě by bylo dobré, aby tuto hypotézu potvrdil (případně vyvrátil) odborník.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj
Promiňte že zase otravuji ale je to důležité
Můžu používat tampón když jsem znamením panna ???
A co když si protrhnu panenskou blánu ?
Je normální že jí vidím když se tam dolu podívám ??
Předem děkuji za odpověď vaše Leninka

holka, 11 let, 8. července

Ahoj,
máš pocit, že tampóny mohou používat jen některá znamení horoskopu? Například střelci a kozorozi? Myslím, že když se nad tím pořádně zamyslíš, sama musíš přijít na odpověď.
Panenskou blánu si při klasickém používání menstruačního tampónu neprotrhneš, protože má v sobě několik otvorů, kterými odtéká menstruační krev. A pokud vím; pouhým okem, respektive při pouhém pohledu na vnější genitálie, panenská blána patrná není.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj
Vím že to tu už asi bylo ale já jsem z toho dost špatná protože za týden jedeme do chorvatska ale já v tom termínu budu menstruovat tak mi prosím poraďte.
Můžu se koupat v moři když mám menses a používá vložky ?????
Tampónů se bojím

Předem děkuji za odpověď vaše Leninka

holka, 11 let, 8. července

Ahoj,
koupání s vložkami při menstruaci rozhodně vhodné není. Nedokáži si příliš představit ani to, jak bys to řešila prakticky s vložkami v plavkách, protože kromě toho, že je to velmi nehygienické, bylo by to i viditelné. Pro tento účel jsou vynikající menstruační tampóny a ujišťuji tě, že neexistuje jediný důvod, proč by ses jich měla obávat. Existuje mnoho typů - s aplikátorem, i bez - v mnoha různých velikostech. Jakmile se je naučíš zavádět, zcela jistě zjistíš, že jsi se bála úplně zbytečně a tampóny jsou zcela bezpečné i pohodlné. Zejména pro účely dovolené a koupání jsou, řekla bych, nepřekonatelné. Určitě je vyzkoušej (třeba se poraď s maminkou, jaké byste mohly zakoupit) ještě před dovolenou a až zjistíš, že se s nimi můžeš pohybovat, aniž bys jejich přítomnost zaznamenala, tvoje obavy se rozplynou.
Užij si hezkou dovolenou!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj poradno,
Potřebuji pomoct v prosinci 2018 jsem dostala po prvé menstruaci neměla jsem jí pravidelnou(další jsem třeba dostala až po dvou měsících)
24.5 2019 jsem jí dostala po třetí,po deseti dnech jsem jí dostala znova(po čtvrté),a teď po dvou týdnech zase znova(po páté), bojím se že to není normální, prosím poraďte mi, předem Děkuji:)

holka, 12 let, 28. června

Ahoj,
počátky menstruace bývají hodně nepravidelné, může tedy nastat, že někdy ji dívky mají třeba až po několika měsících, někdy zase několikrát do měsíce. Pokud jsi z toho nesvá, určitě se můžeš o tom poradit s mamkou (někdy probíhá menstruace u dcery podobně jako u matky) nebo s Tvojí dětskou lékařkou, příp. navštívit gynekologii. Určitě je dobré být k sobě a svému tělu vnímavá a všímat si toho, co se s Tebou děje, zaznamenávat si to do menstruačního kalendáře. Po delším období to pak můžeš např. s lékařem vyhodnotit.

Přejeme Ti hezké prázdniny,
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku, Měřím jen okolo 157 centimetrů. Menstruaci mám už rok a o půl. A většina mých kamarádek mi říklo, že po tom, co dostanu menstruaci už mi nebudou růst prsa a celkově už růst nebudu. Dost mě to trápí, protože mám malá prsa a celkově na svůj věk jsem poměrně malá a všechny kamarádky mě postupně přerůstají. Tak mě zajímá, jestli je to pravda. Předem děkuji za odpověd ́.

holka, 14 let, 2. července

Ahoj,
mohu tě ujistit, že to, co tvrdí tvoje kamarádky, je naprostý nesmysl. Růst prsů, nebo celkový růst nijak nezávisí na menstruaci a neexistuje důvod, proč by se měl jejím nástupem zastavit. Zastaví se v okamžiku, kdy bude ukončen tvůj fyzický vývoj a tato skutečnost nemá s menstruací žádnou souvislost. Nemusíš se tedy obávat.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj
Poslední asi 3 měsíce mám zvláštní pocit z toho, že jsem ještě nedostala menstruaci. Vím, že mám ještě čas, ale připadám si divně - ostatní ji mají normálně a já jsem ji ještě ani nedostala. Moje mamka v mém věku ji už taky měla.
Občas mám bílý výtok, který se mi objevil asi už před rokem. Bojím se, že s mým tělem je něco v nepořádku. Jsou nějaké důvody proč bych ji nikdy nedostala?
Mohu mít i bez menstruace děti? Na prohlídce doktorka nic neříkala, že by bylo něco špatně, jen se mi možná zdála trochu překvapená, protože (i podle doktorky) na to tělo i postavu mám dost vyvinuté. Měla bych o svých problémech více mluvit?

Děkuji moc za odpověď

holka, 13 let, 27. června

Ahoj,

každý člověk je jiný, to platí i pro objevení se menstruace u žen. Menstruace přichází nejčastěji mezi jedenáctým a patnáctým rokem, může však mít ještě větší rozptyl, příchod menstruace při tom nesouvisí s tím, jak vyvinutou máš postavu. Prostě až dozrají vajíčka ve Tvém vaječníku a začnou se odlučovat, přijde i krvácení, výtok, o kterém píšeš, bývá často předzvěstí menstruace. Není zatím důvod, aby sis připadala divně, menstruace u Tebe má svůj čas a jistě přijde. Nemyslím si, že s Tvým tělem není něco v pořádku, jenom nejspíš ještě nenastal Tvůj čas. Ano, může se stát, že menstruace nepřijde (nebo naopak překvapí velmi předčasně malá děvčátka), ovšem toto bývá projevem nemoci. Menstruace také ustává v případech poruch výživy, jako je anorexie, také mohou být důvody hormonální a jiné. Bez menstruace děti mít nelze.
Mluvit o tom, co Tě znepokojuje, bys zcela jistě měla se svými rodiči, aby věděli, co se s Tebou děje, ostatně jsou před zákonem zodpovědní za Tvé zdraví. Mluvit o tom můžeš také i s někým jiným, ovšem pouze s takovým člověkem, kterému můžeš plně důvěřovat. Jinak samozřejmě s lékařem/lékařkou.

Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku už jsem tady psala na podobné téma ale furt se nějak strachuju co se mi děje tam dole mamce jsme to řekla a řekla mi že to je asi tím jak jsme teď hodně ve stresu.... Napadlo mě že zrovna v tu dobu kdy jsem přestala menstruovat jsme si vzala prášky na odvodnění protože mi bylo řečeno že mám strašně moc vody... A je možné že mi to nějak narušily? Navíc mám jak kdyby pod tou kůži co je tam dole takové malé vyrustky... A když si je zmacknu tak trochu boli... Ale mám je tam snad odjakživa.... Často mám jetse dost bílý výtok a někdy i takový sliz.... Dkat se bojím že budu třeba neplodna... A strašně se bojím gynkoložky.... Jsem ten nejstidlivejsi člověk na planetě...myslíš že bych tam měla radši zajít vím že je to asi problém no.... Předem děkuji za odpověď hezky den...

holka, 13 let, 11. června

Ahoj z Modré linky,

pokud dobře rozumím, řešíš několik těžkostí týkajících se gynekologického tématu. Pokud to tak je, máš pravdu v tom, že by bylo dobré zajít do gynekologické ordinace. Chápu, že jsi stydlivá, že to není úplně příjemná a lákavá představa jít na prohlídku ženských orgánů, ale "dalo to" hodně stydlivých holek před Tebou, dáš to i Ty. Můžeš říct holkám, které tam už byly, aby Ti řekly, jak to prožívaly, budeš vědět víc (možná Tě některá trochu vystraší, ale zase budeš připravena a možná pak příjemně překvapena, že to zase tak hrozné není). A hlavně - úplně normálně řekni v ordinaci, že se stydíš nebo bojíš a zeptej se, co Ti budou dělat, všechno si prohlédni... a pak můžeš třeba zavřít oči, dýchat - a brzy to bude za Tebou.
Je pravděpodobné, že budeš v pořádku a oddechneš si, že se nemusíš strachovat.

Držíme palce,

Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku a jeho kamarádi !
Mám už od Ledna 2019 výtok.Je bílý někdy i zapáchá.Mám ho pravidelně každý den a někdy ho mám víc a někdy míň. Zkusila jsem si to zpočítat a teďkon v Červnu bych měla dostat menstruaci. Tak se tě chtěla zeptat jestli to je pravda. (Výtok mám od asi 20 ledna , den po mých narozeninách) Protože jsem se dočetla, že když začne výtok za 6 měsíců budu mít menstruaci.Je to pravda ?
Děkuju za odpověď !

holka, 11 let, 2. června

Ahoj,
je dobře, že si všímáš změn svého těla a jeho fungování. Průhledný výtok, mírně aromatický, je v pořádku a může být předzvěstí počátku menstruace. Nejsme přímo gynekologická poradna a nedokážeme posoudit, kdy u Tebe menstruace začne, to bývá hodně různé. Je možné, že bude zhruba za 6 měsíců, ale nemůžeme toto "pravidlo" s jistotou potvrdit. Poradit se o tom můžeš více s blízkým dospělým, např. mámou nebo se zeptat své dětské lékařky.

Přejeme Ti hezký den,
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku,
Chtěla byc se tě zeptat, už tak 1 rok mám bílo-žlutý výtok občas s lehkým zápachem. Měla bych jít k doktorovi ? Trošku se bojím jestli to nebude nějaká infekce. Jednou mě to dokonce i dřelo spíš takovou suchostí, namazala jsem si to vazelínou a pomohlo to. Je normální že mám výtok každý den a celkem intenzivně ? Byla bych ráda kdyby to šlo nějak zmírnit. A menstruaci jsem už dostala. To je asi vše budu moc ráda za každou radu.

holka, 13 let, 15. května

Ahoj,
bohužel nikdo na světě nedokáže spolehlivě určitě diagnózu na dálku a online. Obecně se dá říci, že období dospívání je na výtoky hojnější a objevují se s větší intenzitou (za což mohou hormonální změny, které jsou s dospíváním spojené). Obvykle se také k lékaři nechodí s výtokem, který nesvědí, nepálí, nezapáchá, či není spojen s bolestmi podbřišku.
Na druhou stranu opravdu nejsem schopna online určit, zda je zápach tvého výtoku normální, nebo už by se měl řešit. Nicméně s nástupem menstruace by měla být spojena první návštěva gynekologa, kterou můžeš rovnou využít k tomu, aby ses gynekologa zeptala. Navíc při vyšetření případnou infekci lékař samozřejmě pozná. Popros tedy svou maminku, aby tě ke gynekologovi objednala.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj potřebuji alespoň o týden přiblížit menstruaci.Co pomáhá alespoň něco. Předem děkuji Bára.je mi 13 let

holka, 13 let, 16. května

Ahoj Báro,

nejsme zdravotnickou poradnou, takovou otázku by Ti nejspíše zodpověděl/a gynekolog/žka, nikdo jiný Ti ani nemůže na přiblížení menstruace napsat léky. Obecně se dá říct, že není příliš vhodné ani zdravé zasahovat do hormonálních procesů v těle a měl by k tomu být pádný důvod, který může posoudit jedině lékař. Menstruace je proces, který patří k životu každé zdravé ženy a nese s sebou i to, že jednou do měsíce jsou plodné ženy omezeny v některých aktivitách a musí respektovat cykly a potřeby svého těla. Každá žena o tom ví své a někdy to není jednoduché, mohlo by prospět, kdybys to, co Tě kolem toho zajímá, probrala třeba s mámou nebo kamarádkou, které nejspíš prožívají něco podobného.

Přejeme Ti pohodové jaro.
Modrá linka