Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Brigáda

  Zdravím,

  s bratrancem jsme zaměřily na nás společný projekt, na kterém delší dobu pracujeme. Jednou z fází ovšem je získávání peněz. Jakožto děti mladší 15ti let nemůžeme jít skládat burgery do Mekáče, tedy provozovat brigádu. Bydlím na samotě u lesa a bratranec v městečku chatařů a dovolenkářů. Navíc nechodíme do stejné školy, takže máme jiný rozvrh a já se obvykle vracím domů ve 4. Podomní prodej nebo něco podobného proto nepřichází v úvahu.
  Myslím si, že umím dobře kreslit, upravovat fotky, obrázky (loga bannery a podobně) a i třeba videa. A právě to bych chtěl nějak uplatnit. Nevím ale, kde a jak začít. Mohli by jste mi, prosím, poradit kde se mám s těmito zkušenostmi uplatnit? Za odpověď děkuji.

  kluk, 13 let, 19. srpna 2019

  Ahoj,
  je sympatické, že máš před sebou cíl a chceš pro jeho dosažení něco udělat a vydělat si nějaké peníze. Bohužel máš pravdu v tom, že před dosažením patnácti let pro vás žádná brigáda nepřipadá v úvahu. Tedy ani žádné komerční upravování fotek, tvorba log, bannerů a podobně. Jediný legální způsob získání peněz, který mě vzhledem k vašemu věku napadá, je placená pomoc, na které se domluvíte se svými rodiči, příbuznými, nebo známými. Věřím, že když se se svým plánem svěříte rodičům, ocení vaši snahu a to, že pouze nestojíte s nataženou rukou a neočekáváte, že vám peníze automaticky dají. Určitě se vám podaří společně najít nějaké řešení a třeba vymyslíte nějakou práci či pomoc, za kterou by vám na váš projekt mohli přispět. Případně se mohou zeptat svých známých, jestli by nepotřebovali za malý poplatek pomoci například se zahradou a podobně.
  Měj se hezky!
  Bára

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Brigáda

  Prodej vlastních výrobků

  Dobrý den,
  Dotaz je i tom že si šetřím na jednu věc protože rodiče řekli ať si na ní našetřim sama. Hrozně ráda háčku ji a napadlo mě že bych třeba na bazoši prodávat vlastnoručně uhackovane plyšáky atd. Šlo by to nějak kdyby mi třeba s tím pomohli rodiče a kdyžtak jak?
  Děkuji:-3O:-)

  holka, 10 let, 10. listopadu

  Ahoj,

  chci moc ocenit, že přemýšlíš o tom, že bys mohla šetřit peníze prodejem svých výrobků, a taky to, že takové výrobky dokážeš zhotovit.
  Máš pravdu, že by Ti v případném prodeji museli pomoci rodiče. Nabízet výrobky můžeš například na Fler.cz - podívej se, co se tam prodává, zejména co se týká např. háčkovaných plyšáků. Můžeš srovnat provedení, cenu i prodejnost a zvážit potom, co dál. S rodiči si můžete přečíst podmínky prodeje (registrace apod.) Prodávat můžeš také (za pomoci rodičů) na webových bazarech (sbazar, bazoš apod.) nebo třeba prostřednictvím sociálních sítí.
  Pokud jste s rodiči domluveni, že si budeš šetřit na vytouženou věc, věřím, že Tě podpoří a pomůžou Ti. Pokud ne, mohl by Ti pomoci někdo další dospělý - někdo z příbuzných, známých apod.
  Držíme palce, aby se prodej Tvých výrobků podařil.

  Modrá linka

  Brigáda

  Kde najít brigádu?

  Ahoj Alíku, chtěla bych se zeptat jak si najít brigádu. Všude na internetu chtějí aby mi bylo 18 a tak. Ráda bych třeba pomáhala v nějakém obchodě, nebo třeba doučovala malé děti češtinu a matiku, ale nemůžu nic sehnat. Všude po mě chtějí registraci a tel. číslo. A navíc se bojím že to můžou být podvodníci. Alíku, prosím pořád. Kde mám sehnat nějakou brigádu?

  Ahoj,
  máš pravdu, že najít brigádu není nic jednoduchého a mezi seriózními zaměstnavateli mohou skutečně být i podvodníci. Proto ti doporučuji hledat na velkých, prověřených webech, jako je například jobs.cz a podobně. Tady se pravděpodobnost výrazně snižuje a tvé údaje, které do vstupního formuláře zadáš, tady budou určitě v bezpečí. Navíc mají jobs.cz i nabídku brigád pro studenty. Je samozřejmě možné, že velká část zaměstnavatelů preferuje brigádníky, kteří jsou již plnoletí, ale když budeš trpělivá a nevzdáš to, určitě se ti podaří objevit i takovou brigádu, která tě zaujme a které se budeš moci vzhledem ke svému věku zúčastnit.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Brigáda

  Prohlížím si brigády pro starší

  Ahoj Alíku a všichni ostatní,
  chtěla bych se zeptat jestli se někomu taky děje to že má chuť prohlížet brigády od 18 let i když je mu 11. Mě totiž baví si prohlížet brigády v zahraničí jako animátorka, barmanka a tak a vzhledem k tomu že chci být učitelka v ČB tak si třeba prohlížím stránky pedáku v zdá se mi jestli to není divný v mém věku.
  A ještě se chci zeptat jak mám říct jednomu klukovi kterému se libim to, ze on me ne🤨
  Předem děkuju

  holka, 11 let, 3. července

  Ahoj,
  jsem si jistá, že na prohlížení brigád určených pro starší není vůbec nic špatného. Každý člověk má své plány a své sny a nevidím nic špatného na tom, že si pročítáš brigády, které bys chtěla jednou dělat, nebo stránky školy, kde bys chtěla studovat. Naopak si myslím, že jde o další krok, kterým se přibližuješ splnění svých snů, což je obdivuhodné. Je vidět, že tě to zajímá, sbíráš informace a chceš se zorientovat. Klidně si tedy brigády i stránky školy prohlížej dál a budeme ti držet palce, aby se tvé plány staly i realitou.
  Co se týká tvého dotazu, jak máš říct klukovi, kterému se líbíš, že on tobě ne, myslím, že to není nijak složité. Vzhledem k vašemu věku se ještě nebavíme o skutečném partnerském vztahu ale spíše o kamarádství. Pak je otázkou, zda tě onen kluk nepřitahuje fyzicky, nebo se s ním nechceš ani kamarádit. Pokud se ti nelíbí fyzicky, ale jinak si rozumíte, neexistuje důvod, proč byste se nemohli spolu kamarádit. Jestliže ti v jeho společnosti není ani příjemně, jednoduše s ním nemusíš trávit volný čas a preferovat jinou společnost.
  Měj se hezky!
  Bára

  Brigáda

  Můžu jít na brigádu?

  Ahoj Alíku, chtěl bych se zeptat. Blíží se léto, takže období brigád. Mě by totiž zajímalo, jestli mě
  vezmou na brigádu ve 14, protože 15
  mi bude až 31.7. A už bych totiž chtěl na brigádu někdy začátkem června. Takže jestli vůbec tohle léto to má nějaký smysl.

  kluk, 14 skoro 15, 11. června

  Ahoj,
  nejsem sice právník, ale obávám se, že legálně to není možné. Každý mladistvý může pracovat již od patnácti let, ovšem musí mít dokončenou povinnou školní docházku. Smlouvu může uzavřít hned po dovršení patnácti let s odloženým nástupem na brigádu po dokončení školní docházky. Pokud máš tedy ukončenou školní docházku, můžeš si domluvit nějakou brigádu na srpen, ale dřív to bohužel nejde.
  Měj se hezky!
  Bára

  Brigáda

  Jak se daní kryptoměny?

  Zdravím, sice neobvyklá otázka ale zajímalo mě toto:
  Zjistil jsem že mám počítač na těžení kryptoměn který vytěží 3-7 eur denně.
  Chtěl jsem se zeptat jak je to s daněním? Musím se výdělek z toho něják danit?

  Předem děkuji za odpověď.

  Anonym, 24. května

  Ohledně danění zisků z kryptoměn existují různé přístupy, dá se říci, že zatím nejsou finanční úřady jednotné. Docela užitečný je tento článek, kde se dočteš některé konkrétní příklady.
  Těžení kryptoměn je zřejmě (nejsem právník) z pohledu zákona podnikání, zisk se pak daní 15 % po započtení nákladů. Od daně jsou osvobozeny takové přijmy, jejichž roční součet nepřesáhne 30 tisíc Kč (zdroj).
  Pokud bys danil zisk z obchodování s kryptoměnami, pak daníš „realizovaný zisk“, tedy to, co jsi na obchodování vydělal (výnos mínus náklad).

  Brigáda

  Jak si vydělat peníze?

  Ahojchci se zeptat jak si vidělat peníze? Je mi 10 a nedostávám ani korunu. Když jsem rodičům řekla že chci něco dostávat tak mi řekli že nepotřebuji protože jsem ještě malá ale já něco dostávat chci. Nějaké nápady?

  Vendulka, 10 let, 24. dubna

  Ahoj,
  osobně si myslím, že děti by měly dostávat určité kapesné (nemusí být nijak vysoké) odmalička, aby se naučily hospodařit s penězi. Na druhou stranu, pokud jsi svůj požadavek formulovala stejně jako ve svém dotazu „... ale já něco dostávat chci“, nedivím se, že tě rodiče odbyli. Přístupem „já chci“ se nikdy daleko nedostaneš. Místo toho bys měla přemýšlet o tom, co bys ty sama mohla udělat pro to, aby se situace změnila. Mohla bys například přijít za rodiči, vysvětlit jim, že bys ráda dostávala nějaké kapesné, aby sis mohla šetřit na to, po čem toužíš. Vysvětli jim ale také, že nechceš jen stát s nataženou rukou a nečekáš, že budeš dostávat peníze automaticky, že nabízíš například, že budeš celé rodině čistit boty, luxovat, nebo cokoli jiného, aby bylo vidět, že se snažíš si své vlastní peníze zasloužit. Věřím, že když změníš svůj přístup a rodiče uvidí tvou snahu, budou se k otázce kapesného stavět také jinak.
  Měj se hezky!
  Bára

  Brigáda

  Chtěla bych vydělat nějaké peníze

  Dobrý den, chtěla bych si začít vydělávat ale nevím jestli bych nějakou sehnala i když mi nebylo 15 let. Nevíte pokud by to šlo jaké práce se nabízí dětem mladším 15 let?

  holka, 12 let, 22. března

  Ahoj,
  bohužel na legální brigádu ve dvanácti letech nemůžeš, ale to samozřejmě neznamená, že by sis nemohla nějaké peníze přivydělat. Zkus se například domluvit se svými rodiči, jestli by neměli nějaký nápad, jak bys mohla přijít k nějakým penězům kromě kapesného. Můžete se třeba domluvit, že ti budou platit za práci, kterou vykonáš navíc nad své povinnosti. Znám rodiny, kde se dětem platí například za hrabání listí, čistění bot celé rodině, venčení psa a podobně. Myslím, že tví rodiče určitě ocení, že máš snahu si sama něco aktivně vydělat a určitě společně najdete nějaké řešení.
  Měj se hezky!
  Bára

  Brigáda

  Jak na přivýdělek

  Ahoj, chtěla bych si přivydělat nějaké peníze venčením psů, protože kvůli měsíci v karanténě jsme se dostali do špatné finanční situace, tak chci aby ušetřili na kapesném, ale nevím jestli by někdo svěřil svého psa dítěti a popřípadě jak to ohlásit ( bydlím v Praze takže asi jenom naše část města).
  Předem děkuji za odpověď..😁

  holka, 13-14 let, 7. března

  Ahoj z Modré linky,

  díky za Tvou zprávu, je fajn, že se nebojíš zeptat. Píšeš o tom, že by sis chtěla přivydělat venčením psů, ale nevíš, jak získat zájemce.
  Je od Tebe moc pozorné, že chceš být nápomocná, když jste se dostali do špatné finanční situace. Přijde mi, že to stojí za to aspoň zkusit a uvidíš, jaká bude mít Tvoje nabídka ohlas. Mrzí mě, že jste měli teď kvůli karanténě těžší dny, možná nejen z finanční stránky. O to cennější mi přijde Tvá chuť něco aktivně dělat v této situaci a třeba si i přivydělat.
  Nevím, jestli ses už o tom bavila s někým doma. Možná to víš, ale přesto Ti připomenu, že když Ti ještě není nad 15 let, je potřeba, aby o celém tom nápadu s přivýdělkem věděli Tví rodiče, mohli Ti radit a být podporou. Můžete pak spolu zhodnotit, co by se dalo udělat, možná budou mít nápady i na jinou výpomoc (např. venčení/úklid u nějakých známých). Můžou Ti pak pomoct i s inzerátem ohledně venčení. Ten se často vytiskne a lepí do okolí, kde bys mohla se psy chodit (třeba na sloupy, na nástěnku obchodu, do parku apod.) Existují i přímo webovky na podobné nabídky, kam se můžeš s pomocí někoho blízkého/rodičů přihlásit a napsat.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Brigáda

  Přivýdělek, když mi ještě nebylo 15 let

  Ahoj aliku,
  Jeste mi není 15 a chtela bych si přivydělat (vencenim psu) Nevíš kolik bych si za venčení psu mohla vzít samozřejmě bude na dohodě ale fakt nevim at to treba pri prvním cloveku neprepisknu nebo naopak.
  A nevíš o nejakych podobnych prácech jako je venčení psu?
  Predem dekuji za odpověď

  holka, 13 let, 7. února

  Ahoj z Modré linky,

  chtěla by sis přivydělat venčením psů a chceš se poradit, kolik peněz je vhodné si vzít; taky se nás ptáš na další možné přivýdělky.
  Rozumím, že chceš dobře nastavit cenu. Říkám si ale, že to bude spíš o konkrétní dohodě s Tvým známým/majitelem psa, jak píšeš. Někdo Ti dá třeba přesně tolik, kolik si řekneš, někdo třeba víc. Určitě je dobré si stanovit minimální částku, za kterou jsi ochotná psy venčit. Taky záleží, na jak dlouhou dobu budeš psa hlídat. Ceny se proto můžou pohybovat různě, třeba od 100,- výš, ale opravdu těžko říct. Neboj se říct si o tolik, kolik myslíš a uvidíš, co na to řekne majitel psa. Vždy to můžeš zkusit nějak změnit, když Ti to bude připadat třeba náročnější, než sis představovala. Venčení psů může být nejen přivýdělek, ale i zábava, přeji Ti, ať se Ti podaří oslovit zájemce, kteří by Tvou pomoc uvítali.

  Vzhledem k tomu, že Ti ještě není 15 let, tak je to s ostatními přivýdělky omezené. Napadá mě ale, že můžeš zase zkusit oslovit někoho z Tvé vzdálenější rodiny/známých a poptat se jich, jestli nepotřebují s něčím pomoct, na zahradě, kolem domu, při úklidu apod. Chtěla bych Tě povzbudit, ať si o tom popovídáš i s rodiči anebo s někým jiným doma, třeba se dohodnete na „kapesném“, anebo budou mít nápad, komu by se Tvá občasná pomoc mohla hodit.

  Dny podle Tvých představ přeje
  Modrá linka

  Brigáda

  Brigáda

  Ahoj, chtěla bych se zeptat na něco ohledně brigády.
  Je mi 14 a tenhle rok bych si chtěla najít brigádu, abych ušetřila peníze rodičům na důležitější věci, které bych chtěla a taky bych si je koupila sama. No, tenhle rok mi bude 15, ale až na podzim (a jsem v 8. třídě) a chtěla bych se zeptat, jestli by mě už teď o prázdninách vzali na nějakou brigádu. S pánem, který vlastní tu "společnost" nebo jak to nazvat se osobně naši znají, tak jestli by mě mohl "legálně" už na tu brigádu vzít a popřípadě jestli existují nějaké "kontroly", které chodí takhle po brigádách a kontrolují, jestli opravdu je těm dětskám 15 a mají hotovou základku. Děkuju za odpověď.

  holka, 14 let, 17. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  chceme moc ocenit, že chceš jít na brigádu a pomoci rodičům se zajištěním financí. Nápad je to skvělý, je ale pravda, že jako brigádnice musíš být starší 15 let, s ukončenou základní školou. Tak to stanovuje zákon, a pokud někdo zaměstná někoho jiného, zákon porušuje. Také je pravda, že pokud někde existují nějaká nařízení, většinou existuje i určitý systém kontrol. Kdyby Tě někdo zaměstnal, mohlo by to mít následky zejména pro něj.

  Možností máš tedy jenom neformální - najít si výpomoc v okolí: pomoc s úklidem, na zahradě, s venčením psů apod. Můžeš se zkusit zeptat rodičů, vymyslet s nimi, co bys mohla zkusit, třeba je něco napadne. Navíc mohou mít radost z toho, že přemýšlíš o tom, jak bys jim mohla pomoci - a nejen to, že chceš také pro to něco udělat.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Brigáda

  Vydělávání peněz, když mi ještě není 15 let

  Zdravím,
  nedávno mi bylo 14 let a proto bych chtěl už přemýšlet o nějakém šetření do budoucna, například na nějakou budoucí školu nebo na auto (až mi bude 18 samozřejmě) abych měl aspoň něco našetřeno. Nevyrůstám v nějak bohaté ale zárověn ani chudé rodině. Moji rodiče sice nemají moc peněz na vyhazování ale zase nežijeme ,,z ruky do huby“, asi takhle bych to bral. Nedostávám žádné kapesné, protože mi rodiče vlastně koupí vše co si přeju třeba na vánoce, narozeniny apod ale stejně bych nějaké kapesné aspoň minimální potřeboval. Problém je v tom že když o tom mluvím s rodiči, tak říkají že ostatní děti sice kapesné dostávají, ale pak si třeba vše potřebné do školy, na kroužky a podobně kupují sami... Což mi moc nedává smysl když vidím kamarády co mají třeba 500 kč měsíčně a ještě jim rodiče koupí první poslední :D Mám už asi z narozenin a svátků a tak našetřené už nejaké ty stovky ale z pár stovek si jednou třeba školu nezaplatím :/.. takže se chci zeptat, je nějaká možnost jak vydělat peníze v mém věku? Umím s PC a elektronikou ale nikde nikdo kdo by o mou ,,práci“ stál. Sem tam jsem max někdy mé staré sousedce venčil psa - předtím než bohužel umřela ale dostal jsem za to jen třeba čokoládu. Mým velkým snem je si někdy koupit elektromobil značky Tesla, na který bych chtěl právě i třeba sem-tam šetřit (možná mam jenom velký oči ale nemůžu za to že se mi tyto vozidla prostě líbí :D). Takže abych ten celý můj různě přeskakovaný text shrnul. - Jak mohu vydělat peníze do 15ti let? Jak popřípadě požádat rodiče o kapesné?
  -
  Děkuji předem za odpověď a přeji pěkný den :)

  kluk, 14 let, 1. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám s dotazem ohledně vydělávání peněz a kapesného. Popisuješ, že nežijete ani bohatě, ale ani chudě. Nedostáváš kapesné, a to Ti chybí, protože by sis rád šetřil do budoucna. Mrzí mě, že to je jinak, než by sis to představoval.

  Z Tvé zprávy mám dojem, že jsi aktivní a pilný kluk, který se umí dívat do budoucna. To máš velkou výhodu. Zároveň je skvělé, že jsi dobrý v informačních technologiích a elektronice, to se Ti rozhodně může hodit i do budoucí práce/brigády. Možná ale víš, že práce dětí ve věku do 15 let je zakázána. Pokud by Ti činnost nebránila ve školní docházce a za určitých podmínek bys mohl vykonávat jen umělecké, kulturní, sportovní a reklamní činnosti. V Tvém podpisu čtu, že máš 14 let. Od 15 let je to pak se získáváním brigád mnohem jednodušší. Není to dlouhá doba k čekání. Není to proto, že bys nějakou práci ještě nezvládl, ale spíš proto, abys měl ještě teď dost času na učení a seberozvoj ve svém volném čase. Pokud bys přeci jen něco chtěl hledat, třeba venčení psů, jak jsi psal, po domluvě se známými majiteli to zní taky možně. Další variantou je popřemýšlet, jestli by třeba během víkendů nechtěli pomoct nějací vaši známí s různými pracemi kolem domu aj.

  Říkám si, že by mohlo stát za to ještě jednou si promluvit s rodiči o kapesném, říct jim, že by sis chtěl na něco konkrétního šetřit, ať vědí, že přemýšlíš víc o budoucnosti než jen o aktuálních věcech, které potřebuješ. Existuje i spoření, které by Ti mohli rodiče založit a vkládat určitou částku měsíčně. Můžeš si zkusit nejprve popovídat třeba jen s jedním z rodičů, dej si na to čas a ujisti se, že budete mít dostatek prostoru pro povídání. V Tvém věku je normální říct si o kapesné a víc mluvit v rodině o financích.

  Dny podle Tvých představ přeje
  Modrá linka

  Brigáda

  Jak si přivydělat?

  Dobrý deň mám otázku:
  Chcela by som si privyrobiť a napadol ma aj spôsob:venčila by som psov. No keďže žijem na dedine tak sa bojím že by ma nikto neprijal. Alebo by som niekomu psa na celý deň po strážila. Chcela by som začať už v Marci budúceho roku no ešte furt váham či je to dobrý nápad. Prosím vás poraďte.

  holka, 11 let, 3. listopadu 2020

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že si chceš přivydělat a chci ocenit, že máš i své vlastní nápady. Nedokážeme Ti odpovědět na otázku, zda někdo u Vás na vesnici bude o venčení psů stát. To zjistíš jenom tak, že to vyzkoušíš, že se poptáš. Pokud by se nepodařilo, můžeš popřemýšlet nad jinými nápady a požádat třeba i rodiče, aby se zamysleli spolu s Tebou.

  Přejeme Ti, aby Ti Tvůj nápad vyšel.
  Modrá linka

  Brigáda

  Potřebuji peníze na telefon

  Dobrý den nebo ahoj,chtěla bych se zeptat jak bych si mohla v mém věku přivydělat na noví mobil (svůj sem nechala v tramvaji XD) táta ani máma mi noví nekoupí (argumentují to tím že bych ho zase někde nechala),takže bych si na něj chtěla sama nějak vydělat ale vůbec nevím jak . Kapesné sice dostávám ale
  100 kč na měsíc je málo a já ten telefon potřebuju co nejdřív (nechci aby to vyznělo nějak že sem závyslá ale já když potřebuju někomu zavolat kvůli čemukoli tak to nejde ). Věci jako mytí auta a sekání zahrady sousedům už dělám ale je mi blbí si za to vzít peníze. Předem děkuju ať už za pozitivní nebo negativní odpověď .

  holka, 12 skoro 13 let, 7. července 2020

  Ahoj,
  je určitě mrzuté, že nyní nemáš telefon, protože jsi ho omylem nechala v tramvaji. A chápu, že toužíš po novém. Asi tušíš, že ve dvanácti letech si nelze přivydělat oficiálně, pracovat se může až od 15 let a po skončení povinné školní docházky. Je tedy třeba zkusit vymyslet nějakou jinou cestu, jak znovu telefon mít.

  Je moc fajn, že pomáháš ostatním zadarmo, ale možná by Ti teď na telefon přispěli, kdyby ses jim svěřila, že se snažíš získat nějaké peníze na nový. Můžeš to říct tak, že to není pro Tebe příjemné si o peníze říkat a že jim za to pomůžeš s něčím, co potřebují. Stejně tak můžeš udělat nějakou dohodu s rodiči, že si vezmeš něco v domácnosti na starost, co zatím neděláš a když budou vidět, že se snažíš, třeba Ti s telefonem vyjdou vstříc.

  Někdy také funguje se poptat po rodině či známých, zda nemají doma starší vyřazený telefon, možná Ti ho někdo rád věnuje. Pořídit si můžeš i nějaký v bazaru, pokud nenašetříš dost peněz na nový. A jako poslední možnost mě napadá poprosit rodiče nebo další příbuzné o peníze s tím, že už Ti nemusí dát dárek třeba k narozeninám nebo svátku, někdy to také dobře zafunguje.

  Přejeme Ti, aby se Ti podařilo něco vymyslet a měla jsi brzy zase telefon.
  Modrá linka

  Brigáda

  Brigáda

  Dobrý den, mám dotaz zaměřený na brigádu. Jeden můj dotaz už tu je, co se týče brigády, ale v té době mi nebylo 15. Teď už "můžu" dělat legálně brigádu, ale je v tom háček, četla jsem, že brigáda je po ukončení školní docházky (a to já nesplňuji, mám odklad). Proto se chci zeptat, jak to tedy je? Jestli to je v mém případě legální nebo není, a jestli můžu jít na jakoukoliv brigádu. Přijde mi trochu nespravedlivé, když moji kamarádi ve stejném věku brigádu už dělají, ale už jsou na střední nebo po základní škole, a já žádnou dělat nemohu...

  holka, 15 let, 26. června 2020

  Dobrý den,
  úplně rozumím tomu, že byste ráda šla v létě na brigádu, když je Vám už 15 let. Bohužel, platí stále dvě podmínky a to že vydělávat si v zaměstnání je možné od patnácti let, ale je třeba mít dovršenu povinnou školní docházku. Ustavuje to tak občanský zákoník. Legálně nastoupit na brigádu tak zatím nemůžete, i když se to zdá nespravedlivé a je potřeba počkat do příštího roku. až dokončíte povinnou školní docházku.

  Přejeme Vám i tak hezké prožití léta.
  Modrá linka

  Brigáda

  Jak bych si mohla vydělat peníze když nedostávám kapesné a na brigádu nemám ještě věk?

  holka, 11 let, 16. června 2020

  Ahoj,
  je hezké, že si chceš sama přivydělat a nečekáš jen, až ti rodiče něco dají. Bohužel ve tvém věku jsou možnosti přivýdělku hodně omezené. Především si myslím, že by sis o penězích měla promluvit se svými rodiči. Nějaké kapesné bys určitě dostávat měla. Nemusí to být žádné vysoké částky, ale kapesné je důležité i kvůli tomu, aby se děti naučily hospodařit s penězi a mohly si případně ušetřit na to, po čem touží. Pak si také můžete promluvit o tom, co bys mohla doma dělat nad rámec svých povinností a zda bys za to nemohla dostávat alespoň malou finanční odměnu. Bylo by fér ocenit tvou snahu a úsilí a myslím, že to tví rodiče budou vnímat podobně. Určitě ocení, že si chceš sama přivydělat, i když ještě nejsi ve věku, kdy bys mohla chodit na brigádu.
  Měj se hezky!
  Bára


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!