Poradna: Alík radí dětem

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku, prosím o rychlou odpověď.
Včera večer jsme s kamarádkou zkousely jeden trend z tiktoku. Zvětšení pusy. Funguje to tak, ze si pricucnete víčko k puse, a necháte si ho tam nějakou dobu cca 2 min. Jenže my jsme to zkusily nechat 10 min. Bolelo nás to, ale potom to přešlo a pusa se zase zachvili vrátila do původního stavu. Zhruba cca za hodinu jsem se šla podívat do zrcadla a uvidím pod pusou fialový flek vypadající jako cucflek. Mám ho stejný i dnes, zkoušela jsem různé rady např dat si na to zubní pastu a nic. Nevíte prosím jak se toho zbavit? Co nejrychleji! Vypadá to silene. A zachvili začíná škola ..

Holka, 14 let, 26. srpna 2019

Ahoj, něco podobného jsem si před lety udělal na čele. Ono ve finále je to úplně stejná věc jako ten cucflek, což je malé poškození podkožních cévek. Co se s tím dá udělat? Přečkat to je nejsnažší, případně můžeš zkusit rady z internetu, kde doporučují chlazení ledem a krémy s vitamínem K. Nicméně myslím, že než usedneš do lavice bude to pryč samo.
M.

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo - holky

Ahoj Aliku a poradno mám dost trapný dotaz ale, je v pohodě že před masturbaci si olizuju ruce břicho? Díky za odpověď.

kluk, 13 let, 12. ledna

Ahoj,
musím s tebou souhlasit, že jedná skutečně o poměrně trapný dotaz, protože člověka, který by si sám dokázal olíznout vlastní břicho, neznám. Pokud to skutečně umíš, možná bys mohl zvážit, jestli by nestálo za to ucházet se o cirkusové angažmá, coby hadí muž. Co se týká olizování rukou před masturbací, doporučuji si je předem umýt mýdlem, protože olizování špinavých rukou je z hlediska přenosu infekčních chorob poměrně problematický. Při zachování základní hygieny si je olizuj, jak je libo.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

*Ahoj Alíku!
Mám otázku, asi před týdnem jsem byla ve vaně...Vylezla jsem a zjistila že mám po celém těle vystouplou vyrážku myslela jsem si že to mám třeba ze soli do vody nebo tak. Jenže teď už šest dní chodím do sprchy umyju se sprchovým gelem a zase když vylezu se mi ta vyrážka udělá. (Vyzkoušela jsem různé sprchové gely)
Mužů mít alergii na nějakou přísadu v sprcháčich? Mám zkusit takové to " mýdlo v kostce"? (Vím že nejste doktoři ale alergologie by mě vzala tak v červnu)
Předem moc děkuji za odpověď

holka, 13 let, 28. prosince 2019

Ahoj,
příčin tvé „vyrážky“ může být celá řada. Pokud se skutečně jedná o vyrážku (tedy pokud přetrvává i mimo čas sprchování/koupání, či bezprostředně po něm), může jít opravdu o alergii na sprchový gel. V první řadě tedy zkus používat méně agresivní kosmetiku, například kosmetickou řadu určenou pro děti, která bývá jemnější a šetrnější. Pomoci by ti mohlo také ošetření pokožky po koupeli pleťovým mlékem. Pokud by vyrážka přetrvávala, bude skutečně nutné navštívit dermatologa.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj, už dříve jsem si říkala, jestli bych nepotřebovala brýle - třeba jsem špatně rozeznávala obličeje lidí dál ode mě, ale mamka vždy jen zkusila "A přečteš co je támhle?", přičemž já jsem vždy odpověděla, takže to neřešila.
Momentálně si dělám řidičák, a učitel se mě ptal, co je kus před křižovatkou za značku. Odpověď jsem znala, ale pod hlavní značkou byla i malá bílá s upřesněním, tu jsem ale nemohla do poslední chvíle přečíst. To samé bylo na jiném místě, kde jsem na dálku sotva rozeznala barvy a tvar.
Jak to mám řešit? Při preventivní kontrole mi zkoušení zraku problém nedělalo.
Předem děkuju.

holka, 17 let, 14. prosince 2019

Ahoj,
na základě pouhého popisu bohužel není možné zjistit, zda se tě skutečně týká krátkozrakost, nebo ne. Nicméně pokud máš pocit, že se ti zhoršil zrak, určitě by bylo dobré objednat se na kontrolu k lékaři. Tím spíš, že brzo budeš sama řídit a případná krátkozrakost je za volantem samozřejmě problém a je velmi nebezpečná. Určitě se proto objednej k očnímu lékaři, který tě vyšetří a doporučí ti vhodné řešení. Je možné, že tvůj problém spraví i slabé brýle pouze na řízení. Sama uvidíš, co ti lékař doporučí.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj
Už chci moc mastrurbovat
Ale nemuzu se vzrušit
Prosím pomozte mi

holka, 12 let, 16. listopadu 2019

Ahoj,
masturbace by měla být vždy příjemná a měla by vycházet z přirozených potřeba člověka. Pokud se ti sebeuspokojování nedaří, pravděpodobně na něj není ta správná chvíle a nejsi v tom správném rozpoložení. Nech tomu volný průběh a časem to určitě vyplyne samo od sebe, aniž bys o tom musela přemýšlet.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Nazdar Alíku a spol.
Chtěla bych se zeptat, proč při menstruaci vytéká krev. Bojím se zeptat rodičů a kamarádi by si ze mě dělali srandu.

Předem moc děkuji za odpověď.

holka, 13 let, 16. listopadu 2019

Ahoj,
před rokem jsem víceméně popsal důvod v odpovědi na otázku, proč menstruují jenom holky. Zjednodušeně řečeno je to důsledek krvelačného boje dvou pudů sebezáchovy – ženské tělo se nechce nechat využívat neoplodněným vajíčkem a vajíčko (i neoplodněné) se nechce pustit výstelky dělohy… tak musí jít celá ta výstelka pryč. Je to jedna z drsnějších bitev, které se v lidském těle odehrávají. Podrobněji je popsaná na Wikipedii.

Jestli tvým kamarádům přijde menstruace humorná, pořiď jim netopýřici. ;-)

Alík

Moje tělo - holky

Ahoj poradno, uz od mala si pripadam oskliva, hloupa a tak trochu divna. Az jsem se s tim sverila kamaradce a ta mi rekla ze mam strasne male sebevedomi. Nevim jestli je to pravda, ale kdyby to tak bylo poradili by jste mi jak si trochu zvysit sebevedomi? Predem dekuji za odpoved.

Ta co potrebuje poradit, 10. listopadu 2019

Ahoj,
někdy je opravdu těžké, zejména v období dospívání, vidět na sobě i pozitivní věci a silné stránky. Je moc dobře, že svoje pocity sdílíš s kamarádkou, protože Tě může podpořit a říct Ti svůj názor.
Takto přes internet také nedokážu úplně říct, s čím souvisí Tvoje myšlenky, ale zvýšit sebevědomí je možné, dá se na tom pracovat. Můžeš si zkusit všímat, za co Tě lidé chválí, co Ti jde dobře a nemusí to být žádné velké věci, spíš jde o maličkosti, které máme někdy tendenci přehlížet. Můžeš se zkusit s kamarádkou nebo s mamkou poradit, jak upravit třeba svůj vzhled, aby ses cítila dobře a v pohodě s tím, jaké máš vlasy, jak chodíš oblečená, i tady může jít o malé změny, které ale hodně ženám pomáhají cítit se dobře, tedy i sebevědomě. Pokud bys potřebovala v tématu sebevědomí nebo v tom co zažíváš a cítíš více pomoci, lze také navštívit psychologa, například školního, pokud ho ve škole máte a zkusit s ním pracovat právě na tom, že si nechceš připadat hloupá, ošklivá a divná. Psycholog může být dobrým průvodcem, jak si vše ujasnit a pomůže Ti hledat, co pro sebe ještě můžeš udělat.

Přejeme klidný podzim.
Modrá linka

Moje tělo - holky

Dobrý den, jak jsem psala o tom knirku, tak už to začíná být docela viditelné:( nikomu to prostě říkat nechci, takže doopravdy se omlouvám ale radu, že bych to někomu měla říct nechci.
Spíš jsem se chtěla zeptat, jestli se to nedá nějak vybělit popřípadě čím, nebo se toho zbavit třeba aspoň na měsíc, že bych každej měsíc s tím něco dělala, ale aby se to dalo udělat normálně doma. Prosím vás moc o radu:((( už jsem z toho doopravdy hodně špatná:(
Četla jsem, že nějaký bělidlo na tohle je, ale v Praze jsem nic takového nenašla:((( nevíte, kde by se to dalo sehnat v Praze?? Prosím moc o rychlou radu:(( už doopravdy nevim, co mam dělat:(

holka, 13 let, 10. listopadu 2019

Ahoj,
o možnostech odstranění knírku už ti psala kolegyně z Modré linky. Rozhodně ti nedoporučuji zkoušet nějaká bělidla a podobná amatérská řešení, kterými si můžeš klidně ublížit (například popálit kůži a podobně). Bylo by potřeba, aby se na tebe podívala nějaká kvalifikovaná kosmetička a poradila ti, co bude v tvé situaci nejlepší řešení. Pokud ale setrvale odmítáš s kýmkoli se o tom poradit, je každá rada drahá. Proto ti ještě jednou doporučuji přehodnotit tvůj postoj a vyhledat kvalifikovanou pomoc.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj, už asi 3 týdny mě hodně bolí a píchá ve hrudi když jen třeba normálně stojím, křičím, nadechnu se nebo cvičím. Strašně to zabolí. A mám pocit že i v obou plicích to bolí, pořád mě to obtěžuje, mám strach že je to něco závažného jako onemocnění srdce atd... Bojím se to říct mámě, protože by o mně řekla že to nemyslím vážně nebo že mně to nebolí
Chtěla bych vědět co bych v tomhle případě měla dělat..
Předem děkuji za odpověď

holka, 13 let, 6. listopadu 2019

Ahoj,
bohužel nikdo na světě nedokáže stanovit spolehlivou diagnózu na dálku a online. Jsem si naprosto jistá, že tvé obtíže nejsou způsobeny žádným onemocněním a laicky bych si dovolila usuzovat na nějakou svalovou dysbalanci. Ale pokud tvoje problémy trvají už tak dlouho, je opravdu nutné, aby se na tebe podíval odborník a vyšetřil tě. Rozhodně se svěř mamince a požádej ji, aby tě objednala k lékaři. Je dost možné, že ti doporučí nějaké cviky, které ti hrudník uvolní a od tvých problémů ti uleví, ale to skutečně musí rozhodnout lékař.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj,
mám takový problém. Dříve jsem měla pevný, velký, krásně kulatý zadek, ale teď mi nějak změknul a zmenšil se. Začala jsem tedy cvičit, každý den pár minut posiluji, ale žádné změn se neuskutečnily. Strašně mě to trápí, nevím, co dělat dál. Nevíte třeba o nějakém skvělém cviku, který by mi mohl zadek krásně zvětšit, zpevnit a zakulatit? Nebo třeba nějaké jiné rady, jak získat krásný zadek? Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.

holka, 14 let, 31. října 2019

Ahoj,

je moc dobře, že cvičíš a hýbeš se, to je základ pro zpevnění těla. Nepíšeš, jak dlouho posiluješ. Výsledky nejsou za den či týden, jsou vidět až po mnoha měsících a je třeba s tím počítat. Cviky na posílení hýžďových svalů Ti poradí buď to Tvá tělocvikářka, nebo další odborníci: rehabilitační pracovnice, fyzioterapeuti, zaměstnanci fitness center, vychází odborné publikace, kde najdeš vysvětlení i obrázky, stačí zajít do knihkupectví či do knihovny. Další možnosti-řekla bych nepřeberné množství- jich najdeš na internetu, stačí si zadat do vyhledávače, co požaduješ, ale tento postup nejspíš znáš. Skvělé cviky jsem našla na aktin.cz/5-nejlepsich-cviku-pro-pevny-zadek-ktere-zvladnes-v-kazde-posilovne.

I my Tobě přejeme pěkné dny a vydrž v posilování.
Modrá linka

Moje tělo - holky

Dobrý den, bude mi tedkon 13 a mám chloupky okolo koutků u pusy, nejsou vyložine nějak tmavé, ale řekla bych, že se jich dá všimnout, sice asi ne na první pohled ale stejne mě to hodně trápí:( mám je i jakoby na břiše a je to stejná barva jenom jich je víc. Vím že je má takhle i teta, úplně stejně jako já a neřeší to (má je nějak od 16-18, teď jí je 23), ale mě to trápí a nechci je tam mít a nechci o tom s nikým moc mluvit:// nevíte čím by to mohlo být popřípadě jak se jich doma zbavit??

holka, 13 let, 26. října 2019

Ahoj z Modré linky,

způsobů, jak se zbavit chloupků, je více (holení, vytrhání pinzetou...). Každému vyhovuje něco jiného. Je třeba, aby si každý našel ten svůj. Zároveň však je dobré, abys o tom, co Tě trápí s někým ze svých blízkých mluvila. Ať už s někým z rodičů či právě s tetou, která je na tom podobně jako Ty. Víš jistě, že své chloupky neřeší nebo dříve řešit nezkoušela? A jaký k tomu má důvod? Možná dospěla k názoru, že neřešit je to nejlepší řešení. V každém případě je dobré, abys o způsobu, jakým chceš ke svým chloupkům přistupovat, s někým, kdo má zkušenosti a může s Tebou probrat výhody i rizika, mluvila, i když píšeš, že moc nechceš. Je důležité učit se komunikovat se svými blízkými o svých přáních, potřebách, trápeních i radostech.

Přejeme Ti barevný podzim
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj, nemáte nějaký tip jak jednoduše zhubnout? Děkuji

holka, 10 let, 23. října 2019

Ahoj,
až někdo takový recept, jak jednoduše a bez námahy zhubnout, objeví, nepochybně ho nominují na Nobelovu cenu. I když důsledně vzato hubnutí je vlastně skutečně jednoduché: zkrátka potřebuješ mít kalorický příjem o něco málo nižší než kalorický výdej. Toho se dá dosáhnout pouze dvěma způsoby - a totiž, vyváženým a pestrým jídelníčkem a zvýšeným množstvím pohybu. Samozřejmě ideální je tyto dva faktory kombinovat. Hladověním a dietami se žádného dlouhodobého efektu nedocílí, protože logicky a nevyhnutelně následuje jojo efekt.
Ale konkrétně u tebe jsem spočítala, že od června letošního roku se jedná už o čtvrtý dotaz ohledně hmotnosti a obávám se, že už ti nikdo z nás nenapíše nic jiného, než v předchozích odpovědích.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj zajímalo by mě kolik krve při menstruaci ztratím za jeden den a kolik ztratím za 5 dnů

holka 13 let, 19. října 2019

Ahoj,
tvůj dotaz není určen pro naší poradnu. Víš, nejsme lékaři. Ale je pěkné, že jsi zvídavá. Zkus se zeptat dětského lékaře, až půjdeš zase na pravidelnou prohlídku.

Moje tělo - holky

Ahoj já vím že pořád otravuji mám spoustu dotazů a teď se chci zeptat na pár otázek a rozhodla jsem se že budu posílat měsíčně jeden dotaz takže další až v říjnu a potom až v listopadu... Doufám že chápete teď k věci. Já si četla na Alíkovy v poradně na co se ptají ostatní atd.. A jedna holka si prý stříká vodu jakože sprchu na bradavky a postupuje níž na chloupky u rozkroku a potom na pipinu a já to zkusila v pátek večer a todle jsem nezažila hlavně u té pipiny je to příjemný dát to hezky na silný proud a asi 5-10 cm od pipiny stříkat a já i tím rozkrokem k tomu hybu ono vlastně samo jelikož to chvilkama je takové že si říkám že už dost ale, přidám proud mě taky dělá dobře když mi to je nepříjemné ale, zároveň příjemné a zvyšuji proud aby to bylo víc a víc nepříjemné a zároveň příjemné dokážu to takhle vydržet dlouho.. je to masturbace? Může se mi přitom něco stát? Chtěla bych se zeptat je normální že jsem se včera ráno vzbudila a něco mi říkalo jdi do vany a dělej to a tak jsem šla a začala to dělat jsem normální?

holka, 13 let, 29. září 2019

Ahoj,
to, co popisuješ, je klasická masturbace, která je zcela normálním projevem zdravého těla. Takže: ano, jedná se o masturbaci. Nemůže se ti při tom nic stát a je to zcela normální. Nemusíš se tím vůbec znepokojovat a pokud jsou ti tyto praktiky příjemné, bez obav se jim můžeš věnovat.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj doufám že neotravuji a chci dát poslední otázku ohledně 13 léte preventivní prohlídky ta mě čeká už za neceli měsíc tak doufám že nevadí. Na internetu čtu různé diskuze a nějaká doktorka chce aby se ta osoba do naha svlékla a některá se pod ty kalhotky koukne jenom tak narychlo a některá vůbec. Bojím se toho a nechci aby tam na mě mamka koukala mám už truchu větší prsa a ochlupení a tak se bojím je Veľká pravděpodobnost že se mi tam dolů podívá?

holka, 13 let, 22. září 2019

Ahoj,
chápu, že může být nepříjemná představa, že budeš svlečená či nahá před někým dalším. Jedná se ale o doktorku, která takto pracuje běžně a je pro ni přirozený vývoj těla, včetně růstu prsou, ochlupení, to vše je ve Tvém věku v pořádku. Těžko říct, jak přesně Tě bude prohlížet. Z Tvé zprávy vnímám, že máš strach z toho, že by Tě nahou viděla mamka. Chápu, že kolem toho můžeš cítit stud a rozpaky, zároveň nevím, čeho přesně se Tvůj strach týká, co by se mohlo stát. Věřím, že mamka se vyvíjela dost podobně jako Ty, ostatně jako všechny ženy. Nahota i podoba lidského těla je přirozenou věcí, která k nám patří. Nevím, nakolik spolu s mamkou máte blízký vztah, ale chci Tě podpořit v tom, aby ses nebála upřímně mluvit o tom, z čeho máš obavy, co je Ti nepříjemné, můžete se s mamkou domluvit na tom, že se na Tebe při prohlídce nebude přímo dívat, abys měla větší pocit soukromí. Můžeš se jí také zeptat, jak své dospívání i proměny těla prožívala ona, ujistit se, že je vše v pořádku.

Přejeme Ti hezké dny,
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj, mám problém se svým vzhledem:(
Sama sobě se nelíbím. Chtěla bych si dát fotky třeba na Instagram, ale bojím se, že se mi budou ostatní smát za můj vzhled. Tak tam žádné nemám, a každý se pak ptá proč je tam nemám, a nebo ani neví, že ten Instagram mám. Celkově navíc nemám skoro žádné kamarády, takže by na fotce bylo málo liků a žádné komentáře a to je další důvod, proč by se mi mohli smát.. Chápu, že sociální sítě nejsou až tak důležité, a jsou i důležitější věci, ale celkem mě to mrzí.
Díky za odpověď

holka, 13 let, 22. září 2019

Ahoj,
mrzí mě, že se sama sobě nelíbíš. Chápu, že v období dospívání si člověk prochází procesem sebepřijetí, asi celý život se nějak učí mít se rád, dokázat ocenit své přednosti a přijmout i to, s čím není příliš spokojený. To vůbec není jednoduché a vyžaduje to svůj čas i podporu okolí. Chápu, že je pro Tebe důležité, aby ses líbila ostatním, aby Tě ocenili, abys měla kamarády. Bojíš se, aby se Ti nesmáli, přestože chápeš, že jsou i důležitější věci, než sociální sítě. Chci Tě podpořit v tom, že to, jak se na Tebe dívají ostatní, lze ovlivnit i tím, jak se na sebe díváš Ty. Můžeš si zkusit např. sepsat věci, za které jsi na sobě opravdu ráda, můžeš o pomoc s vytvořením takového pozitivního seznamu požádat i své nejbližší, kterým důvěřuješ, v rodině, s přáteli. Zkus k sobě být laskavá, ocenit se i za drobné věci, učit se projevovat si péči, starat se o své tělo a vzhled. Věřím, že pokud budeš v reálu spokojenější sama se sebou, budeš se cítit lépe i mezi ostatními a možná i na sociálních sítích. Zároveň není nutnost sdílet několik fotek denně, to asi nedokáže zajistit opravdovější přátelství a spokojenost. Zkus se do ničeho nenutit a dělat jen to, co považuješ za užitečné a v čem se cítíš dobře, uvolněně. Neboj se o svých nespokojenostech a obavách promluvit s někým blízkým, komu důvěřuješ. Věřím, že každý z nás v životě řešil něco podobného a může Tě tak také podpořit, nemusíš na to být sama.

Přejeme Ti hezké dny,
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj,
Už jsem jednou do poradny psala. Teď ale budu s něčím jiným. Vyskytl se u mě takový malinký problém. Prostě zkrátka půjdu příští týden na gynekologii. Nebudu se ptát co mi je a rozebírat co to je ale spíš se chci zeptat a průběh. Půjdu k dětské gynekoložce. Což se mi trochu ulevilo že je dětská a je taky žena. Ale bojím se jak to bude probíhat. Jsem stydlivější. Nenosím sukně a šaty občas. Takže mi nezbývá nic jiného než legíny. Stresuji se z toho až moc. Je to tak hrozný jak si myslím? Já se hrozím s tím že celé minuty tam budu sedět bez kalhot a bude to divné i nepříjemné. Naštěstí mě trochu uklidnily kamarádky které tam byly se zánětem močového měchýře. To ale vím že není můj případ. Potřebuju se nechat jen pořádně vyslechnout. Hrozně se bojím jaké to bude. Ale věřím že se mi uleví až to bude za mnou. Taky se bojím chování doktorky. Už vím že někdy se někdo nechová příjemně. Vůbec si nedokážu tohle představit. Ještě když mi to popsaly kamarádky. Už v myšlenkách se mi to hrozí navíc když je to moje osobní místo. Ještě mám dotaz. Nebudou doktorce vadit černé chloupky? Nevím jestli to bude vadit nebo ne. Abych nevypadala divně před ní nebo tak. Potřebuju se uklidnit ale moc mi to nejde těším se až tento moment bude za mnou. I když snad vše o věcech vím, nezažila jsem ještě menstruaci takže je tohle řešení věcí zatím mimo mě. Děkuju moc za odpověď.

holka, 11 let, 17. září 2019

Zdravíme Tě,
gynekologické problémy se čas od času objeví u každé dívky nebo ženy, a i když je to mrzuté, prakticky neznám nikoho, kdo by na gynekologii nemusel chodit. Naopak každá žena by měla docházet alespoň jednou za rok na preventivní prohlídky, i když nemá žádné potíže.

Ale také vím, že první prohlídka na gynekologii vyvolává obavy u většiny dívek, právě proto, že přesně neví, co je čeká. Naštěstí to není nic tak děsivého, jak to vypadá v naší fantazii. Doba, po kterou budeš bez kalhotek je opravdu velmi krátká. Lékařka s Tebou nejprve promluví, když jsi oblečená a potom se půjdeš svléknout do kabinky nebo za závěs. Následuje vyšetření na lehátku a hned se půjdeš zase obléct. Potom s Tebou bude doktorka mluvit o tom, jaké léky Ti napíše nebo co bys měla dodržovat za režim. Je pravdou, že ženy si na prohlídky oblékají raději sukně nebo šaty, takže si je na lehátku jen vyhrnou, některým je to takto příjemnější. Na gynekologii ale také vídám mnoho žen v kalhotách. Je to tedy individuální. Jistým kompromisem by mohlo být třeba delší tričko a legíny, pokud by ses v tom cítila lépe. Delší tričko nahradí šaty.

Je moc fajn, že ses poptala kamarádek, i když tam byly s jiným problémem, vyšetření probíhá hodně podobně. Pokud by Ti to vyhovovalo více, může tam být s Tebou i mamka, a je pravděpodobné, že se doktorka bude více hlídat, aby nebyla nepříjemná. Černé chloupky určitě nevadí. Snad bys vše mohla probrat i s mamkou a poprosit ji, aby Tě u doktorky co nejvíce podpořila. I ona si určitě pamatuje, jaké to bylo, když šla poprvé na svoji prohlídku.

Přejeme Ti, abys to už měla brzy za sebou a mohla si oddechnout. Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj, je mi to trochu trapné ale chci se zeptat na dvě odlišné věci. Takže je normální že mám asi dvakrát denně už rok výtok a ještě jsem nedostala ms? Nesmrdí, je mírně nažloutlý. A druhá věc. Takhle věc mě neomezuje v běžném životě, ale jde o to, že jdu například ulicí, někdo se na mě podívá a já se začnu hrozně červenat a začne mi být hrozný vedro, to samý když prezentují před třídou. Stává se mi to jen když jsem sama, pokud jsem s kamarádkami, tak se mi to nestává. Jak říkám, přijde mi to trochu trapné se ptát na tyhle asi zbytečné věci, ale prostě chci vědět jestli je to normální. Taky mám strašně málo seběvědomí

holka, 11 let, 16. září 2019

Ahoj,
chápu, že Tě odpovědi na Tvé otázky zajímají a vůbec to není trapné. Co se týče výtoku bývá běžný v období dospívání a pokud nesvědí, nepáchne, není čeho se obávat nebo si myslet, že je něco v nepořádku. Menstruace se nedá nijak urychlit, každé tělo si správný čas vybere samo a stejné je to i s délkou výtoku před ní. Červenání i stud může souviset s dospíváním, hodně mladých lidí prožívá něco podobného a nic nenormálního na tom nevidím. Je moc fajn, že s kamarádkami se cítíš uvolněně. Až budeš starší, je hodně pravděpodobné, že se problémy s horkem a červenáním zlepší. Sebevědomí se musí také vyvíjet, dá se na něm pracovat, podporovat ho. Třeba tím, že si budeš všímat, v čem jsi dobrá, co se Ti daří, být s lidmi, kteří Tě umí podpořit, pochválit apod. Hodně to souvisí také s věkem a se zkušenostmi, které posupně získáváš.

Přejeme Ti pěkné dny. Modrá linka.

Moje tělo - holky

Milá poradno.
Myslím si, že není moc obvyklé, že se někdo ptá na takové věci, ale.. Jednou mi rostly prsa. Po pár měsících si daly ,,pauzu". Ale teď to začalo znovu. Ale tentokrát mě to strašně bolí. Tak moc, že nemůžu pořádně dýchat. Je to normální? Není to s tím dýcháním něco jiného a vážného?

holka, 12 let, 17. září 2019

Ahoj,
ačkoli obvykle na zdravotní dotazy odpovídáme, že na dálku nelze určit spolehlivě diagnózu, v tvém případě si dovolím udělat výjimku a říci, že bolest prsů při jejich růstu je zcela normální. I když je samozřejmě průběh dospívání velmi individuální a zatímco u některých dívek je bolest prsů menší, u jiných je velmi výrazná - ale s bolestí prsů mají zkušenost prakticky všechny dospívající dívky. Pamatuji si na svou vlastní pubertu a na velmi nepříjemnou bolest, která mě často zcela ochromila. Samozřejmě, pokud by se k tomu přidaly další zdravotní problémy a komplikace, bylo by lepší, abys navštívila svého pediatra. Ale bolest prsů bude velmi pravděpodobně spojena opravdu s jejich růstem. Přeji ti, aby se jednalo jen o krátkodobou záležitost a brzo to přešlo.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj poradno, mám problém a myslím si, že to v mém věku není normální, od konce prázdnin mi začali vypadávat vlasy, třeba když si je myju, nevím co s tím dělat, předem děkuji za odpověď

kluk, 13 let, 9. září 2019

Ahoj,
naprosto rozumím tomu, že tě nadměrné vypadávání vlasů zneklidňuje. Tento jev může mít velkou spoustu příčin. Samozřejmě může být i projevem onemocnění, ale u řady lidí se objevuje i s přechodem ročních období (někomu začnou vypadávat vlasy se začátkem podzimu, nebo jara), nebo třeba po dlouhodobém stresu (nicméně je potřeba uvědomit si, že vypadávání se objeví až s časovým odstupem klidně i několika měsíců po prožitém stresu). Nejprve se proto zkus zamyslet nad svým životním stylem, zda jsi náhodou v poslední době nezměnil způsob stravování, neměl jsi stresové období a podobně. Můžeš si zkusit také koupit nějaké potravinové doplňky, které zdraví vlasů podpoří. Já osobně mám vynikající zkušenost s Panthenolem v tabletách. Stojí jen pár korun a skvěle vyživí vlasy i nehty. Pokud by padání vlasů neustávalo ani po několika měsících, bude na místě vyhledat odborníka, který ti udělá specializované vyšetření.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj. Už si nevím rady. Je mi o tom trapné mluvit, tak píšu tady. Nejde mi masturbovat prostě nic mě tak jako neuspokojuje. Zkoušela jsem všechny "části", ale prostě nic. Jsem jako divná nebo co se děje? Chtěla bych to strašně zkusit. Co mám pro to ještě udělat? Proč to nejde? dělam špatné pohyby?

holka, 13 let, 4. září 2019

Ahoj,
před pár dny jsem v poradně odpovídala na úplně stejný dotaz a ve stejném duchu odpovím tedy i tobě. Masturbace není „povinnost“, ale měl by to být v každém případě prožitek, který ti přináší výhradně radost a příjemné pocity. Rozhodně nejsi nijak divná, pokud se ti masturbovat nedaří a není potřeba to „lámat přes koleno.“ Možná jsi nebyla v tom správném psychickém rozpoložení, nebo zkrátka ještě nepřišel ten správný čas. Nech věcem volný průběh a zatím se uč poznávat své tělo. Zjišťuj, které doteky jsou ti příjemné, které zóny tvého těla jsou citlivější než jiné. Neexistuje totiž nic jako univerzální návod k masturbaci a časem přijdeš na to, jak tvé tělo reaguje a jak mu dopřát příjemný prožitek. Určitě se však nemusíš trápit tím, že se ti to zatím nepovedlo.
Měj se hezky!
Bára